Wojna domowa na Ukrainie 7.12.2017r.- 1014 dzień od nowego rozejmu.


Ukraiński prezydent Petro Poroszenko, ponownie w stanie wskazującym na spożycie, wizytował wczoraj strefę ATO.

Antoni Macierewicz i jego ubeckie metody.

„Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w środę byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego generała brygady Piotra Pytla”– poinformował wczoraj o godzinie 7:30 rano( 6 grudnia) rzecznik Komendanta Głównego ŻW ppłk Artur Karpienko.

O zatrzymaniu Pytla przez Żandarmerię Wojskową informowała za pośrednictwem Twittera żona byłego szefa SKW Dorota Pytel (https://twitter.com/dorota_pytel).

„ŻW u nas jest. Zatrzymują męża” – napisała.

Zatrzymanie gen. Pytla wynikało z tego, że miał się on dzień wcześniej stawić na wezwanie w prokuraturze, ale nie zrobił tego ze względu na złe samopoczucie.

Nie była to pierwsza wizyta Żandarmerii Wojskowej w domu gen. Pytla. O poprzednich, także za pomocą mediów społecznościowych, regularnie informowała żona generała.

Po dojściu PiS do władzy i zajęciu funkcji szefa MON przez Antoniego Macierewicza, w grudniu ubiegłego roku, warszawska prokuratura poinformowała o zarzutach przekroczenia uprawnień, które postawiła b. szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego: gen. Januszowi N. i jego następcy gen. Piotrowi P. oraz oficerowi SKW Krzysztofowi D. Za co grozi im do 3 lat więzienia:

„Zarzuty wobec nich polegają na przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW”– przekazał wtedy rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański. .

Chodzi tu o przepis art. 9 ustęp 2 ustawy o służbach kontrwywiadu i wywiadu wojskowego, który mówi, że podjęcie przez szefów obu służb współpracy z „właściwymi organami i służbami innych państw” może nastąpić po uzyskaniu zgody prezesa Rady Ministrów, który przed wyrażeniem zgody zasięga opinii ministra obrony narodowej. Generalnie w tej sprawie chodzi o umowę zawartą przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego w 2010 roku z rosyjskimi służbami specjalnymi, dotyczącej konieczności wycofania z Afganistanu polskiego kontyngentu wojskowego, dla którego droga powrotna prowadziła przez teren Rosji. I była to najtańsza forma transportu polskich żołnierzy z Afganistanu.

Natomiast „Gazeta Polska Codziennie” podała, że „pod lupą śledczych znalazły się m.in. wizyty Rosjan w siedzibie SKW oraz delegacje gen. Janusza Noska oraz Piotra Pytla w Rosji. Umowa pomiędzy SKW a Federalną Służbą Bezpieczeństwa została zawarta z pominięciem Donalda Tuska, który wówczas nadzorował służby specjalne. Dawała ona rosyjskim służbom specjalnym możliwość infiltracji polskiego kontrwywiadu wojskowego”

W tym czasie szefem rządu był Donald Tusk i dlatego, również w tej sprawie, przesłuchiwała go prokuratura.

Po wczorajszym aresztowaniu generała Piotra Pytla na swojej stronie na Twitterze Donald Tusk zamieścił następujący wpis:

Jak poinformował reprezentujący generała Pytla mecenas Antoni Kania-Sieniawski, „zarzut stawiany b. szefowi SKW gen. bryg. rez. Piotrowi Pytlowi dotyczy kontaktów z przedstawicielami FSB, a nie współpracy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa”. Dodał, że z udziałem b. szef SKW zostały przeprowadzone „czynności” w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. „Wiem, że czynność ta miała się odbyć wczoraj, ale z uwagi na badania, które generał przechodził, nie mógł się stawić wczoraj w prokuraturze i o tym został prokurator poinformowany. Dzisiaj były zaplanowane kolejne badania pana generała, ale już nie udał się na te badania, ponieważ został zatrzymany” – dodał mecenas Antoni Kania-Sieniawski.

Poza generałem Pytlem do prokuratury w tej samej sprawie został wezwany b. szef SKW gen. Janusz N. O czym poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Dodał on również, że „w przeciwieństwie do gen. Piotra P. – Janusz N. nie został zatrzymany, lecz zostało do niego skierowane wezwanie i planowane są z nim czynności”.

Poza byłym premierem Donaldem Tuskiem, w czasie którego rządów doszło do domniemanego złamania prawa przez szefa i jego zastępcę SKW, głos w tej bulwersującej sprawie zabrał poprzedni szef MON Tomasz Siemoniak, który powiedział, że „generał Piotr Pytel jest uczciwym oficerem, który w warunkach zagrażających nieraz życiu i zdrowiu służył Rzeczpospolitej i takie jego traktowanie w tej chwili jest absolutnie haniebne. Ci, którzy tak działają poniosą za to odpowiedzialność (…) To jest krytyczny moment, jeśli chodzi o Antoniego Macierewicza, przekroczenie wszelkich granic „.

Ponadto Tomasz Siemoniak poinformował, że w związku z zatrzymaniem gen. Pytla, PO będzie wnioskowała o zwołanie nadzwyczajnych posiedzeń sejmowych komisji: obrony narodowej i komisji ds. służb specjalnych. „Nie może tak być, że z jakichś politycznych powodów, tego rodzaju działania są podejmowane, a opinia publiczna o nich nie jest poinformowana” – podkreślił.

Jak z powyższego widać, Macierewicz usilnie udowadnia, że słowa prezydenta Andrzeja Dudy na jego temat, iż „stosuje ubeckie metody”, są jak najbardziej uzasadnione.

Dziwne tylko w tym wszystkim jest to, że sam Macierewicz auto-reklamuje się jako człowiek uczciwy i potępiający takie brudne metody jakie w czasach PRL-u stosowała wobec obywateli SB. Czyżby to była tylko taka poza? A w rzeczywistości zawsze marzył on o tym, żeby zająć ich miejsce i znaleźć się po drugiej stronie. Czyli tego, co ma władzę, i ją nadużywa.

Myślę, że w końcu, nawet ślepo mu wierzący jego zwolennicy zaczną myśleć i wyciągać właściwe wnioski. I on już nie będzie mógł takich „prezentów” robić w Mikołajki.

A Macierewicz w wyniku tego trafi na śmietnik historii, jak jego alter ego, czyli Bolek. Na co w pełni zasługuje jako manipulator i drobny cwaniak.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja, na donieckim odcinku frontu, nadal się nie zmieniła i pozostaje napięta.

I tak, minionego dnia i nocy, ukraińscy żołnierze przy użyciu: czołgów, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i broni maszynowej, 46 razy ostrzeliwali terytorium DRL w rejonie 18 znajdujących się tam miejscowości. Kolejny też raz największe straty spowodowane ostrzałem były w miejscowości Dokuczajewsk, na południe od Doniecka, gdzie uszkodzonych zostało tam sześć domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicy: Centralnej, Kujbyszewa, Gwardyjskiej i Komsomolskiej.

Podobnie nie zmieniła się, w ciągu minionej doby, sytuacja, na ługańskim odcinku frontu, gdzie ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, wyrzutni pocisków przeciwpancernych i różnego typu granatników, a także broni maszynowej, 10 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL, w rejonie 5 miejscowości: Krasnego Jara, Łogwinowa, Kalinowki, Kalinowa i Krasnego Limana.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
15 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 6 грудня 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжують вести вогонь по позиціях Збройних Сил України, застосовуючи заборонені Мінськими домовленостями міномети різних калібрів і танки.
З початку доби, на Луганському напрямку, зафіксовано єдиний обстріл. Ще на світанку окупанти випустили понад десять 120-мм мін на підступах до Новолуганського.
Епіцентр протистояння перемістився на Приазов’я. Тут, поблизу Широкіного, загарбники неодноразово застосовували увесь спектр піхотного озброєння та 120-мм міномети, а зранку, по позиціях наших оборонців, декілька разів стріляв танк. Також із мінометів різних калібрів ворог вів вогонь неподалік Старогнатівки і Водяного. Оборонців Гнутового противник турбував з гранатометів різних типів, а захисників Богданівки – з озброєння БМП. Також на Донецькому напрямку стрільбу з легкого піхотного озброєння зафіксовано поблизу Авдіївки.
Загалом, від опівночі, російсько-терористичні війська 11 разів порушили режим припинення вогню”.
Zobacz tłumaczenie

3 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за 6 грудня 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжують вести вогонь по позиціях Збройних Сил України, застосовуючи міномети різних калібрів і танки, які давно мали б бути відведеними від лінії зіткнення на встановлені відстані. Особливо активно противник порушує перемир’я із настанням сутінок.
На Луганському напрямку загарбники активізувалися у темну пору доби. Якщо удень було зафіксовано єдиний обстріл наших позицій зі 120-мм мінометів у районі Новолуганського, то увечері ворог неодноразово з 82-мм мінометів, гранатометів та стрілецької зброї вів вогонь по українських оборонних укріпленнях біля Луганського. Із гранатометів противник обстріляв оборонців Травневого і Новоолександрівки, а з легкого піхотного озброєння – захисників Лобачевого і Станиці Луганської.
На Донецькому напрямку за світлої пори доби найгарячіше було на Приазов’ї. Тут окупанти з мінометів різних типів та зброї менших калібрів неодноразово обстрілювали низку населених пунктів на підступах до Маріуполя, зокрема Водяне і Старогнатівку. По оборонцях Широкиного, окрім того, стріляв танк. З гранатометів та стрілецької зброї бойовики вели вогонь по наших позиціях у районі Гнутового.
Увечері епіцентр протистояння від Азовського моря змістився до передмістя Авдіївки. Захисників цього прифронтового міста агресор неодноразово обстрілював із усього наявного арсеналу піхотного озброєння та мінометів.
Загалом, за минулу добу, зафіксовано 27 порушень режиму припинення вогню з боку окупантів. У більш ніж половині випадків українські військові придушували вогневу активність ворога.
Унаслідок обстрілів жоден український захисник не постраждав”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu północnych obrzeży Gorłówki w okolicy Zajcewa (DRL):

Oraz z Kalinowa (ŁRL):

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieckie Centrum Edukacyjno-Metodyczne, szkolenie pracowników resortu kultury i Państwowej Akademii Muzycznej im. S.S. Prokofiewa wzięli wczoraj udział w zajęciach projektu pod tematem „I.S. Bach i światowa sztuka muzyczna”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

*

*

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

59 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.12.2017r.- 1014 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, czy ciągle ‚Amerika z nami!” jak krzyczał onegdaj ukraiński oficer Jurij Mamczur na Krymie? Były zastępca amerykańskiego sekretarza obrony Michael Carpenter publicznie zagroził Ukrainie „ODCIĘCIEM WSZELKIEJ POMOCY PRZEZ USA” jeżeli władze w USA w dalszym ciągu beda atakowały ‚walczące z ukraińską korupcja instytucje (m.in Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy”);

  https://strana.ua/news/109895-byvshij-zam-hlavy-pentahona-obeshchaet-otomstit-za-otstavku-soboleva-i-sytnika.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem podczas odbywającej się w Brukseli konferencji prasowej Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że sojusz północnoatlantycki rozpoczął prace nad przywróceniem kontaktów z Rosją za pośrednictwem kanałów wojskowych. Jak stwierdził Stoltenberg inicjatywa w sprawie przywrócenia kontaktow wyszła ze strony NATO i ma m.in służyć zwiększenia bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem oraz zapobieganiom możliwym przypadkowym konfliktom przy „wzmożonej aktywności wojskowej obu stron” (np. podczas ćwiczen wojskowych);
  https://strana.ua/news/109911-stoltenberh-zajavil-o-vozobnovlenii-voennoho-sotrudnichestva-s-rossiej.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Węgry „nie odpuszczają” Ukrainie. Szef MSZ Węgier podczas swojej wizyty w Brukseli oskarżył Kijów o to ze wprowadzając „reforme oświatową” naruszającą zagwarantowane w ukraińskiej konstytucji prawa ukraińskich mniejszosci narodowych, naruszył on bezpośrednio nie tylko swoje zobowiązania wobec UE, ale takze wobec NATO. Według szefa węgierskiej dyplomacji Węgry nie poświęcą interesów zamieszkujacej Zakarpacie mniejszości węgierskiej w jakiejkolwiek geopolitycznej grze. Stwierdził także, że ​to ​sama Ukraina ponosi winę za zaistniałą sytuację, a jeśli chce, aby NATO wznowiło z nią współpracę, musi odwołać ustawę o reformie edukacji;
  https://strana.ua/news/109932-zakon-ob-obrazovanii-venhrija-obrushilas-na-ukrainu-s-novymi-obvinenijami.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. A na Ukrainie jak to na Ukrainie, w Chersoniu ktoś próbował wysadzić bankomat za pomocą granatu;
  https://strana.ua/news/109958-v-khersone-pytalis-vzorvat-bankomat-sberbanka-rossii.html
  W Mikołajowie za to uzbrojona w bron palną banda próbowała „przejąć” jedno z miejskich targowisk. O dziwo sprawnie oraz skutecznie interweniowała ukraińska policja która „spacyfikowała” i aresztowała bandytów;
  https://strana.ua/news/109963-v-nikolaeve-proizoshla-popytka-rejderskoho-zakhvata-rynka-kolos.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Kijów idzie na’wojnę” z USA? Ukraiński parlament odwołał ze stanowiska przewodniczacego parlamentarnej komisji d/s walki z korupcją Jegora Sobolewa (partia „Samopomoc”), który jest takze jednym z „liderów” tzw. MICHOmajdanu. Dla przypomnienia, był wysoki urzędnik administracji USA Michael Carpenter odgrażał się ze m.in odwołanie Sobolewa ze stanowiska może doprowadzić do tego że Ukraina przestanie otrzymywać wsparcie z USA (patrz mój wpis z początku);
  https://strana.ua/news/110052-rada-otpravila-v-otstavku-hlavu-antikorruptsionnoho-komiteta-ehora-soboleva.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Szef MSZ Rosji Ławrow podczas swojego wystąpienia na posiedzeniu Rady Ministrów OBWE odbywajacym sie w Wiedniu zagroził ze Rosja wycofa swoich reprezentantów (rosyjskich wojskowych) z tzw. Wspólnego Centrum Kontroli i koordynacji zawieszenia broni oraz stabilizowania linii rozgraniczenia stron (konfliktu na Donbasie). Ławrow wytłumaczył ze powodem tej decyzji może się stać ciagłe utrudnianie pracy przedstawicielom Rosji przez strone ukraińską;
  https://strana.ua/news/110046-lavro-soobshchil-chto-u-rossijskikh-ofitserov-v-stskk-nevynosimye-uslovoija.html

  Polubione przez 1 osoba

 7. Tymczasem w Kijowie, ukromedia poinformowały że z centrum miasta, z tzw. MICHOmajdanu ‚zniknął” jego wódz”, czyli Saakaszwili. Podobno o obecnym jego miejscu pobytu nie wiedzą nie tylko jego zwolennicy z MICHOmajdanu, ale także najbliższsi współpracownicy, w tym prawnicy;
  http://www.pravda.com.ua/rus/news/2017/12/7/7164691/
  Wcześnie pojawiły się „njusy” o tym ze Saakaszwili „rozchorował się”;
  https://strana.ua/news/109977-saakashvili-zabolel-smi.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Podczas posiedzenia Rady Ministerialnej OBWE w Wiedniu minister spraw zagranicznych Węgier wezwał OBWE do wysłania stałej misji OBWE na terytorium ukraińskiego Zakarpacia, z powodu ostatnich „napięć” w tym regionie. Przypomniał ze ten region zamieszkuje 150.000 Węgrów którzy są dyskryminowani z powodu wprowadzonej przez Kijów „reformy oświatowej” oraz że ostatnio miały tam miejsce antywęgierskie wystąpienia oraz demonstracje;
  http://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2017/12/7/7074783/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Pisałem kilka miesięcy o tym.

   I nie jest to sytuacja karygodna, tylko pokazuje jak daleko posunęła się demoralizacja władzy w Polsce. Na tym polega, że jest to po prostu skandal. Nie jedyny zresztą, o czym ciągle dowiadujemy się przy okazji działań podejmowanych np. przez szefostwo MON.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 9. Stary bankster i grandziarz George „Darth” Soros tak się „kropnął?! Rosyjski bloger Iwan Daniłow (‚Crimson Alter”) przypomniał o prognozie Sorosa której „termin ważności” upływa za 24 dni, czyli ze Rosja zbankrutuje do końca 2017 roku. Daniłow wytknął ‚wielkiemu finansiście” Sorosowi wiele błędów m.in Rosja nie „odizolowała się” od światowych rynków finansowych (w wyniku sankcji), emitowane przez nią obligacje w dalszym ciągu sa na tychże rynkach kupowane, a jej rezerwy walutowe jeszcze wzrosły (zamiast zmaleć). Wytknął mu także „prognozy” o tym ze Putin straci na popularności z powodu spadku cen ropy oraz że Rosja „ugrzęźnie” w Syrii;
  https://news.rambler.ru/economics/38611452-prognoz-do-bankrotstva-rossii-ostalos-24-dnya/?updated

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Z kolei w obwodzie dniepropietrowskim tamtejsi „weterani ATO – inwalidzi” oskarżyli naczelnika miejscowego „ukraińskiego ZUSu”, który wydaje orzeczenia o inwalidztwie, że do tej pory specjalnie (według nich) nie powołał komisji która orzekła by o tym ze sa inwalidami i dlatego też do tej pory nie otrzymuja z tego powodu żadnych rent, czy innego wsparcia finansowego. Dlatego tez „wzięli sprawę w swoje ręce” (dosłownie), czyli lekarza wrzucili do pojemnika na śmieci…
  https://ru.tsn.ua/ukrayina/atoshniki-brosili-v-musornik-vracha-kotoryy-zatyagivaet-rassmotrenie-ih-del-s-invalidnosti-1057870.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Prezydenci Rosji i Turcji odbyli telefoniczną rozmowę w sprawie ostatniej decyzji USA, czyli uznania Jerozolimy za stolice Izraela. Podczas rozmowy obie strony miały wyrazić poważne zaniepokojenie w związku z zaistniała w związku z tym sytuacją międzynarodową oraz stwierdzili że takie kroki mogą zniszczyć przyszłość procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie;
  http://tass.ru/politika/4794386

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Ukromedia przedstawiły wyniki ostatniego sondażu przeprowadzonego wsród mieszkańców Ukrainy przez ukraińskie Przedstawicielstwo Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji z którego wynika że CO PIĄTY UKRAINIEC GOTOWY JEST PODJĄĆ KAŻDA PRACĘ ZA GRANICĄ, NAWET GDYBY MIAŁO TO OZNACZAĆ FAKTYCZNIE NIEWOLNICTWO;
  http://www.unn.com.ua/ru/news/1703168-kozhen-pyatiy-ukrayinets-pogoditsya-na-robotu-za-kordonom-navit-yakscho-ye-rizik-potrapiti-v-rabstvo

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.