Wojna domowa na Ukrainie 19.05.2020r.- 1795 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 69.

Oświadczenie Natalii Nikonorowej w związku z publikacją zdjęcia paszportu przedstawiciela ŁRL w Mińsku.

„Dzień wcześniej wicepremier Ukrainy Aleksiej Reznikow udzielił wywiadu jednemu z ukraińskich mediów, w którym poinformował, że podczas rozmów w Mińsku pokazał zdjęcie rosyjskiego paszportu mojego kolegi, przedstawiciela Ługańskiej Republiki Ludowej. Co więcej, fakt obecności tego zdjęcia jest przedstawiany jako rodzaj ‚przełomu’ i ‚wielkiej zasługi wywiadu’, a także towarzyszą mu komentarze, że podobno właściciele rosyjskich paszportów nie mogą reprezentować Donbasu w ramach negocjacji w celu rozwiązania konfliktu.

Jednak ukraińscy przywódcy w ogniu próby nadmuchania skandalu przeoczają pewne punkty. Po pierwsze, całe otoczenie pojawienia się zdjęcia paszportowego jako wielkiej i monumentalnej ekspozycji jest całkowicie nieodpowiednie i wręcz śmieszne, ponieważ pan Deinogo i inni przedstawiciele republik w Mińsku oraz ogólnie wszyscy mieszkańcy Donbasu, którzy otrzymali rosyjskie paszporty, których na dzień dzisiejszy jest ponad 200 tysięcy ludzi, nie wstydzi się i nie ukrywa tego faktu. Przeciwnie, jesteśmy niezmiernie wdzięczni władzom Federacji Rosyjskiej i osobiście prezydentowi za humanitarną decyzję, aby dać nam możliwość uzyskania obywatelstwa w drodze uproszczonej procedury.

Przypomnijmy, że decyzja ta była koniecznym środkiem, ponieważ władze ukraińskie, które od 6 lat ograniczają ludność Donbasu w zakresie praw obywatelskich i wolności, poczyniły i nadal dokładają wszelkich starań, aby zmaksymalizować złożoność i procedurę przekraczania linii kontaktowej oraz uzyskać lub wymienić ukraińskie dokumenty.

Po drugie, konieczne jest prowadzenie negocjacji w sprawie rozwiązania konfliktu z tymi ludźmi, którzy urodzili się, mieszkają i pracują w Donbasie, którzy nie opuścili ojczyzny. Przyjmując oczywiście, że Kijów jest naprawdę zainteresowany ugodą, a nie grą pod publiczkę, która podnosi ranking. Fakt, że ci ludzie mają rosyjski paszport, jest kolejnym przypomnieniem dla strony ukraińskiej, że coraz mniej mieszkańców Donbasu wierzy w pokojowe intencje władz Kijowa. W związku z tym, im bardziej władze ukraińskie naruszają nasze niezbywalne prawa i wolności, im bardziej nienawiść i nieporozumienia będą obecne zarówno w działaniach Kijowa, jak i w retoryce jego przedstawicieli, tym powstaje większa przepaść między Ukrainą a republikami.

I po trzecie, przewidując wszelkie dalsze próby ‚ujawnienia’ z Ukrainy, publikuję zdjęcie, na którym przedstawione są moje dokumenty tożsamości. Ta ‚reakcja’ jest typowa dla mieszkańców republik, bardzo precyzyjnie odzwierciedla bieg wydarzeń w Donbasie w okresie ostatnich lat: pochodzimy z ZSRR, następnie byliśmy częścią Ukrainy, a następnie po 2014 roku, kiedy nowe państwo nas zdradziło i rozpoczęła wojnę przeciwko nam , byliśmy zmuszeni się bronić i iść własną drogą, budować i rozwijać Doniecką Republikę Ludową. Jednocześnie, podczas gdy ze strony Ukrainy otrzymujemy tylko pociski, rany i śmierć cywilów, ból i zniszczenie, blokadę gospodarczą, blokadę transportu, nielegalne przetrzymywanie i naruszenie naszych praw, z Federacji Rosyjskiej otrzymujemy pomoc humanitarną, jak w przypadku konwojów białych ciężarówek KAMAZ, oraz w formie dekretów mających na celu ułatwić nam życie. Czas, aby władze w Kijowie zrozumiały: dołożyły wszelkich starań, aby Donbas nie przestał być ukraińskim regionem, do czego de facto prowadzą. Siły zbrojne strzelają do swoich przeciwników tylko pierwszym razem, drugi strzał trafia w ludzi przypadkowych, a Ukraina prowadziła zmasowany ostrzał w ciągu sześciu lat takich działań.

Jesteśmy gotowi rozmawiać z Kijowem, ale tylko pod jednym warunkiem: jeśli władze ukraińskie w końcu zdadzą sobie sprawę, że będą musiały porozmawiać z przedstawicielami mieszkańców Donbasu bezpośrednio, którzy obecnie mieszkają w DRL i ŁRL, a nie z wygodnymi, starannie przygotowanymi i wyszkolonych przez kijowskich technologów manipulacji ludźmi.

Pełnomocny przedstawiciel DRL w negocjacjach grupy kontaktowej, minister spraw zagranicznych DRL

Natalia Nikonorowa

*

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (1 ostrzał, 15 pocisków), moździerzy kaliber 120 (3 ostrzały, 21 min) i 82 mm (7 ostrzałów, 33 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (3 ostrzały, 31 pocisków) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (1 ostrzał, 11 granatów) i przeciwpancernych granatników SPG-9 (7 ostrzałów, 22 granaty), RPG-7 (2 ostrzały, 5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (13 ostrzałów), tym sposobem 21 razy naruszyli warunki rozejmu.

W dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał w następujących punktach frontu: obrzeża Gorłówki (teren osiedli mieszkaniowych przy kopalni im. Gagarina i 6/7), w okolicach i na obrzeżach Doniecka (Spartakus, Wiesiełoje, Staromichajłowka oraz Żabiczewo i teren serwisu „Volvo-Center” oraz osiedle meiszkaniowe przy kopalni Trudowskaja), a także na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadły 143 pociski (wobec 97- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie 8 domów jednorodzinnych w miejscowości Staromichajłowka znajdujących się przy ulicy Iwana Marczenki nr. 8, 10, 12, 13, 15, 21, 23 i 30 oraz dodatkowo 3 domów przy ulicy Szewczenki nr. 71, 75 i 77.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, w kierunku wsi Gołubowskoje i Bierezowskoje, tym sposobem 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 19 травня 2020 року.

Минулої доби збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Об’єднані сили для забезпечення повного контролю над ситуацією в районі проведення операції вжили необхідних заходів вогневого впливу. Отримавши адекватну відповідь від наших підрозділів, противник припинив обстріли.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” біля Богданівки противник застосував міномети 82-го калібру та великокаліберні кулемети.
Неподалік Тарамчука, Красногорівки та Широкиного ворог вів вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” поруч з Новотошківським збройні формування РФ використовували 82 мм міномети та автоматичні станкові гранатомети.
По околицях Новолуганського та тричі біля Луганського російські найманці відкривали вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Поруч з Південним окупанти застосовували підствольні гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю, а неподалік Новоолександрівки – автоматичні станкові гранатомети.

Втрат серед наших захисників внаслідок ворожих обстрілів не було.

Не зважаючи на досягнуті домовленості, ворог продовжує збройні провокації, в тому числі й із застосуванням забороненого озброєння. У відповідь на обстріли наші підрозділи, що обороняються, відкривали вогонь для припинення агресивних дій противника.

За даними розвідки, 18 травня наші воїни знищили одного російського окупанта.

Від початку поточної доби російські збройні формування в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” біля Оріхового відкривали вогонь з 120 мм та 82 мм мінометів. Захисників Новотошківського ворог обстріляв з мінометів 120-го калібру. У відповідь наші військовослужбовці рішуче застосували чергові вогневі засоби та припинили ворожі провокації.

За поточну добу втрат серед українських захисників немає.

Випадків захворювання на коронавірусну інфекцію серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.05.2020r.- 1795 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ojojojoj ! Do czego to doszło,że DNR jest bardziej proeuropejska i bardziej szanuje „wartości i standardy” niż rzekomo „proeuropejska” post-majdanowa Ukraina. Pewnie dlatego Niemcy i Francja plują sobie w brody, za to że poparły „rewolucję godności”, która już upadła z kretesem, rozmyślnie dyskryminując „swoich obywateli” w „Republikach Ludowych” ORD(i)ŁO..

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Reblogged this on Dyrdymały SyøTrolla i skomentował(a):
  Ojojojoj ! Do czego to doszło,że DNR jest bardziej proeuropejska i bardziej szanuje „wartości i standardy” niż rzekomo „proeuropejska” post-majdanowa Ukraina. Pewnie dlatego Niemcy i Francja plują sobie w brody, za to że poparły „rewolucję godności”, która już upadła z kretesem, rozmyślnie dyskryminując „swoich obywateli” w „Republikach Ludowych” ORD(i)ŁO.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Ciąg dalszy „hec” organizowanych przez ukraińskiego dziennikarza Dmytro Gordona, czyli jego wywiadów z Natalią Pokłońską oraz Igorem Girkinem (ten drugi we „wstępniaku”). Po tym jak Gordonem „zainteresowało się” SBU a siedzibę jego portalu „odwiedziła” banda „ukropatriotów” Gordon tłumaczy się że wywiady zrobił „na zlecenie ukraińskich specsłużb”;
  https://strana.ua/news/268023-hordon-prokommentiroval-svoi-intervju-s-poklonskoj-i-strelkovym.html
  Komentując te „wynurzenia” Gordona Pokłońska nazwała je „śmiesznymi” i wypowiedzianymi przez niego ze strachu by nie spotkało go coś złego na Ukrainie (ze strony „ukropatriotów”). Dodała takze że powinien przyjechać na Krym gdzie jest „spokojniej”;
  https://strana.ua/news/268071-poklonskaja-prokommentirovala-slova-hordona-pro-rabotu-so-spetssluzhbami.html
  I jeszcze sprawę z Gordonem skomentował ukraiński bloger (na wychodźstwie w UE) Anatolij Szarij który stwierdził m.in ze dzieki „bezcennym informacjom” zebranym przez Gordona ukraińskie „specsłuzby” dowiedziały się ze Girkin („Striełkow”) działał sam a nie z polecenia Kremla, a po „wyzwoleniu” Mariupola przez siły prokijowskie „bez śladu” zniknęły setki jego mieszkańców…
  >https://www.youtube.com/watch?v=qpTBNwp6Hxw
  Ps. Dobrze radzę „łysemu gondonowi” (jak go nazywają Rosjanie) aby już „pakował walizki” bo może podzielić los „kolegów po fachu” na Ukrainie, czyli Ołesia Buzyny oraz Pawła Szeremeta…

  Polubione przez 4 ludzi

  • To zapewne wynik ostatniego „pochylania się nad dolą uciśnionych Tatarów na półwyspie Krymskim”.
   I znając władze w Kijowie te święta państwowe nie będą dniami wolnymi od pracy. Co najwyżej ułatwi to pracownikom-muzułmanom uzyskanie od pracodawcy dnia wolnego.

   Polubione przez 4 ludzi

 4. OT światowe. Amerykański „Apple”, oskarżona o „współpracę z Chinami oraz Rosja” przez Prokuratora Generalnego USA ogłosiła że nie nie zapewni amerykańskim „specsłużbom” dostępu do danych osobowych swoich użytkowników. Jednocześnie firma zapewniał o swojej gotowosci do współpracy z FBI i CIA w celu prowadzenia dochodzeń w sprawie przestępstw związanych z bezpieczeństwem narodowym;
  https://strana.ua/news/268050-apple-otkazalas-predostavit-fbr-dostup-k-dannym-svoikh-ustrojstv-.html
  Amerykański ‚The Washington Post” poinformował o tym ze 9 maja tego roku Izrael przeprowadził „cyberataki” na ważny irański port Bandar-e Abbas leżący nad Zatoka Perską. Informacje potwierdziły władze Iranu które stwierdziły że, wbrew twierdzeniom „strony przeciwnej”, ataki spowodowały „uszkodzenia” tylko w lokalnych sieciach komputerowych omijając te odpowiedzialne za pracę portu;
  https://strana.ua/news/268074-izrail-sovershil-kiberataku-na-iranskij-port-shakhid-radzhai-smi.html
  Tymczasem „Financial Times” zdradza że polityka prowadzona przez władze Szwecji, czyli faktyczne nie wprowadzenie „kwarantanny” w związku z epidemia koronawirusa, by szwedzka gospodarka nie poniosła start nie sprawdziła się ponieważ KORONAKRYZYS i tak w nią „uderza”. W artykule powołano się m.in na prognozy dotyczace szwedzkiej gospodarki z KE, która przewiduje że PKB Szwecji spadnie w tym roku o 6,1% oraz na jeszcze bardziej pesymistyczna prognoze szwedzkiego banku centralnego (RIKSBANK) który przewiduje spadek PKB o 7-10% oraz bezrobocie przewyższające 10%. Jak zauważyć mieli szwedzcy eksperci ekonomiczni jest to skutek tego ze „Szwecja jest małą, otwartą gospodarką zależną od innych krajów”;
  https://strana.ua/news/268014-otkazavshajasja-ot-karantina-shvetsija-tozhe-pochuvstvuet-posledstvija-koronavirusa.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Ad. 3

   „Szwecja jest małą, otwartą gospodarką zależną od innych krajów”- no cóż, sami są sobie winni. No, ale za to nie ma rażącego w oczy bogactwa i wielkich dysproporcji zamożności.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Rosyjski „Gazprom” ogłosił tymczasem rozpoczęcie budowy nowego gazociągu, czyli ‚Siła Syberii 2″. Gazociąg ten ma połączyć struktury przesyłu gazu na zachodzie i wschodzie Rosji oraz „zgazyfikować” wschodnią Syberię, by następnie przez Mongolię docierać do Chin. Miałby on być takze wykorzystywany do przesyłu gazu „w odwrotna stronę”, czyli do Europy (mapka w linku)
  https://strana.ua/news/268027-v-rf-rasskazali-o-tseljakh-stroitelstva-truboprovoda-sila-sibiri-2-skhema-proekta.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ot z naszego nieszczęsnego kraju, czyli pojawiła się ciekawa informacja na temat nowego kandydata KO na urząd Prezydenta RP Trzaskowskiego. Cytat „Byłem raz na spotkaniu Grupy Bilderberg, gdzie spotykają się premierzy, prezydenci, szefowie największych światowych firm, gdzie spotykają się eksperci, zajmujący się największymi wyzwaniami. Rozmawialiśmy o cyberbezpieczeństwie, o sztucznej inteligencji, o zagrożeniach płynących ze strony Rosji, o rywalizacji z Chinami, z największymi autorytetami świata”;
  https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/trzaskowski-spotkania-grupy-bilderberg-pomagaja-budowac-wiedze,182814.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Na konferencji prasowej w Kijowie jeden z ukraińskich parlmentarzystów przedstawił zapis rozmowy telefonicznej jaka w marcu 2016 roku przeprowadził ówczesny prezydent Ukrainy Poroszenko z ówczesnym wiceprezydentem USA Bidenem. W jej trakcie Poroszenko chwalił sie tym ze podniósł opłaty za media o 100 %, to jest wiecej niż żądał MFW który domagał sie „tylko” by podwyższyć je o 75 %. Warto przy tym przypomnieć ze kilka dni temu prawnik Donalda Trumpa Rudi Giuliani zaczął publikować materiały o tym że Joe Biden jako wiceprezydent USA faktycznie „zarządzał”, a raczej GRABIŁ Ukraine do „spółki” z Poroszenką;
  https://strana.ua/news/268112-poroshenko-i-bajden-obsuzhdajut-kommunalnye-tarify-v-ukraine-audio.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Gdzie są pieniadze jakie „Naftohaz” miał otrzymać „Gazprpomu” w ramach zawartej ugody w sprawie wyroku arbitrażu w Sztokholmie? Podczas jednego z „talk-show” w ukroTV była premier Tymoszenko poinformowała ze wbrew oficjalnym zapowiedziom owe pieniądze (około 72 mld hrywien) w dalszym ciagu nie trafiły do ukraińskiego budżetu. Powołała się przy tym na przekazane jej „dokumenty od pracowników sektora księgowego i finansowego Naftohazu”, które nastepnie przekazała występującemu razem z nią Saakaszwilemu by ten jako przewodniczący Komitetu d/s Reform przy Prezydencie Ukrainy „zbadał sprawę”;
  https://tsn.ua/ru/politika/misha-sdelaem-ih-vmeste-timoshenko-predostavila-saakashvili-spravki-o-neoplachennyh-neftegazom-milliardah-1546965.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Podejrzewam, że z tymi środkami to wyszła niezła afera. Naftohaz odsprzedawał $$$ Narodowemu Banku Ukrainy gdy hrywna stała dość mocno. Potem nastąpiły wahania kursu i wyszło na to, że po tej zamianie jednak kilkaset milionów hrywien „zniknęło”, po prostu firma na spekulacji walutą straciła. Teraz zapewne w kuluarach trwa dogadywanie jak sprawę załatwić. W końcu obiecano narodowi XX miliardów hrywien, a teraz jest dużo mniej. 🙂

   Polubione przez 4 ludzi

 9. W temacie skandalu wokół ujawnionego nagrania rozmów Poroszenki z Bidenem (o czym w linkach powyżej). Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Derkacz który je ujawnił przekazał je Prokuraturze Generalnej Ukrainy by ta stwierdziła czy Poroszenko nie dopuścił się jakiegoś przestępstwa w tym m.in zdrady państwowej;
  https://strana.ua/news/268154-zapisi-razhovora-poroshenko-s-bajdenom-peredany-v-ofis-henprokurora-derkach.html
  Z kolei w proprezydenckiej frakcji parlamentarnej „Sługa Narodu” pojawiły sie opinie by w zwiazku z ujawnionymi nagraniami powołać w ukraińskim parlamencie specjalną komisję śledczą;
  https://strana.ua/news/268146-skandal-s-plenkami-bajdena-i-poroshenko-obsudjat-na-zasedanii-fraktsii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT zza Oceanu, gdzie w USA trwaja śledztwa w sprawie „ptrania brudnych pieniędzy” przez ukraińskiego oligarchę Kołomojskiego. Tym razem w kregu zainteresowania amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości znalazły sie m.in „inwestycje” Kołomojskiego Cleveland czyli luksusowy hotel z 484 pokojami oraz 21-piętrowy biurowiec. Sam główny „zainteresowany” oczywiscie wszystkiemu zaprzecza, w tym że w USA toczą sie przeciwko niemu jakieś śledztwa;
  https://www.buzzfeednews.com/article/mikesallah/ukraine-billionaire-oligarch-money-laundering-investigation

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W latach 2014–2018 napływ pracowników z Ukrainy spowodował dodatni wpływ na nominalny PKB Polski w wysokości średnio około 0,5 pkt. proc. rocznie – wynika z raportu NBP. Eksperci szacują, że udział imigrantów z Ukrainy w polskim wzroście gospodarczym będzie stopniowo spadał.
  https://300gospodarka.pl/news/nbp-pracownicy-z-ukrainy-wydatnie-wspierali-polski-wzrost-gospodarczy-w-ostatnich-latach-ale-szczyt-juz-dawno-za-nami
  Komentarz: Jest też i druga strona medalu. W 2014 roku po wprowadzeniu sankcji przeciwko Rosji nasze PKB odnotowało straty rzędu 0.6 pkt proc rocznie.

  cytat poniżej.
  Janusz Piechociński, minister gospodarki, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zapowiada zmniejszenie polskiego wzrostu gospodarczego w 2014 r. o 0,6 pkt. proc. Ma być to wynik sankcji nakładanych na Rosję.
  https://biznes.wprost.pl/gospodarka/460830/sankcje-wobec-rosji-polski-wzrost-gospodarczy-zmaleje.html?utm_source=Wprost.pl&utm_medium=button&utm_campaign=Biznes

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem pierwsza wicemer Paryża Anne Hidalgo oskarżyła władze Ukrainy o kradzież ponad 2 mln maseczek zamówionych przez władze francuskiej stolicy w Chinach. „Towar” który miał trafić do Francji tranzytem przez Ukrainę”zniknął” bowiem na lotnisku w Kijowie;
  https://liva.com.ua/tixa-ukrainskaya-noch-no-maski-luchshe-perepryatat.html
  https://www.cnews.fr/france/2020-05-11/lukraine-aurait-vole-2-millions-de-masques-la-mairie-de-paris-954542

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Kolejne sondaże ukraińskiej opinii publicznej przygotowane przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologiczny dotyczace tym razem stosunku Ukraińców do IIWŚ. Okazuje się ze aż 72% zapytanych przyznało, że to Święto Zwycięstwa w dniu 9 maja ma dla nich w dalszym ciągu ogromne znaczenie osobiste;
  https://strana.ua/news/268207-72-ukraintsev-schitajut-9-maja-vazhnejshim-lichnym-prazdnikom-opros.html
  Z kolei ponad 62 % Ukrainców nie zgadza się z opinią przedstawioną przez obecnego szefa ukroIPN Antona Drobowicza jakoby w czasie IIWŚ Ukraincy byli zmuszeni do walki tylko „w cudzych interesach’;
  https://strana.ua/news/268210-bolshe-60-ne-podderzhivajut-zajavlenija-drobovicha-o-vtoroj-mirovoj-vojne-opros.html
  Plus ranking ukraińskich partii politycznych z którego wynika że poparcie do proprezydenckiego ugrupowania ‚Sługa Narodu”, które zajmuje jednak wciąż pierwsze miejsce, spadło do 31,2% (z ponad 43% uzyskanych podczas wyborów), na drugim miejscu uplasowowło się „prorosyjkie” ugrupowanie „Opozycyjna platforma” z 17,4% poparciem. Następne są „Europejska Solidarność” (Poroszenki) z 14,8% oraz „Batkiwszczyna” (Tymoszenko) z 8,9% poparciem, reszta partii nie przekracza progu wyborczego;
  https://strana.ua/news/268203-tret-ukraintsev-hotova-proholosovat-za-sluhu-naroda-opros.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Epidemia koronawirusa na świecie, czyli Szwecja z najwyższym wskaźnikiem śmiertelności z powodu COVID-19 w Europie. Podczas gdy śmiertelność spada w pozostałych krajach europejskich, Szwecja odnotowała 6,25 zgonów na milion mieszkańców dziennie pomiędzy 12 a 19 maja. Był to najwyższy wskaźnik w Europie, nieco wyższy niż w Wielkiej Brytanii, gdzie wynosi on 5,75 zgonów na milion mieszkańców. Szwecja „wyprzedziła” też znacznie pod tym względem swoich skandynawskich sąsiadów, czyli Danię, Finlandię oraz Norwegię;
  https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-sweden-casualties/sweden-tops-europe-covid-19-deaths-per-capita-over-last-seven-days-idUSKBN22V26A

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Wieści z „frontu” na Donbasie. Dwa dni temu pojawiła sie informacja ze na terytorium ŁRL siły prokijowskie ostrzelały brygadę remontową usuwajacą skutki wcześniejszego ostrzału linii energetycznej (również strony prokijowskiej);
  https://ria.ru/20200517/1571584519.html
  Dzisiaj w ukromediach ukazał sie filmik na którym ukraińska 54 Brygada chwali się „zniszczeniem ciężarówka okupantów”. Radze dobrze sie przyjrzeć jak wygląda owa „ciężarówka okupantów”, czyli jak pojazd używany przez ekipy remontowe oraz gdzie stoi, czyli przy słupach linii energetycznej. Głupota „ukroczubów” po prostu poraża…
  https://korrespondent.net/ukraine/4230265-unychtozhenye-hruzovyka-separatystov-popalo-na-vydeo
  W zwiazku z tym wydarzeniem (a takze innymi podobnymi m.in ostrzelaniem przez siły prokijowskie patrolu OBWE) pojawiło się oświadczenie lidera ŁRL Leonid Pasecznik zwrócił się bezpośrednio do Prezydenta Ukrainy, że jeżeli ten (jako głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych) nie „ukróci” tych działań to strona republikańska będzie zmuszona do podjęcia akcji w celu „przesuniecia” linii rozgraniczenia stron na Donbasie tak by zabezpieczyć ważną dla siebie linię energetyczną. Podobne „przesunięcie” na zostać przeprowadzone takze w miejscach skąd prowadzony jest ostrzał innych celów cywilnych;
  http://lug-info.com/news/one/zayavlenie-glavy-luganskoi-narodnoi-respubliki-leonida-pasechnika-56400

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.