Wojna domowa na Ukrainie 24.11.2015r.- 278 dzień od nowego rozejmu.


 

Gorłówka- szef rządu DRL Aleksander Zacharczenko wziął wczoraj udział uroczystym wręczaniu odznaczeń dla najbardziej zasłużonych w walce powstańców.

 

„Rozmowy o zniesieniu sankcji mogą rozpocząć się dopiero wtedy gdy porozumienia zawarte w Mińsku zostaną w pełni zrealizowane przez wszystkie strony porozumienia”– powiedział na wczorajszej konferencji prasowej w Waszyngtonie amerykański ambasador przy OBWE Daniel Baer.

Baer zwrócił przy tym uwagę, że według raportów misji OBWE na Ukrainie; sytuacja w ciągu ostatnich dwóch tygodni w rejonie frontu stała się bardzo niestabilna, a porozumienia o wstrzymaniu walk nie są przestrzegane.

Jako dowód przedstawił incydent jaki miał miejsce w zeszłą środę, gdy obserwatorzy misji OBWE w rejonie donieckiego lotniska byli świadkami 19-minutowego ostrzału, podczas którego spadło aż 107 pocisków. Oczywiście nie dodał on z jakiego kierunku te pociski zostały wystrzelone i kto prowadził ten ostrzał.

Dodał tylko, że „jest to głęboko niepokojące” i jednocześnie „ogranicza możliwości jakiegokolwiek postępu politycznego i dyplomatycznego”.

Zaś, jak to określił Daniel Baer; brak „postępu politycznego i dyplomatycznego” jest powodem, dla którego niemożliwe staje się zniesienie sankcji nałożonych na Rosję.

W ten oto sposób potwierdziło się, na co wskazywałem wcześniej,  że wzrost napięcia na froncie w Donbasie służyć ma jako pretekst do przedłużenia sankcji wobec Rosji, które już wg. Baer’a są dla niej bardzo uciążliwe. Czego dowodzić ma- niczym nie poparty fakt, że rosyjska gospodarka, której wielkość szacowana była na 1/8 gospodarki Stanów Zjednoczonych skurczyła się w ciągu dwóch lat obowiązywania sankcji do 1/16 w odniesieniu do gospodarki USA.

Znaczyłoby to, że albo w ciągu ostatnich dwóch lat gospodarka amerykańska tak bardzo dynamicznie przyśpieszyła, albo też, że gospodarka rosyjska skurczyła się o 50%.

Niestety, ale jedna, ani też druga teza nie są prawdziwe.

Bo w odniesieniu do amerykańskich osiągnięć gospodarczych nie odnotowano żadnego spektakularnego sukcesu, a informacje napływające z tego kraju mają wydźwięk negatywny, biorąc np. pod uwagę to, że tylko dzięki zwiększeniu o kolejny raz deficytu budżetowego w tym kraju pod koniec mijającego miesiąca udało się uniknąć jego bankructwa. Zaś zadłużenie Stanów Zjednoczonych przekroczyło w ten sposób poziom 20 bilionów dolarów.

To z drugiej strony objawów głębokiej zapaści gospodarczej do jakiej miałyby doprowadzić sankcje nałożone na Rosję jakoś nadal nie widać.

Dodam na zakończenie, że w tej chwili dług publiczny Stanów Zjednoczonych przekroczył o 102% PKB, zaś w Rosji wynosi on aż 17,92%.

https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%82ug_publiczny_USA

http://pl.tradingeconomics.com/united-states/government-debt-to-gdp

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Dlug-USA-Japonia-przegonila-Chiny-7247346.html

Ciekawe więc kto przegra tą wojnę gospodarczą prowadzoną przez Stany Zjednoczone wobec Rosji, bo jak na razie wpływy z handlu ropą naftową, której ceny wyspekulowano na bardzo niskim poziomie, spowodowały również gwałtowny spadek wpływów finansowych  Stanów Zjednoczonych wynikające ze spadku bilansu wartości transakcji rozlicznych w dolarach amerykańskich oraz zapaści przemysłu wydobycia ropy naftowej w tym kraju, którego opłacalność drastycznie spadła.

A więc to potęga światowego hegemona została bardzo poważnie naruszona, anie tych, z którymi ona walczy, zaś jej siła w postaci największej i najlepiej uzbrojonej armii świata, z braku środków, podąży drogą upadającego państwa.

Tak właśnie wygląda agonia upadającego imperium, które oby nie postanowiło wraz z sobą pogrążyć całego świata. Jednak, jak na razie wszystko na to wskazuje, że jest to bardzo prawdopodobny scenariusz.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Tak jak w ciągu ostatnich tygodni, również w dniu wczorajszym ukraińskie siły zbrojne naruszały warunki zawieszenia broni.

I tak od około godziny 19:30 ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał na teren zamieszkały w miejscowości Staromichajłowce, gdzie m.in. w jego wyniku został trafiony pociskiem moździerzowym domy jednorodzinne przy ulicy Lenina nr. 102 i 123 oraz w budynek mieszkalny przy ulicy Kalinina nr.96..

Ostrzał, który trwał do późnych godzin nocnych prowadzony był przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych, granatników i broni ręcznej.

Obecnie na terenie tej miejscowości przebywa grupa obserwatorów Wspólnego Centrum Monitorowania i Koordynacji, w celu sporządzenia raportu o zajściu.

W nocy przy użyciu moździerzy ukraińskie wojsko ostrzelało również z kierunku miejscowości Piaski  część mieszkalną dzielnicy Kujbyszewskiej, gdzie pociski spadały m.in. w rejonie Prospektu Spółdzielców. W wyniku tego ostrzału zostały uszkodzone elewacje budynków i wybite szyby w oknach. Jak na razie nie ma informacji o stratach w ludziach i innych zniszczeniach.

Dodam, że dzień wcześniej ukraińskie wojsko 23 razy naruszyło warunki bezwzględnego zawieszenia broni prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, wozów bojowych piechoty i opancerzonych transporterów oraz czołgów rejon północnych i zachodnich obrzeży Gorłówki,  w tym miejscowości Zajcewo i Szirokoj Bałki oraz terenu kopalń, północnych przedmieść Doniecka, w tym miejscowości Spartakus i wsi Żabiczewo i terenu lotniska oraz jego okolic od strony dzielnicy Kujbyszewskiej.

W wyniku przedwczorajszych walk dwóch powstańców zostało rannych.

Natomiast łącznie w okresie od 13 do 20 listopada w wyniku ostrzału prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy zostało zabitych 8 osób, w tym 2 cywilów i 6 powstańców. W tym też okresie zostało ranne 3 osoby: 2 cywilów i jeden powstaniec.

Łącznie, od momentu rozpoczęcia tzw. operacji antyterrorystycznej przez ukraińskie siły zbrojne, w Donbasie zostało zabite 3932 osoby, w tym 579 kobiet i 3353 mężczyzn oraz 71 dzieci w wieku poniżej osiemnastego roku życia. Ponadto kolejne 6165 osób odniosło różnego typu rany, z tego wielu urazy trwałe.

Nadal też trwa po stronie ukraińskiej koncentracja sprzętu i ludzi, z czego na linię kontaktu w rejonie Gorłówki skierowano dodatkowo około 400 żołnierzy, zaś w okolicy Doniecka 500 z ochotniczego batalionu „Azow”. W strefie frontowej doliczono się również dziesiątków czołgów, systemów rakietowych i artylerii ciężkiej. Z tego powodu nie jest wykluczone, że szykowana jest jakaś kolejna operacja zaczepna przeprowadzona na większą skalę.

Dlatego też Ministerstwo Obrony DRL zaapelowało do ukraińskich żołnierzy o sabotowanie wykonywania rozkazów dowództwa w ramach prowadzonej przeciwko ludności cywilnej tzw. operacji antyterrorystycznej.

W przeciwnym razie mogą zostać postawieni przed międzynarodowym trybunałem wojskowym.

Na zakończenie tego wątku krótki aktualny materiał filmowy o sytuacji operacyjnej w DRL:

***

Rada Ministrów z inicjatywy premiera Arsenija Jaceniuka podjęła wczoraj na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu decyzję o tymczasowym zakazie ruchu towarowego pomiędzy Ukrainą a Krymem:

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- Miejskie Centrum Rehabilitacji dla Dzieci Inwalidów.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Ps.

Prawdopodobnie w dziś rano turecki F-16 zestrzelił rosyjski samolot bojowy Su-24 biorący udział w operacji militarnej przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii. Jak podało biuro prasowe dowództwa tureckich sił zbrojnych; rosyjski samolot miał naruszyć przestrzeń powietrzną Turcji. Tej zaś informacji zaprzecza strona rosyjska twierdząc, że samolot Su-24 wykonywał misję w granicach Syrii i jej nie przekroczył:

https://twitter.com/MailOnline?ref_src=twsrc^tfw

https://twitter.com/airlivenet?ref_src=twsrc^tfw

http://colonelcassad.livejournal.com/2488886.html

 

Ps.   2

BBC potwierdziła, według wstępnych ustaleń, że rosyjski bombowiec Su-24 został zestrzelony- lecąc nad terytorium Syrii- rakietą powietrze-powietrze przez turecki samolot bojowy F-16:

Natomiast Agence France Presse podała informację o tym, że jeden z pilotów rosyjskich zginął podczas wykonywanego skoku spadochronowego:

https://twitter.com/AFP?ref_src=twsrc^tfw

Potwierdzają to również dwa filmy zrobione przez bojowników antyasadowskiej opozycji z Wolnej Armii Syryjskiej (Free Syrian Army) działający na terenie, na którym doszło do katastrofy rosyjskiego bombowca Su-24:

Natomiast wg. strony tureckiej, która już dążyła upublicznić zapis radarowy lotu rosyjskiego samolotu Su-24, samolot ten przeciął linię granicy w rejonie jej niewielkiego wybrzuszenia, które na głębokość około 5 km i szerokość około 3 km wchodzi wgłąb terytorium syryjskiego:

Taki zapis radarowy dowodzi, że rakieta wystrzelona przez tureckiego pilota z samolotu F-16 strąciła rosyjski samolot nad terytorium Syrii i była to zwykła prowokacja, polegająca na wykorzystaniu błędu rosyjskiego pilota, który na przeciąg kilkunastu sekund, nie mogąc zmienić kursu ze względu na za krótki czas reakcji, przeciął w linii prostej widoczny na zapisie radarowym niewielki cypel terytorium tureckiego wchodzącego od strony północnej w głąb terytorium Syrii.

Ps.   3

Według oświadczenia przekazanego przez przedstawicieli rosyjskiego MON, zestrzelony we wtorek rano rosyjski samolot bombowy Su-24 nie wleciał w przestrzeń powietrzną Turcji, tylko został zestrzelony rakietą powietrze-powietrze wystrzelonej przez turecki F-16 sił obrony powietrznej, w trakcie wykonywania misji bojowej przeciwko arabskim terrorystom nad terytorium Syrii.

Potwierdzono również informację o tym, że jeden z pilotów, który awaryjnie lądował na spadochronie, jeszcze w powietrzu został ostrzelany z broni maszynowej, co doprowadziło do jego śmierci.

Poniżej plan lotu zestrzelonego Su-24 przedstawiony przez rosyjski MON, oraz oświadczenie, na którym przedstawiono okoliczności zestrzelania rosyjskiego samolotu wojskowego:

 

Reklamy

101 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.11.2015r.- 278 dzień od nowego rozejmu.

  • Może i się czepiam; ale montaż wycieraczki w kabinie obsługi dzwigu-typowo upadliński 😉
   Film 0.37-0.40. Jak” taki patent ułatwia widoczność” świadczy fakt, że operator wygląda z kabiny na zewnątrz 🙂
   Ale może to tylko moje odczucie 😉

   Polubione przez 6 ludzi

 1. Rosja wzmacnia oddziały szturmowe na północy Krymu http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rbnio-rosja-wzmacnia-oddzialy-szturmowe-na-polnocy-krymu/3yx5tt

  Wybrane komentarze: 🙂

  ~Alexis : Ukraina będzie niedługo rozjechana. Rosja najdalej za dwa dni zakręca kurek z gazem, powiedział Minister Energetyki Rosji, Alexander Nowak. Do Syrii ma też trafić 150 000 rosyjskich żołnierzy, skończyło się pobłażanie dla zachodnich gnid. Ukraina będzie wypalona, a Syria wyzwolona, po trupie Turcji lub nie.

  ~asa : Nieznani sprawcy uszkodzili wybuchami cztery trakcje elektryczne w obwodzie chersońskim……. Lonecie wasi pajace juz sie gubia w tej propagandzie gdyz wczoraj pisaliscie ze zamach dokonali Tatarzy z prawym sektorem ,ze zawiesili swoje flagi na masztach i ze blokuja drogi dojazdowe na Krym a dzisiaj pajac pisze ze dokonali tego „Nieznani sprawcy”

  ~topaństwo nie ma racjibytu : Ukraina, Ukraina, jako kraina….owszem, ale słyszał ktoś kiedyś w historii świata o państwie Ukraińskim? To sztuczny twór, zlepek utworzony przez bolszewię jako republikę, która przed 20 laty ogłosiła niepodległość.

  🙂 Nieprawdopodobne stało się możliwe:) Cenzura nie nadąża czy odeszła wraz z …PO ? 😉

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Wideo z ostrzeliwania przez terrorystów pilotów rosyjskich, którzy katapultowali się z samolotu zestrzelonego przez Turcję
  http://dnr24.su/mirovoe-soobschestvo/10375-terroristy-snyali-na-video-rasstrel-pilotov-su-24-v-vozduhe.html
  Pojawiły się też informacje ( na razie nie potwierdzone) o ostrzale rosyjskiego śmigłowca poszukującego pilotów.
  http://dnr24.su/mirovoe-soobschestvo/10374-siriyskimi-boevikami-byl-podbit-vertolet-rf-iskavshiy-pilotov-su-24.html

  Polubione przez 8 ludzi

  • No cóż, prawdopodobnie większość z wzywających spoza kadru swojego boga, wkrótce się z nim przywita niekoniecznie w stanie kompletnym. To już nie ta atmosfera i układ sił z Afganistanu z połowy lat osiemdziesiątych, gdzie podobne „Allahu Akbar” po wysadzeniu granatnikiem BWP Armii Czerwonej wzbudzało powszechny poklask przy kawiarnianych stolikach intelektualistów Zachodniej Europy i Nowego Jorku. Teraz krzyczący Allahu Akbar przyszli do tych stolików w Paryżu i Nowym Jorku i ku zdziwieniu stałych bywalców nawet nie mają zamiaru grzecznie pytać się, czy jest wolne miejsce. Oni po prostu zaczynają te stoliki przewracać i prowadzą przyśpieszony kurs dla intelektualistów z historii, geografii i teologii Bliskiego Wschodu i okolic. Zamiast sojowego latte z różową słomką dziś wszyscy dostali kawę po turecku. No i trzeba ją wypić z fusami, bo musimy być solidarni.

   Polubione przez 12 ludzi

 3. W sprawie gazu dla Ukrainy. Przedpłaty wystarcza jeszcze na 2 dni.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/gazprom-to-stop-gas-supplies-to-ukraine-without-prepayment-prepaid-amount-to-be-enough-for-two-days-402702.html
  Coś musiało być na rzeczy w sprawie niedopełnienia (kradzieży?) w ministerstwie Energii i Węgla obwodu Krymskiego- dyscyplinarkę dostał Sergiej Igorow za opieszałe i nieskuteczne zarządzanie podczas kryzysu.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/crimeas-fuel-and-energy-minister-dismissed-402707.html
  Tymczasem Naftogaz prosi Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, aby ten w trybie pilnym przesłał dodatkowe 300 mln $ obiecanej pomocy.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/naftogaz-issue-of-300-million-by-ebrd-for-gas-purchases-for-ukraine-postponed-again-402746.html

  Polubione przez 6 ludzi

   • Niestety w ciągu 3 tygodni z magazynów podziemnych zniknęło 0,6 mld m3 gazu, a było dosyć ciepło :/
    Kijów liczy na pomoc instytucji „demokratycznych” i łagodną zimę.
    Niestety powtórki z poprzedniego roku chyba nie będzie idą mrozy…
    Obecnie w magazynach jest 16,5 mld m3 -5 mld m3 to gaz buforowy, czyli Kijów musi sobie poradzic z zapasem max 11, 5mld m3.
    Problemem jest tez własne wydobycie gazu, brak inwestycji odbija się czkawka zmniejszyło się wydobycie węgla i …gazu.

    Polubione przez 5 ludzi

 4. Zmiany w budżecie wojska na rok 2015.
  Z powodu zwiększenia ilości personelu wojskowego ( z 230 do 250 tysięcy w tym roku) potrzebne były dodatkowe środki na wypłatę żołdu, a dokładnie 955 mln hrywien na ten cel.
  Jako ,że pieniędzy brak to przesunięto środki z zadań które nie można było wykorzystać kwoty w pełni i tak:
  nabycie nieruchomości i mebli- 255 mln hrywien
  Rozwój broni i sprzętu wojskowego ( nowe wynalazki ukraińskiego przemysłu obronnego) 500 mln
  i 200 mln z programu odbudowy (remontu) sił UA.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/11/24/parlament-zbilshiv-vidatki-dlya-viplati-vinagorodi-vijskovosluzhbovczyam-za-uchast-v-ato-na-955-mln-grn–/
  W Szczastie znaleziono magazyn z bronią. O dziwo nie podano, ze to broń separatystów, czyżby sprzęt miał nr seryjne identyczne do tych ze zniszczonego przez pożar magazynu?
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/11/24/opergrupa-vijskovoi-kontrrozvidki-viyavila-shron-z-vijskovimi-zasobami-urazhennya-v-odnomu-z-angariv-na-teritorii-luganskoi-tes–/
  Coraz częściej UA chwali się wizytami w szkołach. Tutaj przykład jednej z takich imprez/pogadanek 🙂
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/11/24/u-krasnomu-limani-za-uchastyu-voiniv-ato-vidbulosya-vijskovo-patriotichne-sportivne-svyato–/

  Polubione przez 4 ludzi

  • I wszystko to w celu szerzenia przyjaźni polsko-ukraińskiej, w ramach misji społecznej TVP. Może nawet zakupione za pieniądze z obowiązkowego abonamentu płaconego przez wielu biednych ale zdyscyplinowanych emerytów.

   Polubione przez 6 ludzi

   • Przebrnąłem przez odcinek
    Ogólnie wszystko to co przewidziałem czyli propaganda x4
    1) Na Majdanie strzelał Bierkut, jedna ze scen propagandowo cudowna -młody chłopak oświadcza się dziewczynie i ginie postrzelony przez snajperów z Bierkutu (oczywiście dziewczyna w tej sytuacji idzie do batalionu ochotniczego na ochotnika 😀 )
    2) Na Majdanie stali sami patrioci, elita narodu
    z ciekawostek:
    w serialu używają scen z reportaży o Majdanie ,ale nie tylko, to z tego źródła pochodzi też scena z ciężarówką przyozdobioną czerwono-czarną „flagę”. Poza ta jedną scena BRAK jakichkolwiek wiadomości o prawym sektorze etc. Nie ma symboli banderowskich, jest flaga ,ale państwowa. KILKAKROTNIE widziałem barwy biało-czerwone, a aktorka która grała reporterkę relacjonującą wydarzenia podczas Majdanu mówiła po polsku (przynajmniej próbowała).
    Nie ma w batalionie kryminalistów, są za to olimpijka, przedsiębiorca, oficer milicji, patriota, dr chemii, innymi słowy elita Ukrainy 🙂
    Odcinek pierwszy kończy się alarmem (prawdopodobnie podadzą ,że „źli ruscy” wkroczyli na Ukrainę w kolejnym odcinku)
    Ale ja już jego prawdopodobnie nie będę oglądał niech ktoś inny się poświęci 🙂
    „Dzieło” skierowane nie tyle dla widzów ukraińskich, co do widza z zagranicy min z Polski.

    Polubione przez 3 ludzi

 5. Kolejny bombowy alarm w Kijowie. To już plaga. W Odessie w ciągu dnia były cztery.
  Sądzę, że SBU wykonuje program mający na celu wykazać światu jak to Ukraina jest narażona na ataki terrorystów.
  Po pierwsze – w związku z pojawiającymi się informacjami o wspomaganiu PI.
  Po drugie – ta władza zachowuje się jak rozpieszczony dzieciak, który wrzeszczy i tupie, gdy przez chwilę przestanie być centrum uwagi otoczenia. Jednocześnie to dowód, że władza (a przynajmniej niektórzy) ma świadomość iż ona oraz Ukraina istnieć będą tylko tak długo, jak będzie ktoś miał w tym interes.

  http://112.ua/kriminal/v-kieve-zaminirovali-kioski-po-prodazhe-hleba-mvd-274382.html

  Polubione przez 8 ludzi

 6. ‚Standard” po ukraińsku, czyli w urząd skarbowy w Kijowie wykrył nadużycia w zakresie dostaw części zamiennych do samolotów wojskowych, na ponad 6,3 mln hrywien, a jest to dopiero początek, gdyż cala „umowa na dostarczenie części zamiennych dla sil powietrznych Ukrainy” opiewa na kwotę 148,7 mln hrywien…
  http://112.ua/kriminal/v-kieve-pri-zakupke-aviadetaley-dlya-voinskoy-chasti-skryli-63-mln-griven-nalogov-274341.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę z powodu braku płatności ze strony Kijowa, poinformował Gazprom.

  – Odmowa zakupu rosyjskiego gazu przez Ukrainę stwarza zagrożenie dla tranzytu do Europy i zaopatrzenia ukraińskich odbiorców – oświadczył szef rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller.

  Rosyjski koncern gazowy Gazprom poinformował, że wstrzymuje dostawy tego surowca na Ukrainę do czasu dokonania kolejnej przedpłaty. Do godziny 10 rano czasu lokalnego (do 8 rano w Polsce) Ukraina otrzymała cały gaz, za jaki zapłaciła – dodał Gazprom.

  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja-zakreca-ukrainie-kurek-z-gazem,63,0,1963583.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.