Wojna domowa na Ukrainie 29.02.2020r.- 1725 dzień od nowego rozejmu.


Minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadim Pristajko powiedział, że spotkanie szefów państw „Normańskiej Czwórki” (Niemcy, Rosja, Ukraina i Francja) zaplanowane na kwiecień może zostać przełożone na późniejszy termin.

Wcześniej rzecznik prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow powiedział, że nie ma konkretnej daty szczytu przywódców krajów „formatu normańskiego” w Berlinie. Według niego, należy zrozumieć, w jakim stopniu realizowane są porozumienia osiągnięte w Paryżu. Ponadto, rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło uwagę na fakt, że oświadczenia Kijowa i zakres, w jakim strona ukraińska wdrożyła paryski pakiet porozumień w celu rozwiązania kryzysu ukraińskiego, podważają możliwość nowego spotkania przywódców „formatu normańskiego” w kwietniu.

„Chciałbym, aby tak się stało (spotkanie szefów państw w ‚formacie normańskim’ w kwietniu- dopisek mój), ale oczywiście, jak pokazuje sytuacja, można to zrobić nieco później”– powiedział Pristajko w programie publicystycznym kanału telewizyjnego „Ukraina 24” .

Według Pristajki, do następnego spotkania przywódców państw należy wdrożyć porozumienia z poprzedniego szczytu „normańskiego”, następnie dodał on, że byłby szczęśliwy, gdyby prezydent USA Donald Trump przyłączył się do negocjacji w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie.

„Oprócz Niemiec i Francji potrzebujemy jeszcze kilku liderów. Byłbym szczęśliwy, gdyby Donald Trump usiadł przy stole negocjacyjnym”– powiedział Pristajko.

W kwietniu 2014 r. Władze ukraińskie rozpoczęły operację wojskową przeciwko zbuntowanej części Donbasu, gdzie ogłoszono niepodległość po zamachu stanu na Ukrainie w lutym 2014 r. Według najnowszych danych ONZ około 13 tysięcy osób padło ofiarą konfliktu.

Problem rozwiązania ukraińskiego kryzysu jest omawiany podczas negocjacji w różnych formatach, w szczególności w „formacie normańskim”. W Warszawie zaproponowano przeniesienie negocjacji do „formatu genewskiego”, czyli z udziałem Stanów Zjednoczonych i Polski jako państwa sąsiadującego z Federacją Rosyjską i Ukrainą. Porozumienia o zawieszeniu broni osiągnięto jednak tylko w Mińsku, podczas spotkań grupy kontaktowej, w której pośredniczą Federacja Rosyjska i OBWE.

Dodam jeszcze, że Wadim Pristajko ujawnił, że Ukraina nie zamierza obchodzić Dnia Zwycięstwa 9 maja.

„Nasze stanowisko pozostaje takie, jakie jest: nie, my nie będziemy świętować 9 maja. My, podobnie jak cały kontynent europejski, jesteśmy gotowi zrozumieć, dlaczego ta tragedia wydarzyła się 75 lat temu i jesteśmy gotowi sobie nawzajem wybaczyć. Wierzymy, że to świętowanie powinno iść w tym kierunku”– powiedział szef ukraińskiego MSZ.

Na Ukrainie 8 maja to Dzień Pamięci i Pojednania. To święto zostało ustanowione w marcu 2015 r. W ten sposób kraj faktycznie przyłączył się do tradycji świętowania zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami według modelu zachodnioeuropejskiego. Ponadto Ukraina nadal obchodzi Dzień Zwycięstwa 9 maja, który pozostaje świętem państwowym, ale główne oficjalne wydarzenia z okazji zakończenia wojny na szczeblu państwowym odbywają się 8 maja.
Od maja 2015 r. na Ukrainie obowiązuje ustawa „potępiająca reżimy komunistyczne i nazistowskie” zabraniająca propagandy symboli radzieckich. Natomiast nie zakazująca posługiwania się symboliką nazistowską. Stąd gloryfikacja np. zbrodniczej i kolaboranckiej jednostki wojskowej, w której walczyli Ukraińcy; 14 dywizji grenadierów Waffen SS 1 ukraińska), powszechnie określanej jako 14 dywizja Waffen SS-Galizien.

Podobną symbolikę przyjął pułk MSWU „Azow”, który przez odwołanie się do symboliki kojarzonej z neonazizmem (np. Wolfsangel w symbolu jednostki) jest kojarzony z ukraińskim nacjonalizmem i hitlerowskim nazizmem.

Jednocześnie władze Ukrainy gloryfikują jako swoich bohaterów, działaczy politycznych i dowódców oddziałów zbrojnych, którzy wraz z hitlerowską machiną zagłady i terroru, uczestniczyli w jego dziele. Ale także tych, którzy czynnie organizowali i uczestniczyli w zbrodniach ludobójstwa mniejszości etnicznych żyjących w granicach II RP, w jej części dawnej Galicji Wschodniej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/14_Dywizja_Grenadier%C3%B3w_SS_(1_ukrai%C5%84ska),

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82k_%E2%80%9EAzow%E2%80%9D,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolfsangel.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (17 min) i 82 mm (15 min) oraz granatników: AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym snajperskiej i ciężkiej (14 ostrzałów), w sumie 13 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze w dniu wczorajszym ostrzeliwali: obrzeża Gorłówki (Tere osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (Jasinowata, Spartakus i Staromichaiłowka oraz Żabiczewo i teren serwisu Volvo-Center”, wraz z osiedlem mieszkaniowym przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Jelenowka, Dzierżyńskoje, Leninskoje i Sachanka).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło 72 pocisków (wobec 61- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie dachu domu jednorodzinnego w Jelenowce przy ulicy Przejezdnej nr. 114, a także został ranny w lewą nogę 60-letni mężczyzna, w momencie gdy znajdował się w okolicy punktu kontrolnego „Nowotroiczkoje-Jelenowka”.

Poniżej zapis graficzny wrogiej zbrojnej aktywności ukraińskich żołnierzy na donieckim odcinku frontu w ciągu minionego tygodnia:

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm ostrzelali rejon wsi Gołubowskoje, tym samym 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Jak dotąd nie przekazano żadnych informacji o stratach i szkodach, które mógł spowodować ten ostrzał.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 29 лютого 2020 року.

28 лютого збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Також була відмічена робота снайперської пари.
П’ять обстрілів були зафіксовані в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
два рази поруч з Водяним – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу Пищевика – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік Лебединського – з мінометів калібру 82 мм противник випустив 18 мін;
поруч з Новотроїцьким – з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив три обстріли наших позицій, а саме:
неподалік Новотошківського – з великокаліберних кулеметів, а також по нашим позиціям вівся снайперський вогонь;
двічі в районі населеного пункту Оріхове – зі 120-мм мінометів ворог випустив 9 мін та 3 міни з міномету калібру 82 мм.
Вчора, 28 лютого, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська тричі вели вогонь у бік наших позицій, а саме:
поруч з Невельським – зі 120-мм міномету – 6 мін;
неподалік Травневого – з міномету калібру 82 мм противник випустив 3 міни, а також зафіксовано вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
у районі населеного пункту Красногорівка – зі станкового протитанкового гранатомету – 6 пострілів, а також вівся вогонь з великокаліберних кулеметів.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.02.2020r.- 1725 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam
  Budżet Ukrainy nie dopina się, brakuje środków i pewne efekty już widać.

  Szokująca informacja z Kijowa. Możliwe, że Ukraina ponownie nie wystąpi w Konkursie Piosenki Eurowizji. Krajowy nadawca UA:PBC ma poważne problemy finansowe, które uniemożliwiają funkcjonowanie telewizji. Głos w sprawie zabrał szef stacji, Zurab Alasania.
  https://eurowizja.org/ukraina-nie-wystapi-na-eurowizji-2020-problemy-krajowego-nadawcy/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W centrum informacyjnym powstającego w stolicy Ukrainy Muzeum Majdanu odbyła się w czwartek prezentacja książki „Polska solidarność z Majdanem” poświęcona pomocy ze strony polskiego państwa i Polaków podczas rewolucji godności z lat 2013-2014.
  „Żaden kraj nie okazał takiego wsparcia ukraińskiej rewolucji godności, przy czym na wszystkich poziomach: władzy państwowej, władz wojewódzkich i miejskich, organizacji społecznych, osób prywatnych i przedsiębiorstw, jak Polska” – podkreślono w publikacji.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-w-kijowie-zaprezentowano-ksiazke-o-solidarnosci-polski-z-majdanem,375293.html
  Komentarz: Oby tylko za kilka lat jak euforia „wejścia do grona państw zachodnich” opadnie takie publikacje nie zaszkodziły naszemu krajowi.

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Ukraina rozpoczęła śledztwo w sprawie zwolnienia w 2016 roku prokuratora generalnego Wiktora Szokina. W sprawę mocno zamieszany jest były wiceprezydent i obecny kandydat na prezydenta USA Joe Biden i jego syn.

  Szokin został prokuratorem generalnym w 2015 roku. Po swoim poprzedniku odziedziczył śledztwo w sprawie firmy Burisma Holdings. Szybko jednak stał się obiektem krytyki ze strony organizacji pozarządowych, które zarzucały mu, że de facto chroni skorumpowanych oligarchów. Nieznani sprawcy próbowali go nawet zabić – na szczęście pociski powstrzymały kuloodporne szyby w jego gabinecie. Na jego dymisję naciskała też Unia Europejska.
  https://www.stefczyk.info/2020/02/28/ukraina-rozpoczyna-sledztwo-w-sprawie-joe-bidena/
  Komentarz: Trump dopiął swego?

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Prezydent Duda przesłał list do uczestników obchodów 76. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej, przyznaje, że poniższy fragment mocno podniósł mi ciśnienie.
  cytat:
  „Nie możemy zmienić tragicznej przeszłości, nie możemy przywrócić życia zamordowanym ofiarom. Możemy jednak sprawić, aby pomyślna przyszłość, stworzona wspólnie przez Polaków i Ukraińców, była odpowiedzią na bolesną, lecz uczciwie odczytaną lekcję historii. To dobrze, że podczas uroczystości na Ukrainie w miejscu spalonej Huty Pieniackiej powiewały razem biało-czerwone i niebiesko-żółte flagi. To dobrze, że ostatnie deklaracje najwyższych władz ukraińskich można pojmować jako ważny sygnał nadziei, iż odnajdziemy do siebie drogę w odczytaniu nauk płynących z tragicznej przeszłości.”
  https://kresy24.pl/list-prezydenta-dudy-do-uczestnikow-obchodow-76-rocznicy-zbrodni-w-hucie-pieniackiej/
  Komentarz: Prace archeologiczne na Ukrainie jeszcze nie ruszyły, władze w Kijowie chcą w zamian za „ustępstwa” w kwestiach historycznych dodatkowej pomocy gospodarczej (więcej zezwoleń na wjazd tirów do Polski, pomoc w przeforsowaniu certyfikatów UE/).

  Polubione przez 5 ludzi

 5. W temacie nawoływań pewnych oszołomów z Ukrainy by zaatakować Rosję.
  Przez sześć lat okupacji Rosja gruntownie przezbroiła swoją flotę stacjonującą na Krymie. Poinformował o tym dowódca Marynarki Wojennej Ukrainy, admirał Ihor Woronczenko. Na półwyspie znajdują się najnowocześniejsze systemy obrony przeciwlotniczej, okręty wyposażone w rakiety „Kalibr”, silne lotnictwo i spore jednostek lądowych.
  https://kresy24.pl/od-aneksji-krymu-rosja-calkowicie-przezbroila-tam-swoje-sily-morskie/
  Co ma Ukraina? 6 małych kutrów patrolowych, jedna fregata „Hetman Sahajdaczny” ( w porcie z uwagi na stan techniczny nie nadaje się do służby) i kilkanaście jednostek pomocniczych. Dwa okręty typu Island (dar od wujka Sama) i słabe siły lotnicze (głównie śmigłowce). Sytuację ratuje kilka dywizjonów artylerii uzbrojonych głównie w BM-21. I właściwie to tyle.
  Co prawda plany są ambitne-budowa korwety, oddanie dziesiatków małych kutrów patrolowych, naszpikowanie wybrzeża systemami przeciwokrętowymi, ale to wciąż plany…

  Polubione przez 5 ludzi

 6. „Nagły zwrot akcji” w Kijowie, czyli pojawiły się informacje o tym ze jednak to nie wicepremier Ukrainy z czasów „reżimu Janukowycza” Serhij Tihipko zostanie nowym premierem. Miał temu zaprzeczyc podczas występu w ukromediach przewodniczący parlamentarnej frakcji „Sługa Narodu” Dawid Arachamija;
  https://strana.ua/news/252374-etoho-ne-budet-v-sluhe-naroda-oproverhli-naznachenie-tihipko-v-sostav-kabmina.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Pojawiły się informacje na temat śmierci jednego z ukraińskich biznesmenów Leonida Wulfa powiązanego z „osobistym wrogiem” oligarchy Kołomojskiego. Miał on popełnic „samobójstwo” strzelając sobie w głowę z pistoletu maszynowego „Skorpion”, jednak jak się okazuje policja nie może znaleźc kuli która miała go zabic;
  https://strana.ua/news/252347-politsija-ne-mozhet-najti-pulju-skorpiona-kotoraja-ubila-biznesmena-vulfa.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Efekt koronawirusa, inwestorzy unikają ryzyka inwestują w „pewne” papiery. Efekty są dość zaskakujące. O ile ukraińskie obligacje pozbywają się grupy kapitałowe, to polskie są sprzedawane od ręki (dlatego rząd w Warszawie może żądać mniejszego oprocentowania 🙂 )
   https://wpolityce.pl/gospodarka/489104-oprocentowanie-polskich-obligacji-najnizsze-w-historii
   Dla Ukrainy to zła informacja-potrzebuje szybko napływu gotówki -przychody na rok 2019 były niższe od zakładanych, również dane ze stycznia br nie zachwycają. A trzeba przecież zrealizować plany rządowe min budowę dróg szybkiego ruchu. Inwestycje w 2020 roku mają wynieść aż 3 mld $(! ) Gdyby się udało zrealizować te plany byłby to duży bodziec d ożywienia gospodarki. A tu kłopot niewiele osób CHCE pożyczać kasę-Ukraińcy będą musieli zapewne podwyższyć oprocentowanie-ergo koszty obsługi długu wzrosną.

   Polubione przez 5 ludzi

 8. I powrót na Ukrainę gdzie jeden z tzw. wolontariuszy ATO (obecnie tzw. operacja OZS na Donbasie) stwierdził zę jeżeli na Ukrainie są jeszcze „prawdziwi banderowcy” to powinni „rozprawi się z Portnowem”, czyli ukraińskim prawnikiem, byłym wiceprzewodniczącym administracji Prezydenta Ukrainy za „reżimu Janukowycza” Andrijem Portnowem. Podpadł on „szczyrym ukropatriotom” ponieważ ujawnia niewygodne fakty m,in o kijowskim majdanie, a także o „przewałkach” jakich dokonują „wolontariuszy” którzy oficjalnie zbieraja „pomoc dla ukraińskiej armii”, a nieoficjalnie z tego co zbiorą sobie żyją. „Wolonatariusz” powołał się przy tym na zabójstwo dokonane przez terrorystów z przedwojennego OUN na szefie MSW II RP Bolesławie Pierackim…
  https://strana.ua/news/252370-portnov-i-druzenko-sport-v-facebook.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. OT światowe, czyli prawdopodobnie dobiega „najdłuższa wojna prowadzona kiedykolwiek przez USA”. Pojawiły się informacje o tym ze USA i afgańscy Talibowie podpisali porozumienie pokojowe które ma doprowadzić do wycofania US Army z Afganistanu;
  https://www.bbc.com/news/world-asia-51689443
  >https://www.nytimes.com/reuters/2020/02/29/world/asia/29reuters-usa-afghanistan-taliban-pentagon.html
  https://www.rbc.ru/politics/29/02/2020/5e5a6a739a79473d7a4e112e

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Ciąg dalszy sprawy napadu „ukropatriotów” na siedzibę rady miejskiej w Żmerynce (obwód winnicki). Zatrzymano łacznie 22 osoby w tym dwóch radnych miejskich oraz jednego urzednika rady miejskiej;
  https://korrespondent.net/ukraine/4199002-shturm-horsoveta-zhmerynky-zaderzhany-deputaty
  Do „draki” doszło w sądzie rejonowym w Winnicy który zajmuje się zatrzymanymi za udział w „drace” w radzie miejskiej w Zmerynce. Sąd „nawiedziła” banda „ukroptrioów” (m.in z neonazistowskiego ‚Korpusu Narodowego”) która próbowała wedrzeć się na sale posiedzeń, ale została odparta przez ochronę;
  https://korrespondent.net/ukraine/4199025-shturm-horsoveta-zhmerynky-v-sude-raspylyly-haz

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Miało być lepiej, a jest jeszcze gorzej, czyli jak to na Ukrainie. państwowa spółka ‚Naftohaz” ostrzegła ze z dniem 1 marca zacznie wstrzymywać dostawy gazu dla ukrainskich przedsiębiorstw energii cieplnej, w wyniku czego moze grozić całkowite odłączenie ogrzewania w 8 ukrainskich obwodach, w tm m.in kijowskim, dniepropietrowskim, chmielnickim, odeskim i połtawskim. Powód odłączenia „standardowy”, czyli niezapłacone rachunki za zużyty wcześniej gaz;
  https://strana.ua/news/252425-dolhi-za-haz-naftohaz-otkljuchit-8-oblastej-iz-za-dolhov.html

  Polubione przez 5 ludzi

 12. OT światowe
  Jak poinformowała w sobotę agencja Reuters, Rosja i Turcja zgodziły się na zmniejszenie eskalacji w Syrii. W czasie konsultacji Turecko-Rosyjskich w Ankarze, przedstawiciele obydwu krajów stwierdzili, że ich wspólnym celem jest obniżenie napięć w działaniach przeciwko ugrupowaniom terrorystycznym w Syrii. Poinformowało o tym rosyjskie MSZ.
  https://kresy.pl/wydarzenia/rosja-i-turcja-zgadzaja-sie-na-redukcje-napiec-w-syrii/

  Polubione przez 4 ludzi

 13. W Polsce świadczenie 500+ przysługuje także obcokrajowcom. Najliczniejszą grupę beneficjentów stanowią dzieci z Ukrainy. W 2019 roku w porównaniu z rokiem poprzednim przybyło ich niemal czterokrotnie. W tej chwili 500+ dla niemal 17 tysięcy Ukraińców kosztuje Polskę około stu milionów złotych rocznie. Dane otrzymał od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analityk Rafał Mundry, który opublikował je na swoim Twitterze.
  https://kresy.pl/wydarzenia/okolo-sto-milionow-zlotych-kosztuje-500-dla-ukraincow-to-prawie-czterokrotny-wzrost-w-rok/
  Komentarz: Lepsze warunki życia sprawiają, że coraz więcej Ukraińców osiedla się w Polsce, albo tu zakłada rodziny.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.