Wojna domowa na Ukrainie 25.01.2021r.- 2045 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 315.

Były minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawlo Klimkin skrytykował zachodnie media na Facebooku za oznaczanie na mapach Półwyspu Krymskiego jako terytorium Rosji.

„Wcale nie podoba mi się, że czołowe światowe agencje zaczęły ‚popełniać błędy’, oznaczając Krym jako rosyjski. Niemal jednocześnie zamieszczono w wiadomościach Pierwszego niemieckiego kanału (TV- dopisek mój) i BBC”- skomentował sytuację Klimkin.

Były szef ukraińskiego MSZ wyjaśnił, że „można się uspokajać”, nazywając takie publikacje przypadkiem, ale jego zdaniem „nawet jeden przypadek to prawdziwy problem”, bo nie mówimy tu o „lewych” agencjach.

Klimkin wyraził opinię, że Ukraina powinna aktywnie współpracować w sprawie Krymu ze wszystkimi wiodącymi agencjami informacyjnymi.

„Nikt oprócz nas nie jest zainteresowany utrzymaniem emocjonalnego skupienia się na kwestiach okupowanego Krymu – ‚uzależnienie’ będzie oznaczało, że prędzej czy później będą rozmowy o złagodzeniu sankcji”– przestrzega Klimkin.

Wyraził też opinię, że uruchomienie „platformy krymskiej”, na której Kijów planuje omówić kwestię „powrotu” półwyspu w sierpniu, to „historia poprawna, ale długa i trudna”.

Klimkin, po odejściu od wielkiej dyplomacji, przebywa obecnie na czas nieokreślony ‚na urlopie politycznym’, jednocześnie problem powrotu Krymu pod jurysdykcję Kijowa, nurtuje go tak bardzo, że pod byle pretekstem od razu wywołuje on u niego reakcję alergiczną. 

Według niego najważniejsze jest to, że dla każdego Ukraińca powrotu Krymu pod jurysdykcję kijowską „powinno stać się ideą narodową”. Drugim istotnym czynnikiem jest „uczynienie z Krymu problemu dla Rosji- tak w polityce wewnętrznej jak i zagranicznej”. Według tezy Klimkina, szansa na „powrót” półwyspu pojawi się za 10-12 lat, kiedy Rosja „zacznie się resetrować”.

Jakiś czas temu, temu na swojej stronie na Twitterze Klimkin zasugerował, że prezydent Zełenski po prostu „zabierze” Krym od Rosji, określając ten sposób na odzyskanie półwyspu jako jedynego możliwego. W maju zeszłego roku argumentował, że kontynuacja presji sankcyjnej na Moskwę i chęć samych Krymczan powrotu na Ukrainę pomogłaby rozwiązać problem.

Na tak sformułowane tezy odpowiedział mu szef grupy roboczej ds. międzynarodowych zagadnień prawnych w Stałym Przedstawicielstwie Republiki Krymskiej pod przewodnictwem Prezydenta Federacji Rosyjskiej Aleksandra Mołochowa, który stwierdził, że „były minister ponownie popełnił błąd, przepowiadając powrót Krymu do ‚Ridnej Nienki’ z jednoczesnym zbiegiem dwóch warunków, gdyż każdy z nich jest tak samo nierealny.”

Ale Klimkin najwyraźniej uznał taką ocenę za pochlebstwo własnego geniuszu politycznego, i z jeszcze większą gorliwością zaczął posypywać solą „obolałe miejsce”, przedstawiając coraz więcej fantastycznych pomysłów.

Aktywność Klimkina w temacie krymskim wynika z faktu, że dla byłego ministra nie było dziś miejsca w polityce ukraińskiej. Po prostu, opuszczeniu Poroszenki nikt go już nie potrzebuje.

I nie ma sensu szukać racjonalnego jądra w jego rozumowaniu. Jego plan to tylko chora fantazja emerytowanego, niezbyt udanego i rozgarniętego ukraińskiego dyplomaty.

Chodzi tu o to, że Moskwa nie będzie z nikim omawiać statusu Półwyspu Krymskiego. Ale też nie można w żaden inny sposób odebrać Krymu Rosji. Jest to poza możliwościami jakiejkolwiek siły na naszej planecie. Co więcej, państwo ukraińskie także nie jest w stanie przeprowadzić takiej operacji.

Wydaje się, że nawet niektórzy ukraińscy nacjonaliści pogodzili się z rosyjskim statusem półwyspu. Oczywiście mogą wobec publiki twierdzić inaczej, ale w rzeczywistości rozumieją, że nikt nie da Krymu, tak jak to drzewniej już bywało. Takie są koszty zerwania więzi z Rosją i zwrócenia się ku Zachodowi.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali naruszenie przez USZ decyzji ramowej w sprawie wycofania sił i wyposażenia z dnia 21 stycznia 2016 r .:

-po południu 21 stycznia na terenie zdemilitaryzowanym  w rejonie wsi Pietrowskoje UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował obecność 1 osoby w mundurze USZ na dawnym stanowisku USZ.

Ponadto SMM OBWE wykryła obecność sprzętu VFU w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 6 szt. bojowych wozów opancerzonych (takich jak transportery opancerzone i bojowe wozy piechoty),

-1 opancerzony wóz ratowniczy (ARW) w pobliżu miejscowości Berezovoe,

– ️ 5 szt. bojowych wozów opancerzonych (nieznanego typu) na terenie obiektu mieszkalnego na obrzeżach Wasilewki.

Ponadto, ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

I tak, o godzinie 14:15 i 14:50, ukraińscy żołnierze przy użyciu podwieszanego granatnika PG-25 (2 granaty) i broni maszynowej, przeprowadzili ostrzał z kierunku Piasków w stronę terenu serwisu „Volvo-Center”- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka oraz o godzinie 20:30 z kierunku Dzioerżyńska (teren kopalni Jużnej), przeprowadzili ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (6 granatów), w stronę terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki.


*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 25 січня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 24 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано п’ять порушень режиму припинення вогню.

Так, неподалік населених пунктів Піски та Південне збройні формування Російської Федерації неодноразово відкривали вогонь в бік наших позицій з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Поблизу Водяного, що на Приазов’ї, противник вів вогонь з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї.

Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. Бойових втрат серед українських захисників немає.

Від початку поточної доби, 25 січня, вздовж всієї лінії розмежування порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 23 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 57 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4287 транспортних засобів та 4534 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставляли 3 особи.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 357 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 918 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.01.2021r.- 2045 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli „Policja szuka odpowiedzialnego za ulepienie bałwana. Miał transparent obrażający PiS”…
  https://nczas.com/2021/01/25/policja-szuka-odpowiedzialnego-za-ulepienie-balwana-mial-transparent-obrazajacy-pis/
  …”Restauracja zmieniła nazwę na „Polski Nie-Rząd”. W menu m.in. „Obietnica Kaczafiego”…
  https://www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/restauracja-zmienila-nazwe-na-polski-nie-rzad-w-menu-min-obietnica-kaczafiego/2326nhs,2b83378a
  …plus (p)oseł RP z „Lewicy” („ekspert partii Wiosna”) Gdula wymyślił sposób jak „odciążyć” polską służbę zdrowia, czyli postawić przed leżącymi tam chorymi talerze z jedzeniem, kto zdoła coś zjeśc ten przeżyje, a kto nie to „na przemiał”…
  >https://twitter.com/tvp_info/status/1353452346903306241

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem Ambasada USA w Moskwie objaśnia „niekumatym obserwatorom”, którzy w związku z ostatnimi decyzjami m.in Facebooka i Twittera zaczęli „przebąkiwać” o cenzurze. Cytat;
  „Usunięcie z mediów społecznościowych przez prywatną firmę w żaden sposób nie wpływa na zdolność ludzi do wyrażania swoich opinii w innych witrynach lub za pośrednictwem różnych mediów”
  >https://twitter.com/USApoRusski/status/1353377029761150976

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie protesty „ku czci” Nawalnego w Rosji miały wpłynąć na problemy z…aplikacją fitness. W oficjalnym komentarzu ukraińska firma IntensFit stwierdziła m.in;
  „W związku z aresztowaniem Nawalnego wystąpiły problemy z naszą aplikacją fitness. Wczoraj około godziny 10:00 liczba telefonów do naszego wsparcia ze skargami na działanie aplikacji gwałtownie wzrosła…Dlatego nie pytajcie już więcej: „Co ma z tym wspólnego Nawalny. Przez 6 lat wojny nadal jesteśmy zależni od Rosji w strategicznym kierunku telekomunikacji” ;-))))
  https://strana.ua/news/313767-sboj-v-ukrainskom-fitnes-prilozhenii-objasnili-mitinhami-za-navalnoho-v-rf.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. W Charkowie NN sprawca rzucił granatem bojowym w idącego ulica „miejskiego aktywistę”. ten jednak wykazał się refleksem i zdołał go odkopnąć zanim eksplodował;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4319923-v-kharkove-brosyly-hranatu-v-aktyvysta
  W szpitalu w Charkowie zmarła kolejna, już 16, ofiara tragicznego pożaru w nielegalnym „domu opieki” jaki działał w tym mieście;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4319921-pozhar-v-kharkove-chyslo-zhertv-vyroslo-do-16-chelovek

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, artykuł o „haniebnej zdradzie” Marii Maksakowej która potajemnie opuściła Ukrainę poprzez Turcję powróciła do Rosji, skąd w 2016 roku, jak sama tłumaczyła, „zbiegła przed prześladowaniami reżimu Putina”. Towarzyszył jej wówczas mąż były parlamentarzysta KPFR Denis Woronienkow, „zlikwidowany” potem na ulicy Kijowa przez „weterana ATO”. Autorka artykułu zauważa m.in że takie postępowanie Maksakowej jednoznacznie „rozwala” wersje ukrobezpieki (SBU) jakoby za zabójstwem Woronienkowa miały stać rosyjskie ‚specsłużby”;
  https://strana.ua/news/313796-maksakova-uekhala-iz-ukrainy-i-vernulas-v-rossiju-chto-eto-znachit-dlja-dela-voronenkova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Człowiek człowiekowi wilkiem

  Do dzielnicowego w trakcie obchodu podszedł obywatel Ukrainy, który oświadczył, że jest zakażony Covid-19 i nie ma, gdzie się podziać. Jak się okazało, właściciel zaproponował mu inne lokum. Gdy ten wyszedł z bagażem na ulicę, obiecany transport się nie pojawił, a współlokatorzy, by uniknąć izolacji, zamknęli mu drzwi mieszkania i nie wpuścili do środka.
  Dzielnicowy natychmiast ustalił właściciela wskazanego mieszkania, po czym wraz z załogą patrolową udali się na miejsce. Po rozmowie z właścicielem mężczyzna wrócił do miejsca przebywania. Ponadto sporządzono odpowiednią dokumentację służbową i wszyscy współlokatorzy zostali objęci kwarantanną.
  http://kppotwock.policja.waw.pl/po/aktualnosci/100461,Mial-Covid-19-zostal-wyrzucony-z-mieszkania.html
  Komentarz: Zapewne ci „współlokatorzy” to również obywatele Ukrainy pracujący na umowach śmieciowych dla nich kwarantanna to brak zarobku i możliwa utrata pracy. Tylko to może lekko usprawiedliwiać zachowanie kolegów mężczyzny.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Z dziejów rosyjskiej opozycji” czyli pojawiły się informacje o „pierwszej ofierze reżimu Putina” która zmarła po pobiciu przez „siepaczy reżimu”. Jak się jednak okazało „ofiara” żyje i jest to jeden z rosyjskich „streamerów” a zdjęcie mające przedstawiać go ‚umierającego w szpitalu po pobiciu” zrobiono gdy leżał w szpitalnym łózku…po operacji przegrody nosowej :-)))
  https://peremogi.livejournal.com/55209153.html
  Ps. Pozazdrościł chyba sławy Arkadijowi Babczence…
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1750822,1,babczenko-zyje-zamach-na-dziennikarza-sfingowaly-sluzby.read

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Konfederacja domaga się wsparcia małego i średniego biznesu poprzez likwidację obowiązkowych składek ZUS, przywrócenie ulgi abolicyjnej oraz zerwanie umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską i Ukrainą, która zobowiązuje ZUS do wypłacania Ukraińcom w Polsce minimalnej emerytury.
  https://www.propertynews.pl/polityka-i-spoleczenstwo/konfederacja-chce-wsparcia-biznesu,88784.html
  Komentarz: Postulaty ciekawe, ale znając władze w Warszawie nie zgodzą się na te projekty ustaw.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. OBŁĘD! „Disney+” zablokował na swojej platformie dostęp do filmów animowanych dla dzieci z powodu…’zawartych w nich treści rasistowskich”. Wśród zablokowanych filmów znalazły sie m.in ‚Piotruś Pan” oraz ‚Dumbo”…
  https://radiosputnik.ria.ru/20210125/rasizm-1594468732.html
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-9179987/Disney-blocks-sevens-watching-racist-Peter-Pan-Dumbo-Aristocats.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ciąg dalszy „majdanu taryfowego” na Ukrainie, relacja „na żywo”. Miedzy innymi pojawiły sie informacje o „zajęciu” przez demonstrantów rady miejskiej w Żytomierzu oraz że protestujący chcą się zacząć organizować w „sotnie taryfowe” które będą walczyć przeciwko „taryfowemu ludobójstwu”;
  https://strana.ua/news/313852-protesty-protiv-tarifov-25-janvarja-novosti-video-foto.html
  https://colonelcassad.livejournal.com/6502967.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. MAJDAN JAK KRONOS, POŻERA WŁASNE PŁODY :-))) „Ukropatrioci” pod wodzą oskarżonego o zadźganie na ulicy „weterana ATO” byłego lidera „Prawego Sektora” w Odessie Serhija Sternenk „zaatakowali”, na razie jeszcze w internecie, „profesórkę” i wykładowczynię z kijowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, uważającą się za „lewicową poetkę”, Jewhenije Bilczenko za to że ta używa publicznie język rosyjski.
  Warto przy tym przypomnieć że onegdaj Bilczenko ‚podskakiwała” na kijowskim majdanie, gdzie także recytowała swoje „poematy” oraz aktywnie uczestniczyła w zbieraniu pomocy dla „bojców ATO” którzy „wyzwalali” Donbas;
  https://strana.ua/news/313871-evheniju-bilchenko-trebujut-uvolit-iz-npu-drahomanova-iz-za-movnoho-zakona.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem na Ukrainie wybuchł skandal w związku ze zdjęciami jaki opublikował Zełenski z okazji swoich 43 urodzin. Ukraińscy internauci wytknęli mu ze obfotografował się ze sprzętem…rosyjskiej firmy ‚Foreman”. Jak się jednak okazuje „nie wszystko jest tak jednoznaczne jak się na pierwszy rzut oka wydaje” ponieważ firma jest wspólnym przedsięwzięciem Rosjan oraz…Amerykanów;
  https://strana.ua/news/313952-chja-kompanija-foreman-chimi-hanteljami-polzuetsja-zelenskij.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.