Wojna domowa na Ukrainie 8.02.2019r.- 1341 dzień od nowego rozejmu.


Nathalie Loiseau: „Projekt ‚Nord Stream 2’ to nie tylko biznes”. Podczas wizyty w Warszawie, do którego doszło pod koniec stycznia br. francuska minister ds. europejskich zapowiedziała doprowadzenie do nowego otwarcia w relacjach z Polską.

Na ołtarzu tego nowego otwarcia w relacjach z Polską, Francja podobno chce dziś (8 luty), na spotkaniu ambasadorów państw UE, które będzie kluczowe dla popieranego przez Niemcy gazociągu „Nord Stream 2”, zagłosować przeciwko temu projektowi.

„Obstajemy przy naszej decyzji (…) Tylko ewentualna interwencja samego prezydenta Emmanuela Macrona mogłaby doprowadzić do zmiany stanowiska”– zapowiedziało anonimowe źródło we francuskim rządzie.

Dzisiaj ambasadorowie krajów UE mają rozmawiać w Brukseli o propozycji znowelizowania unijnej dyrektywy gazowej, dotyczącej „Nord Stream 2”. Według źródeł unijnych nowelizacja ta zakłada, że gazociąg zostanie objęty unijnymi przepisami, co miałoby być korzystne dla przeciwników tego projektu.

Choć kilkanaście krajów UE popiera taki kształt przepisów, to jednak kilka, z Niemcami na czele, przez ostatnie miesiące skutecznie blokowało wejście nowych przepisów w życie.

Dzisiejsze spotkanie ambasadorów krajów UE będzie kluczowe, gdyż jeśli prace nad nowelizacją nie posuną się do przodu, Rada UE prawdopodobnie nie zdoła przyjąć jej w terminie pozwalającym na zakończenie negocjacji nad ostatecznym kształtem nowych przepisów jeszcze w tej kadencji Parlamentu Europejskiego.

Oznaczałoby to, że projektem nowelizacji dyrektywy gazowej zajmie się dopiero przyszły PE, a to równa się temu, że gazociąg powstałby przed wejściem nowych przepisów w życie; wówczas rurociąg będzie mógł uzyskać odstępstwa od stosowania unijnego trzeciego pakietu energetycznego, np. nie musiałby dopuszczać innych firm do korzystania z rury.

Aby zapobiec zablokowaniu budowy „Nord Stream 2”, rząd Niemiec w dużej mierze polegał dotąd na Francji dla stworzenia mniejszości blokującej zmiany w dyrektywie gazowej. Do sojuszników popierających stanowisko Berlina zaliczają się Holandia, Belgia, Austria, Grecja i Cypr.

Dowodem na frondę Francji wobec Niemiec ma być odwołanie przez prezydenta Emmanuela Macrona planu wyjazdu na konferencję w Monachium w ten weekend, gdzie miał się spotkać z kanclerz Angelą Merkel.

Pałac Elizejski jako powód odwołania podróży podał protesty, w obliczu których stanął francuski rząd. „Odwołane zostały wszystkie zagraniczne podróże w celu skoncentrowania się na sytuacji w kraju”– podano w komunikacie służb prasowych Pałacu Elizejskiego.

Natomiast brytyjski „The Telegraph” podał informację, że mimo epatowania w mediach osobistą przyjaźnią przez Merkel i Macrona, prezydent Francji jest niezadowolony z ograniczonego wsparcia, jakie kanclerz Niemiec okazała dla jego propozycji reform w UE.

Postawa Francji jest w tej sprawie poparcia dla budowy „Nord Stream 2” bardzo istotna, bo bez Paryża Berlinowi bardzo trudno będzie przeforsować swoje stanowisko w UE.

Kwestionowanie zaś jej poparcia dla polityki niemieckiej w tym zakresie pojawiło się kilka tygodni po tym, jak prezydent Francji wraz z kanclerz Niemiec podpisali traktat w Akwizgranie, który jest ostatnim krokiem w próbie przejęcia pełnej kontroli nad Unią Europejską i utworzenia armii o szerokim zasięgu.

Tym bardziej, że przeddzień spotkania ambasadorów w RE został opublikowany w mediach apel amerykańskich dyplomatów, którzy domagają się okazania przez europejskie stolice, „że są solidarne z Ukrainą i dbają o interesy energetyczne jej obywateli, pomagając zamknąć rozdział dotyczący tego nieprzemyślanego projektu”. W apelu dodano również, że „Europa nie powinna dobrowolnie oddać kontroli nad swoim bezpieczeństwem energetycznym przeciwnikowi. Rezygnacja z projektu byłaby jasnym sygnałem, że Moskwie nie ujdzie płazem agresja wobec sąsiadów i ingerowanie w nasze demokracje”.

Jak zakończy się ta bulwersująca sprawa, gdy już amerykańska dyplomacja wspomagana przez jej zauszników z flanki wschodniej, w kwestii zastopowania budowy „Nord Stream 2” wyciągnęła już najcięższe działa, dowiemy się już dziś.

Ale bez względu na to, projekt ten zostanie dokończony, choćby jego przeciwnicy nawet zagrozili rozpętaniem jakiejś kolejnej wojenki, czy też zaostrzeniem sankcji, nawet wobec firm w nim uczestniczących.

Przypomnę, że wart 11 mld USD „Nord Stream 2” jest wspólnym przedsięwzięciem rosyjskiego „Gazpromu” oraz pięciu jego zachodnich partnerów biznesowych- zachodnich firm energetycznych: austriackiej „OMV”, niemieckich „BASF-Wintershall” i „Uniper” (część wydzielona z „E.On”) oraz francuskiej „Engie”, a także brytyjsko-holenderskiej spółki „Royal Dutch Shell”. Gazociąg układany jest obecnie (ułozono go na dzisiejszy dzień ponad 500 km) po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec, uzupełniając działający już „Nord Stream”, oddany do użytku w latach 2011-2012, przeciwko któremu również protestowała bardzo ostro, i bezskutecznie- Polska.

Zgodnie z obecnym planem „Nord Stream 2” ma być gotowy do grudnia 2019 roku, z możliwością skrócenia o kilka tygodni tego terminu. Jednak przeciwnicy jego budowy są zdania, że jego oddania do użytku może się opóźnić m.in. przez brak zgody na budowę ze strony Danii.

Budowie rurociągu najbardziej sprzeciwiają się: USA, a za nimi m.in. Polska, Ukraina i kraje bałtyckie.

https://polskatimes.pl/nathalie-loiseau-projekt-nord-stream-2-to-nie-tylko-biznes-francuska-minister-ds-europejskich-chce-nowego-otwarcia-w-relacjach/ar/13841530,

https://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/nord-stream-frankreich-russland-1.4318851,

https://www.dw.com/pl/apel-ambasador%C3%B3w-usa-europa-musi-zachowa%C4%87-kontrol%C4%99-nad-energi%C4%85-artyku%C5%82-go%C5%9Bcinny/a-47409915,

https://www.wnp.pl/parlamentarny/swiat/niemcy-i-francja-podpisaly-nowy-traktat-o-wspolpracy,36790.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Poprzedniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy wojacy prowadząc ostrzały między godzinami, od 07:25 do 19:00, 16 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (1 min) i moździerzy 82 mm (24 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (40 wystrzałów), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (130 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (161 granatów), SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (6 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Zajcewo) i Doniecka (teren lotniska i koło serwisu „Volvo-Center”- na obrzeżach Doniecka oraz okolice Jasinowatej, Spatrakusa i Wasilewki), a także południowy odcinek frontu, w okolicy Dokuczajewska, Dzierżyńskiej, Leninskoje i Sachanki.

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskie wojsko terytorium DRL spało 388 pocisków, wobec 194 z dnia poprzedniego. Tak więc pomimo utrzymującej się liczby ostrzałów, ich natężenie znacznie wzrosło.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (23 miny) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (38 wystrzałów), a także granatnika RPG-7 (6 wystrzałów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Nowoaleksandrowki (12:45), trzykrotnie z okolic Nowozwanowki (15:10, 16:20 i 18:15) oraz Krimskoje (19:45) i Nowotoszkowskoje (20:00), cztery razy w stronę Klinowa, Priszyba oraz Donieckiego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 08 лютого 2019 року.

7 лютого російські окупаційні війська 6 разів порушили режим припинення вогню, у тому числі два рази із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій наших захисників велися:
двічі – з гранатометів різних систем великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі селища ВОДЯНЕ;
з гранатометів – в районі населеного пункту ПИЩЕВИК.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв наші позиції:
з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї – в районі селища КРИМСЬКЕ;
двічі з мінометів калібру 120 та 82 мм. – в районі населеного пункту ТРОЇЦЬКЕ.

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.

Підрозділи, що обороняються, подавляли ворожий вогонь застосуванням чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, 7 лютого, одного окупанта знищено та троє отримали поранення.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Українські захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

63 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.02.2019r.- 1341 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT zaoceaniczne, czyli chyba rwą sie sznurki w „wenezuelskim teatrzyku”, a tamtejszy „Pinokio” („wystrugany” w Waszyngtonie) chyba zaczyna kombinowac jak to „zwiać ze sceny w trakcie przedstawienia”…
  https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2259294,Juan-Guaido-nie-chce-zbrojnej-interwencji-USA-nie-jestem-ich-marionetka
  Plus dla zainteresowanych krótko o sytuacji w Wenezueli krymski bloger Boris Rozin („colonelcassad”);
  https://colonelcassad.livejournal.com/4759182.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, jak nas postrzegają w mediach rosyjskich. Artykuł „Fort Trump w zamian za dokumenty o holokauście; USA szantażują Polskę”, czyli o tym jak nasz nieszczęsny kraj jest traktowany, jak by nie było oficjalnie przez „największego sojusznika”, gorzej od tzw. republiki bananowej…
  https://www.rubaltic.ru/article/politika-i-obshchestvo/07022019-fort-tramp-v-obmen-na-dokumenty-o-kholokoste-ssha-shantazhiruyut-polshu/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT z Bliskiego Wschodu, czyli czyżby sprawa makabrycznego zamordowania (z polecenia saudyjskiego księcia – następcy tronu) saudyjskiego dziennikarza miała doprowadzić do izolacji miedzynarodowej Arabii Saudyjskiej?
  https://www.tvp.info/41214567/onz-arabia-saudyjska-odpowiada-za-smierc-chaszodzdziego
  Własnie sprawa zamordowania Chaszodżdżiego miała stać się jednym z powodów „zamrozenia” swojego udziału w tzw. koalicji masakrujacej Jemen, dowodzonej przez Saudów, przez Królestwo Maroka oraz wezwania swojego ambasadora w Arabbi Saudyjskiej na „konsultacje” do Maroka;
  >https://www.washingtonpost.com/world/middle_east/morocco-freezes-involvement-in-saudi-led-coalition-in-yemen/2019/02/07/6196acdc-2b09-11e9-906e-9d55b6451eb4_story.html?noredirect=on&utm_term=.7405169fe92a

  Polubione przez 2 ludzi

 4. I powrót na „Dziką Ukrie”, gdzie na odre choruje wiecej osób niż w całej Europie, ponad 56 tysiecy przy około 29 tysiącach w pozostałej częsci kontynentu europejskiego;
  https://korrespondent.net/ukraine/4062903-v-ukrayne-bolshe-bolnykh-korui-chem-vo-vsei-evrope
  Plus w temacie, od początku tego roku na odre, według danych oficjalnych, zachorowało już 285 ukraińskich wojskowych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4062868-pochty-300-ukraynskykh-voennykh-zabolely-korui

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Prę słów o „nowych świeckich tradycjach” na Ukrainie. W obwodzie zaporoskim mężczyzna chcąc ukarać swoja zonę za pijaństwo…przegnał ją nagą po jednej z centralnych ulic miejscowości Czernichowka;
  https://ipne.ws/ru/news/zp/zhitel-zaporozhskoj-oblasti-razdel-pyanuyu-zhenu-dogola-i-vodil-po-ulitse/
  Z kolei w Charkowie na jednej ze stacji kolejowych policja zatrzymała meżczyznę przewożącego bańkę sała jak się okazało „nafaszerowaną” 400 gramami narkotyków;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4062737-v-kharkove-nashly-narkotyky-v-banke-s-salom

  Polubione przez 2 ludzi

 6. W sprawie śmierci „aktywistki” z Chersonia Kateriny Handziuk, ukraińska filia „Radia Swoboda” powołujac się na ustalenia dziennikarzy śledczych z popularnego na Ukrainie portalu ‚Schemy”, „oficjalnie” oskarżyła o zlecenie przestępstwa trójkę wysokich urzedników z obwodu chersońskiego, w tym przewodniczacego tamtejszego samorządu regionalnego (rady obwodowej) Władisława Manhera (wyrzuconego ostatnio z partii „Batkiwszczyna” Julii Tymoszenko). Powodem wydania „zlecenia na Handziuk” (które „wypełniła” banda „weteranów ATO”) miała być sprawa ujawnienia przez nią nieprawidłowości przy wynajmie przez obwinionych hotelu oraz plaży nad Morzem Czarnym;
  https://korrespondent.net/ukraine/4062697-smy-soobschyly-o-sviazy-vlastei-khersona-s-ubyistvom-handzuik

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie bzdur rozsiewanych przez mediomatoły.pl jakoby Francja nie chciał budowy „NS2”;
  https://www.rp.pl/ENERGIA-Gaz/302079951-Francja-odwraca-sie-od-Gazpromu-Nie-chce-Nord-Stream-2.html
  Francuska agencja AFP poinformowała ze Paryż i Berlin porozumiały się w sprawie dalszej kontynuacji gazociagu „NS2” (którego „ułożono” już 600 km);
  https://strana.ua/news/185267-frantsija-i-hermanija-dohovorilis-o-prodolzhenii-stroitelstva-severnoho-potoka-2.html
  Ps. I „otrzeźwienie” z mediomatołów.pl, czyli „kłamstwo ma krótkie nogi”…
  https://www.money.pl/gospodarka/porazka-przeciwnikow-nord-stream-2-nieoficjalnie-francja-i-niemcy-osiagnely-kompromis-6347275425523329a.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • *6!!!!!

   Dodam, że Dania też już pęka 🙂 🙂 🙂

   A poza tym, oni rozsiewają spam, który ma według nich marzenia przekuć w rzeczywistość.

   To się jedna jeszcze nikomu nie udało 🙂

   I znowu zaliczyli kopa w zad (a jak to oni określają: nóż w plecy).

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 8. Ukraińska codziennosc, w miejscowości Kałusz (obwód iwano – frankowski) ostrzelano siedzibę miejscowego radia. Na szczęście nikomu nic sie nie stało;
  https://korrespondent.net/ukraine/4063040-na-prykarpate-obstrelialy-ofys-radyostantsyy
  Tymczasem w nocy w centrum Kijowa, przy Majdanie Niezaleznosci grupa ludzi w mundurach polowych przywiązała do słupa młodego meżczyznę, a następnie biła go krzycząc przy tym „Sława Ukrainie!”. W zwiazku z tym wydarzeniem żona popularnego ukraińskiego blogera Olga Szarij zaprosiła byłego ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona i ambasadora USA na Ukrainie Marię Jowanonowicz, którzy publicznie ogłaszali ze „Kijów to spokojne miasto” by odwiedzili stolice Ukrainy i w ramach ‚rozrywki” dali się takze „przywiazac do słupa” 🙂
  https://strana.ua/news/185262-v-kieve-na-majdane-ljudi-v-forme-privjazali-k-stolbu-skotchem-muzhchinu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Kampania prezydencka na Ukrainie. We Lwowie „witirany ATU”, podobno na zlecenie administracji „generalissimusa” Poroszenki, przygotowali „akcje protestu uczestnikó operacji ATO pzreciwko udziałowi klanunó w kampanii prezydenckiej”, czyli wymierzoną przeciwko ‚showmenowi” oraz „celebrycie” Wołodimirowi Zelenskiemu;
  https://strana.ua/news/185268-protiv-klounov-vo-lvove-atoshniki-provedut-aktsiju-protiv-zelenskoho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Bunt w Dnieprze? Po tym jak ukraiński parlament zadecydował o zmianie nazwy obwodu, którego to miasto jest stolica, na „obwód siczesławski” 🙂 , w samym obwodzie oraz mieście pojawiła się fala głosow krytycznych, na czele z burmistrzem Dniepra Borisem Fiłatowem, onegdaj bliskim współpracownikiem oligarchy Kołomojskiego, który zapowiadał onegdaj że „będzie wieszac separatystów jeżeli tylko złapie ich w Dnieprze”. Fiłatow nie kryjac swojej wściekłosci wobec decyzji rady najwyższej Ukrainy nazwał ją „klubem politycznych samobójców”;
  https://strana.ua/news/185090-kak-dnepropetrovskuju-oblast-prevrashchajut-v-sicheslavskuju.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Kolejny przypadek ‚cudu bilokacji” na Ukrainie. Ukromedia informuja ze jeden z ukraińskich parlamentarzystów miał być jednocześnie na głosowaniu w radzie Najwyższej Ukrainy o wpisaniu „kursu na NATO i UE” do ukraińskiej konstytucji oraz na Nadzwyczajnym Kongresie UEFA odbywajacym się w Rzymie…
  https://strana.ua/news/185120-pavelko-kotoryj-ne-byl-na-sessii-rady-chislitsja-sredi-deputatov-kotorye-holosovali-za-vnesenie-v-konstitutsiju-kursa-na-es-i-nato.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. W temacie traktatu INF („Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu”) rosyjski resort obrony wezwał do siebie attache Ambasady USA w Rosji i udzieliło mu „rady” co moze zrobić USA by Rosja „powróciła” do porozumienia. Ministerstwo Obrony FR zaproponowało mianowicie, stronie amerykańskiej by ta zniszczyła wyrzutnie „Mk-41” przeznaczone do wystrzeliwania pocisków samosterujących „Tomahawk”;
  https://www.gazeta.ru/army/2019/02/08/12171319.shtml
  Jednocześnie pojawiły się informacje ze na rosyjskim poligonie „Kapustin Jar”, zwanym ‚rosyjską strefą 51″, prowadzone sa próby nowego rosyjskiego pocisku manewrujacego „Burzyk” (oznaczenie NATO „SSC-X-9 Skyfall”) wyposażonego w reaktor jadrowy, dzieki czemu ma ona praktycznie nieograniczony zasięg;
  https://www.gazeta.ru/army/news/2019/02/07/12613993.shtml

  Polubione przez 2 ludzi

 13. No i stało się:

  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/bruksela-projekt-nowelizacji-dyrektywy-gazowej-przyjety/sq4rnx7

  A tam:

  „poprawka uzgodniona przez Paryż i Berlin przewiduje, że jeśli jakiś gazociąg przechodzi przez terytoria kilku krajów unijnych, to aplikowalność przepisów jest ograniczona do ostatniego państwa członkowskiego.

  W konkretnym przypadku Nord Stream 2 oznaczać to ma, że Duńczycy nie będą mieli władztwa nad tym rurociągiem lecz Niemcy. Ograniczenia, jakie wiążą się z rozszerzeniem restrykcji trzeciego pakietu energetycznego, będą jednak dotyczyły całej podmorskiej części rurociągu.”

  I to właśnie jest „korzystne” dla Polski, że Niemcy sami zadecydują o losie „Nord Stream 2”.

  Może by wreszcie ci prymitywni propagandziści z PiS-owskich gadzinówek przestali się wygłupiać?

  PiS i jego polityka wobec zablokowania budowy „Nord Stream” po prostu legła w gruzach.

  Zresztą podobnie jak i inne sztandarowe projekty tej formacji bezideowej 🙂 🙂 🙂

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Ukraiński portal „Strana.ua” informuje że pogłębia się konflikt pomiędzy nowa „cerkwią” na Ukrainie a jej faktycznym „kreatorem” czyli Patriarchą Konstantynopola Bartłomieja. ‚Schizmie w schizmie” (kolejnej) ma przewodzić były tzw. patriarcha kijowski Filaret, a głownym powodem pogłębiajacego sie konfliktu mają być zapisy w tzw. tomosie które faktycznie czynią z nowej „cerkwi” instytucję całkowicie podległą Patriarchatowi Konstantynopola;
  https://strana.ua/news/185300-na-sinode-ptsu-prinjali-polozhenija-protivorechashchie-tomosu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Trwa exodus ukraińskiej wykwalifikowanej siły roboczej o czym poinformował w ukromediach były ukraiński parlamentarzysta oraz były szef ukraińskiego biura INTERPOLU Kirił Kulikow. Według niego ukraińscy „konstruktorzy transporterów opancerzonych” zbiegli do Rosji, a ukraińscy „konstruktorzy lotniczy” do Kazachstanu „i dalej”;
  https://www.politnavigator.net/konstruktory-ukrainskikh-btrov-sbezhali-v-rossiyu.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.