Wojna już nie domowa na Ukrainie 11.08.2022r.- 2606 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 176).


„Niemy krzyk”– dzień 810.

Obecnie jednym z priorytetowych obszarów działania wojsk rosyjskich w procesie specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie jest kierunek południowy, a dokładniej Chersoń-Mikołajew. 

To tutaj Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) spodziewają się ofensywy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, jak powiedział ukraińskim dziennikarzom generał dywizji Dmitrij Marczenko, jeden z dowódców obrony obwodu Mikołajewskieg.

Według Marczenki, obecnie wojska ukraińskie z całych sił starają się udaremnić ewentualną ofensywę. Jednym z podstawowych zadań jest zastraszanie miejscowej ludności, aby nie pomagała rosyjskiemu wojsku. W Mikołajewie rozpoczęły się prawdziwe masowe represje i władze ukraińskie tego nie ukrywają. Sam Marczenko poinformował, że przez dwa dni godziny policyjnej w Mikołajewie zatrzymano ponad 400 podejrzanych, w tym około 20 „współpracowników”- czyli terroryzowanie ludności cywilnej przybiera masową skalę.

Wśród tzw. „współpracowników” mogą znajdować się osoby utrzymujące kontakt obywateli rosyjskich ze swoich telefonów, na przykład ci, którzy mają krewnych w Rosji, z którymi się komunikują. Oczywiście Marczenko tego nie powiedział, ale sieci społecznościowe z  konkretnymi historiami  żywych ludzi są tego przykładem.

Jeśli chodzi o rosyjską ofensywę na Mikołajewa, Marczenko mówi o koncentracji około 25 batalionowych grup taktycznych rosyjskich sił zbrojnych w obwodach chersońskim i zaporoskim. Według tego ukraińskiego generała (jeszcze nie transwestytę, ale zapewne nie długo) armia rosyjska posuwa się w dwóch kierunkach- są to kierunki Mikołajew i Krzywy Róg. W przypadku przełomu w którymkolwiek z tych kierunków zostaną tam przeniesione dodatkowe siły, a kierunek, w którym zostanie dokonane przełamanie pozycji obronnych USZ, stanie się priorytetowym.

Zdobycie Krzywego Rogu, według ukraińskiego generała, mogłoby stać się odskocznią dla wojsk rosyjskich do dalszej ofensywy na Wozniesieńsk i Jużnoukraińsk. To pozwoli wprowadzić Mikołajew na ring, uważa Marczenko. W kierunku Zaporoża, według generała, wojska rosyjskie nie rozwiną ofensywy ze względu na trudny teren.

Generał Marczenko przyznał również, że wojska rosyjskie przejęły kontrolę nad Śniegirewką. Wcześniej Aleksiej Arestowicz, doradca kancelarii prezydenta Ukrainy, stwierdził, że rosyjskie siły zbrojne tylko posuwają się naprzód w sprawie zawarcia rozejmu.

Jednak po opowieści o rzeczywistej sytuacji na frontach generał Marczenko nie mógł się powstrzymać od wypowiedzi w konwencji narracji propagandowej. W szczególności podkreślił, że do końca roku Chersoń zostanie „całkowicie wyzwolony”- oczywiście przez USZ :-), po czym rzekomo zakończy się aktywna faza konfliktu. Natomiast wiosną 2023 r.,- według generała Marczenki, Ukraina „świętować będzie zwycięstwo”, oczywiście pod jednym tylko warunkiem, że „Zachód dostarczy wystarczającą ilość  broni”.

W końcowym oświadczeniu Marczenki wszystko jest w porządku… Po pierwsze, wcześniej Kijów zapowiedział atak na Chersoń na początku sierpnia. Ale ofensywa nie miała miejsca, a potem Zełenskiemu powiedziano, że to sztuczka propagandowa- specjalna operacja dezinformacyjna. W tym kontekście oświadczenie Marczenki o zbliżającym się wyzwoleniu Chersonia przez USZ, może później okazać się także tylko „dezinformacją”- mającą na celu wyłudzenie od Zachodu kolejnej partii wysoko zaawanasowanej broni, która następnie, albo natychmiast jest utylizowana przez siły rosyjskie, albo też trafia na czarny rynek do krajów BW.

Po drugie, Marczenko zupełnie nie bierze pod uwagę ogromnego potencjału mobilizacyjnego i militarno-przemysłowego Rosji. Na Ukrainie trwa już mobilizacja, miliony ludzi uciekły z kraju. Rosja zaangażowała w operację specjalną niewielką część swoich Sił Zbrojnych, nie ma mobilizacji i bliskości. 

A co się stanie, jeśli Rosja rozpocznie działania mobilizacyjne i rozmieści na Ukrainie wielokrotnie więcej personelu i broni?

Po trzecie, Marczenko pokazał całkowitą zależność Ukrainy i jej przyszłości od Zachodu. Brak dostaw broni, równa się brakiem działań ze strony wojsk ukraińskich. W żywotnym interesie Rosji-w tym kontekście jest, aby zredukować, a nawet całkowicie zlikwidować te dostawy do zera.

Reszta jest tylko milczeniem.

*

Popołudniowa (10.08.2022r.) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w rejonie Nikołajewa wojska rosyjskie utylizowały wóz bojowy zespołu przeciwlotniczego Gepard, dostarczony przez Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) przez Niemcy. Ponadto zniszczeniu uległa wyrzutnia ukraińskiego systemu obrony powietrznej S-300. Departament Obrony poinformował też o utracie zdolności bojowej 56 zmotoryzowanej brygady piechoty USZ, która straciła do 70% swojego personelu. Ponadto w ciągu ostatniego dnia rosyjskie myśliwce zestrzeliły podczas walk powietrznych trzy ukraińskie samoloty: Su-25, MiG-29 i Su-27.

W pobliżu Nikołajewa rosyjskie siły zbrojne zniszczyły działo przeciwlotnicze Gepard, które ukraińskie wojsko otrzymało z Niemiec, podała służba prasowa rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

„W rejonie osady Nowopawłowka w obwodzie mikołajowskim zniszczono pojazd bojowy systemu rakiet i dział przeciwlotniczych Gepard dostarczony reżimowi kijowskiemu przez Niemcy. Ponadto w obwodzie kramatorskim Donieckiej Republiki Ludowej została zniszczona wyrzutnia ukraińskiego systemu rakiet przeciwlotniczych S-300″- powiedział podczas wczorajszego briefingu 10 sierpnia rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony generał broni Igor Konaszenkow.

25 lipca poinformowano, że Kijów otrzymał z RFN 3 samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard, tzw. Wunderwaffe Bundeswehry.

Przedstawiciel departamentu obrony powiedział również, że w wyniku strajków rosyjskich sił powietrznych w pobliżu Andriejewki zlikwidowano do 100 nacjonalistów i zniszczono ponad 20 jednostek sprzętu wojskowego, gdzie tymczasowe punkty rozmieszczenia jednostek 93 zmechanizowanego zlokalizowano brygadę USZ. Ponadto 56 zmotoryzowana brygada piechoty USZ straciła zdolność bojową, tracąc do 70% swojego personelu.

„Większość brygady obywateli Ukrainy zmobilizowanej do odrabiania strat odmówiła przejścia na linię kontaktu i zdezerterowała”– zaznaczył przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Ponadto precyzyjne uderzenia rosyjskich sił powietrznych we wsi Krasnogorowka w Donieckiej Republice Ludowej zniszczyły skład amunicji 54 brygady zmechanizowanej. Straty strony ukraińskiej wyniosły do ​​30 żołnierzy, ponad 6 tysięcy pocisków artyleryjskich i min różnego kalibru, a także siedem pojazdów.

W ciągu dnia naloty, siły rakietowe i artyleria uderzyły w pięć stanowisk dowodzenia, w tym w 46 brygadę powietrzno-mobilną, chortycki pułk Gwardii Narodowej w obwodzie zaporoskim, nacjonalistyczną formację Ajdar w Donieckiej Republice Ludowej i 56 brygadę piechoty zmotoryzowanej w Mikołajowie. Zniszczono także siedem magazynów amunicji oraz broni rakietowej i artyleryjskiej.

Ponadto myśliwce rosyjskich sił powietrznych zestrzeliły w walce trzy samoloty ukraińskich sił powietrznych: Su-25, MiG-29 i Su-27. Z kolei systemy obrony powietrznej zniszczyły dziewięć dronów, przechwyciły dwa pociski balistyczne Toczka-U i siedem wyrzutni rakietowych HIMARS.

Rankiem 10 sierpnia burmistrz Gorłowki Iwan Prichodko poinformował o starciach w pobliżu wsi Zajcewo.

Gorłówka. W rejonie Zajcewa trwa silna bitwa. Wróg losowo ostrzeliwuje miasto, próbując odwrócić pracę artylerii sił sojuszniczych. Prosimy wszystkich, aby pozostali w schronach i maksymalnie ograniczyli ruch po mieście ”- napisał w swoim kanale Telegram.

Później Prichodko wskazał na postęp w działaniach sił sojuszniczych: „Gorlovka. Zajcewo. Górna Żowanka. Są sukcesy”

Wraz z tym wojska ukraińskie ostrzelały osiedle Solnechny, w wyniku czego budynek centrum rozrywki Bermudy został zniszczony.

Według korespondenta RT, na Gorłowkę wystrzelono osiem pocisków z dział artyleryjskich kal. 152 mm. Również rankiem 10 sierpnia ukraińskie formacje zbrojne ostrzeliwały osiedla Orłowka, Dylejewka i Makiejewka.

https://russian.rt.com/ussr/article/1035485-minoborony-rossiya-gorlovka-vsu-posobniki

Grupa wspólników USZ została zatrzymana w obwodzie gołopristańskim obwodu chersońskiego, podała służba prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych obwodu chersońskiego, podając, że obejmuje ona czterech mieszkańców urodzonych w latach 1977-1984. 

Zatrzymani transportowali dywersantów, broń, amunicję wzdłuż rzeki, a także wyposażali skrytki w lesie, w których znajdowały się cztery miny przeciwpancerne z zapalnikami, granaty F-1 i RGD-5, trzy karabiny szturmowe Kałasznikowa i naboje do nich kaliber. 5,45 mm, dwa granatniki Komar produkcji polskiej, pistolet traumatyczny.

„Jeden z zatrzymanych pod pozorem wypraw wędkarskich na rowerze odwiedził miejsca rozmieszczenia personelu wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w celu późniejszego przekazania informacji i współrzędnych Sił Zbrojnych Ukrainy”– czytamy w raporcie. .

Departament poinformował również, że podjęto dalsze działania mające na celu zatrzymanie osób zaangażowanych w przygotowywanie czynów karalnych związanych z wybuchami i ostrzałem znaczących obiektów kontrolnych i infrastrukturalnych w regionie Chersoniu.

Działacze społeczni z Federacji Rosyjskiej udzielali pomocy humanitarnej mieszkańcom i personelowi wojskowemu Donieckiej Republiki Ludowej, poinformowała wczoraj Milicja Ludowa DRL.  

Należy zauważyć, że skład ładunku obejmował opakowania żywności, produkty higieniczne i wodę butelkowaną dla ludności. Żołnierze otrzymali 20 dronów, optykę wojskową i różne narzędzia.

Pomoc była zbierana i dostarczana przez ruch wolontariuszy z regionu moskiewskiego i całej Rosji.

Wcześniej informowano, że rosyjscy ratownicy podczas operacji specjalnej dostarczyli Donbasowi pomoc humanitarną o łącznej wadze około  60 tys. ton .

Dwóch żołnierzy DRL poległo podczas wyzwolenia republiki w ciągu ostatniego dnia. 

Zostało to zgłoszone wczoraj wieczorem w Departamencie Milicji Ludowej.

„Z przykrością informujemy, że podczas pełnienia służby wojskowej w walce o niepodległość zginęło dwóch obrońców Donieckiej Republiki Ludowej, a pięciu zostało rannych”– poinformował resort.

Żołnierze DRL i Rosji w walkach o republikę zniszczyli do 40 bojowników ukraińskich. 

„Wspólne działania personelu wojskowego Donieckiej Republiki Ludowej i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły: trzy pojazdy, dwa transportery opancerzone i zlikwidowały do 40 osób”- poinformował dziś wiceszef Oddziału Milicji Ludowej Eduard Basurin.

Dodał, że zlikwidowano również dwa wrogie punkty ostrzału w rejonie Krasnogorowki i Marinki, okupowanych przez Kijów miast na zachód od Doniecka.

Według ML ŁRL podczas wczorajszego dnia ofensywy zlikwidowano do 45 ukraińskich żołnierzy, zniszczono pięć transporterów opancerzonych, osiem jednostek pojazdów specjalnych i jeden punkt ostrzału długoterminowego.

Na terenie browaru donieckiego w obwodzie kalinińskim stolicy doszło do wycieku amoniaku w wyniku ostrzału ukraińskich sił zbrojnych. 

Zostało to ogłoszone wczoraj w Komendzie Głównej Obrony Terytorialnej. 

„W wyniku ostrzału ze strony USZ terenu donieckiego browaru znajdującego się w dzielnicy Kalinińskiej miasta doszło do wycieku amoniaku”– poinformowała centrala, dodając, że promień zagrożenia wynosi dwa kilometry. Mieszkańcom zaleca się, aby nie przebywali na ulicy i nie otwierali okien.

„W momencie zdarzenia w zakładzie były 32 osoby. Według wstępnych informacji jedna osoba zmarła, a dwie zostały ranne”– poinformowało Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

„W tej chwili grupa ochrony radiochemicznej i biologicznej Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych prowadzi rozpoznanie terenu w celu ustalenia miejsca wycieku amoniaku oraz poziomów maksymalnych dopuszczalnych stężeń”– podkreślił resort ratownictwa.

Wiadomo też, że w wyniku ostrzału zakładu na powierzchni 600 m² zapaliły się plastikowe pojemniki i palety. Przez całą noc trwała likwidacja ognia. Płomienie widoczne były w kilku dzielnicach Doniecka i pobliskiej Makiejewce. 

Poza tym, za ostatni dzień przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 70 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: artylerii 155, 152 i 122 mm oraz moździerzy 120 mm.
Na odcinku Jasinowackim: artyleria 155 i 152 mm oraz moździerze 120 mm.
Na odcinku Gorłowskim: artyleria 152, 122 mm oraz moździerze 120 mm

W wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 423 jednostek różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazły się obszary dziesięciu miejscowości republiki:

stolica Donieck (a tam, dzielnice: Kalininska, Leninska, Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska i Piotrowska), a także Gołmowski, Zajcewo (południe), Gorłówka, Michajłowka, Nowobachmutoka, Nowosiełowka, Jasinowataja, Makiejewka , Staromichajłowka oraz Jelenowka.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informacje o śmierci 4 cywilów w dzielnicach Kirowskiej, Kujbyszewskiej i Kalinińskiej- w Doniecku oraz w Zajcewie. 

Rany o różnym nasileniu otrzymało 20 cywilów- mieszkańców Doniecka.

Zostały także uszkodzone 53 budowle mieszkaniowe zostały uszkodzone w Doniecku oraz w dzielnicy Czerwonogwardyjskiej w Makiejewce, następnie w Gorłówce, Gołmowskim i Staromichajłowce, a także 12 obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 11 серпня 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest w całości chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

104 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 11.08.2022r.- 2606 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 176).

 1. Jak o że „dzień bez zdrady dniem straconym”. Cytat „Niezależnie od tego, który wskaźnik zostanie użyty, na rynkach energetycznych zwycięża prezydent Rosji Władimir Putin…Taki jest wniosek Javiera Blasa, felietonisty Bloomberga analityka d/s energetyki i surowców…„Moskwa doi swoją dojną krowę, zarabiając codziennie setki milionów dolarów na sfinansowanie inwazji na Ukrainę i kupno krajowego wsparcia dla wojny” – poinformował Blas w artykule z 10 sierpnia…Zdaniem autora już jesienią kryzys zacznie „kąsać” europejskich konsumentów, a koszty energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw gwałtownie wzrosną w październiku…„Ceny w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie wzrosną o 75%, podczas gdy w Niemczech niektóre zakłady energetyczne już ostrzegały, że ceny wzrosną o ponad 100%”, pisze Blas…To z kolei postawi rządy przed wyborem: albo dotować różnicę we wzroście, albo, jak we Francji, przejąć kontrolę nad przedsiębiorstwami energetycznymi…Oceniając perspektywy Moskwy, Blas zwraca uwagę na dwa wskaźniki: powrót wydobycia ropy do poziomu sprzed wojny oraz fakt, że Kreml w ostatnim czasie podwyższył cenę rosyjskiej ropy, którą na początku inwazji był zmuszony do sprzedawać znacznie taniej…W lipcu wielkość produkcji osiągnęła prawie 10,8 mln baryłek dziennie, czyli nieco poniżej styczniowego poziomu 11 mln baryłek. Po odmowie europejskich nabywców Rosja znalazła nowych klientów. Większość zwolnionej ropy trafia obecnie do Indii, ale także do Turcji i innych krajów Bliskiego Wschodu. I nawet niektórzy Europejczycy nadal ją kupują, przygotowując się do całkowitego wstrzymania zakupów w listopadzie…Ważnym „wskaźnikiem sukcesu” Federacji Rosyjskiej, według Blas’a, jest zbliżenie między OPEC a Rosją…Wiosną kraje zachodnie wierzyły, że OPEC zerwie sojusz z Rosją. Ale w końcu stało się dokładnie odwrotnie. Tuż po podróży Joe Biden’a do Arabii Saudyjskiej przybył tam również wicepremier FR Aleksander Nowak. A kilka dni później OPEC ogłosiło bardzo niewielki wzrost wydobycia ropy, co nadal wywiera presję na światowe rynki energii”;
  https://strana.today/news/403238-putin-vyihryvaet-vojnu-na-enerheticheskikh-rynkakh-bloomberg.html
  Źródło;
  >https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2022-08-10/europe-s-energy-crisis-putin-is-winning-the-war-in-the-oil-market

  Polubione przez 5 ludzi

  • To jeszcze dodam swoje 3 grosze. W ostatnich miesiącach pojawiły się informacje, że część produktów ropopochodnych z Rosji kupują nawet kraje OPEC. Następnie wykorzystują rosyjskie nośniki energii zamiast rodzimych surowców. Dzięki temu mogą sprzedać więcej własnej ropy (ropopochodnych produktów) bez zwiększania mocy produkcyjnych.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. OT z FR. „Doskakała się” nareszcie, czyli wyrokiem sądu w Moskwie na karę aresztu domowego, do 9 października, skazana została Maria Owsiannikowa była rosyjska dziennikarka pochodzenia ukraińskiego.
  „Dziennikarka” została oskarżona o rozpowszechnianie „świadomie fałszywych informacji o działaniach armii rosyjskiej” za co grozi jej od 5 do 10 lat więzienia;
  https://strana.today/news/403233-marinu-ovsjannikovu-otpravili-pod-domashnij-arest-v-rf.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli (cytat) „Polsce już w grudniu może zabraknąć gazu ziemnego, a brakujące ilości surowca Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) będzie musiało kupować po wysokich cenach na giełdzie, przeznaczając na ten cel nawet dodatkowe 33 mld zł, wynika z analizy Greenpeace Polska”…
  https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/8516426,w-polsce-moze-zabraknac-gazu-juz-w-grudniu-raport-greenpeace.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana” o sytuacji ukraińskiego „przemysłu surogatek”? Cytat „Właściciel kliniki medycyny reprodukcyjnej Biotexcom, Albert Tochilovskiy [Альберт Точиловский], w komentarzu dla [ukraińskiego portalu] Strany powiedział, że medycyna reprodukcyjna na Ukrainie ma duży problem z powodu wojny. Według niego wiele surogatek wyjechało za granicę z powodu działań wojennych…„Pomimo wojny, ci, którzy chcą skorzystać z usług macierzyństwa zastępczego, zapisują się i starają się do nas dostać. Ale teraz mamy inny problem: surogatek jest coraz mniej, bo kobiety wyjechały – jedne do Szwajcarii, inne dla Anglii, trochę dla Niemiec”, powiedział Tochilovsky”;
  https://strana.today/news/403231-iz-za-vojny-ukrainu-pokidajut-surrohatnye-materi.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • 💢💥❗

   Siły ukraińskie popełniają teraz tak przerażające akty terroryzmu, jakby to były jakieś psychole w amoku – nie ludzie ale zarażone wścieklizną gryzące wszystko wokół psy.
   Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni próbowali wysadzić tamę, znów ponownie rozrzucili miny motylkowe w gęstych obszarach miejskich pełnych głównie kobiet i dzieci i wielokrotnie, nawet dziś zaatakowali elektrownię jądrową i przeprowadzili też atak na zbiorniki amoniaku, którym skazili chemicznie Donieck.

   I sądzę, że ten stan zbrodniczego amoku będzie się u nich pogłębiał w miarę jak sytuacja na froncie będzie coraz bardziej się pogarszała a jesień ku zimie będzie się zbliżała.
   Po prostu kijowskie elity zdają sobie sprawę , że żebranina przestała na Zachód działać i na litość już więcej nie da się wymusić.
   I teraz, widząc, że przegrywają, będą szli na coraz bardziej zbrodniczy szantaż wobec Zachodu;
   Ratuj, bo naród swój zabiję!
   I wobec Rosji: Ustąp, bo ci rosyjskojęzycznych wymorduję.

   Ciekawe zbliżają się do nas czasy…
   Będzie chłodno i głodno
   ale soli będzie ci u nas dostatnio… tej jodowanej.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Niebezpieczeństwo „brudnej bomby”: ukraińskie siły zbrojne atakują składowanie odpadów nuklearnych w elektrowni jądrowej Zaporizhzhya

    Sytuacja w elektrowni jądrowej Zaporoże stała się naprawdę napięta i bliska krytyczna.
    Władze Energodaru zwracają uwagę, że liczba ataków Sił Zbrojnych Ukrainy na terenie stacji i terytoriach przylegających do elektrowni jądrowej znacznie wzrosła.
    Jednocześnie ukraińscy bojownicy celowo wybierają jako cel elektrownię atomową, próbując wyrządzić maksymalne szkody spowodowane przez człowieka.

    Ukraińskie wojska mają zamiar sprowokować wybuch „brudnej bomby”.

    W zasadzie nie można wykluczyć takiego rozwoju wydarzeń, gdyż ukraińskie rakiety i pociski artyleryjskie eksplodują już w bezpośrednim sąsiedztwie SNF (składowania zużytych odpadów jądrowych).

    Wcześniej reżim kijowski wielokrotnie powtarzał, że jest w stanie „stworzyć” „brudną bombę atomową”. Wszystko to po raz kolejny dowodzi, że Ukraina znajduje się pod okupacją jawnie terrorystycznego reżimu, dla którego przyszłość kraju nie leży w interesie, a wszelkie działania wpisują się w paradygmat podążania za amerykańskimi interesami.

    https://topwar.ru/200182-opasnost-vzryva-grjaznoj-bomby-vsu-pri-nanesenii-udarov-celjatsja-po-hranilischu-jadernyh-othodov-na-zaporozhskoj-ajes.html

    Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejna informacja w poruszanym już wcześnie wątku dotyczącym użycia bojowego na Ukrainie – amerykańskiej produkcji pocisków przeciwradiolokacyjnych AGM-88D HARM…

  Polubienie

 6. Zaporoska elektrownia jądrowa, „druga elektrownia jądrowa w Czarnobylu” i niewinna Ukraina

  W związku ze ostrzałem największej zaporoskiej elektrowni jądrowej w Europie w światowych mediach panuje panika: Siły Zbrojne FR (sic!) chcą zaaranżować katastrofę nuklearną i nie dopuścić Siły do ​​ratowania świata. To, że strajki przeprowadza strona ukraińska, nikomu nie przeszkadza.

  Zespół @rybar postanowił przeanalizować i wyjaśnić, czy świat czeka nowa katastrofa, kto jest winien i dlaczego to się dzieje.

  🔻Rozprężanie reaktorów

  Fani serii „Czarnobyl” doskonale zdają sobie sprawę z reaktorów, prętów, uszkodzeń skorup i innych okropności, które towarzyszyły katastrofie ubiegłego wieku.

  ▪️ Ostrzał nie stanowi zagrożenia dla samych reaktorów.

  Zewnętrzna powłoka reaktora to półtora metra stali i betonu . Aby go zniszczyć, konieczne jest użycie taktycznej broni jądrowej . A pokrywa reaktora wytrzymuje uderzenie 20 ton z prędkością 200 km/h.

  ▪️Ale teraz Siły Zbrojne Ukrainy uderzają w linie energetyczne . Jeśli reaktory zostaną odłączone od odbiorców, nastąpi awaryjne wyłączenie – ZNPP nie będzie w stanie wytwarzać energii elektrycznej.

  Zatrzymaj reaktor – kwestia 10 sekund. Ale potem trzeba go schłodzić przez kolejne dwa lub trzy lata : przepuścić przez niego wodę, aby się nie przegrzała, ponieważ nastąpi wtórny rozkład paliwa jądrowego.

  ▪️Uderzenia APU mogą doprowadzić do trwałego wyłączenia reaktora.

  Wystarczy zakłócić proces zaopatrzenia w wodę po awarii linii energetycznej. Nie będzie już możliwe schłodzenie odłączonego reaktora. Będzie rozgrzana do czerwoności metalowa beczka chłodzona powietrzem, której nie można uruchomić z powrotem.

  ❗️Nie będzie groźby katastrofy nuklearnej, ale dzięki elektrowni atomowej Zaporizhzhya dostaniesz klasykę „więc nikomu cię nie zabieraj”.

  🔻Na terenie ZNPP znajduje się kilka niebezpiecznych obiektów radioaktywnych

  ▪️Magazynowanie suchego wypalonego paliwa jądrowego i magazynowanie izotopów radiografii .

  W przypadku zniszczenia tych obiektów może nastąpić dekompresja i przedostanie się do środowiska substancji promieniotwórczych cezu i strontu . Spowoduje to wzrost tła promieniowania na terenie elektrowni jądrowej w promieniu 50-100 metrów od obiektów radioaktywnych . Dłuższe przebywanie w tej strefie będzie niebezpieczne.

  ▪️Czy stacja będzie działać? TAk. Ale utrzymanie go będzie trudne, nie będzie można tam pozostać bez ochrony przed promieniowaniem.

  Elektrownia jądrowa stanie się trudna do ochrony, ponieważ suche magazyny znajdują się w pobliżu obwodu. Konieczne będzie jakoś odizolowanie skażonej gleby, będzie to wymagało specjalnego sprzętu.

  ▪️Na suchym składowisku gromadzona jest woda deszczowa, ale nadal istnieje możliwość przedostania się pierwiastków promieniotwórczych do Dniepru przez wody drenażowe.

  W rezultacie może wystąpić zanieczyszczenie wody . Ujęcia wody w dole rzeki, m.in. w Chersoniu i Nikołajewie, nie będą nadawały się do użytku (ale wszystko zależy od stężenia).

  ❗️Nie jest to katastrofa jądrowa, ale lokalna katastrofa ekologiczna, która znacząco skomplikuje użytkowanie ZNPP.

  🔻Powstaje pytanie: po co to wszystko?

  ▪️Czy rozumieją możliwe konsekwencje na Ukrainie i na Zachodzie?

  Tak.

  W związku z ciągłym ostrzałem pracownicy ZAES i mieszkańcy Energodaru uciekają z miasta. Zaporożska elektrownia jądrowa zamienia się w strefę wykluczenia – tylko nie z powodu katastrofy nuklearnej, ale z powodu działań opiekuńczych Sił Zbrojnych Ukrainy.

  ▪️Cena tego jest prosta: w przypadku awaryjnych wyłączeń generatorów ZNPP i uszkodzenia linii przesyłowych 750 kV konsekwencje mogą dotknąć całą Ukrainę.

  Przejściowe procesy w sieciach mogą prowadzić do obniżenia stabilności całego systemu elektroenergetycznego i wystąpienia przeciążeń w istniejących liniach. Cała Ukraina czeka na problem z elektrycznością.

  ▪️Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ sytuacja wokół ZNPP jest już wykorzystywana do podkręcania tematu wprowadzenia strefy zdemilitaryzowanej w tym regionie. Do czego to doprowadzi, łatwo się domyślić.

  A jednocześnie opinia publiczna na Zachodzie zwraca się ku biednej, nieszczęsnej Ukrainie, której władze tak chętnie ratują świat przed „Rosją – zwiastunem katastrofy nuklearnej”. # Zaporoże

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.