Wojna domowa na Ukrainie 7.12.2017r.- 1014 dzień od nowego rozejmu.


Ukraiński prezydent Petro Poroszenko, ponownie w stanie wskazującym na spożycie, wizytował wczoraj strefę ATO.

Antoni Macierewicz i jego ubeckie metody.

„Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w środę byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego generała brygady Piotra Pytla”– poinformował wczoraj o godzinie 7:30 rano( 6 grudnia) rzecznik Komendanta Głównego ŻW ppłk Artur Karpienko.

O zatrzymaniu Pytla przez Żandarmerię Wojskową informowała za pośrednictwem Twittera żona byłego szefa SKW Dorota Pytel (https://twitter.com/dorota_pytel).

„ŻW u nas jest. Zatrzymują męża” – napisała.

Zatrzymanie gen. Pytla wynikało z tego, że miał się on dzień wcześniej stawić na wezwanie w prokuraturze, ale nie zrobił tego ze względu na złe samopoczucie.

Nie była to pierwsza wizyta Żandarmerii Wojskowej w domu gen. Pytla. O poprzednich, także za pomocą mediów społecznościowych, regularnie informowała żona generała.

Po dojściu PiS do władzy i zajęciu funkcji szefa MON przez Antoniego Macierewicza, w grudniu ubiegłego roku, warszawska prokuratura poinformowała o zarzutach przekroczenia uprawnień, które postawiła b. szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego: gen. Januszowi N. i jego następcy gen. Piotrowi P. oraz oficerowi SKW Krzysztofowi D. Za co grozi im do 3 lat więzienia:

„Zarzuty wobec nich polegają na przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW”– przekazał wtedy rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański. .

Chodzi tu o przepis art. 9 ustęp 2 ustawy o służbach kontrwywiadu i wywiadu wojskowego, który mówi, że podjęcie przez szefów obu służb współpracy z „właściwymi organami i służbami innych państw” może nastąpić po uzyskaniu zgody prezesa Rady Ministrów, który przed wyrażeniem zgody zasięga opinii ministra obrony narodowej. Generalnie w tej sprawie chodzi o umowę zawartą przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego w 2010 roku z rosyjskimi służbami specjalnymi, dotyczącej konieczności wycofania z Afganistanu polskiego kontyngentu wojskowego, dla którego droga powrotna prowadziła przez teren Rosji. I była to najtańsza forma transportu polskich żołnierzy z Afganistanu.

Natomiast „Gazeta Polska Codziennie” podała, że „pod lupą śledczych znalazły się m.in. wizyty Rosjan w siedzibie SKW oraz delegacje gen. Janusza Noska oraz Piotra Pytla w Rosji. Umowa pomiędzy SKW a Federalną Służbą Bezpieczeństwa została zawarta z pominięciem Donalda Tuska, który wówczas nadzorował służby specjalne. Dawała ona rosyjskim służbom specjalnym możliwość infiltracji polskiego kontrwywiadu wojskowego”

W tym czasie szefem rządu był Donald Tusk i dlatego, również w tej sprawie, przesłuchiwała go prokuratura.

Po wczorajszym aresztowaniu generała Piotra Pytla na swojej stronie na Twitterze Donald Tusk zamieścił następujący wpis:

Jak poinformował reprezentujący generała Pytla mecenas Antoni Kania-Sieniawski, „zarzut stawiany b. szefowi SKW gen. bryg. rez. Piotrowi Pytlowi dotyczy kontaktów z przedstawicielami FSB, a nie współpracy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa”. Dodał, że z udziałem b. szef SKW zostały przeprowadzone „czynności” w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. „Wiem, że czynność ta miała się odbyć wczoraj, ale z uwagi na badania, które generał przechodził, nie mógł się stawić wczoraj w prokuraturze i o tym został prokurator poinformowany. Dzisiaj były zaplanowane kolejne badania pana generała, ale już nie udał się na te badania, ponieważ został zatrzymany” – dodał mecenas Antoni Kania-Sieniawski.

Poza generałem Pytlem do prokuratury w tej samej sprawie został wezwany b. szef SKW gen. Janusz N. O czym poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Dodał on również, że „w przeciwieństwie do gen. Piotra P. – Janusz N. nie został zatrzymany, lecz zostało do niego skierowane wezwanie i planowane są z nim czynności”.

Poza byłym premierem Donaldem Tuskiem, w czasie którego rządów doszło do domniemanego złamania prawa przez szefa i jego zastępcę SKW, głos w tej bulwersującej sprawie zabrał poprzedni szef MON Tomasz Siemoniak, który powiedział, że „generał Piotr Pytel jest uczciwym oficerem, który w warunkach zagrażających nieraz życiu i zdrowiu służył Rzeczpospolitej i takie jego traktowanie w tej chwili jest absolutnie haniebne. Ci, którzy tak działają poniosą za to odpowiedzialność (…) To jest krytyczny moment, jeśli chodzi o Antoniego Macierewicza, przekroczenie wszelkich granic „.

Ponadto Tomasz Siemoniak poinformował, że w związku z zatrzymaniem gen. Pytla, PO będzie wnioskowała o zwołanie nadzwyczajnych posiedzeń sejmowych komisji: obrony narodowej i komisji ds. służb specjalnych. „Nie może tak być, że z jakichś politycznych powodów, tego rodzaju działania są podejmowane, a opinia publiczna o nich nie jest poinformowana” – podkreślił.

Jak z powyższego widać, Macierewicz usilnie udowadnia, że słowa prezydenta Andrzeja Dudy na jego temat, iż „stosuje ubeckie metody”, są jak najbardziej uzasadnione.

Dziwne tylko w tym wszystkim jest to, że sam Macierewicz auto-reklamuje się jako człowiek uczciwy i potępiający takie brudne metody jakie w czasach PRL-u stosowała wobec obywateli SB. Czyżby to była tylko taka poza? A w rzeczywistości zawsze marzył on o tym, żeby zająć ich miejsce i znaleźć się po drugiej stronie. Czyli tego, co ma władzę, i ją nadużywa.

Myślę, że w końcu, nawet ślepo mu wierzący jego zwolennicy zaczną myśleć i wyciągać właściwe wnioski. I on już nie będzie mógł takich „prezentów” robić w Mikołajki.

A Macierewicz w wyniku tego trafi na śmietnik historii, jak jego alter ego, czyli Bolek. Na co w pełni zasługuje jako manipulator i drobny cwaniak.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja, na donieckim odcinku frontu, nadal się nie zmieniła i pozostaje napięta.

I tak, minionego dnia i nocy, ukraińscy żołnierze przy użyciu: czołgów, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i broni maszynowej, 46 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 18 znajdujących się tam miejscowości. Kolejny też raz największe straty spowodowane ostrzałem były w miejscowości Dokuczajewsk, na południe od Doniecka, gdzie uszkodzonych zostało tam sześć domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicy: Centralnej, Kujbyszewa, Gwardyjskiej i Komsomolskiej.

Podobnie nie zmieniła się, w ciągu minionej doby, sytuacja, na ługańskim odcinku frontu, gdzie ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, wyrzutni pocisków przeciwpancernych i różnego typu granatników, a także broni maszynowej, 10 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL, w rejonie 5 miejscowości: Krasnego Jara, Łogwinowa, Kalinowki, Kalinowa i Krasnego Limana.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
15 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 6 грудня 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжують вести вогонь по позиціях Збройних Сил України, застосовуючи заборонені Мінськими домовленостями міномети різних калібрів і танки.
З початку доби, на Луганському напрямку, зафіксовано єдиний обстріл. Ще на світанку окупанти випустили понад десять 120-мм мін на підступах до Новолуганського.
Епіцентр протистояння перемістився на Приазов’я. Тут, поблизу Широкіного, загарбники неодноразово застосовували увесь спектр піхотного озброєння та 120-мм міномети, а зранку, по позиціях наших оборонців, декілька разів стріляв танк. Також із мінометів різних калібрів ворог вів вогонь неподалік Старогнатівки і Водяного. Оборонців Гнутового противник турбував з гранатометів різних типів, а захисників Богданівки – з озброєння БМП. Також на Донецькому напрямку стрільбу з легкого піхотного озброєння зафіксовано поблизу Авдіївки.
Загалом, від опівночі, російсько-терористичні війська 11 разів порушили режим припинення вогню”.
Zobacz tłumaczenie

3 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 6 грудня 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжують вести вогонь по позиціях Збройних Сил України, застосовуючи міномети різних калібрів і танки, які давно мали б бути відведеними від лінії зіткнення на встановлені відстані. Особливо активно противник порушує перемир’я із настанням сутінок.
На Луганському напрямку загарбники активізувалися у темну пору доби. Якщо удень було зафіксовано єдиний обстріл наших позицій зі 120-мм мінометів у районі Новолуганського, то увечері ворог неодноразово з 82-мм мінометів, гранатометів та стрілецької зброї вів вогонь по українських оборонних укріпленнях біля Луганського. Із гранатометів противник обстріляв оборонців Травневого і Новоолександрівки, а з легкого піхотного озброєння – захисників Лобачевого і Станиці Луганської.
На Донецькому напрямку за світлої пори доби найгарячіше було на Приазов’ї. Тут окупанти з мінометів різних типів та зброї менших калібрів неодноразово обстрілювали низку населених пунктів на підступах до Маріуполя, зокрема Водяне і Старогнатівку. По оборонцях Широкиного, окрім того, стріляв танк. З гранатометів та стрілецької зброї бойовики вели вогонь по наших позиціях у районі Гнутового.
Увечері епіцентр протистояння від Азовського моря змістився до передмістя Авдіївки. Захисників цього прифронтового міста агресор неодноразово обстрілював із усього наявного арсеналу піхотного озброєння та мінометів.
Загалом, за минулу добу, зафіксовано 27 порушень режиму припинення вогню з боку окупантів. У більш ніж половині випадків українські військові придушували вогневу активність ворога.
Унаслідок обстрілів жоден український захисник не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu północnych obrzeży Gorłówki w okolicy Zajcewa (DRL):

Oraz z Kalinowa (ŁRL):

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieckie Centrum Edukacyjno-Metodyczne, szkolenie pracowników resortu kultury i Państwowej Akademii Muzycznej im. S.S. Prokofiewa wzięli wczoraj udział w zajęciach projektu pod tematem „I.S. Bach i światowa sztuka muzyczna”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

*

*

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

59 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.12.2017r.- 1014 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.