Wojna domowa na Ukrainie 28.02.2020r.- 1724 dzień od nowego rozejmu.


Strona ukraińska nadal szuka pretekstów, by uzasadnić swoją niechęć i niezdolność do wycofania jednostek nawet w trzech punktach frontu.

W środę, 26 lutego w Mińsku miało miejsce spotkanie Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) w podgrupie ds. bezpieczeństwa.

Na spotkaniu tym przedstawiciel Ukrainy wydał szereg oświadczeń, które tradycyjnie były sprzeczne z logiką. Jego zdaniem Federacja Rosyjska rzekomo blokuje wyznaczenie nowych miejsc w celu prowadzenia dalszego procesu wycofania sił i sprzętu. I to mimo tego- jak stwierdził przedstawiciel Ukrainy w TGK, że wycofanie sił i sprzętu powinno podobno mieć miejsce od linii z września 2014 r. Zignorował on przy tym fakt, że w ust. 1 decyzji ramowej Porozumień Mińskich wyraźnie stwierdzono, że separacji dokonuje się z obecnie istniejących stanowisk bojowych, tj. z rzeczywistej linii kontaktu.

Na podstawie tej niezmienności ukraińskiego stanowiska wynika konkluzja, że przedstawiciele Ukrainy, podpisując porozumienia mińskie, od samego początku nie planowali ich wdrożenia. W ten sposób szósty rok nadal żyją w fikcyjnym świecie wojny z Rosją, uzasadniając tym swoją sromotną porażkę.

Na uwagę zasługuje też fakt, że przedstawiciel Ukrainy jawnie stwierdza, że jednostki ukraińskie będą nadal korzystać z artylerii i moździerzy w odpowiedzi na domniemane zagrożenie ze strony jednostek Milicji Ludowej DRL. Co jest nie tylko sprzeczne z dodatkowymi środkami uzgodnionymi w lipcu 2019 r., ale także potwierdza fakt, że ​​działania podejmowane przez ukraińskie siły zbrojne nie są zgodne z warunkami zawieszenia broni, a ponadto w odniesieniu do tej pokrętnej logiki, przyznają, że nie będą ich przestrzegać.

Na podstawie publicznych oświadczeń i działań ukraińskich przedstawicieli oczywisty wniosek sugeruje, że Kijów nie jest w stanie spełnić żadnego z porozumień zawartych na szczycie przywódców krajów formatu normańskiego, w tym zapewnić stabilnego zawieszenia broni oraz dokonać wycofania swych sił i środków w trzech nowych rejonach linii rozgraniczenia. I to pomimo tego, że cywile nadal cierpią z powodu codziennych ostrzałów, strona ukraińska nie zrobiła ani jednego kroku na drodze do wdrażania pokoju, coraz bardziej potwierdzając w ten sposób obraną przez siebie ścieżkę otwartej wojny.

Na spotkaniu TGK w Mińsku przedstawiciel DRL przekazał też kolejny raport dotyczący naruszania przez ukraińskich żołnierzy warunków zawieszenia broni w okresie od poprzedniego spotkania, które miało miejsce 12 lutego do dnia 26 lutego.

W okresie tym, w wyniku ostrzału prowadzonego przez ukraińskie siły zbrojne; 1 cywil został ranny, 39 domów i 4 obiekty infrastruktury zostały uszkodzone, a także 2 pojazdy.

Łącznie strona ukraińska 135 razy ostrzeliwała terytorium republiki, w tym używając moździerzy 120 ( 2 ostrzały łącznie 17 min) i 82 mm (28 ostrzałów 138 min).

Gorącymi punktami były nadal okolice i obrzeża Gorłówki oraz południowy odcinek frontu a także: wieś Staromichaiłowka, obrzeża Doniecka (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz serwisu „Volvo-Center”), a także Jasinowataja.

Zgodnie ze sprawozdaniami sporządzonymi przez Specjalną Misję Obserwacyjną OBWE, w omawianym okresie czasu stwierdzono obecność w strefie rozgraniczenia zakazanej broni i sprzętu ukraińskich sił zbrojnych.

Podczas dyskusji na temat zapewnienia pełnego i trwałego zawieszenia broni, oficjalny przedstawiciel DRL, Aleksiej Nikonorow zwrócił uwagę na mające miejsce zwiększenie intensywności ostrzału przez ukraińskie siły zbrojne terenów mieszkalnych DRL.

„W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba uszkodzonych domów potroiła się w porównaniu do poprzedniego okresu sprawozdawczego. Ponadto, 15 lutego, cywil został poważnie ranny w wyniku ostrzału snajperskiego przez VFU, a wszystko to dzieje się na tle ciągłego opóźnienia w inicjowaniu dodatkowych środków kontroli i umocnieniu obecnego rozejmu. Strona ukraińska wyraźnie wykazuje niechęć do pokojowego rozwiązania konfliktu”– oświadczył Aleksiej Nikonorow.

Na środowym spotkaniu TGK w zakresie temat rozdziału sił i środków nie osiągnięto znacznego postępu. Ze strony DRL padła propozycja alternatywnych opcji równoległego wycofania wojsk, opracowane z uwzględnieniem sporów wyrażonych na ostatnim spotkaniu, jednak nie osiągnięto konsensusu w sprawie ostatecznych współrzędnych w żadnej z wytypowanych lokalizacji do przeprowadzenie wycofania sił i środków.

„Przedstawiciele ukraińscy domagają się od nas oczywiście uznania niewygodnych granic rejonów, co jest sprzeczne z główną zasadą demilitaryzacji określoną w decyzji ramowej- równoległym i lustrzanym wycofaniem się z zajmowanych pozycji. My z kolei jesteśmy gotowi na kompromis, ale nie pozwolimy na pogorszenie swojej pozycji i utratę kontroli wzrokowej terenu zdemilitaryzowanego. Kontynuowane będą prace nad wyznaczaniem obszarów rozdziału i związanych z tym procesem wypełniania warunków decyzji ramowej (Porozumień Mińskich- dopisek mój)”– podsumował przedstawiciel DRL w TGR w Mińsku.

https://dnr-sckk.ru/itogi-zasedaniya-rabochej-gruppy-po-voprosam-bezopasnosti-na-peregovorah-kontaktnoj-gruppy-v-minske-26-fevralya/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (20 min) i 82 mm (8 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (9 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (11 ostrzałów), w sumie 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Zajcewo i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (Żabiczewo- na obrzeżach Doniecka oraz Wasilewka i Staromichaiłowka- na obrzeżach Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Sosnowskoje i Komiternowo).

Łącznie na ostrzeliwane minionej doby przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło 61 pocisków (wobec 62- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie budynku szkoły podstawowej nr. 10 na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki oraz 3 domów jednorodzinnych znajdujących się w Staromichaiłowce przy ulicy Żukowskiego nr. 24, Kotowskiego nr. 9 i Pierwomajskiej nr. 50.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 mm, w ten sposób 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały okolice wsi Gołubowskoje nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Ponadto, wczoraj zmarł mieszkaniec Pionierskoje (ŁRL), który nad brzegiem rzeki Sewierskij Donieck wszedł przypadkiem na pozostawioną tam latem 2014 roku przez nacjonalistów ukraińskich z batalionów ochotniczych minę przeciwpiechotną PMN-2.

Podobny przypadek miał miejsce dzień wcześniej na południowo- zachodnich obrzeżach Doniecka, gdzie w wyniku nieumiejętnie przeprowadzonej próby usunięcia ze swego pola niewybuchu mieszkaniec okolicznego osiedla stracił dwa palce ręki.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 28 лютого 2020 року.

27 лютого збройні формування Російської Федерації 6 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Три обстріли було зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
поблизу населеного пункту Новомихайлівка – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поруч з Красногорівкою – зі станкового протитанкового гранатомету ворог здійснив 6 пострілів;
неподалік Старогнатівки – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив три обстріли наших позицій, а саме:
двічі неподалік Новотошківського – зі 120-мм мінометів противник випустив по наших захисниках 30 мін, а також вів вогонь з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поруч з Оріховим – з міномету калібру 120 мм – 3 міни.
Вчора, 27 лютого, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув та ще один отримав поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї обстріляли захисників Водяного, що у районі відповідальності оперативно- тактичного угруповання „Схід”.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.02.2020r.- 1724 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Bliskiego Wschodu, gdzie trwa „napreżenie przyjacielskich stosunków” pomiedzy Turcją a Rosją, po tym jak tureccy żołnierzy za bardzo się „wymieszali” ze swoimi „baszybuzukami” z tzw. syryjskiej opozycji i zaczeli okazywać „przyjacielskie gesty” rosyjskiemu lotnictwu…
  >https://twitter.com/KSStchR/status/1233133843567251458
  …te w odpowiedzi po „przyjacielsku” im odpowiedziało w wyniku czego 33 (choć sa i informacje że mogło być ich na i 2 x tyle) trafiło „do Allacha”…
  https://www.telegraph.co.uk/news/2020/02/27/syrian-rebel-forces-recapture-key-town-blow-assad/
  Co najciekawsze Turcja o wszystko oskarżyła…władze Syrii i ostrzeliwuje głównie regiony zdominowane przez syryjskich Kurdów. Tymczasem z Sewastopola wyruszyły do Syrii dwie rosyjskie fregaty rakietowe a władze Turcji próbują w „syryjski kocioł” (które same podgrzały) wmieszać UE i NATO;
  https://strana.ua/news/252197-sirija-i-turtsija-poslednie-novosti-budet-li-vojna-v-idlibe-onlajn-khronika.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem ukraiński portal ‚Strana.ua” opublikował artykuł o tym ze „Pinokio” (czyli Zelenskij) chce zastąpić starego „Gepetto” (czyli Kołomojskiego) nowym „kolegą”, czyli „szuka zblizenia” z oligarchą Achmetowem. Podobno jednym z powodów takiej „haniebnej zdrady” Zelenskiego wobec swojego „kreatora” (czyli Kołomojskiego) ma być to że Achmetow tak „ordynarnie i bezczelnie” nie miesza sie do polityki jak robi to Kołomojski;
  https://strana.ua/articles/analysis/252141-kak-rinat-akhmetov-stal-poleznym-dlja-prezidenta-vladimira-zelenskoho.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Kolejny „wyczyn” „herojów” z „niezwyciężonej armii kijowskiej” którzy najprawdopodobniej spowodowali („po pijaku”) pożar w „miasteczku namiotowym” na poligonie wojskowym w obwodzie czernichowskim. W wyniku pożaru „miasteczko poszło z dymem”, a dwójka „ukrowojaków” trafiła z poparzeniami do szpitala;
  https://korrespondent.net/ukraine/4198742-pod-chernyhovom-proyzoshel-pozhar-na-polyhone-est-postradavshye

  Polubione przez 5 ludzi

 4. OT z Bliskiego Wschodu. Pojawiła się informacja o rozmowie telefonicznej jaką przeprowadzili Prezydenci Turcji i Rosji, Jak informują rosyjskie media; „Obie strony podkreśliły potrzebę wprowadzenia dodatkowych środków w celu znormalizowania sytuacji w północno-zachodniej Syrii. Uzgodniono, że zintensyfikują odpowiednie konsultacje międzyresortowe i opracują możliwość zwołania szczytu w najbliższej przyszłości”;
  https://ria.ru/20200228/1565324522.html
  A UE znowu chyba zapłaci „sułtanowi” Erdoganowi byleby tylko powstrzyma kolejny pochód „inżynierów i lekarzów” oraz „kobietów z dzieciami” (patrz wpis powyżej”;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/7862071

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejna „draka” w ukraińskim samorządzie, tym razem podczas sesji rady miejskiej w Melitopolu (obwód zaporoski) na się „wdarł się” deputowany Rady Najwyższej z frakcji „Sługa Narodu” i…wskoczył na stół, Jak sam tłumaczył był to jego „protest” przeciwko „zawyzonym opłatom za ogrzewanie dla mieszkańców” jakie miały wprowadzi władze Melitopola;
  https://strana.ua/news/252256-deputat-vladimir-krejdenko-na-sessii-horsoveta-v-melitopole-pryhal-po-stolam-i-skandalil-s-mestnoj-vlastju.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie sprawy zabójstwa dziennikarza Pawła Szeremeta, w ukromediach pojawiła się informacja o tym ze ukraińska policja „utajnia” informacje dotyczące oskarżonych o popełnienie zabójstwa „weteranów ATO”, Warto przy tym przypomniec że wczesniej pojawiały się informacje o tym ze byli oni „współpracownikami SBU” co potwierdził nawet sam szef ukrobezpieki;
  https://ukranews.com/news/686870-delo-ob-ubijstve-sheremeta-zasekretila-politsiya

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W związku z tym co się dzieje obecnie w płn. Syrii postanowił o sobie przypomniec „fuhrerek” neonazistowskiego „Korpusu Narodowego” i były „dowódca” Pułku MSW Ukrainy „Azow” Andrij Biłeckij który wezwał władze w Kijowie z Prezydentem Ukrainy na czele, do „wsparcia Turcji” poprzez „uderzenie w plecy Rosji”. Według niego „byłaby to ogromna szansa dla Ukrainy”, „zapomniał” tylko doda że na OSTATECZNE SAMOZNISZCZENIE…
  https://www.politnavigator.net/glavar-azova-trebuet-ot-zelenskogo-udarit-putinu-v-spinu.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • A czym mieliby zaatakować? Brakuje amunicji, nowe transporty zakupione przez sojuszników jeszcze nie nadeszły-wszak dopiero niedawno Trump podpisał zatwierdzenie budżetu. Na nękanie separatystów wystarczy, na wielką ofensywę już nie. Zresztą siły FR przy granicy wystarczyłyby z nawiązką. Ponadto pamiętajmy wojnę w Gruzji-atak na FR do teraz odbija się Gruzinom czkawką.

   Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.