Wojna domowa na Ukrainie 13.01.2019r.- 1315 dzień od nowego rozejmu.


Przewodniczący PE Antonio Tajani, w czasie wizyty w Abruzji, skomentował wczoraj (12 stycznia) rozmowę lidera „Ligi”, wicepremiera i szefa MSW- Matteo Salvinim z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie.

„Salvini jest zwolennikiem Putina. Wśród suwerenistów panuje całkowity brak zgody”– oświadczył szef europarlamentu, poproszony przez dziennikarzy o komentarz do rozmów lidera „Ligi” w Polsce na temat możliwości porozumienia przed majowymi wyborami do PE.

„Nie istnieje europejska międzynarodówka suwerenistyczna, bo oni ze swojej natury są przeciwko sobie nawzajem”– powiedział dalej Tajani, dodając, że ugrupowania te „nie mają żadnej możliwości, by wpłynąć na życie następnego Parlamentu Europejskiego”, skoro „już dziś są podzielone”.

Oczywiście jego rozumowanie jest logiczne, ale pod jednym warunkiem, że odgrywanie skrajnie antyrosyjskiej roli przez liderów PiS, jest szczere. W innym przypadku PiS może podążyć za planami Salviniego powołania „europejskiej międzynarodówki suwerenistycznej”, czyli negującej istnienie UE w jej obecnej formie.

Jednakże, w myśl tezy Antonio Tajani, że w następnym PE- po majowych wyborach, populiści nie będą stanowili jednak większości, do porozumienia europejskich formacji populistyczo-suwerenistycznych nie dojdzie. Przede wszystkim nie dojdzie za sprawą PiS, a raczej jej prezesa.

Tajani wypowiadając się podczas forum zorganizowanego przez Ansę powiedział: „Nie ma na horyzoncie żadnej rewolucji w związku z wyborami w maju. To propaganda włoskich partii suwerenistycznych i populistycznych”. Oczywiście prowadzonej na użytek polityki wewnętrznej.

Antonio Tajani- szef PE, który jest wiceprzewodniczącym opozycyjnej partii „Forza Italia” i surowym krytykiem obecnego włoskiego rządu „Ligi” i „Ruchu Pięciu Gwiazd”, oświadczył także, że w nowej Komisji Europejskiej będzie komisarz z jednego z tych dwóch ugrupowań: „zakładając, że ten rząd pozostanie”– zastrzegł Tajani.

Skrytykował on także lidera Ruchu Pięciu Gwiazd Luigiego Di Maio, za wyrażenie przez niego poparcia dla francuskiego ruchu Żółtych Kamizelek, mówiąc o tym, że jest to sprzyjanie „działalności wywrotowej”.

Przewodniczący PE stwierdził też, że sojusz między „Europejską Partią Ludową„, do której należy „Forza Italia”, a europejskimi „suwerenistami” nie jest tematem rozmów. „Suwereniści nie będą mieli wyniku, jakiego się spodziewają, to tylko propaganda”– uzasadnił Tajani.

Ujawnił też, że jeśli „Europejskiej Partii” Ludowej przypadnie po wyborach fotel przewodniczącego PE, to on ponownie zgłosi swą kandydaturę.

Uzasadnił to tym, że i tak „Włochy stracą kierownictwo w Europejskim Banku Centralnym i fotel wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej”, w związku z tym „potrzeba więcej Włoch, a nie mniej w UE”.

Jak widać, włoscy liderzy sceny politycznej, coraz szerzej zaczynają się rozpychać na salonach unijnej władzy.

Jednocześnie kraj ten przypominać zaczyna smętną wersję tego co reprezentował on w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Oczywiście wszystko to było na kredyt, który teraz trzeba spłacać, a nie ma z czego.

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/588887,beata-mazurek-witold-waszczykowski-matteo-salvini-jaroslaw-kaczynski.html?utm_source=powiazane-w-art&utm_medium=link,

https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/588863,brytyjskie-media-salvini-obietnice-warszawa.html?utm_source=powiazane-w-art&utm_medium=link,

https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/588863,brytyjskie-media-salvini-obietnice-warszawa.html?utm_source=powiazane-w-art&utm_medium=link#google_vignette,

https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/588699,matteo-salvini-szef-msz-wlochy-wizyta-polska.html?utm_source=powiazane-w-art&utm_medium=link,

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 12:25 do 23:20, 7 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzały prowadzone były przy użyciu granatników SPG-9 (9 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były rejony: Gorłówki (Zajcewo), Doniecka (osiedle przy kopalni Trudowskaja oraz okolice serwisu „Volvo-Center”, a także przedmieścia Spartakusa i Aleksandrowki), zaś na południowym odcinku frontu tylko okolice Dokuczajewska. Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 9 granatów, wobec 90 z dnia poprzedniego i 50 z czwartku.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 13 січня 2019 року.

12 січня російські окупаційні війська три рази порушили режим припинення вогню.

Противник відкривав вогонь з БМП-1 по позиціях Об’єднаних сил в районі селища Новотошківське, з гранатометів різних систем і великокаліберних кулеметів в районі хутора Вільний та з гранатометів і стрілецької зброї поблизу міста Авдіївка на Донецькому напрямку.

Внаслідок злочинних та підступних обстрілів російсько-окупаційних військ жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.

Підрозділи Об’єднаних сил у відповідь на провокації противника застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 12 січня, один окупант загинув та один отримав поранення.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Незважаючи на погіршення погодних умов, українські військові продовжують надійно контролювати дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic Dokuczajewska, na południowym odcinku frontu donieckiego:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.01.2019r.- 1315 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam
  Synod Kościoła Prawosławnego podpisał tomos dla Ukrainy, tym samym zatwierdzając decyzje patriarchy. Nowy-stary kościół na Ukrainie ma przed sobą wiele wyzwań i nieuregulowanych spraw administracyjnych. KK z papieżem Franciszkiem ostrożnie podejmuje dialog z nowo powstała instytucja. Kościoły prawosławne są mówiąc łagodnie niezbyt zachwycone nadaniem tomosu. I na koniec dochodzą kwestie finansowe. Po nadaniu tomosu oficjalnie to Kościół z Konstantynopola sprawuje pieczę/jest zwierzchnikiem Kościoła „ukraińskiego”. Dokąd więc będą płynęły datki tego w tomosie nie podano.
  https://www.unian.info/politics/10402590-tomos-for-ukraine-church-signed-by-all-members-of-constantinople-synod.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • W temacie
   Zyski 100 największych ukraińskich firm państwowych spadły o około 42% w skali roku. Główny powód mniejsze niż zakładano zyski Naftohazu-a dokładnie jej spółki-córki zajmującej się tranzytem gazu. jak ujawniono spółka córka której 100% akcji należy do Naftohazu wykazała w 2018 rekordowe…straty (16 mld hrywien).
   Sytuacja ukraińskich firm pogarsza się, konkurencja z zachodu robi swoje-import towarów z UE rośnie znacznie szybciej niż eksport. Widać też pierwsze oznaki spowolnienia gospodarczego w Europie ( produkcja przemysłowa w Niemczech spada). To zaś musi odbić się na ukraińskich spółkach, które opierają swój byt na eksporcie. Co ważne do 2020 powstanie NSII, bez podpisania długoterminowej umowy z Rosją istnieje zagrożenie, że dostawy dla firm prywatnych i gospodarstw domowych będą zagrożone.
   https://economics.unian.info/10402647-ukraine-s-100-largest-state-companies-shrink-net-profit-by-almost-42-in-1h-2018.html

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Jeszcze trochę ekonomi 🙂
  Tygodniowe nowinki z Ukrainy: Strona ukraińska chwali się rekordowymi jak dla tego kraju remontami dróg. Jednocześnie jak same władze przyznają remonty są niewystarczające. Infrastruktura drogowa jest w opłakanym stanie, a większość dróg jest (o ile jest) naprawiana poprzez prowizoryczne łatanie ubytków nawierzchni.
  Widać jednak, że naprawy mają jakiś sens/ zostały zaplanowane z głową. Remontuje się de facto TYLKO drogi które mają znaczenie dla transportu towarów z Ukrainy do UE. Lokalne drogi pozostają w opłakanym stanie, a główny nacisk jest kładziony na przepustowość towarów do UE.
  I tu ciekawostka, Główny cel Ukrainy może zostać nie osiągnięty przez działania …Polski i Węgier.
  Polska zmniejszyła liczbę zezwoleń na tranzyt samochodów ciężarowych z Ukrainy z 20 tysięcy do 160 tysięcy. Teraz część towarów ma być ZAMIAST ciężarówkami przewożona przez koleje, ale.. Ukraina ma problemy z taborem kolejowym i plan (nawet jeśli zostanie zrealizowany) może nie wypalić.
  https://wschodnik.pl/publicystyka/item/19351-jak-rozwiazac-problem-pozwolen-na-tranzyt-towarow-przez-polske.html
  https://economics.unian.info/10403853-road-repairs-boom-2018-and-u-s-locomotives-for-ukrzaliznytsia.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I trochę militariów
  Głównodowodzący na Ukrainie zarzekają się ,ze uda się wybudować korwetę- „Włodzimierz Wielki”. Dla przypomnienia-stępki okrętu kładziono jeszcze za czasów „dyktatora” Janukowycza. jednak z powodów finansowych i technicznych budowę wstrzymano. Koszt budowy okrętu to około 300 mln $, w całym 2018 roku na remonty/modernizację i zakup wyposażenia dla CAŁEJ ukraińskiej armii przeznaczono …650 mln $.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201707215923624-Ukrainska-korweta-niedobudowana-straty/
  http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,2,5352,aktualnosci-z-europy,w-2017-roku-ukrainska-marynarka-z-nowa-korweta
  https://economics.unian.info/10405170-ukraine-set-to-complete-construction-of-new-corvette-ukroboronprom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT światowe, czyli naukowcy z USA oraz Wlk. Brytanii po dokładnym przeanalizowaniu zapisu dźwięków jakie miały pochodzić z „broni akustycznej” użytej przeciwko pracownikom Ambasady USA na Kubie doszli do wniosku że pochodziły one od…znajdujacych się wówczas w okresie godowym świerszczy…
  https://strana.ua/news/180910-uchenye-vyjasnili-chto-tainstvennoe-akusticheskoe-oruzhie-na-kube-okazalos-zvukami-sverchkov.html
  Ps. Z tego wniosek że niezłe ĆPANIE odchodzi w amerykańskich placówkach dyplomatycznych skoro świerszcze im się mylą z „bronią akustyczną” 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

  • Sytuacja na Ukrainie jest naprawdę (nie)ciekawa. Państwo ma obowiązek pomocy osobom najbiedniejszym-dopłaty do opłat za media. Jednak liczba gospodarstw domowych które powinny być objętych pomocą wynosi na dzień dzisiejszy blisko…9 mln. Dla tak dużej ilości potrzebujących nie ma wystarczających środków w budżecie. Mieszkańcy krainy szczęśliwości nie płaca więc za media firmom zajmujący się dystrybucja energii/wody/ciepła co z kolei doprowadza do zadłużenia firm (i samorządów).
   Te z kolei przestają płacić podatki, więc budżet nie ma pieniędzy i błędne koło się zamyka.
   Przy czym próba przerzucenia, odpowiedzialności na dostawców okazała się już nieudanym eksperymentem. Zadłużenie miast/samorządów ( to one są głownie właścicielami firm zajmujących się dystrybucją) zbyt szybko rośnie w efekcie konieczne będzie refinansowanie z budżetu państwa. Na procederze korzystają prywatne firmy i banki zajmujące się obsługa owego długu.

   Polubione przez 4 ludzi

 5. Rodzina porwanego przez NN sprawców pare dni temu ukraińskiego biznesmena Nikołaja Kulikowa zwróciła się z prośbą o pomoc w jego odnalezieniu i uwolnieniu do szefa MSW Ukrainy Awakowa oraz Poroszenki;
  https://strana.ua/news/180918-semja-pokhishchennoho-v-kieve-biznesmena-kulikova-obratilas-k-poroshenko-i-avakovu.html
  Tymczasem samo „porwanie” okazało się mistifikacją sfingowana przez SBU mająca na celu zatrzymanie grupy groźnych przestępców z terytorium „wyzwolonego” przez Kijów Donbasu;
  https://strana.ua/news/180941-pokhishchenie-biznesmena-kulikova-okazalos-lovushkoj-spetssluzhb-dlja-kidneperov-iz-donetska-pokhititeli-zaderzhany-sbu-foto.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Trwa ‚dialog ekumeniczny” pomiedzy wiernymi nowej ukraińskiej „cerkwi” wywodzacymi się główne z szeregów „ukropatriotów” wszelkiej maści oraz odcieni, a duchownymi i wiernymi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Tym razem „nawiedzili” oni jedną z cerkwi w obwodzi żytomierskim którą zapragneli „zukrainizować”, czyli odebrać ją Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego;
  >https://www.facebook.com/groups/183268785526649/permalink/520735338446657/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Przedstawiciel Sił Zbrojnych Republiki Ługańskiej poinformował ze ukraiński kanał TV „1+1” (należący do oligarchy Kołomojskiego) pokazał, a następnie „wyciał”, fragment przedstawiajacy dokonany przez siły ukraińskie bandycki ostrzał wozu technicznego przedsiębiorstwa ‚Woda Donbasu”. Całe wydarzenie „ukropropagandziści” opisali jako „trafienie przez ukraińskich wojskowych bojowego wozu piechoty DRL”;
  https://www.politnavigator.net/telekanal-kolomojjskogo-vyrezal-kadry-voennogo-prestupleniya-ukrainskojj-armii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W wywiadzie udzielonym ukromediom ukraiński wiceminister d/s terytoriów okupowanych (czyli Krymu i republik z Donbasu) Grigorij Tuka opowiedział m.in że pomimo trwającej ciągle ukraińskiej „blokady zywnosciowej” republik z Donbasu, NIKT TAM Z GŁODU NIE UMIERA A LUDZI ODZYWIAJĄ SIĘ NORMALNIE oraz że ukraińskie produkty żywnosciowe tam i tak trafiają dzieki „pośrednictwu” np Kazachstanu;
  https://www.politnavigator.net/v-kieve-rasskazali-kak-kazakhstan-pomogaet-ldnr-obkhodit-torgovuyu-blokadu.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.