Wojna domowa na Ukrainie 16.06.2019r.- 1470 dzień od nowego rozejmu.


„W tym tygodniu upłynęło pięć lat od wyzwolenia przez ukraińskich obrońców Mariupola, który zaznaje pokoju (z wyjątkiem przypadków, gdy rosyjskie wojska strzelały do ​​niego, zabijając dziesiątki ludzi) od tego czasu. Lekcja dla Donbasu polega na tym, że kiedy wojska rosyjskie odchodzą, zaczyna się pokój”– napisał wczoraj (15 czerwca) na swojej stronie na Twitterze Kurt Volker, specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu USA ds. Ukrainy.

A ja powiem to w ten sposób; dokąd amerykańscy politycy nie postanowili zrealizować swój plan destabilizacji Ukrainy obalając tam legalnie wybranego prezydenta, kraj ten żył w pokoju i nikt do nikogo tam nie strzelał.

Pierwsze ofiary pojawiły się w ostatnich dniach kijowskiego majdanu pod koniec lutego 2014 roku, gdy dotychczas nie ujawnieni strzelcy wyborowi z Hotelu Ukraina, zabili ponad sto osób po dwóch stronach barykady. Następna był zbrodnia w Domu Związków Zawodowych w Odessie, po czym odłączył się zgodnie z wolą jego mieszkańców Krym i rozpoczęła się wojna domowa na południowo-wschodniej Ukrainie gdzie władze centralne wysłały podległe im oddziały zbrojne. Gro z nich stanowiły paranazistowskie formacje ochotnicze oraz najemnicy opłacani przez różnych oligarchów, w tym pryncypała obecnego prezydenta- Igora Kołomojskiego. Celem tej operacji była pacyfikacja ludności cywilnej Donbasu. Od tego momentu trwa tam z różnym nasileniem wojna domowa, której skutkiem są ofiary w ludziach i mieniu.

Jeśli chodzi o wczorajszą piątą rocznicę „wyzwolenia” Mariupola przez batalion „Azow” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82k_%E2%80%9EAzow%E2%80%9D), miasto to odwiedził także osobiście prezydent Wołodymyr Zełenski.

Po pierwsze Zełenski spontanicznie spotkał się z mieszkańcami Mariupola, którym pogratulował z okazji obchodzonej piątej rocznicy wyzwolenia miasta:

„Jesteście wolnymi ludźmi, jesteście prawdziwymi Ukraińcami! Dziękuję za zatrzymanie Mariupola. Mariupol to Ukraina!”– powiedział Wołodymyr Zełenski podczas uroczystości z okazji 5 rocznicy wyzwolenia Mariupola.

Następnie Zełenski udał się do Multi Hubu „Spalah”, gdzie spotkał się z przedstawicielami biznesu i młodzieżom. Dokonał tam przeglądu opracowanego w tym mieście programu rozwoju dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Zełenski podkreślił, że małe i średnie firmy to „krew dla ciała kraju”. „Co może zrobić władza? Władza nie może ingerować i tylko pomagać”– powiedział Zełenski.

Zwrócił też uwagę na znaczenie reformy egzekwowania prawa. „Głównym celem jest ‚państwo w smartfonie’, aby zminimalizować komunikację biznesową z urzędnikami”– podkreślił Zełenski.

Wizytujący „Spalah” prezydent Zełenski podkreślił też, że projekty reform są obecnie przygotowywane w celu promowania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Poza tym, zwrócił on uwagę na znaczenie rozwoju infrastruktury Donbasu: „W niedalekiej przyszłości pojawią się zastrzyki inwestycyjne w infrastrukturę Donbasu. Mówię o tym ze wszystkimi inwestorami zagranicznymi”– podsumował tą część swojej wizyty w Mariupolu.

Słowa te ostrymi słowami skomentował rosyjski senator, Aleksiej Puszkow, który stwierdził, że są to tylko puste słowa:

„Zełenski ogłosił wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw w Donbasie, a także inwestycje zagraniczne w jego infrastrukturę. Słowa, słowa, słowa”– napisał Puszkow na Twitterze.

Według niego, przede wszystkim ukraiński przywódca powinien zaprzestać ostrzału DRL i ŁRL oraz „nie tworzyć miraży o inwestycjach, których w warunkach wojny nie będzie”.

Zełenski odwiedził jeszcze wczorajszego dnia Mariupolski Kombinat Metalurgiczny im. Ilicza, gdzie wziął udział w ceremonii podpisania umowy inwestycyjnej pomiędzy Metinwest Holdingem a francuską firmą Air Liquide.

Umowa ta została podpisana przez dyrektora generalnego Metinwest Group Jurija Ryżenkowa i wiceprezesa Air Liquide, Lasada Jovani. W ceremonii podpisania wzięli udział Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Francji na Ukrainie Isabelle Dumont.

Dokument przewiduje utworzenie rezerwy finansowej w wysokości 25 mln USD. Jest to pierwsza część dużego projektu, który zmaksymalizuje efektywność energetyczną i zmniejszy emisje zanieczyszczeń powstałych w procesie produkcyjnym zakładu.

„To bardzo ważne wydarzenie dla całej Ukrainy. Wzmocni to wiarę zachodniego rynku w stabilność kraju”– podkreślił Zełenski, dodając, że podpisanie umowy jest ważnym sygnałem dla inwestorów, którzy zdecydują się inwestować na Ukrainie.

Koszt całego projektu wynosi 78,3 mln USD. Podczas jego wdrażania powstanie dodatkowo około tysiąca nowych miejsc pracy.

Po ceremonii podpisania umowy, Zełenski dokonał przeglądu wyposażenia przedsiębiorstwa, w szczególności pracy maszyny do odlewania ciągłego nr 4. Urządzenie to zostało zbudowane w rekordowym czasie- w ciągu zaledwie dwóch lat. Jednocześnie jakoby maszyna ta spełnia wyśrubowane europejskie standardy jakości w zakresie ekologii. Oczywiście z tej części wizytacji Zakładu Metalurgicznego, nie pokazano żadnych zdjęć, aby pochwalić się tym „cudem” ukraińskiej techniki 🙂

Później jeszcze Zełenski zaznajamiał się z pracą mariupolskich jednostek Bezpieczeństwa Morskiego Służby Granicznej i Państwowej Służby Ratunkowej na Morzu Azowskim.

Tam płynąc na statku „Kapitan Czusow”, zapoznał się ze sposobami rozminowania podwodnego, ćwiczeniami w celu zatrzymania statku intruza oraz ćwiczeniami działań w podejmowanych w przypadku sytuacji nadzwyczajnych i pokazach statków służby patrolowej.

Poza tym przeprowadzono również pokaz lądowania bez spadochronu w Morzu Azowskim.

Ponadto głowa państwa zbadał stan łodzi państwowej służby ratunkowej i oddziału ochrony morskiej.

Zełenski zapoznał się też z próbkami sprzętu i mundurów dla specjalnych jednostek ochrony morskiej.

I po tak pracowitym dniu udał się wreszcie na zasłużony weekendowy wypoczynek.

Ja ze swej strony dodam, że problematykę „public relations” (PR- https://pl.wikipedia.org/wiki/Public_relations) ma Zełenski opanowaną do perfekcji, czego można było się już wcześniej domyślać znając jego prawdziwą profesję. Tylko, że nawet z najwspanialej i skuteczniej prowadzonej akcji PR sytuacja Ukrainy i Ukraińców nie ulegnie najmniejszej poprawie.

A w działaniach Zełenskiego, jak na razie jest tylko gra aktorska i puste „słowa, słowa, słowa”.

https://twitter.com/SpecRepUkraine,

https://www.president.gov.ua/news/all,

https://ria.ru/20190615/1555601328.html,

https://twitter.com/alexey_pushkov.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wizyty Zełenskiego w strefie Operacji Połączonych Sił, sytuacja wzdłuż linii frontu wyraźnie się poprawiła.

I tak, minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy 04:10 a 21:45, przy użyciu: haubicy 122 mm (12 pocisków), moździerzy kaliber 120 (18 min) i 82 mm (21 min) oraz granatników: AGS-17 (35 granatów), SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (3 granaty), 11 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane był następujące punkty tego odcinka frontu: Dolomitnoje- w rejonie Gorłówki, osiedla mieszkaniowe przy kopalniach Trudowskaja i im. Abakumowa- na obrzeżach Doniecka oraz Spartakus i Aleksandrowka- w rejonie Doniecka, a także: Kasztanowoje, Sachanka oraz Niebiereżnoje i Komiternowo- na południowym odcinku frontu.

Łącznie minionej doby na terytorium DRL spadło 91 pocisków (wobec 3030 z dnia poprzedniego) wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy, w wyniku czego zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne znajdujące się w miejscowości Komiternowo przy ulicy Watutina nr. 6A i 46. W rejonie tym została też uszkodzona linia wysokiego napięcia przebiegająca koło wsi Nabiereżnoje w pobliżu Komiternowa.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 16 червня 2019 року.

15 червня збройні формування Російської Федерації 21 рази порушили режим припинення вогню. З них чотири рази – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник також обстрілював наших захисників з озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 13 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
два рази ЛЕБЕДИНСЬКЕ – із гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
чотири рази околиці населеного пункту АВДІЇВКА – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, стрілецької зброї;
НОВОТРОЇЦЬКЕ – стрілецька зброя;
КРАСНОГОРІВКА – великокаліберні кулемети, стрілецька зброя;
тричі ВОДЯНЕ – з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ – зі станкового протитанкового гранатомету;
в районі населеного пункту ПІСКИ – з 82 мм гранатомету та станкового протитанкового гранатомету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні вісім разів:
чотири рази СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА – гранатомети різних систем, стрілецька зброя;
НОВОЛУГАНСЬКЕ – з автоматичних гранатометів;
околиці КРИМСЬКЕ – гранатомети різних систем, стрілецька зброя;
поблизу населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ – автоматичні гранатомети та великокаліберні кулемети;
ТРАВНЕВЕ – з міномети калібру 82 мм, автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів.
За минулу добу втрат серед українських захисників немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 15 червня одного окупанта було знищено.
Від початку поточної доби ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил три рази.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід” ворог здійснив два обстріли позицій українських захисників:
двічі поблизу населеного пункту ВОДЯЕ – з гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Північ” ворог один раз обстріляв позиції Об’єднаних сил:
околиці КРИМСЬКЕ – зі стрілецької зброї;
За поточну добу один військовослужбовець отримав поранення.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.06.2019r.- 1470 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Słowa, słowa, słowa”… trafnie ujął rosyjski senator kierunek jakim podąża nowy prezydent. Tylko, że samym widokiem nowej facjaty i jego pustą gadaniną, żaden zwykły Ukrainiec garnka nie wypełni 🙂 Jak słusznie Szef zauważył, to Zeleński PR ma perfekcyjny, ale ciekawe jak długo będzie jechał na tych pustych gadkach. Powinien sobie przybić piątkę z naszym, bo „Adi” lubi takich ładnie mówiących, a i łasy jest na poklepek po plecach 🙂 Dwóch kabareciarzy w jednym miejscu to może być niekończąca się karuzela śmiechu 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 2. OT zza Atlantyku, gdzie pojawiły sie informacje o tym że „ludzie’ samozwańczego „prezydenta Wenezueli” Guaido rozkradli „pomoc humanitarną”, to znaczy pieniądze i towary, które miały wspomóc m.in dezerterów z wenezuelskich sił zbrojnych którzy opowiedzieli sie za Guaido, a którzy obecnie przebywają na terytorium Kolumbii pozbawieni środków do zycia;
  >https://twitter.com/mfox_us/status/1139848115350134785
  Źródło;
  >https://es.panampost.com/orlando-avendano/2019/06/14/enviados-de-guaido-se-apropian-de-fondos-para-ayuda-humanitaria-en-colombia/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I powrót na Ukraine, gdzie wczoraj w nocy w Kijowie doszło do eksplozji w wyniku której całkowitemu zniszczeniu uległy trzy garaże. Na razie nie wiadomo co mogło być przyczyna tak silnego wybuchu, na szczeście nikt nie odniósł żadnych obrażeń;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4108122-spasately-utochnyly-dannye-o-moschnom-vzryve-v-kyeve
  Z kolei w Mikołajowie kierowca samochodu osobowego najechał na agresywnego osobnika, który na ulicy katował jakiegoś mężczyznę;
  https://novosti-n.org/news/read/169489.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kto przeciwko komu stosuje sabotaż sieci energetycznej z wykorzystaniem „cyberataków”. ‚The New York Times” ujawnił to o czym już wszyscy trzeźwo myślacy wiedzieli od dawna, czyli że robi to USA, opisujac amerykańską „taktyke wobec Rosji” polegająca własnie na zwiększeniu „cyberataków” wymierzonych w rosyjską sieć energetyczną;
  >https://www.nytimes.com/2019/06/15/us/politics/trump-cyber-russia-grid.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ciekawe OT dotyczace kryzysu w Mołdawii. Jak informuje rosyjski ‚Kommiersant” mołdawski oligarcha Włąd Płachotniuk (bliski przyjaciel Poroszenki) „ewakuował” się z Mołdawii po rozmowie z…Ambasadorem USA w tym kraju. Nie wiadomo o czym ze sobą rozmawiali, ale można się domyśleć z rozwoju wypadków że USAmany odmówiły wsparcia Płachotniukowi;
  https://strana.ua/news/206652-moldavskij-oliharkh-plakhotnjuk-pokinul-stranu-posle-korotkoho-razhovora-s-poslom-ssha.html
  I jeszcze jeden „akcent humorystyczny”, czyli ukraińska spółka ‚Ukrtransgaz” zaoferowała Mołdawii „uniezależnienie się” od dostaw gazu z Rosji, poprzez dostarczanie jej ‚gazu z UE”, czyli jak wiadomo właśnie gazu z Rosji ale w tzw. rewersie. warto także przypomnieć że „Ukrtransgaz” ostatnio alarmował ze grozi mu do końca czerwca wstrzymanie pracy ze względu na „pusta kasę”;
  https://strana.ua/news/206654-kiev-predlozhil-kishinevu-importirovat-haz-bez-uchastija-hazproma.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Kolejny ‚sukces” kijowskiego majdanu, czyli zbliża się chyba ostateczny już upadek, Odeskich Zakładów Przyportowych niegdyś „perły w koronie” ukraińskiego przemysłu chemicznego. O tragicznej sytuacji przedsiębiorstwa mieli poinformować na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Ukraińskiego zwiazku przemysłowców i przedsiębiorców oraz jeden z doradców tego związku. Warto przypomnieć że zakłady w Odessie były wielokrotnie wystawiane na sprzedaż, ale brakuje chętnych pomimo ciągłych obniżek ich ceny wywoławczej. Dodatkowo „gwoździem do trumny” może okazać sie przegrana przedsiebiorstwa przed sądem arbitrażowym w Sztokholmie, wyrokiem którego muszą one zwrócić 250 mln długu ukraińskiemu oligarsze Firtaszowi za gaz który od niego kupiły jeszcze w 2013 roku;
  https://sharknews.ru/odesskij-priportovyj-zavod-blizok-k-polnomu-unichtozheniyu/

  Polubione przez 4 ludzi

  • ” Dodatkowo „gwoździem do trumny” może okazać sie przegrana przedsiebiorstwa przed sądem arbitrażowym w Sztokholmie, wyrokiem którego muszą one zwrócić 250 mln długu ukraińskiemu oligarsze Firtaszowi za gaz który od niego kupiły jeszcze w 2013 roku;”- nie „kupiły” tylko UKRADŁY!!!!

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. I jeszcze o „rosyjskiej opozycji” która urządziła sobie kilkusetosobowy mityng w Moskwie, ogólnie przeciwko obecnym władzom Rosji (choć cześć „opozycyjnych aktywistów” pisze ze tak naprawdę nie wiadomo kto i po co zorganizował demonstrację). Podczas demonstracji domagano się m.in uwolnienia Kiriła Wyszynskiego ukraińskiego dziennikarza byłego redaktora portalu Ria Novosti Ukraina od maja 2018 roku przebywającego w ukraińskim areszcie sledczym pod zarzutem „zdrady na rzecz Rosjan”…
  https://peremogi.livejournal.com/45747679.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Małe OT z naszego kraju

  Nawet 2 mld dolarów miałby wynieść nasz wkład w budowę stałej bazy wojsk USA w Polsce. Potem rząd ponosiłby kolejne wydatki, uczestnicząc w kosztach obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. Sprawdziliśmy jakie opłaty ponoszą inni sojusznicy USA.
  Pytani przez WP eksperci podkreślają, że 2 mld dol. (7,4 mld zł) to duży ciężar dla podatników. Ta kwota nie wesprze modernizacji naszej armii. Cały budżet MON wynosi 41 mld zł.
  https://wiadomosci.wp.pl/polska-zaplaci-miliardy-za-obecnosc-wojsk-usa-bedziecie-zdziwieni-ile-placa-niemcy-6297002229626497a
  I zamiast komentarza…
  .https://www.chamsko.pl/95502/Kacapy_juz_sie_boja%21

  Polubione przez 4 ludzi

  • Trybunał i kryminał za takie marnotrawienie publicznego pieniądza. Żaden kraj nie płaci za obecność jankeskich bandytów, a u nas… O ZGROZO ! ZABIEGA SIĘ O TO ! To samo dotyczy dostawa gazu. Każdy normalny kraj szuka jak najlepszych warunków na zakup danego surowca, żeby szary obywatel mógł płacić jak najmniej t o u nad O ZGROZO ! Odrzuca się najtańszy rosyjski gaz, a bierze się kilkukrotnie droższy z USA !

   Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem jak to „tradycyjnie” już po kolejnej serii „sukcesów” na „froncie” ukraińska armia zabrała się za ostrzeliwanie czego sie da czym sie da. Podobno „najgłośniej” jest w okolicy donieckiego lotniska, jak na razie pojawiła sie informacja o jednej „ofierze”, czyli „letniej kuchni” znajdującej sie w Doniecku na ulicy Baszkirskiej…
  https://news-front.info/2019/06/16/vsu-obstrelivaet-territoriyu-aeroporta-idyot-boj-bezsonov/
  Z kolei inni „ukrowojacy” którzy aktualnie nie przebywaja na „froncie” zajmują sie wykańczaniem samych siebie na „głębokich tyłach”. W jednej z jednostek wojskowych stacjonujących w obwodzie lwowskim 9 czerwca jeden ukraiński wojskowy rozstrzelał drugiego, podobno w skutek „nieostroznego obchodzenia się z bronią”…
  https://24tv.ua/ru/uzhasnaja_smert_voennogo_na_lvovshhine_ego_sluchajno_zastrelil_drugoj_soldat_n1167232

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.