Wojna domowa na Ukrainie24.02.2016r.- 271 dzień od nowego rozejmu.


 

Niemcy i Francja wezwały Ukrainę do całkowitego wdrożenia porozumienia z Mińska niezależnie od aktualnego kryzysu rządowego.

 

Podczas dwudniowej wizyty w Kijowie, która miała miejsce z poniedziałek i wtorek, szefowie niemieckiej i francuskiej dyplomacji, naciskali na władze Ukrainy aby zajęły się poważnie wdrażaniem reform politycznych i przestrzegały rozejmu na wschodzie kraju.

Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział wczoraj po spotkaniu z prezydentem Petro Poroszenko i Arsenijem Jaceniukiem, że „nie możemy zaakceptować ciągłego naruszania uzgodnionego rozejmu” , przypomniał jednocześnie o wdrażaniu także politycznych uzgodnień porozumienia zawartego w Mińsku, dodając na koniec, iż „świat czeka na postępy”.

Minister Steinmeier domagał się w Kijowie rozwiązania konfliktu wewnętrznego na Ukrainie i „sygnałów wskazujących na stabilizację sytuacji oraz gotowość do przeprowadzenia reform”. Wskazując na konflikt między Poroszenką i Jaceniukiem podkreślił, że na „osobiste uprzedzenia i konkurowanie między sobą” nie może być miejsca.

Zwrócił przy tym uwagę, że czas nagli, przypominając tu o wstrzymaniu wypłat zachodniej pomocy finansowej dla Ukrainy, w wysokości kilku miliardów euro.

Powodem zaś wstrzymania tej pomocy jest brak realizacji reform, niestabilność polityczna na Ukrainie i nadal toczący się tam konflikt wewnętrzny na wschodzie kraju.

Dlatego też Frank-Walter Steinmeier z naciskiem domagał się zwiększenia wysiłków w walce z korupcją, która w tym momencie blokuje wszelkie reformy:

„To musi być polityka kierująca się zasadą: zero tolerancji dla korupcji”

Natomiast szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault wskazał na determinację z jaką muszą być wdrażane reformy, które aby je zrealizować „Ukraina musi mieć funkcjonujący rząd”, bo „najgorszym scenariuszem byłoby zatrzymanie się w połowie tej drogi: z częściowo rozpoczętymi reformami, bez perspektyw dla Donbasu”.

Jednocześnie francuski dyplomata dodał, że razem z niemieckim partnerem będzie poszukiwał wyjścia z tego „jednego z najgłębszych kryzysów, jakie UE musi rozwiązać w swoim sąsiedztwie”.

Dlatego też obaj dyplomaci domagali się pilnych zmian w ukraińskiej ustawie wyborczej, tak aby możliwe było przeprowadzenie wyborów samorządowych na wschodzie Ukrainy, gdyż bezzwłoczne przeprowadzenie zmiany tej ustawy wpłynie na przyspieszenie tam tempa stabilizacji sytuacji.

Ze swej strony Kijów upiera się przy opcji, aby wybory odbyły się w Donbasie dopiero po całkowitym zakończeniu konfliktu, rozumiejąc to jako poddanie się i rozbrojenie sił zbrojnych prorosyjskich rebeliantów.

Nie wiadomo więc, czy w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie, władze ukraińskie podporządkują się zachodnim naciskom.

Szanse są nikłe, bo tuż po spotkaniu szefów niemieckiej i francuskiej dyplomacji z przedstawicielami najwyższych władz Ukrainy w Kijowie, komentarz w tej sprawie napisał na swojej stronie na Facebooku lider koalicyjnej partii rządowej „Partii Radykalnej” Oleg Liaszko, krytykując postawę zachodnich przywódców, którzy naciskają na deputowanych Wierchownej Rady i Petra Poroszenkę w sprawie przyjęcia specjalnego statusu terytorialnego wobec Donbasu:

„W odniesieniu do odpowiedzialności polityków na Ukrainie, do wyjścia z głębokiego kryzysu potrzebna jest zagraniczna współpraca. I to nie tylko w zakresie kontynuacji i zwiększania pomocy finansowej i gospodarczej ze strony naszych partnerów. Ale również konieczne jest zrozumienie ze strony Europy jak i Stanów Zjednoczonych, że niektóre z ich niesprawiedliwych wymagań również prowadzą do głębokiej destabilizacji sytuacji na Ukrainie (…) Nie można wywierać presji na prezydenta Poroszenkę i parlament w zakresie realizacji porozumień mińskich, jeśli nie chce się rozpadu Ukrainy. My nie będziemy zmieniać konstytucji pod zewnętrznym dyktatem i wprowadzać w ten sposób zabójczą rakową narośl osobnego statusu dla Donbasu”

Według Liaszki, przyjęcie poprawek do konstytucji Ukrainy grozi dalszym konfliktem wewnętrznym i stabilności terytorialnej Ukrainy.

Natomiast w komunikacie wydanym po rozmowach z zachodnimi dyplomatami przez biuro prasowe premiera Arsenija Jaceniuka napisano, jakby strona ukraińska nie zrozumiała w czym tkwi problem i czego oczekują od niej ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji, że ukraiński rząd jest przekonany, iż Ukraina wraz z UE zmuszą Rosję do respektowania zapisów mińskiego porozumienia:

Razem, w jedności, będziemy w stanie zmusić Federację Rosyjską do realizacji porozumień z Mińska

A więc ukraiński premier zrozumiał po spotkaniu jeszcze mniej niż Olech Liaszko, bo słowa skierowane do niego przez szefów dyplomacji Francji i Niemiec, że muszą zostać przez Kijów wdrożone również polityczne uzgodnienia z Mińska i dokonana reforma konstytucji oraz ordynacji wyborczej, pojął on opacznie jako zmuszenie Rosji do respektowania tych porozumień.

W świetle tego, jak widać, nie ma na razie żadnych szans aby ukraińskie władze spełniły oczekiwane przez Zachód wymagania.

Dodam, że na spotkaniu w Kijowie strony uzgodniły, że 3 marca w Paryżu odbędzie się kolejna runda negocjacji szefów dyplomacji krajów w „formacie normandzkim”. A więc może tam, po przeanalizowaniu najważniejszych kwestii strona ukraińska wreszcie zrozumie co się od niej oczekuje.

Zobaczymy jaki będzie wynik tego spotkania, o którym już wczoraj Frank-Walter Steinmeier powiedział, że „będzie ono miało charakter decydujący”. A więc, czy Zachód odpuści sobie z Ukrainą, czy też ona podporządkuje się jego oczekiwaniom.

https://web.facebook.com/O.Liashko?_rdr

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W nocy z poniedziałku na wtorek nastąpiła radykalna eskalacja działań zbrojnych podejmowanych przez ukraińskie siły zbrojne.

Ostrzał z przerwami trwał przez całą noc, szczególnie w rejonie na północnych i zachodnich obrzeżach Doniecka oraz w okolicach Gorłówki.

Później do wczesnych godzin popołudniowych nastąpiło wyhamowanie walk, ale od godziny 14:00 zaczęła się kolejna fala eskalacji konfliktu, gdy ukraińskie wojsko przeprowadziło ostrzał byłego donieckiego lotniska oraz później poszerzając go na linię miejscowości Staromichaiłowka-Abakumowa-Trudowskie-Spartakus, gdzie w użyciu były granatniki, moździerze oraz haubice kaliber 152 mm.

W tym czasie zauważono przemieszczanie się kolumn ciężkiego sprzętu wojskowego ukraińskich sił zbrojnych z rejonu Pierwomajska w kierunku na miejscowość Piaski. Kolumna ta składała się z opancerzonych wozów bojowych, opancerzonych transporterów piechoty, czołgów i dział samobieżnych dużego kalibru.

We wczesnych godzinach nocnych rozpoczęły się walki wspomagane ostrzałem z broni ciężkiej, w tym dział 122 i 152 mm, w rejonie dzielnicy Oktjabrskiej w Doniecku, Awdiejewki, Piasków, Jasinowatej, Spartakusa, Staromichaiłowki, Wierchnotoreczka, Gorłówki, Głubokoj, Kurganki, Szirokoj Bałki i Stroitiela.

W raz z upływem nocy ostrzał prowadzony przez ukraińskie wojsko nasilał się i jednocześnie dochodziło coraz częściej do bezpośrednich potyczek.

Zwiększył się wtedy ostrzał i jego intensywność obrzeży Doniecka, gdzie pociski padały w rejonie dzielnicy Kujbyszwskiej, a tam w okolicy stacji paliw i kopalni „Oktjabrskij Rudnik”.

Następnie ponownie rozpoczęto z kierunku Piasków i Wodjannoje ostrzał moździerzowy okolic byłego donieckiego lotniska, serwisu „Volvo-Centrum” i samego terenu lotniska. W tym samym czasie doszło do walk przy użyciu broni ciężkiej w rejonie miejscowości Staromichaiłowka.

Później jeszcze rozpoczęto ostrzał miejscowości Spartakus, który trwał przez całą noc do godziny 06:00.

Natomiast południowo-wschodnie przedmieście Adwijewki, które znajduje się w strefie neutralnej, w czasie trwania ciężkich walk zostało zajęte przez ukraińskie wojsko.

Na ługańskim odcinku frontu, było wczoraj względnie spokojnie i tylko podobnie jak od jakiegoś czasu ukraińskie wojsko dwukrotnie ostrzelało z kierunku miejscowości Ługańskoje przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów, granatników ręcznych i karabinów maszynowych stanowiska obronne Milicji Ludowej ŁRL znajdujące się w okolicy wsi Kalinówka.

Ponadto, funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego ŁRL wykryli w lesie w pobliżu Krasnego Łucza magazyn z bronią i amunicją, w którym znajdowało się 17 granatów, 700 sztuk amunicji i jedna sztuka broni. Podejrzewa się, że magazyn ten służył do przechowywania broni i amunicji dla jednej z ukraińskich grup dywersyjno-sabotażowych.

Reasumując:

Jak z przebiegu eskalacji wczorajszych walk widać, do czego doszło w trakcie wizyty szefów niemieckiej i francuskiej dyplomacji domagających się od ukraińskich władz zaprzestania działań wojennych i doprowadzenia do rozwiązania konfliktu na drodze pokojowej, raczej jakiegoś pozytywnego przełomu ze strony Kijowa nie ma co oczekiwać. Bardziej prawdopodobne zaś jest dokonanie przez nie kolejnej próby rozwiązania na drodze siłowej, która następnie w wyniku spodziewanej klęski ukraińskiego kontyngentu wojskowego ATO doprowadzi, do kolejnego porozumienia w Mińsku i może dopiero wtedy Kijów poważnie podejdzie do ich wdrażania.

Jak na razie Zachód traci- wobec negatywnej postawy ukraińskich władz- cierpliwość i poprzednio obserwowane bezgraniczne poparcie zaczyna się obecnie kruszyć. Wynika to z tego, że przedłużanie tego konfliktu w nieskończoność nie jest na rękę największych krajów UE, które oczekują już normalizacji sytuacji na wschodzie Europy i powrotu do współpracy z Rosją na zasadach partnerskich, a brak postępów w uregulowaniu konfliktu na Ukrainie to uniemożliwia.

Obecna eskalacja działań militarnych może więc być traktowana jako prowokacyjna demonstracja za pomocą siły prawdziwych intencji Kijowa wobec zachodnich nacisków na unormowanie tam sytuacji wg. planu UE. I oczywiście taki szantaż ma dać mu lepszą pozycję wyjściową w czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych „formatu normandzkiego” 3 marca w Paryżu.

Tylko, czy ta gra- idąc w poprzek planów UE- przyniesie pozytywny dla strony ukraińskiej rezultat?

Jak można było zauważyć już, z poprzednich działań podejmowanych przez ukraińskie władze, ich postawa jest wyłącznie roszczeniowa i oczekują one tylko tego, co same uznają za słuszne i dla siebie korzystne nie biorąc pod uwagę interesów innych krajów. Oczywiście wywołuje taka postawa Kijowa  z ich strony negatywną reakcję na co dowodem może być wstrzymanie zachodniej pomocy finansowej dla Ukrainy i naciski na przeprowadzenie tam wreszcie reform i zakończenie konfliktu na wschodzie kraju. Po prostu Kijów będąc petentem Zachodu zachowuje się tak jakby to on miał rozdawać karty, a więc Zachód, aby uzdrowić sytuację na swoich wschodnich granicach będzie musiał wyciągnąć z rękawa mocniejsze atuty, co dla tamtejszej junty może oznaczać całkowitą utratę poparcia jej polityki i w wyniku tego przemodelowania na ukraińskiej scenie politycznej.

Na koniec jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

101 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie24.02.2016r.- 271 dzień od nowego rozejmu.

 1. Brak mi odpowiednich słów by skomentować działalność tej osoby.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/polski-dzialacz-na-ukrainie-polakobanderowcem-foto
  Decyzje rządu na Ukrainie, a raczej zmiany w zależności od nastrojów społecznych i dyktatów zagranicy.
  Ukraina: Rząd zwiększa normę zużycia gazu dla gospodarstw domowych
  Poprzednia decyzja o obniżeniu normy zużycia na jednego członka gospodarstwa domowego do 3 metrów sześciennych miesięcznie spotkała się z protestem w przedsiębiorstwach gazowych.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/ukraina-rzad-zwieksza-norme-zuzycia-gazu-dla-gospodarstw-domowych

  Polubione przez 6 ludzi

 2. „Bojcy” z tzw. batalionu „Ajdar” znowu w „akcji”. Po przegnaniu ich z obwodu chersońskiego przez powołane tam spontanicznie oddziały tzw. samoobrony, przenieśli się na teren obwodu dniepropietrowskiego, gdzie obrał sobie za „bazę” miejscowość Melioratywnoje. Mieszkańcy „zaznali” już niektórych z „udogodnień” z których „słynie” ta „formacja zbrojna”, czyli m.in. gwałty, wymuszenia i zastraszanie mieszkańców;
  http://www.politnavigator.net/poselok-na-dnepropetrovshhine-terroriziruet-batalon-ajjdar-nedavno-boeviki-iznasilovali-tam-pensionerku.html
  Ps. Czas by powołać także tzw. samoobronę w obwodzie dniepropietrowskim…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Witam. O „gruzińskim legionie” było. To o tym, ze oni liczą na to, ze teraz „amerykańscy obywatele licznie zasilą” ich bandę
  http://topwar.ru/91348-v-sostav-ukrainskoy-armii-oficialno-voshel-gruzinskiy-legion.html

  Film „OT” dla judeosceptyków wytropiny
  .https://youtu.be/QKHFcy3C1sA
  Пятая графа. Эмиграция СССР. Израиль

  O „chirurgicznych odpadkach” było – ale nowy chyba film…
  .https://youtu.be/ysB7zbO82EM

  Dla przypomnienia film z września 2015 – inne „odpadki” w innym miejscu
  .https://youtu.be/8FYQyZufaeM

  film strony kijowskiej
  .https://youtu.be/5tRO0p1RPls
  Штурмовая подготовка бойцов 1 ШР Обат ДУК

  Jeszcze raz Polska – bez kropki

  23 Lutego 2016r, w Warszawie w Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury 10, odbyły się uroczystości zwiane ze Świętem Federacji Rosyjskiej:
  Dzień Obrońcy Ojczyzny, składano kwiaty i wieńce, modlono się, przemawiano.

  Parę słów o „ekonomii” kraju „u’Kraina”…
  A raczej o energii elektrycznej tym razem oraz o budownictwie…
  http://cont.ws/post/208651
  .http://eimg.pravda.com/images/doc/0/3/0330edd-1111111.jpg

  Cieszący się największą popularnością reportaż Grahama przypominam na te jesienna zimę! 🙂
  .https://www.youtube.com/watch?v=Cfz7FAHDsqA

  Z cyklu przestępstwa wojenne banderowców zwanych ukraińcami przypominam
  .https://youtu.be/Vqi39D6TbBc

  Coś z historii – o tym jak 100 lat temu ziemie obecnej Ukrainy próbowano oddzielić od Rosji. Opowiada Ana von Keitz. Polecam!
  .https://www.youtube.com/watch?v=G8kFkbpkcEY

  Czy spotkanie Franciszek – Cyryl to koniec „unitów”?
  http://www.fondsk.ru/news/2016/02/24/konec-uniatstva-38766.html

  OT ale ważne – podobno od 1 kwietnia i nie jest to dowcip – będzie zakaz przewożenia w samolotach wszystkich urzadzeń zawierających baterie litowo-jonowe!
  http://anna-news.info/node/53777

  Polubione przez 3 ludzi

  • OT ale ważne – podobno od 1 kwietnia i nie jest to dowcip – będzie zakaz przewożenia w samolotach wszystkich urzadzeń zawierających baterie litowo-jonowe!

   Prawda , ICAO wydało takie zalecenie. 🙂 Nie ma przebacz.

   Polubione przez 2 ludzi

 4. Z góry przepraszam za źródło, wiem, że nie przystoi na tym forum powoływać się na nie, ale tekst mnie ujął, a nawet uraczył. Najnowsze wypociny żulnalisty zwanego „wackiem Szechtera”:
  http://wyborcza.pl/1,75477,19674133,zestrzelenie-boeinga-nad-donbasem-to-wina-putina.html
  A ten fragment jest po prostu pyszny: „Milena Rachid Chenab, wsławił się rozwiązując zagadki, z którymi nie mogły sobie poradzić najsilniejsze wywiady świata. To on ostatecznie zamknął spory na temat, czy Baszar al-Asad używał broni chemicznej przeciw ludności cywilnej. Korzystając jedynie z komputera w swoim mieszkaniu i otwartych źródeł w Internecie znalazł materiały niezbicie dowodzące, że dyktator Syrii mordował obywateli przenoszonym przez rakiety sarinem”.
  Myślę, że koniecznie powinien dołączyć do nowego zespołu Antoniego badającego katastrofę smoleńską.

  Polubione przez 8 ludzi

 5. Na Donbasie w tej chwili spokój. Nie dochodzi do żadnych walk, wcześniej zostały ostrzelane przed. Jesieniujowatej, Zajceve i trwał bój na pn. Marinki – MM

  Spokojnej nocy państwu życzę, udanego czwartku.

  Dobranoc 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W uznaniu ‚zasług” odpowiednio „nagrodzeni”. Funkcjonariusze MSW Ukrainy z terenów obwodu donieckiego oraz ługańskiego którzy postanowili pozostać wiernymi „samostijnej”, w „nagrodę” zostali zakwaterowani w aresztach śledczych „w których żyją jak przestępcy” (cytat z reportażu)…
  http://www.politnavigator.net/shok-luganskie-policejjskie-sokhranivshie-prisyagu-ukraine-vynuzhdeny-zhit-v-kamerakh-kpz-kak-prestupniki.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.