Wojna domowa na Ukrainie 26.11.2015r.- 280 dzień od nowego rozejmu.


 

Donbas- 46 konwój z rosyjską pomocą humanitarną.

Brytyjska agencja prasowa„Reuters” opublikowała wywiad z dowódcą jednego z oddziałów rebelianckich, który jakoby miał zabić lecących na spadochronach rosyjskich pilotów zestrzelonego samolotu Su-24.

Poniżej ten film:

Na filmie widzimy jakoby oddział Turkmenów, którym przewodzi Alparslan Celik. Celik pochwalił się tam, że to jego grupa zastrzeliła dwóch lecących na spadochronach rosyjskich pilotów Su-24 strąconego rakietą przez turecki samolot F-16.

Jako dowód na to, że zostali zabici dwaj piloci przedstawia Celik, elementy wyposażenia dwóch spadochronów.

Jednak jak wiadomo z oficjalnych informacji podanych przez dowództwo rosyjskiej armii, podczas skoku na spadochronach załogi zestrzelonego samolotu, tylko jeden jej członek został ostrzelany w powietrzu i tam najprawdopodobniej jeszcze zmarł, zaś drugi pilot został bezpiecznie ewakuowany przez oddział rosyjskich żołnierzy piechoty morskiej.

Do tej sprawy powrócę jeszcze na koniec tego wątku, a teraz chciałbym powrócić do filmu zaprezentowanego przez agencję „Reuters”.

Otóż okazuje się, że dowódca jakoby turkmeńskiego oddziału, którym ma być Alparslan Celik, w rzeczywistości jest rodowitym Turkiem, synem byłego burmistrza Ramazana Celika z miasta Keban w prowincji Elazig:

Jak widać z powyższej mapy, na której zaznaczono lokalizację tureckiego miasta Keban, nie ma ono nic wspólnego z Turkmenistanem. Co oczywiście nie wyklucza, że może on być tureckim Turkmenem.

Na powyższym zdjęciu oznaczony czerwonym kółkiem Alparslan Celik.

Kim jest Alparslan Celik można się dowiedzieć z jego strony na Twitterze:

https://twitter.com/celikalparslan

O jego poglądach i przynależności politycznej może świadczyć ten gest:

Jest to powitanie członków tureckiej skrajnie nacjonalistycznej organizacji młodzieżowej „Szare Wilki”, których członek Mehmet Ali Agca m.in. dokonał na Placu św. Piotra w Rzymie w dniu 13 maja 1981 roku zamachu na Jana Pawła II.

A więc jak można się z powyższych zdjęć zorientować Alparslan Celik jest członkiem tureckiej organizacji terrorystycznej o profilu skrajnie nacjonalistycznym „Szare Wilki”.

Dodam, że organizacja ta była jednym z elementów tureckiej części tajnej i nielegalnej operacji „Gladio”, którą prowadziły zachodnie (w tym CIA) i tureckie służby wywiadowcze.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_Wilki

http://www.defence24.pl/254045,gdzie-sa-granice-tureckiego-nacjonalizmu-atak-terrorystyczny-szarych-wilkow-w-bangkoku

Kończąc ten wątek poruszę teraz temat zasygnalizowany na wstępie, a dotyczący drugiego członka załogi rosyjskiego samolotu Su-24 zestrzelonego przez turecki F-16.

Otóż jak dowiedzieliśmy się z reportażu filmowego agencji prasowej „Reuters” oddział bojowników pod dowództwem Celika miał jakoby zabić obu członków załogi zestrzelonego rosyjskiego samolotu Su-24.

Okazuje się jednak, że zgodnie z podanymi przedwczoraj informacjami przez przedstawiciela rosyjskich sił zbrojnych; drugi członek załogi przeżył i został bezpiecznie ewakuowany przebywając obecnie w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim w Syrii.

Nie dość tego, nawigator zestrzelonego samolotu, Konstantin Murachtin cały i zdrowy udzielił prasie i telewizji wywiadu:

M.in. wyjaśnił on okoliczności zestrzelenia samolotu:

„…oczywiście często wykonywaliśmy loty bojowe nad tym terenem. Znamy go więc jak własną kieszeń (…) Mogę się tam poruszać nawet bez instrumentów”

Na zadane mu pytanie, czy jest możliwe krótkoterminowe wejście w przestrzeń powietrzną poza granicą Syrii?

Nawigator odpowiedział, że:

„Nie jest to możliwe. nawet na sekundę. Szczególnie dlatego, że lecieliśmy na wysokości 6 tysięcy metrów. Pogoda była dobra (…) Cały nasz lot do momentu eksplozji rakiety był pod całkowitą moją kontrolą. Miałem w tym momencie bardzo dobrą widoczność na mapie i na ziemi, gdzie jest granica i gdzie my się znajdujemy. Nie było nawet możliwości wlotu na teren Turcji”

Na kolejne pytanie dotyczące podanej przez stronę turecką wersji, że załoga rosyjskiego samolotu była wielokrotnie ostrzegana przez turecki F-16, że może przekroczyć granicę: czy rzeczywiście miało to miejsce?

Nawigator odpowiedział, że „nie było żadnego ostrzeżenia. Brak był ruchu radiowego i wizualnego. Generalnie nie było żadnego kontaktu (…) Jeśli chcemy kogoś ostrzec, by się pokazać, lecimy przez pewien czas równolegle. Nic takiego nie było. Tak więc rakieta bez ostrzeżenia, niezauważona przez nas, a więc nie mając czasu na dokonanie manewru antyrakietowego, uderzyła w nas od strony ogona”.

Jak widać, wersja turecka od tej podawanej przez nawigatora strąconego samolotu, różni się diametralnie.

Podobnie jak reportaż filmowy brytyjskiej agencji „Reuters”, która przeprowadziła wywiad z dowódcą bojówki antyasadowskiej, mającej jakoby zabić dwóch członków załogi rosyjskiego samolotu.

Sytuacja ta jest klasycznym przykładem dezinformacji zachodnich mediów, którą również stosuje się w taki sam sposób wobec tych krajów, które zostały uznane przez światowego hegemona za wrogie.

Podobny typ narracji propagandowej zastosowano wobec walczącego o swoje prawa Donbasu.

***

Na tym kończąc wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal w okolicy Doniecka utrzymuje się napięta sytuacja militarna.

I tak dziś rano, około 06:00 zostały ostrzelane przez ukraińskich żołnierzy przy użyciu moździerzy, okolice stacji kolejowej „Donieck-Północ” znajdującej się na przedmieściach miejscowości Jasinowata, gdzie w wyniku trafienia pociskiem zapalił się dom. Pożar już ugaszono.

Wcześniej ukraińskie wojsko ostrzelało około godziny 21:00 obszar mieszkalny dzielnicy Kijowskiej w Doniecku, gdzie jeden z pocisków uszkodził tam dom.

Szef rządu ŁRL Igor Płotnicki ogłosił datę wyborów na terenie tej republiki, które mają się odbyć, bez względu na wynik pertraktacji ze stroną kijowską w ramach podgrup zgodnie z porozumieniem mińskim:

„Wybory nie mogą być, ze względu na wykorzystywanie ich jako karty przetargowej, przeciągane w nieskończoność „

Do Donbasu dotarł 46 konwój z rosyjską pomocą humanitarną. Konwój składający się z 48 ciężarówek przybył dziś rano do Makiejewki, gdzie w tamtejszych magazynach zostanie wyładowana przywieziona pomoc.

***

Dzisiejszej nocy od godziny 00:00 wszedł w życie zakaz, wydany przez  Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych, zabraniający odpowiadania ogniem na prowokacje ze strony powstańców. Jedyną dopuszczalną sytuacją użycia broni przez ukraińskich żołnierzy jest ochrona własnego życia.

Na koniec kilka zdjęć:

Uglegorsk- budowa domów w ramach akcji „111 domów”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

134 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.11.2015r.- 280 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam i tradycyjne podziękowania za wstępniak

  Szczerze mówiąc nie wiem jak można skomentować beż użycia tzw. nieprzyzwoitych słów poniższą informację:

  „Separatyści z Donbasu użyli rakiet Grad. Jak informują ukraińscy wojskowi, rakiety wystrzelono z pozycji bojówkarzy. Spadły na miejscowości również będące pod kontrolą sił prorosyjskich. Ukraińcy mówią o prowokacji, mającej zdyskredytować siły rządowe”

  http://fakty.interia.pl/raporty/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-separatysci-uzyli-rakiet-grad-to-cyniczna-prowokacja,nId,1928242

  Polubione przez 12 ludzi

 2. Koniec z przymykaniem oczu (przez Rosję) na wwóz towarów z Turcji. Rosyjskie służby (Rospotriebnadzor) zaostrzyły kontrolę towarów (m.in. przemysłu lekkiego) które sprowadzane są z Turcji. Według nich towary te nie spełniają wymogów i norm które obowiązują na terytorium FR;
  http://ria.ru/economy/20151126/1328814387.html#ixzz3sadhPAnX
  I tak konczy się „dolce vita” tureckich handlarzy i przedsiębiorców, a za wszystko mogą podziękować opętanemu „manią wielkości” „sułtanowi” Erdoganowi…

  Polubione przez 12 ludzi

 3. Helweci to jednak bardzo pragmatyczny naród. Jako tradycyjnie neutralni nie będąc w żadnych UE i NATO nie są zmuszani do przestrzegania praw i zasad narzucanych przez panią Merkelową czy jakiegoś zaoceanicznego pożeracza bananów.
  I spokojnie sobie handlują z Rosją kiedy wszystkie pieskie na smyczy potężniejszych od siebie mogą o tym tylko pomarzyć.

  I mogą też wprowadzić takie prawo:

  „Szwajcaria: Kary finansowe za noszenie burek”

  http://fakty.interia.pl/swiat/news-szwajcaria-kary-finansowe-za-noszenie-burek,nId,1928099

  Polubione przez 9 ludzi

 4. „Co tam Panie w banderostanie?” czyli przegląd „njusów’ z miejsca gdzie jak mówią i piszą Rosjanie, „ljudi zeszli z uma”…
  Planeta Małp 2015, banderopiteki szykują pułapki na ludzi…

  Tak płonęły wczoraj Ławra Peczerska w Kijowie i restauracja na Dnieprze…
  http://www.politnavigator.net/kiev-v-dymu-i-ogne-segodnya-v-ukrainskojj-stolice-goreli-lavra-restoran-na-naberezhnojj-i-fastfud-na-podole.html
  http://peremogi.livejournal.com/14191661.html

  Polubione przez 7 ludzi

 5. Fala samobójstw wśród ukraińskich „bojców” powracających z tzw, strefy ATO. Francuski „L’Obs’ opisuje przypadek jednego z nich który po powrocie z „frontu” upił się i wyskoczył przez okno. Przeżył, ale…wystarczy popatrzeć na zdjęcia…
  http://varjag-2007.livejournal.com/9415354.html
  http://tempsreel.nouvelobs.com/societe/20151124.AFP7707/de-retour-du-front-les-soldats-ukrainiens-combattent-l-envie-de-se-suicider.html

  Polubione przez 7 ludzi

 6. Ukraiński portal powołujący sie sam na siebie przytoczył opinie jednego z deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy, który stwierdził ze Ukraina powinna wejść w skład ‚koalicji zwalczającej tzw. państwo Islamskie” i byc przygotowana na wysłanie swoich wojsk do Syrii. Powodem takich stwierdzeń ma być to ze na jednym z filmików propagandowych opublikowanych przez tzw. Państwo Islamskie jako jeden z potencjalnych celów ataków podano Ukraine;
  http://lystok.com/ukraina-dolzhna-vojti-v-koalitsiyu-protiv-igil-i-pri-neobhodimosti-napravit-vojska-v-siriyu-nardep-4406

  Polubione przez 7 ludzi

 7. Wieści z Turcji. Podobno w tureckim porcie Zonguldak utworzył się potężny korek ciężarówek z towarami które dostarczano na Krym. Wszystko to w związku z zaostrzeniem kontroli towarów z Turcji wprowadzonym przez Rosję. Kierowcy i przedsiębiorcy klną i złorzeczą na „sułtana” Erdogana, za to co zrobił, tylko Kurdowie sie cieszą i nazywają Erdogana IDIOTA…
  >https://pbs.twimg.com/media/CUubjN9XAAAv0j3.jpg:large

  Polubione przez 8 ludzi

 8. Pożalili się „heroje” z „niezwyciężonej armii kijowskiej”. W czasie walko o Debalcewo mieli zniszczyć 10 czołgów „separatystów”, ale „ukrainscy generałowie tak szybko wiali” ze porzucili całą swoja dokumentację, w tym tą potwierdzającą „sukcesy” „bojców ATO” dlatego tez nie można im wypłacić za odniesione sukcesy obiecanych nagród…
  http://censor.net.ua/video_news/362381/my_podbili_10_tankov_no_generaly_tak_bejali_iz_debaltsevo_chto_vse_bumagi_poteryali_boyitsy_ne_mogut

  Polubione przez 7 ludzi

 9. Mało jednej wojny? tzw. Prokuratura Autonomicznej Republiki Krymu działająca na terenie Ukrainy zapowiedziała że obywatelom Chin którzy uczestniczą w budowie tzw. energomostu łączącego Rosję z Krymem grozi do 5 lat więzienia, za naruszenie miedzynarodowych sankcji nałożonych na Krym…
  http://zn.ua/UKRAINE/kitaycam-grozit-5-let-ukrainskoy-tyurmy-za-prokladku-kabelya-v-okkupirovannyy-krym-196621_.html

  Polubione przez 7 ludzi

 10. Burmistrz Dniepropietrowska Fiłatow (przy.upas Kołomojskiego) poskarżył się że był zastraszany przez ukraińskiego historyka Władimira Wiatrowycza, w związku z tym że sprzeciwił się projektom zmiany nazwy miasta na „bardziej ukraińskie”. Wcześnie Fiłatow powiedział na konferencji prasowej w Dniepropietrowsku, że mieszkańcy nie chcą zmiany nazwy miasta, a rząd nie ma prawa ich zmuszać do tego. Za to szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej miał mu grozić że czeka go 5 lat więzienia;
  http://gordonua.com/news/politics/Mer-Dnepropetrovska-Filatov-zayavil-chto-istorik-Vyatrovich-ugrozhaet-emu-tyurmoy-za-sohranenie-nazvaniya-goroda-108146.html

  Polubione przez 6 ludzi

 11. Kolejny „rosyjski” miłośnik „samostijnej”. Podczas wywiadu udzielonemu radiu ‚Wiestii” „rosyjski liberał i dziennikarz” Jewgienij Kisieliew wezwał Ukraińców by kontynuowali „blokadę energetyczną” Krymu nie przejmując sie „dziećmi podłączonymi do aparatury w szpitalach, bo to jest problem Putina”…
  http://www.politnavigator.net/ukraincev-ne-dolzhny-volnovat-krymskie-deti-podkyuchennye-k-apparatam-v-bolnicakh-evgenijj-kiselev.html

  Polubione przez 7 ludzi

 12. Doradca szefa MSW Ukrainy i deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Anton Heraszczenko skomentował jako „rosyjska prowokację” wysadzenie słupów energetycznych na granicy z Krymem. Odniósł sie w ten sposób do materiałów opublikowanych przez rosyjski kanał „Lifenews” który przedstawił prowokację zorganizowaną przez rosyjskich tzw. prankerów podających się za niego i szefa MSW Awakowa którzy podczas rozmowy z „liderami” Tatarów Krymskich (m.in. Dżemilewem) ustalili że za wysadzenie słupów odpowiada „strzelec” z tzw. Batalionu Donbas, niejaki Enwer Kutija…
  http://fakty.ictv.ua/ru/index/read-news/id/1568076

  Polubione przez 5 ludzi

  • Sądziłem już, że coś z nimi jest nie tak, bo jak dotychczas nikt nie oskarżał „ruskich” o wysadzenie słupów doprowadzających prąd na Krym.

   Ato była widocznie tylko krótka przerwa potrzebna do nabrania sił?

   No i oczywiście wszystko znowu wróciło do normy.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.