Wojna domowa na Ukrainie 30.03.2021r.- 2107 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 377.

„Strona ukraińska nadal sabotuje swoje zobowiązania zgodnie z podpisanymi 22 lipca 2020 r. działaniami wzmacniającymi zawieszenie broni”– poinformowała pełnomocnik DRL, minister spraw zagranicznych Natalia Nikonorowa.

„Sabotaż to nie tylko wzmożona eskalacja na linii kontaktu, ostrzał naszego terytorium, w wyniku którego giną i ranni cywile, uszkadzana jest zabudowa mieszkaniowa i infrastruktura. Jesteśmy zdumieni, że Kijów, nawet w najbardziej elementarnych i nieuciążliwych sprawach, stara się wypaczyć i zniweczyć istotę osiągniętych porozumień.

Tak właśnie wygląda sytuacja z tak podstawowym i prostym krokiem, jak publikacja porozumień, które zostały podpisane nie tylko przez przedstawicieli Donbasu i Ukrainy, ale także popierane przez mediatorów w osobie OBWE i Federacji Rosyjskiej. Władze ukraińskie nawet początkowo nie były w stanie poradzić sobie z tym działaniem bez krętactw, co zresztą było zapisane w samych środkach: 27 lipca 2020 r., kiedy te porozumienia miały wejść w życie, opublikowano zniekształconą listę środków. na stronie Ministerstwa Obrony Ukrainy, w której jeden ze środków został wycofany, a dwa pozostałe zostały złożone w niewłaściwym brzmieniu.

Na tym nie koniec historii wraz z publikacją nieprawdziwych informacji: 19 marca br. lista środków została całkowicie usunięta ze strony Ministerstwa Obrony Ukrainy. A 27 marca została opublikowana ponownie, ale tym razem w jeszcze bardziej przekręconej wersji: wycofano dwa punkty, a treść jednego z nich została opublikowana niepoprawnie. Tym samym MON usunęło z listy środków zakaz prowadzenia działań ofensywno-rozpoznawczych i sabotażowych, a także zakaz używania jakichkolwiek statków powietrznych, a ponadto zdecydował o rezygnacji z tworzenia i wykorzystywania mechanizmu koordynacyjnego dla reagowanie na naruszenia reżimu zawieszenia broni z pomocą WCKiK w jego obecnym składzie. … Oznacza to, że już z tej jednostronnej odmowy publikacji tych środków można wywnioskować, że Ukraina nie będzie wypełniać umów w ich obecnej formie,

Jednocześnie zarówno z naszej strony, na stronie internetowej Departamentu Milicji Ludowej DRL, jak i na stronie OBWE, lista tych środków została opublikowana dokładnie w wydaniu, w którym te umowy zostały podpisane i nie uległa zmianie w jakikolwiek sposób od tamtej pory. Ponadto na stronie internetowej Departamentu Milicji Ludowej DRL, oprócz wykazu środków, opublikowano również zarządzenie o zakazie otwarcia ognia.

Zdecydowanie zalecamy, aby przedstawiciele Kijowa przestali tracić czas na bezsensowne próby zniekształcania i przepisywania istoty i treści umów podpisanych na platformie mińskiej, a zamiast tego lepiej zwrócili swoją uwagę na ich bezpośrednią realizację”– oświadczyła szefowa dyplomacji DRL, Natalia Nikonorowa.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły pojazdy opancerzone w strefie mieszkalnej osady Wrubówka.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 92 brygady odnotowano obecność transportera opancerzonego i bojowego pojazdu inżynieryjnego (IMR-2) w części mieszkalnej wsi Wrubówka”.

Milicja Ludowa przypomniała, że ​​rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez siły bezpieczeństwa Kijowa w osadach stanowi naruszenie trzeciego punktu Dodatkowych środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.


Poza tym, zbrojne formacje Ukrainy ostrzelały w rejonie wsi Lozowoje.

„Od początku obecnego dnia wróg przeprowadza prowokację ogniową w kierunku Debalcewa. Bojcy z 59 brygady pod dowództwem (pułkownika Giennadija) Szapowałowa ostrzelali rejon osady Łozowoje z granatnika przeciwpancernego”– głosi komunikat służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ 3 razy naruszyły warunki zawieszenia broni prowadząc następujące ostrzały:


17:45, z kierunku Szirokina w stronę Sachanki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (20 granatów),

18:50, z kierunku północnej część Zajcewa w jego stronę południową część- w rejonie Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny),


 19:05, z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki- na południowo-zachodnich przedmieściach Doniecka, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty) oraz broni maszynowej.

W sumie, w wyniku wczorajszych ostrzałów ze strony USZ, na terytorium DRL spadły 24 pociski.

Odnotowano także w godzinach pomiędzy 11:32 a 12:07, na stanowiskach USZ w rejonie wsi Taramczuk- na południowy zachód od Doniecka, zarejestrowano niewiadomego pochodzenia ostrzały z broni maszynowej. Kierunek tych ostrzałów nie został określony.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 30 березня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують вести провокаційні обстріли позицій українських захисників, з метою подальшого звинувачення у порушенні режиму припинення вогню.

Протягом минулої доби, 29 березня, в районі проведення операції Об’єднаних сил збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування «Північ», поруч містечка ЗАЙЦЕВЕ, ворог відкривав вогонь із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а поблизу СВІТЛОДАРСЬКА – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування «Схід», у передмісті населених пунктів ШИРОКИНЕ, МАР’ЇНКА та СТАРОГНАТІВКА противник відкривав вогонь у бік позицій українських захисників із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Бойових втрат серед наших військових немає. Українська сторона СЦКК повідомляє про грубі порушення з боку збройних формувань Російської Федерації на непідконтрольній території.

Напередодні засідання Тристоронньої контактної групи російськими найманцями здійснено низку провокацій уздовж усієї лінії розмежування.

З настанням сприятливих погодних умов, окупанти активізували роботу з дообладнання старих та облаштування нових оборонних позицій. 29 березня зафіксовано три таких випадки: в районі Донецького аеропорту, поблизу населених пунктів МАР’ЇНКА та ЗАЙЦЕВЕ.

Наголошуємо, Збройні Сили України неухильно дотримуються досягнутих домовленостей щодо припинення вогню та є послідовними у виконанні взятих на себе зобов’язань.Станом на 7 годину ранку, 30 березня, обстрілів не зафіксовано.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.03.2021r.- 2107 dzień od nowego rozejmu.

 1. Powraca sprawa zastrzelenia w Kijowie w 2015 roku członka ukraińskiego „specnazu” wywiadu Oleha Mużila ps. Leśnik. Dla przypomnienia, miał on wraz z kilkoma innymi „specnazowcami” zbiec z ówczesnej strefy ATO na Donbasie, gdzie mieli być szkoleni do działań dywersyjnych przeciwko republikom na Donbasie i „zamelinować się” w Kijowie, gdzie mieli zajmować się „działalnością przestepczą” do czasu aż Mużila zastrzelono podczas operacji policji majacej na celu ich zatrzymanie.
  Tymczasem w udzielonym przez siebie w ukromediach wywiadzie, były funkcjonariusz ukraińskiego „specnazu”, tzw. jednostka „Alfa”, Andrij Dubowik poinformował że „Leśnik” w Kijowie przebywał legalnie „w lokalu operacyjnym ukraińskiego wywiadu”, a decyzja o jego „likwidacji” miała nadejść z ówczesnej Administracji Prezydenta Ukrainy. Jako powód zabicia „Lesnika” Dubowik podał jego „opozycyjne poglądy w stosunku do Poroszenki”;
  https://strana.ua/news/325372-eks-spetsnazovets-budbovik-obvinil-poroshenko-v-likvidatsii-muzhchilja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Szykuje się awantura dyplomatyczna na linii Kiszyniów – Kijów? „Prozachodnia” prezydent Mołdawii Maia Sandu, która po swoim wyborze okazywała „gesty przyjaźni” wobec Kijowa, na zwołanym przez siebie posiedzeniu Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Mołdawii zapowiedziała sprawdzenie, jak zarządza się majątkiem należącym do Mołdawii, a znajdujacym się na terytorium Ukrainy. W oficjalnym komunikacie wydanym po posiedzeniu rady stwierdzono m.in że „Rada powinna omówić niewłaściwe zarządzanie mołdawskim mieniem na Ukrainie i jego utratę”, a ma to dotyczyć w szczególności szeregu sanatoriów na terytorium Ukrainy które przestały być własnoscią państwa mołdawskiego;
  https://korrespondent.net/world/worldabus/4342664-v-moldove-obsudiat-hosymuschestvo-v-ukrayne

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Kolejny „front” walki Kijowa z ‚rosyjska inwazja”, tym razem „na celowniku” znalazło się ciagle działające w Kijowie „Centrum Rosyjskiej Nauki i Kultury”, które ośmieliło się nazwać ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenkę „rosyjsko-ukraińskim poetą”. MSZ Ukrainy wydało nawet w tej sprawie oficjalny komunikat w którym podkreśliło „ukropatriotyczną postawę” Szewczenki i wystawiło mu ‚certyfikat ukrainskości”, cytat „W związku z manipulacyjnym i zuchwałym wkroczeniem państwa agresora na dziedzictwo historyczne, kulturowe i filozoficzne TG Szewczenki, zauważamy, że narodowa samoidentyfikacja Kobzara – nieubłaganego bojownika o narodowe i duchowe odrodzenie Ukrainy, wyzwolenie naszej Ojczyzny przed uciskiem Rosji – nie może budzić żadnych wątpliwości”;
  https://strana.ua/news/325236-rossija-schitaet-tarasa-shevchenko-russkim-poetom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. A tymczasem kolejnych kredytów dla Ukrainy z MFW nie widać, cytat „Trwają dyskusje między MFW a władzami Ukrainy na temat szeregu kwestii i nadal nie wiadomo, kiedy się zakończą.
  Szef biura MFW na Ukrainie Josta Lyngman nie potrafi wymienić terminu pierwszej rewizji programu „stand by” dla Ukrainy i przydziału nowych transz”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4342727-v-mvf-ne-berutsia-predskazyvat-sroky-transhei-kyevu

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraiński polityk i ekonomista Oleh Soskin w odpowiedzi na nasilający się konflikt Ukrainy z Chinami, w związku ze sprawą sprzedaży chińskim inwestorom przedsiębiorstwa „Motor Sicz”, wezwał władze w Kijowie by zerwały kontakty z Pekinem, a w zamian poparły Tajwan. Oskarżył także byłego prezydenta Ukrainy Kuczme o ‚oddanie praktycznie za darmo najpotęzniejszego [ukraińskiego] produktu w postaci lotniskowca” (czyli lotniskowca ‚Kijew” który Ukraina otrzymała po rozpadzie ZSRR);
  https://www.politnavigator.net/podderzhat-tajjvan-i-otozvat-poslov-iz-pekina-v-kieve-obyavili-kitajj-sistemnym-vragom-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Epidemia koronawirusa na świecie. Kanclerz Niemiec Sebastian Kurz poinformował ze Austria i Rosja negocjują obecnie zakup jednego miliona dawek szczepionki „Sputnik V” w trzech transzach – z dostawami w kwietniu, maju i czerwcu 2021 roku. Cytat „Nie powinno być geopolitycznych zaślepień w kwestii szczepionek. Ważne jest tylko to, czy szczepionka jest skuteczna i bezpieczna, a nie skąd pochodzi. Od lutego prowadzimy efektywny dialog ze stroną rosyjską, z czego jestem bardzo zadowolony. Jeśli Austria otrzyma dodatkowo 1 milion dawek szczepionki, nastąpi wczesny powrót do normalności, a my możemy uratować życie i miejsca pracy wielu ludzi ”- powiedział Kurz w oświadczeniu”;
  https://tass.ru/obschestvo/11026721

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Strona ukraińska podała nową wersję przyczyn śmierci swoich czterech wojskowych w pobliżu miejscowości Szumy w obwodzie donieckim. Mianowicie szef Sztabu Generalnego Ukrainy Chomczak poinformował ze cała trójka zginęła w wyniku…ostrzału snajperskiego. Warto przy tym przypomnieć że początkowo strona ukraińska informowała o tym ze śmierć wojskowych nastapiła na skutek „ostrzału moździerzowego ze strony separatystów”. Z kolei strona przeciwna, czyli DRL, zdecydowanie ZAPRZECZYŁA jakoby dokonała takiego ostrzału i poinformowała że najprawdopodobniej „ukrowojacy” zginęli w wyniku wejscia na (własne) pole minowe lub podczas jego rozminowywania;
  https://korrespondent.net/ukraine/4342806-hlava-henshtaba-rasskazal-o-hybely-chetverykh-voennykh

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tradycji stało się zadość, czyli Ukraincy kolejny już raz zostali „zrobieni w bambuko” przez władze w Kijowie w kwestii obniżki opłat za gaz. Okazuje się bowiem że wbrew zapowiedziom rządu o ustaleniu stałej ROCZNEJ opłaty za gaz dla ludności w wysokości 6,99 hrywien za m3 od 1 kwietnia ceny wzrosną, ponieważ będa je ustalać samodzielnie ukraińscy dystrybutorzy gazu. Część ukraińskich ekspertów d/s energetyki spekuluje że cena za gaz może już w kwietniu dojść do 10 hrywien za m3;
  https://strana.ua/news/325429-pochem-budet-haz-dlja-naselenija-s-1-aprelja-i-pochemu-obeshchannoe-snizhenie-tsennika-otmenjaetsja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Awantura w Radzie Najwyższej Ukrainy po tym jak ‚Don Pedro” Poroszenko wygłosił przemówienie krytykujące, według niego, prowadzoną przez Zełenskiego ‚politykę szukania pokoju z Putinem”. W odpowiedzi deputowany z frakcji „Sługa Narodu” Bużanskij wypomniał Poroszence skandaliczna rozmowe telefoniczną jaka odbył z WWP podczas likwidowania tzw. kotła debalcewskiego, w trakcie której na pożegnanie „ściskał rekę Putina”. Na to „Don Pedro” odpowiedział że „Lepiej uścisnąć dłoń [Putina], niż patrzeć Putinowi w oczy w poszukiwaniu pokoju. Tam go nie ma!”;
  https://strana.ua/news/325477-petr-poroshenko-v-rade-zajavil-chto-luchshe-zhat-ruku-putinu-chem-zahljadyvat-v-eho-hlaza.html
  Zareagowali na to inni deputowani z frakcji ‚Sługa Narodu” którzy schodzącego z mównicy Poroszenkę „żegnali” frazą ‚Uściśnij rękę!”;
  https://strana.ua/news/325491-poroshenko-ushel-s-tribuny-rady-pod-kriki-zhmu-ruku-obnimaju-video.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Grupa Naftogaz podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy poszukiwaniu i eksploatacji ukraińskich zasobów węglowodorów. Ewentualna współpraca dotyczy obszarów, które pod względem geologicznym stanowią przedłużenie struktur eksploatowanych przez polską spółkę od ponad 70 lat.
  https://biznesalert.pl/pgnig-naftogaz-list-intencyjny-wydobycie-gazu-ukraina/
  https://nettg.pl/gornictwo/176032/ukraina-pgnig-i-naftogaz-podpisaly-list-intencyjny-o-wspolnym-wydobyciu-gazu

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tramp komentuję wpadki i potknięcia się Bidena.
  .https://www.youtube.com/watch?v=aclj8w3aOyg

  A tu ,,Niepoprawny (lizus) dyplomata” komentuje wpadki innych dyplomatów, by ,,przykryć” przykre wrażenie z potknięć i gaf – BBB )* – Biden o (lotnym) mózgu ptaszka.

  .https://www.youtube.com/watch?v=_c0WgCLwFQY&t=642s

  …)* – Matka Joe Bidena mówiła: „Twój mózg cię wyprzedza. Koledzy się śmieją? Po prostu ci zazdroszczą”.

  Polubione przez 4 ludzi

 12. „Kolejny poszedł”. Przed sądem stanie były dowódca ukraińskiej jednostki wojskowej w Mariupolu oskarżony o zaniedbanie obowiązków służbowych w wyniku czego w wrześniu 2017 roku doszło do pożaru i eksplozji w „arsenale artyleryjskim” którym dowodził. Oskarżonemu grozi do siedmiu lat więzienia;
  https://korrespondent.net/ukraine/4342893-vzryvy-na-artskladakh-pod-maryupolem-pod-sud-poidet-eks-komandyr-chasty

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Strona rosyjska poinformowała że sąd apelacyjny w Paryżu przychylił się do stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej i w całosci uchylił wyrok postępowania arbitrażowego z 2018 roku, nakazujący wypłatę przez Rosję 1,3 mld dolarów ukraińskiemu państwowemu ‚Oszczadbankowi”. Sprawa dotyczyła skargi strony ukraińskiej na „bezprawne wywłaszczenie” jej z Krymu po przyłączeniu półwyspu do Rosji. Sąd apelacyjny miał uznać argument strony rosyjskiej że krymski oddział „Oszczadbanku” został utworzony jeszcze wczasach ZSRR dlatego też nie obejmuje go zawarte już pomiędzy niepodległymi Ukrainą i Rosją porozumienia w sprawach bankowo-finansowych;
  https://www.interfax.ru/business/758653

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Tymczasem przewodniczący Rady Najwyższej Dmitrij Razumkow odpowiadajac na pytanie dziennikarzy ukraińskiego portalu „Strana.ua” przyznał że 23 marca nie odbyło sie żadne posiedzenie Rady bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, podczas to którego „posiedzenia”, jak wynika z dekretu Prezydenta Ukrainy, podjęto m.in decyzję o zablokowaniu szeregu rosyjskich serwisów internetowych;
  https://strana.ua/news/325499-razumkov-priznal-chto-zelenskij-vvel-v-dejstvie-reshenie-nesushchestvujushcheho-zasedanija-snbo.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. 30.03.2021, Kijów (PAP) – Planujemy, że w maju prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złoży wizytę w Polsce – poinformował we wtorek agencję Ukrinform wiceszef biura prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa. Ukraina oczekuje z kolei wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w sierpniu na obchodach z okazji 30-lecia niepodległości – dodał.
  „Oczekujemy udziału prezydenta Polski Andrzeja Dudy w inauguracyjnym szczycie Krymskiej Platformy i obchodach z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy” – podkreślił Żowkwa.
  https://stooq.com/n/?f=1413209

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.