Wojna do mowa na Ukrainie 17.09.2018r.- 1198 dzień od nowego rozejmu.


W miniony piątek (14 września) Komisja Europejska podpisała umową z władzami ukraińskimi o przyznaniu Ukrainie kredytu w wysokości 1 mld euro z budżetu UE.

Umowa na miliard euro kredytu została podpisana m.in. przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa i pełniącą obowiązki minister finansów Ukrainy Oksanę Markarową. Pieniądze będą podzielone na dwie transze po 500 milionów euro. Władze w Kijowie mają nadzieję, że pierwsza transza będzie przekazana jeszcze jesienią tego roku, druga zaś wiosną roku 2019.

Kredyt ten stanowi uzupełnienie trzech poprzednich programów pomocy makrofinansowej, dzięki którym UE wsparła już Ukrainę kwotą w wysokości 2,8 mld euro od początku kryzysu w 2014 r. Ukrainie pomaga również Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Jednak kredyt z UE obwarowano różnymi zobowiązaniami, jakie ma wypełnić ukraiński rząd, w tym m.in. wdrożenie konkretnych reform dotyczących walki z korupcją, zarządzania finansami publicznymi i przedsiębiorstwami państwowymi oraz bankami a także w zakresie polityki społecznej.

KE UE podała w swoim komunikacie, że- jak ma to zawsze miejsce w przypadku prowadzonej przez niż pomocy makrofinansowej- wypłaty będą również zależały od spełnienia politycznych warunków, dotyczących m.in. mechanizmów demokratycznych, w tym poszanowania dla wielopartyjnego systemu parlamentarnego, a także praworządności i praw człowieka. Wypłaty będą uzależnione również od postępów w realizacji programu reform, uzgodnionych przez Kijów z MFW.

„Europa zdecydowanie wspiera Ukrainę na drodze do ożywienia gospodarczego i w prowadzonych w tym kraju reformach. Nowy program unijnej pomocy makrofinansowej pomoże Ukrainie zmniejszyć jej słabości gospodarcze i zwiększyć stabilność”– powiedział wiceprzewodniczący KE Dombrovskis w piątek w Kijowie.

Kijów spodziewa się, że otrzyma w najbliższych miesiącach kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 2 miliardów dolarów. Petro Poroszenko wyjaśnił, że zagraniczne wsparcie finansowe potrzebne jest Ukrainie przede wszystkim na spłatę kredytów zaciągniętych przez poprzednie władze.

I pomoc ta, jest dla obecnie rządzącej junty, być albo nie być jej dalszego istnienia. Chodzi tu o to, że nawet bez tego skromnego zastrzyku gotówki w postaci kolejnych transz kredytów, nie mogłaby one spłacać kredytów jakie ukraiński rząd zaciągnął w poprzednich latach, a których to spłata kumuluje się w ciągu najbliższych dwóch lat. Co oczywiście stawiaja rządzących pod ścianą ze względu na panujący na Ukrainie kryzys finansów państw i gospodarczy, a więc praktyczną niemożność ich spłacenia. Dlatego też, brak nawet tej skromnej pomocy, jaką chce udzielić UE i MFW, stanowi dla Ukrainy rację bytu, bo bez nich musiałoby dojść tam do bankructwa państwa.

Jednakże, ścisłe obwarowanie kredytów zobowiązaniem władz w Kijowie do wprowadzania narzuconych im przez Zachód reform, może również spowodować- znając już niechęć rządzącej junty oligarchicznej do ich wprowadzania, gdyż uderzyłby to przede wszystkim w ich szemrane interesy, możliwe jest, że Ukraina obiecanych jej kredytów nie dostanie.

Jak to się skończy, łatwo przewidzieć, ale jak sądzę mało to obchodzi rządzących oligarchów i ich pomagierów, dla których interes prywatny jest nadrzędny wobec państwa i rządzonego przez nich społeczeństwa.

Dlatego też, prawdopodobnie zostaną tam wyłonione w wyniku nowych wyborów, takie władze, które zmuszone będą do ścisłego wykonywania poleceń płynących od zachodnich partnerów Ukrainy, wystawiając cierpliwość społeczeństwa ukraińskiego na wielką próbę, który po prostu może tą cierpliwość stracić, i zażądać wreszcie reform służących jemu, tak jak to obiecywano w czasie majdaniarskiej rewolucji w Kijowie na przełomie 2013 i 2014 roku.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze, na donieckim odcinku frontu, 26 razy przeprowadzili ostrzał terytorium DRL, z których pierwszy miał miejsce tuż po północy (00:40-01:10) a ostatni zakończył się 23:00.

Do pierwszego ze wspomnianych ostrzałów doszło w rejonie Komiternowa, który został ostrzelany przy użyciu broni maszynowej z kierunku Talakowki.
W sumie na tym odcinku frontu miało miejsce 13 ostrzałów, które prowadzone były z kierunku wspomnianej już Talakowki oraz: Wodjanoje, Szirokina, Leniedyńskoje i Grutowa, w stronę następujących miejscowości: Komiternowo, Leninskoje i Sachanki. Ostrzał był średnio intensywny i prowadzono go przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (29 min) i 82 mm (30 min) oraz działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (100 pocisków), a także automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej. Jednocześnie, w ciągu minionej doby południowy odcinek frontu donieckiego był najczęściej ostrzeliwany przez ukraińskich żołnierzy.

Zaraz po południu (od 12:10) rozpoczął się ukraiński ostrzał rejonu Gorłówki, i trwał on z przerwami do godziny 19:30. Łącznie były tam 4 ostrzały prowadzone przy użyciu granatników: AGS-17 (15 granatów) i RPG-7 (3 granaty) oraz , a także broni maszynowej, w tym sporadycznie ciężkie. Ostrzał prowadzony był z kierunku Dzierżyńskoje (teren kopalni Niżnaja) w kierunku terenu okół kopalni im. Gagarina i z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje na północny-wschód od Gorłówki w rejonie łuku światłodarskiego.

Następnie od godziny 13:00 rozpoczął się ostrzał w rejonie Doniecka, który z przerwami trwał tam do godziny 23:00. Łącznie przeprowadzono w tym punkcie frontu 6 mało intensywnych ostrzałów, z kierunku Awdiejewki i Krasnogorowki, w stronę Spartakusa i Staromichajłowki. Ostrzał prowadzono tam przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (6 min) oraz granatników AGS-17 (47 granatów) i SPG-9 (6 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Poza tym, trzy ostrzały miały miejsce w rejonie Dokuczajewska, na południe od Doniecka (14:10-14:40, 15:00-15:30 i 15:50-16:10), które prowadzone były przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (15 wystrzałów) oraz granatników AGS-17(5 granatów) i RPG-7 (9 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzały te prowadzone były z kierunku Nowotroiczkoje i Nowosiełowi Drugiej w stronę Dokuczajewska i Wasilewki.

I jeszcze w godzinach, od 15:10 do 15:40, przeprowadzono ostrzał z kierunku Wierchnietoreczkoje (wierchnie) w stronę Wierchnietoreczkoje (niżne). Ostrzał ten przeprowadzono przy użyciu granatnika RPG-7 (2 granaty) oraz broni maszynowej.

W Gorłówce w czasie prowadzonej akcji gaśniczej, w późnych godzinach nocnych, zginął strażak z tamtejszego oddziału Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych DRL.

Łącznie minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 28 razy naruszyli warunki rozejmu wystrzeliwując na terytorium DRL 377 pocisków, wobec 272 z dnia poprzedniego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 17 вересня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 16 вересня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.

Російські окупанти 30 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. Двічі – із застосуванням озброєння, забороненого Мінськими домовленостями.

Противник вів прицільний вогонь із мінометів калібру 120 та 82 мм, озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли позицій Об’єднаних сил в районах населених пунктів Кримське, Новотошківське, Золоте, Новозванівка, Світлодарськ, Новолуганське, Опитне, Невельське, Красногорівка, Мар’їнка, Новотроїцьке, Новогригорівка, Старогнатівка, Чермалик, Павлопіль, Гнутове, Водяне, Лебединське та Широкине.

З мінометів 120-калібру ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил на Світлодарському напрямку в районі населеного пункту Новолуганське, а міномети 82-го калібру застосував по захисниках Лебединського на Маріупольському напрямку.

Також по позиціях оборонців Новогригорівки окупанти відкривали вогонь з озброєння бойової машини піхоти.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

За даними розвідки, протягом доби трьох окупантів знищено і трьох поранено.

Від початку доби ворог із великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї 1 раз обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу Гнутового. Втрат серед наших захисників немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

51 uwag do wpisu “Wojna do mowa na Ukrainie 17.09.2018r.- 1198 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie czemu służy „psychoza trucicielska” w Wlk. Brytanii, czyli ważą się prawdopodobnie losy BREXITU. Premier Theresa May postawiła w parlamencie „ultimatum” w sprawie dalszych działań, albo spróbować zawrzeć „kompromis” z UE w spawie „aksamitnego wyjścia”, za czym „optuje” sama premier, lub „wyjście bez porozumienia” za czym optuje były szef MSZ Johnson wspierany przez część parlamentarzystów Partii Konserwatywnej;
  https://korrespondent.net/world/4012058-v-brytanyy-vydvynuly-ultymatum-po-Brexit
  Źródło;
  https://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-45543609

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem w Kijowie, hordy „ukropatriotów” szturmują siedzibę Prokuratury Generalnej Ukrainy. „Szturmujący” domagają się zdymisjonowania ze stanowiska zastępcy Prokuratora Generalnego którego oskarżają o wydanie decyzji na ekstradycję z Ukrainy do Rosji Ingusza „weterana ATO” którego strona rosyjska oskarzyła o powiazania z tzw. państwem islamskim;
  https://strana.ua/news/161510-natsionalisty-nachali-shturm-henprokuratury.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Generalissimus” Poroszenko podpisał dekret o zerwaniu traktatu o przyjaźni i współpracy z Rosją, podpisany pomiedzy obu państwami jeszcze w 1997 roku;
  https://strana.ua/news/161522-poroshenko-podpisal-ukaz-o-razryve-dohovora-o-druzhbe-i-sotrudnichestve-s-rossiej.html
  Ps. Patrząc na oba powyższe wydarzenia (tzn. konferencję sprawie Boeniga i decyzję Porocha) nasuwa się takie pytanie „Alea iacta est?”…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Wieści z Republiki Donieckiej, pojawił się materiał z mężczyzną którego zatrzymano w zwiazku z zabójstwem Aleksandra Zacharczenki. Podobno jest to mieszkaniec Doniecka, który współpracował z ukrobezpieką (SBU) od 2014 roku (czyli „klasyczny kret”), noszący pseudonim „Legionista”. Co ciekawe meżczyzna zeznał że jego zadaniem było podłozenie ładunku wybuchowego w donieckiej restauracji „Puszkin” gdzie również bywał Zacharczenko, czyli że takich „kretów SBU” który zlecono zamach na lidera Republiki Donieckiej było więcej. Zeznał takze że ładunki wybuchowe miały zostac przekazane SBU przez stronę amerykańską i były „testowane” na terenie jednego z targowisk w Kijowie;
  http://dnr-news.com/dnr/47015-podozrevaemyy-v-pokushenii-na-zaharchenko-raskryl-detali-podgotovki-terakta.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Ciag dalszy sprawy zabójstwa ‚weterana ATO” i „patriotycznego aktywisty” Witalija Oleszki w Berdiańsku (obwód zaporoski). Według ukromediów jego zleceniodawca miał być „biznesmen” z Berdiańska zajmujący się „branżą wypoczynko – hotelarską”, który bez żadnych problemów miał sobie jeździć na „okupowany” (wg Kijowa) Krym oraz na terytorium „państwa – agresora”, czyli Rosji. Dodatkowo ma mieć takze bardzo dobre kontakty z miejscowymi władzami, a także z ukraińskimi parlamentarzystami, m.in z proprezydenckiej frakcji „Blok Poroszenki’;
  https://strana.ua/news/161491-v-smi-nazvali-berdjanskoho-biznesmena-mikhaila-sihidu-orhanizatorom-ubijstva-aktivista-i-veterana-ato-oleshko-sarmata.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Przewodniczacy Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Turczynow (ps. Krwawy Pastor) zabrał głos w sparawie dzisiejszego briefingu rosyjskiego Ministerstwa Obrony na którym przedstawiono dowody na to że rakieta z wyrzutni „BUK” którą zestrzelono malezyjskiego boeniga nad Donbasem latem 2014 roku znajdowąła sie na wyposażeniu ukraińskiej armii. Jak można sie było spodziewać „pastor” nic mądrego nie powiedział, czyli nazwał to „nieudolnym fejkiem Kremla mającym zatuszować popełnione przez niego przestępstwo”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4012191-mn17-turchynov-prokommentyroval-zaiavlenye-rf-ob-ukraynskoi-rakete

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Skandal w Czerkasach, gdzie w piatek 14 września podczas uroczystości wreczania „pochwalnego listu” od „generalissimusa” Poroszenki jeden z tzw. wolontariuszy ATO, czyli osób zajmujacych sie organizowaniem pomocy dla „ukrowojaków” na Donbasie, na oczach zgromadzony podarł go na strzepy. Jak wytłumaczył „wolontariusz” zrobił tak „z powodu osobistej niezgody z polityką obecnego prezydenta oraz całego rządu”;
  http://provce.ck.ua/cherkaskyj-volonter-demonstratyvno-porvav-hramotu-vid-prezydenta-video/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „Zdrada”? Dyrektor zakładów „Krymski Tytan” znajdujących sie w Armiańsku na Krymie, należących do UKRAIŃSKIEGO OLIGARCHY FIRTASZA, o spowodowanie ostatniego zanieczyszczenia środowiska (po stronie krymskiej oraz ukraińskiej) oskarżył…strone ukraińską (!) Według niego powodem „uwolnienia się” trujacych substancji ze zbiornika w którym je składowano było uszkodzenie tamy znajdujacej się po stronie Ukrainy na granicznym (tzn. leżącym w połowie po stronie Krymu, a w połowie na stronie Ukrainy) tzw. jeziorze Siwasz, czyli systemie płytkowodnych zatok na północno-wschodnim wybrzeżu półwyspu, co mogło doprowadzić do przelania sie do składowiska słonej wody;
  https://ria.ru/incidents/20180917/1528725197.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sywasz
  Ps. A tak ukromedia „broniły” tych zakładów, nawet wymyślono że je „podli rosyjscy okupanci” ostrzelali i stąd to zanieczyszczenie środowiska…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, artykuł z ukromediów o Prezydencie Finlandii który stwierdził że jego kraj nie zamierza ubiegać się o członkostwo w NATO z powodu stanowiska Rosji (tzn. jej sprzeciwu), a takze że obecnie ma bardzo dobre stosunki z rosyjskim liderem oraz że Finlandii powinna [w dalszym ciągu] korzystać na wymianie handlowej z Rosją;
  https://www.unian.net/world/10262310-finlyandiya-ne-namerena-podavat-zayavku-na-vstuplenie-v-nato-iz-za-pozicii-rossii.html
  Ps. Aż nie chce wierzyć ze się jeszcze zachował w tym regionie Europy tak zrównoważeny naród jak Finowie, i co wazne, który też ma „niejednoznaczne relacje” z rosyjskim sąsiadem…

  Polubione przez 1 osoba

 10. I jeszcze temacie „psychozy trucicielskiej”, do której „podłączyła się” ambasador USA przy ONZ Nikki Haley, która oskarżyła Rosją o to ze stoi za otruciem…brata lidera Korei Płn (otrutego w zeszłym roku na lotnisku w stolicy Malezji) ponieważ „dostarczała Korei Płn substancje biologiczne[potrzebne do stworzenia trucizny]. Oczywiście żadnych dowodów na to nie przedstawiła…
  https://meduza.io/news/2018/09/17/postpred-ssha-pri-oon-nazvala-rossiyu-prichastnoy-k-ubiystvu-brata-kim-chen-yna
  Z kolei „odreagowała” na to rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa ktora sarkastycznie stwierdziła że „zblizamy się do rozwiązania sprawy zabójstwa JFK” (czyli ze tez został „otruty przez Rosję”);
  https://tass.ru/politika/5573619

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.