Wojna domowa na Ukrainie 06.11.2019r. -1611 dzień od nowego rozejmu.


Wierchowna Rada w zeszły czwartek (31 października), przegłosowała ustawę o utworzeniu niezależnego operatora tranzytu gazu. Ustawa ta ma dostosować kwestię przesyłu gazu na Ukrainie do wymogów Unii Europejskiej i ma umożliwić dalsze kontynuowanie trójstronnych rozmów z UE i Rosją o tranzycie gazu.

„To historyczny moment, jeśli chodzi o ochronę ukraińskich interesów. Proszę o poparcie tego projektu, jest to niezwykle ważne w ramach naszych negocjacji z Federacją Rosyjską”– powiedział przed głosowaniem w parlamencie minister energetyki Ołeksij Orżel.

Uchwalenie nowej ustawy jest wynikiem nacisków ze strony UE, po poniedziałkowym spotkaniu grupy trójstronnej (UE, przedstawiciele Ukrainy i Rosji) w Brukseli, które dotyczyło nowej umowy na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Zachodniej Europy.

Na spotkaniu tym uzgodniono, że strona ukraińska ma m.in. doprowadzić do tego, że z państwowej spółki paliwowej „Nafohaz” zostanie wydzielona nowa spółka do obsługi tranzytu gazu przez Ukrainę. Chodzi o to, że przyszła umowa ma się bowiem opierać na prawie UE, wg. którego taki podział jest konieczny ze względu na przepisy demonopolizacyjne.

Po przegłosowaniu przez Wierchowną Radę ustawy o utworzeniu niezależnego operatora tranzytu gazu na Ukrainie, w ramach swoiście pojętych „negocjacji” ukraiński „Naftohaz” wysunął wobec rosyjskiej firmy „Gazprom” szereg poważnych roszczeń finansowych. Oczywiście ma to na celu umocnienie jej pozycji przetargowej.

I tak, w ramach przygotowania gruntu do „negocjacji” z „Gazpromem”, ukraiński „Naftohaz” zażyczył sobie rewizji taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu, która obowiązuje w okresie od 13 marca 2018 roku aż do końca obowiązywania umowy. tj. do ostatniego dnia tego roku.

Pretekstem do rewizji taryf na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę, na Zachód jest wysokość obecnej taryfy, która wg. dyrektora wykonawczego „Naftohazu”, Jurija Witrenki, nie jest jakoby zgodna z poziomem cen na rynku europejski.

Tak więc, za odmowę rewizji taryfy, „Naftoha”z domaga się od „Gazpromu”, aż 11,8 miliardów dolarów odszkodowania.

To nie koniec roszczeń wysuniętych przez „Naftohaz” wobec rosyjskiego „Gazpromu”.

Otóż, ta ukraińska spółka zażądała ponadto 448 milionów dolarów za rozliczne naruszenia kontraktu na dostawę i tranzyt gazu ze strony „Gazpromu”.

„Naftohaz” domaga się także 213 milionów dolarów za nieprzestrzeganie zobowiązań wynikających z umowy na dostawę gazu w okresie od marca 2018 do września 2019 roku, kolejnych 202 milionów dolarów za zmniejszenie wolumenu tranzytu gazu oraz 33 milionów dolarów za to, że „Gazprom” naruszył zobowiązania odbioru gazu w punktach wyjścia z ukraińskiego systemu gazowego.

Ponad to, „Naftohaz” żądał od strony rosyjskiej przedstawienia sobie sprawozdania z dostaw gazu na terytorium Donbasu, w jego części znajdującej się poza kontrolą centralnej władzy z Kijowa.

Tym samym „Naftohaz” wyrobił sobie bardzo silną pozycję przetargową, dzięki której- ma nadzieję, że rosyjski „Gazprom” nie tylko będzie zmuszony do podpisania umowy tranzytowej na przeciąg kolejnych dziesięcioleci, ale jednocześnie w ramach spłaty długów, gaz ten będzie dostarczał Ukrainie za darmo.

Koncepcja niezła, ale na ile realna?

Nie zrażone tym dylematem szefostwo ukraińskiego „Naftohazu” widać, że postępuje zgodnie z zasadą, iż „apetyt rośnie w miarę jedzenia”, i wzt. zażądało od „Gazpromu” kwoty w wysokości 22 mld dolarów- jak to dyplomatycznie ujęto, „w celu wyzerowania Rosja musi podjąć odpowiednie kroki szacowane na porównywalne sumy”.

Jest to odpowiedź na propozycję dyrektora „Gazpromu”, Aleksieja Millera, który zwrócił uwagę na to, że w przypadku ewentualnego podpisania nowej umowy na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę, konieczne jest pełne uregulowanie wszystkich sporów sądowych.

Jednak pojęcie tych kwestii przez zarząd ukraińskiego „Naftohazu” jest zgoła inne, bo jak ujawnił dyrektor generalny tej firmy, Andrij Kobolew, który na Facebooku napisał, że „strona rosyjska proponuje ‚Naftohazowi’, by ‚wyzerował’ prawie trzy miliardy dolarów należności, które zasądził koncernowi trybunał arbitrażowy w Sztokholmie, i zrezygnował z pozwu na kolejne 12 miliardów dolarów.

Do tego Komitet Antymonopolowy Ukrainy miałby zrezygnować z około siedmiu miliardów dolarów grzywny. W sumie 22 miliardy dolarów. Szukam i nie znajduję w przedstawionych przez media propozycjach analogicznych kroków, na które gotowa jest pójść Rosja. Czy tak wygląda ‚wyzerowanie’ wzajemnych roszczeń?”.

No i potwierdza się w ten sposób filozofia sposobu pojmowania przez zarząd ukraińskiego „Naftohazu” dalszej współpracy z rosyjskim potentatem gazowym w kwestii tranzytu i dostaw gazu dla Ukrainy.

Dodam, że strona ukraińska usiłuje w ten sposób dokonać swoistego przetargu polegającego na tym, że „Naftohaz” jest łaskawie gotowy do zmniejszenia sumy roszczeń wobec „Gazpromu” z 12 do dwóch miliardów dolarów w przypadku przedłużenia tranzytu gazu po 2020 roku i utrzymania jego dochodów na satysfakcjonującym go poziomie.

A dlaczego niby, ukraiński „Naftohaz” nie zażyczy sobie gwarancji, żeby ilość i ceny dostaw rosyjskiego gazu pozwalała mu zachować przez długie dziesięciolecia dochodów na poziomie zawsze i bez względu na warunki przynoszącym godziwe zyski?

Dodam,że tą szaloną taktykę negocjacyjną „Naftohaz” przyjął w momencie gdy za niecałe dwa miesiące, bo do 31 grudnia br. obowiązujące obecnie kontrakty tranzytowe wygasną bezpowrotnie. A więc gdy jest już praktycznie rzecz biorąc przyparty do muru. Tym bardziej, że dotychczasowe rozmowy w sprawie przedłużenia umowy na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę są jak dotąd bezowocnie.

Jednocześnie ostatnia nadzieja przeciwników budowy gazociągu „Nord Stream 2”, który umożliwi transport gazu bezpośrednio z Rosji do Niemiec, z pominięciem Ukrainy, gramatycznie załamała się. A to z przyczyny tego, że duńska Agencja Energetyki poinformowała w miniony czwartek, że wydała zgodę na ułożenie gazociągu „Nord Stream 2” w duńskich wodach terytorialnych. Niemal natychmiast po ogłoszeniu tej decyzji, senator USA Joe Manchin, członek senackiej komisji energii, przyznał, że strona amerykańska jest „głęboko zaniepokojona” taką decyzją.

Obecnie więc toczy się tylko walka z czasem aby dokończyć budowę „Nord Stream 2” zgodnie z założonym planem, a więc aby rosyjski gaz popłyną na Zachód z pominięciem Ukrainy już w momencie wygaśnięcia umowy tranzytowej z tym krajem.

Nawet jeśli z przyczyn technicznych do tego nie dojdzie, a zakończenie budowy przedłuży się o kwartał, to i tak zgromadzone zapasy odbiorców z zachodniej Europy pozwolą na bezkolizyjne przejście przez gorący okres zimy, kiedy to zapotrzebowanie na gaz gwałtownie rośnie.

I wobec tej sytuacji, która jest skrajnie niekorzystna dla ukraińskiej pozycji przetargowej, wysuwanie jakiś dalszych roszczeń finansowych przez „Naftohaz” wobec „Gazpromu”, jest tylko krzykiem rozpaczy i skrajniej paniki.

https://www.facebook.com/yuriy.vitrenko/posts/10156997107818458,

https://www.facebook.com/andriy.kobolyev/posts/10157016026923440.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 07:45 a 22:05, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (4 pociski), moździerzy kaliber 120 (40 min) i 82 mm (4 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 29 wystrzałów), wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR (1 rakieta) oraz granatników; AGS-17 (76 granatów), SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej i broni snajperskiej (łącznie 19 wystrzałów), tym sposobem 22 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były ze strony ukraińskiej następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Gołmowskij i tereny osiedli mieszkaniowych przy kopalni im. Gagarina 6/7), okolice i obrzeża Doniecka (Wasilewka i Aleksandrowka oraz teren serwisu „Volvo-Center” oraz osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Pietrowskoje, Nowosiełowka Wtoraja, Sachanka, Komiternowo i Leninskoje). Największe natężenie ostrzału było na południowym odcinku frontu, a więc tam gdzie w rejonie wsi Pietrowkoje ukraińscy żołnierze zgodnie z porozumieniami mińskimi muszą opuścić- w ramach procesu pokojowego, nielegalnie zajmowany przez siebie teren.

Łącznie w wyniku ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spało 159 pocisków (wobec 177 w odniesieniu do dnia poprzedniego), w efekcie zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne: w Komiternowie przy ulicy Achmatowej nr. 18 i na terenie osiedla mieszkaniowego na obrzeżach Gorłówki- przy kopalni 6/7 przy ulicy Timiriazewa nr. 23

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 6 листопада 2019 року.

5 листопада збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм, а також гранатометів різних систем та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 4 обстріли:
двічі неподалік Водяного, що на Приазов’ї – з мінометів калібру 120 мм, протитанкових гранатометів і стрілецької зброї;
біля Старогнатівки – з великокаліберних кулеметів;
поблизу Лебединського – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
3 обстріли російські окупаційні війська здійснили в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”:
біля Оріхового – з ручних протитанкових та автоматичних гранатометів і стрілецької зброї;
поблизу Хутора Вільного – з АГСів;
неподалік Луганського – з великокаліберних кулеметів та автоматичних гранатометів.
Вчора, 5 листопада, поранень внаслідок обстрілів серед військовослужбовців Об’єднаних сил не зафіксовано.
З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації з гранатометів різних систем та стрілецької зброї вели вогонь по наших позиціях у районі Кримського. Обстріл тривав 35 хвилин. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил не було.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 06.11.2019r. -1611 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie ‚wstępniaka”, rzecznik Kremla Pieskow komentując kolejne pozwy ‚Naftohazu” do międzynarodowego „arbitrażu” (które strona rosyjska określił „absurdalnymi”) stwierdził że najpierw wszystkie te „roszczenia sądowe” powinny zostać wycofane i dopiero wtedy będzie można spróbować podjąć rozmowy w sprawie tranzytu gazu na Ukrainę;
  https://tass.ru/ekonomika/7079800

  Polubione przez 3 ludzi

  • ps. Pod „njusem” jakis ukraiński internauta napisał że to kontynuacja „tradycji” zapoczatkowanej przez „Janika” (czyli prezydenta Janukowycza) który korzystał z usług „prawnika z USA’ Paula Manaforta…
   „Яник, запросивши Манафорта, видно започаткував традицію: – у скрутні моменти наймати американських радників. Щоб вони так заплутували справи, які розплутати можуть тільки спеціалізовані американські комісії і суди”

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Ukraińska codzienność, w Charkowie strzelanina na jednej z ulic, w wyniku której jedna osoba z raną postrzałową trafiła do szpitala;
  https://strana.ua/news/231866-v-kharkove-muzhchinu-s-ohnestrelnymi-ranenijami-dostavili-v-bolnitsu-.html
  Z kolei pod Charkowem urządzono zasadzkę i ostrzelano samochód osobowy którym jechał „miejscowy aktywista”. Mężczyźnie nic się jednak nie stało;
  https://strana.ua/news/231890-pod-kharkovom-avto-aktivista-popalo-pod-obstrel-neizvestnykh.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” przygotował artykuł z czego „słyną” ukraińskie bandy które jak stwierdził prezydent Macron „terroryzują Francję”. Ich „specjalnosciami” są podobno nielegalny handel (oraz przemyt) papierosami, narkotykami, bronią, a także napady i okradanie mieszkan oraz kradzieże samochodów;
  https://strana.ua/articles/231564-posle-vvedenija-bezviza-v-evrope-zhalujutsja-na-potok-nelehalov-i-kriminala-iz-ukrainy.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Tymczasem pojawiły sie informacje o rewizjach i aresztowaniach przeprowadzanych przez ukraińskie organy ścigania wsród „weteranów ATO” oraz „wolontariuszy ATO” m.in w prowadzonej przez nich lokalu ‚Weteran – Pizza’. Wszystko to ma związek z prowadzonym przez ukraińskie organy ścigania śledztwem w sprawie „zamachu na biznesmena z obwodu iwanofrankowskiego”;
  https://24tv.ua/ru/u_dobrovolcev_i_veteranov_ato_proveli_obyski_zaderzhali_voennuju_vsu_n1230041

  Polubione przez 3 ludzi

  • W tym samym mieście są jeszcze inne lokale byłych bojców ATO: „Kebab-Weteran”, „Spagetteria na Kościach” oraz „Plackarnia pod Weteranem”, a także „Smażalnia Ryb- ATO”.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. I powrót na Ukrainę, której prezydent Wołodymyr Zelenskij doznał SZOKU gdy dowiedział się ile czołgów dla ukraińskiej armii wyprodukowały słynne Zakłady im. Małyszewa w Charkowie (wchodzace w skład ukraińskiego koncernu „Ukroboronprom”). Okazało się że w latach 2009 – 2019 zakłady im. Małyszewa wyprodukowały dla ukraińskiej armii…JEDEN CZOŁG;
  https://strana.ua/news/231940-zelenskij-v-shoke-chto-zavod-malysheva-s-2009-hoda-vypustil-tolko-odin-tank-dlja-vsu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Prezydent Ukrainy pojawił sie z wizytą w Charkowie by tam przedstawić nowego gubernatora obwodu charkowskiego;
  https://strana.ua/news/231926-zelenskij-priletel-v-kharkov-s-rabochim-vizitom.html
  Powitać go tam chca „ukropatrioci” (m.in z neonazistowskiego „Korpusu Narodowego”) tzw. korytarzem hańby ze względu na jego „kapitulancką politykę” na Donbasie;
  https://strana.ua/news/231955-v-kharkove-aktivisty-prishli-rasskazat-zelenskomu-chto-oni-protiv-razvedenija-vojsk-foto.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. „Nowa epocha swobody” na Ukrainie. Dziennikarz jednej z ukraińskich stacji TV przeprowadził wywiady z mieszkańcami miejscowosci Rubieżnoje (obwód ługański pod kontrola Kijowa), a gdy wypowiedź jednego z nich mu sie nie spodobała (odważył się on skrytykować stacjonujace w mieście ukraińskie oddziały „wyzwoleńcze”) doniósł na niego do SBU jako na „separatystę”;
  https://strana.ua/news/231895-spor-zhitelja-rubezhnoho-s-zhurnalistom-ictv-obsuzhdajut-v-sotsseti.html
  Prezydent Ukrainy powołał tymczasem Rade d/s wolności słowa i obrony dziennikarzy;
  https://strana.ua/news/231960-sovet-po-voprosam-svobody-slova-i-zashchity-zhurnalistov-pri-prezidenta-sostav-i-funktsii.html
  Komentując „przesłuchania” w tej sprawie w których uczestniczyli ukraińscy dziennikarze, korespondentka portalu ‚Strana.ua” Ołesia Miedwiediewa stwierdziła, podczas swojego wystąpienie w Radzie Najwyzszej Ukrainy, że czuła się jak na „prezentacji trybunału do sądzenia dziennikarzy”;
  https://strana.ua/news/231966-olesja-medvedeva-v-rade-6-nojabrja-tekst-vystuplenija.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Były ukraiński prokurator zajmujacy się śledztwem w sprawie wydarzeń na kijowskim majdanie Mykoła Nikołajew potwierdził to ze były już naczelnik wydziału d/s śledztw specjalnych Prokuratury Generalnej Ukrainy Horbatiuk ukrywał akta śledztwa, szczególnie te dotyczace zabójstw funkcjonariuszy ówczesnego MSW Ukrainy. Podobno przyczyna takich działań ze strony Horbatiuka miał być jego „zwierzęcy strach” przed tym że poniesie odpowiedzialnośc karną za swoje nieudolne poczynania w śledztwie w sprawie wydarzeń na kijowskim majdanie;
  https://strana.ua/news/231946-horbatjuk-kuda-propali-dva-toma-iz-dela-majdana.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Nie robił bym z tego wielkiej afery, bo to zwykły uczniowski wybryk. Młodzież musi się wyszaleć, a że o granaty i różne tego typu historie na Ukrainie łatwo, to i wziął gostek to co miał akurat pod ręką.

   Pewnie znalazł w parku albo na śmietniku?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 9. Groźną ‚prorosyjską propagandę” ujawnili „ukropatrioci” w jednym z przedszkoli w obwodzie lwowskim. „Prorosyjską propagandą” okazały się być …postacie z jednej z rosyjskich bajek namalowane na jednej ze ścian w przedszkolu…
  https://strana.ua/news/231913-vo-lvovskoj-oblasti-vspykhnul-skandal-iz-za-multfilma-smeshariki.html
  Ps. Warto poczytać komentarze ukraińskich internautów zamieszczone w artykule, a którzy jednoznacznie wypowiadają się na temat…głupoty „odkrywców rosyjskiej propagandy”…

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tymczasem UKROSZAJBA dotknęła byłego szefa MSZ Ukrainy Klimkina który ogłosił ze zimą 2015 roku w tzw. kotle debalcewskim nie znalazła sie „niezwyciężona armia kijowska”, a…”rosyjscy okupanci”…
  https://www.obozrevatel.com/politics/klimkin-rasskazal-o-panike-putina-iz-za-debaltsevo.htm
  No proszę jaka ta „niezwyciężona armia kijowska” wspaniałomyślna, nie dość że okrążyła przeciwnika to jeszcze mu oddała ważny węzeł kolejowy w Debalcewie (i pare innych miejscowości) oraz przekazała mu swoich „wojaków” by można było ich sfotografować jako jeńców 🙂
  Ps. W linku poniżej pare filmików przedstawiajacych tę nieznaną dotychczas „wiktoryję ukraińskiego oręża”…
  https://colonelcassad.livejournal.com/5404639.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Kolejna „rosyjska opozycjonistka” która wybrała „wolnosć i demokrację” na Ukrainie chyba już nie długo się z niej „ewakuuje”. Tym razem jest to Maria Gajdar (córka byłego premiera Rosji z „epoki jelcynowskiej”) która pożaliła się w wywiadzie że została pozostawiona sama sobie i jeszcze jest „wypraszana” z Ukrainy przez „aktywistów”;
  >https://twitter.com/Ruposters/status/1192100158034579457

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Kolejny poszedł. Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy wszczeło oficjalne śledztwo przeciwko burmistrzowi Kijowa Kliczce który podejrzany jest o defraudacje środków publicznych oraz…zdradę państwową. Nie podano niestety szczegółów obu śledztw;
  https://ukranews.com/news/664165-nabu-zanyalos-klichko-rassleduet-vozmozhnye-hishheniya-zastrojku-i-zahvat-zemuchastkov
  I na pożegnanie, oby na zawsze 🙂
  >https://www.youtube.com/watch?v=yIIO7gxOAiY

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Podczas spotkania z szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim we Lwowie, przedstawiciel prezydenta Ukrainy, Ihor Żowkwa zaznaczył, że jednym z rezultatów wznowienia dialogu ukraińsko-polskiego powinno być „właściwe uporządkowanie miejsc ukraińskiej pamięci na terytorium Polski”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/szczerski-we-lwowie-ukraina-oczekuje-od-polski-wlasciwego-uporzadkowania-ukrainskich-miejsc-pamieci/
  Komentarze chyba zbędne, czekam jak „polski” rząd postanowi odbudować pomniki UPA.

  Polubione przez 2 ludzi

   • Honoru nasze „elyty” nie mają od lat. W ramach „dokopania Rosji” gotowi byliby sprzymierzyć się z diabłem i wystawić ku jego czci świątynię obok klasztoru w Jasnej Górze. Mogli wielokrotnie i na wiele sposobów spacyfikować żądania ukraińskie (neobanderowców)-nie zrobili tego.
    Mam nadzieję, że chociaż zrobią tak jak UKRAIŃCY z pomnikiem w Hucie Pieniackiej. Dla przypomnienia po wysadzeniu pomnika ku czci pomordowanych mieszkańców co prawda odbudowano zniszczony krzyż, ale…zmieniono napisy na pomniku(!) a obok pojawiły się tablice z informacyjne jakoby masakry nie dokonały ukraińskie oddziały, a bliżej niezidentyfikowana jednostka niemiecka(!).

    W takiej formie proszę bardzo-w Werchratej, Niech postawia pomnik z tryzubem na którym uczczą… zabitych w czasie wojny obywateli polskich ukraińskiego pochodzenia. A obok niech postawią informacyjne tablice przedstawiające kim byli bohaterowie UPA (bandyci gwałciciele, mordercy).

    Polubione przez 2 ludzi

 14. UKROSZAJBA trwa. Okazuje się ze Ukraina która tak długo „wojowała” z Rosją o umożliwienie jej tranzytu do państwa Azji Środkowej w szczególnosci Kazachstanu teraz chce nakładać na towary eksportowane przez kazachskie przesiebiorstwa dodatkowe cła. Poinformował o tym wiceminister handlu Kazachstanu który odbył w tej sprawie rozmowę z delegacja ukraińską;
  https://www.kt.kz/rus/state/_1377890891.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. I kolejna Zdrada
  Jak podają niemieckie media, rząd w Berlinie ma zamiar obejść unijne dyrektywy i tym samym wspomóc „Gazprom”. Stosowne poprawki zostały już zaopiniowane.
  https://kresy.pl/wydarzenia/bild-berlin-chce-pomoc-nord-stream-2-w-obejsciu-unijnej-dyrektywy-gazowej/
  Komentarz:: NSII jest oczkiem w głowie nie tylko Rosji, lecz również Niemiec. Gospodarka europejskiego lidera dostała w ostatnim roku poważnej zadyszki-koszta zielonej energii są tak wysokie, że przemysł nie daje sobie rady z światową konkurencją. Lekarstwem na ta bolączkę może być tanie paliwo z FR.

  Polubione przez 3 ludzi

 16. OT z Bliskiego Wschodu. W rosyjskich mediach pojawił sie „njus” o tym że władze Syrii przekazały Rosji „tajny izraelski pocisk przechwytujący” który spadł, w wyniku awarii, na jej terytorium nie osiagajac celu. Prawdopodobnie rakieta została wystrzelona przez izraelski system obrony przeciwrakietowej ‚Proca Dawida”;
  https://www.gazeta.ru/army/news/2019/11/06/13665140.shtml
  https://www.defence24.pl/bojowy-debiut-procy-dawida

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Ukromedia podały nowe informacje w sprawie rewizji oraz aresztowań „weteranów ATO” oraz „wolontariusza ATO”.W dniu dzisiejszym aresztowano ‚weterankę ATO” (z banderowskiego ‚Prawego Sektora”) niejaką Inne Hryszczenko, jakiś czas temu w Odessie aresztowano także jej męża również „weterana ATO” Władysława „kiborga z donieckiego lotniska”. Początkowo pojawiły się informacje ze wszystko to ma związek z tym ze przygotowali zamach (podłożyli ładunek wybuchowy pod jego samochodem) na biznesmena z obwodu iwanofrankowskiego.
  TERAZ POJAWIŁA SIE INFORMACJA, PRZEKAZANA PRZEZ PROKURATURĘ GENERALNĄ UKRAINY, ŻE MOGĄ BYĆ ONI ZAMIESZANI W ZABÓJSTWO DZIENNIKARZA PAWŁA SZEREMETA (zginął w lipcu 2016 roku w Kijowie w wyniku eksplozji ładunku podłożonego pod jego samochodem);
  https://strana.ua/news/232007-arestovana-inna-hrishchenko-puma-podrobnosti.html

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Przypomniał o sobie „tęczowy lider” Partii Radykalnej Ukrainy Ołeh Laszko który napadł na deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji „Sługa Narodu” Andrija Herusa na lotnisku Boryspol, oskarzajac go o „zdradę” w związku z zezwoleniem na import energii elektrycznej z Rosji na Ukraine. Herus jako przewodniczacy komitetu parlamentarnego d/s energetyki opiniował i poparł decyzje o wznowieniu importu;
  https://strana.ua/news/232019-ljashko-napal-ne-deputata-herusa-v-aeroportu-borispol.html
  Z kolei w „ukraińskim internecie” pojawiły sie opinie ze to kolejny przejaw „wojny oligarchów” ponieważ za Herusem stoi oligarcha Kołomojski, a za Laszko Achmetow;
  https://strana.ua/news/232034-strana-nazvala-prichinu-draki-mezhdu-herusom-i-ljashko.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.