Wojna domowa na Ukrainie 19.09.2021r.- 2280 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 546.

 W sobotę 18 września szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin odpowiadał na pytania prezenterów Sergeja Karnauchowa i Romana Gołowanowa w programie na żywo „Sołowiew Live”

Przywódca kraju powiedział, że mieszkańcy Donbasu, wybierając deputowanych do Dumy Państwowej Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej VIII kadencji, dokonali kolejnego bohaterskiego czynu.

Puszilin wyjasnił, że ​​aby wziąć udział w głosowaniu, obywatele Federacji Rosyjskiej mieszkający w republice musieli podjąć wiele wstępnych kroków.

„Konieczne było zdobycie SNILS- to skomplikowana operacja, zarejestruj się na stronie ‚Gostsługach’, potwierdź swoje konto, a następnie zagłosuj, co nie jest łatwe, szczególnie dla osoby starszej”– wyjaśnił Denis Puszilin.

Dodał, że aby pomóc ludności na terenie całej DRL, rozmieszczono centra informacyjne, które pomagały potrzebującym dosłownie na każdym etapie.

„Nasi obywatele– moi towarzysze, moi rodacy– są pod tym względem naprawdę świetni i doskonale rozumieją, dlaczego tego potrzebujemy. Od 2014 roku wiedzą, że sami muszą wybrać swoją przyszłość. Teraz zdecydowanie, oddając głosy na tę lub inną partię, głosują na to, co będzie nie tylko ich przyszłością, ale także przyszłością ich dzieci i Donbasu”– podkreślił szef DPR.

Zaznaczył też, że w dniach głosowania Ukraina kontynuuje ostrzał terytorium republiki.

„Ukraina w każdy możliwy sposób, który jest przewidywalny, musiała ingerować. Od siedemnastego pociski spadają na terytorium republiki- zaledwie wczoraj mieliśmy trzech rannych, w tym dwóch w ciężkim stanie. Następuje zniszczenie infrastruktury. Ponadto pojawia się wiele wezwań dotyczących zaminowywania– ‚zaminowano’ zarówno szpitale, jak i centra informacyjne. I dzieje się to na bieżąco. Zorganizowaliśmy specjalny sztab- już nauczyliśmy się radzić sobie z tymi trudnościami”– powiedział Denis Puszilin.

Szef DRL dodał, że mimo trudności obywatele Federacji Rosyjskiej mieszkający na terytorium DRL biorą czynny udział w wyborach deputowanych do Dumy Państwowej.

„Głosujemy. Dzisiaj odwiedziłem kilka centrów informacyjnych, w których głosują ludzie. To święto dla ludzi. Obiektywnie jest to zasłużone prawo do samodzielnego wyboru swojej przyszłości i robią to całkowicie świadomie. Tutaj możemy mówić tylko o dumie, że mamy taką możliwość”– podsumował przywódca DRL.

http://denis-pushilin.ru/news/zhiteli-donbassa-sovershayut-novyj-podvig-denis-pushilin-o-golosovanii-na-vyborah-deputatov-gosdumy/

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, ukraińscy żołnierze wykorzystują cywila do kopania okopów w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił („OPS”).

  „W obszarze odpowiedzialności 2 batalionu 79 brygady odnotowano pracę koparki pod kontrolą cywila, która wykonywała prace mające na celu ulepszenie istniejących i wykopanie nowych fortyfikacji”– poinformował na odprawie dla mediów, Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Rzecznik dodał, że Ukraińskie Siły Zbrojne prowadzą prace inżynieryjne na linii kontaktu, wykorzystując fakt przestrzegania zawieszenia broni przez obrońców ŁRL.

„Ostrzegamy cywilów i żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych, że ze względu na obecność niezarejestrowanych pól minowych wokół ukraińskich pozycji taka nieostrożność w każdej chwili może przerodzić się w tragedię”– przestrzegł Mazeikin.


Poza tym, USZ po raz kolejny rozmieściły pojazdy opancerzone na obszarach mieszkalnych w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił.

„W obszarze odpowiedzialności 79 brygady odnotowano rozmieszczenie dwóch transporterów opancerzonych BTR-80 w części mieszkalnych miejscowości Giejewka i Szczastie”– poinformowała służba prasowa DML ŁRL.

Służba prasowa dodała, że ​​żołnierze 57 brygady umieścili w pobliżu wsi Oriechowo-Donieckoje opancerzony wóz rozpoznawczy i patrolowy BRDM-2.

Departament Obrony ŁRL przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez USZ w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków mających na celu zapewnienia reżimu zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania.

Ponadto, na donieckim odcinku frontu, według ostatniego raportu Misji OBWE odnotowano następujące naruszenia ze strony formacji zbrojnych Ukrainy:

-loty UAV średniego i krótkiego zasięgu SMM OBWE były zakłócane po przez sygnał GPS ze strony USZ podczas ich misji obserwacyjnych w pobliżu Nowogrodu, Piszczewika, Orłowskie i Semigorje.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu wojskowego USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania, w strefie bezpieczeństwa oraz bezpośrednio w obszarach mieszkalnych:

-2 przeciwlotnicze zestawy rakietowe (9K33 „Osa”) w pobliżu wsi Jasnogórka,
-2 holowane haubice (2A36 „Hiacynt-B”, 152 mm) w pobliżu wsi Chlebodarowka,
-2 bojowe wozy piechoty w pobliżu miejscowości Gnutowo,
-1 kompleks walki elektronicznej (TCI-903-02) w pobliżu osady Wierszina,
-1 transporter opancerzony w strefie mieszkalnej we wsi Krasnogorowka.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 35 pocisków.

Ostrzały przeprowadzono w następujących godzinach:

12:10, z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (11 min),

17:47, z kierunku Nowosiełowka Wtoraja w stronę Krutej Bałki- w połowie odległości pomiędzy Donieckiem a Gorłówką, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (17 min),

18:12, z kierunku Nowodorodskoje w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (7 granatów).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 19 вересня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 18 вересня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 6 порушень режиму припинення вогню.

Поблизу населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА противник застосував заборонені Мінськими домовленостями міномети 120 калібру та артилерію калібру 122 мм.В напрямку НЬЮ-ЙОРКА російські найманці здійснили обстріли позицій українських захисників із станкових протитанкових гранатометів.

Біля ШИРОКИНОГО ворог вів вогонь зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

В бік ПІВДЕННОГО та КАТЕРИНІВКИ окупанти відкривали вогонь з гранатометів різних систем.

Крім того, на Луганщині зафіксовано проліт ворожого безпілотника типу «Орлан-10» із перетином лінії розмежування.

На обстріли противника українські захисники відкривали вогонь у відповідь, застосувавши дозволену Мінськими домовленостями зброю.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Станом на 7 годину ранку, 19 вересня, зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

Російські окупанти обстріляли з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї МАЙОРСЬК.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

Українські воїни контролюють ситуацію в районі проведення Операції об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 3329 транспортних засобів, 4300 осіб, з яких 4221 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 3 особи. Виявлено 33 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 24 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1165 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1181 осіб.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.09.2021r.- 2280 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT światowe, ciąg dalszy awantury wokół utworzenia tzw. AUUKUS przez Australię, Wlk. Brytanię oraz USA i „wygryzienia” przez Amerykanów Francuzów z kontraktu na sprzedaż okrętów podwodnych Australii. Podczas wywiadu we francuskich mediach francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian na pytanie Francja nie odwołała swojego ambasadora z Wielkiej Brytanii, tak jak zrobiła to ze Stanami Zjednoczonymi i Australią, odpowiedział, że jego zdaniem „Wielka Brytania ma w tej historii rolę piątego koła [u wozu]” 🙂
  https://korrespondent.net/world/4398277-myd-frantsyy-otsenyl-status-brytanyy-v-AUKUS
  Francuski minister stwierdził także że z inicjatywy Prezydenta Francji sprawa nowego sojuszu wojskowego zostanie omówiona podczas najbliższego szczytu NATO oraz ze wpłynie on na strategię sojuszu;
  https://korrespondent.net/world/4398308-paryzh-novyi-voennyi-alians-ssha-otrazytsia-na-nato

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Kolejna „ofiara” astronomicznych cen gazu, tym razem na Litwie. Cytat „Największy producent nawozów na Litwie ogranicza produkcję ze względu na ceny gazu…Fabryka nawozów azotowych Achema, największy konsument gazu na Litwie, jest zmuszona do ograniczenia produkcji. Według prezesa Achema Ramunasa Miliauskasa było to spowodowane gwałtownym wzrostem cen gazu ziemnego”;
  https://eadaily.com/ru/news/2021/09/18/krupneyshiy-proizvoditel-udobreniy-v-litve-sokrashchaet-proizvodstvo-iz-za-cen-na-gaz

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT w sprawie tragicznej „pomyłki” USA w Kabulu, czyli ostrzelania domu z cywilami w środku, w wyniku czego śmierć poniosło m.in siedmioro znajdujących sie tam dzieci. CNN ujawniło że tuz przed atakiem CIA ostrzegało że w budynku znajduja sie cywile w tym dzieci, ale decyzji o podjęciu ataku nie zmieniono…
  https://edition.cnn.com/2021/09/18/politics/united-states-military-drone-strike-kabul-civilians/index.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. 💥 Czeski polityk interpretuje zatrzymanie w Pradze Aleksandra Franchettiego przypisując Czechom rolę „pożytecznego idioty”.
  Krytykuje zarówno politykę władz czeskich, jak i „obiektywizm” i „bezstronność” ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości na przykładzie ukraińskiego dziennikarza Ruslana Kotsaby, który w styczniu 2015 roku zbojkotował czwartą falę mobilizacji na Ukrainie (za wojnę w Donbasie).
  Za wzywanie do bojkotu mobilizacji w maju 2016 roku został skazany na trzy i pół roku więzienia z konfiskatą mienia.
  Spędził 524 dni w areszcie i został zwolniony przez sąd apelacyjny. .

  *****.

  Parlamentné Listy (Słowacja):
  Republika Czeska znów jako pożyteczny idiota.

  Czeska policja zatrzymała w Pradze na podstawie międzynarodowego nakazu Ukrainy obywatela Rosji Aleksandra Franchettiego.

  „Na obecnym etapie w sprawie ekstradycji Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma prawa komentować, czy ekstradycja jest zgodna z obowiązującym prawem, a ściślej, czy żądanie Ukrainy jest uzasadnione” – dodał Rżepka, rzecznik MSZ. .

  Ciekawostką jest to, że według serwera iRozglas Alexander Franchetti ma stałe miejsce zamieszkania w Czechach od ponad 20 lat. Od dawna prowadzi tu interes. Płaci podatki i żyje jak praworządny obywatel. Ministerstwo Sprawiedliwości ma obowiązek wziąć to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

  Co jednak najważniejsze, strona ukraińska, domagająca się jego ekstradycji, przynajmniej o ile wiadomo, nie przedstawia przekonujących argumentów.

  Mówimy więc wyraźnie o sprawie politycznej, ukraińskiej presji na Rosję, w której Czechom przypisuje się rolę niewiele różniącą się od tej, którą zwykle określa się mianem „pożytecznego idioty”. Nie sposób nie pomyśleć, jaki los czeka Aleksandra Franchettiego w ukraińskim więzieniu, biorąc pod uwagę obecny poziom wrogości i nienawiści ukraińsko-rosyjskiej.

  Czytaj całość:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jiri-Kobza-Cesko-opet-v-roli-uzitecneho-iditota-676907

  Polubione przez 4 ludzi

  • Kurczę, szkoda, że to co mówi dziennikarz, nie jest żartem, a smutną prawdą. Parafrazując klasyka: jaki POPiS jest, każdy widzi. Było sporo buńczucznych deklaracji, sporo politycznej hucpy i propagandy, a wyszło jak zwykle.
   Polska za olbrzymie pieniądze (koszt budowy infrastruktury: gazport i Baltic Pipe) zmniejszyła zależność od rosyjskiego gazu, teraz gaz z FR ma stanowić „tylko” 60% gazu jaki kupuje nasz kraj. Z deklaracji o tym, że Polska NIE Będzie kupować gazu od FR nic nie wyszło, ba z powodu nie odnowienia umowy z Gazpromem (element walki o NSII) Polska straciła szansę na korzystne warunki.
   Obecnie POPiS płacze i chce powołania komisji mającej zbadać wpływ Gazpromu na podwyżkę cen. I jakieś wpływ na to działania rosyjskiej firmy można wyszukać. Gazprom nie zwiększa przesyła gazu przez teren Ukrainy i Polski, wszak rządy obu krajów twierdziły, ze bez gazu z Rosji sobie poradzą.
   Jak jednak się okazało w praktyce te zapewnienia nie miały pokrycia

   Polubione przez 5 ludzi

 5. lekka lektura

  „Majemo te, szczo majemo”, czyli “Mamy to, co mamy” – te słowa pierwszego prezydenta Ukrainy Leonida Krawczuka wypowiedziane w latach 90. XX wieku doskonale opisują sytuację, w jakiej Ukraina i jej gospodarka znajdują się po trzydziestu latach niepodległości. Zdaniem rządowych analityków Ukraina w ciągu ostatnich 10 lat zmarnowała potencjał rzędu biliona dolarów, ile konkretnie z tej kwoty przypada na „lata reform” – nie wiadomo, ale z pewnością niemało.
  https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-30-lat-wzlotow-i-upadkow-ukrainy,nId,5488271#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Jedyne co autor pominął w swoim wywodzie to kryzys z 2008 roku. Wtedy to zniechęcony korupcją i nieudolnością „pomarańczowej ekipy” lud Ukrainy zrobił zwrot ku Janukowiczowi. Jednych złodziei zastąpiono kolejnymi. I tak to trwa na Ukrainie, każda kolejna ekipa kradnie co tylko może, sa jakieś działania pozorowane i kraj (jak to kiedyś określiłem) „gnije”.
  Nie ma jakiegoś spektakularnego upadku, jest powolna(?) utrata ludności, zapaść infrastruktury technicznej i społecznej. Powolne zadłużanie się u zagranicznych bankierów, powolny postęp pauperyzacji społeczeństwa (zubożenia).
  Coraz realniejszy wydaje się wariant zmiany Ukrainy jako państwa buforowego- z niewielka liczba ludności, biednej, pozbawionej pomocy zagranicznych. Kraj który ma tylko istnieć po to, aby oddzielać kraje zachodnie od FR.

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Tymczasem na Ukrainie po staremu, czyli „ukromatrix” trwa w najlepsze. Cytat „Szef Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy Wołodymyr Taftaj w rozmowie z jednym z ukraińskich kanałów telewizyjnych bardziej szczegółowo opowiedział o programie kosmicznym do 2025 roku. Między innymi planują stworzyć ukraiński kosmodrom i serię 7 satelitów”…
  https://tech.24tv.ua/ru/7-sputnikov-kosmodrom-ukraine-odobrili-proekt-novosti-tehnologij_n1741505

  Polubione przez 4 ludzi

 7. OT światowe. Amerykański „NYT” ujawnił szczegóły zamordowania przez izraelski ‚Mossad” irańskiego naukowca Mohsen Fachrizadeha kierujacego irańskim programem nuklearnym. Naukowiec miał zostać zastrzelony przez…robota snajperskiego sterowanego za pomocą satelity, a zgodę na takie bezprawne działanie miał wydać ówczesny prezydent USA Trump;
  https://tvn24.pl/swiat/zabojstwo-iranskiego-naukowca-mohsena-fakhrizadeha-new-york-times-ujawnia-szczegoly-operacji-mossadu-5418814
  >https://www.nytimes.com/2021/09/18/world/middleeast/iran-nuclear-fakhrizadeh-assassination-israel.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.