Wojna domowa na Ukrainie 18.09.2020r.- 1917 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 190.

„Chowając się za mieszkańcami Donbasu, Kijów stara się ukryć fakt zdrady interesów narodowych swojego kraju”– powiedział Denis Puszilin.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z austriacką gazetą Wiener Zeitung (https://www.ukrinform.pl/rubric-polytics/3099738-zeenski-w-wywiadzie-dla-wiener-zeitung-gownym-moim-priorytetem-jest-powrot-terytoriow.html) powiedział, że na terenie republik ludowych może dojść do niepokojów wewnętrznych z uwagi na to, że jego zdaniem ludzie żyją tam gorzej niż na Ukrainie.

Wypowiedź tą skomentował szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin.

„Sądząc po wypowiedziach władz ukraińskich, sytuacja na Ukrainie jest jeszcze bardziej opresyjna, niż to sobie wyobrażają Ukraińcy. Aby otrzymać kolejną transzę gotówki od zachodnich partnerów i zamaskować prawdziwą sytuację, Kijów próbuje wciągnąć mieszkańców republik ludowych w swoje brudne gry polityczne, nie zwracając uwagi na to, że oni sami strzelają do nas już od sześciu lat”– powiedział Denis Puszilin.

Według niego dziury w budżecie, niezdolność do podejmowania właściwych decyzji politycznych doprowadziły Ukrainę do stagnacji we wszystkich sferach życia, a wzrost taryf za media i zniesienie moratorium na sprzedaż ziemi czyni Ukraińców zakładnikami własnego państwa.

„W takim stanie rzeczy prezydent Ukrainy wygłasza oświadczenia o rzekomej katastrofie humanitarnej w Donbasie spowodowanej pandemią COVID-19. Przynajmniej te stwierdzenia są cyniczne, ponieważ Zełenski milczy na temat tego, że Ukraina każdego dnia manipuluje przy antyrejestracjach dotyczące liczby przypadków koronawirusa. A liczby te są wielokrotnie wyższe niż te, które mamy przez cały czas pandemii”– podkreślił Denis Puszilin.

Dodał, że sytuacja epidemiologiczna w DRL jest kontrolowana i niezmiennie pozytywna.

„Jestem przekonany, że ukraińskie władze nadal będą manipulować świadomością publiczną, okresowo zasłaniając się mieszkańcami Donbasu. W ten sposób starają się ukryć fakt zdrady interesów narodowych swojego kraju na rzecz zagranicznych kuratorów. Dlatego Kijów powinien pomyśleć o tym, że czeka go bunt społeczny”– podsumował szef DPR.

Poza powyższą wypowiedzią Zełenskiego, na otwarciu międzynarodowych ćwiczeń wojskowych Rapid Trident – 2020, przeszedł samego siebie:

Otóż Wołodymyr Zełenskij uważa konflikt zbrojny w Donbasie za zagrożenie dla całego świata, rewelację to obwieścił światu podczas przemówienia na otwarciu ćwiczenia Rapid Trident – 2020.

„Być może w dzisiejszym świecie nie ma osoby, która nie wiedziałaby, że państwo ukraińskie jak nikt inny chce pokoju i zakończenia wojny na wschodzie Ukrainy. I robimy wszystko, co w naszej mocy. Długo oczekiwany pokój, powrót wszystkich naszych ludzi i wszystkich naszych terytoriów był, jest i zawsze będzie moim priorytetem”– stwierdził Zełenski.

Dodał, że koncentruje się na utrzymaniu „nowoczesnej, wyposażonej i wydajnej armii”.

Zełenski powiedział także, że podczas spotkań z zagranicznymi przywódcami zawsze podkreśla, że ​​wojna w Donbasie jest „zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, ale także dla bezpieczeństwa i stabilności wszystkich krajów w Europie i na świecie”.

„Nasi partnerzy są ze mną całkowicie solidarni w tej sprawie. Dlatego zjednoczyliśmy się, aby stawić czoła obecnym wyzwaniom i znaleźć mechanizmy odpowiedniej odpowiedzi na nie”– wyjaśnił Zełenski, dodając, że za jeden z takich mechanizmów uważa integrację Ukrainy z NATO.

„Musimy jak najszybciej osiągnąć wzajemną zgodność Sił Zbrojnych Ukrainy z odpowiednimi strukturami państw Sojuszu. A także przyspieszenie reform, które pozwolą ci otrzymać zaproszenie i przystąpić do Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO”– powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy podziękował wszystkim uczestnikom ćwiczeń oraz partnerom międzynarodowym „za dalsze wsparcie Ukrainy i pomoc we wzmacnianiu zdolności bojowych armii ukraińskiej”.

„Wierzę, że ‚Rapid Trident 2020’ pomogą każdemu z was podnieść swoje umiejętności i zdolności, stanie się dobrą podstawą i zachętą do waszej przyszłej służby”– podsumował swoją wypowiedź, Wołodymyr Zełenski.

Jak widać, ponownie odezwał się w nim zawodowy kabareciarz i narodowy trefniś Ukraińców.

Głos zabrał też sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, informując, że „spotkanie szefów państw czwórki normandzkiej odbędzie się w dającej się przewidzieć przyszłości, ale ustalanie jakichkolwiek dat jest nadal bezużyteczne, Moskwa ma polityczną wolę do działania w formacie normandzkim, ale to, co jest potrzebne, to nie szczyt dla szczytu, ale wynik”.

15 września prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że wszyscy przywódcy krajów uczestniczących w „formacie normandzkim” (Niemcy, Rosja, Ukraina, Francja) zgodzili się na spotkanie na szczycie, które może odbyć się po drugim spotkaniu doradców politycznych. Ukraiński przywódca ma nadzieję, że w ciągu 10 dni odbędzie się nowe spotkanie doradców politycznych, po którym nastąpi szczyt.

„Całkowicie zgadzamy się z takim sformułowaniem pytania. Rzeczywiście, w dającej się przewidzieć przyszłości powinniśmy spodziewać się spotkania głów państw w formacie normandzkim. Jedynym haczykiem jest to, co liczy się jako przewidywalna przyszłość”– Pieskow powiedział dziennikarzom w odpowiedzi na pytanie, kiedy spodziewać się szczytu „czwórki normandzkiej”.

„Prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie powtarzał, że spotkanie powinno być przygotowane, przypomniał i przynajmniej na to spotkanie konieczne jest odnotowanie realizacji porozumień, które osiągnięto na ostatnim spotkaniu głów państw w Paryżu.

Oczywiście asystenci będą się nadal spotykać, będą kontynuować swoją pracę, aby jakoś znaleźć sposoby, aby ruszyć naprzód na ścieżce realizacji wcześniej osiągniętych porozumień. Sam szczyt dla samego spotkania nie jest oczywiście potrzebny żadnemu z szefów państw czy rządów, jest potrzebny ze względu na wynik”– powiedział przedstawiciel Kremla.

Zapytany o wyjaśnienie, czy strona rosyjska zgodziła się obecnie na zorganizowanie szczytu, sekretarz prasowy prezydenta Rosji podkreślił: „strona rosyjska ma polityczną wolę dalszego działania w formacie normandzkim, uważamy, że nie ma alternatywy dla tego formatu”. „Kontynuacja pracy oznacza oczywiście kontynuację dialogu”– zastrzegł Pieskow.

„Pod tym względem wszystko jest w porządku, zgadzamy się z prezydentem Zełenskim. Inną rzeczą jest to, że nie ustalilibyśmy teraz żadnych dat, ponieważ jest to bezużyteczne”– podkreślił Pieskow.

*

A na froncie w Donbasie bez zmian.

I tak, kolejny cywil został ranny odłamkami w wyniku detonacji ukraińskiej amunicji we wsi Sachanka na południu DRL. Poinformował o tym wczoraj Departament Milicji Ludowej DRL.

„Już szósty rok ukraińska agresja nadal przynosi ból i cierpienie ludności DRL. Oprócz celowego ostrzału pokojowych dzielnic naszej republiki, niestety nierzadko zdarza się, że cywilów wysadza się w powietrze niewybuchami, wystrzelonymi przez ukraińskich przestępców. Tak więc dzisiaj obywatel urodzony w 1962 roku, znajdujący się w pobliżu zbiornika wodnego we wsi Sachanka, odniósł rany odłamkowe w wyniku detonacji niewybuchów”– napisano w komunikacie DML DRL.

Ofiara eksplozji niewybuchy jest obecnie hospitalizowana w szpitalu w Nowoazowsku.

Poniżej naruszenia armii ukraińskiej w pobliżu linii styku z DRL, odnotowane w
raporcie SMM OBWE.

Zgodnie z raportem SMM OBWE odnotowało następujące naruszenia ust. 3 dodatkowych środków wzmocnienia i kontroli istniejącego bezterminowego zawieszenia broni, podpisanego przez uczestników Grupy Kontaktowej 22 lipca 2020 r. :

– z naruszeniem ustalonych linii wycofania, w pobliżu osady Romanowka zarejestrowano czołg T-72.

Ponadto SMM OBWE odnotował obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli:

– 1 transporter opancerzony w pobliżu miejscowości Sławnoje,

– 1 dron w pobliżu osady Mironowskj,

– 1 BMP w pobliżu strefy zamieszkanej miejscowości Wierchnietoreczkoje.

Ponadto, zgodnie ze sprawozdaniem operacyjnym z dnia 16 września 2020 r. w rejonie miejscowości Bieriezoweje, który znajduje się pod kontrolą USZ, zostało celowo odłączone od zasilania systemu monitoringu wizyjnego SMM OBWE, składającego się z kamer wideo i termowizyjnych, za pomocą których monitorowane są obszary na południowy wschód i północny wschód od jego lokalizacji. System może rejestrować naruszenia zawieszenia broni i inne istotne obserwacje po obu stronach linii trakcyjnej.

Nie dość tego Ukraińskie Siły Zbrojne na ługańskim odcinku frontu nadal rozstawiają miny w pobliżu drogi w rejonie miejscowości Szczastie.

„Ukraińskie wojska rozmieściły 39 min przeciwczołgowych na drodze w pobliżu Szczastie”– poinformował o tym oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Jakow Osadczy.

„Pod pozorem rozejmu wróg kontynuuje minowanie terytorium. Zidentyfikowano 39 min przeciwczołgowych, ustawionych w trzech rzędach w poprzek lokalnej drogi w rejonie Szczastie na obszarze odpowiedzialności 25 brygady”– powiedział Osadczy.

Osadczy dodał, że departament obrony republiki odnotował obecność trzech żołnierzy 30 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy na dawnych stanowiskach kijowskich sił bezpieczeństwa w rejonie wycofania się pod Zołotoje.

Ponadto, ukraiński żołnierz został wysadzony w powietrze przez minę.

„Żołnierz USZ został ranny w wyniku eksplozji ukraińskiej miny podczas przezbrajania stanowisk w rejonie Szczastie”– poinformował o tym Aleksander Mazeikin, przedstawiciel służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL.

Przypomniał, że „bojcy 2 batalionu 25 brygady ukraińskich formacji zbrojnych z naruszeniem pierwszego akapitu dodatkowych środków mających na celu przestrzeganie obecnego rozejmu prowadzili prace nad wyposażeniem stanowisk i oczyszczeniem terenu ze skutków pożaru w rejonie osady Szczastje”.

„Według naszych źródeł przed rozpoczęciem prac żołnierze brygady nie przeprowadzili rozpoznania technicznego terenu, w trakcie prac doszło do detonacji zainstalowanej wcześniej miny przeciwpiechotnej. W wyniku eksplozji jeden żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy odniósł obrażenia po wybuchowe”– poinformował Mazeikin.

Wyjaśnił, że w związku z tym „dowództwo brygady prowadzi postępowanie przeciwko dowódcy 2 batalionu Suszczenko”.

Jak by tego było mało, to wyniku wybuchu granatu zginął mieszkaniec wioski Rozkosznoje, powiat Łutugiński.

Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych (MSN) ŁRL.

„Rejon Łutugiński, wieś Rozkosznoje, ulica Riecznaja 16, w wyniku eksplozji granatu mężczyzna urodzony w 1979 roku otrzymał rany od wybuchów min. Mężczyzna zmarł na miejscu z powodu odniesionych obrażeń”– głosi wiadomość.

Przedstawiciel MSN ŁRL wyjaśnił, że ustalane są okoliczności zdarzenia.

Kolejny incydent z udziałem żołnierzy USZ miał miejsce rejonie „Nowotroiczkoje”, gdzie Ukraińskie Siły Zbrojne zablokowały kamery SMM OBWE.

„Siły wojskowe 79 brygady armii ukraińskiej zablokowały pracę kamery misji obserwacyjnej OBWE w rejonie punktu kontrolnego Nowotroiczkoje”– poinformował o tym Departament Milicji Ludowej DRL, powołując się na dane wywiadowcze.

Ukraińscy bojownicy rozmieszczają sprzęt wojskowy w okupowanych miejscowościach.

Oficjalny przedstawiciel dowództwa ML DRL Dmitrij Astrachań poinformował o rozmieszczeniu wrogiego sprzętu wojskowego na terenach mieszkalnych.

„Potwierdzono fakt rozmieszczenia przez ukraińskich bojowników 35, 54 i 79 brygad czterech jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego na osiedlach Romanowka, Wierchnietoreczkoje, Sławnoje i Mironowskoje”– powiedział przedstawiciel resortu obrony ŁRL.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 18 вересня 2020 року.

Сала Україні!

У районі проведення операції Об’єднаних сил ситуація залишається спокійною та повністю контрольованою нашими воїнами. Дотримуючись режиму припинення вогню, українські військовослужбовці продовжують сумлінно виконувати свої завдання за призначенням.
Минулої доби, 17 вересня, збройними формуваннями Російської Федерації вкотре було порушено мирні домовленості. Одну ворожу провокацію зі стрілецької зброї зафіксовано біля Новогригорівки. Неприцільні постріли не становили загрози життю і здоров’ю для українських захисників, тому наші воїни вогонь у відповідь не відкривали.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат і поранень немає.
Від початку поточної доби, 18 вересня, на ділянках відповідальності українських підрозділів зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню з боку противника. Пострілами із підствольного гранатомета ворог провокував наших військових поблизу населеного пункту Водяне. На усіх інших ділянках уздовж лінії зіткнення режим припинення вогню зберігався у повному обсязі. Військовослужбовці Об’єднаних сил на свідому провокацію з боку противника вогонь у відповідь не відкривали.
Бойових втрат і поранень серед особового складу Об’єднаних сил немає.
Перебуваючи напоготові до адекватного реагування на будь-які провокативні дії противника, підрозділи Об’єднаних сил дотримуються домовленостей, що вступили в дію 27 липня 2020 року.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.09.2020r.- 1917 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie sprawy obsadzenia stanowiska szefa Specjalnej Antykorupcyjnej Prokuratury (SAP) na Ukrainie. Niemiecka eurodeputowana Viola von Cramon-Taubadel, z partii ‚Zieloni”, zagroziła władzom w Kijowie zawieszeniem ruchu bezwizowego do UE oraz wstrzymaniem pomocy finansowej z UE w wysokosci 1,5 mld euro w zwiazku ze sposobem w jaki „wybrano” członków komisji majacej wyłonić szefa SAP;
  https://strana.ua/news/290365-ukraine-nameknuli-na-poterju-bezviza-s-es-iz-za-sap.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W temacie wczorajszego wpisu o zatrzymaniu na granicy RP z Ukrainą Ukrainca z „kontrabandą”…ludzkich włosów. Cytat „Ukraina zdecydowała się wejść do Europy tylnymi drzwiami, poprzez rynek przeszczepów’, bowiem w sierpniu rząd Ukrainy zatwierdził „Procedurę transportu ludzkich materiałów anatomicznych na terenie Ukrainy, importu takich materiałów na obszarze celnym Ukrainy i ich wywozu poza obszar celny Ukrainy” która faktycznie legalizuje handel narządami do przeszczepów…
  https://naspravdi.info/novosti/kiev-uzakonil-rasprodazhu-ukraincev-za-rubezh-po-zapchastyam

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ekspiacje w ePiSkopacie (ekspiacja – z łac. ,,odpokuowanie za winę, oczyszczenie”)

   Sądzę, że nasz ePiSkopat celowo wszczął wewnątrzpartyjną wojnę. Teraz podział w PiSie jest klarowny,
   są ,,Sami swoi” i nieprzejednani ,,Semi swoi”- ,,pól swoi” semici, czyli policzyli swoje siły przed głosowaniami nad Ustawami reprywatyzacyjnymi i pożydowskim mieniem bezspadkowym- Akt447

   Ustawa o zakazie hodowli zwierząt futerkowych w klatkach na (sztrajmł i spodik) futrzane czapki chasydów i zakazie eksportu mięsa (koszernego) z uboju rytualnego (do Izraela, UE i USA), była tylko papierkiem lakmusowym. Pozwoliła Kaczelnikowi policzyć bezwzględnie wierne mu szable (bez względu na wyznawaną wiarę) przed nadchodzącą walna bitwą.

   Jedną już bitwę (o Ustawę IPN) z Semitami przegrał, ale była to wojna o słowa, czyli prestiżowa.
   Ta wojna , która nastąpi będzie o kasę, o wielką kasę, już semito’media bębnią , ze najlepiej się nam rozwija gospodarka i najwięcej kasy doimy od Uni.
   Już trwa urabianie opinii. Chwila jeszcze , a wołać będą: Stać was, dawać kasę

   Nie! Nie chodzi mu polską rację stanu, ale o partyjny interes, jak znów padnie na kolana przed żydostwem i da im to co chcą i tyle ile chcą, braknie mu na ,,plusy”, przerżnie najbliższe wybory i zniknie ze sceny.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Chcą wymusić ustępstwa od rządu w Kijowie. Ten kabaret trwa już za długo. Kijów udaje ,że stara się zwalczać korupcję, dostają pakiet niskooprocentowanych pożyczek i z powrotem zaczyna się ten cyrk. Później znów zaczyna brakować kasy na bieżące wydatki i cały cykl zaczyna się od nowa.
   Bank Światowy proponował niewielką kwotę raptem 350 mln $. Ciekawe jak postąpi MFW i UE. Zapewne znów przeciągną negocjacje, ale w końcu pożyczą kolejny miliardy Ukrainie.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Witalij Sierdiuk, prawnik byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, domaga się od PBŚ ujawnienia prawdziwych okoliczności wydarzeń, które miały miejsce zimą 2014 r., a które doprowadziły do odłączenia się Krymu. Według niego za ‚zdaniem Krymu” faktycznie odpowiadają Ołeksandr Turczynow, Arsenij Jaceniuk oraz Petro Poroszenko, w internecie pojawił się takze film dokumentalny w którym ujawniono jaka rolę odegrały te trzy osoby w „zdaniu Krymu”. Cytat;
  „23.03.2014 Turczynow wydał dekret o wycofaniu jednostek wojskowych z Autonomicznej Republiki Krym na terytorium Ukrainy kontynentalnej. Według niego wojska ukraińskie „wypełniły swój obowiązek na Krymie” i musiały zostać dyslokowane. To był właśnie moment ostatecznej „zdania” Krymu”;
  https://strana.ua/news/290470-advokat-janukovicha-trebuet-ot-hbr-ne-vrat-o-tom-kak-sdali-krym.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Białoruś zamyka granicę z Polska i Litwą , wzmacnia kontrole na granicy z Ukraina

  „Jesteśmy zmuszeni zabrać wojska z ulicy, pół armii postawić pod broń i zamknąć granicę państwową na zachodzie. Przede wszystkim – z Litwą i Polską” – powiedział w czwartek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Konieczne jest wzmocnienie kontroli na granicy z Ukrainą – dodał.
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Bialorus-zamyka-granice-z-Polska-i-Litwa-Wzmacnia-granice-z-Ukraina-7964201.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. 15 września przedstawiciele Wojska Polskiego na czele z generałem Tomaszem Piotrowskim, Dowódcą Operacyjnym Sił Zbrojnych RP złożyli wizytę w strefie objętej Operacją Sił Połączonych, w tym na pozycjach 24 Brygady Zmechanizowanej.
  Poniżej podsumowanie wizyty (według strony ukraińskiej).
  https://www.mil.gov.ua/news/2020/09/16/v-komanduvanni-obednanih-sil-zsu-pidsumuvali-rezultati-vizitu-delegaczii-vijska-polskogo/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Derkacz który zasłynął z ujawnienia skandalicznych rozmów telefonicznych Poroszenki z Bidenem złożył pozew w Kijowskim Sądzie Administracyjnym. Żąda w nim ukarania MSZ Ukrainy za „bezczynnosć w sprawie ingerencji niektórych urzędników USA oraz ambasady USA w sprawy wewnętrzne Ukrainy, suwerenność państwa i działalność władz państwowych”;
  https://strana.ua/news/290510-derkach-podal-isk-v-sud-na-mid-ukrainy-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Trwa nadal strajk górników w Krzywym Rogu
  Z kolei 16 września zarząd firmy górniczej w której trwa strajk, poinformował pracowników, że zamierza zamknąć wszystkie cztery kopalnie, w których trwają protesty, rzekomo dla konserwacji.
  „Uważamy to za element nacisku na protestujących. Decyzje kopalni mogą mieć katastrofalne skutki dla miasta. Około 50 tys. osób – górników i ich bliskich – ucierpi z powodu zamknięcia czterech kopalni w Krzywym Rogu” – poinformował Jurij Samoiłow, przewodniczący Niezależnego Związku Zawodowego Górników Krzywego Rogu.
  https://studium.uw.edu.pl/ukraina-od-dwoch-tygodni-trwa-strajk-gornikow-w-krzywym-rogu/
  Komentarz: Sprzedaż rud metali jest II pozycją w eksporcie Ukrainy (pierwszą jest zboże, trzecią olej słonecznikowy i produkty na bazie słonecznika). Jak i ten sektor upadnie to z czego wyżyją setki tysięcy mieszkańców tej nieszczęsnej krainy? Pozostanie zapewne tylko emigracja.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Były Prokurator Generalny Ukrainy Światosław Piskun w udzielonym przez siebie wywiadzie ujawnił ze jednym z „doradców d/s praworządnosci” obecnej Prokurator Generalnej Ukrainy Iryny Wenediktowej jest obywatel Gruzji Zurab Adeishvili, za rządów Saakaszwilego w Gruzji m.in Prokurator Generalny oraz minister sprawiedliwosci. Za swoje ówczesne „dokonania” jest on do dzisiaj ścigany przez gruziński wymiar sprawiedliwosci;
  https://strana.ua/news/290523-sovetnikom-venediktovoj-rabotaet-hruzin-s-sudimostjami-piskun.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.