Wojna domowa na Ukrainie 11.02.2021r.- 2062 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 332.

Zawieszenie broni w strefie wojny nie jest już aktywne, takiego zdania jest szef ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. rozwiązania sytuacji w Donbasie Leonid Krawczuk- o czym powiedział dziennikarzom.

„Po prostu nie ma rozejmu. Nie możemy już dłużej udawać, że tak jest. Musimy powiedzieć prawdę, biel nazwać białą a czerń czarną”– powiedział Krawczuk, dodając, że „wróg zaczyna działać odważnie, otwarcie, nie ukrywając swoich zamiarów”.

Krawczuk jest zdania, że Ukraina musi być gotowa na wszelkie niespodziewane działania wroga, a wojska ukraińskie muszą reagować na każdy strzał w ich stronę.

„Nie powinniśmy myśleć, że jeśli się poddamy, Rosjanie staną się bardziej przychylni. Dlatego wypełniając umowy międzynarodowe, podążając drogą do pokoju, musimy reagować siłą”– powiedział Krawczuk, stawiając akcenty na konsekwencję i twardość.

Na słowa Krawczuka odpowiedziała szefowa dyplomacji DRL i jednocześnie pełnomocnik DRL w Trójstronnej Grupie Kontaktowej, Natalia Nikonorowa:

„Władze ukraińskie biją wszelkie rekordy w cynizmie, agresywności i prowokacyjności swoich publicznych wypowiedzi. W szczególności szef ukraińskiej delegacji w Mińsku otwarcie mówi o zamiarze użycia siły przez Ukrainę wobec mieszkańców Donbasu. Ponadto wypowiedziom tym towarzyszą apele do społeczności międzynarodowej o wsparcie Kijowa w jego wysiłkach na rzecz wdrażania ‚twardych’ metod.

Przy tych wszystkich publicznie formułowanych tezach, a także jednoznacznie wyrażonym przyznaniu, że ‚po prostu nie ma rozejmu i nie można udawać, że istnieje’, przedstawiciele Ukrainy de facto potwierdzili ostateczne wycofanie się z porozumienia w sprawie działań wzmacniających zawieszenie broni. Mówiąc ściślej, strona ukraińska wycofała się z tych działań we wrześniu 2020 roku, ale przez cały ten czas próbowała udawać, że przestrzega tego porozumienia. Ale teraz, oczywiście, Kijów nie może już maskować tylu przypadków łamania zawieszenia broni przez ukraińskie formacje zbrojne.

Najwyraźniej przedstawiciele Ukrainy w Mińsku do spraw rozwiązania konfliktu, gdzie, jak pamiętamy, powinien zostać zrealizowany bezsporny plan pokojowy w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie, mają do zaoferowania tylko dwie skrajności w swojej retoryce. Albo robią wszystko, co w ich mocy, by udawać, że przestrzegają zawieszenia broni, albo otwarcie wzywają do eskalacji, ponieważ podobno jest to jedyny sposób, aby druga strona konfliktu była bardziej przychylna. Ani pierwsza, ani druga opcja nie wskazują, że Ukraina jest naprawdę zainteresowana przywróceniem pokoju w drodze negocjacji dyplomatycznych.

Niemniej jednak pan Krawczuk ma rację co do jednego: to naprawdę czas, aby zacząć mówić prawdę, nazwać białe-białym, a czarne-czarnym. Dlatego domagamy się od Kijowa w najbliższym czasie ostatecznej decyzji o dalszych działaniach. Albo Ukraina pozostaje w procesie mińskim i oficjalnie potwierdza swoje przystąpienie do Pakietu Środków na szczeblu Rady Najwyższej i Prezydenta, albo oficjalnie deklaruje wycofanie się z porozumień pokojowych. I jesteśmy absolutnie pewni, że Kijowi nie uda się utrzymać status quo w sytuacji, gdy szef delegacji ukraińskiej, reprezentujący ten kraj w rozmowach pokojowych, zacznie wzywać do wojny.”

Pełnomocnik DRL w Grupie Kontaktowej, Minister Spraw Zagranicznych DRL

Natalia Nikonorowa

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, Milicja Ludowa ŁRL odnotowała obecność ukraińskich formacji zbrojnych w rejonie wycofywania sił i sprzętu w rejonie Zołotoje. 

Poinformował o tym na spotkaniu oficjalny przedstawiciel departamentu obrony Republiki Jakow Osadczy:

„Na dawnych pozycjach Ukraińsich Sił Zbrojnych Ukrainy w strefie wycofania sił i sprzętu w pobliżu osady Zołotoje odnotowano obecność dwóch żołnierzy 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych.”

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu, ciężarówka USZ eksplodowała podczas transportu amunicji.

Ciężarówka Ukraińskich Sił Zbrojnych przewożąca amunicję na ćwiczenia eksplodowała w wyniku jej detonacji, w wyniku czego zginął jeden żołnierz USZ, a dwóch kolejnych zostało rannych.

„Wczoraj, podczas szkolenia z batalionem artylerii 26 brygady artylerii Ukraińskich Sił Zbrojnych, w wyniku detonacji amunicji zniszczony został samochód ZIŁ-131 przewożący amunicję. W wyniku zdarzenia kierowca samochodu został zabity, dwóch kolejnych bojowników zostało rannych”– poinformował Osadczy.

Dodał, że „komisja dowództwa grupy operacyjno-taktycznej ‚Północ’ przybyła do jednostek brygady w celu przeprowadzenia śledztwa”.Poza tym, niedawny dezerter z Ukraińskich Sił Zbrojnych  zwrócił się do kierownictwa DRL z prośbą o ochronę jego  rodziny przed prześladowaniami ze strony ukraińskich władz i nacjonalistycznych radykałów.

8 lutego były żołnierz Ukraińskich Sił Zbrojnych, Anatolij Taranenko przy wsparciu Departamentu Milicji Ludowej DRL spotkał się z rzecznikiem praw obywatelskich DRL, Darią Morozową. Podczas rozmowy Anatolij zaapelował do międzynarodowych organizacji praw człowieka, aby zapobiec prześladowaniu jego dzieci przez ukraińskie władze i radykałów skrajnie nacjonalistycznych ukraińskich radykałów.

Natomiast, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia warunków Dodatkowych Środków przez USZ:

– ️ w obszarze miejscowości Zaicewo UAV SMM OBWE wykrył około 300 min przeciwczołgowych USZ, z których 100 zostało zauważonych jako dopiero co zainstalowane,

poza tym, ukraińskie formacje zbrojne dwukrotnie poddawały samoloty UAV SMM OBWE zakłóceniom sygnału GPS (szacowane jako zagłuszanie) w rejonie Iljicz (ukraiński Iljinowka).

Obserwatorzy SMM OBWE wykryli także obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu obszarów mieszkalnych:

– ️ 1 bojowy pojazd opancerzony (typ BMP) w pobliżu miejscowości Bogdanowka,

– ️ 3 bojowe wozy piechoty (BMP-1) w pobliżu osady Bierezowoj,

– ️ 1 bojowy wóz piechoty (BMP-1) w pobliżu osady Taramczuk,

– ️ 3 transportery opancerzone (transportery opancerzone) w pobliżu dzielnicy mieszkalnej osady Zaicewo.

️Również obserwatorzy SMM OBWE potwierdzili fakt ostrzelania pojazdu cywilnego przez personel wojskowy USZ w rejonie osady Wiktorowka.


Poza tym, minionej doby USZ przeprowadziły dwa ostrzały: o godzinie 12:55, z kierunku Piasków w stronę Żabunki- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (28 granatów) oraz o godzinie 20:40, kiedy to z kierunku Dzierżyńska (osiedle przy kopalni Jużnej), ostrzelano przy użyciu broni maszynowej i granatnika podwieszanego GP-25, teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki.

Tym sposobem, USZ 2 razy naruszyły \warunki rozejm, a w wyniku przeprowadzonych przez nie ostrzałów, na terytorium DRL spadło 28 granatów.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 11 лютого 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 10 лютого, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано сім порушень режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», неподалік населеного пункту Піски російсько-окупаційні війська відкривали прицільний вогонь зі стрілецької та снайперської зброї. Внаслідок цього український захисник отримав вогнепальне поранення. Військовослужбовця оперативно доправлено до лікувального закладу, де йому надається необхідна медична допомога. Стан здоров’я пораненого – задовільний.

Поблизу Водяного, що на Приазов’ї, противник неодноразово вів вогонь з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів, а біля Верхньоторецького – зі станкового протитанкового гранатомета.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, неподалік Південного збройні формування Російської Федерації вели вогонь з автоматичного станкового гранатомета.

Біля населеного пункту Золоте-4, російсько-окупаційні війська застосували безпілотний літальний апарат та скинули два постріли ВОГ-17 біля позицій Об’єднаних сил.

На прицільні обстріли збройних формувань Російської Федерації українські захисники надавали адекватну відповідь. Про факти порушення режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ.

Від початку поточної доби, 11 лютого, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 9 лютого, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 68 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4941 транспортний засіб та 4865 осіб. На причетність до збройних формувань Російської Федерації до територіальних підрозділів доставлялись три особи.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 736 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 748 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.02.2021r.- 2062 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraina przez ostatnie 7 lat wpadła w pułapkę przedłużającej sie propagandy, i nie chcąc tracić wizerunku „proeuropejskości” wsrod swoich obywateli nie są w stanie od założeń obecnej propagandy odejść.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem , jak śpiewał Kuźma Skrabin znowu Ukroinców oszukali, czyli dzień po podpisaniu „memorandum” pomiędzy władzami w Kijowie a władzami ukraińskich samorzadów, które m.in przewidywało niepodnoszenie cen za gaz, obniżenie jej dla ludności i zrekompensowanie strat jakie maja z tego powodu ponieść przedsiebiorstwa komunalne, państwowa spółka „Naftohaz” faktyczny monopolista na ukraiński rynku gazowym poinformowała o podwyższeniu cen za gaz dla ludnosci o 20 %…
  https://strana.ua/news/316946-eshche-pljus-20-kak-na-sledujushchij-den-posle-podpisanija-memoranduma-po-tarifam-naftohaz-povysil-tsennik-na-haz.html
  I zabawa trwa…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie „pomocy wojskowej” jaką USAmany obdarzają Kijów, by ten toczył „wojnę hybrydową z Rosją do ostatniego Ukroinca”, czyli…70 pontonów. Szydzą z tego ‚wzmocnienia” sił zbrojnych Ukrainy ukraińscy internauci którzy stwierdzili m.in ze „To wskazówka, że ​​jesteśmy Titanicem” :-)))
  https://strana.ua/news/317062-naduvnye-lodki-reaktsija-ukraintsev-na-voennuju-pomoshch-ssha-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ciąg dalszy sprawy wczorajszego napadu „ukronazioli” z „Korpusu Narodowego” na siedzibę organizacji „socjalisty” Ilji Kiwy („kiwuszek” 🙂 ). Jak poinformował Kiwa wszystkich członków jego organizacji, których wczoraj zatrzymała policja, zamiast napastników którzy ich napadli, pod zarzutem „nielegalnego pzrechowywania broni”, już wypuszczono. Komentując sprawe „”nielegalnie pzrechowywanej broni”, Kiwa stwierdził ze była to strzelba myśliwska, która jak sie okazało była ZAREJESTROWANA. O zorganizowanie całej „akcji”, to jest m.in „wynajęcie Korpusu narodowego”, Kiwa oskarżył…Biuro Prezydenta Ukrainy;
  https://strana.ua/news/317084-nardep-kiva-prokommentiroval-zaderzhanie-aktivistov-patrioty-za-zhizn.html
  Ps. Przy całym moim niechętnym stosunku do Kiwy, warto jednak zwrócić uwagę na ciekawą „sekwencję zdarzeń”, czyli banda „ukropatriotów” atakuje, przyjeżdża policja która jednak zamiast spacyfikować ich, „zajmuje się” ich ofiarami…

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Kolejny „njus” z „juesej”, gdzie z serialu dziejącego się w uniwersum ‚Gwiezdnych Wojen” pod tytułem ‚Mandalorian” wyrzucono jedna za aktorek za to ze publicznie popierała Donalda Trumpa.. Podobno Gina Carano miała także kwestionować prawidłowość ostatnich wyborów prezydenckich w USA, „żartować z osób transpłciowych”, a także „popełnić antysemityzm” porównując obecną sytuację w USA, to znaczy „nagonkę” na wszystkich którzy mają odmienne od Demokratów i ich ‚satelitów” poglądy, z prześladowaniami Żydów w nazistowskich Niemczech;
  https://strana.ua/showbiz/317105-lucasfilm-uvolil-dzhinu-karano-za-tvitty.html
  ps. „Wojna to pokój.
  Wolność to niewola.
  Ignorancja to siła.
  George Orwell, Rok 1984”

  Polubione przez 5 ludzi

 6. „Głos wolny wolność ubezpieczający” w Parlamencie Europejskim, czyli przemówienie lewicowej eurodeputowanej z Irlandii Clare Daly która sprzeciwiła się wprowadzeniu nowych antyrosyjskich sankcji, z powodu ‚prześladowań” Nawalnego, zarzucając PE hipokryzję. Cytaty;
  „Na tle nieustającej rusofobicznej retoryki, która rozbrzmiewa w tych murach, chciałabym zapytać: dlaczego jesteście zaskoczeni, że Rosja uważa za bezsensowne wchodzenie w interakcje z UE? Jestem nie mniej niż inni gotowa bronić praw każdej osoby w tym Aleksieja Nawalnego. Ale bądźmy szczerzy w jego sprawie; jest zagorzałym przeciwnikiem imigracji i rasistą. Może 4% Rosjan go popiera, w miastach liczących ponad milion mieszkańców gromadzą się na wiecach jego zwolenników setki, może tysiące ludzi – to nie jest ruch masowy. W żadnym innym kraju w ogóle by o tym nie rozmawiano.
  Julian Assange jest więziony przez prawie 10 lat za ujawnienie amerykańskich zbrodni wojennych. Nie możemy tu wymienić jego nazwiska. Kataloński raper Pablo Asel pójdzie jutro do więzienia z powodu tekstu swojej piosenki. Gdzie są wezwania do nałożenia sankcji na Hiszpanię? 62-letnia Claire Grady West Virginia również pójdzie jutro do więzienia za udział w pokojowej akcji grupy aktywistów przeciwko pociskom Trident. Gdzie są żądania zerwania wszelkich więzów ze Stanami Zjednoczonymi?
  Nie chodzi tutaj o ochronę praw człowieka, ale o geopolityczną konfrontację z Rosją, do której zachęca kompleks militarno-przemysłowy, który potrzebuje wroga, aby uzasadnić swoje wielomilionowe wydatki”;
  http://alternatio.org/events/all/item/88575-minuta-molchaniya-v-evroparlamente-prozvuchala-zhestkaya-pravda-pro-rossiyu-i-navalnogo

  Polubione przez 7 ludzi

 7. Ukraina wezwała Gruzję do uwolnienia ukraińskich żeglarzy, zatrzymanych przez gruzińską straż w listopadzie ubiegłego roku; stosowną notę wiceszef MSZ Ukrainy Wasyl Bodnar wręczył charge d’affaire Gruzji w tym kraju Dawidowi Boczoriszwilemu – podają w czwartek ukraińskie media.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-domaga-sie-od-gruzji-uwolnienia-ukrainskich-zeglarzy-zatrzymanych-w-listopadzie,449556.html
  Komentarz: Odmrożono temat po tym jak Saakaszwili znów popsuł stosunki z Gruzja swoimi wypowiedziami. Im dłużej przeglądam informacje o Ukrainie tym mocniej upewniam się ,że wywodzi się z cywilizacji turańskiej.

  Polubione przez 5 ludzi

 8. W obwodzie kijowskim na Ukrainie wykryto komórkę dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS), którą kierował bojownik poszukiwany przez jeden z krajów Europy Wschodniej za udział w walkach w Syrii – poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/ukraina-pod-kijowem-wykryto-komorke-panstwa-islamskiego/hmf5b5j,79cfc278
  Komentarz: Ciekawe czy ten wielki magazyn broni jaki wczoraj wykryto był powiązany z ta komórką ISIS?

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Jak poinformowało Charkowskie Biuro Konstrukcyjne Budowy Maszyn (CHBKBM), zatwierdzono plan prac badawczo-rozwojowych głęboko zmodernizowanej wersji czołgu podstawowego T-64B/BW. Działania te są prowadzone w ramach programu „Krab”, którego celem ma być umożliwienie eksploatacji tych czołgów przez najbliższe dwie dekady.
  https://www.defence24.pl/ukraina-gleboka-modernizacja-wszystkich-t-64-juz-wkrotce
  Komentarz: To jakieś myślenie życzeniowe, a nie prawdziwa wizja modernizacji. Po pierwsze ta cała modernizacja jest nastawiona na podniesienie walorów bojowych czołgów najniższym kosztem. Przy czym najniższy koszt to pojęcie względem, prawdopodobnie modernizacja 1 czołgu zamknie się w kwocie od 0.5-1.5 mln $. Po drugie mowa o wymianie silnika na mocniejszy-takie silniki montowano w czołgach z serii T-72, jednak problemem jest zawieszenie w T-64. W latach 70 tych chciano zwiększyć osiągi czołgu poprzez dodanie nowego silnika-pomysł zarzucono, okazało się , że kadłub nie nadaje się do tego typu modernizacji i pęka (poniżej w artykule podano więcej szczegółów).
  https://pol.mentorbizlist.com/3923164-t-64bm-bulat-tank-the-last-upgrade-of-t-64
  Trwa wojna propagandowa, Ukraina pręży muskuły i udaje silną, próbuje oszukać inne kraje jak i własnych obywateli. Prawda jest jednak taka, że w obecnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej Ukraina nie ma możliwości modernizacji wojska do standardów NATO.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Kolejny przykład ‚wolności mediów” w wykonaniu tzw. wielkiej czwórki Big Tech (Google’a, Apple’a, Facebooka i Amazona), tym razem Youtube usunął filmik MSZ FR przedstawiający sposób tłumienia protestów w państwach członkowskich OBWE, który zamieszczono w odpowiedzi na krytykę Zachodu na sposób w jaki rosyjskie siły porządkowe potraktowały”nawalnistów” w Rosji;
  https://russian.rt.com/world/news/831357-youtube-video-obse

  Polubione przez 6 ludzi

 11. Wyjaśnia się sprawa kolejnego „tajemniczego” wybuchu w składach amunicji ukraińskich sił zbrojnych, tym razem rzecz dotyczy wybuchu w „arsenale” w Swatowie na terytorium obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa do jakiego doszło w październiku 2015 roku. Ukromedia poinformowały ze o przyczynienie sie do eksplozji nie są żadni ‚dywersanci”, czy tez „separatyści” (jak bredziła „ukropropaganda”), a dwójka UKRAIŃSKICH WOJSKOWYCH KTÓRZY MIELI SIĘ DOPUŚCIĆ SZEREGU ZANIEDBAŃ. Cytat „nie zapewnili właściwego rozmieszczenia poszczególnych jednostek sprzętu wojskowego w ustalonych standardowo odległościach od siebie i nie wykonali przewidywanych prac inżynieryjnych w zakresie wyposażenia kaponier, okopów do bezpiecznego przechowywania broni i ochrony przed uszkodzeniem”;
  https://strana.ua/news/317224-vo-vzryvakh-na-skladakh-v-svatovo-podozrevajut-dvukh-voennosluzhashchikh-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ukromedia poinformowały o zatrzymaniu dwóch osób podejrzanych o „przyozdobienie” czerwoną farbą „pomnika” Bandery we Lwowie, którymi okazali się być „uczniowie jednej z lwowskich placówek oświatowych”. Zapewne niedługo pojawi się komunikat o tym ze to „groźni agenci FSB GRU”…
  https://korrespondent.net/city/lvov/4326421-zaderzhany-dvoe-podozrevaemykh-v-oskvernenyy-pamiatnyka-bandere-vo-lvove

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.