Wojna domowa na Ukrainie 17.09.2020r.- 1916 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 189.

Ukraina podczas wideokonferencji grupy kontaktowej zrezygnowała z mechanizmu koordynacji w ramach Dodatkowych Środków kontroli zawieszenia broni. Poinformowało o tym wczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych DRL.

„Ukraina odmówiła skorzystania z mechanizmu koordynacji reagowania na naruszenia uzgodnione 22 lipca w ramach działań na rzecz wzmocnienia zawieszenia broni. Tym samym wszystkie Dodatkowe Środki zostały zniszczone przez stronę ukraińską” napisano w oświadczeniu MSZ DRL.

Jak podkreślono w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, DRL konsekwentnie opowiada się za współdziałaniem w ramach mechanizmu koordynacji wszelkimi dostępnymi środkami, w tym przy wspólnym rozpatrywaniu naruszeń i wspólnych kontrolach.

„Dziś Ukraina wyparła się tego porozumienia, niszcząc tym samym cały zestaw Dodatkowych Środków, zamieniając same uzgodnione środki w dokument czysto deklaratywny, bez mechanizmu monitorowania ich realizacji. Przedstawiliśmy propozycję pogodzenia środków służących wzmocnieniu zawieszenia broni. Ubolewamy nad stanowiskiem strony ukraińskiej, z powodu którego cały pakiet środków będzie musiał zostać uzgodniony”– podsumowało MSZ.

Jednocześnie, jak stwierdziła szefowa dyplomacji DRL- Natalia Nikonorowa; „proces politycznego rozstrzygnięcia grozi ślepą uliczką z powodu winy strony ukraińskiej”.

„Dyskusja na tematy polityczne jest faktycznie blokowana przez Ukrainę, a odmowa przez koordynatora OBWE upowszechnienia pisemnych stanowisk republik nie pomaga przełamać impasu”– skomentowała wyniki rozmów Nikonorowa.

„Dzisiejsze rozmowy grupy na tematy polityczne były krótkie- nie słyszeliśmy w czasie ich trwania jednoznacznego stanowiska strony ukraińskiej, a koordynator OBWE Heidi Grau odmówiła przesłania uczestnikom pisemnych stanowisk republik bez wyjaśnienia powodów swojej decyzji. Jest oczywiste, że wszystkie te fakty powodują znaczne szkody w procesie negocjacyjnym. Szczególnie godne ubolewania jest to, że koordynator H. Grau podjął taką decyzję w dobie kryzysu- po całkowitym zerwaniu przez Ukrainę porozumień o wspólnej inspekcji, które zostały zawarte na nadzwyczajnym posiedzeniu 9 września.

Ponadto zmiana uchwały Wierchownej Rady w sprawie wyborów samorządowych wymaga czasu. W czasie obowiązywania rezolucji ukraińscy przedstawiciele w Grupie Kontaktowej w rzeczywistości nie są uprawnieni do dyskusji i uzgadniania niczego, ponieważ parlament ukraiński swoimi decyzjami narusza porozumienia mińskie, co w rzeczywistości jest wyrazem nieuznawania zobowiązań wynikających z tych dokumentów.

Z wielkim niepokojem zauważamy niebezpieczną tendencję w procesie politycznego porozumienia. Ostatnie wydarzenia wymownie wskazują, że proces politycznego rozliczenia grozi ślepą uliczką z winy strony ukraińskiej”– powiedziała Natalia Nikonorowa.

Pełnomocnik DRL w TGK podkreśliła, że bez zmiany dekretu o wyborach samorządowych nie można dojść do porozumienia ani w kwestiach politycznych, ani humanitarnych, ani gospodarczych. I właśnie pisemne zapisy stanowisk stron powinny stać się kluczowym czynnikiem pozytywnych negocjacji.

Ze swej strony sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział wczoraj, że obecnie jest za wcześnie, aby mówić o perspektywach szczytu czwórki normandzkiej, najpierw muszą zostać wdrożone porozumienia osiągnięte w Paryżu.

„Jest za wcześnie, żeby mówić. Wszyscy szefowie państw mają zamiar kontynuować ten proces”– zacytowała Pieskowa rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti .

Pieskow przypomniał, że prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie zwracał uwagę, że porozumienia osiągnięte na szczycie przywódców czwórki normandzkiej w Paryżu muszą zostać wdrożone.

„Jak dotąd nie możemy stwierdzić, że osiągnęliśmy tutaj postęp. Tak, jest chęć kontynuowania pracy, ale wcześniejsze uzgodnienia muszą być spełnione”– ocenił rzecznik prezydenta Rosji.

Zdaniem Pieskowa „trudno powiedzieć”, czy nowy szczyt może się odbyć przed końcem roku.

Wcześniej ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że wszyscy przywódcy krajów formatu normańskiego potwierdzają gotowość spotkania.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku frontu, podczas doposażania stanowisk ukraińskich formacji zbrojnych doszło do eksplozji w rejonie ich rozlokowania w pobliżu miejscowości Szczastie.

Poinformowała o tym incydencie służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Ministerstwo obrony przypomniało, że przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia (WCKiK) odnotowało eksplozję na stanowiskach ukraińskich formacji zbrojnych w strefie Szczastie.

„Dowództwo tzw. Operacji Połączonych Sił nadal wykorzystuje dotychczasowe zawieszenie broni do prowadzenia prac inżynieryjnych. Według wstępnych informacji podczas doposażania stanowisk w miejscu pracy nastąpiła eksplozja niezidentyfikowanego urządzenia wybuchowego. Nie znana jest informacja o liczbie ofiar”– głosi komunikat WCKiK ŁRL.

Milicja Ludowa ŁRL przekazała informację , że ​​„na miejscu działa dowództwo brygady i grupa robocza wojskowych organów ścigania”.

„W ramach mechanizmu koordynacyjnego, a także w celu zapobieżenia oskarżeniom o prowokacje ze strony Milicji Ludowej, strona ukraińska we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia została o tym niezwłocznie poinformowana”– dodano w komunikacie służby prasowej ML ŁRL.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, USZ nadal wzmacniają swoje struktury na terenie wioski Szumy. Sytuację tą skomentował Wołaodymyr Bidjowka, przewodniczący Rady Ludowej DRL.

„Budowa nielegalnych fortyfikacji formacji zbrojnych Ukrainy w rejonie osady Szumy jest bezpośrednim i wyraźnym naruszeniem wcześniejszych ustaleń w porozumieniach mińskich. Korzystając z zawieszenia broni, USZ próbują wzmocnić swoje pozycje wykonując prace inżynieryjne, ignorując nawet obserwatorów OBWE. Może to jedynie wskazywać, że Ukraina nie rozważa możliwości pokojowego rozwiązania konfliktu, ale nadal trzyma się scenariusza siłowego. Takie stanowisko Kijowa jest absolutnie nie do przyjęcia.

Wzywamy ukraińskie władze do natychmiastowego zaprzestania sabotowania porozumienia w sprawie Dodatkowych Środków kontroli i wzmocnienia obecnego bezterminowego zawieszenia broni. Jest dość oczywiste, że tendencje, które dziś demonstruje strona ukraińska, są daremne i zdecydowanie nie prowadzą do pokoju”– oświadczył Wołodymyr Bidjowka.

Na zakończenie dodam, że minionej doby na całej długości linii frontu w Donbasie, było spokojnie i ukraińscy żołnierze powstrzymywali się od wszelkich prowokacji zbrojnych oraz naruszania warunków Dodatkowych Środków kontroli i wzmocnienia obecnego bezterminowego zawieszenia broni.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 17 вересня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил повністю контрольована українськими захисниками. Підрозділи Збройних Сил України та інших складових сил оборони, дотримуючись домовленостей, що вступили в дію 27 липня 2020 року, продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.
Упродовж минулої доби, 16 вересня, у смугах відповідальності наших бригад зафіксовано 2 порушення збройними формуваннями Російської Федерації режиму припинення вогню.
Так, постріл в бік наших позицій з підствольного гранатомета відмічено поблизу Катеринівки, неприцільний вогонь зі стрілецької зброї – у районі населеного пункту Водяне. Ці вогневі провокації противника не становили загрози нашим захисникам, тому українські підрозділи зброю у відповідь не застосовували.
Бойових втрат і поранень серед українських захисників унаслідок пострілів немає.
На жаль, у районі Новотошківського загинув один український захисник унаслідок необережного поводження з гранатою.
Від початку поточної доби, 17 вересня, на усіх ділянках фронту спостерігалася тиша, вогневих провокацій із боку збройних формувань Російської Федерації не зафіксовано.
Підрозділи Об’єднаних сил дотримуються умов припинення вогню та перебувають напоготові до адекватного реагування на будь-які дії противника.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

71 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.09.2020r.- 1916 dzień od nowego rozejmu.

  • No popatrz! Popatrz! Kernesa przyjęli do kliniki Charite (kasę na leczenie chyba Kołomojski mu pożyczył),
   a Julii Tymoszenko przyjąć nie chcieli, chyba limit na ,,cudowne ozdrowienia” już im się wyczerpał.

   Zapewne muszą trzymać w rezerwie jedno, albo ze dwa łóżka jeszcze dla białoruskiej opozycji.
   Podobno Kolesnikowa w areszcie miała już wstrząs Anafilaktyczny. Jej życie jest zagrożone., a służby Łukaszenki szprycują ją tylko adrenaliną. Jest tak ,,nabuzowana”, że zjadła swój paszport i wyskoczyła przez okno z pędzącego samochodu na ukraińskiej granicy.

   Łukaszenka wzorem Putina powinien ją , (ale tylko troszeczkę!!!!) podtruć nowiczokiem i wysłać do Niemiec do kliniki Charite na cudowne ozdrowienie.

   Polubione przez 3 ludzi

 1. Ukraińska codzienność. Ordynator jednego ze szpitali w obwodzie mikołajowskim zmusił żonę jednego z pacjentów któremu amputowano w szpitalu nogi, by zabrała kończyny ze sobą z powodu tego że jego szpital „nie ma środków na pozbycie się odpadów medycznych”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4274845-na-nykolaevschyne-v-bolnytse-zastavyly-zhenschynu-zabrat-otrezannye-nohy-muzha
  Ze stanowiskiem, kilka dni po nominacji, pożegnał się prokurator obwodu tarnopolskiego który na bankiecie z okazji swojej nominacji ogłosił” swój „program”, czyli ze bedzie swoich podwładnych ‚.ebac jak głupie świnie”. Dodatkowo okazało się ze prokurator nabył w ostatnich latach dwa mieszkania, 200-metrowy dom w Kijowie, ziemię i 4 samochody, tłumacząc to nagłe wzbogacenie tym ze ma „piekną żonę ze smykałka do interesów”;
  https://strana.ua/news/290212-prokurora-ternopolskoj-oblasti-nikolaja-petrishina-uvolili-iz-za-pjanki.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Otrucie Nawalnego”. Współpracownicy Nawalnego opublikowali „wstrząsajace” nagranie majace pochodzić rzekomo z 20 sierpnia na którym pokazują jak szukali „hiper super zabójczego nowiczoka” w pokoju hotelowym w Tomsku w którym przebywał nawalny zanim stał sie „otruty”…
  https://strana.ua/news/290211-navalnoho-otravili-do-vyezda-v-aeroport-tomska-fbk.html
  Ps. Chyba nikomu nie trzeba przypominać jaką hece odstawili „Angole” w Salisbury, „kombinezony astronautyczne” etc, tłumacząc to tym jaki to ‚nowiczok” jest zabójczy, nawet wiele dni po jego użyciu…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem jeden z ukraińskich parlamentarzystów z frakcji proprezydenckiego ugrupowania ‚Sługa Narodu” Ołeksandr Jurczenko jest podejrzany o przyjęcie łapówki w wysokosci 200 tys. dolarów;
  https://strana.ua/news/289826-nabu-opublikovala-materialy-po-delu-o-vzjatke-dlja-jurchenko.html
  Jak się okazało nie jest to pierwsza „kolizja z prawem” Jurczenki bowiem w 2009 roku był zatrzymany przez policje za kradzież…czterech butelek piwa w jednym z kijowskich sklepów;
  https://strana.ua/news/290223-nardep-jurchenko-v-2009-hodu-stashchil-chetyre-butylki-piva-v-mahazine-kashtan-v-kieve.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. W temacie „szturmu” chasydów na Ukrainę. MSW Ukrainy poinformowało że nie otworzy granic dla chasydów, radząc tym którzy „koczują” na granicy ukraińskiej by „wracali do domów”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4274808-hranytsu-dlia-khasydov-ne-otkrouit-mvd
  Podobna ‚poradę” chasydom przekazał także rząd ‚bezcennego Izraela”;
  https://korrespondent.net/world/4274862-v-yzrayle-pryzyvauit-khasydov-vernutsia-domoi

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tego jeszcze chyba nie było 🙂

  Nietypowy przemyt udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym w Medyce (Podkarpackie). 22-letni obywatel Ukrainy przemycał kartonowe pudło pełne ludzkich włosów – poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.
  https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/podkarpackie-przemyt-ludzkich-wlosow-wykryty-na-granicy-z-ukraina,96790.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. WHO „doceniło” Ukrainę

  Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się w niepokojącym tempie w niektórych częściach półkuli północnej naszej planety. I to mimo tego, że jeszcze nie nastąpił tzw. „sezon grypowy”. W gronie krajów z alarmującym trendem epidemiolog WHO wymieniła m. in. Ukrainę. 
  https://wiadomosci.radiozet.pl/Koronawirus/WHO-Niepokojace-tempo-rozwoju-epidemii-koronawirusa.-Wymieniana-Ukraina

  Polubione przez 4 ludzi

 7. I w temacie epidemii

  Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 3584 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – to największy dobowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem na Ukrainie.
  Łączna liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych na Ukrainie wzrosła do 166244.
  https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/200919442-Ukraina-Rekordowy-wzrost-liczby-zakazen—3584-w-ciagu-doby.html
  Komentarz: Biją własne rekordy, a szczepionka dopiero może być dostępna dla Ukrainy na początku 2021 roku. Jeszcze 3 tygodnie i będzie konieczne ogłoszenie kolejnej całkowitej kwarantanny, nawet bez oglądania się na straty gospodarcze. Inaczej system opieki medycznej się załamie.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Skutki koronakryzysu

  Jakiś czas temu podawałem informacje, że w budżecie na 2021 Ukraina ma wydać blisko 6% PKB na obronność. Prezydent Zeleński ogłosił sukces, a tu zonk, bo jak policzyli fachowcy to REALNE wydatki na wojsko zmniejszą się.
  cytat: Jak wynika z projektu ukraińskiego budżetu na rok 2021, rząd w Kijowie planuje zmniejszyć środki ministerstwa obrony o 123 mln hrywien, natomiast o 3,77 mld hrywien zwiększony został budżet ministerstwa spraw wewnętrznych. Wiecej pieniędzy maja również otrzymać: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), Państwowa Służba Śledcza (DBR, czyli odpowiednik polskiego CBA) czy Prokuratura Generalna.
  https://www.defence24.pl/ukraina-tnie-wydatki-na-wojsko-zwieksza-na-sluzby
  Komentarz: Obecne ciecia w budżecie są spowodowane kryzysem gospodarczym jaki w wyniku pandemii Covid-19 dotknął Ukrainę. Brakuje środków w budżecie na wszystko od infrastruktury technicznej po służbę zdrowia. Cięcia były konieczne, inaczej budżet państwa załamałby się.
  Chociaż w ekwiwalencie hrywny redukcja wydatków nie jest duża, to jednak z powodu inflacji i deprecjacji hrywny REALNE wydatki na obronność z 2021 będą znacznie mniejsze niż w bieżącym roku. Najmocniej po kieszeni dostana sami żołnierze-inflacja i spadek wartości hrywny doprowadzą do sytuacji gdy średnie zarobki w wojsku będą wynosić mniej więcej …1000 złotych. Przy takiej pensji nie ma szans, aby wojsko było atrakcyjna oferta pracy dla czynnych zawodowo. Konieczne będą kolejne „branki do woja”.
  Również wydatki na broń będą mocno uszczuplone (spadek wartości hrywny) .Jeśli wierzyć prasie to gros środków Ukraina przeznaczy na zakup kutrów od USA i (może) na zakup nowych rakiet.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem na Ukrainie. Cytat „Stany Zjednoczone zareagowały na przyjęcie dziś przez Radę Najwyższą Ukrainy projektu uchwały w sprawie powołania przedstawicieli do komisji , która wybierze szefa Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP)
  USA i UE przyjęły do ​​wiadomości decyzję Rady Najwyższej Ukrainy o powołaniu członków komisji, która wybierze wyspecjalizowanego prokuratora antykorupcyjnego. Komisja powinna rozpocząć przejrzysty proces oparty na uczciwości i zasługach kandydatów. Od tego zależeć będzie nasze dalsze wsparcie”
  Czyli jak „wybierzecie” nie tych co trzeba to ‚kurki zostaną zakręcone”…
  https://strana.ua/news/290293-v-ssha-zajavili-chto-ot-vybora-novoho-hlavy-sap-zavisit-ikh-dalnejshaja-podderzhka-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o tym co sadzą Ukraincy z miejscowości leżących przy granicy z Białorusią o tym co się dzieje w sąsiednim kraju. Cytaty;
  „Nie będzie kołchozów, wszyscy pójdą do pracy w Polsce. Niech Białorusini pomyślą, czy chcą pracować, bo na Ukrainie w ogóle nie ma pracy. Tak samo będzie na Białorusi”,
  „Łukaszenka dba o to, by nikt niczego nie splądrował, a ich „ojcowie chrzestni” [chodzi oczywiscie o oligarchów] , tak jak nasi, chcą zarobić i to wszystko… Emerytury są tam dobre, a młodzi ludzie są temu przeciwni, życie idzie do przodu, ale nadal nie rozumieją, do czego to doprowadzi. Na Ukrainie: kiedy przyjeżdżasz do wioski, połowa domów jest pusta”,
  „Nasz standard życia jest o rząd wielkości niższy niż na Białorusi. Spójrz na nasze pola i ich pola. Na nasze drogi i ruiny – i drogi Białorusi. Gdyby nie Sławutycz i stacja, nikt by nie pracował we wsi. Mężczyźni Kobiety też (machnęła ręką), nie ma pracy”
  https://strana.ua/news/290282-opros-strany-o-protestakh-v-belarusi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. No to niech dodadzą do jej perfum Chanel N°5 co nieco Cyklonu B.
  Psiknie się raz, bo perfumy drogie i podtruje się tylko troszeczkę .
  Niemcom powinno to wystarczyć, bo oni w leczeniu Cyklonem mają już niezłą wprawę.

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Miało być tak, czyli jak obiecywał ówczesny premier Ukrainy Jaceniuk „pensje i emerytury podwyższone pięciokrotnie i na poziomie europejskim”…
  >https://www.youtube.com/watch?v=kzJJyfnfYgk
  …a wyszło jak zwykle na Ukrainie, czyli Zełenski poradził Ukraincom by nie oczekiwali w najbliższych latach „pensji i emerytur na poziomie europejskim’, ale za kilka lat pensje i emerytury osiągnąć „normalny poziom ludzki”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4274974-zelenskyi-vyidem-na-chelovecheskyi-uroven-sotsyalky

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Były dziennikarz śledczy kanału ukroTV „1+1” (należącego do Kołomojskiego) Ołeksij Bobrownikow który „miał czelność” zbadać sprawę przemytu który trwa w tzw. szarej strefie na „froncie” na Donbasie, a w który to proceder zamieszani byli najwyżsi ukraińscy dowódcy na ‚froncie” uzyskał status „uchodźcy politycznego” w Niemczech. Z całym ujawnionym przez Bobrownikowa procederm powiązana była sprawa „serii zabójstw”, m.in ukraińskich wolontariuszy ATO którzy odważyli się ujawnić ten proceder;
  https://strana.ua/news/290345-zhurnalist-bobrovnikov-poluchil-politicheskoe-ubezhishche-v-hermanii.html
  Ps. I znowu, nie chwaląc sie o oczywiście 🙂 ,o całym tym procederze na tym blogu obszernie pisaliśmy

  Polubione przez 4 ludzi

  • „…..o całym tym procederze na tym blogu obszernie pisaliśmy”- no, ale my za pisanie pieniędzy nie bierzemy, więc jesteśmy śmiertelnym wrogiem numer jeden wszelkiej maści żurnalistów…..

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.