Wojna domowa na Ukrainie 7.03.2017r.- 740 dzień od nowego rozejmu.


 

Na wczorajszym posiedzeniu w Brukseli ministrów spraw zagranicznych i obrony krajów członkowskich UE i NATO zapadła decyzja o utworzeniu kwatery głównej dla unijnych misji wojskowych.

 

 

Oczywiście nie chodzi tu o jakiś nieprzyjazny krok wobec Rosji, ale o koordynację misje stabilizacyjnych w Mali, Somalii i Republice Środkowej Afryki, z możliwością dalszego rozszerzenia działania.

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen nazwała tę decyzję „bardzo ważnym krokiem” w kierunku wspólnej, unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Komórka dowódcza ma rozpocząć pracę „w najbliższych tygodniach”, jak powiedziała w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Według informacji brukselskich dyplomatów placówka ta ruszy jeszcze w marcu i do czerwca będzie w pełni gotowa do działania. Przewiduje się w niej grono 30-35 pracowników.

Powołana wczoraj ta nowa instytucja nazywać się będzie Military Planning and Conduct Capability (MPCC). MPCC jest wg. Federici Mogherini „dużym krokiem do przodu, ale nie jest to europejska armia”, pomimo że według informacji z kręgów dyplomatycznych później MPCC mogą podlegać także misje wojskowe, w których przewidziane jest użycie broni. Należą do nich na przykład antypiracka unijna operacja morska i wojskowa „Atalanta” i misja UE „Sophia” na Morzu Śródziemnym. Do tej pory ich kwatery główne znajdowały się w poszczególnych krajach członkowskich UE.

Niemiecka minister obrony Ursula  von der Leyen powiedziała, że z powołaniem do życia centralnej komórki dowódczej „bardzo konkretne” stały się starania o wzmocnienie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE. Starania te wszczęły ponownie Niemcy i Francja w połowie ubiegłego roku po decyzji Brytyjczyków o wystąpieniu z UE.

Szefowie dyplomacji i resortów obrony państw unijnych zajmowali się także na wczorajszym spotkaniu  w Brukseli opcją przewidującą, że tylko część państw członkowskich UE uczestniczyć będzie  w stałych strukturach współpracy (PESCO) w dziedzinie obronności. Traktat unijny przewiduje takie rozwiązanie, dotąd jednak z niego nie korzystano.

Według niemieckiej minister obrony możliwym przedsięwzięciem w tym zakresie mogłoby być utworzenie „mobilnego, gotowego do akcji europejskiego szpitala”, centrali logistycznej czy Europejskiego Funduszu Obrony.

Według doniesienia dziennika ekonomicznego „Handelsblatt” Niemcy, Francja i Włochy spierają się jeszcze na temat tego funduszu gdyż Paryż i Rzym domagają się, by zakupy sprzętu, na co potrzeba blisko 5 mld euro rocznie, były finansowane przez obligacje. Jednak Berlin stanowczo nie zgadza się na takie rozwiązanie uważając, że musi zasilać go żywa gotówka z budżetów krajów uczestniczących w tym projekcie.

Jak widzimy polityka obronna krajów członkowskich UE, pod przywództwem Niemiec, schodzi na tory zabezpieczenie granic Unii przed niebezpieczeństwami zewnętrznymi, np. nielegalną emigracją z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, prowadzeniem wspólnych misji stabilizacyjnych, tam gdzie jest interes największych krajów unijnych, a odpuszczeniem sobie mitycznego  zagrożenia ze strony Rosji i problematyki ukraińskiej.

Jak sądzić można jest to wielkie fiasko dążeń władz naszego kraju i krajów o podobnej optyce na zagrożenie rosyjskie, które w gruncie rzeczy są tylko bezwolnym narzędziem w rękach światowego hegemona. Tak więc ta przyjęta obecnie polityka stoi w opozycji do dotychczasowej linii jaką wdrażała ekipa prezydenta Baracka Obamy. Zaś jej główną zasada oparta będzie na doktrynie, że kraje będące w byłej strefie wpływów ZSRR muszą sobie same ułożyć stosunki ze swoim wschodnim sąsiadem, w taki sposób, aby nie dochodziło tam do niepotrzebnych konfliktów i zadrażnień. Gdyż priorytety największych krajów UE będących członkami NATO, są w chwili obecnej zgoła inne, i np. zagrożenie ze strony masowej nielegalnej emigracji czy terroryzmu jaki przeniósł się na grunt zachodnio-europejski są postrzegane w Brukseli jako realne i najważniejsze.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie nadal wyglądała bardzo nieciekawie.

I tak, ukraińscy żołnierze już od godzin wieczornych rozpoczęli intensywny ostrzał z broni ciężkiej rejonu obwodu nowoazowskiego, gdzie ogień kierowany był przede wszystkim w kierunku wsi Sachanka, dzierżyńsk, Leninsk, Zajczenki i Komiternowa. W efekcie tego ostrzału w/w miejscowości zostały pozbawione dopływu energii elektrycznej, którego dostaw nie udało się przywrócić do tej pory.

Później rozpoczęto ostrzał w rejonie miejscowości Stachanow-Irmino-Kirowsk-Brianka na ługańskim odcinku frontu, a następnie w strefie przemysłowej Jasinowatej i w okolicy Zajcewa na północnych obrzeżach Gorłówki.

W tym samym mniej więcej czasie doszło do walk w rejonie strefy przemysłowej w Awdiejewce, w dolnym odcinku trasy w kierunku na Gorłówkę, a tam w rejonie Wierchnotoreczkoje-Pantielemowka oraz na południowo-zachodnich obrzeżach Jasinowatej i na koło Kalinowa na odcinku Nowoaleksandrowka-Kalinowo oraz w rejonie Troczkoje koło Popasnej.

Późnej, już w godzinach nocnych, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał Dokuczajewska i okolicznych wsi, w tym Jasnoje i Jelenowki. W wyniku tego ostrzału zostały uszkodzone cztery domy jednorodzinne przy ulicy Szczorsa, Pobiedy i Lenina oraz rurociąg doprowadzający tam wodę.

Łącznie strona ukraińska, w godzinach od 18:00 do 02:30, ostrzelała terytorium DRL- przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, i bardzo sporadycznie czołgów, około 436 razy.

Poza w/w miejscowościami ostrzelane zostały też wsie Trudowskij, Aleksandrowka i Signalnoje na zachodnich obrzeżach Doniecka, Krutają Bałkę koło Jasinowatej gdzie w wyniku tego ostrzału została ranna około godziny 21:39, 57-letnia kobieta, Ozierianowkę, Jakowlewkę i Krasnego Partizana.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, różnego typu granatników, ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych oraz ciężkiej i ręcznej broni maszynowej, przeprowadzili dziesięciokrotny ostrzał w kierunku stanowisk obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL, a także celów cywilnych.

Ostrzelane zostały okolice Pierwomajska, wieś Frunze, Kaliniowka i Kalinowo, a także Annowka i Smiełoje.

 

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę przekazany przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego wobec ludności Donbasu tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 6 березня 2017 року
На Маріупольському напрямку танки вели вогонь по Водяному та Лебединському. З мінометів обстрілювали Гнутове, Чермалик, Талаківку, Павлопіль, та Водяне, а з гранатометів і стрілецької зброї – Гнутове, Новотроїцьке, Павлопіль, Водяне та Широкине. Також по Водяному і Широкиному вели вогонь БМП та снайпери.
На Донецькому напрямку з мінометів різних калібрів окупанти обстрілювали Авдіївку, Майорськ, Троїцьке, Верхньоторецьке, а з гранатометів та стрілецької зброї – Піски, Верхньоторецьке, Кам’янку та Невельське. По Кам’янці вогонь вів снайпер.
На Луганському напрямку зі 120 міліметрових мінометів обстріляли Новоолександрівку, Новтошківське, Кримське. З гранатометів – Троїцьке.
Загалом зафіксовано 71 обстріл. Двоє наших військових поранено, один загинув”.

„Зведення прес-центру штабу АТО
За минулу добу 6 березня 2017 року
На Маріупольському напрямку танки вели вогонь по Водяному та Лебединському. Також по Водяному вела вогонь артилерія противника. З мінометів різних калібрів, гранатометів, протитанкових ракетних комплексів та стрілецької зброї окупанти обстріляли Гнутове, Новотроїцьке, Красногорівку, Павлопіль, Водяне, Новогригорівку та Широкине. Також з мінометів обстрілювали Гнутове, Чермалик, Талаківку, Павлопіль, та Водяне. По Березовому, Водяному і Широкиному вели вогонь БМП та снайпери.
На Донецькому напрямку з мінометів різних калібрів окупанти обстрілювали Авдіївку, Майорськ, Троїцьке, Верхньоторецьке, Новгородське, Піски, а з гранатометів та стрілецької зброї – Північне, Піски, Зайцеве, Верхньоторецьке, Кам’янку та Невельське. По Кам’янці вогонь вів снайпер. По Луганському – БМП.
На Луганському напрямку зі 152 міліметрової артилерії окупанти неодноразово обстрілювали Кримське. З мінометів різних калібрів – Новоолександрівку, Попасну, Новтошківське, Кримське, Троїцьке, Оріхове. З гранатометів – Троїцьке, Новоолександрівку, Новозванівку, Кримське.
Загалом зафіксовано 122 обстріли. Четверо наших військових поранено, один травмований, один загинув”.

Na koniec tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe z Donieckiego i Jasinowatej:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Obrazki z wystawy w donieckim Muzeum Narodowym Rawila Akmajewa. (Jutro postaram się zamieścić drugi ich wybór).

http://mincult.govdnr.ru/news/v-doneckom-hudozhestvennom-muzee-otkrylas-vystavka-zhivopisi-ravilya-akmaeva

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

104 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.03.2017r.- 740 dzień od nowego rozejmu.

 1. W obwodzie chersońskim stacjonujący tam żołnierze ukraińscy oraz członkowie tzw. Ukraińskiego Korpusu Ochotniczego „Prawy Sektor” zabrali się za wycinkę drzew w okolicznych lasach. „Drwale” tłumaczą sie ze drewno potrzebują by ogrzac własne domy, a nie stać ich na zakup dostępnego w sprzedaży opału;
  http://www.politnavigator.net/vsu-i-pravyjj-sektor-varvarski-unichtozhayut-les-pod-khersonom-prevrashhaya-oblast-v-pustynyu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/ukrainiec-przemycal-papierosy-pontonem

  Ukrainiec przemycał papierosy pontonem

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/zydowskie-organizacje-z-ukrainy-sprzeciwiaja-sie-udzialowi-wolodymyra-wiatrowycza-w-konferencji-o-holokauście

  Żydowskie organizacje z Ukrainy sprzeciwiają się udziałowi Wołodymyra Wiatrowycza w konferencji o Holokauście.

  Popieram Żydów w tej materii.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Dorota Bartyzel w artykule opublikowanym na stronie Bloomberga pisze o sukcesach polskiej gospodarki w związku z masowym zatrudnianiem Ukraińców.

  Główne tezy:
  Przede wszystkim wg autorki sukces to powstrzymanie wzrostu płac w Polsce, a więc stabilizacja gospodarki, stabilizacja stóp procentowych Banku Centralnego. Niskie stopy procentowe prawdopodobnie utrzymają się długo.
  Ok. 40% firm działających w Polsce zatrudnia Ukraińców.
  Fala migracji z Ukrainy skutecznie opóźnia starzenie się populacji w Polsce (wg PKO BP S.A.).
  Polska jest zależna od imigracji, bowiem wzrost płac (czytaj: dla Polaków) może spowodować niebezpieczny wzrost inflacji.

  Jeśli ktoś kiedykolwiek miał złudzenia, że władze Polski dążą do rozwoju gospodarczego kraju i zapewnienia Polakom dobrobytu, to niech pozbędzie się mrzonek o lepszej przyszłości.
  Polska jest dla taniej siły roboczej utrzymującej struktury państwa.
  Ewentualnie dla sukcesu wyborczego można rzucić masie, która nie jest w stanie zapewnić utrzymania rodzinie w drodze ciężkiej i uczciwej pracy – jałmużnę 500 zł za dziecko.

  https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-03-06/million-migrants-fleeing-putin-score-a-policy-jackpot-for-poland

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Jak mieszkańcy Konotop (obwód sumski) pogonili uczestników tzw. blokady Donbasu, którzy chcieli blokować pociagi przywożące zakupiony w Rosji węgiel. Dostało sie także jednemu z „wodzów” tzw. blokady ‚Semenowi Semenczence” któremu mieszkańcy kazali wracać z powrotem do Rady Najwyższej Ukrainy i zająć się tam swoimi obowiązkami;
  http://news.bigmir.net/ukraine/1063061-Zhiteli-Konotopa-pytalis–razognat–uchastnikov-blokady-

  Polubione przez 6 ludzi

 5. P.o. MSZ DRL Natalia Nikonorowa wzięła udział w obradach okrągłego stołu Rady Federacji RF. Przedstawiła problemy związane z ekologią regionu.
  Na temat wprowadzenia zarządu w odniesieniu do przedsiębiorstw ukraińskich powiedziała, że wszystko przebiega pozytywnie. Zakłady pracują, miejsca pracy są zapewnione, z pracownikami rozmowy przeprowadzili przedstawiciele ministerstw.
  N.Nikonorowa podkreśliła, że nie jest to nacjonalizacja, ale zewnętrzny zarząd.

  Udział przedstawicielki władz DRL w tych obradach ma chyba poza merytorycznym również polityczne znaczenie?

  http://ukraina.ru/news/20170307/1018381302.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Krok po kroku, ale wszystko jak widać posuwa się do przodu (jak to w szachach). Warto także przypomnieć ze przedstawiciele republik zajmują także opuszczone przez Ukrainę miejsca w strukturach zrzeszających organizacje z państw byłej tzw.Wspólnoty Niepodległych Państw.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.