Wojna domowa na Ukrainie 26.07.2019r.- 1510 dzień od nowego rozejmu.


Ukraińskiej paranoi ciąg dalszy.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wraz z prokuraturą wojskową zatrzymała rosyjski tankowiec, który w listopadzie 2018 roku zablokował tor wodny prowadzący przez Cieśninę Kerczeńską pomiędzy Morzem Czarnym a Azowskim.

Zatrzymana jednostka o nazwie „Nejma” w środę 24 lipca przybyła do ukraińskiego portu Izmaił w obwodzie odeskim pod zmienioną nazwą „Nika Spirit”. Okręt ten należy do firmy „Fos Shipping Management” z Gelendżyku.

Władze Kraju Krasnodarskiego potwierdziły, że w biurze właściciela jednostki jest prowadzone przeszukanie. Dochodzenie ma wyjaśnić – „przyczyny wysłania tankowca na Ukrainę”. Podobno ten 20-letni rosyjski tankowiec miał w Izmaile przejść remont.

SBU przesłuchała załogę statku oraz zarekwirowała jego dokumenty i nagrania rozmów prowadzonych w trakcie wydarzeń w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. SBU zaczęła też przygotowywać wnioski o areszt dla rosyjskich marynarzy. Sam tankowiec uznano za dowód w toczącym się śledztwie.

„Wbrew normom międzynarodowego prawa morskiego wojskowi służb granicznych Federacji Rosyjskiej z użyciem broni zablokowali ruch ukraińskich okrętów w czasie, gdy przepływały one przez kanał Kercz-Jenikale w Cieśninie Kerczeńskiej, z pomocą tankowca Neyma (…)”– napisano w oświadczeniu SBU.

Następnie 10-osobową załogę statku przesłuchano jako świadków i wysłano autokarem do Mołdawii, skąd odlecieli oni do Moskwy.

Sprawa dotyczy wydarzeń z listopada zeszłego roku, kiedy to- wg. oficjalnej ukraińskiej wersji- w czasie próby przepłynięcia przez Cieśninę Kerczeńską przez ukraińskie okręty patrolowe, w pobliżu Mostu Krymskiego drogę zagrodził im rosyjski tankowiec „Neyma”. Rosyjskie władze podały wtedy, że na tankowcu nastąpiła awaria. Jednak zdaniem SBU, to rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa niezgodnie z prawem użyła cywilnej jednostki do zablokowania toru żeglugowego– zagłębienia kanału Kercz-Jenikale.

Dzięki temu manewrowi, ukraińskie jednostki musiały zawrócić, a potem zostały ostrzelane przez okręty rosyjskiej straży przybrzeżnej. Rosyjska Straż Graniczna zatrzymała i przejęła wtedy ukraińskie kutry patrolowe „Nikopol” i „Berdiańsk” oraz holownik „Jany Kapu”. Załogi tych jednostek osadzono w areszcie, w którym decyzją sądu, przebywają do chwili obecnej. Zostali oni oskarżeni o próbę nielegalnego przekroczenia granicy i oczekują na rozprawę sądową.

Przeciwko wczorajszemu zatrzymaniu rosyjskiego tankowca zaprotestowało MSZ Rosji, grożąc Ukrainie „poważnymi konsekwencjami” w przypadku „wzięcia zakładników” :

„Jeśli mówimy o wzięciu Rosjan jako zakładników, to zostanie to zakwalifikowane jako rażące naruszenie prawa międzynarodowego i na konsekwencje nie trzeba będzie długo czekać”– napisano w oświadczeniu rosyjskiego resortu dyplomacji.

„To zatrzymanie jest absolutnie nielegalne, może być dokonane tylko na podstawie decyzji sądu”– powiedział pierwszy zastępca przewodniczącego Komitetu Rady Federacji ds. Międzynarodowych Władimir Dżabarow.

Władymir Dżabanow ocenił, że „to zupełnie nie sprzyja pozycji wyjściowej w procesie negocjacji między Rosją a Ukrainą. Jeśli Kijów chce trochę poprawić nasze stosunki, powinien natychmiast uwolnić tankowiec”.

Dodam jeszcze, że rosyjskie organy ścigania przeszukiwały wczoraj siedzibę firmy „Fos Shipping Management” w mieście Gelendżyk w Kraju Krasnodarskim nad Morzem Czarnym. Spółka jest oficjalnie właścicielem tankowca „Nika Spirit” zatrzymanego w czwartek w porcie Izmaił na Ukrainie.

„Przyszli do nas przedstawiciele organów ścigania i są u nas”– powiedział rosyjskiej agencji informacyjnej „TASS” przedstawiciel firmy „Fos Shipping Management”.

Jednak, jak poinformował na swojej stronie na Facebooku dziennikarz z ukraińskiego portalu „Cenzor.net”, Jurij Butusow, statek „Nika Spirit”, faktycznie ma być własnością firmy „Juwas Trans” zarejestrowanej na Krymie. Napisał on, że należące do firmy dwa holowniki 25 października ubiegłego roku miały umieścić statek w poprzek Cieśniny Kereczeńskiej. W wyniku czego zmuszone do zawrócenia i popłynięcia przez wody terytorialne Rosji, ukraińskie okręty zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej FR, a następnie dokonano aresztowania ich załogi składające się łącznie z 24 ukraińskich marynarzy i agentów SBU.

W marcu br. z inicjatywy ukraińskiej prokuratury wojskowej ówczesny prezydent Petro Poroszenko nałożył sankcje na firmę „Juwas Trans”, przewidujące areszt należących do niej statków.

No i zamiast nich dokonano wczoraj zatrzymania i aresztu bogu ducha winnego tankowca, należącego do zupełnie innej firmy.

Ciekawa logika 🙂

Natomiast jeśli chodzi o sprawdzone fakty dotyczące tego jakże groźnego dla Ukrainy rosyjskiego tankowca, to rzeczywiście zmieniono jego nazwę z „Nejma” na „Nika Spirit”, nie zmieniając jego międzynarodowego numeru identyfikującego- 8895528. Wiadomo też, że w czerwcu 2018 roku został on wystawiony na sprzedaż, zaś jego licytacja zakończyła się pod koniec tego samego roku. Jej wynik jest nieznany, bo właściciel nie poinformował o tym publicznie. Po prostu nie ma takiego obowiązku.

Według portalu „MarineTraffic” tankowiec „Nika Spirit” wyruszył w ostatnią podróż z portu Kawkaz w Kraju Krasnodarskim. Jego cała droga, od wypłynięcia z portu, aż do dotarcia do Izmaile, gdzie miał przejść remont (i zapewne przejdzie), była monitorowana przez SBU.

Poniżej relacja filmowa z bardzo niebezpiecznej akcji zajęcia rosyjskiego tankowca przez bohaterskich ukraińskich bezpieczniaków:

https://www.marinetraffic.com/en/ais/home/centerx:42.5/centery:45.1/zoom:4,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na donieckim i ługańskim odcinku frontu, nadal spokojnie.

W sumie, na donieckim odcinku frontu, doszło ze strony ukraińskich żołnierzy do 4 incydentów z użyciem osobistej broni automatycznej, będących wynikiem niesubordynacji spowodowanej stanem zamroczenia alkoholowego, byciem pod wpływem narkotyków, czy też zwykłej frustracji i nudy. Oczywiście szkód z takiego ostrzału kulą w płot, nie było żadnych.

Natomiast jeśli chodzi o ługański odcinek frontu, to jak zameldowali wczoraj obserwatorzy z Misji Monitorującej Koordynacji i Przestrzegania Zawieszenia Broni, ukraińscy żołnierze w rejonie Stanicy Ługańskiej, z którego nota bene całkowicie mięli się wycofać, zaczęli instalację nowych pól minowych.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 26 липня 2019 року.

25 липня Збройні Сили України дотримувалися сталого режиму припинення вогню, тоді як збройні формування Російської Федерації та її найманці порушили заборону на використання будь-якої зброї. Противник відкривав вогонь по наших захисниках з ручного протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив обстріл позицій Об’єднаних сил:
неподалік ПРИЧЕПИЛІВКИ – з ручного протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету.
В результаті ворожого обстрілу один військовослужбовець отримав поранення.
Від початку поточної доби обстрілів позиції Об’єднаних сил не зафіксовано.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.07.2019r.- 1510 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Nowa epocha swobody” na Ukrainie. Ukromedia piszą już o tym ze teraz będzie to faktyczna „republika prezydencka” z faktycznie nieograniczoną władza, nadaną mu przez samych Ukraińców w wyborach, sprawowaną przez Wołodymyra Zelenskiego (a prawdopodobnie przez oligarchę Kołomojskiego);
  https://korrespondent.net/ukraine/4122761-prezydentskaia-respublyka-chto-budet-posle-vyborov
  Pojawiły sie także informacje że „kamanda Zelenskiego” szykuje szereg „przepisów” które maja na celu „zdyscyplinowanie” i „utrzymanie w jednomyślnosci” nowych deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu”. Mają to być „kary” począwszy od „upomnień finansowych”, a skończywszy na „wydaleniu z parlamentu”;
  https://strana.ua/articles/analysis/213511-novaja-rada-kak-sobirajutsja-nakazyvat-deputatov-sluhi-naroda-zelenskoho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem „rosyjska agentura” draży nową kijowska „wierchuszkę”. Rosyjscy internauci ujawnili ze nowa wiceszefowa ukraińskiej Służby Wywiadu Zagranicznego, mianowana przez prezydenta Zelenskiego, jak gdyby nigdy nic „udziela się’ na oficjalnie zakazanych na Ukrainie rosyjskich portalach społecznosciowych, w szczególnosci w „grupach randkowych z obcokrajowcami” oraz społeczności „Komunizm jest modny” 🙂
  >https://twitter.com/Vityzeva/status/1154655244548263936

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT światowe, czyli trwa „wojna o rosyjskie systemy S – 400” na linii Waszyngton – Ankara. Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo w udzielonym przez siebie wywiadzie przestrzegł Turcję przed rozmieszczeniem na swoim terytorium rosyjskich systemów S – 400, ostrzegajac przed wprowadzeniem przeciwko niej nowych sankcji, które na razie wstrzymuje Prezydent USA;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-07-25/pompeo-urges-turkey-not-to-make-russian-s-400-operational

  Polubione przez 2 ludzi

 4. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Z jednej z komisji wyborczych w Moskwie jej pracownicy w asyście policji wyniesli dywan na którym urządziła „protest” jedna z czołowych rosyjskich „liberastek” Liubow Sobol;
  >https://twitter.com/StalinGulag/status/1154492271947112465
  Pracownicy komisji tłumaczyli ze zrobili to ponieważ dywan, który przyniosła ze soba Sobol, był „brudny i pełen pluskiew” 🙂 dlatego trzeba było go wynieśc na zewnątrz żeby z niego „usuną pasożyty” 🙂 🙂
  >https://twitter.com/GusevaOlyaa/status/1154637424091443200
  Dla przypomnienia, „protesty liberastów” w Moskwie zaczęły sie jak jedna z tamtejszych komisji wyborczych zakwestionowała pewną liczbę podpisów na dostarczonych przez nich listach podpisów poparcia dla wystawionych przez nich kandydatów do moskiewskiego samorzadu.

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Najwyższa Izba Kontroli po przeprowadzonej kontroli w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skrytykowała wydatek ponad 7 mln zł na na portal Puszcza.tv, stworzony przez fundację Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”.
  Kontrola wykazała szereg uchybień i nieprawidłowości-ciekawe czy poza pogrożeniem paluszkiem zostaną ukarani sprawcy tych nadużyć 🙂
  https://kresy.pl/wydarzenia/nik-przyznanie-ponad-7-mln-zl-fundacji-sakiewicza-nierzetelne-i-przedwczesne/

  Polubione przez 3 ludzi

  • „….ciekawe czy poza pogrożeniem paluszkiem zostaną ukarani sprawcy tych nadużyć”- przecież on jest pod specjalną ochroną państwa „prawa i sprawiedliwości” 🙂 🙂 🙂

   A z drugiej strony widać jakimi oni zasadami się kierują. I to jest bardzo niepokojące.

   Czyżby do polityki garnęli się sami szubrawcy i upadłe kobiety?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 6. Tymczasem ukraińska Narodowa Agencja d/s Przeciwdziałania Korupcji poinformowała ze dwójka nowych deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy „zapomniała” w swoich deklaracjach majatkowych wpisać…prawie 200 mln hrywien w związku z czym oficjalnie skąłda zawiadomienie w NABU. Chodzi o dwójkę deputowanych (z ugrupowań „Samopomoc” oraz „odrodzenie”) którzy weszli do parlamentu z okręgów jednomandatowych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4122891-dva-nardepa-zabyly-ob-ymuschestve-pochty-na-200-mln-napk

  Polubione przez 2 ludzi

  • Jeśli o tym spotkaniu informują media to było to tylko teoretycznie „tajne spotkanie”.

   A poza tym, zapewne trwają obecnie w kuluarach jakieś gorączkowe rozmowy i targi o nowym podziale wpływów. Oczywiście w tym celu aby nie wywołać otwartej i krwawej wojny gangów.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 7. Przypomniał o sobie :gruziński legion” (dla przypomnienia była to „banda” złożona głownie z obywateli Gruzji walczaca po stronie Kijowa na Donbasie, która później stamtąd zdezerterowała). Ukromedia informuja ze w obwodzie kijowskim „grupa uzbrojonych obywateli Gruzji” napadła i ograbiła na kierowcę Toyoty Land Cruiser. Policji udało się zatrzymac dwójkę napastników, którymi okazali sie własnie „obywatele Gruzji tymczasowo mieszkajacy w Kijowie”;
  https://strana.ua/news/213610-v-kievskoj-oblasti-proizoshlo-hruzinskoe-ohrablenie.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ciąg dalszy skandlu z „wojną” jaką prowadzi ukrobezpieka (SBU) z koncernem „ArcelorMittal” do którego należą zakłady metalurgiczne w Krzywym Rogu na Ukrainie. Dla przypomnienia SBU oskarżyło zakłady O ‚zatruwanie środowiska”. W cała sprawę wmieszał się oficjalny przedstawiciel UE na Ukrainie który w wywiadzie dla ukromediw „pogroził palcem” SBU przestrzegając że jej działania „niszczą atrakcyjność inwestycyjną Ukrainy” oraz zwrócił uwagę że zanieczyszczone są także inne regiony Ukrainy m.in Mariupol, który jak wiadomo jest „centrum przemysłowym” oligarchy Achmetowa;
  https://strana.ua/news/213616-obyski-na-arcelormittal-kommentarij-posla-es.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tak jak pisałem wczoraj, czyli dlaczego „Pinokio” zdecydował sie na „aresztowanie” rosyjskiego statku. Dzisiaj spotkał się z „dobrym wujciem Kurtem”, czyli z wysłannikiem Departamentu stanu USA Volkerem;
  https://strana.ua/news/213651-vstrecha-volkera-s-zelenskim-26-ijulja-o-chem-shla-rech.html
  A Ambasada USA w Kijowie oficjalnie pochwaliła nowe władze Ukrainy „za ochronę interesów kraju nie tylko stanowczo, ale także humanitarnie i zgodnie z normami międzynarodowym’…
  https://korrespondent.net/ukraine/4122960-v-ssha-pokhvalyly-ukraynu-za-yntsydent-s-tankerom

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraiński portal ‚Strana.ua” przedstawia „dossier” Nikity Makiejewa „ochotnika z Rosji”, obecnie z obywatelstwem Ukrainy nadanym przez „Pinokia”, który w dniu wczorajszym w ramach „protestu” skakał po samochodzie Poroszenki. Według informacji przekazanych przez portal miał on posiadać w Sankt Petersburgu „firmę budowlaną ELF”, a o tym co się dzieje na Ukrainie „dowiedział się podczas wakacji w Tajlandii i rozmów ze znajomymi rosyjskimi wojskowymi”. Co najciekawsze ów „ochotnik” (WRAZ I INNYMI „BOJCAMI” Z „AZOWA”) przeszedł szkolenie w POLSKIEJ kompanii „European Security Academy (ESA)”, która zajmuje się prowadzeniem szkolenia dla sił bezpieczeństwa, organów policyjnych i wojskowych…
  https://strana.ua/news/213638-nikita-makeev-chto-izvestno-o-dobrovoltse-napavshem-na-poroshenko.html
  …a która była onegdaj „celem” portalu ‚Bellingcat” który oskarżył ją o to ze „specjalizuje się” w „szkoleniu członków ugrupowań ultraprawicowych, faszystowskich i rasistowskich”;
  https://ru.bellingcat.com/novosti/ukraine/2018/08/30/eu-firm-trained-white-supremacists-fascists/

  Polubione przez 2 ludzi

 11. US Donald znowu ‚atakuje’, na szczęście tylko poprzez swoje konto 🙂 Tym razem zażądał on od Premiera Szwecji zwolnienia z aresztu amerykańskiego rapera Rakima Mayersa znanego jako „A$AP ROCKY”, który przebywa w szwedzkim areszcie od początku lipca pod zarzutem uczestnictwa w bójce oraz napadu na człowieka;
  https://strana.ua/news/213671-osvobozhdenija-repera-aap-rocky-potreboval-donald-tramp.html
  Ps. ‚Ciężki to orzech do zgryzienia” dla „tęczowych” Szwedów którzy stale oskarżają US Donalda o „rasizm” i „nietolerancje”, a sami „ciemiężą” Afroamerykanina 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 12. https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/znany-ukrainski-dziennikarz-w-ciagu-2-miesiecy-poznamy-prawde-o-masakrze-na-majdanie/

  Znany ukraiński dziennikarz o promajdanowych poglądach Dmitrij Gordon udzielił wywiadu rosyjskiemu opozycyjnemu Radiu Moskwa, w którym wyraził przekonanie, że nowe ukraińskie władze doprowadzą wkrótce do ujawnienia, kto stał za strzelaniną na kijowskim Majdanie w lutym 2014 roku, w wyniku której zginęło niemal sto osób

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Dla zainteresowanych, artykuł z chińskich mediów (tłumaczenie rosyjskie) o tym jak Zachód z USA na czele z państwa z zaawansowanym kompleksem wojskowo-przemysłowym (pozostałym w spadku po ZSRR) „stworzyły” najbiedniejsze państwo w Europie. Cytat „Ukraina [obecnie] jest rolniczym krajem trzeciego świata, który nie jest w stanie samodzielnie produkować czegokolwiek”;
  https://inosmi.ru/politic/20190619/245310608.html
  Źródło (gdyby ktos znał chiński);
  https://user.guancha.cn/main/content?id=127289

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Kto gdzie i dokąd wyjeżdża z „wolnej i demokratycznej” Ukrainy. Okazuje się z ukraińskiej Odessy kursowały autokary do „okupowanego” Ługańska poprzez terytorium Federacji Rosyjskiej. Taka „haniebna zdrada” nie mogła ujść uwadze SBU, która pochwaliła sie „zablokowaniem pasażerskich przewozów na niekontrolowane terytorium”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4123130-sbu-zablokyrovala-passazhyrskye-perevozky-yz-odessy-v-lnr

  Polubione przez 3 ludzi

 15. W ukraińskich mediach pojawiły się informacje ze po tym jak nowy prezydent Ukrainy odwołał Ambasadora Ukrainy w USA Walerija Czałego, Biały Dom odrzucił już trzy kandydatury przedstawione przez Kijów na jego miejsce. Ma to być zwiazane z naciskami ze strony USA i oporem ze strony Ukrainy, na przekazanie „materiałów kompromitujacych” byłego prezydenta USA Joe Bidena, który jak wiadomo będzie kontrkandydatem Donlada Trumpa w najbliższych wyborach prezydenckich;
  https://strana.ua/news/213708-amerika-otkazala-uzhe-trem-ukrainskim-poslam-iz-za-dela-bajdena.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Seria skandali w ukraińskiej policji obwodu odeskiego. Ukromedia informują o „wielkiej czystce” w „patrolówce” w Odessie, której wszyscy naczelnicy musza poddać się kontroli kwalifikacji oraz atestacji w związku z oskarżeniami, przedstawionymi przez jedną z funkcjonariuszek policji, o branie łapówek;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4123128-korruptsyonnyi-skandal-upravlenye-polytsyy-odesskoi-oblasty-vyvely-za-shtat
  Z kolei były już naczelnik policji obwodu odeskiego oraz jego były zastępca podejrzani są o to ze wspólnie ze znajomym biznesmenem „upłynniali” papierosy skonfiskowane podczas „akcji przeciwko przemytnikom”. Ukromedia informują że policjanci oficjalnie mieli „przechoywać” skonfiskowane papierosy w magazynach należących do znajomego biznesmena, a ten je stamtąd „po cichu wyporowadzał” i sprzedawał. Podobno dwójka podejrzanych, ów biznesmen oraz były zastępca naczelnika, w tej sprawie zdołała uciec zanim zdołano ich aresztować;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4123148-dvoe-fyhurantov-dela-eks-shefa-polytsyy-odeschyny-sbezhaly

  Polubione przez 3 ludzi

  • Na razie siedmiu. 3/4 obsady nowego parlamentu to osoby „nowe”. Wystarczy kilka propozycji łapówek, obietnic i nagle grono wielbicieli Achmetowa znacznie wzrośnie. Zresztą wystarczy porozumienie z Kolomojskim i w mym przekonaniu nowy parlament zagłosuje tak jak zechce oligarcha numer 1 na Ukrainie.

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.