Wojna domowa na Ukrainie 6.11.2016r.- 620 dzień od nowego rozejmu.


Kolejna jesień, gdy po Ukrainie swąd palonych opon się niesie.

 

W dzień 8 listopada obchodzona będzie okrągła rocznica pięciu lat działania pierwszej z nitek gazociągu „Nord Stream”.

 

Od czasu oddania do użytku, pod względem technicznym, „Nord Stream”  funkcjonuje bez zarzutu: pod Wyborgiem nad Zatoką Fińską gaz zostaje wtłoczony do rur i po 1224 kilometrach przebiegających na południowy zachód po dnie Bałtyku, dociera do Lubmina w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Gdyby została wykorzystana cała jego roczna przepustowość, mogłoby ogrzewać mieszkania i gotować na syberyjskim gazie 2,6 mln gospodarstw domowych w zachodniej Europie.

Do tego geostrategicznego projektu mogło dość tylko dla tego, że doszło do porozumienia między rosyjskim „Gazpromem” a niemieckimi firmami „E.ON Ruhrgas” i „BASF”, które podpisały go w Moskwie 29 sierpnia 2006 roku.

W konsorcjum „Nord Stream” 51% udziałów ma rosyjska firma „Gazprom”, niemieccy partnerzy „Winterhall” należący do „BASF” i „E.ON Ruhrgas” po 20% i holenderska firma „N.V. Nederlandse Gasunie” – 9%. Gasunie, która później dołączyła do konsorcjum, przejęła po 4,5% udziałów niemieckich partnerów

Ten biznesowy projekt- mający na celu ominięcie tranzytu gazu przez niepewną gospodarczo i zagrożoną ciągle wybuchem buntu społecznego Ukrainę oraz zaoszczędzenie opłat za tranzyt gazu pobieranych przez Łotwę, Litwę, Białoruś, Ukrainę i Polskę, co ma potanieć cenę gazu dla odbiorcy końcowego w Europie Zachodniej- od samego początku budził kontrowersje. „Nord Stream 1 i Nord Stream 2 to dla nas projekty geopolityczne” – twierdzi prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Równie jasno wyraził się szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski, mówiąc, że: „to szkodzi europejskiej solidarności”. Chodzi tu o to, że dla Litwy i Polski, „Nord Stream” to nie tylko utrata znaczenia jako kraj tranzytowy dla rosyjskiego gazu, ale i zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego.

Jest to jeden z głównych powodów, dlaczego projekt rozbudowy gazociągu budzi takie kontrowersje i to nie tylko w Polsce. W realizowanych już planach, ostatecznie czterema nowymi nitkami gazociągu, które mają być gotowe do 2019 roku, Rosja chce dostarczać do Europy około 110 miliardów m³ gazu ziemnego rocznie. Nadal głównym celem przedsięwzięcia jest ominięcie tranzytu gazu przez buntowniczą Ukrainę.

Tymczasem pomimo tej zagranicznej krytyki rząd Niemiec nadal mocno wspiera nową inwestycję jaką jest „Nord Stream 2”.

 

„Projekt ten oznacza wiele korzyści dla niemieckiego rynku gazu” – tłumaczy ekspertka Kirsten Westphal z Fundacji Nauka i Polityka w Berlinie.

Dla państw Europy Środkowej i Wschodniej niemiecko-rosyjskie umowy zawarte ponad ich głowami budzą najgorsze skojarzenia. Z ekonomicznego punktu widzenia obawiają się utraty statusu krajów tranzytowych dla rosyjskiego gazu i związanych z tym strat finansowych. Z politycznego punktu widzenia obawiają się, że gaz stanie się dla Moskwy instrumentem nacisku politycznego. Państwa Europy Środkowej i Wschodniej domagają się solidarności z Ukrainą. Także Unia Europejska nie jest stuprocentowo przekonana o potrzebie realizowania kontrowersyjnego projektu „Nord Stream 2”. Opór napotyka się też w samych Niemczech, gdzie przeciwnikiem projektu jest między innymi wpływowy przewodniczący frakcji partii chadeckich w Parlamencie Europejskim Manfred Weber.

Pomimo to, pierwsze rury na potrzeby „Nord Stream 2” zostały już dostarczone na wybrzeże Bałtyku do Meklemburgii. Realizacja całego projektu w dalszym ciągu stoi pod znakiem zapytania.

„Istnieje wiele przeszkód politycznych i regulacyjnych” – zaznacza Katja Yafimava z Instytutu Badań Energetycznych Uniwersytetu w Oxfordzie. Ekspertka liczy się z poślizgiem „2020 rok nie jest realistycznym terminem zakończenia projektu” – ocenił Yafimova.

Po odmowie koncesji ze strony polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Klientów, koncerny zaangażowane w projekt zrezygnowały w sierpniu br. z planowanego utworzenia spółki joint ventures. Tym samym inwestycja, szacowana na 8 mld euro, jest obecnie czysto rosyjskim przedsięwzięciem, gdyż niemieckie firmy „Uniper”„Wintershall”, austriacka  „OMV”, holenderski „Shell”  oraz francuska firma  „Engie”  są uważane za firmy tylko wspierające projekt. Chcą uczestniczyć w budowie gazociągu, nie znaleziono jednak dotąd odpowiedniej formuły dla ich udziału.

Szef rosyjskiego „Gazpromu” Aleksiej Miller powiedział, że mógłby zaoszczędzić rocznie około 1,45 mld euro, gdyby nie musiał korzystać ze starej sieci przesyłowej przez Ukrainę:

„Z punktu widzenia Gazpromu życzenie, by można było korzystać z krótkiej, nowoczesnej i bezpośredniej drogi do swoich klientów, jest racjonalne” – mówi wspomniana już wyżej Kirsten Westphal.

I tak np. mimo zerwania relacji handlowych z Rosją i wybitnie antyrosyjskiej  postawy władz w Kijowie Ukraina tylko w 2015 roku zarobiła na tranzycie rosyjskiego gazu około 1,6 mld euro. A więc bez tych zysków z tranzytu, straty finansowe narodowej spółki akcyjnej „Naftogaz Ukrainy”, byłyby jeszcze dwa razy większe niż obecnie. Umowa tranzytowa wygasa jednak w 2019 roku. A zamiast niej  „Gazprom” planuje kolejną obwodnicę – gazociąg „Turkish Stream” przez Morze Czarne do Turcji.

Tak się kończą mrzonki o imperium „Międzymorza”- z ręką w nocniku. Bo dziś nie decyduje nic innego niż biznes i potęga gospodarcza państwa- takie czasy 🙂

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gazoci%C4%85g_P%C3%B3%C5%82nocny,

https://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Stream.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Ukraińscy żołnierze w w dniu wczorajszym zabrali się do swojej roboty i już w godzinach popołudniowych rozpoczęli ostrzał przy użyciu moździerzy dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku. W wyniku ostrzału okolic ulicy Lewczenki został ranny 64-letni mężczyzna, zaś w rejonie ulicy Lenina uszkodzone zostały trzy domy jednorodzinne, w tym w wyniku zerwania trakcji energetycznej bez prądu jest około 30 domów.

Natomiast w godzinach pomiędzy 20:00, a 23:30 ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy ostrzelały ponownie wieś Zajcewo, gdzie pociski spadał w okolicy ulic Rudniewa, Mira i Barbuszewa oraz w okolicach zabudowań tamtejszej szkoły podstawowej.

Poza tym w rejonie Dokuczajewska trwał całonocny ostrzał moździerzowy, w wyniku którego został uszkodzony dom znajdujący się przy ulicy Grossa nr. 12.

W wyniku ukraińskiego ostrzału również sześć miejscowości na odcinku frontu południowego, a więc: Sachanka, Leninsk, Dzierżyńsk, Komiternowo, Zaiczenkoi Siergiejewka pozostawały minionej nocy bez dostaw prądu. Obecnie trwają tam intensywne prace naprawcze, mające na celu jak najszybsze przywrócenie dostaw energii elektrycznej.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze dziewięć razy ostrzelali linie obronne sił powstańczych.

I tak przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm, moździerzy kaliber 120 mm, ciężkich karabinów maszynowych , wyrzutni rakiet p.panc oraz granatników ostrzelano pozycje obronne Milicji Ludowej ŁRL w rejonie wsi Kalinowo. Ostrzał tam prowadzony był z kierunku Nowoazowska i Troczkoje..

Również z kierunku Troczkoje, przy użyciu opancerzonych wozów bojowych oraz granatników ręcznych ostrzelana została wieś Wiesiełagorowka.

Ostrzelane też zostały przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm okolice pomnika Kniazia Igora oraz przy użyciu wyrzutni rakiet p.panc i granatników rejon wsi Dołgoje, a przy użyciu karabinów maszynowych Mironowskie.

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służby prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) przeciwko ludności cywilnej zbuntowanego Donbasu:

 

Na koniec tego wątku, jeszcze aktualna relacja filmowa z okolic przejścia granicznego na moście łączącym Ługańsk ze Stanicą Ługańską:

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Lwowska Akademia Sił Lądowych- odwiedziny głównodowodzącego sił  US Army  w Europie Frederick’a Hodges’a. Czy tylko towarzyska wizytacja, czy też ostateczne przygotowanie do wojny?

Donieck- uroczyste otwarcie Centrum Handlowego „Most”, które znajduje się przy Prospekcie Lenina nr. 148.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.11.2016r.- 620 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam serdecznie i z podziekowaniem – dodam, że do ostatniego momentu przed rozpoczeciem prac nad Nord-Stream zarówno „jeden” jak i „dwa” – Gazprom proponował Polsce budowę planowanego gazociagu „Jamał-2”. Na co polskie rządy sie nie zgodziły. Rozwiązanie było dla Gazpromu tańsze – w porównaniu z koszmarnie drogim gazociagem prowadzonym na dnie Bałtyku, a nam przeszły koło nosa miliardy jakie moglismy zarobić przy budowie oraz coroczne wpływy tranzytowe…

  Mem na dzień dobry:
  .https://pp.vk.me/c635101/v635101596/128f0/63qNvvP0oXo.jpg
  Myśli wielkich ludzi: Europie jest wygodnie gdy Ukarina jest członkiem Europy

  Rozumowanie ukraińskie
  .https://pp.vk.me/c626922/v626922629/3df1c/s07sEaURBMg.jpg

  Jak juz było wiele razy pisane, ukraińcy nie mają pieniędzy na „euro-szoł”
  .https://lenta.ru/news/2016/11/06/nomoney/
  https://ria.ru/world/20161106/1480740426.html

  „Poetą możesz ni byc, ale jesteś zobowiązany być rusofobem”
  .http://amdn.news/zapomnitie-etot-tvit-zhivotnoie-proiavlieniie-rusofobii-ot-ukrainskogho-diplomata

  Idzie zima – więc takie OT – tabelka temperatury odczuwalnej w zależności od siły wiatru
  .https://pp.vk.me/c626930/v626930403/2090a/lvUSbhxyJjU.jpg

  Temat śmieciowy. Ukry teraz wymysliły, że z tymi śmieciami co to nie wiedzą co zrobić – obłożą rosyjska granice tworząc wielki ukraiński-smieciowy mur!
  .https://youtu.be/kjuq7baBOlc
  .http://www.5-tv.ru/news/111954/

  Koniec taki sam!
  .https://pp.vk.me/c636727/v636727453/2906b/fy2M6eTJ3cI.jpg

  Kraina powtarza wiernie wszystkie błędy III Rzeszy
  http://rusvesna.su/news/1477912410

  Dla miłośników Szwejka
  .http://colonelcassad.livejournal.com/3049175.html

  Jak organizowano przewrót na Ukrainie
  .https://pp.vk.me/c636320/v636320318/392a2/1kmA4Xx9FW4.jpg
  .http://www.cyber-berkut.org/

  Film na niedzielę o wyzwoleniu Polski
  .https://youtu.be/EHqgDeDHs9U

  Było linkowane o prywatnym (?) składzie broni pod Kijowem. Mówi się, ze broń i amunicja była sprzedawana przez internet…
  .https://youtu.be/zZWoiOoMfRY

  Mem przedpołudniowy
  .https://pp.vk.me/c635101/v635101596/128f7/uH5ExYmHsgM.jpg

  und
  .https://pp.vk.me/c836236/v836236825/8b1e/KBzW_D20y7c.jpg
  Корчинский: „” У нас нет иного выхода кроме как стать украинским Талибаном”

  oraz o głupocie ukraińskiej
  .https://pp.vk.me/c836529/v836529343/9d63/OGbXDgn5vVY.jpg

  dla judeosceptyków
  .https://pp.vk.me/c637530/v637530609/19324/BeXIxUSlpgs.jpg

  Piszą że deklarowane przez posłów Wierchownej cenności są przez nich odkupowane od bojców ATO. To wszystko było zrabowane na DOnbasie!
  http://www.politnavigator.net/deputaty-majjdanshhiki-skupayut-u-geroev-ato-cennosti-iz-domov-razgrablennykh-na-donbasse.html

  Podobno, dzięki tym e-deklaracjom, wszelkie mafie i bandyci mają dokładny spis kogo rabować
  http://www.politnavigator.net/ukrainskie-robin-gudy-nachnut-potroshit-osobnyaki-deputatov-zadeklarirovavshikh-milliony.html

  Bez kropki na koniec – moment przemiany zwykłego człowieka w banderowskie ścierwo

  Pozdrawiam!

  Polubione przez 5 ludzi

  • Witam wszystkich parę dopowiedzeń.

   Co do Jamal II nasi politycy ( z tego co pamiętam) odpowiadali, ze żadnego projektu wybudowania przez nasz kraj linii gazociągowej wraz z FR nie było. Co prawda Gazprom (wg wypowiedzi naszych polityków) miał przesłać list z zapytaniem czy Polska chciałaby uczestniczyć w takim przedsięwzięciu ,ale bez żadnych szczegółów co do samego projektu.

   Znowuż u szefa pojawiło się we wstępniaku zdanie dotyczące Naftogazu:
   „A więc bez tych zysków z tranzytu, straty finansowe narodowej spółki akcyjnej „Naftogaz Ukrainy”, byłyby jeszcze dwa razy większe niż obecnie. ”
   OFICJALNIE: Naftogaz jest od roku rentowny- to, ze rząd w Kijowie musi dopłacać około 40 mld hrywien subsydiów dla najuboższych to inna kwestia, podobnie jak to, ze firma nie remontuje swojej sieci gazowej ( koszt około 10 mld$).
   Na papierze wszystko gra i jest dobrze 🙂

   Polubione przez 5 ludzi

   • Zaproszenie do negocjacji w sprawie Jamału-2 BYŁO! Sam linkowałem jak Pawlak jeździł w tej sprawie negocjowac do Petersburga…

    U „Szczęśniaka” można znaleźć całą historię…

    Polubione przez 5 ludzi

   • Nie masz racji bladyświt

    Janusz Steinhoff w 2002 roku powiedział.: „problem tzw. pieremyczki – gazociągu południowego, omijającego Ukrainę. My powiedzieliśmy: zgoda na wszelkie projekty, które pozwalają wykorzystać tranzytowe położenie Polski, ale w takim stopniu, w jakim nie zagraża to interesom Ukrainy, która jest naszym strategicznym partnerem”.
    http://www.szczesniak.pl/1976

    Rządy III RP ODMAWIAŁY budowy gazociągu przez teren Polski. Oczywiście, że teraz nie afiszują się z tym, a nawet kłamią, że to Rosjanie nie zgodzili się na gazociąg idący przez Polskę. To kłamstwo pozwala im budować antyrosyjską narrację propagandową w myśl której Nord Stream złośliwie omija Polskę. Tymczasem jedyna złośliwość to złośliwość waszyngtońskich kundli okupujących Warszawę. Kundle nie liczą się z polskim interesem, tylko chcą maksymalnie uzależnić Europę od amerykańskich dostaw, a Rosję odciąć od rynku.
    Nord Stream omija nas na własne życzenie.
    Polskie pretensje do Niemców i Rosjan w zwiazku z tym gazociągiem świadczą o nadwiślańskim szaleństwie. Nadwiślańscy szaleńcy sami nie wiedzą czego chcą.

    Polubione przez 7 ludzi

    • Zbiorczo
     Dzięki sceptyczny, dzięki brusek popatrzyłem zweryfikowałem -macie jak najbardziej rację. Niestety wychodzi ,ze za dużo czytam artykułów „naszych mediów” i darzę zbytnim zaufaniem polityków z polski 🙂
     Kajam się za tę nieswiadoma dezinformację i jeszcze raz prezpraszam
     Dzięki za ciekawe materiały
     Pozdrawiam Jan

     Polubione przez 4 ludzi

     • Dzięki Luk za dobre słowo, niemniej jako osoba , która jednak trochę „siedzi” w ekonomi powinienem wyłapać takie błędy jak już powiedziałem wcześniej zbyt dużo wiara w „nasze” media. Propaganda jak widać oddziałuje również i na mnie, powinienem sprawdzić/ porównać upewnić się , a dopiero później się wypowiadać 😀
      Ale również masz rację na przyszłość będę bardziej uważał 🙂
      Pozdrawiam Luk

      Polubione przez 5 ludzi

     • Ja osobiście uważam , że pan jest osobą o dużej wiedzy. Zarówno dziś , jak i wczoraj tak uważałem, a mój wcześniej news to cytat, ale już nie pamiętam z czego.
      Ale potrafił się pan przyznać do błędu publicznie, a to wymaga odwagi. Wielu ludzi nie potrafi tego zrobić. Zaimponował mi pan. Nie pierwszy raz z resztą.

      Polubione przez 3 ludzi

 2. OT historyczno – obyczajowe
  Wymieniliśmy tu wczoraj w ramach OT z kolegą Adamem uwagi na temat tzw. teorii spiskowych. Ten termin,jak napisałem można właściwie wytłumaczyć tylko na tle dziejów naszej planety od momentu jej stworzenia. Jak wiemy naszą piękną Ziemię zamieszkuje cała paleta różnych ras ,narodów,plemion. Jednak dla potrzeb tego posta aby maksymalnie skrócić ten wywód ograniczymy się do dwóch najważniejszych. Mianowicie są to ” górale holenderscy” i „eskimosi pustynni” Pominiemy różnice pomiędzy tymi plemionami a skupimy się na podobieństwach. Otóż szamani obydwóch tych grup twierdzą że jedyny bóg i stwórca całej planety to ten w którego oni wierzą i ich przodkowie mieli przyjemność i zaszczyt obcować osobiście z tym bóstwem . Dostali od owej znakomitości sporo informacji i przepisów jak mają żyć i postępować, gdyż zostali wybrani do zarządzania w imieniu stwórcy całą planetą. Wszystko inne żywe czy martwe jest tylko narzędziem i sługą. Tak więc początki tej służby to bieganie po całej okolicy w zasięgu wzroku ,słuchu i węchu z mieczami i wyrzynanie wszystkiego co żywe. (czasem zostawiali sobie młode kobiety ,dziewice” ).Padło wiele królestw i narodów.
  O co w tym wszystkim chodziło? Otóż stwórca doszedł do wniosku że tworząc planetę zużył za dużo cennych kruszców i zadaniem jego wybrańców było odzyskanie go i złożenie w świątyniach i to skropionego obficie krwią poprzednich właścicieli. Zdarzenia te jak na owe czasy były dość medialne, więc zachowały się ich szczegółowe opisy np. w jednym z testamentów….tym starszym.
  Tyle jeżeli chodzi o rys historyczny. Wracamy do współczesności.
  Członkowie obydwóch tych szczepów jednego plemienia obdarzeni wyjątkowym darem przekonywania (popartym F-16 czy B52) przekonali całą ludzkość do uczestnictwa w dwóch sztandarowych projektach mających zapewnić dobrobyt i wieczne szczęście wybrańców.
  Pierwszy to wydobycie pierwszego z tych szczepów czyli „górali holenderskich ” z przewlekłej depresji a drugi jest bardziej złożony. Otóż druga grupa czyli „eskimosi pustynni” posiada unikalną umiejętność budowania igloo z suchego ,gorącego pustynnego piasku . Obydwa te projekty nie mogą zostać ukończone z powodu chronicznego braku funduszy. Świat z zapartym tchem czeka na pierwszą taką budowlę ale jednak poniektórzy władcy ,na szczęście będący w mniejszości skąpią grosza bo najchętniej by go wydali na egoistyczne ksenofobiczne projekty dla dobra własnych narodów. Na szczęście są sposoby na takich nieodpowiedzialnych tyranów, despotów nie baczących na ogólne światowe dobro (np.Kadaffi)
  A wszystko inne ……to są właśnie teorie spiskowe……

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Zaporoże. Przywieźli nowy towar do przewracaka
  .https://youtu.be/T-NyCAaIn6w
  http://rusvesna.su/news/1478432156

  Kolejne policyjne autko zostało skasowane i to przez syna banderowca
  http://rusvesna.su/news/1478430814
  .https://youtu.be/wfiQjDhQEkE

  W Mariupolu ktoś spalił w nocy cerkiew „kijowskiego patriarchatu”
  http://rusvesna.su/news/1478425369

  Nowości ukraińskiej kultury: nowe bułki pieka o wdzięcznej nazwie…
  http://rusvesna.su/news/1478430068

  Ale niebawem wszelkie pieczywo będzie rarytasem bo ma chleb podrożeć do 12 grzywien za bochenek
  http://nahnews.org/958270-ekspert-do-novogo-goda-buxanka-xleba-na-ukraine-podorozhaet-do-12-griven/

  Wczoraj informowałem o śledztwie ukrów w sprawie śmierci zołnierzy w strefie ATO. Okazało się ze przyczyną było rozerwanie się pocisku w lufie
  http://rusvesna.su/news/1478383506

  Ale ukry nadal strzelają. Zniszczyły cztery domy i gazociąg
  http://rusvesna.su/news/1478434737

  Nowo wybrany prezydent Mołdawii nie może uwierzyć że jest dla ukrów „persona non grata”
  http://nahnews.org/958237-dodon-ne-verit-chto-ukraina-obyavit-ego-personoj-non-grata/

  Polubione przez 5 ludzi

  • Ad. 1

   „Okazało się ze przyczyną było rozerwanie się pocisku w lufie”- no to lufa w krzokach.

   Ad. 2

   „Nowo wybrany prezydent Mołdawii nie może uwierzyć że jest dla ukrów „persona non grata”,,- a kto by normalny mógł uwierzyć?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

  • „Ale niebawem wszelkie pieczywo będzie rarytasem bo ma chleb podrożeć do 12 grzywien za bochenek”

   U nas mieli lepszy pomysł.
   Za Gierka bochenek chleba kosztował 4 zł. Tyle tylko, że skurczył się z 1 kg do 80 dkg.
   Podobnie dzisiaj. Kupuję teściom od lat chleb staropolski z tej samej piekarni. Cena od lat nie zmienna. Tylko, że początkowo było to 800 g, potem 600, a teraz 450.

   Pozdrawiam

   Polubione przez 6 ludzi

  • Co do akcji zbierania pieniędzy na ATO
   Kiedyś już to linkowałem, ale niemniej powtórzę na specjalne konto Ministerstwa Obrony wpływały środki na ATO, w 2014 zebrano łącznie 145 mln hrywien.
   Potem rodziny poborowych dowiedziały się, że w zupach wojaków pływają czerwie, że poborowi dostają mundury z II wojny światowej, ze buty zakupione przez armię rozpadają się po 20 km marszu itd itp i… strumień pieniędzy przestał płynąć.
   W 2015 na konto wpłynęło już tylko kilkanaście milionów hrywien (łącznie do dzisiaj z ostatnich danych wychodziło, ze zebrano trochę ponad 165 mln hrywien).
   Tutaj ze zdjęć przewodnich widać ,że ludność również nie jest zbyt hojna-puszki puste ( chyba ,że kwestujący cała kwotę przywłaszczyli).
   Po prostu mieszkańcy Krainy mają dość-jeśli pomagają to imiennie-jakiemuś krewniakowi lub znajomemu. Szkoda tylko, ze nadal u naszego sąsiada najbardziej widoczni są „patrioci”, którzy siedzą na tyłach zbijając bąki, głośno nawołują do marszu na Moskwę i tępią „zdrajców”, których jedyną winą jest to, że mają dość wojny domowej i biedy związanej z zerwaniem gospodarczych relacji z FR

   Polubione przez 4 ludzi

 4. małe OT na poprawę humoru (oby)
  Kaukaski płomień – Przymierze tom 3 – Jakub Pawełek

  Po zatrzymaniu chińskiej ekspansji i po klęsce Amerykanów w Iranie rozpoczyna się nowa polityczna era. Przymierze, niełatwy sojusz Polski, Rosji oraz innych krajów Europy Środkowej rośnie w siłę wbrew woli starej Unii Europejskiej oraz NATO.

  Autor: Jakub Pawełek
  Wydawnictwo: WARBOOK Sp. z o.o.
  Ilość stron: 436
  Data wydania: 2015
  Wersja Językowa: Polska

  Polubione przez 3 ludzi

  • hmmm. W innej książce WARBOOK jest opisywany scenariusz: Rosja napada na Ukrainę, potem wchodzi w wojnę z NATO, przegrywa, Polacy okupują Kreml, a następnie Rosję zaczynają rozrywać wojny domowe (jak w Syrii). W zasadzie ten scenariusz jest obecnie lansowany przez Zachód.
   Myślałem, że WARBOOK to wydawnictwo propagandowe, ale skoro podajesz zupełnie inny przykład, to wychodzi, że oni chyba po prostu lubią political SF. no bo skoro wydają sprzeczne w wymowie dzieła…

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Witam niedzielnym popołudniem.

  Ostatnio w necie, a zwłaszcza w mediomatołach.pl jest znowu głośno agresywnej Rosji.
  Proszę mi przypomnieć, kogo Rosja zaatakowała od początku XX wieku.
  Na pewno Finlandię i Polskę (co ciekawe za takie działanie – odsunięcie wojny od swoich granic- był u nas wychwalany Napoleon). Węgry 56 i Czechosłowacja 68, to były raczej akcje policyjne. Afganistan i Syria – wkroczyli na prośbę legalnych władz,

  A tu linki do tego, co mnie zainspirowało do zadania tego pytania.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wsj-ostrzega-przed-rosyjskimi-hakerami/tkx4dj
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/przysposobienie-wojskowe-w-szkolach-apel-antoniego-macierewicza/4793pj

  Pozdrawiam

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Korekta prognoz gospodarczych na UKrainie.
  Jak mówi stare przysłowie: Miało być dobrze, a wyszło jak zwykle. Gospodarka Ukrainy, która w ciągu dwóch ostatnich lat straciła 16% PKB miała znaczaco wzrosnąc w 2016 roku. Według zapewien rządu w Kijowie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju o MFW klimat gospodarczy miał się poprawic, ludność powinna zacząć żyć lepiej
  Wyszło jak zwykle…prognozy gospodarcze sa co najmniej niezadawalajace. Wzrost PKB kształtuje się na poziomie… błedu statystycznego, co gorsza już teraz tnie się prognozy na rok 2017 i 2018- wzrost ( o ile) będziesymboliczny.
  http://wschodnik.pl/publicystyka/item/8619-tydzien-31-pazdziernika-4-listopada-w-gospodarce-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W Polsce Ukraińcy zapełniają miejsca pracy pozostawione z powodu wyjazdu setek tysięcy Polaków do pracy do bogatszych krajów.
  Poinformowała o tym dyrektor Instytutu Demografii i Badań Społecznych imienia M. W. Ptuchy NAN Ukrainy Ella Libanowa w rozmowie z „DS”.
  Mówiąc o migracji zarobkowej, Libanowa podkreśliła, że za granicą pracuje, według różnych szacunków, około 3 mln Ukraińców.
  http://wschodnik.pl/spoleczenstwo/item/8598-polacy-wyjezdzajac-do-innych-krajow-ue-zwalniaja-tysiace-miejsc-pracy-dla-ukraincow-ekspert.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Mały pozytyw.
  Wolontariusze z Ukrainy starają się znaleźć dom dla setek czworonogów.
  Bezdomne, niepełnosprawne zwierzęta dzięki wolontariuszom z Dnipra znajdują kochających właścicieli w Europie.
  Jak można dowiedzieć się z programu na kanale TSN, w ciągu pięciu lat udało się wysłać do Anglii, Czech i Holandii ponad dwa tysiące psów, których na Ukrainie nikt nie chciał zabrać.
  http://ru.tsn.ua/ukrayina/dneprovskie-volontery-podyskivayutsya-dlya-zhivotnym-invalidam-hozyaev-zagranicey-741110.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tydzień bez profesora tygodniem straconym…

  Leszek Balcerowicz oświadczył, że na Ukrainie rozpoczął się wzrost gospodarczy, ale żeby był on trwalszy należy poprawić warunki dla uczciwej przedsiębiorczości.
  Konflikt na Donbasie nie powinien być wymówką dla złej polityki władz ukraińskich. O tym programie Radia Wolna Europa powiedział współprzewodniczący grupy strategicznych doradców ds. wspierania reform na Ukrainie Leszek Balcerowicz.
  http://www.radiosvoboda.org/a/28095452.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. O chorym prawie na Ukrainie…

  Z uwagi na wysokie opłaty za rejestrację samochodów mających więcej niż 5 lat, na Ukrainie modne stało się, kupowanie samochodów z Polski i Węgier. Niestety takie ominięcie przepisów ma swoje wady
  Poniżej opis/cytat z wypowiedzi gubernatora Zakarpacia- Moskala.
  „Mamy problem, który panuje na całej Ukrainie. Kodeks celny pozwala obywatelom Ukrainy importować samochody z zagraniczną rejestracją. Czyli kupować je w Polsce, na Węgrzech, w Czechach i jeździć na tych numerach. Ale ten sam Kodeks celny zobowiązuje obywateli do przejazdu przez przejście graniczne co 10 dni, muszą oni wyjeżdżać poza terytorium Ukrainy, a zakarpackim urzędzie celnym muszą robić to co pięć dni. Ludzie nie mogą ani chorować, ani się leczyć, ani iść na urlop. Co 5 dni powinni oni przekraczać granicę”, – powiedział.
  Oczywiście taki samochód MUSI czekać w kolejce na przejazd i… jeden z powodów kolejek na naszej granicy z Ukrainą ( o które obwinia rząd w Kijowie Polskę) został ujawniony 🙂
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/8609-moskal-problem-samochodow-z-zagranicznymi-numerami-na-zakarpaciu-jest-gorszy-od-separatyzmu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. 17 listopada we Lwowie otworzą nową linię tramwajową, która połączy centrum i najbardziej południową dzielnicę miasta – Sychów – podało biuro prasowe lwowskiego ratusza.
  Miasto już otrzymało siedem nowych niskopodłogowych tramwajów produkcji lwowskiej firmy Elektron. Będą one kursować na nowej linii trasie, która połączy centrum miasta i Sychów. http://zik.ua/pl/news/2016/11/04/17_listopada_we_lwowie_otworz_now_lini_tramwajow_985865
  Komentarz: A gdzie tramwaje z PESY ?

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Sezon jesienno-zimowy to tradycyjnie na Ukrainie okres protestów.
  W tym roku jest już wiadomo, kto stoi będzie stał za protestami 🙂

  Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Hrycak zapewnił, że ukraińskie służby uzyskały dostęp do materiałów, mówiących o rozpoczęciu działalności wywrotowej (sposnsorowanej i inicjowanej przez FR) w nawet 10-15 różnych regionach Ukrainy. Działania te miałyby się zacząć już w listopadzie.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/ukraina-sbu-twierdzi-ze-ma-dowody-na-kontynuacje-wywrotowych-dzialan-rosji
  Komentarz: I znowu eta Putina wina

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Oj będzie gorąco w 2017 roku na Ukrainie..
  Pojawiły się kolejne komunikaty ze strony premiera Ukrainy o planach reform systemu emerytalnego. Pomimo tego, że sam premier uciekał się do ogólników to już kilkakrotnie publicznie krytykował obecny system emerytalny na Ukrainie, jako „niesprawiedliwy”.
  http://www.unian.info/economics/1607916-existing-pension-system-unfair-pm-groysman.html
  Komentarz: MFW naciska na Kijów by ten „zreformował” system emerytalny-czytaj wprowadził OFE. Problem w tym, że w obecnej sytuacji gospodarczej tylko właściciele Funduszy Emerytalnych skorzystają na takowej reformie-stracą jak zwykle najubożsi czyli przyszli emeryci.

  Polubione przez 3 ludzi

   • Na pewno byłoby opłacalne, bo schemat tego złodziejstwa na 99% będzie identyczny jak w Polsce 🙂
    Powstaną prywatne OFE, które będą otrzymywać z ukraińskiego ZUS-u środki, następnie z uwagi na to, że państwo Ukraińskie nie będzie miało kasy na wypłatę emerytur (dziura budżetowa w Zusie) będą pożyczać na wysoki procent od…prywatnych OFE środki ,które same przekazały 😀
    Tak powstanie błędne koło, oczywiście za każdym razem gdy koło zatoczy krąg właściciele OFE będą pobierać sute prowizje 🙂

    Polubione przez 3 ludzi

 14. Ukraina pragnie w PRZYSZŁYM roku zwiększyć wydobycie gazu ziemnego o 500-700 mln metrów sześciennych. Pomimo gwałtownego spadku zapotrzebowania na niebieskie paliwo ( upadek przemysłu, zubożenie społeczeństwa) Ukraina rokrocznie wciąż potrzebuje/jest zależna od kilkudziesięciu MILIARDÓW m3 importowanego gazu.
  http://www.unian.info/economics/1608176-ukraine-hopes-to-increase-gas-output-by-500-700-mcm-in-2017-groysman.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Dzień bez dokopania Rosji, to dzień stracony.

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/czarnogora-prokurator-zarzuca-rosyjskim-nacjonalistom-probe-puczu/epxms7
  Dziwne jest, że nie oskarżają Kremla i Putina.
  „Katnić zastrzegł, że choć organizatorami tej próby obalenia władzy byli Rosjanie, rząd Rosji nie miał z tym nic wspólnego.”

  I wybrane kilka komentarzy:

  ~bobi : I znowu szczucie na Rosje. Moze zainteresujemy sie tym jak UE rozwalilo Serbie i jak oddalo muzulmanom kolejne tereny do zdewastowania – Kosowo. Rzygac sie chce od tej propagandy. Dalej niech dominuje logika Kalego, a III wojna swiatowa wybuchnie jeszcze w tej dekadzie. Kto napedzil Arabska Wiosne? Kto sponsorowal Majdan i napedzal machine nienawisci na Ukrainie az doszlo tam do regularnych walk w centrum stolicy? Kto caly czas ma problem z jakimikolwiek ambicjami Chin, Rosji, Iranu i innych panstw, i plywa lotniskowcami przy ich wodach terytorialnych? Jestesmy zalosnym panstwem na pasku USA/CIA, do tego media saczaca propagande prosto z ich kanalow informacyjnych. Francja, Niemcy, Wielka Brytania coraz mocniej prowadza wlasna polityke, my robimy za europejskich/swiatowych idiotow…

  ~Spostrz : Kolejny „zamach stanu” udaremniony przez muzułmanów, a la erdoganek? Ciekawe rzeczy! A w tle oczywiście Rosja. Wszystko jasne, usa wszak to imperium dobra. Tylko ciekawe dlaczego od paru tygodni biją Indian w dakocie. Którym, dla przypomnienia, zanrali wszystko i zamknęli w rezerwatach by zdychali. A meNdia g(ł)ówn(ian)ego nurtu cicho sza, ani słowa. Pewnie by nie pidpaść wielkiemu bratu zza oceanu.

  ~tak sadze do ~fessta: Wczoraj silny wiatr zlamal dwie galezie drzew w moim ogrodzie. Na pewno wial ze wschodu, od strony Rosji i Putina…

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Szefowa MFW ukrywa się przed Poproszenką
  .https://cs540109.vk.me/c635100/v635100907/9f9a/2_Ah-Ul2Dys.jpg

  „Rewanż mafii w Doniecku” – ciekawe…
  http://antimaydan.info/2016/11/revansh_mafii_v_donecke.html

  Пособник укро-карателей „волонтер” Олег Подаровский из Днепропетровска. Самоуничтожился 04.11.16.
  Samolikwidacja banderowca
  .https://cs540109.vk.me/c638930/v638930136/9c3b/412WOC5n4b0.jpg

  We Lwowie banderowcy leją innych banderowców
  http://tsn.ua/ukrayina/u-lvovi-pid-vibuhi-petard-vidbulisya-masovi-sutichki-mizh-aktivistami-pravogo-sektoru-ta-anarhistami-800643.html

  Ukry dostali anty-bezwiz – zaczynaja im odmawiac wylotu z Krainy Szczęśliwości
  http://www.politnavigator.net/ukraincev-nachali-massovo-snimat-s-rejjsov-v-es.html

  .https://youtu.be/8gZb9iMxkhE
  Fascismo Restituta – ciemna strona kijowskiej „rewolucji” na Majdanie

  .https://pp.vk.me/c638417/v638417710/9815/54KZTCW6iS8.jpg
  Представляете, как сейчас глядя на это фото ржёт Янукович?
  Wyobraźcie sobie jak teraz Janukowicz skręca się ze śmiechu widząc takie zdjęcie?

  O bogactwie tych co się dorobili na wojnie
  https://vk.com/brusek?z=video12150641_456241831%2F540f1a2c5ea554d0d6%2Fpl_post_-67970175_385274
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_55664%2Fall

  O tym jak zagraniczni instruktorzy uczyli „azowców” zabijać
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=2818455

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.