Wojna domowa na Ukrainie 11.05.2017r.- 805 dzień od nowego rozejmu.


 

Wczoraj doszło w Białym Domu w Waszyngtonie do pierwszego spotkania wysokiego rangą przedstawiciela rządu rosyjskiego- ministra dyplomacji FR, Siergieja Ławrowa z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

 

 

Według informacji podanych przez niemieckie media:

„Amerykański prezydent zaapelował podobno do Moskwy w sprawie ‚pełnego wdrożenia’ umowy mińskiej w celu zakończenie procesu uregulowania konfliktu we wschodniej Ukrainie oraz całkowitego zawieszenia broni”.

Bezpośrednio przed spotkaniem w Gabinecie Owalnym Białego Domu z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Siergiej Ławrow spotkał się jeszcze ze swym amerykańskim odpowiednikiem- sekretarzem stanu Rexem Tillersonem.

Jak poinformował dziennikarzy po tym spotkaniu Siergiej Ławrow: wśród najważniejszych tematów rozmów z amerykańskim  sekretarzem stanu był konflikt na Ukrainie i możliwości zakończenia wojny domowej w Syrii.

Spotkanie Tillerson-Ławrow było rewizytą i służyło przełamaniu lodów po tym jak Rex Tillerson po wizycie w Moskwie w ubiegłym miesiącu stwierdził, że stosunki amerykańsko-rosyjskie znalazły się w najniższym punkcie od „zakończenia zimnej wojny”.

Wizyta Ławrowa w Waszyngtonie, zapowiadana była w mediach w mediach jako „wydarzenie tygodnia”, ale niestety została ona przyćmiona sensacyjną informacją o zdymisjonowaniu przez prezydenta Trumpa dyrektora FBI jamesa Comeya.

Siergiej Ławrow zapytany przez dziennikarzy przed spotkaniem  z Tillersonem, o zwolnienie Comeya udał zdziwienie:

„Dyrektor FBI został zwolniony?” – zapytał z kamienną twarzą Ławrow.

Po czym powtórzył uśmiechając się: „Chyba żartujecie, chyba żartujecie?”.

Przez amerykańskich komentatorów tego spotkania, żart Ławrowa został uznany za nietaktowny i spotkał się wśród nich z głosami oburzenia.

Natomiast w spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem Siergiej Ławrow uczestniczył w towarzystwie ambasador rosyjski w Waszyngtonie- Siergiej Kislak, który był jednym z głównych bohaterów kontrowersji związanych z kontaktami otoczenia- kandydującego wtedy na urząd prezydenta USA- Trumpa, z przedstawicielami Kremla.

 

Po spotkaniu z amerykańskim prezydentem Siergiej Ławrow na konferencji prasowej w ambasadzie Rosji, poinformował, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim planu deeskalacji konfliktu w Syrii.

Szef rosyjskiej dyplomacji dodał, że rozmowa o sytuacji w Syrii koncentrowała się głównie na wprowadzeniu tak zwanych stref bezpieczeństwa na obszarze objętym konfliktem zgodnie z planem przedstawionym przez sekretarza stanu USA Rexa Tillersona. Jednocześnie zastrzegł, że rozmowa z Donaldem Trumpem nie dotyczyła sankcji nałożonych na Rosję, które zostały wprowadzone w drugiej połowie 2014 roku.

Siergiej Ławrow dodał, że w czasie rozmów z amerykańskim prezydentem i sekretarzem stanu:

„Omówiliśmy, przede wszystkim, naszą współpracę na arenie międzynarodowej. Potwierdzono, że bez względu na wszelkie znane trudności, nasze państwa mogą i powinny wspólnie rozwiązywać kluczowe problemy, które są w międzynarodowej agendzie (…) Szczegółowo mówiliśmy o Syrii, w tym i w kontekście  tych idei, które teraz zostały sformułowane w stosunku do stworzenia stref deeskalacji. Mamy wspólne podejście, że powinno to być krokiem do zakończenia przemocy na terytorium całej Arabskiej Republiki Syryjskiej, krokiem, który pomoże rozwiązać humanitarne problemy i który pomoże stworzyć trwałe podstawy dla tego, aby iść w kierunku politycznego uregulowania na bazie rezolucji Rady Bezpieczeństwa 2254” .

Jednocześnie rosyjski minister podkreślił szczególnie, że w Syrii należy stawiać nie na obalenie prezydenta Baszara al.-Asada, ale na walkę z terroryzmem:

„Ktoś mnie pytał o Baszara al.-Asada… Jak i w przypadku Iraku, tak samo w przypadku z Libią postępowa wspólnota międzynarodowa była ogarnięta koniecznością obalenia jednego człowieka — Saddama Huseina w Iraku i Kaddafiego w Libii. I do czego to doprowadziło?

Doskonale widzimy. dlatego, kiedy mowa o uregulowaniu kryzysu syryjskiego, to uczmy się na błędach i nie stawiajmy na to, aby zmienić konkretnego prezydenta, konkretnego lidera, ale na to, aby wykorzenić zagrożenie terrorystyczne” 

Natomiast Donald Trump po rozmowach oświadczył, że przemoc w Syrii musi się zakończyć i „wszyscy pracują nad tym, aby osiągnąć ten cel”.

Łącznie spotkanie szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem trwało nieco ponad godzinę.

Po spotkaniu szef rosyjskiej dyplomacji dokonał jego oceny, stwierdzając, że obecny rząd USA stawia na „pragmatyczne (…) wzajemnie korzystne” relacje między Waszyngtonem a Moskwą. Dodał przy tym, że obecna amerykańska administracja składa się z „ludzi czynu”, a dialog z nią jest „wolny od ideologii, która utrudniała relacje z Białym Domem (prezydenta Baracka- dopisek mój) Obamy”:

„Jeśli mówić krótko, to nasz dialog jest teraz wolny od ideologizacji, która była charakterystyczna dla administracji Baracka Obamy. Administracja Trumpa i sam prezydent oraz sekretarz stanu, o czym dziś przekonałem się po raz kolejny, to ludzie czynu i chcą porozumieć się nie po to, aby pokazać komuś jakieś swoje osiągnięcia w sferze ideologii, ale porozumieć się, aby rozwiązać konkretne sprawy. Rozwiązywać kwestie, od których zależy i rozwój państwa, i dobrobyt mieszkańców”.

Na koniec rosyjski minister poinformował, że Donald Trump i prezydent Rosji Władimir Putin spotkają się w lipcu w Hamburgu podczas szczytu G20.

Wygląda na to, że po politycznej gorączce administracji prezydenta Baracka Obamy, relacje amerykańsko-rosyjskie wchodzą na drogę pragmatycznych stosunków równoprawnych mocarstw, i dialog zastępuje powoli w nich konfrontację. Stanowi to przewartościowanie dotychczasowej postawy Stanów Zjednoczonych wobec Rosji, ale i również wobec krajów które znalazły się na celowniku globalnych geszefciarzy. Ta zmiana postawy amerykańskiej administracji wobec globalnych wyzwań wywołać może bardzo poważne reperkusje w wielu rejonach świata, ze szczególnym uwzględnieniem Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce i Ukrainie. Co zresztą, jeśli chodzi o te ostatnie, coraz częściej daje się zauważyć po przez wysyłane jednoznaczne sygnały. W jakiej zaś sytuacji stawia to nasz kraj, łatwo sobie wyobrazić, gdy okazało się, że główni  macherzy z polskiej sceny politycznej, ponownie postawili nas w bardzo niezręcznej sytuacji, gdy zostały już trwale naruszone dobre relacje z graniczącymi z nami lokalnymi mocarstwami. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że ten sam błąd już do znudzenia, wielokrotnie popełniają ci marzyciele o nierealnym micie Polski jako imperium od morza do morza, który to mit zawsze wpycha nas (czyli Naród Polski) w bardzo poważne problemy. I dziś nie jest inaczej, zaś po spodziewanym odprężeniu między Wschodem, a Zachodem, do którego  niebawem dojść musi, bo nie ma innej alternatywy, nasz kraj jak to zwykle bywa wyjdzie na skończonego durnia.

Może mając takie „elity” zawsze na to jesteśmy skazani, aby być pariasami Europy?

 

http://www.bild.de/politik/ausland/donald-trump/regierung-empfaengt-putins-chefdiplomaten-inwashington-51681658.bild.html,

http://www.handelsblatt.com/politik/international/lawrow-trifft-trump-in-washington-zu-besuch-bei-den-unideologischen-geschaeftsleuten/19785082.html,

http://www.tagesspiegel.de/politik/russischer-aussenminister-in-washington-sergej-lawrow-trifft-am-mittwoch-donald-trump/19780516.html,

http://www.ruhrnachrichten.de/nachrichten/politik/ausland/Treffen-in-Washington-Trump-und-Lawrow-zeigen-sich-optimistisch;art29858,3274151,

http://www.faz.net/aktuell/politik/trumps-praesidentschaft/lawrow-in-washington-signale-der-annaeherung-15009757.html,

http://www.dw.com/en/trump-to-meet-russian-foreign-minister-in-washington/a-38778476.

 

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minął Dzień Zwycięstwa i ukraińscy bojcy wzięli się ostro do swej krwawej roboty.

I tak, podobnie jak dzień wcześniej, we wczesnych godzinach nocnych ukraińscy żołnierze przeprowadzili dość intensywny atak na pozycje obronne sił zbrojnych DRL w rejonie: donieckie lotnisko- Spartakus- strefa przemysłowa w Jasinowatej. Walki, które trwały tam do późnych godzin nocnych (do około 24:00), wspierane były ostrzałem ze strony ukraińskiej z broni moździerzowej, opancerzonych wozów bojowych i broni maszynowej.

Gdy kończyły się walki w w/w rejonie, mniej więcej w tym samym czasie rozgorzał intensywny bój na linii łuku swiatłodarskiego, gdzie w użyciu była ciężka artyleria, moździerze i broń maszynowa.

Dodam jeszcze, że przedwczoraj ukraińscy żołnierze 61 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał- przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz czołgów, opancerzonych wozów bojowych, granatników i broni maszynowej, na całej długości frontu donieckiego. Łącznie w tym okresie zostało ostrzelane ze strony ukraińskiej 21 osiedli i miejscowości, w wyniku czego w rejonie dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku została ranna 27-letnia Anna Hłonowa oraz jej 8-letnai córka Anastazja. Natomiast w intensywnie ostrzelanej z broni ciężkiej miejscowości Bezimiennoje, na południowym odcinku frontu donieckiego, zostało zniszczonych lub uszkodzonych 7 domów jednorodzinnych.

W walkach tych jeden żołnierz DRL zginął, a kolejny został ranny.

Łącznie w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 37 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. W tym okresie zostało ostrzelanych 20 miejscowości i ich okolic, które znajdują się na terenie DRL, a więc: Zajcewo, Żieleznaja Bałka, Michajłowka, Gorłówka, Krutaja Bałka, Jasinowata, Wasilewka, Jakowlewka, Mineralnoje , Spartakus i Dokuczajewsk oraz okolice lotniska oraz Kujbyszewska, Piotrowska  i Kirowska dzielnica w Doniecku, a także Biełaja Kamienka, Komiternowo, Sosnowskoje, Leninskoje, Dzierżyńskoje, Sachanka, Oktjabr i Bezimiennoje, na południowym odcinku frontu donieckiego.

 

Poza tym na ługańskim odcinku frontu również był w ciągu minionej doby niespokojnie, gdzie już w późnych godzinach wieczornych w rejonie wsi Kalinowo rozgorzały silne walki przy użyciu broni maszynowej, moździerzy i opancerzonych wozów bojowych.

Łącznie w ciągu minionej doby na tym odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 6 razy naruszyli warunki zawieszenia broni ostrzeliwując 10 miejscowości znajdujących się na terytorium ŁRL.

Pod ukraińskim ostrzałem znalazły się następujące miejscowości i ich okolice: Sokolniki, Krasnyj Jar, Frunze, Kalinowo, Żiełobok, Kalinowka, Kondraszowka, Krimskoje, Ługańskoje i Nowotoszkowka.

 

Poniżej raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności cywilnej Donbasu tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 10 травня 2017 року
Російсько-окупаційні війська продовжують збройні провокації проти сил АТО. З початку доби зафіксовано 15 обстрілів позицій Збройних Сил України.
На Приморському напрямку, з переносних реактивних систем Град «П» та стрілецької зброї ворог обстрілював позиції морських піхотинців у районі Широкиного. З протитанкових гранатометів та стрілецької зброї гатив по морських піхотинцях поблизу Гнутового та Павлополя. З кулеметів великих калібрів та гранатометів вів вогонь по наших воїнах поблизу Новоселівки Другої.
На Донецькому напрямку, з мінометів калібру 82-мм, протитанкових гранатометів та стрілецької зброї противник накривав вогнем захисників Зайцевого. По оборонцях Новгородського вів вогонь з озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Опорні пункти поблизу Троїцького обстрілював з озброєння БМП, а позиції в районі населеного пункту Піски з протитанкового гранатомету.
На Луганському напрямку, з гранатометів різних систем, кулеметів великих калібрів та стрілецької зброї російсько-окупаційні підрозділи били по оборонцях Валуйського, а захисників Кримського обстрілювали з автоматичних гранатометів.
В окремих випадках, коли виникала безпосередня загроза життю і здоров’ю військовослужбовців, командири приймали рішення на адекватне відкриття вогню у відповідь”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 11 травня 2017 року
Російсько-окупаційні війська не припиняють збройні провокації проти сил АТО. За минулу добу зафіксовано 37 обстрілів позицій Збройних Сил України.
На Приморському напрямку, з переносних реактивних систем «Град» «П», мінометів калібру 82-мм, озброєння танку, БМП, БТР, протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї ворог обстрілював позиції морських піхотинців у районі Широкиного. Захисників Красногорівки накривав вогнем мінометів калібру 82-мм. З озброєння БМП, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів бив по опорних пунктах наших військ поблизу Водяного. По морських піхотинцях в районі Гнутового гатив з протитанкових гранатометів та стрілецької зброї, а з кулеметів великих калібрів та гранатометів вів вогонь по наших воїнах поблизу Павлополя та Новоселівки Другої.
На Донецькому напрямку, зі 120-міліметрових мінометів противник обстрілював опорні пункти поблизу шахти «Бутівка». З мінометів калібру 82-мм, протитанкових гранатометів та стрілецької зброї накривав вогнем захисників Зайцевого. По захисниках Авдіївки вів вогонь з 82-міліметрових мінометів та кулеметів великих калібрів, а по оборонцях Новгородського – з озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. З гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів гатив по наших воїнах під Кам`янкою. Опорні пункти поблизу Троїцького обстрілював з озброєння БМП, а позиції в районі населеного пункту Піски з протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.
На Луганському напрямку, з мінометів калібру 120-мм та протитанкових гранатометів російсько-терористичні підрозділи били по захисниках Новоолександрівки. З гранатометів різних систем, кулеметів великих калібрів та стрілецької зброї вели вогонь по оборонцях Валуйського та Новозванівки, а захисників Кримського обстрілювали з автоматичних гранатометів.
В окремих випадках, коли виникала безпосередня загроза життю і здоров’ю військовослужбовців, командири приймали рішення на адекватне відкриття вогню у відповідь.
За минулу добу один військовослужбовець Збройних Сил України отримав поранення”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z ostrzelanej przez ukraińskich żołnierzy 9 maja, miejscowości Frunze:

I jeszcze relacja filmowa z Zajcewa:

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- przemarsz „Nieśmiertelnego Pułku”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

89 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.05.2017r.- 805 dzień od nowego rozejmu.

 1. Zwolniony ze stanowiska naczelnika policji obwodu dniepropietrowskiego Igor Repeszko, na swojej stronie FB że nie jest mu za nic wstyd i że życzy wszystkim wszystkiego najlepszego. Dla przypomnienia, zwolniono go ze stanowiska, wraz z naczelnikiem policji miasta Dniepr, za to ze wydali rozkaz by podległe im służby rozpędziły banderowska hołotę próbujaca zakłócić obchody Dnia Zwycięstwa;
  http://dp.vgorode.ua/news/sobytyia/328646-ot-dushy-hlava-polytsyy-dnepropetrovskoi-oblasty-prokommentyroval-svoe-uvolnenye

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Pod siedzibą Prezydenta Ukrainy w Kijowie policjanci przeprowadzili ‚akcję oczyszczajaca” wobec protestujących matek oraz żon „bojców ATO” zabitych oraz znajdujących się w niewoli. Kobiety domagały się od prezydenta Ukrainy by przestał wszczynać awantury polityczne, a zajął się prawdziwymi problemami Ukrainy, w tym uwolnieniem przebywajacych ciągle w niewoli na Donbasie „bojców ATO”. Policjanci nie patyczkując się, ‚zapakowali” wszystkie protestujace do podstawionego autobusu;

  http://www.politnavigator.net/pod-oknami-poroshenko-policiya-pogruzila-v-avtozak-mitingovavshikh-materejj-atoshnikov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ambasador Francji na Ukrainie Isabelle DUMONT ostrzegła władze w Kijowie że wprowadzenie ruchu bezwizowego przez UE dla obywateli Ukrainy, może zakończyć sie dla nich katastrofą, gdyż może dojść do „masowego odpływu siły roboczej” (pisząc prościej NAWIEJĄ WSZYSCY KTÓRZY BĘDĄ W STANIE NAWIAĆ Z UKRAINY);
  https://www.unian.net/politics/1917878-posol-frantsii-o-riske-massovogo-naplyiva-ukraintsev-v-evropu-iz-za-bezviza-ne-nam-boyatsya-a-ukrainskoy-vlasti.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Tymczasem ministrowie spraw zagranicznych Republiki Donieckiej oraz Południowej Osetii podpisali porozumienie o ustanowieniu oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy państwami i otwarciu w nich oficjalnych przedstawicielstw. (ambasad). Wcześniej obie republiki podpisały pierwsze oficjalne porozumienie o przyjaźni oraz wzajemnej współpracy;
  https://riafan.ru/760413-dnr-otkryvaet-posolstvo-v-yuzhnoi-osetii
  Ps. I nie ma się z czego śmiać że to tylko Osetia Południowa, ponieważ jest ona uznawana przez Rosję, która udziela jej m.in. pomocy wojskowej. Dodatkowo Osetię Południową uznają Nikaragua, Wenezuela oraz Nauru, które sa z kolei uznawane przez wszystkie państwa świata. Nie zdziwiły by mnie więc, gdyby nagle okazało się ze Nauru zacznie handlować węglem, a dokładniej antracytem, a Nikaragua okaże sie „potentatem w dziedzinie przemysłu metalurgicznego’…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. „Złota myśl” „Bohaterki Ukrainy” (tytuł oficjalny) Nadieżdy Sawczenko, deputowanej Rady Najwyższej Ukrainy o tzw. bojcach ATO…

  Czyli po wydarzeniach 9 maja tego roku okazało się że tzw. bojcy ATO, to nie żadni ‚heroje” oraz „kwiat narodu”, a bydło i odpadki, które pojechały na Donbas żeby mordować swoich za pieniądze, albo żeby nie siedzieć w więzieniach. Dla których cudze życie nic nie jest warte i którzy walczyli w interesie oligarchów. Siły Zbrojne Ukrainy złamały złożona przez siebie przysięgę, która nakazywała im bronić własny naród. „Zapamiętajcie jedno, wy nigdy nie będziecie nigdy bohaterami, a naród wam tego nigdy nie wybaczy”…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Jutro w Kijowie może być gorąco, szef związku zawodowego ukraińskich górników Wołyniec poinformował że do miasta udają się górnicy z wołyńskich kopalń, którzy domagają się wypłaty zaległych pensji. Prawdopodobnie dołączą do nich ich koledzy z kopalń z Krzywego Rogu, których rozmowy z władzami zakończyły się na razie niepowodzeniem, a którzy prowadzą juz od dłuższego czasu strajk „pod ziemią”;
  http://www.politnavigator.net/volynskie-shakhtery-edut-v-kiev-trebovat-zarplatu-vmeste-s-kollegami-iz-krivogo-roga.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.