Wojna domowa na Ukrainie 14.08.2019r.- 1529 dzień od nowego rozejmu.


No i stało się: wreszcie każdy Rosjanin będzie mógł wybrać wolność!

Możliwe jest to dzięki łaskawości prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który wspaniałomyślnie podpisał wczoraj (13 sierpnia) dekret nr. 594 w sprawie uproszczonej procedury nabywania obywatelstwa ukraińskiego przez niektórych Rosjan- oczywiście spełniających odpowiednie warunki.

Dekret ten zwalnia określony typ osób od obowiązku posiadania tylko jednego obywatelstwa, a więc stosowany ma być wobec tych, którzy są obywatelami Federacji Rosyjskiej, i które są prześladowane z powodów politycznych w swoim kraju. Takie osoby mogą składać wnioski o uzyskanie jakże cennego obywatelstwa ukraińskiego.

Dekret ten obejmuje także osoby, które służą lub służyły, w siłach zbrojnych Ukrainy i które mają wybitne zasługi dla Ukrainy lub wobec których przyjęcie obywatelstwa ukraińskiego leży w interesie narodowym. A więc i takie również, które brały lub biorą udział we wdrażaniu środków zapewniających bezpieczeństwo narodowe i obronę, stawiały czynny opór oraz powstrzymywały zbrojną agresję Federacji Rosyjskiej w regionach Doniecka i Ługańska.

Zgodnie z dokumentem Gabinet Ministrów Ukrainy powinien przedstawić Radzie Najwyższej projekt ustawy upraszczającej procedurę uzyskiwania obywatelstwa ukraińskiego przez te kategorie osób, a także projekt ustawy o procedurze udzielania azylu.

Ponadto rząd jest upoważniony do przeprowadzania, z udziałem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, weryfikacji zgodności z wymogami ustawodawstwa w dziedzinie obywatelstwa przez Państwową Służbę Migracyjną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, misje dyplomatyczne i instytucje konsularne Ukrainy przy podejmowaniu decyzji o rejestracji nabycia obywatelstwa Ukrainy.

Chyba trzeba będzie bardzo poważnie rozważyć tak niebywale korzystną okazję 🙂

Dodam tylko, że ustawa ta może też być zwykłym blefem prawnym jakie dość często pojawiają się na Ukrainie, gdyż, jednym z warunków przyznania w trybie uproszczonym obywatelstwa Ukrainy, obejmuje osoby, które walczyły i stawiały opór przeciwko agresji ze strony FR. Jeśli więc nie ma, nie było i nie będzie takiej agresji, to oczywiście nikt z tego tytułu żadnego obywatelstwa nie otrzyma. No chyba, że udowodni to, iż taka agresja miała miejsce 🙂

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-sprostiv-proceduru-nabuttya-gromadyanstva-ukrayini-56821.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały, w godzinach pomiędzy 03:30 a 22:20, przy użyciu: czołgu  (6 wystrzałów), moździerza kaliber 120 mm (10 min) i moździerzy kaliber 82 mm (15 min) oraz granatników: AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (15 granatów) i RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej i broni snajperskiej, 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu:  rejon Gorłówki (Zajcewo, Gołmowski i Wierchnietoreczkoje Niżne), okolice i obrzeża Doniecka (teren koło serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopani Trudowskaja oraz Jasinowata i SPartakus), a także na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk, Oktiabr i Komiternowo).

Łącznie w wyniku wczorajszych ostrzałów prowadzonych przez ukraińskich żołnierzy na terytorium DRL spadło 80 pocisków (wobec 115 z dnia wczorajszego) nie powodując tym razem żadnych szkód i strat.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu różnego typu granatników oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był w kierunku Sokolników i Żiełoboka z rozkazu dowódcy ukraińskiej 14 samodzielnej brygady zmechanizowanej dowodzonej przez pułkownika Siergieja Bojczenki oraz Niżnego Łozowego z rozkazu dowódcy 30 samodzielnej brygady zmechanizowanej, pułkownika Iwana Garaza, a także Zołotoje-5 z rozkazu dowódcy 72 brygady zmechanizowanej, pułkownika Artiema Bogomołowa. Mimo to, strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

Зведення станом на 07:00 14 серпня 2019 року.

13 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці тринадцять разів порушили режим припинення вогню. Ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив дванадцять обстрілів:
неподалік ТАЛАКІВКИ – з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
двічі в районі ВОДЯНОГО – з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу ГНУТОВОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
в районі НОВОГНАТІВКИ – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
двічі поблизу НОВОТРОЇЦЬКОГО – зі станкового протитанкового гранатомета та великокаліберного кулемета;
поблизу КРАСНОГОРІВКИ – зі стрілецької зброї;
неподалік ЛЕБЕДИНСЬКОГО – зі стрілецької зброї;
поблизу ПАВЛОПОЛЯ – зі стрілецької зброї;
неподалік НОВОГНАТІВКИ – зі стрілецької зброї;
поблизу АВДІЇВКИ – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 1 обстріл позицій Об’єднаних сил:
в районі ПІВДЕННОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Втрат з нашого боку не зафіксовано.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 1 раз порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 1 обстріл:
поблизу ПІСКІВ – зі стрілецької зброї.

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.08.2019r.- 1529 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Dalekiego Wschodu, czyli „majdan w Hongkongu”. Chiny zabroniły złożyć „wizytę” w porcie w Hongkongu dwóm okrętom US Navy;
  https://www.interfax.ru/world/672636
  Z kolei przewodniczący wpływowej komisji spraw zagranicznych w brytyjskiej Izbie Gmin wezwał władze w Londynie do wydawania brytyjskich paszportów mieszkańcom Hongkongu…
  https://www.theguardian.com/politics/2019/aug/13/uk-british-nationality-hong-kong-citizens-tom-tugendhat
  Ps. Jak widać „Putin zły” według „brytoli”, ale warto sie od niego uczyć…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Awantura na posiedzeniu „grupy przygotowawczej” nowej Rady Najwyższej Ukrainy. O „używanie jezyka rosyjskiego” pokłócili sie z jednej strony Wadim Rabinowicz z ugrupowania (prorosyjskiego) ‚Opozycyjna platforma – Za życiem”, a z drugiej strony Iryna Heraszczenko „Solidarność Europejska” (Poroszenki) i Dmitrij Razumkow „Sługa Narodu” (Zelenskij)

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Pełniąca obowiązki minister zdrowia Ukrainy Uljana Suprun, która obwiniana jest o łamanie ukraińskiego prawa, oszustwa i nieudolność pozostanie jednak, wbrew wcześniejszym obietnicom ‚Pinokia”, pozostanie jednak na stanowisku? Suprun poinformowała że odbyła rozmowę z Zelenskim której tematem miało być „kontynuowanie reform w ukraińskiej słuzbie zdrowia”;
  https://censor.net.ua/news/3142802/suprun_rasskazala_o_vstreche_s_zelenskim_na_kotoroyi_obsujdalos_prodoljenie_reformy_meditsiny
  Warto przypomnieć, ze w ukromediach pojawiły sie informacje ze za Suprun „lobbuja” Amerykanie, którzy w jej sprawie mieli nawet wysłać „delegację” do Kijowa. Ta „miłość” ma zwiazek z tym ze Suprun z kolei wytrwale „lobbuje” na Ukrainie amerykańskie koncerny farmaceutyczne…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Na jednym z ukraińskich portali militarnych pojawiły się informacje że Ukraina sprzedała w maju tego roku Arabii Saudyjskiej wyprodukowane przez siebie wyrzutnie rakiet ppanc o łącznej wartosci ponad 51 mln dolarów. Jak wiadomo saudyjskie siły zbrojne „zbroja sie” głównie w sprzet produkowany przez USA, wiec można się domyślać że ukraińskie wyrzutnie trafią do jakiego saudyjskiego „proxy” działajacego na Bliskim Wschodzie;
  https://mil.in.ua/uk/news/saudivska-araviya-prydbala-v-ukrayiny-800-raket-ta-150-ptrk/?fbclid=IwAR0seVZk4JC71ZHuzB18nRnVFQOJXpgaFoCcWH2fpIV7_DPAMazkFd-l2ig

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Odnośnie dzisiejszego ‚wstępniaka”, przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin komentując dekret prezydenta Ukrainy w sprawie nadawania obywatelstwa ukraińskiego Rosjanom (głownie tym „prześladowanym przez reżim Kremla”) stwierdził że ma on związek z tym że USA i Wlk. Brytania nie chcą już przyjmować u siebie „uciekinierów z Rosji”. Według Wołodina jest to faktycznie pomysł Departamentu Stanu USA, kóry w ten sposób zrzucił odpowiedzialnośc za utrzymanie „kłopotliwych gosci z Rosji” na władze Ukrainy;
  https://strana.ua/news/216877-ukrainskoe-hrazhdanstvo-dlja-rossijan-v-hosdume-rf-schitajut-chto-eto-populizm.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem MSW Ukrainy wydało list gończy za byłym „partnerem biznesowym” oligarchy Kołomojskiego Wadimem Szulmanem, który zasłynął z tego ze odważył się oskarżyć obecnego „nadprezydenta Ukrainy” (oraz innego jego „partnera biznesowego” Giennadija Bogolubowa) o to ze „oszukali go na sume ponad 500 milionów dolarów” i złożył w tej sprawie pozew w sądzie w Londynie, a takze „poskarżył się” amerykańskiemu FBI
  https://strana.ua/news/216877-ukrainskoe-hrazhdanstvo-dlja-rossijan-v-hosdume-rf-schitajut-chto-eto-populizm.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ciekawostka z „pogranicza” Rosji i Chin oraz komunizmu i kapitalizmu. Podobno do Chin wybrała sie grupa „uchodźców komunistycznych” z Rosji, których „znęciło” to ze w „Państwie Środka” miano prowadzić „wykłady naukowe ze stalinizmu” oraz miała być „bezpłatna benzyna”. Jednak „komunistyczne” władze Chin zaprzeczyły by takie „rzeczy” miał w Chinach miejsce i poprosiły władze Rosji o zabranie do siebie z powrotem „komunistycznych uchodźców” 🙂
  https://panorama.pub/20311-kitaj-poprosil-rossiyu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT światowe, czyli coraz gorsze wyniki „flagowca” amerykańskiej gospodarki koncernu „Boenig’. Pojawiły się informacje że w związku z ostatnimi problemami z produktami koncernu, czyli m.in odrzutowcami 737 MAX, dostawy samolotów dla kontrahentów spadły aż o 38 % (w lipcu tego roku „Boeing dostarczył” klientom 258 samolotów, podczas gdy w lipcu zeszłego roku było to 417 samolotów);
  https://korrespondent.net/business/companies/4129214-postavky-samoletov-Boeing-v-2019-hodu-sokratylys-na-38
  Źródło;
  >https://www.wsj.com/articles/boeing-plane-deliveries-tumble-so-far-in-2019-11565714502

  Polubione przez 4 ludzi

 9. I kolejna afera z ‚SZAJSBUKIEM” (znanym również jako „PEJSBUK”) w „roli głównej”. Tym razem agencja ‚Bloomberg” poinformowała że „Facebook” opłacał ‚zewnętrzne firmy” które zajmować się miały na jego zlecenie „podsłuchiwaniem i zapisywaniem” użytkowników jego aplikacji „Messenger”, oczywiscie robiono to bez ich wiedzy. Amerykańska firma przyznała się podobno do tych praktyk, ale zaznaczyła że zrezygnowano z nich „już ponad tydzień temu’ oraz ze robiono to „za zgoda użytkowników”, czemu zaprzeczają dziennikarze „Bloomberga”;
  https://tass.ru/obschestvo/6760203
  Źródło;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-08-13/facebook-paid-hundreds-of-contractors-to-transcribe-users-audio

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraińska codziennośc, w Kijowie pijany meżczyzna płynący motorówką po Dnieprze „staranował” jacht w wyniku czego śmierć poniósł płynący z nim w motorówce pasażer;
  https://strana.ua/news/217014-pjanyj-vladelets-motornoj-lodki-v-kieve-vrezalsja-v-jakhtu-chto-privelo-k-smerti-passazhira.html
  Z kolei w Odessie patrol policji zatrzymał samochód osobowy prowadzony przez pijanego meżczyznę, który okazał sie być sędzia miejscowego sądu apelacyjnego. Po tym jak został zatrzymany, sędzia zaczął wygrażać policjantom oraz także oznajmił ze jest ‚ICH CAREM I BOGIEM”;
  https://strana.ua/news/217010-odesskij-sudja-zajavil-ostanovivshim-eho-politsejskim-chto-on-dlja-nikh-tsar-i-boh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Kolejny poszedł. Prokuratura Generalna Ukrainy aresztowała wiceministra Ukrainy d/s terytoriów okupowanych (czyli Krymu i republik z Donbasu) Jurija Hrymczaka, a Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy prowadzą rewizje w jego domu. Na razie nie wiadomo pod jakim zarzutem zatrzymano wiceministra;
  https://korrespondent.net/ukraine/4129570-hpu-zaderzhala-yuryia-hrymchaka
  Pojawiła sie takze informacja ze Prokuratura Generalna Ukrainy „zaprosiła” do siebie na razie tylko do złożenia zeznań oligarchę Wiktora Pinczuka. Ma on zeznawać w sprawie tzw. czarnej księgowości ‚Partii Regionów” byłego prezydenta Janukowycza, czyli „funduszu korupcyjnego” tego ugrupowania z którego czerpano środki do przekupywania urzędników oraz biznesmenów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4129543-pynchuka-vyzyvauit-na-dopros-v-hpu

  Polubione przez 4 ludzi

 12. „Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek” jak mówi stare powiedzenie, czyli „nadprezydentowi Ukrainy” Kołomojskiemu obnizono ceny energii elektrycznej dla jego firm i przedsiebiorstw, a z kolei jego konkurentowi oligarsze Rinatowi Achmetowowi obniżono ceny gazu dla jego elektrowni cieplnych (wchodzących w skład koncernu DTEK). Warto przy tym dodać że głównym producentem energii elektrycznej na Ukrainie jest właśnie kompania DTEK Achmetowa…
  https://korrespondent.net/ukraine/4129519-dlia-luhanskoi-tes-snyzyly-tsenu-na-haz-yz-za-chs-s-toplyvom

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.