Wojna domowa na Ukrainie 18.11.2018r.- 1259 dzień od nowego rozejmu.


Amerykański sekretarz stanu, Mike Pompeo poinformował w piątek (16 listopada) o bliskiej współpracy z Ukrainą w zakresie zatrzymania realizacji rosyjskiego projektu gazociągu „Nord Stream 2”, mówiąc że: „wspólnie będziemy pracować nad zatrzymaniem projektu ‚Nord Stream 2’, który podważa bezpieczeństwo gospodarcze i strategiczne Ukrainy”.

„Ukraina nie ma większego przyjaciela niż USA, gdy chodzi o przeciwstawianie się rosyjskiej agresji”– zadeklarował szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo, na konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Pawlo Klimkinem, który przebywał z oficjalną wizytą w Stanach Zjednoczonych.

„.Nie chcemy, by nasi europejscy przyjaciele stali się ofiarą politycznej i gospodarczej manipulacji, jaką Rosja stara się uskuteczniać na Ukrainie od momentu, gdy kraj ten opuścił ZSRR” wyjaśnił w dalszych swych słowach Mike Pompeo.

W jego ocenie projekt kolejnego rosyjskiego gazociągu „nie bierze pod uwagę bezpieczeństwa strategicznego i gospodarczego Ukrainy” i jego realizacja może skutkować „jeszcze większym osłabieniem suwerenności narodów europejskich, zależnych od dostaw rosyjskiego gazu”– przestrzegł amerykański dyplomata.

W trakcie konferencji z udziałem ukraińskiego ministra Pompeo przypomniał również, że Stany Zjednoczone „nigdy nie zaakceptują aneksji Krymu przez Federację Rosyjską”. Zagroził też dalszymi konsekwencjami dla Rosji, ostrzegając, że sankcje „będą zaostrzane dopóty, dopóki Moskwa nie wdroży całkowicie porozumień z Mińska i nie odda kontroli nad Półwyspem Ukrainie”.

Oczywiście, chyba zapomniał przy tym, że choć Rosja jest gwarantem porozumień pokojowych podpisanych w Mińsku, ale jednocześnie ma ograniczoną zdolność samodzielnego ich wdrożenia, bo wtedy oskarżona by została o mieszanie się w wewnętrzne sprawy Ukrainy. Może więc rząd Stanów Zjednoczonych wywrze silniejszą presję na władze Ukrainy, aby one- jako, że ich dotyczy bezpośrednio ta sprawa, mocniej zaangażowały się w realizację wdrażania kolejnych punktów porozumienia mińskiego, a nie celowo go sabotowała, przy oczywistym przyzwoleniu swojego zaoceanicznego hegemona.

Tu właśnie władze USA mają wielką rolę do odegrania, a nie ciągłe i bezskuteczne kierowanie oskarżeń w stronę Rosji.

Jak widać sytuacja do jakiej doprowadziła strona amerykańska na Ukrainie w wyniku majdaniarskiej rewolty w Kijowie pięć lat temu, stanowi stały pretekst mieszania się Amerykanów w sprawy europejskie, w tym przede wszystkim w sprawie stosunków Rosji z niektórymi krajami UE. No i oczywiście do wywierania presji ekonomicznej na Rosję, w celu jej osłabiania. Co niestety, też się nie udało.

Nowy gazociąg bałtycki- „Nord Stream 2” o przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec, pozwoli na uniknięcie tranzytu gazu przez- zagrożoną niestabilnością polityczną i ekonomiczną- Ukrainę.

Jednak USA domagają się, by kraje europejskie przestały uczestniczyć w projekcie „Nord Stream 2” i zagroziły sankcjami dla tych, którzy nie podejmą takiej decyzji. W zamian za rosyjski gaz, Stany Zjednoczone promują swój własny LNG wraz z budową terminali skroplonego gazu ziemnego w Europie.

https://twitter.com/pavloklimkin.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach od 10:50 do 22:10, 18 razy doprowadzili do naruszenia warunków rozejmu.

Ostrzał prowadzony był ze strony ukraińskiej, przy użyciu; działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (90 wystrzałów), granatników AGS-17 (103 granaty) i SPG-9 (10 granatów) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 107 wystrzałów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 314 pocisków, wobec 58 z dnia poprzedniego.

Ostrzał prowadzono w rejonie Gorłówki, a tam na teren osiedla Gołmowskiego oraz kopalni im. Gagarina, Zajcewo, wieś Ozierjanowkę i Dolomitnoje, w łuku swiatłodarskim. W rejonie Doniecka: Jasinowata, Wasilewka, Krótaja Bałka, Kasztanowoje, Aleksandrowka, Staromichajłowka i Spartakus oraz osiedle pracownicze przy kopalni Trudowskaja- gdzie został ranny 28-letni cywil, a także na południowym odcinku frontu- rejon wsi Nowołaspa, w obwodzie telmanowskim.

W sumie, jak na weekend, to ukraińscy bojcy nie próżnowali, bo nie tylko wzrosła ilość ostrzałów, ale przede wszystkim ich natężenie oraz kierowanie ich w stronę celów cywilnych, w wyniku czego jeden młody mężczyzna został ranny. Pewnie ta wzmożona aktywność jest skutkiem decyzji jakie zapadły podczas wizyty w Waszyngtonie szefa ukraińskiej dyplomacji?

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 18 листопада 2018 року.

Упродовж минулої доби, 17 листопада, ситуація в районі проведення операції мала ознаки до збільшення вогневої активності противника та залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 16 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому зафіксовано 10 випадків застосування озброєння, забороненого Мінськими домовленостями.
Так, протягом минулої доби ворог здійснював обстріли наших позицій з мінометів калібру 82 мм в районах населених пунктів Піщане, Жолобок, Новотошківське, Оріхове, Вільний, Троїцьке та Світлодарськ. Окрім того, поблизу Жолобка, хутора Вільного та Світлодарська противник вів вогонь з мінометів 120-го калібру. По опорних пунктах неподалік Мар’їнки, Березового, Красногорівки, Гнутового, Лебединського та Широкиного окупанти вели вогонь зі стрілецької зброї та гранатометів.
Під час бойових дій, 17 листопада, поранення несумісне з життям отримав один військовослужбовець Об’єднаних сил.
Від початку поточної доби противник, з гранатометів та стрілецької зброї, вів вогонь неподалік Гнутового. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.
За даними розвідки, двох бойовиків російсько-окупаційних військ минулої доби знищено та ще двох – поранено.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Początek zimy w DRL.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.11.2018r.- 1259 dzień od nowego rozejmu.

  • A w „rosyjskim” Charkowie jakaś grupa osób nazywajaca się „rosyjską diasporą na Ukrainie” ogłosiła publicznie „hołd wiernosci” wobec obecnych władz w Kijowie. Jak się jednak okazuje „pozarządowa organizacja reprezentujac interesy mniejszosci rosyjskiej na Ukrainie” jak się owe osoby same określają, zarejestrowana została (przez nich samych) dopiero 1 listopada tego roku, a jednym z jej członków (i założycieli) jest osobnik który miał być najpierw tzw. euromajdaniarzem, nastepnie „służył” w tzw. ukraińskim baonie ochotniczym „Donbas” (za czasów „legendarnego marszała” Semenczenki), później miał sie dostać do „niewoli rosyjskiej”, by później zgłosić swój „akces” do…”opołczenia” na Donbasie, gdzie oczywiscie tez nie zagrzał długo miejsca…
   https://www.politnavigator.net/russkie-za-khuntu-skandalnaya-press-konferenciya-v-kharkove.html

   Polubione przez 5 ludzi

 1. Czyzby kolejni „goscie” zawitali na „czarnej liscie” ukraińskiego portalu „Mirotworec”, gdzie jak wiadomo trafiają „wrogowie Ukrainy” oraz „agenci Kremla”. Tym razem „zdrajcą” moze zostać ogłoszona instytucja miedzynarodowa, „czynnie” wspierajaca” obecne władze w Kijowie, czyli..Miedzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Okaząło się bowiem, ze w ostatnim listopadowym „przegladzie stanu gospodarki europejskiej”, dane dotyczace Krymu zostały zamieszczone w „rozdziale rosyjskim”…
  https://www.interfax.ru/russia/638093

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codzienność, czyli w nocy w Kijowie przed jedna ze stacji doszło do „draki’ zakończonej strzelaniną w wyniku której jeden mężczyzna trafił do szpitala;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4033944-v-kyeve-vozle-metro-podstrelyly-parnia
  Z kolei w Tarnopolu w skrzynce pocztowej jednego z bloków mieszkalnych znaleziono granat bojowy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4033923-v-ternopole-v-pochtovom-yaschyke-nashly-hranatu
  I jeszcze jeden ‚szturm” w Krzywm Rogu, gdzie niedawno grupa osób próbowała wtargnac do jednego z więzień. Tym razem „aktywisci”, czy raczej też „ukropatrioci”, próbowali „szturmować” rezydencję metropolity Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, za to ze sprzeciwia się ona przyznaniu autokefalii Ukrainie. ‚Szturm” miał się zakończyć, po przyjeździe policjantów i przeprowadzeniu rozmowy przez nich z „ukropatriotami” (pewno poinformowali gdzie się mają udac po pieniądze które wypłaca im za ten ‚spontaniczny protest”);
  https://korrespondent.net/ukraine/4033911-v-kryvom-rohe-pytalys-shturmovat-rezydentsyui-mytropolyta-upts-mp

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, o rozpadajacej się infrastrukturze na Ukrainie, czyli o „ciepłowniczej apokalipsie” jaka może nastąpić w Kijowie w tegorocznym sezonie grzewczym, czego „przedsmakiem” była już listopada seria „pęknieć” miejskiej sieci ciepłowniczej. Okazuje się bowiem ze pomimo zawartej jeszcze w 2001 roku umowy pomiedzy władzami stolicy Ukrainy, a miejskim przedsiębiorstwem energetyki cieplnej, która m.in „obligowała” je do modernizacji sieci grzewczej, wszystko to było fikcją, a pieniądze które miały zostać na to przeznaczone były po prostu „przejadane”;
  https://golos.ua/i/648394

  Polubione przez 3 ludzi

  • Podobna sytuacja ma miejsce praktycznie w każdym ukraińskim mieście. po prostu brakowało kasy na remonty, a nawet jak jakieś środki znalazły się w miejskiej kasie to zaradni urzędnicy skrupulatnie je defraudowali 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

 4. I jeszcze parę „njusów” w temacie stolicy Ukrainy. Pod jedną z kijowskich wyższych uczelni rozróba pomiędzy zwolennikami tzw. LGBT, a „ukropatriotami”;
  https://strana.ua/news/171952-novosti-kieva-radikaly-sorvali-marsh-v-zashchitu-transhenderov.html
  Z kolei w centrum Kijowa, siostra „Bohaterki Ukrainy” Nadii Sawczenko (przebywajacej obecnie w ukraińskim areszcie śledczym) Wiera zorganizowała wiec (oficjalnie nie przyznała się że to ona go zorganizowala), na ktorym domagano się m.in ustąpienia ze stanowiska Poroszenki;
  https://strana.ua/news/171952-novosti-kieva-radikaly-sorvali-marsh-v-zashchitu-transhenderov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Odnośnie przyznania autokefalii Ukrainie przez Patriarchę Konstantynopola i nie uznania tego faktu przez Ukraiński Kosciół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego (kanoniczny). Po tym jak w ukromediach pojawiła się informacja że poparł to jeden z wyższych hierarchów tej cerkwi na Ukrainie, metropolita winnicki Symeon, okazało sie że przeciwko jego decyzji wystąpili podlegli mu duchowni, którzy „poradzili” mu by opuścił ‚prawowierną’ cerkiew i przyłączył się do ‚zgniłego skrzydła schizmy autokefalistów”;
  https://strana.ua/news/171835-novosti-vinnitsy-v-upts-mp-pozhelali-dalnej-dorohi-mitropolitu-simeonu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem jeden z „herojów” Ukrainy, czyli pułkownika Mamczur, który onegdaj wykrzykiwał ze „Krym nigdy nie będzie rosyjski, bo Omeriga s nami!”, a obecnie jest ukraińskim parlamentarzystą z frakcji „Blok Poroszenki” żalił się w ukromediach na „niesprawiedliwe” finansowanie „struktur siłowych” przez władze w Kijowie. Według Mamczura podczas gdy ukraińska policja ma dostawać nowiutki sprzet (m.in Toyoty Priusy) to ukraińskie siły zbrojne otrzymują głównie ‚stary i tylko odremontowany sprzet”;
  https://www.politnavigator.net/mamchur-sokrushaetsya-policai-kolotyat-priusy-a-vsu-dostayutsya-dopotopnye-tyagachi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie epidemii odry na Ukrainie, czyli jak zwykle okazało sie ze odpowiada za nia oczywiście…
  https://opinie.wp.pl/odra-na-ukrainie-tu-antyszczepionkowcami-moga-byc-nawet-lekarze-6317643314161281a
  Cytat „W sierpniu p.o ministra ochrony zdrowia Uljana Suprun ostrzegała przed rosyjskimi botami i trollami oraz prorosyjskimi politykami, którzy mogą rozpowszechniać nieprawdziwe informacje na temat szczepień. Kłamstwa na temat szkodliwości szczepień Suprun uznała za element wojny hybrydowej” !!
  I ani słowa o panujacej tam tragicznej sytuacji społecznej, która sprzyja rozwojowi wszelakich choróbsk, nie tylko odry, czyli niedożywieniu, braku mozliwości zapewnienia przestrzegania jakis podstawowych zasad higieny (m.in notorycznych przerwach w dostawach prądu, gazu, a co za tym idzie ciepłej wody). Przypominam także wąglik wśród mieszkańców obwodu odeskiego pojawił się po tym jak okazało się ze z biedy zjadali oni mięso zwierzat padłych na to choróbsko…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Jak Rosja moze „napsuć krwi” amerykańskiemu biznesowi? A chociażby blokujac tranzyt „mięsa” z USA do Kazachstanu, co tez oficjalnie zrobiła tłumacząc to posuniecie obawami przed tym ze owo mięso z Kazachstanu trafiałoby na rynek rosyjski oraz ze nie moze stwierdzić czy owo „mieso” i wytwarzane z niego produkty nie sa szkodliwe dla konsumentów;
  https://strana.ua/news/171968-rosselkhoznadzor-zapretil-tranzit-cherez-rf-mjasa-iz-ssha.html
  Ps. Ciekawe czy rosyjskie „embargo na mieso z USA” zostanie teraz w Waszyngtonie ogłoszone kolejnym ‚zamachem na wolnosc i demokrację” ze strony ‚rezimu Putina” 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Dialog historyczny między Ukrainą a Polską nie ustaje i postępuje, pomimo działań różnych sił próbujących skłócić obydwa narody. Powiedział o tym 16 listopada ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło. Według niego, wielu polityków obu państw rozumie jednak, że przyszłość to wspólna Europa i integracja Ukrainy ze strukturami europejskimi.
  https://studium.uw.edu.pl/ambasador-rp-jest-postep-w-dialogu-historycznym-miedzy-polska-a-ukraina/
  Komentarz: W domu rodzinnym uczono mnie ,ze historia, kultura czy honor to rzeczy którymi nie można
  kupczyć jak workiem ziemniaków na straganie. Co to wogóle za sformułowanie dialog historyczny? Fakty są znane i nic nie da się zafałszować. Banderowcy wymordowali ponad sto tysięcy Polaków w czasie zakrojonych czystek etnicznych. Ofiarami były głownie kobiety i dzieci. W tej sprawie wypowiadali się już polscy naukowcy i nawet takie osoby jak doktor Motyka przyznają, ze doszło do ludobójstwa.
  I tu można byłoby postawić kropkę, niestety tacy „politykierzy” jak Pan Piekło chcą kupczyć honorem i historią by zawiązać sojusz przeciwko Rosji (po co , na co?).
  Dialog z Ukraińcami jest możliwy, ale musi bazować na PRAWDZIE, a nie jakiś partyjnych przepychankach czy chciejstwie.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W 2018 roku organizacjom ukraińskim w Polsce ze środków MSWiA przyznano ponad 2,2 mln zł, dużo więcej niż poprzednio. Ponad 600 tys. zł wyasygnowano na ukraińskojęzyczne media i audycje w Polsce, m.in. 430 tys. zł na ukraiński tygodnik „Nasze Słowo”, gdzie publikowano artykuły zawierające antypolską propagandę. Związek Ukraińców w Polsce otrzymuje coraz większe dotacje z budżetu państwa polskiego.
  https://kresy.pl/wydarzenia/600-tys-zl-od-rzadu-pis-na-ukrainskojezyczne-media-w-polsce/

  I jeszcze to
  Rząd PiS kolejny raz przyznał dotację portalowi dla Ukraińców w Polsce PROstir.pl, prowadzonemu przez ukraińskiego dziennikarza Ihora Isajewa, znanego m.in. z nazywania Marszu Żołnierzy Wyklętych marszem „faszystów”, porównywania Polaków do zwierząt, nawoływania do usunięcia słowa „honor” z polskich paszportów czy przygotowywania wulgarnych antypisowskich przypinek „PiS idź w ch*j”
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-dziennikarz-porownywal-polakow-do-zwierzat-dostal-od-rzadu-pis-40-tys-zl-na-portal-dla-ukraincow-w-polsce/
  Komentarz: Dla porównania można byłoby sprawdzić ile otrzymują POLSKIE organizacje na Ukrainie dotacji z ichniego budżetu.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Poniżej artykuł o masowej emigracji zarobkowej Ukraińców, która boleśnie dotyka…niemieckie firmy.
  Niemcy stały się jednym z czołowych inwestorów na Ukrainie. Firmy związane z przemysłem motoryzacyjnym otworzyły min fabryki we Lwowie. Jednak płace proponowane przez niemieckich przedsiębiorców są zatrważająco niskie i oscylują w granicach 8-10 tysięcy hrywien.
  To plus bliskość chłonnego rynku pracy w Polsce sprawiło, że pracownicy masowo zwalniają w sezonie zbiorów owoców się i jeżdżą na zarobek do „Polszy” 🙂
  Sytuacji nie poprawiła ostatnia podwyżka cen gazu na Ukrainie zarezerwowana dla przedsiębiorców. Jak sami właściciele firm przyznają skokowy wzrost cen za energię sprawiło, że nie mogą pozwolić sobie na podwyżki płac, a to oznacza, że pracownicy nadal będą uciekać za granice. Doszło do absurdalnych sytuacji, gdzie z powodów kadrowych (brak rak do pracy) zakłady na Ukrainie wstrzymują swą działalność.
  Co warte wzmianki sam Exodus pracowników nie jest jedynie spowodowany niskimi płacami, Ukraińcy po prostu mają dość burdelu jaki trwa w ich kraju.
  https://www.dw.com/uk/відтік-кадрів-з-україни-чому-криза-лише-поглиблюється/a-46225206?maca=uk-Facebook-sharing

  Polubione przez 4 ludzi

 12. „Naftohaz odroczył emisję euroobligacji o wartości do 1 mld dolarów USA z powodu niestabilnych warunków rynkowych i wysokich kosztów finansowania”
  http://www.naftogaz.com/www/3/nakweb.nsf/0/0BFCC235E126D52DC2258346004DFDFF?OpenDocument&year=2018&month=11&nt=Новини&
  Komentarz: Z ekonomicznego na nasze 🙂
  Naftohaz po zbadaniu rynku dowiedział się ,że ewentualni kredytodawcy żądają bardzo dużego oprocentowania w skali roku. Zarząd firmy zdaje sobie sprawę, że obsługa długu byłaby zbyt kosztowna, więc stara się grac na czas licząc na lepsze oferty. Czy to się uda? Powątpiewam. Ryzyko jest duże a pomimo wielu ciepłych słów ze strony USA i Niemiec nikt nie garnie się by jednak udzielić gwarancji kredytowych spółce 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Pojawiły sie (na razie niepotwierdzone) informacje o kolejnym „pożarze” i eksplozji w jednym z ukraińskich ‚arsenałów”. Tym razem miało dojsć do wybuchu na terytorium „arsenału” należącego do ukraińskiej 28 Brygady Zmechanizowanej stacjonujacej w tzw. strefie OZS na Donbasie (dawniej ATO);
  https://nahnews.org/1007792-ocherednoi-vzryv-na-sklade-vsu-kiev-pytaetsya-skryt-neboevye-poteri-sily-i-tekhniki

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.