Wojna domowa na Ukrainie 27.05.2016 r.- 461 dzień od nowego rozejmu.


 

„Państwa czwórki wspierają pomysł rozmieszczenia po jednej brygadzie wojsk NATO w Polsce i krajach bałtyckich” – zadeklarował szef polskiego MON-Antoni Macierewicz po powrocie do Polski ze spotkania przedstawicieli ministerstw obrony państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).

Tym sposobem międzynarodowe brygady wojsk NATO zaczęły mu się po powrocie do kraju mnożyć jak króliki, bo jeszcze po spotkaniu z dziennikarzami na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów przedstawicieli ministerstw obrony krajów grupy V4, mówił tylko o jednej brygadzie (piszę o tym we wczorajszej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie). Co jak wiadomo jest już pewne, zaś reszta brygad uroiła się wyłącznie w głowie szefa polskiego MON. Natomiast ani słowem nie zająknął się- o czym informował na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami mon krajów V4- na temat jednomyślnego poparcia jakie mają udzielić te kraje w sprawie przedłużenia sankcji. Martwa cisza zapadła po tym, gdy tego samego dnia szef węgierskiej dyplomacji oświadczył po spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, że Węgry są przeciwne automatycznemu przedłużeniu sankcji- robiąc po prostu dyplomatycznie w balona Antoniego Macierewicza.

We wczorajszej  rozmowie w „Informacyjnej Agencji Radiowej”, Antoni Macierewicz zwrócił ponadto uwagę na strategiczne znaczenie 80-kilometrowego odcinka naszej granicy, czyli tzw. „przesmyku suwalskiego”. Otóż według naszego speca od strategii wojskowej (z wykształcenia historyka, któremu nawet w tym zawodzie jakość nigdy nie udało się znaleźć pracy), utrata tego przesmyku grozi odcięciem państw bałtyckich od reszty kontynentu- zapominając przy tym dodać, że kraje te rzeczywistą łączność z zachodnią częścią kontynentu utrzymują drogą morską i powietrzną, a tych jak wiadomo nie da się tak łatwo odciąć.

Z drugiej strony Antoni Macierewicz, nie wyjaśnił kwestii, skąd u niego bierze się podejrzenie, że ruskie wojska zechcą odciąć na „przesmyku suwalskim” dostęp do krajów bałtyckich? Co one mają w sobie takiego cennego, czego wcześniej nie dostrzeżono darując im wolność, że teraz stanowią obiekt domniemanej agresji?

Otóż dla Rosji kraje te nie miały i nie mają żadnego znaczenia dla Rosji, po za potencjalną możliwością, że z ich terenu nastąpi atak oskrzydlający z flanki północnej. W tym sensie niebezpieczeństwo istnieje jeszcze z kierunku wschodniej części Bałtyku (stąd pojawił się ostatnio problem przy morskiej granicy Rosji, polegający na próbach odcięcia jej od dalszej części morza) oraz problem fiński, który jak na razie jest jeszcze teoretycznym problemem.

Natomiast bardzo prawdopodobne jest to, że zgromadzone duże siły międzynarodowych wojsk NATO w krajach bałtyckich wywołując zaniepokojenie Rosji, możliwością dokonania przez nie ataku na jej terytorium, może zamykając „przesmyk suwalski” odciąć je od sił głównych biorąc je w okrążenie podobnie jak armie niemieckie w kotle stalingradzkim podczas II WŚ. Tak więc w sensie planowanej agresji wobec Rosji, bądź też szantażu militarnego, grożąc jej jakąś operacją zbrojną, siły NATO zgromadzone w krajach bałtyckich są zagrożone odcięciem od ich sił głównych. Natomiast, teoretyczne zagrożenie jakimś odcięciem „przesmyku suwalskiego” przez rosyjskie wojska, mające na celu ich izolacje od zachodniej części kontynentu jest zwykłą propagandą nie mającą żadnego poparcia w faktach, bo jest to po prostu niemożliwe i dlatego nierealne.

O takiej możliwości powiedział zresztą sam Macierewicz mówiąc, że „w przypadku jego utraty („przesmyku suwalskiego”dopisek mój) w wyniku konfliktu zbrojnego wojska NATO na ich terytorium (tj. na terytorium państw bałtyckichdopisek mój) znalazłyby się w okrążeniu”

Niestety, ale tak jest i żadne zaklęcia Antoniego Macierewicza, czy też innego sztabowca amerykańskiego, tego faktu nie zdołają zmienić. Nie na darmo Rosja pozostawiła sobie część Prus Wschodnich pod swoją kontrolą. To jest to miejsce (podobnie jak Krym na flance południowej), które szachuje ruchy wojsk NATO na odcinku frontu północnego. I tego problemu genialny samouk ze strategi wojskowej jakim jest szef polskiego MON, Antoni Macierewicz, choćby nie wiadomo jak się natężał to go nie przeskoczy 🙂

Nie rozumiem tylko po jakie licho, on te swoje fobie, które zakończyły się klęską- już w ciągu kilku miesięcy jego urzędowania na czele MON- przedstawia jako niebywały sukces.

Czyżby sądził tak jak jego kolega z PiS, Jacek Kurski- obecnie prezes partyjnej TVP finansowanej z kieszeni podatników, że „ciemny lud, tą jego propagandę kupi”?

Może i ma rację, tylko że w Polsce, nie tylko „ciemny lud”– czyli wyborcy i zwolennicy PiS- żyją, ale również ludzie myślący nie tylko o żarciu i +500 zł za każde dziecko, które w pocie czoła zmajstrują.

Zresztą wygadywanie takich bzdur propagandowych mających na celu autopromocję swoich genialnych „osiągnięć” przez Antoniego Macierewicza, nie tylko świadczy źle o ludziach , którzy  pełnią rolę „ciemnego luda”- czyli usłużnych idiotów, ale dowodzi również głębokiej pogardy dla pozostałej części narodu traktując go jak jakiś pacjentów specjalnej troski a nie ludzi myślących i umiejących wyciągać samodzielne wnioski.

A to już szefowi MON nie zostanie zapomniane.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym utrzymywał się podwyższony stan napięcia militarnego wywołany przez ostrzał i prowokacje zbrojne strony ukraińskiej.

I tak, już w godzinach popołudniowych, pomiędzy godziną 12:00 a 17:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm ostrzelane zostały przedmieścia Gorłówki i Doniecka, a w tym Zajcewo, Jakowlewka, Spartakus i punkt kontrolny  Jasinowata na strategicznej drodze Donieck-Gorłówka. Ostrzały te prowadzono z kierunku wsi Żowanki, Awdiejewki i szybu wentylacyjnego kopalni „Butowka”.

Dziś rano koło Awdiejewki zostało rannych w wyniku ostrzału snajperskiego trzech powstańców podczas usuwania ciał trzech swoich towarzyszy broni, którzy zginęli tam podczas wczorajszego ostrzału.

Wczoraj udało się ekipie remontowej DRL przywrócić dopływ gazu, który został wstrzymany po uszkodzeniu sieci gazowej w wyniku nocnego ostrzału tego miasta we wtorek 24 maja.

W rejon ostrzeliwanego już od kilku tygodni przez ukraińskie wojsko punktu kontrolnego Jasinowata udali się obserwatorzy Centrum Kontroli i Koordynacji Przestrzegania Zawieszenia Broni oraz obserwatorzy misji OBWE, pod kierunkiem zastępcy jej szefa Aleksandra Huga, w celu sporządzenia raportu i określenia kto jest sprawcą tych incydentów.

Poniżej raport dobowy biura prasowego ukraińskiego dowództwa wojskowego ATO dotyczącego sytuacji militarnej w Donbasie:

Jeszcze krótka relacja filmowa dokumentująca skutki ostatniego ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy wsi Staromichajłowki na zachodnich obrzeżach Doniecka:

I na koniec tego wątku przypomnienie jak to się dwa lata temu zaczęło w Doniecku (+18):

***

Tak jak już informowałem wczoraj, do Donbasu przybył 52 konwój z rosyjską pomocą humanitarną dla ludności ogarniętych wojną republik. Liczący łącznie 58 ciężarówek konwój przywiózł ponad 700 ton konserw, zbóż, cukru, oleju roślinnego i żywności dla niemowląt oraz lekarstwa i sprzęt medyczny:

Podczas wczorajszego spotkania w japońskim mieście Ise grupy najbardziej uprzemysłowionych krajów świata (G7) zdecydowano o kontynuowaniu sankcji wobec Rosji. Teraz tylko należy czekać jaką decyzję w tej sprawie podejmą kraje UE.

 

Na koniec kilka zdjęć:

W drugą rocznicę pierwszego ostrzału Doniecka przez ukraińskie wojska ATO, w dzielnicy Kujbyszewskiej odsłonięto pomnik poświęcony pamięci 212 ofiar cywilnych, w tym 6 dzieci: Artur Babenko, Andrej Jelisejew, Władysław Krawczenko, Sasza Mamiedchanow, Danił Kuzniecow i Nikita Russow.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

***

Pozdrawiam.

Reklamy

87 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.05.2016 r.- 461 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińcy są zaniepokojeni pracami legislacyjnymi w polskim Sejmie, które mają na celu oddanie hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu – powiedział Michał Dworczyk, przewodniczący polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej.
  http://www.polskieradio.pl/7/1696/Artykul/1624246,Michal-Dworczyk-budowac-dobre-relacje-z-Ukraina-w-oparciu-o-prawde
  Z wypowiedzi pana posła wynika, że tłumaczył się (sic!) z planów uhonorowania ofiar zbrodnii wołyńskiej. Rozumiem ,gdyby poseł tłumaczył się z ustawy ,która zabraniałaby banderyzmu w Polsce, ale oddanie czci pomordowanym rodakom? To tak jakby ambasador Izraela tłumaczył sie Niemcom z obchodów wyzwolenia Auschwitz!

  Polubione przez 9 ludzi

 2. Leszek Balcerowicz, współprzewodniczący prezydencko-rządowej grupy doradców ds. reform na Ukrainie, zaapelował w czwartek do parlamentu i rządu w Kijowie o wspólną pracę nad wcieleniem w życie niezbędnych dla tego kraju reform.
  Balcerowicz ocenił, że reformy powinny być realizowane w jednym pakiecie. W ten sam sposób konieczne dla przemian zmiany prawne powinny być rozpatrywane przez parlament – podkreślił. Będziemy działali pakietami i szybko – powiedział.
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ukraina-Balcerowicz-apeluje-o-wspolprace-w-sprawie-reform-3535600.html

  Polubione przez 6 ludzi

 3. George Friedman, założyciel Geopolitical Futures, a wcześniej think-tanku Stratfor wypowiedział się dla Polskiej Agencji Prasowej „Ameryka ma swoje ograniczenia – przekonaliśmy się o tym w Iraku, w Afganistanie i w podobnych miejscach. Ukraina jest wielkim krajem. Jest również krajem kluczowym dla rosyjskich interesów narodowych. Z amerykańskiego punktu widzenia wysłanie wojsk na Ukrainę byłoby sygnałem dla Rosji, że USA zamierzają być może doprowadzić do upadku Federacji Rosyjskiej. Stany Zjednoczone nie dążą do wojny w odpowiedzi na ograniczoną rosyjską penetrację”.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/george-friedman-usa-nie-odpowiedza-wojna-ograniczona-penetracje-ukrainy-przez-rosje
  I Ukraina i Polska pozostawione zostaną same sobie….

  Polubione przez 5 ludzi

  • „I Ukraina i Polska pozostawione zostaną same sobie….”- niestety, ale tą przykrą rzecz przewidywałem jeszcze jak prezes ze swoimi dworzanami hycał na kijowskim majdanie.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 10 ludzi

 4. Ukraina 12 maja wypowiedziała wszystkie umowy z Federacją Rosyjską na zakończenie budowy dwóch bloków elektrowni jądrowej Chmielnicki – poinformowała „Rzeczpospolita” powołując się na agencję Unian.
  Według relacji dziennika do ostatecznego zerwania wszystkich kontraktów z Rosjanami na budowę trzeciego i czwartego bloku elektrowni Chmielnicki miało dojść 12 maja.
  http://biznesalert.pl/rz-ukraina-zerwala-umowy-z-rosja-w-sprawie-rozbudowy-elektrowni-chmielnicki/

  Polubione przez 6 ludzi

   • To jest tylko formalne „zaklepanie” uniewaznienia tej umowy. Juz było u nas o tym pisane nie tylko przeze mnie, że umowa ta była bardzo niekorzystna finansowo dla Rosji. Mieli zbudowac za własny kredyt bardzo nisko oprocentowany a jeszcze sporo spraw też wzięli na siebie jak szkolenia załogi, utylizację przepracowanych elementów, remonty na swój koszt itd… To jest niezwykle dobra informacja dola Rosji ogólnie a Rosatomu w szczególności!

    Polubione przez 3 ludzi

    • No tak, ale dla ościennych krajów, które są narażone na bezpośredni wpływ napromieniowania z uszkodzonych reaktorów, to już chyba nie za bardzo jest to sukces?

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 2 ludzi

 5. Ukraina przedstawiła w piątek swoje stanowisko na procesie, jaki wytoczyła jej przed sądem w Londynie Rosja w związku z niespłaceniem przez rząd w Kijowie kredytu wartości 3 mld dolarów. Ukraina twierdzi, że transakcja była nieważna i zawarta pod presją. 😀
  http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ukraina-broni-sie-w-sporze-z-rosja-o-3-mld,75,0,2091339.html
  Muszę zapamiętać te stanowisko, przyda się jak wezmę kredyt od banku…

  Polubione przez 6 ludzi

   • Zaraz tam zgwałcona. Jak powiedział ekspert ze STRATFOR, doszło jedynie do ograniczonej penetracji.
    Stosując przez analogię wykładnię B. Clintona w kwestii definicji seksu, robienie laski w dyplomacji i ograniczona penetracja militarna nie mają znamion znamion stosunku, a co za tym nie można mówić o gwałcie. Nikt wojny z tego powodu nie będzie wypowiadał.

    Polubione przez 4 ludzi

  • „Ukraina twierdzi, że transakcja była nieważna i zawarta pod presją….”

   To teraz wszystkie pozyczki jakie wział rezim tez nie będa oddawane bo transakcje były nieważne i zawierane pod presją. 😀

   Polubione przez 3 ludzi

  • Ano!

   Z tym, że minister Macierewicz robiący obecnie za głównego stratega sojuszu NATO ma zgoła odmienne zdanie.

   Chyba już długo nie uda mu się brylować na międzynarodowych salonach 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam 🙂

   Polubione przez 5 ludzi

   • Jak sankcję zostaną zdjęte, a raczej się ostaną, ale symboliczne, to po nawiązaniu normalnych stosunków Rosja – NATO, ten pan będzie przeszkodą i nasi zachodni sojusznicy , zasugerują nam wymianę ministra obrony. Zresztą Waszczykowskiego zapewne czeka podobny los.

    Polubione przez 4 ludzi

 6. Bezpieczeństwu Ukrainy wg Poroszenki zagrażałby nawet papier toaletowy z nadrukiem sierpa i młota.
  Absolutnie nie zamierzam tu obrażać czy dyskredytować tych symboli, ale tak mi się skojarzyło w związku z powszechną, chorą dekomunizacją.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W Doniecku rozpoczął się festiwal muzyki Chopina. Impreza została zorganizowana przez „Polonię” przy wsparciu Ministerstwa Kultury i administracji stolicy.
  Władze DRL wspierają systematycznie Polaków mieszkających w Donbasie w organizowaniu imprez kulturalnych, pomagają kultywować i rozwijać polską kulturę. Kulturę kraju, którego władza jest jawnym wrogiem DRL i sojusznikiem banderowskiej Ukrainy.
  Ogromny szacunek i pokłon dla władzy i obywateli DRL. Mają oni świadomość, że władza u nas nie równa się naród. MSZ DRL w związku z rocznicą Rzezi Wołyńskiej zwróciło się nie do rządu Polski, nie do prezydenta, ale do Narodu Polskiego.
  Idea Republiki to naród, niezależnie od deklarowanej narodowości jej mieszkańców. Dobrze, że narody, które politycy usiłują rozdzielić, znajdują porozumienie w sferze kultury. Wierzę, że to wstęp do przyjaźni.

  http://dan-news.info/culture-ru/festival-muzyki-polskogo-kompozitora-shopena-zavershilsya-v-donecke-gala-koncertom-i-vystavkoj.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • Pan Dawid się wybiera na ten Festiwal Chopina, może zrobi z tego jakąś relację i nam podeślę. Pod pani opinią podpisuje się obydwiema rękami.

   Polubione przez 2 ludzi

 8. Bój i ostrzał na pd. od Kominternowo , ostrzał i bój na przed. Dokuczajewska, bój w Marince , ostrzał przed. Szirokij Bałki – tyle na tą chwilę z MM.

  Polubione przez 1 osoba

  • @Luk, takie małe OT. Zdawałem maturę w latach 70-tych zeszłego wieku. Z mojej klasy właściwie nikt nie zdobył znaczących osiągnięć poza jedną koleżanką, która ku zdumieniu wszystkich wyjechała studiować nauki ścisłe do….Leningradu/Petersburga. Wyobraź sobie – w tamtych czasach studiować w ZSRR! To był co najmniej dziwny pomysł. Ale…po studiach wróciła do Polski i z sukcesem pracowała nad jednym z nielicznych udanych polskich projektów. Tak mi się przypomniało w związku z Twoim wiekiem 🙂

   Polubione przez 2 ludzi

   • Matura i wybór kierunku studiów czeka mnie za rok, sam już nie wiem na co się zdecydować. 😦 Dobrze , że mam jeszcze chwilę czasu by się zastanowić. A co do studiowania w ZSRR. Zarówno wtedy , jak i teraz uczelnie Rosyjskie były na wysokim poziomie. Tak mi się wydaje. Może na początku lat 90 XX w. , trochę podupadły z uwagi na rozpad ZSRR i kryzys w zasadzie każdej dziedzinie życia. Ale chyba te okres jest już za nimi. A koleżance gratuluję, też myślę o studiowaniu w innym kraju, ale szanse na to są niewielkie. 🙂 Opcja Polska wydaje się bardziej prawdopodobna, zobaczymy za rok. 🙂

    Polubione przez 2 ludzi

 9. Dobranoc…
  Na Donbasie chyba cięzkie walki

  28.05.16. Сообщение от ополчения.

  „Донецк- Макеевка громко, слышен МОЩНЕЙШИЙ бой в районах Аэропорта, Спартака, ЯПГ. 1-я, 2-я площадки: мощные удары. Кевский р-н, Док, Азотный, Дурбалка под страшным ударом. Луганск. Станица Луганская- „Могила князя Игоря”: стрелковый бой, к/к пулеметы и минометы. Докучаевск. Обстрел города с направления Николаевки с позиций ВСУ из тяжелой артиллерии (САУ) возобновился. Интенсивность увеличивается. Докучаевск и донецкое направление грохочет. ЯПГ – бои с применением арты. Громко. Горловка. Семигорье минусует АРСами, было несколько прилетов, Байрак слышал громко”.

  Сообщение от местных жителей: „Мой муж сейчас на передовой в Докучаевске, позвонил и сказал такие слова: -„Нам нужна подмога. Нас убивают, прощай”. Им нужна помощь. Господи, спаси и сохрани наших ребят! Шахт. площадь: свет мигает. Куда-то попадают сильно. Авдеевка: несколько прилетов тяжелого. На Докучаевске рубилово дикое с шести вечера и до сих пор. Докуч: серия мощных прилетов. Микрорайон-Старая плотина, Чкалова: неспокойно, слышны падения. Воробьева – громко, дом дрожит. На Химике слышно. Чернышевского: жеcть дом ходуном. Мира: мощные одиночные далекие бахи, направление – запад”.

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Witam z rana,
  fala emigracji ze wschodu
  Na granicy kolejki po stronie Ukraińskiej, blisko 500 samochodów czeka na odprawę celną.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/6173-zachodnia-granica-ukrainy-stoi-w-niemalych-kolejkach.html
  I informacja najważniejsza wg wschodnik.pl ( portal polsko(?)- ukraiński) w tym roku czeka nas zalew emigrantów ze wschodu-głównie ludzi młodych.

  Nowa fala migracji będzie się znacznie różnić od wszystkich poprzednich. Jeśli w związku z wydarzeniami na Wschodzie z kraju wyjeżdżały głównie kobiety w średnim wieku, to w ciągu ostatnich 2 lat walizki coraz częściej pakują młodzi mężczyźni. I większość z nich wracać nie zamierza.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/6166-ukraina-na-progu-nowej-fali-migracji.html

  Polubione przez 3 ludzi

   • Zwał jak zwał 😀
    Mogłem być bardziej dokładny 🙂

    Ważne jest to ,że w niedługim czasie z Ukrainy napłynie setki tysiecy , moze nawet miliony młodych ludzi pragnących normalnosci i stabilizacji. Będą się chcieli się tu w Polsce osiedlać i zakładać rodziny.
    Już niedługo będziemy miec w Polsce dużą mniejszość narodową liczoną nie w dziesiątkach tysięcy, ale milionach, która będzie wpływała na losy naszego kraju.
    Juz teraz władze naszego kraju MUSZĄ zająć się tym problemem, POWINNY również bacznie uważać KOGO wpuszcza się do naszego kraju. Wszystkie osoby o szemranej przeszłości, neobanderowcy, naziści powinni być zatrzymywani na granicy. Nie rozumiem jak można neo-faszystów heilujących w KL Majdanek wpuszczać PONOWNIE na teren naszego państwa, a takie sytuacje miały miejsce!
    http://sjp.pl/migracja

    Polubione przez 2 ludzi

    • A czy wiza Polska wydana Ukraińcowi uprawnia do pracy na zachód o Odry?? Bo tak mi się wydaje, że wielu z nich wybierze Polskę jako kraj tranzytowy do dalszej wędrówki . Np. Niemcy, czy też Wlk. Brytanię. O ile oczywiście będzie to prawnie możliwe. Zastanawia mnie też o ile zwiększyła się emigracja Ukrainców do Kanady, mają tam sporą diasporę , która może im pomóc na początek.
     🙂 Ale zobaczymy jak to będzie.

     Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.