Wojna domowa na Ukrainie 30.08.2017r.- 917 dzień od nowego rozejmu.


Станиця Луганська

W związku z coraz bardziej intensywną propagandą na temat zagrożenia jakoby istniejącego ze strony prowadzonych na Białorusi międzynarodowych ćwiczeń wojskowych „Zapad 2017” dla krajów flanki wschodniej NATO, Ministerstwo Obrony Białorusi zaprezentowało plan ćwiczeń.

A więc, wg. przekazanych przez białoruski resort obrony informacji, głównym tematem tegorocznych ćwiczeń „Zapad 2017” ma być „Próba destabilizacji sytuacji na Białorusi i wywołania konfliktu wewnątrz państwa związkowego przez siły fikcyjnych Wejsznorii, Besbarii i Lubenii”. Jak widać plan ćwiczeń zakłada udzielenie Białorusi „pomocy” wojskowej, przez Rosję.

Tak więc według informacji przekazanej wczoraj (29 sierpnia) przez szefa sztabu generalnego białoruskich sił zbrojnych, wiceministra obrony gen. Aleha Biełakonieua, w konflikcie będą uczestniczyć z jednej strony siły zachodniej Koalicji Państw Zainteresowanych, czyli: Wejsznoria, Besbaria i Lubenia, a z drugiej Państwa Północne, czyli broniąca się Białoruś i Rosja.

Ćwiczony scenariusz konfliktu ma być podobny w swoim przebiegu do tych, które wydarzyły się w ostatnim czasie na Bliskim Wschodzie i w Europie.

„To kryzys i konflikt wywołane przez rosnącą aktywność nielegalnych formacji zbrojnych, międzynarodowych organizacji separatystycznych i terrorystycznych, wspieranych przez siły zewnętrzne” – poinformował wiceminister Aleh Biełakonieu podczas briefingu dla mediów i dyplomatów wojskowych akredytowanych na Białorusi.

Fikcyjna Wejsznoria to kraj znajdujący się na północnym zachodzie Białorusi. Dwa pozostałe państwa koalicji zachodniej – Besbaria i Lubenia graniczą z Wejsznorią od północnego zachodu która, jak wynika z zaprezentowanej podczas briefingu mapy, znajduje się na części terytorium Polski, zaś dwie pierwsze fikcyjne krainy na terytorium państw bałtyckich.

Ww wrześniowych ćwiczeniach „Zapad 2017” ma wziąć udział około 12 700 żołnierzy, w tym na terytorium Białorusi będzie zaangażowanych 10 200 żołnierzy, w tym ponad 7 tys. białoruskich i ok. 3 tys. rosyjskich, a także około 370 jednostek sprzętu wojskowego, w tym ok. 140 czołgów, do 150 jednostek artylerii i wyrzutni rakiet, ponad 40 samolotów i śmigłowców. jak widać ćwiczenia te nie są jakieś szczególnie liczne, a raczej należące do przeciętnych pod względem ilości uczestniczących w nich żołnierzy i sprzętu.

Będą one miały dwa etapy: pierwsza faza to izolacja obszarów zajętych przez wrogie siły, organizowanie obrony przeciwlotniczej do ochrony ważnych obiektów państwowych, zaś faza druga polegać ma na tym, że wojska białorusko-rosyjskie będą prowadzić działania związane z wyparciem domniemanego przeciwnika.

Manewry Zapad-2017 odbędą się na terytorium Białorusi i Rosji w dniach 14-20 września br. Władze Białorusi zaprosiły do ich obserwacji m.in. przedstawicieli NATO, OBWE, ONZ, a także Polski, Ukrainy, państw bałtyckich, Szwecji i Norwegii. Jednakże, jak twierdzi sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w praktyce obserwatorzy mają zostać zaproszeni jedynie na jeden bądź kilka dni, co według niego nie zapewnia możliwości monitorowania ćwiczeń zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Jednak jak zapewnił wczoraj szef sztabu generalnego białoruskich sił zbrojnych, wiceminister obrony- generał Aleh Biełakonieu:

„Manewry Zapad-2017 nie stanowią zagrożenia dla społeczności europejskiej, w tym w szczególności dla państw sąsiednich”.

Podkreślił on również, że aby „uniknąć napięć w relacjach z krajami sąsiednimi”, celowo wybrano te poligony, które są oddalone od granicy państwowej. I tak ćwiczenia te będą się odbywać na poligonach w okolicy Borysowa, Domanowska, Różańska, Lepiecka, Osipowiczowa i Loswidowa oraz Dretuń i Głębokie.

Jednak jak podkreślił również generał Aleh Biełakonieu, że przy zachodnich granicach Białorusi w krajach bałtyckich i w Polsce „powstały punkty dowodzenia NATO, liczebność sił szybkiej odpowiedzi NATO wzrosła z 25 do 40 tys., w pełnej gotowości bojowej są cztery batalionowe grupy taktyczne, zaś w Polsce rozmieszczono brygadę pancerną USA”, jest przyczyną „niełatwej sytuacji wojskowo-politycznej w regionie” Europy-środkowowschodniej.

Mimo to zapewnił on, że po zakończeniu manewrów zarówno wojska białoruskie, jak i rosyjskie powrócą do swoich stałych punktów dyslokacji do dnia 30 września br., odnosząc się w ten sposób do obaw państw zachodnich, że Federacja Rosyjska wykorzysta manewry do pozostawienia części swoich wojsk na terytorium sojusznika.

Ciekawe co teraz podżegacze wojenni Zachodu wymyślą aby nadal podtrzymywać poczucie zagrożenia wśród społeczeństw krajów „wolnego świata”?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu sytuacja, pomimo ciągle obowiązującego „rozejmu szkolnego”, zaczęła się zaostrzać.

I tak, walki i ostrzał ze strony ukraińskich pozycji obejmowały całą długość frontu.
Tradycyjnie już jednym z miejsc, gdzie intensywność incydentów zbrojnych jest największa, a więc na linii: donieckie lotnisko-Spartakus-dzielnica przemysłowa w Jasinowatej, również i wczoraj od godzin wieczornych ukraińscy żołnierze przy użyciu artylerii, moździerzy i broni maszynowej, prowadzili ostrzał i dopuszczali się różnych prowokacji. Natomiast na zachodnich obrzeżach Doniecka, z kierunku miejscowości Marinka ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał przy użyciu broni lekkiej w stronę osiedla Trudowskie.

Na północnych obrzeżach Gorłówki, tym razem nie toczyły się jakieś poważniejsze walki i ostrzał, ale dochodziły tam w nocy intensywne odgłosy- ze strony ukraińskich linii bronnych, przemieszczających się czołgów.

A na południe od Doniecka, w rejonie Dokuczajewska, ukraińscy żołnierze prowadzili mało intensywny i sporadyczny ostrzał z moździerzy.

Zauważono te, na tym odcinku frontu, zwiększoną aktywność ukraińskich strzelców wyborowych, a szczególnie w rejonie północnych obrzeży Gorłówki, a tam w okolicy wsi Zajcewo. Ostrzał z broni snajperskiej prowadzą ukraińscy żołnierze rozlokowani w Awdiejewce z następujących jednostek wojskowych: 53 i 72 samodzielnych brygad zmechanizowanych oraz ze 128 brygady górskiej.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadzili w rejonie wsi Frunze, praktycznie przez cały dzień ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm i broni maszynowej oraz granatników. Najbardziej intensywny ostrzał miał miejsce w godzinach:10:25, 12:35 oraz 14:30 i 15:20. Przed tymi ostrzałami, w godzinach rannych widoczny był tam ukraiński dron obserwacyjny, którego niestety nie udało się zestrzelić. Dodam, że wczorajsze ukraiński ostrzały nie spowodowały żadnych strat, tak w infrastrukturze jak i wśród cudności cywilnej.

Łącznie na tym odcinku frontu w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przeprowadzili siedem razy ostrzał terytorium ŁRL, w rejonie 4 miejscowości: Frunze, Kalinowa, Krasnego Jaru i Żiełtoje. Jednak pomimo częstotliwości wczorajszych ostrzałów nie były one bardzo intensywne. Na co dowodem jest, że w ich czasie na terytorium ŁRL spadły tylko dwa pociski moździerzowe kaliber 82 mm, zaś reszta ostrzałów miała miejsce przy użyciu głównie broni maszynowej.

Poniżej raport za ostatnią dobę przygotowany przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego, które po pret4ekstem operacji antyterrorystycznej (ATO) prowadzi przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie akcję pacyfikacyjną:

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 29 серпня 2017 року
Упродовж сьогоднішнього дня обстановка у районі проведення АТО залишалась відносно стабільною. Як і в попередні декілька днів, противник зменшив кількість обстрілів наших позицій, взагалі не застосовував міномети та інше важке озброєння.
Та якщо в цілому вздовж лінії розмежування зберігалась тиша, то поблизу декількох населених пунктів все ще фіксувались поодинокі випадки відкриття вогню з боку незаконних збройних формувань.
Зокрема, у районі Авдіївської промзони бойовики декілька разів обстрілювали укріплення сил АТО з великокаліберних кулеметів та гранатомету. Також на Донецькому напрямку під вогнем зі стрілецької зброї опинились наші опорні пункти біля Зайцевого та шахти Бутівка.
На Маріупольському напрямку великокаліберні кулемети противника працювали неподалік Лебединського і Широкиного.
А на Луганському напрямку бандити двічі били із гранатометів та стрілецького озброєння по наших захисниках на околицях Кримського. Про данні факти порушення режиму тиші командування сил АТО проінформувало українську сторону СЦКК.
Загалом, з опівночі російсько-окупаційні угруповання 10 разів відкривали провокативний вогонь. Втрат серед українських військових немає.
Варто додати, що наші командири на лінії розмежування вживають усіх заходів із недопущення порушень режиму припинення вогню. В окремих районах проходять заходи щодо підготовки із відведення сил та засобів на визначені ділянки.
Одночасно керівництво АТО заявляє про готовність української армії адекватно реагувати на усі наступальні дії російсько-окупаційних підрозділів та ворожі обстріли, які несуть загрозу нашим бійцям і цивільним мешканцям”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії

„Зведення прес-центру штабу АТО за 29.08.2017 року.
Наприкінці минулої доби ситуація у районі проведення АТО суттєво не змінилась. Противник продовжив поодинокі і провокативні обстріли наших позицій, використовуючи переважно стрілецьку зброю.
Зокрема, певне напруження й надалі зберігається у районі Авдіївської промзони. Тут ввечері і вночі бойовики тричі відкривали вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Також на Донецькому напрямку під ворожий вогонь зі стрілецької зброї потрапили наші укріплення неподалік Зайцевого.
На Приморському напрямку російські найманці застосовували великокаліберні кулемети на околицях Водяного, Лебединського та Талаківки. Обстріли були недовготривалими.
На Луганському напрямку наприкінці доби зберігалася тиша.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 21 раз відкривали провокативний вогонь. Втрат серед українських військових немає”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu punktu kontrolnego „Stanica Ługańska” na drodze łączącej Ługańsk ze Stanicą Ługańską w ŁRL:

I jeszcze z rejonu Gorłówki:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Młodzi artyści z Doniecka wystąpili na festiwalu w Moskwie.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.08.2017r.- 917 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciekawa inicjatywa Związku Hodowców Gołębi Pocztowych i Stowarzyszenia „Sanctus Paulus”.
  W Brukseli zorganizowano zbiórkę pieniędzy na budowę kościoła we Lwowie. Gołębiarze z Polski i Słowacji w ramach Memoriału Jana Pawła II – Złoty Lot wypuścili na polach pod Brukselą 35 tys. gołębi, które wyruszyły w drogę powrotną do swoich macierzystych gołębników. Za możność uczestniczenia w zawodach trzeba było wpłacić symboliczną cegiełkę 2 zł od gołębia.
  Zebraną sumę przeznaczono w całości dla polskiej wspólnoty we Lwowie.
  http://kresy.pl/wydarzenia/religia/brukseli-wypuszczono-35-tys-golebi-by-wesprzec-budowe-kosciola-we-lwowie/
  Tak na marginesie, budowa KK we Lwowie jest potrzebna . Z powodu decyzji władz miejskich wiele budynków kojarzonych z Polską i katolicyzmem do dzisiaj nie zostało zwrócone prawowitym właścicielom-neobanderowcy na to nie pozwalają. Kilka świątyń/kaplic nie ma możności pomieszczenia wszystkich wiernych.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Według najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, choć po pracowników z Ukrainy najchętniej wciąż sięgają branże przemysłowa i budowlana, to coraz częściej Ukraińców chcą zatrudniać w edukacji, opiece zdrowotnej czy kulturze.
  http://kresy.pl/wydarzenia/wiecej-nauczycieli-pielegniarek-ukrainy/
  Komentarz: Z podobnymi inicjatywami, zatrudnienia obcokrajowców, występują sami dyrektorzy szpitali i samorządowcy.

  Polubione przez 2 ludzi

   • To radzę uważać, oczywiście nie wszyscy są tacy ale…. wspomina przedsiębiorca z Lublina „Przez kilkanaście lat prowadziłem firmę budowlaną. Potrzebowałem ekipy do postawienia domu i zgłosili się Ukraińcy. Jak zwykle gadka -szmatka, …moja babka była Polką, ja postawił sobie dom , i o chorym dziadku , i… wszystko umiem. Ponieważ brakowało rąk do pracy, przyjąłem ich, oczywiście na ogólnych zasadach . Okazało się, że cała ekipa to niewykwalifikowani pomocnicy, a nie majstrowie. Wreszcie poprosili o prace pomocników, rozrzuciłem ich po budowach i zostali. Po miesiącu zaprosili mnie na imieniny. Zapomniałem dodać , że musiałem wynająć im mieszkanie, bo nie mieli gdzie mieszkać. Jak się popili, to zaczęło się: okrzyki „za Banderę”, „za UPA”… Na imieninach pojawili się nowi ludzie i jeszcze po kilku głębszych powiedzieli mi, że to właśnie kuriennyj, a u mnie pracuje część kurenia, a do Lublina przyjechała sotnia w pełnym składzie. Był tam lekarz, oficer wychowawczy i ichnie UB. Powiem szczerze ze mnie zamurowało, a gdy jeszcze później ich oficer wychowawczo-polityczny zaczął mnie uświadamiać o imperium ukraińskim, i jakich to okrucieństw doznali od Polaków, i jaki to Polak niedobry – wyszedłem. Po kilku latach ich spotkałem; sotnia dalej istniała i zajmowali się ochroną dyskotek i wymuszaniem okupu. Na miejscu pracodawców i służb bezpieczeństwa przyglądałbym się Ukraińcom, to przecież są terroryści i przybywają w wiadomo w jakim celu.”

    Polubione przez 2 ludzi

 3. Ogłupiania ludzi ciąg dalszy
  Inicjatorzy projektu Migrant! Login:Lublin na specjalnych billboardach dziękują imigrantom, w tym Ukraińcom, za to, że „pomagają polskiej gospodarce”. Projekt MIGRANT! LOGIN:LUBLIN jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, budżetu państwa oraz budżetu Miasta Lublin.
  – Chcemy podkreślić, że przyjazd imigrantów do Lublina ma pozytywne znaczenie dla naszej gospodarki i w ten sposób zminimalizować negatywne opinie dotyczące cudzoziemców. Może chociaż takie argumenty przemówią do tych, którzy niechętnie patrzą na wszystkich obcych – mówi „Gazecie Wyborczej” dr Tomasz Sieniow. Jako pozytywny przykład wskazuje na imigrację zarobkową z Ukrainy:
  http://kresy.pl/wydarzenia/lublin-migranci-polskiej-gospodarce/
  Co ciekawe wiele krajów w tym bliskie nam ekonomicznie Węgry robią zgoła coś odwrotnego i zamiast zwiększać liczbę imigrantów starają się zwiększać płace by zachęcić rodaków do lepszej pracy lub powrotu z zagranicy.
  http://kresy.pl/publicystyka/dr-mech-dla-kresowpl-ukraincy-obnizaja-polakom-wynagrodzenia-i-zmuszaja-ich-do-emigracji/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Wolność słowa na Ukrainie.

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oświadczyła, że zadecydowała o wydaleniu rosyjskiej dziennikarki Kanału 1. Anny Kurbatowej do Rosji.
  Kurbatowa została wciągnięta do bazy danych projektu internetowego Myrotworec (Rozjemca), który ma dokumentować przestępstwa popełnione przez wspieranych przez Moskwę bojowników w Donbasie. Rosyjskiej dziennikarce zarzuca się skrajnie stronnicze informowanie o sytuacji na Ukrainie.
  http://kresy.pl/wydarzenia/sbu-zadecydowala-o-wydaleniu-rosyjskiej-dziennikarki-ukrainy/

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Jeden z najbardziej prominentnych, sympatyzujących z PiS publicystów, Piotr Zaremba stwierdził, że Lech Kaczyński poświęcał interesy kresowych Polaków w imię budowania „antyrosyjskiego kordonu”.
  http://kresy.pl/wydarzenia/polityka/lech-kaczynski-dogadywal-sie-sasiadami-kosztem-tamtejszych-polakow-przyznaje-zaremba/
  Komentarz: I ja niestety z Panem Zarembą się w tym poglądzie zgadzam. Niekiedy dochodziło do absurdalnych sytuacji gdy to Rosja lub UE broniły stanowiska Kresowiaków, a „nasz” rząd umywał ręce. Przykładem mogą być dwujęzyczne nazwy ulic na Litwie, czy też kwestia „ustaw językowych” na Ukrainie.

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Ukraina=Faktoria(?)
  Firma Bunge zainwestuje 30 mln $ w modernizację portu Mikołajowskiego. To nie tak dużo biorąc pod uwagę, ze dzięki temu spółka będzie mogła zwiększyć eksport oleju (jadalnego) o 400 000 ton rocznie (!).
  Dla przypomnienia Ukraina jest światowym liderem w produkcji oleju ze słoneczników. Zyski ze sprzedaży są jednak udziałem kilku wielkich holdingów (krajowych i zagranicznych) działajacych na terenie kraju.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Faktoria
  http://cfts.org.ua/news/2017/08/28/bunge_realizuet_tretyu_ochered_investproekta_v_nikolaevskom_portu_42624
  Kazda inwestycja na Ukrainie cieszy polityków z Kijowa niemniej tu mamy do czynienia z inwestycją która obrazuje, że dla zagranicznych inwestorów Ukraina jest krajem kolonialnym, który ma dostarczać tanie surowce i …silę roboczą i w której nie warto tworzyć fabryk rozwiniętych technologicznie.

  Polubione przez 2 ludzi

  • „Zyski ze sprzedaży są jednak udziałem kilku wielkich holdingów (krajowych i zagranicznych) działajacych na terenie kraju”- to podobnie jak z bananami w Ameryce Łacińskiej, skąd się wzięło określenie „republiki bananowe”.

   A więc teraz w Europie Śr-Wsch. będą „republiki słonecznikowe” 🙂

   Nasz niedoszły Che Guevara będzie miał pełne łapska roboty aby to wyprostować 🙂 🙂 🙂

   No chyba, że Bartki mu pomogą.

   Pozdrawiam.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 7. Z okazji 50-lecia Światowego Kongresu Ukraińców w Kijowie odbyło się Inauguracyjne Forum Gospodarcze ŚKU.
  .https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10155719042107806.1073742051.107496397805&type=3
  Komentarz: Coś czuję , że chodzi o znalezienie kolejnych źródeł nacisku na rządy „państw demokratycznych” (jak to miało miejsce w Kanadzie) poprzez protesty mniejszości ukraińskiej. Ogólna sytuacja Ukrainy na forum międzynarodowym nie jest ciekawa. inwestorzy domagają się „reform”, nie działa już mantra: to wina Rosjan.
  Drugim powodem jest brak inwestycji na Ukrainie, prawdopodobnie władze Kijowie liczą na przyciągnięcie kapitału.

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Na Ukrainę przybyła grupa oficerów i generałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, którą kieruje szef sztabu Generalnego Sił Zbrojnych, Polski generał broni Leszek Surawski.
  .https://www.facebook.com/media/set/?set=a.776726932500921.1073742302.100004908637948&type=3
  http://www.mil.gov.ua/news/2017/08/30/u-lvovi-vidbulasya-zustrich-nachalnikiv-generalnih-shtabiv-zbrojnih-sil-ukraini-ta-vijska-polskogo/
  Komentarz: Czyżby Pan Macierewicz zlecił wizytację ?

  Polubione przez 2 ludzi

  • Wizytację czego?

   Oni raczej tak tylko na nakazaną przez niego, a sowicie opłacaną z kieszeni podatników, zrobili sobie wycieczkę.

   No chyba, że chcą walczyć w Donbasie 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 9. I kolejny zawodnik trafił na „czarną listę” Ukrainy z powodu wizyty na Krymie.
  Brytyjski sportowiec Gary Hunt wziął udział w zorganizowanych przez Rosję na Krymie zawodach skoków z klifu, które odbyły się 25 sierpnia w Simejizie.
  Według rosyjskich mediów, brytyjski nurek Gary Hunt odniósł zwycięstwo w zawodach. „RIA Novosti” cytuje Hunta, który stwierdził, że był „szczęśliwy mogąc przyjechać na Krym”.
  http://crimea.ria.ru/society/20170825/1111701267.html
  http://uk.mfa.gov.ua/ua/press-center/news/59372-comment-of-the-embassy-of-ukraine-regarding-the-uk-national-gary-hunts-participation-in-the-so-called-cliff-diving-competition-august-2017-in-the-temporarily-occupied-by-the-russian-federation-territory-of-cr

  Polubione przez 1 osoba

 10. Afera z byłym ministrem Polski, Panem Nowakiem na Ukrainie.

  Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji opublikowała postanowienia w sprawie pełniącego obowiązki szefa Państwowej Agencji Dróg Ukrainy „Ukrawtodor” Sławomira Nowaka.
  Nieplanowana kontrola agencji państwowej wyjawiła naruszenie artykułów ustawy „O zapobieganiu korupcji” dokładnie naruszenie artykułów 12 i 19 ustawy Ukrainy »O zapobieganiu korupcji
  https://nazk.gov.ua/news/nazk-vneslo-prypys-kerivnyku-ukravtodoru
  Komentarz: Czyżby kolejny polski specjalista miał niedługo pożegnać się z Ukraina ?

  Polubione przez 1 osoba

 11. Rząd w Kijowie domaga się wyjaśnień w związku z wypowiedzią szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera.
  Chodzi o zdanie wypowiedziane przed ambasadorami Unii Europejskiej.cytat:
  „Na obecną chwilę Ukraina nie ma nic wspólnego ani z Unią Europejską ani z NATO, i wszyscy muszą być tego świadomi”
  https://www.unian.info/politics/2107331-ukraine-expects-official-explanations-from-eu-on-junckers-statement.html
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201708306180935-Ukraina-nie-ma-nic-wspolnego-ani-z-Unia-Europejska-ani-z-NATO/
  Komentarz: Nie rozumiem czego nie zrozumieli z wypowiedzi Pan Junkera politycy z Ukrainy. Przekaz jest całkiem jasny…

  Polubione przez 1 osoba

 12. Centrum adaptacji (poradnia psychologiczno-społeczna?) dla weteranów ATO zostanie niedługo otwarta w Kijowie. Tak przynajmniej podają ukraińskie media. Według oficjalnych danych blisko 300 000 osób ma status uczestnika ATO. Wielu z nich cierpi na poważne zaburzenia psychiczne, nerwice kłopoty ze snem etc. Co rusz dochodzi do samobójstw byłych członków ATO. Jest też wiele przykładów znęcania się nad rodziną a nawet mordowania bliskich. Centrum jest więc potrzebne,. Dotychczas weterani SAMI opłacali leczenie w klinikach psychiatrycznych.
  https://www.unian.info/kiev/2107451-adaptation-center-for-ato-veterans-to-be-built-in-kyiv.html

  Polubione przez 1 osoba

 13. Małe OT militarne
  Ranking Global Firepower. Według amerykańskiej agencji siły zbrojne Ukrainy są uważane za 30-ste pod względem siły na świecie. Polska zajmuje 19-stą pozycję. Ranking jest jednak bardzo zwodniczy. Jeszcze w 2013 roku Ukraina była klasyfikowana wyżej niż Polska 🙂
  A obecnie przecież słyszy się cały czas , ze UA stała się dużo silniejsza niż w 2014 roku 😀
  https://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=poland

  Polubione przez 1 osoba

 14. I kolejna informacja militarna
  Pan Turczynow nie próżnuje i obiecuje , ze w 2018 roku Ukraina wyda nie mniej niż 5% swojego PKB na obronność nie mniej niż 162.7 miliarda hrywien.
  https://www.unian.info/war/2106764-nsdc-chief-turchynov-pledges-at-least-5-of-gdp-for-defense-in-2018.html
  Komentarz: Brakuje pieniędzy na wszystko od opieki socjalnej, zdrowotnej, pieniędzy na infrastrukturę itd itp nie brakuje tylko kasy na wojenkę… Najgorsze w tym wszystkim jest dla Ukrainy to , że większość środków jest rozkradana lub przeznaczana na utrzymanie armii wstanie gotowości.

  Polubione przez 1 osoba

 15. W 2018 roku wstępnie zaplanowano 4 wspólne manewry wojskowe Ukrainy i Polski.
  Oświadczył szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał broni Leszek Surawski po spotkaniu we Lwowie z jego ukraińskim odpowiednikiem Wiktorem Mużenką.
  Z ust polskiego generała padły też i inne zapewnienia:
  „Możemy wysłać naszych dowódców i żołnierzy na szkolenia i przekwalifikowania w tych dziedzinach, których potrzebuje strona ukraińska. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie”
  http://zik.ua/pl/news/2017/08/30/ukraina_i_polska_w_2018_roku_zorganizuj_kilka_wsplnych_manewrw_wojskowych_1158617
  Komentarz: I znów Polska wspiera hojnie Ukrainę za… no właśnie za co? Przecież taka polityka wschodnia nie trzyma się kompletnie kupy. Jak jest szansa wymusić na Ukrainie możność dokonania prac archeologicznych (pochowania szczątków Polaków pomordowanych podczas rzezi wołyńskiej) to trzeba z niej skorzystać.
  A tu nagle bez żadnego powodu Polska rozdaje „prezenty” i cała presja na rząd w Kijowie znika. Przecież rządzący na Ukrainie nie będą szanować kogoś kto nie potrafi postawić na swoim nawet w najdrobniejszych sprawach!
  A szansa na wymuszenie zezwolenia istnieje, wystarczy lekko dokręcić śrubę, nawet żadne poważne akcje nie są konieczne, wystarczy groźba ich użycia i ostre noty dyplomatyczne.
  Zamiast tego kolejne kutwa „prezenty” od Polski- wspólne manewry (koszt pokryje wiadomo kto), pomoc wojskowa, inwestycje na Ukrainie (wg zapowiedzi Pana Piekły) itd itp

  Polubione przez 1 osoba

 16. Sztab UA i konsorcjum „Ukroboronprom” poinformowało o przekazaniu kolejnej transzy uzbrojenia dla Ukraińskiej Armii.
  Tym razem są to zestawy ppancerne „Korsar” o zasięgu do 2500 metrów. Według ukraińskich mediów wspomniany zestaw ppancerny dorównuje amerykańskim Jewelinom 🙂
  https://en.wikipedia.org/wiki/Corsar
  http://ukroboronprom.com.ua/uk/media/korsar-pryjnyato-na-ozbroyennya-zbrojnyh-syl-ukrayiny-bilshe-pivsotni-raket-vzhe-u-vijsku.html

  Polubione przez 1 osoba

 17. Jeżeli pan sobie nie życzy abym pisał na pańskim blogu to ja się do tego pańskiego życzenia zastosuję.
  Życzę panu miłej konwersacji z samym sobą pod kilkoma nickami.
  Amen!!!
  PS Dzisiejszym wpisem zrobił mi pan wielką krzywdę!!!

  Polubienie

 18. Kasując moje komentarze i moderując jeden, tym razem pan się „ociera” o śmieszność. Pański lobbing za UE i niemcami też jest śmieszny w sumie 🙂 Wygania mnie pan a nie blokuje…w szaleństwie metoda 🙂

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.