Wojna domowa na Ukrainie 31.03.2021r.- 2108 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 378.

Nowy projekt ustawy złożony w Wierchownej Radzie w sprawie poborowych zakłada przekształcenie komisariatów wojskowych w terytorialne centra werbunku i pomocy społecznej, a także utworzenie rejestru rezerwistów i ich regularne wizyty w tych ośrodkach.

„Projekt dotyczy wprowadzenia nowego rodzaju usług dla rezerwistów. To narzędzie pozwoli bardzo szybko, w ciągu 24 godzin, w przypadku pogorszenia się sytuacji na froncie lub naruszenia granic państwowych, na ściągnięcie już istniejącej rezerwy”– wyjaśnił przewodniczący Wierchownej Rady ds. obrony Aleksander Zawitnewicz.

Ponadto ustawa przewiduje kary za naruszenie regulaminu przez poborowych, poborowych i rezerwistów.

Nowa ustawa ma zostać podpisana przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, wejdzie w życie następnego dnia po jej oficjalnej publikacji.

Na kanwie przygotowywania się do olejnej operacji zbrojnej w Donbasie, naczelny dowódca Ukraińskich Sił Zbrojnych, Rusłan Chomczak zapowiedział, że Kijów kalkuluje wszelkie opcje działań w Donbasie, w tym ofensywne.


Przejście do ofensywy? 

„Cóż, oczywiście, że jest to możliwe. Armia ukraińska musi być gotowa, jej głównym zadaniem jest ochrona integralności terytorialnej i niezależności naszego państwa. Aby wykonać to zadanie, musimy być gotowi do ataku, obrony i prowadzenia działań manewrowych. W dzień iw nocy, zimą i latem- w każdych warunkach. Oczywiście przygotowujemy się do ofensywy (…) Mamy doświadczenie w prowadzeniu wojny we wschodniej Ukrainy”– powiedział Chomczak w rozmowie z Aleksem Baczmanem- redaktorem naczelnym ukraińskiej gazety „Gordon”.

Jednocześnie zastrzegł on, że Ukraińskie Siły Zbrojne rozważają wszelkie opcje. Mówiąc o możliwości ofensywy, Chomczak powiedział, że dziś jego podwładni są „gotowi przede wszystkim moralnie”, dodając, że w tym przypadku „wielu tamtejszych cywilów zginie w rejonie Doniecka”.
W odpowiedzi na te wojownicze deklaracje naczelnego dowódcy USZ oraz ewidentnego przygotowywania się Kijowa do ostatecznego rozprawienia się z buntownikami, „Moskwa liczy, że napięcia w Donbasie nie przerodzą się w działania wojenne”– oświadczył sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Pieskow w rozmowie z „Argumentami i faktami”.

„Mamy wielką nadzieję, że nikt nie pójdzie na to szaleństwo. Mamy taką nadzieję. Nie mam nic więcej do powiedzenia”– powiedział Pieskow.

Przypomniał, że Moskwa próbuje znaleźć wyjście z impasu w kierunku ukraińskim.

„Razem z naszymi kolegami z Berlina i Paryża próbujemy wyjść z tego błędnego koła. I z Kijowem. Ale bardzo trudno jest rozmawiać z Kijowem. Dopóki nie znajdzie się jakiegoś innego wyjścia”– powiedział sekretarz prasowy prezydenta Rosji.

Dmitrij Pieskow ocenił także stanowisko Kijowa w sprawie niemożności wypełnienia porozumień mińskich.

„Kijów cały czas mówi, że czwórka normandzka powinna się zebrać. Kijów mówi o kilku nowych propozycjach, które wcześniej nie zostały złożone. Ale najważniejsze jest to, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wielokrotnie słyszeliśmy, że Kijów już uważa porozumienia mińskie za martwe. Że te umowy są niewykonalne, że potrzebne są nowe dokumenty i tak dalej. To chyba najbardziej niebezpieczne”– powiedział sekretarz prasowy prezydenta Rosji.


Dmitrij Pieskow ponadto stwierdził, że ukraińskie kierownictwo odmawia dialogu z DRL i ŁRL, ale nie można mówić o planach rozwiązania sytuacji bez uwzględnienia ich opinii.

„Teraz Ukraińcy absolutnie odrzucają ideę jakiegokolwiek dialogu z nimi. W związku z tym osiągnięcie nowych porozumień jest a priori niemożliwe, ponieważ jak można rozstrzygnąć konflikt, jeśli jedna strona nie chce komunikować się z drugą? Nie można mówić o planach uregulowania sytuacji bez uwzględnienia opinii republik. Absolutnie jest to niemożliwe”
– powiedział Pieskow w rozmowie z gazetą Argumenty i Fakty.W sprawie deklaracji wojennych naczelnego dowódcy USZ wypowiedział się także znany rosyjski prezenter telewizyjny, Władimir Sołowiew:

„Zamiast rozpocząć wojnę, byłoby lepiej, gdyby Chomczak zmienił zdanie i okazał skruchę” – powiedział gazecie Wzgliad Władimir Sołowiew. 

W ten sposób skomentował wypowiedź naczelnego dowódcy Ukraińskich Sił Zbrojnych Rusłana Chomczaka o „moralnej” gotowości wojsk ukraińskich do ofensywy w Donbasie.

„Kto poradzi sobie z jego majaczeniem? Górnicy już przykopali mu w jedno miejsce. Najwyraźniej nadal go nie wyleczył. A teraz mówi o jakiejś gotowości moralnej. Szaleniec! Zamiast rozpocząć wojnę, lepiej byłoby zmienić zdanie i pokutować”– powiedział Sołowiew.

Przypomniał on również ostrzeżenie rosyjskich przywódców, zgodnie z którymi decyzja Ukrainy o rozpoczęciu działań wojennych w Donbasie oznaczałaby zagrożenie dla jej państwowości. „To powiedział nasz Naczelny Wódz i nie rzuca słów na wiatr, w przeciwieństwie do Chomczaka i jego szefa o imieniu Zełenski”– podkreślił Sołowjow.

Z kolei ekspert wojskowy Igor Korotczenko uważa, że ​​oświadczenie Chomczaka jest „potwierdzeniem istniejących planów Kijowa, dotyczących zdecydowanego oczyszczenia Donbasu”. „W tym przypadku można powiedzieć, że jest to wyznacznik gotowości Ukrainy do przeprowadzenia operacji wojskowej. Wojna jest nie tylko prawdziwa. To więcej niż możliwe”– stwierdził Igor Korotoczenko.

Jeśli chodzi o ewentualny termin takiej operacji, zdaniem doktora nauk wojskowych Konstantina Siwkowa „działania wojskowe Ukrainy mogą zbiegać się w czasie z ćwiczeniami wojskowymi NATO Obrońca Europy 2021, które potrwają do wczesnego lata”.

Przypomnę, że w ostatni piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatwierdził narodową strategię bezpieczeństwa wojskowego. W dokumencie tym Rosja nazywana jest największym wrogiem Kijowa. Dokument potwierdza również zbliżenie tego kraju do NATO. W dokumencie stwierdzono, że Rosja rzekomo zagraża suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy, próbując wszelkimi możliwymi sposobami utrudniać jej integrację europejską i euroatlantycką, a także, zdaniem Kijowa, zamierzając przywrócić swoje wpływy na Ukrainie.


*

A tymczasem na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, Milicja Ludowa ŁRL odnotowała obecność żołnierzy ukraińskich formacji zbrojnych w rejonie wycofywania sił i sprzętu w rejonie Zołotoje.

  Poinformowała o tym służba prasowa resortu obrony republiki:

„Na dawnych pozycjach Sił Zbrojnych Ukrainy w strefie wycofania sił i sprzętu w pobliżu osady Zołotoje znaleziono 10 żołnierzy 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych.”

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, armia  ukraińska zintensyfikowała działania mające na celu zamaskowanie sprzętu znajdującego się w pobliżu linii rozgraniczenia.

Poinformował o tym wczoraj zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin:

„Dowódca OPS Krawczenko wydał podległym jednostkom rozkaz wzmocnienia środków maskujących wyposażenie w pobliżu linii kontaktu. Dziś nasz wywiad odnotował wzrost faktów dotyczących koncentracji w osadach zlokalizowanych w stodołach, szopach i innych budynkach rolniczych i przemysłowych”– powiedział Basurin.

Według niego strona ukraińska zintensyfikowała działania mające na celu zatuszowanie faktów naruszenia porozumień mińskich, w szczególności wycofania sprzętu i użycia ciężkiej broni, w przeddzień wygaśnięcia mandatu OBWE 31 marca 2021 r. oraz wideokonferencji przywódców Rosji, Niemiec i Francji, na której planowane jest omówienie sytuacji w Donbasie.

Ponadto, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia przez USZ:

 • lecącemu nad obszarami pomiędzy miejscowościami Granitnoje i  Sołowjowo, a także między miejscowościami Kalinowo i Stiepanowka, UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE, został zakłócony przez USZ sygnał GPS.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi miejscami składowania, w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli oraz bezpośrednio na terenach mieszkalnych:

– ️ 1 czołg (T-72) na obiekcie we wsi Konstantinowka, w której na podstawie obserwacji z powietrza wykryto również obecność 8 opancerzonych wozów bojowych,

– ️ 1 bojowy wóz piechoty (BMP-1) i 2 bojowe wozy opancerzone (opancerzony wóz bojowy nieznanego typu) w dzielnicy mieszkalnej osady Suchaja Bałka,

– ️ 1 transporter opancerzony (transporter opancerzony) w strefie mieszkalnej osady Nowotroickoje,

– ️ 1 bojowy wóz piechoty (BMP-2) w pobliżu osady Marinka,

– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu strefy mieszkalnej osady Karlowka.

Dodatkowo, w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu prowadząc o godzinie 13:25 ostrzał, z kierunku Awdiejwki w stronę Mineralnoje- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu podwieszanego granatnika GP-25 (2 granaty) oraz o godzinie 15:55, z kierunku Troiczkoje w stronę Krasnego Partizana- w rejonie Doniecka, przy użyciu broni maszynowej.

Tym sposobem, w wyniku ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadły wczoraj dwa granaty.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, według raportu przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK ((Wspólne Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Rozejmu), odnotowano dwa naruszenia reżimu zawieszenia broni przez Ukraińskie Siły Zbrojne.

Na kierunku Sławjanoserbsk żołnierze 14 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych z pozycji w pobliżu wsi Prycziepiłowka dwukrotnie strzelali w rejon osady miejskiej Donieckij z automatycznej sztalugowej wyrzutni granatów AGS-17, wystrzeliwując 15 granatów.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 31 березня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують вести провокаційні обстріли позицій українських захисників, з метою подальшого звинувачення у порушенні режиму припинення вогню.

Протягом минулої доби, 30 березня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 8 порушень режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації, з яких 7 обстрілів та 1 факт інженерного обладнання позицій.

Зокрема, поблизу АВІДІЇВКИ та ПІСКІВ, російсько-окупаційні війська здійснили обстріли позицій українських захисників, використовуючи протитанкові гранатомети, а у передмісті ШИРОКИНОГО – великокаліберні кулемети.

Неподалік населених пунктів ПРИЧЕПИЛІВКА та ТРОЇЦЬКЕ окупанти відкривали вогонь зі стрілецької зброї.

Поблизу ПАВЛОПОЛЯ російсько-окупаційні війська проводили інженерне обладнання своїх позицій.

Бойових втрат серед особового складу Об’єднаних сил внаслідок ворожих обстрілів немає.

Дії російських окупантів вкотре підтверджують те, що ворог цілеспрямовано порушує режим припинення вогню та не бажає дотримуватись існуючих домовленостей.Про всі факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ.

Від початку поточної доби, 31 березня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.В районі проведення операції Об’єднаних сил українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4642 транспортних засоби, 4750 осіб, з яких 4354 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 3 особи. Виявлено 103 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 27 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 994 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 826 осіб. Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Мар’їнка» на тимчасово окуповану територію України прослідувала 1 особа.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.03.2021r.- 2108 dzień od nowego rozejmu.

 1. Czy można niżej UPAść ? Krwią zwykłych poborowych często przymuszanych siłą chcą odzyskać Donbas ? To się w głowie nie mieści.

  Polubione przez 5 ludzi

  • A jednak nie jest tak tragicznie. „Tęczowo – postępackie” BBC alarmuje że „pomnik Grety” wywołał złość studentów uczelni, m.in ich organizacja uniwersytecka miała stwierdzić że „fundusze można było lepiej wydać”. Przewodnicząca związku studentów Megan Ball pomimo ze pochwaliła działania samej Grety Thunberg negatywnie wypowiedziała się o jej „pomniku” stwierdzajac „Od roku trwa epidemia koronawirusa, wielu studentów tak naprawdę nie miało dostępu do kampusu, wielu z nich próbuje studiować online i pilnie potrzebuje wsparcia” oraz wzywajac władze uczelni do przekazania kwoty zużytej na budowę „pomnika” na wsparcie dla studentów, a także przedstawienie przejrzystego planu na co przeznaczane są pieniądze i jak wygląda podział pomocy finansowej dla studentów;
   https://www.bbc.com/news/uk-england-hampshire-56565683

   Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami odbyła się rozmowa telefoniczna liderów Rosji, Niemiec oraz Francji, bez udziału Zełenskiego, w której poruszono sprawę konfliktu na Donbasie. Według oficjalnego komunikatu Kremla „Strona rosyjska wyraziła poważne zaniepokojenie eskalacją konfrontacji zbrojnej na linii kontaktowej sprowokowaną przez Ukrainę oraz faktyczną odmową wdrożenia Uzupełniających Środków Wzmocnienia Reżimu Zawieszenia Broni uzgodnionych w lipcu 2020 r. w Grupie Kontaktowej”. Rozmawiać miano także na temat sytuacji w Libii, Syrii oraz walce z epidemia koronawirusa, w szczególności z kwestia sprzedaży i produkcji rosyjskiej szczepionki ‚Sputnik V” w UE;
  https://strana.ua/news/325554-putin-makron-i-merkel-obsudili-donbass-bez-zelenskoho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Haniebna zdrada” Departamentu Stanu USA który w swoim raporcie na temat przestrzegania praw człowieka na świecie za rok 2020 umieścił „wolną i demokratyczną” Ukrainę wśród takich „totalitarnych reżimów” jak m.in Rosja, Chiny, Turcja, Białoruś oraz Korea Płn. zarzucjąc jej „istotne niedociągnięcia w dochodzeniach w sprawie doniesień o możliwym łamaniu praw człowieka przez rządowe agencje bezpieczeństwa”;
  https://korrespondent.net/world/worldabus/4343073-v-otchete-ssha-o-pravakh-cheloveka-upomianuta-ukrayna

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. W Kijowie złodzieje ukradli kable trakcji elektrycznej na jednej z linii podmiejskiej kolejki (tzw. elektryczki) powodując paraliz komunikacyjny;
  https://kiev.strana.ua/325590-v-kieve-31-marta-zaderzhivajutsja-elektrichki-i-poezda.html
  W Mikołajowie policyjny „specnaz” wział szturmem jedno z mieszkań w którym zabarykadował się mężczyzna uzbrojony w granat i grożący jego zdetonowaniem. Mężczyznę zdołano obezwładnić zanim zdołał spełnić swoje groźby;
  https://strana.ua/news/325570-zhitel-nikolaeva-uhrozhal-vzorvat-hranatoj-rhd-5-eks-sozhitelnitsu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. „Walka” Ukrainy z „rosyjską inwazją” na nowym „froncie” nabiera rozpędu. Szef ukraińskiego resortu kultury Tkaczenko poinformował że „Ukraina jest bliska wpisania barszczu na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO” w celu zabezpieczenia jego „ukrainskosci” przed „rusyfikacją”…
  http://alternatio.org/events/all/item/89983-peremoga-veka-ukrainskiy-borsch-gotovitsya-popolnit-spisok-yunesko

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Jeden z działaczy Estońskiej Konserwatywnej Partii Ludowej oskarżył przybywających do Estonii „ukrogastarbeiterów” o…”rusyfikację” jego kraju, ponieważ wszyscy oni używają języka rosyjskiego, a co najgorsze zaczęli go używać także „zarządzający” Ukraincami rodowici Estończycy 🙂
  Cytat „„W pobliżu mojego miejsca zamieszkania w dzielnicy Tallinn-Väike powstają trzy budynki mieszkalne, na budowach pracują głównie Ukraińcy, a ich wpływ na społeczeństwo widać na co dzień. Dzisiaj szli tam razem, prawdopodobnie przedstawiciel robotników, Ukrainiec i jego estoński szef rozmawiajac po rosyjsku.
  Nic dziwnego, że estońskie kierownictwo placu budowy porozumiewa się ze słowiańskimi robotnikami po rosyjsku – większość Ukraińców prawdopodobnie nie mówi po angielsku. Z kolei Estończycy zawsze bardzo łatwo przechodzą na rosyjski podczas komunikacji z Rosjanami, nawet jeśli jest tylko jeden nieestoński Estończyk”;
  https://strana.ua/news/325637-v-estonii-ukrainskikh-zarobitchan-obvinili-v-rusifikatsii-strany.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. I powrót na Ukrainę, gdzie Ambasador USA w udzielonym przez siebie wywiadzie pochwaliła władze w Kijowie za działania podjęte w sprawie przedsiębiorstwa „Motor Sicz” (czyli zablokowania jego sprzedaży chińskim inwestorom), a także działania podjęte przeciwko byłemu zarządowi „PrivatBanku” (gdy jego właścicielem był Kołomojski który obecnie znalazł sie „na celowniku” USA) oraz sankcje nałożone na polityków prorosyjskiego ugrupowania „Opozycyjna platforma” (m.in Wiktora Miedwiedczuka);
  https://strana.ua/news/325621-ssha-podderzhivajut-natsionalizatsiju-motor-sichi-i-dela-protiv-eks-rukovodstva-privatbanka.html
  Ps. Przynajmniej przestali udawać że nie maja z tym nic wspólnego…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Jak to z ta „modernizacją” ukraińskich sił zbrojnych jest opowiedział w ukromediach ukraiński ekspert wojskowy Serhij Zgurec. Według niego w ciągu ostatnich kilku lat Ukrainie udało się opracować tylko jeden nadbrzeżny system rakietowy, który faktycznie jest modernizacją starego poradzieckiego systemu, Stwierdził takze że jest to nieporównywalne ze skalą modernizacji rosyjskich sił zbrojnych, która opiera się na innowacjach technicznych oraz automatyzacji. Przyznał, że zapowiadany przez władze w Kijowie zakup okrętów wojennych od Turcji pozostaje tylko projektem, a także że nie ma też środków na zakup amerykańskich systemów obrony powietrznej czy samolotów wojskowych;
  https://www.politnavigator.net/ukrainskijj-voennyjj-ehkspert-vydal-grustnuyu-pravdu-o-silnejjshejj-armii-evropy.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • W końcu ktoś powiedział prawdę. Przy czym w tekście jest mały błąd autor wypisuje za ekspertem, ze w budżecie Ukrainy jest ekwiwalent ponad 800 mln $ na zakup nowego uzbrojenia. Te środki mają zaspokoić REMONTY, modernizacje i zakup nowego uzbrojenia. W efekcie tylko część tej kwoty może zostać wykorzystana do zakupu uzbrojenia z zachodu.

   Polubione przez 4 ludzi

 9. Już oficjalna wiadomość
  W środę radni miasta Nysa podjęli decyzję o zerwaniu umowy partnerskiej z Tarnopolem na Ukrainie. Powodem jest decyzja władz Tarnopola o nadaniu miejskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza – jednego z dowódców UPA, odpowiedzialnego za rzeź Polaków.
  https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/nysa-jako-kolejne-miasto-zerwalo-wspolprace-z-tarnopolem-na-ukrainie,268926.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukrainizacja naszego kraju trwa

  W Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych powstał punkt informacyjny dla cudzoziemców przyjeżdżających do naszego miasta – w szczególności z Ukrainy i państw Europy Wschodniej – i chcących zamieszkać oraz pracować zawodowo w Żorach. Wsparcie nowym mieszkańcom zapewnia Asystent Międzykulturowy, którym jest Alla Ożyjewska-Brożyna – żorzanka pochodzenia ukraińskiego, tłumaczka oraz koordynatorka projektów integracyjnych.

  Decyzję o utworzeniu przy ŻCOP punktu dla nowych mieszkańców przyjeżdżających do Żor ze wschodu podjął Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha, po przeprowadzeniu w naszym mieście jesienią 2020 roku pilotażowego projektu pn. „Asystent Międzykulturowy – wsparciem dla żorzan”,
  esteśmy przekonani, że tworzenie sprzyjającej polityki migracyjnej w mieście, między innymi poprzez wsparcie przez Asystenta Międzykulturowego komunikacji przedstawicieli instytucji miejskich z cudzoziemcami przyczyni się do właściwego włączenia społecznego i łatwiejszej asymilacji nowych mieszkańców Żor – podkreśla Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.
  http://www.zory.pl/aktualnosci/89-aktualnosci-komunikaty/4901-asystent-międzykulturowy-wspiera-nowych-mieszkańców-żor-z-ukrainy-i-europy-wschodniej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Eszelony wojskowe na Moście Krymskim.
  .https://twitter.com/Archer83Able/status/1377062600945635334
  He he he, …Jadą dalekosiężne Haubice Koalicja-SW

  ,,Można z niej prowadzić ogień wieloma typami amunicji a mianowicie standardową amunicją odłamkowo-burzącą, dymną, oświetlającą, specjalną jądrową czy precyzyjną (korygowaną z wykorzystaniem satelitarnego systemu pozycjonowania GLONASS lub naprowadzaną na podświetlony cel przez wiązkę laserową typu 9K25 Krasnopol-2).

  Amunicja precyzyjna, pozycjonowana przy pomocy GLONASS posiadać będzie taki układ w górnej części pocisku wraz z zapalnikiem uzbrajanym indukcyjnie. Dodatkowo pocisk otrzyma aerodynamiczne powierzchnie sterowe oraz co jest z tym bezpośrednio powiązane, posiadała będzie możliwość zmiany parametrów w czasie jego lotu do celu.

  Według Rosjan cena jednego takiego pocisku będzie wynosiła około tysiąc dolarów (co jest raczej mało prawdopodobne, cena jednostkowa odpowiednika w postaci Excalibura to według dostępnych informacji około 68 tysięcy dolarów). Obecnie taka amunicja znajduje się w fazie prac badawczo-rozwojowych i nie są znane dokładne terminy jej wprowadzenia do eksploatacji i nie wiadomo, czy w ogóle to nastąpi.

  Z udostępnionych danych wynika, że z użyciem standardowej amunicji haubica można strzelać na odległości do 40 km, a przy użyciu amunicji specjalnej do 70 km (z dodatkowym napędem rakietowym i powierzchniami aerodynamicznymi).
  Czytaj dalej:
  https://www.defence24.pl/koalicja-sw-haubica-piatej-generacji-czy-rosyjski-system-propagandowy-analiza

  Rosjanie nie muszą wchodzic do Donbasu.
  Pokryją Ukrom ogniem z haubic, te ich zagony pancerne, zanim się w szyk ,,a la Guderian” rozwiną.
  I cały ten ich ,,Blitzkrieg” skończy się nim się zacznie, tak jak wtedy w 2014 pod Iłowajskiem i pod Debalcewem.
  Ukraina przed konfliktem miała haubice Msta, Znaczna część tych haubic jest w posiadaniu Separów.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/2S19_Msta-S

  Znów ich wieże czołgów po krzakach będą się walały, a na drzewach zamiast liści ,,suszyć” się będą czołgiści.
  Pamiętasz to zdjęcie czołgisty ,,suszącego” się na drutach linii wysokiego napięcia?

  Polubione przez 3 ludzi

  • Do góry już wkleiłem link z rosyjskimi „turytami” jadącymi na Krym by w razie czego wykosić „ukropy” które się rozpleniły w sąsiedztwie półwyspu 🙂
   Swoja drogą sytuacja militarna dla Rosji jest jeszcze lepsza niż w 2014 roku, ponieważ wtedy byli w stanie przerzucić swoje wojska tylko na granice ze wschodnią Ukrainą, teraz mają swoje zgrupowania wojskowe oprócz tych na Krymie także na „bratniej” Białorusi, plus dużą liczbę sił „pomocniczych” w postaci „milicji” republik z Donbasu, a być może takze i armii białoruskiej…

   Polubione przez 4 ludzi

 12. Epidemia koronawirusa na świecie. Chiny wezwały Światową Organizację Zdrowia (WHO) do zbadania czy koronawirusa SARS-CoV-2 nie pojawił się w innych państwach wcześniej niż odnotowano to na ich terytorium. W szczególności chcą by zbadano sprawę ewentualnej „ucieczki” wirusa z amerykańskiego laboratorium wojskowego w Fort Detrick (Maryland) do jakiej miało dojść w czerwcu 2019 roku;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11035213
  https://www.wsj.com/articles/china-says-covid-19-origin-probe-should-shift-focus-to-other-countries-11617186625

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.