Wojna domowa na Ukrainie 28.08.2018r.- 1178 dzień od nowego rozejmu.
W I połowie 2018 r. wartość ukraińskiego eksportu rolnego wyniosła 8,6 mld dolarów amerykańskich. Łączna wartość obrotów handlu zagranicznego produktami rolnymi w tym czasie osiągnęła 11,3 mld dolarów, co stanowi wzrost o 3,5% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i 23% całości obrotów handlu zagranicznego Ukrainy.

Według informacji podanych przez ukraińskiego wiceministra rolnictwa zboża z udziałem 36,8%, oleje roślinne – 26,2% i nasiona roślin oleistych – 7,5% pozostają wiodącymi ukraińskim eksportowymi towarami rolnymi.

W pierwszej połowie 2018 roku najwyższe tempo wzrostu eksportu wykazały następujące grupy produktów:

– jaja i drób- wzrost eksportu o 2,1 razy (o 27,7 mln dolarów),
– jabłka, gruszki i pigwy- wzrost o 5,3 razy (o 6,7 mln dolarów),
– rośliny bobowate, obrane lub niegotowane- wzrost aż o 58,3 razy (o 11 mln dolarów),
– masła i innych tłuszczów, wyprodukowanych z mleka- wzrost tylko o 65,2% (o 29,2 mln dolarów).

Struktura regionalna ukraińskiego eksportu rolnego nie uległa zmianie: pierwsze miejsce zajmuje Azja z udziałem- 43,2%, drugie- kraje Unii Europejskiej- 30,4%, a trzecie miejsce kraje afrykańskie- 14,6%.

Do 5 największych odbiorców ukraińskiego eksportu rolnego w pierwszej połowie 2018 roku należały Indie, które zakupiły produkty rolne w o wartości ponad 1 mld dolarów, Egipt – 575,9 mln dolarów, Chiny – 526,6 mln dolarów, Holandia – 525,3 mln dolarów i Hiszpania – 470,3 mln dolarów.

Jednocześnie rośnie dynamika ukraińskiego eksportu do UE, gdzie już ciągu pierwszych czterech miesięcy wzrósł on o 26,6% (1,4 mld dolarów) i wyniósł aż 6,6 mld dolarów.

Poza tym Ukraina zwiększa ekspansję jakościową na rynek europejski oferując mu coraz szerszy wachlarz swoich produktów i surowce. I tak ciągu pierwszych czterech miesięcy br. w strukturze ukraińskiego eksportu do UE pojawiło się 366 nowych pozycji. Wśród nich: propylen, polichlorek winylu, kolejowe i tramwajowe elektryczne urządzenia sygnalizacyjne oraz- co jest swoistym ewenementem na skalę europejską- ptasie jaja bez skorupek (!?).

Tempo wzrostu ukraińskiego eksportu do Unii Europejskiej jest znacznie wyższe, niż ogólny eksport Ukrainy. Według danych Państwowego Urzędu Statystycznego Ukrainy, w sumie eksport towarów z Ukrainy w okresie styczeń-kwiecień w tym roku wzrósł o 12,8%, a do UE w tym samym czasie, aż o 26,6%.

Jak widać z powyższego, z tradycyjnych rynków zbytu, jakie dla Ukrainy były kraje azjatyckie, Rosja oraz Egipt, następuje obecnie przekierowanie strumienia ukraińskiego eksportu na rynki europejskie, w tym głównie krajów UE.

Oczywiście jedynym beneficjentem ukraińskiej ekspansji eksportowej na rynki UE jest budżet Ukrainy, bo każdy wzrost wartości eksportu tego kraju oznaczać będzie dokładnie taki sam spadek produkcji w krajach unijnych. Przykładem na to może być choćby sprawa tegorocznego skupu malin w Polsce, gdzie ceny zaproponowane przez odbiorców były na tyle absurdalne, że nawet nie pokrywały kosztów ich zbioru. W efekcie wielu plantatorów zaprzestało zbioru, zaś niektórzy na tyle byli zdeterminowani do odejścia z tego segmentu rynku rolnego, że nawet zaorali swoje plantacje malin.

Negatywny efekt dochodowości polskiego rolnictwa będzie się pogłębiał także z powodu polityki wschodniej prowadzonej przez kolejny już polski rząd, która doprowadziła do zamrożenia wymiany handlowej i gospodarczej z Rosją. A jak wiemy, to Rosja była do niedawna największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych.

Tak więc dziś, gdy pozbawieni zostaliśmy do dostępu na największy rynek europejski, a jednocześnie na rynkach krajów UE zaczynamy być wypychani przez eksportową ekspansję Ukrainy, to najbardziej odczuje ten fakt polski rolnik, firmy przetwórstwa rolno-spożywczego ze Ściany Wschodniej oraz pośrednicy i transport.

Czy więc takie ślepe i pomimo wszystko, popieranie Ukrainy przez władze PO-PiS-u ma sens w odniesieniu do interesu polskiego rolnictwa i polskich pracowników?

Pomijając już fakt, skandalicznej spolegliwości polskich władz wobec sprawy zbrodni ludobójstwa dokonanego na Polak- mieszkańcach Kresów Wschodnich, przez ich ukraińskich sąsiadów, to dalsze popieranie integracji Ukrainy z UE jest już uderzeniem w interesy polskiego rolnictwa, które wytwarza wspólnie z leśnictwem i rybołówstwem około 2,5% PKB. Oczywiście wraz z popytem jaki generuje rolnictwo, transportem produktów rolnych i spożywczych oraz przetwórstwem, to ten udział w całości polskiego PKB wzrośnie jeszcze kilka razy.

Co to będzie oznaczało dla pozostałej części mieszkańców Polski?

Otóż, dalsze subsydiowanie obszarów wiejskich z kieszeni podatnika, które i tak już jest stosunkowo wysokie oraz dalsze ubożenie środowiska wiejskiego.
Oczywiście sam program 500+ niczego nie załatwia, bo dając jednym niewiele, zabiera innym dużo. Jest to tylko nietwórcze przekierowanie strumienia pieniędzy budżetowych na konsumpcję, bez żadnych szans, że przełoży się do na wzrost dobrobytu całego kraju.

Który to wzrost miałby miejsce, jeśli polskim rolnikom rząd dałby szansę rolnikom zwiększania produkcji i tym samym zwiększenia z tej strony wpływów finansowych do budżetu państwa.

Niestety, ale rządy w Polsce martwią się wyłącznie o to, aby ukraińscy pracownicy zarabiali w naszym kraju jak najwięcej i mieli zatrudnienie, a sama Ukrainy rozszerzała swą ekspansję eksportową na teren UE, w tym do Polski.

Oczywiście, przełoży się to w krótkim dystansie na spadek cen w Polsce, ale jednocześnie doprowadzi do upadku wiele firm w naszym kraju, zaś coraz szersze grono rolników, będzie zmuszone być na utrzymaniu pozostałej części społeczeństwa.

Zobaczymy do czego taka polityka doprowadzi i czym się w efekcie skończy?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu, aktywność ukraińskich bojców nieznacznie wzrosła zakłócając w ten sposób proces wdrażania rozejmu.

I tak, ukraińscy żołnierze dwa razy (od 16:30 do 16:50 i od 17:00 do 17:50) przeprowadzili przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (18 min) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej i broni snajperskiej, ostrzał na południowym odcinku frontu donieckiego. Ostrzały prowadzone był z kierunku Szirokina i Wodjanoje w stronę Sachanki i Leninskoje.

Do kolejnego ostrzału doszło w godzinach, od 21:25 do 21:50, z kierunku Nowosiełowki (Drugiej) w stronę Wasilewki, w rejonie Gorłówki. Ostrzał ten przeprowadzono przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w dniu wczorajszym nadal utrzymywał się absolutny spokój.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення на 07:00 28 серпня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 27 серпня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася напруженою, проте цілком контрольованою.

Противник 26 разів відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 4 рази з озброєння, забороненого Мінськими домовленостями.

Російські окупанти вели прицільний вогонь із мінометів калібру 120 і 82 мм, танків, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Противник здійснював обстріли позицій Об’єднаних сил в районах населених пунктів Станиця Луганська, Кримське, Золоте, Луганське, Авдіївка, Новомихайлівка, Красногорівка, Гнутове, Павлопіль, Лебединське, Водяне та Широкине.

На Луганському напрямку в районі населеного пункту Кримське, на Світлодарському – біля Луганського, на Маріупольському напрямку – в районах населених пунктів Гнутове та Лебединське противник застосовував міномети. Також поблизу Лебединського ворог знову після тривалої перерви використав танки.

Упродовж минулої доби двоє військовослужбовців Об’єднаних сил були поранені.

За даними розвідки, за минулу добу 3 окупанти знищено, ще 4 отримали поранення.

Від початку доби противник шість разів обстрілював наші позиції в районі Новолуганського, Гнутового, Павлополя і Лебединського, застосовуючи при цьому артилерію, міномети, гранатомети та великокаліберні кулемети.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z osiedla Trudowski na zachodnich obrzeżach Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

58 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.08.2018r.- 1178 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.