Wojna domowa na Ukrainie 02.07.2019r.- 1486 dzień od nowego rozejmu.


W dniu wczorajszym (1 lipca), na oficjalnej stronie kancelarii prezydenta Ukrainy zamieszczono tekst o tym jakoby pod miejscowością Wodiane- w części Donbasu znajdującego się pod kontrolą ukraińskich żołnierzy Operacji Połączonych Sił, doszło do ataku na wojskowy ambulans medyczny.

Incydentem zajął się sam prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełeński, który 1 lipca wyjechał z oficjalną wizytą do Kanady.

Zełenski na swojej stronie na Facebooku w następujący sposób skomentował domniemany ostrzał samochodu pogotowia w okolicy miejscowości Wodiane:

„Dopiero co wylądowaliśmy, żeby zatankować. Dowiedziałem się o smutnej wiadomości z Donbasu. Dwóch zabitych, jeden ranny. Ostrzał samochodu pogotowia w Wodiane jest pogwałceniem norm międzynarodowego prawa humanitarnego, haniebną i nikczemną próbą pokrzyżowania trudnego procesu negocjacyjnego w sprawie zawieszenia broni w Donbasie.

Jednocześnie Zełenski zapewnił, że Ukraina zawsze działała i działa w ramach umów międzynarodowych i prawa międzynarodowego.

Swój wpis zakończył apelem skierowanym do przywódców państw wspierających Ukrainę:

„Wzywam naszych partnerów w Europie i Stanach Zjednoczonych do właściwego reagowania na działania, które w żaden sposób nie przybliżają nas do pokoju”.

No i wszystko to byłoby normalną reakcją zbulwersowanego wrogimi działaniami podejmowanymi przez mitycznych „rosyjskich okupantów” Donbasu, gdyby nie to, że………..są jak zwykle tylko ukutymi na użytek propagandowy kłamstwami.

Po pierwsze, zapewne Zełenski bardzo słabo zna Donbas, a to jako, że pełni rolę przywódcy narodu („Sługi Narodu”), powinien chociaż znać topografię terenu gdzie jakoby toczą się walki o niepodległość Ukrainy z „rosyjskimi najemnikami” i „rosyjskimi wojskami”, powinien mieć w małym palcu. A jeśli nie on, to sztab ludzi których on za grube pieniądze zatrudnił jako swoich doradców.

Otóż, nawet pobieżne zapoznanie się z mapą Google tego terenu, na którym miało dojść do zbrodniczego zamachu na ukraińską wojskową „karetkę pogotowia”, pokazuje jednoznacznie, że wskazane jako miejsce incydentu, znajduje się w znacznej odległości od linii frontu (mapa poniżej):

https://www.google.com/maps/@47.1479108,37.7844618,13z

W tym miejscu przypomnę, że z kierunku Wodiane ukraińscy żołnierze z 36 brygady piechoty morskiej bardzo często prowadzą ostrzał celów cywilnych w rejonie miejscowości Dzierżyńskoje i Sachanki.

Po drugie (jak to widać na zdjęciach z miejsca zdarzenia), domniemany ambulans, okazał się być pojazdem bojowym typu Humwee (HMMWV- The High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle), pochodzącego z darów amerykańskich dla ukraińskich sił zbrojnych.

Poniżej zdjęcie tego typu pojazdu bojowego:

A w ten sposób wygląda ambulans Humwee:

Czy widać między tymi dwoma rodzajami samochodów Humwee jakąś różnicę?

Oczywiście różnica jest kolosalna, wzt. również pozostałość wraku samochodu, który jakoby został zniszczony przy użyciu broni przeciwpancernej przez tych niecnych „separatystów”, powinna bardzo wyraźnie pokazać te różnice.

Poniżej zdjęcia z miejsca zdarzenia:

Jak widzimy są to ewidentnie pozostałości po bojowej wersji samochodu amerykańskiej produkcji typu Humwee. Nie widać też wśród tych szczątków charakterystycznej zabudowy kabiny karetki oraz śladu po uderzeniu pocisku przeciwpancernego.

Jest za to karabinek maszynowy i duża dziura w ziemi, która ewentualnie może wskazywać na to, że eksplozja, która doprowadziła do zniszczenia ukraińskiego samochodu wojskowego pochodziła z ukrytej tam miny przeciwczołgowej.

Jako, że do zdarzenia doszło w znacznej odległości od linii frontu, to znaczy, że samochód ten, jak to ma bardzo często miejsce po ukraińskiej stronie frontu, najechał na minę umieszczoną tam, bez odpowiedniego oznakowania czy też sporządzonego planu pola minowego.

Tak więc, osoby które zginęły i ucierpiały z powodu tego tragicznego incydentu, nie są ofiarami krwiożerczych separatystów, którzy w ten sposób sabotują pokój, tylko są one ofiarami bałaganu jaki stworzyły ukraińskie siły zbrojne po swojej stronie frontu.

Dodam, że w wyniku tego incydentu zginęło dwóch żołnierzy ukraińskich, a jeden w stanie krytycznym znajduje się obecnie na reanimacji w szpitalu. Ofiarami są żołnierze ukraińskiej 36 brygady piechoty morskiej

Incydent ten dał pretekst ukraińskim siłom zbrojnym do ciężkiego ostrzału terytorium DRL, który prowadzony był m.in przy użyciu haubic 152 mm, praktycznie przez całą noc.
Ciekawe, czy Zełenski jest w pełni świadomy tego stanu rzeczy, czy też podobnie jak jego poprzednik na stołku prezydenta, jest manipulowany przez dowództwo ukraińskich sił zbrojny, a szczególnie przez sztab Operacji Połączonych Sił w Donbasie?

Na koniec, chciałbym zwrócić uwagę na bardzo charakterystyczną rzecz jaka ma miejsce przy okazji tego incydentu. Otóż, po raz pierwszy informacja ukraińska o takim ciężarze gatunkowym została przemilczana przez zachodnie media, a co najdziwniejsze- nawet przez media probanderowskiej Polski. I nie zrobiono z tego medialnej histerii.

Czyżby moja tu ciężka, długoletnia działalność zaczęły przynosić efekty, w postaci tego, że już bezmyślnie, i z automatu, nie przekazuje się informacji spreparowanych przez ukraińskie służby specjalne, aby tym sposobem po raz kolejny nie skompromitować się jako nierzetelne medium?

Jeśli tak jest, to jest to pierwszy bardzo poważny sukces w walce o prawdę z banderowską propagandą. A prawda jest o tyle istotna, bo tylko na jej podstawie można wyciągać prawidłowe wnioski, które nie zawiodą nas na manowce- jak wczoraj Zełenskiego.

Wzt. należy sobie tylko tego życzyć; oby było tak dalej 🙂


https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-zaklikav-mizhnarodnih-partneriv-ukrayini-nalezhnim-56129,

http://donetsk.today/news/292904-zelenskyy-pryzval-es-y-ssha-otreagyrovat-na-obstrel-sanytarnogo-avtomobylya-v-vodyanom-,

https://www.vistochka.com.ua/2019/07/Ii-zvaly-Iryna.html?fbclid=IwAR26t2G50oMqntntWFMQor8jR3rEQzPRyamEgROUzNwLM2mo-hYjQxntNK4,

https://pl.wikipedia.org/wiki/HMMWV,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Tak jak już we wstępie zwróciłem na to uwagę, wczorajszy incydent z dokonanym jakoby ostrzałem przy użyciu broni przeciwpancernej przez „separatystów” ukraińskiej karetki wojskowej, dał pretekst do zmasowanego ostrzelania dzisiejszej nocy przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL.

I tak, ukraiński ostrzał rozpoczął się już o godzinie 02:11, kiedy to na południowym odcinku frontu uszkodzone zostały w jego wyniku, trzy podstacje energetyczne, w efekcie 1965 gospodarstw domowych oraz 10 obiektów socjalnych, zostało pozbawione dopływu prądu, i trał on z przerwami do godziny 23:10.

Ostrzał ukraińscy żołnierze prowadzili przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 (73 pociski) i 122 mm (7 pocisków), moździerzy kaliber 120 (38 mim) i 82 mm (73 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (55 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (58 granatów), SPG-9 (18 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, w wyniku czego 35 razy zostały naruszone warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał w następujących punktach frontu: w rejonie Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina oraz Szirokaja Bałka), okolice i brzeża Doniecka (Żabiczewo, teren serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Mineralnoje, SPartakus, jasinowata, i Aleksandrowka- w okolicy Doniecka), a także na południowy odcinku frontu (Dokuczajewsk, Dzierżyńskoje, Komiternowo, Leninskoje, Oktiabr, Jaczkarskoje i Sachanki).

Łącznie w ciągu minionej doby na doniecki odcinek frontu i cele cywilne na terytorium DRL spadło 501 pocisków wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy (wobec 524 z dnia poprzedniego), w wyniku czego zostały uszkodzone lub zniszczone 4 obiekty: dwa w Komiternowie, a wiec dom przy ulicy Czerniachowskogo nr. 18 oraz na ulicy Pobiedy transformator energii elektrycznej, a także dom w Dzierżyńskoje przy ulicy Wartazowskoj nr 12 i w Krasnoarmieńskoje dom przy ulicy Zoi Kosmodiemjańskoj nr. 2.

Poza ty, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał terytorium ŁRL, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (2 miny) i 82 mm (6 min) oraz granatników AGS-17 (87 granatów) i RPG-9 (6 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkich karabinów maszynowych, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z kierunku: Ługańskoje (05:40, 06:50 i 07:10) oraz Popasnej (21:50) i Krimskoje (22:10), w stronę: Łogwinowa, Kalinowki, Prisziba i Mołodzieżnoje.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 2 липня 2019 року.

1 липня збройні формування Російської Федерації 25 разів порушили режим припинення вогню. З них 13 разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 15 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
п’ять разів поблизу ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем, озброєння БМП, снайперського вогню та стрілецької зброї;
тричі поряд АВДІЇВКИ – з мінометів калібру 120 мм;
неподалік МАР’ЇНКИ – з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем;
три рази в районі населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА – з мінометів калібру 120 та 82 мм, озброєння БМП та автоматичних гранатометів;
околиці ЛЕБЕДИНСЬКОГО – зі 120 мм міномету;
неподалік ОПИТНОГО – з великокаліберного кулемету;
поряд ПІСОК – з підствольного гранатомету;
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні 10 разів:
поблизу НОВООЛЕКСАНДРІВКИ – з міномету калібру 120 мм;
три рази неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 120 та 82 мм, автоматичних гранатометів;
район населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ – з міномету калібру 82 мм та автоматичного гранатомету;
двічі поряд ЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
неподалік НОВОТОШКІВСЬКОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
околиці КРИМСЬКОГО – з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
поряд населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ – з гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
В результаті ворожих обстрілів два українських військовослужбовця загинуло, ще двоє – отримали поранення. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 1 липня трьох окупантів знищено, та ще п’ятьох поранено.
Від початку поточної доби ворог два рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” позиції наших захисників були обстріляні 1 раз:
поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з гранатометів різних систем та великокаліберного кулемету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” ворог здійснив один обстріл позицій українських захисників:
поряд населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ – з міномету калібру 82 мм.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 02.07.2019r.- 1486 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kampania wyborcza na Ukrainie. Skandal z kandydatką proprezydenckiego ugrupowania Sługa Narodu” startujaca z jednego z okregów wyborczych w obwodzie chmielnickim. Ukromedia informuja że jest ona „głowną figurantka” śledztwa w sprawie rozkradzenia środków budżetowych (ok. 1,8 mln hrywien) przeznaczonych na „rekonstrukcje szpitala dla weteranów ATO”;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4113501-v-khmelnytskoi-oblasty-ballotyruetsia-fyhurant-uholovnoho-dela

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem niemiecki „Deutsche Welle” poinformował o tym że szwajcarska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie „prania” w szwajcarskich bankach pieniędzy wyprowadzonych z ukraińskiego państwowego koncernu „Naftohaz”. Na chwilę obecną głównymi podejrzanymi są dwaj obywatele Ukrainy, a suma „aresztowanych” w związku ze sprawą na kontach bankowych „brudnych pieniędzy” wynosi 60 mln franków szwajcarskich;
  https://strana.ua/news/209242-prokuratura-shvejtsarii-rassleduet-khishchenie-sredstv-naftohaza.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dramatyczna sytuacja w jednej z kopalni (należącej do spółki państwowej) na terytorium obwodu donieckiego pod kontrola Kijowa która niedawno odłaczono od prądu z powodu zadłużenia. Na dole kopalni pozostaje 6 górników którzy odmówili jej opuszczenia i żądają natychmiastowej interwencji państwa ukraińskiego by ja ratować przed całkowitym zniszczeniem. W zwiazku z odłączeniem prądu w kopalni staneły pompy przez co w każdej chwili moze zostać ona zalana. Na miejscu pojawił się przedstawiciel ukraińskiej rzecznik praw obywatelskich;
  https://strana.ua/news/209231-hornjaki-na-odnoj-iz-shakht-donbassa-trebujut-ne-otkljuchat-predprijatie-ot-elektroenerhii-i-otkazyvajutsja-podnimatsja-na-poverkhnost.html
  Ps. Teraz każdy może stwierdzić która ze stron konfliktu na Donbasie, rujnuje tamtejszy przemysł i swoimi działaniami naraża takze tamtejsze środowisko na katastrofę ekologiczną…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W temacie śledztw prowadzonych przeciwko byłemu prezydentowi Ukrainy Poroszence. Detektywi Państwowego Biura Śledczego weszli do siedziby należącego do Poroszenki (posiada 60 % akcji) banku „Miedzynarodowy Bank Inwestycyjny” i zajęli całą znajdujaca się tam dokumentację. Dal przypomnienia, przeciwko Poroszence prowadzone sa sledztwa m.in z w zwiazku z podejrzeniem o „pranie brudnych pieniedzy”, ukrywanie dochodów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4113459-delo-protyv-poroshenko-hbr-yzymet-dokumenty-v-banke-eks-prezydenta

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, dwójka dzieci z szóstki jaka wczoraj została ranna po wybuchu granatu na placu zabawa w jednej z miejscowości pod Dnieprem jest nadal ciężki, ale nie zagraża juz ich życiu. Według pierwszych ustaleń dzieci „bawiły” się najprawdopodobniej granatem od granatnika podwieszanego WOG-25P;
  https://korrespondent.net/ukraine/4113480-vzryv-na-dnepropetrovschyne-dvoe-detei-v-tiazhelom-sostoianyy
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Amunicja_bez%C5%82uskowa_40_mm

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tzw. patriarcha kijowski Filaret który dokonał rozłamu w tzw. Kosciele Prawosłąwnym Ukrainy udzielił wywiadu w którym ogłosił ze duchowni którzy w czasach ZSRR współpracowali z KGB nie popełnili grzechu, tłumacząc to tym ze wszystko co ówczesnie sie działo było „zgodne z wolą bożą”. Warto przy tym przypomnieć że i sam „Filaret” (właściwie Mychajło Denysenko) przyznał sie do współpracy z KGB 🙂
  https://strana.ua/news/209245-filaret-zajavil-chto-svjashchenniki-ne-mohli-izbezhat-sotrudnichestva-s-khb-vo-vremena-sssr.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. O „najsilniejszej armii na kontynencie europejskim” jak zwykł opowiadac „generalissimus” Poroszenko. Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze zakończyło dochodzenie w sprawie brutalnego (jeden stracił śledzionę) pobicia dwóch żołnierzy przez dowódcę plutonu Gwardii Narodowej. Do zdarzenia miało dojść w marcu tego roku podczas szkolenia terenowego na jednym z poligonów wojskowych. „Krewkiemu” wojskowemu grozi teraz od 7 do 10 lat pozbawienia wolności;
  https://strana.ua/news/209271-komandir-vzvoda-natshvarii-dvazhdy-izbil-soldata-i-poshel-pod-sud.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Premier (jeszcze) Ukrainy Hrojsman wytknął prezesowi państwowego koncernu „Naftohaz” Kobolewowi 286,5 mln hrywien „nagrody” jaką ten sobie „przyznał” za „zwycięstwo” nad rosyjskim „Gazpromem” przed sądem arbitrażowym w Sztokholmie. Hrojsman przypomniał, że Ukraina nadal nie otrzymała zadnych pieniędzy od „Gazpromu” po wygraniu w Sztokholmie, a mimo to zarząd „Naftohazu” przyznał sobie ogromne nagrody i poradził im by lepiej te pieniądze zwrócili do budżetu;
  https://www.unian.net/economics/energetics/10603467-groysman-predlozhil-kobolevu-vernut-pochti-300-millionov-griven-premii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „Draka” na Majdanie Niezalezności w Kijowie, gdzie POROCHOBOTY zwołały „wiec” przeciwko dopuszczeniu do wyborów na Ukrainie „rosyjskiego propagandzisty” (jak go nazywają) Anatolija Szarija. Przy okazji pobity został przez nich dziennikarz ukraińskiego portalu „Strana.ua” który przygotowywał materiał na temat owego „protestu”;
  https://strana.ua/news/209374-zhurnalista-strany-vlada-bovtruka-izbili-na-majdane-poroshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” przygotował artykuł w związku z tragiczną „falą” śmierci dzieci na Ukrainie jaka miała ostatnio miejsce. Miedzy innymi pijani policjanci zastrzelili bawiącego się na ulicy 5 – latka, padają ofiarami pedofilii jak 11 – latka z Chersonia, a także…popełniają samobójstwa jak 9 – letnia dziewczynka z obwodu chersońskiego;
  https://strana.ua/news/209260-ubijstva-i-samoubijstva-detej-v-ukraine-v-ijune.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.