Wojna domowa na Ukrainie 18.05.2020r.- 1794 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 68.

*

Kijów wyklucza jakąkolwiek możliwość nadania specjalnego statusu dla Donbasu w konstytucji Ukrainy. Zostało to potwierdzone przez biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego po zakończeniu wideokonferencji Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) mającej na celu pokojowe rozwiązanie sytuacji w południowo-wschodniej Ukrainie.

„Strona ukraińska po raz kolejny wykluczyła możliwość nadania specjalnego statusu dla części regionów Doniecka i Ługańska w konstytucji Ukrainy”– komunikat mówi na oficjalnej stronie biura prezydenta Ukrainy.

Zaznaczono również, że Kijów kolejny raz potwierdza, że wybory w Donbasie „mogą się odbyć dopiero po objęciu przez Ukrainę kontroli nad granicą”, a także „zgodnie z konstytucją i ustawodawstwem Ukrainy oraz na podstawie kryteriów kopenhaskich OBWE, w szczególności w odniesieniu do stabilności instytucji gwarantując demokrację, praworządność, poszanowanie praw człowieka i ochronę praw mniejszości”.

Tym samym biuro prezydenta Zełenskiego oficjalnie przyznało, że Ukraina nie ma zamiaru przestrzegać umów pokojowych zawartych w Mińsku. W ten sposób dalsze rozmowy z przedstawicielami Ukrainy w sprawie uregulowania konfliktu są bezcelowe.

Dlatego też szefowa dyplomacji DRL a jednocześnie przedstawicielka republiki w TGK, Natalia Nikonorowa wezwała Kijów do rozpoczęcia bezpośredniego dialogu z Donbasem oraz przyznania się do wycofania się Ukrainy z porozumienia „Mińsk-2”.

„Ukraina ma tylko dwie strategie osadnicze w Donbasie- bezpośredni, otwarty dialog z DRL i ŁRL lub oficjalne uznanie jej niezdolności do wdrożenia porozumień z Mińska”– stwierdziła Nikonorowa.

Przypomnę, że wcześniej minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba, komentując wyniki wideokonferencji TGK (14 maja), powiedział, że Kijów wyklucza możliwość bezpośredniego dialogu z Donbasem.

„Kijów musi jak najszybciej uświadomić sobie, że nie jest możliwe ignorowanie Donbasu, co oznacza, że ​​władze ukraińskie mają tylko dwie opcje: albo bezpośrednio, otwarcie i w dobrej wierze rozmawiać z republikami w formacie mińskim, lub oficjalnie uznać niemożność wypełnienia swoich zobowiązań wynikających z umowy mińskiej ponosząc przy tym pełną odpowiedzialność przed krajami będącymi jej gwarantami i całą społecznością międzynarodową”– oświadczyła Nikonorowa.

Przypomniała, że „​​mapa drogowa” wynikając z umów podpisanych w Mińsku, które są podstawowymi dokumentami pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie, obejmuje także bezpośredni dialog między walczącymi stronami.

„Po raz kolejny przypominamy Ukrainie, że prawdziwy stan rzeczy jest następujący: Donbas w 2014 roku stanowczo wskazał, że jeśli głosy jego mieszkańców nie zostaną uwzględnione, to nigdy nie będziemy żyć wspólnie w jednym kraju”– podsumowała Nikonorowa.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 05:30 a 19:55, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (2 ostrzały, 12 min) i 82 mm (5 ostrzałów, 57 min) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (3 ostrzały, 28 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (5 ostrzałów), tym sposobem 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze ostrzeliwali osiedla mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina i 6/7- na obrzeżach Gorłówki oraz Ozierianowkę, Spartakusa i Kasztanowoje- w okolicach Doniecka, a także Pietrowskoje i Oktjabr- na południowym odcinku frontu.

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 97 pocisków (wobec 71- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie jednego domu w miejscowości Oktjabr na ulicy Szczorsa nr. 31.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 i ciężkiej broni maszynowej okolice wsi Smiełoje i Bierezowskoje, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/ Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 18 травня 2020 року.

Минулої доби збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем, БпЛА, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Наші військовослужбовці своєчасно реагували на усі збройні провокації та прицільним вогнем по позиціях ворога змушували його відмовитись від продовження обстрілів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” неподалік Авдіївки противник тричі вів вогонь по наших позиціях з мінометів 82-го калібру, випустивши 24 міни, а також автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.
Поблизу населеного пункту Водяне ворог застосовував БпЛА для скидання пострілів ВОГ-17, а оборонців Славного та Невельського обстріляв з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Поруч з населеним пунктом Піски окупанти вели вогонь по позиціях Об’єднаних сил з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” збройні формування РФ порушили режим припинення вогню поруч з Новоолександрівкою. Тут загарбники використовували автоматичні станкові гранатомети та великокаліберні кулемети.

Внаслідок ворожих обстрілів троє українських військовослужбовців отримали поранення.

Рішучими діями та ефективним застосуванням чергових вогневих засобів Об’єднані сили припинили ворожу активність. Загарбники отримали адекватну відповідь від українських воїнів.

За даними розвідки, 17 травня наші воїни знищили двох російських окупантів та ще двох поранили.

Від початку поточної доби російські збройні формування активності не проявляли.

За поточну добу втрат серед українських захисників немає.

Випадків захворювання на коронавірусну інфекцію серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.05.2020r.- 1794 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Apocalypse Now!”, czyli szef amerykańskiego FED Jerome Powell o polityce jaka stosuje USA w „walce z KORONAKRYZYSEM”, cytat „Tak, drukujemy pieniądze”;
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jerome-Powell-szef-Fed-Tak-drukujemy-pieniadze-7886063.html
  https://www.cnbc.com/2020/05/17/powell-says-jobless-rate-could-top-30percent-but-he-doesnt-see-another-depression.html
  Tu jeszcze dla zainteresowanych przemówienie Powella w audycji internetowej prowadzonej przez Peterson Institute for International Economics podczas którego m.in „ostrzegł, że mogą być potrzebne dodatkowe środki polityczne w celu wsparcia gospodarki, ale najwyraźniej będą one musiały być fiskalne, a nie monetarne” PODNIOSĄ PODATKI?
  https://www.cmegroup.com/education/events/econoday/2020/05/feed517779.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. W rosyjskich mediach pojawiła się informacja o tym ze głowny sponsor „niezależnego” opozycjonisty nawalnego „rezydujący” w Londynie „rosyjski” biznesmen Jewgienij Cziczwarkin znalazł się na krawędzi bankructwa z powodu KORONAKRYZYSU. Zadłużenie przedsiębiorstw i firm należących do „opozycyjnego oligarchy” miało juz przekroczyć ich wartość, a on sam został zmuszony do wstrzymania ich działalności oraz ich wyprzedawania, sam Cziczwarkin „”żyje” z coraz bardziej topniejacych oszczędnosci. „Ofiarą” cięć przeprowadzonych przez Cziczwarkina padł m.in tzw. Fundusz do walki z korupcją i wsparcia libertarianizmu (w stanie likwidacji od lutego) z którego środków utrzymywał się „opozycjonista” Nawalny;
  https://russian.rt.com/world/article/746965-chichvarkin-biznes-finansy-trudnosti

  Polubione przez 5 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie w siedzibie SBU w Kijowie pojawił się były lider banderowskiego ‚Prawego Sektora” w Odessie Serhij Sternenko. Został on „zaproszony” do SBU w związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie zadźgania przez niego na ulicy w Odessie w 2018 roku ‚weterana ATO” (żołnierza ukraińskich wojsk powiet.-desant.). Sternenkę „wsparli” „ukropatrioci” którzy urządzili przed budynkiem „tradycyjne występy”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4229738-storonnyky-sternenko-zhhut-faiery-u-zdanyia-sbu
  Po jakimś czasie Sternenko opuścił siedzibę SBU informując ze został uznany…za poszkodowanego w związku ze zdarzeniem. Warto przy tym przypomniec ze z kolei ofiara Sternenki została uznana za podejrzanego w zwiaązku z dokonaniem przez niego „napadu na Sternenke”…
  https://strana.ua/news/267850-sbu-priznala-sternenko-poterpevshim-nesmotrja-na-smet-ivana-kuznetsova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Epidemia koronawirusa na Ukrainie, najnowsze oficjalne dane;
  https://strana.ua/news/267840-rasprostranenie-koronavirusa-v-ukraine-lidiruet-kiev.html
  W Charkowie „bunt” personelu medycznego w jednej ze stacji pogotowia ratunkowego. Domagają się oni m.in zapewnienia im sprzętu ochronnego do pracy z pacjentami zakażonymi koronawirusem oraz wypłacenia im obiecanych, jeszcze w marcu, dodatków do pensji;
  https://strana.ua/news/267822-v-kharkove-bastujut-mediki-i-voditeli-skoroj-pomoshchi.html
  W Kijowie w dalszym ciągu problemy z transportem miejskim, na przystankach tworzą się gigantyczne kolejki pasażerów chcących skorzystać z komunikacji publicznej;
  https://strana.ua/news/267856-v-kieve-obrazovalas-ohromnaja-ochered-na-avtobus-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. W ukromediach pojawiły się nowe sondaże ukraińskiej opinii publicznej dotyczące poparcia dla obecnego Prezydenta Ukrainy. Jak się okazuje poparcie dla Zelenskiego spadło w porównaniu z kwietniem z 42,6% do 39,9%, za nim uplasował się Jurij Bojko z „prorosyjskiego” ugrupowania „Opozycyjna platforma” (13,9%) oraz Poroszenko z 13,3%;
  https://strana.ua/news/267859-rejtinh-zelenskoho-v-mae-opustilsja-opros-sotshruppy-rejtinh.html
  W rankingu wszystkich Prezydentów Ukrainy z kolei Zelenskiego „przegonił” Leonid Kuczma o którym 20 % pytanych stwierdziło że „był lepszym prezydentem” o Zelenkim stwierdziło tak 16 %;
  https://strana.ua/news/267861-leonid-kuchma-oboshel-zelenskoho-v-rejtinh-luchshikh-prezidentov-ukrainy.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Tymczasem na „pieszym” przejściu granicznym Ukrainy z RP „Szeginie – Medyka” potworzyły sie gigantyczne kolejki „ukrogastarbeiterów” którzy „przywędrowali na nie z innych ukraińskich przejść granicznych (Krakowiec, Rawa Ruska) „opanowanych” przez gangi bandytów którzy wymuszają od chcących przekroczyć granicę z RP przy pomocy pojazdu od 50 do 100 dolarów „myta”;
  https://strana.ua/news/267863-otkrytie-pesheho-perekhoda-shehini-vyzvalo-azhiotazh-i-mnohochasovye-ocheredi.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • Ale paranoja -dziennikarze wprost piszą o gangach wymuszających haracze, a państwo nie reaguje. Przecież policja/wojsko/straż graniczna/gwardia narodowa, kurde każda z tych formacji ma możliwości zagwarantowania bezpiecznego przemieszczania się swoich obywateli.
   W ciemno obstawiam, ze albo gangi są związane z wyżej wymienionymi służbami, albo to bandy „ukropatriotów”.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. OT z Mołdawii, gdzie w tamtejszych mediach opublikowano filmik mający przedstawiać wręczenie łapówki prezydentowi Mołdawii Dodonowi, przez zbiegłego za granicę mołdawskiego oligarchę Płachotniuka, |partnera biznesowego” Poroszenki. Płachotniuk poszukiwany jest miedzynarodowym listem gończym wysłany za nim jeszcze w listopadzie 2019 roku;
  https://strana.ua/news/267900-v-moldove-opublikovali-video-s-plakhotnjukom-i-dodonom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Kolejny skandaliczny wywiad ukraińskiego dziennikarza Dmytro Gordona. Po tym jak rozmawiał ze „zdrajczynią” (jak się ją nazywa na Ukrainie) Natalią Pokłońską, teraz przeprowadził rozmowę z…Igorem Girkinem (‚Striełkowem”). I tego już było za wiele, ponieważ teraz Gordonem „zainteresowała się” SBU które chce „zbadać” sprawę wywiadów Gordona z Girkinem oraz Pokłońska;
  https://strana.ua/news/267989-sbu-proverit-hordona-za-intervju-s-poklonskoj-i-hirkinym.html
  Dodatkowo pod siedzibą portalu „Gordon” w Kijowie pojawiła się „horda ukropatriotów” żeby „rozprawić się” ze „zdrajcą Gordonem”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4230125-yntervui-s-hyrkynym-u-ofysa-hordona-protesty-sbu-obeschaet-proverku
  https://strana.ua/news/268002-natsionalisty-protestovali-u-redaktsii-izdanija-hordon-posle-intervju-so-strelkovym.html
  Ps. Oj chyba skończy się dla Gordona „przymusową emigracją” raczej „po śladach” Szarija…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.