B♫ „Kiedy Polacy zaczną się bać?”


uwaga_radiacja! „Kiedy Polacy zaczną się bać?”

Część I Ukraina – nadchodzi czas poważnych pytań
Część II Kilka informacji o ukraińskiej energetyce
Część III Możliwe zagrożenia w ukraińskiej energetyce jądrowej

WSTĘP
Z uwagi na moje „skrzywienie zawodowe” związane przez wiele lat pracy w branży energetycznej oraz „specjalizację” wojskową związaną z Obroną Cywilną – od lat z niepokojem obserwuję rozwój sytuacji związany z energetyką atomową za naszą wschodnią granicą. Pierwsze dwa felietony zostały z małymi skrótami redakcyjnymi zamieszczone w Obserwatorze Politycznym. Cześć trzecia od pół roku z różnych przyczyn jeszcze się nie ukazała.
Postanowiłem przekazać Państwu te informacje gdyż sytuacja staje się coraz mniej przewidywalna a nie znalazłem w polskich mediach nic co by o tym wszystkim wspominało…
Teksty nie są „pracami naukowymi” – są rodzajem felietonu – ale wszystkie zawarte informacje są przeze mnie bogato udokumentowane w dostępnych powszechnie stronach internetowych, głownie ukraińskich i rosyjskich. W części III załączam odnośniki źródłowe dla tych co zechcą zapoznać się dokładniej z podanymi informacjami…

 

ukropałpa Część I Ukraina – nadchodzi czas poważnych pytań

Jeżeli ktoś czytał książkę o samoobronie, przetrwaniu lub uczestniczył w stosownych kursach, powinien wiedzieć, że człowiek uzbrojony w nóż jest tak niebezpieczny że należy się salwować natychmiastową ucieczką!

Jeżeli ktoś oglądał jeden z programów o podważaniu mitów, pewnie widział doświadczenie potwierdzające powyższe zdanie. Po prostu nawet dobry i przygotowany strzelec dzierżący w dłoni pistolet czy rewolwer, może zostać pokonany przez nożownika w odległości do 5-7 metrów …

Co byśmy zrobili na gwarnej ulicy, pełnej dorosłych i dzieci, spotykając osobnika udekorowanego faszystowskimi znakami i napisami na koszulce, dzierżącego w jednej ręce brzytwę a w drugiej pistolet i wygrażającego wszystkim dookoła że ich pozabija?

Czy kontynuowalibyśmy spacer, uważając by ten osobnik nie zahaczył nas ostrym narzędziem lub nie trafił nas w oko lufą?

Czy raczej podobnie jak większość znajdujących się tam ludzi nie zaczęlibyśmy uciekać i chować się w jakichś bezpiecznych miejscach, by po chwili zacząć wzywać policyjnej pomocy?
Podobnie, czyli środkami usypiającymi albo celnym strzałem należałoby wyeliminować zagrożenie jakie by niosło dzikie zwierzę które nagle pojawiło by się w mieście.
Mimo tego że jestem miłośnikiem zwierząt, uważam że życie ludzkie jest ważniejsze niż zagrożenie jakie stanowi niewinny, zabłąkany ale oszalały z przerażenia łoś, lub tygrys – uciekinier z ZOO, na środku ulicy w mieście.

Chyba zgadzacie się ze mną, że szaleńca z brzytwą lub pistoletem należy jak najszybciej wyeliminować?
Chyba że jesteście zdania iż należy mu pomóc, naostrzyć brzytwę i zmienić magazynek na pełen nabojów?

Za naszą wschodnią granicą toczy się straszliwa wojna domowa. Absurdalna i szalona. Zupełnie niezrozumiała i niepojęta w swej bezwzględności i okrucieństwie. Ludzie którzy ją wywołali i którzy ją z uporem maniaka kontynuują zachowują się od początku zupełnie NIERACJONALNIE i nieprzewidywalnie.
Nie negocjują – tylko od razu bombardują całe miasta swymi nowoczesnymi katiuszami. Nie pytają „czy macie dość, może pogadamy?” – tylko polewają miasta płonącym w temperaturze 800 º C białym fosforem. Nie pozwalają uciec mieszkańcom tylko zamieniają ich życie w piekło, kierując celne naloty samolotów na wodociągi, gazociągi, stacje energetyczne i szpitale.

Czy jest w tym jakaś logika, jakiś sens?

Niestety, ja mam za małą wyobraźnię – bo zupełnie nie mogę pojąć idei bombardowania i równania z ziemią infrastruktury przemysłowej. To, że są równane z ziemią dzielnice mieszkaniowe teoretycznie można by jakoś próbować „uzasadniać”. Ale kto mi wyjaśni po co specjalnie i dokładnie bombarduje się kopalnie, huty, rafinerie nafty, zakłady chemiczne i metalurgiczne, które ocalałe z wojny mogłyby zaraz na drugi dzień po skończeniu działań wojennych wznowić pracę, dając zatrudnienie ludziom a dochód krajowi?

NIEPOJĘTE!!!!

Nie pojmuję także SZALEŃSTWA z ostatnich dwóch dni – bombardowania mało ważnego strategicznie celu – jakim jest pewna fabryka chemiczna. Chyba że celem strategicznym jest uwolnienie amoniaku jaki tam się znajduje! Dodam że jest tam taka ilość amoniaku iż nawet przy sprzyjającym nam wiatrom zachodnim śmierć ponieśli by WSZYSCY od Europy środkowej po Kazachstan!!!

Czy ktoś jest w stanie to jakoś wytłumaczyć czymś innym niż SZALEŃSTWO?

Szalonych ludzi i dzikie zwierzęta zagrażające społeczeństwu eliminuje się. Odizolowując lub zabijając!

Tak po prostu – dla dobra ludzkości!

A co zrobić i jak postąpić z grupą oszalałych i niezrozumiałych w swych działaniach ludzi, którzy dokonali faszystowskiego przewrotu w sąsiednim kraju, posiadającym na dodatek 15 działających reaktorów atomowych?

Czy nie powinniśmy zacząć się bać? Czy od dawna nie powinniśmy panikować, bić na alarm?

Od ponad dwóch lat działania wszystkich władz Ukrainy są dość mało zrozumiałe jeżeli chodzi o ich energetykę atomową.

Jak wspomniałem wyżej, Ukraina dysponuje 15-ma działającymi blokami w 4-rech elektrowniach. Oczywiście plus piąta, „pamiętna” – elektrownia w Czarnobylu…

Spróbujmy jakoś uszeregować posiadane informacje.

Niezaprzeczalnym faktem i sprawą zrozumiałą jest chęć uniezależnienia się Ukrainy od dostaw paliwa jądrowego w postaci odpowiednich prętów z Rosji. Poczyniono takie kroki i już na początku w 2005 roku a później w kwietniu 2012 próbowano zastosować amerykańskie paliwo na Południowo-ukraińskiej Elektrowni Atomowej znajdującej się w obwodzie Mikołajewskim.
Groziło to ogromną katastrofą! Bo z prętami paliwowymi nie jest tak prosto. Skład paliwa w pręcie jest słodką tajemnica producenta, dzięki czemu z jednej strony producent zapewnia bezawaryjną pracę i maksymalna wydajność uzyskiwanej energii a z drugiej strony „zapobiega” stosowaniu „podróbek” które mogłyby tę bezawaryjność i dużą wydajność „zepsuć”…
Doświadczyli tego Czesi, którzy potrzebowali pilnie wymienić pręty paliwowe i zastosowali amerykańskie, co skończyło się bardzo kosztowną awarią reaktora i koniecznością nagłej pomocy firm rosyjskich w celu zapobieżenia „czemuś poważnemu”…
Po prostu, rosyjskie reaktory zaprojektowane są na rosyjskie paliwo…

Drugi problem do konieczność wymiany prętów paliwowych w większości bloków energetycznych na Ukrainie w TYM ROKU!!!!.

Taki dla nich nieprzyjemny zbieg okoliczności.

Dlatego po nieudanych próbach obejścia tego problemu poprzez współpracę z Amerykanami, po wielokrotnych sygnałach ostrzegawczych wystosowywanych przez Rosję do władz Ukrainy oraz do społeczności międzynarodowej (UE, MAEA), na początku maja tego roku ukazał się komunikat potwierdzający kontynuacje współpracy Ukrainy i Rosji w zakresie dostaw paliwa nuklearnego.
Wydawałoby się że jest wszystko w porządku!

Ale w międzyczasie przyszło „nowe”, a w raz z zawieruchą rewolucyjną przyszły kolejne próby zmiany dostawcy. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym była awaria na drugim bloku Południowo-ukraińskiej Elektrowni Atomowej 17-go kwietnia tego roku, prawdopodobnie na tyle niebezpieczna iż niebawem Ukraina „obiecała” publicznie „nawrócić się” na paliwo rosyjskie. Reakcja „rosyjska” oraz MAEA była ostra, co spowodowało komunikat Kijowa o którym wspomniałem wyżej.
W tym czasie zaproponowano powołanie w MAEA specjalnej grupy badającej poziom bezpieczeństwa działań przy zastąpieniu paliwa w ukraińskich elektrowniach.

W tych może przydługich rozważaniach należy wspomnieć że wciąż trwa współpraca rosyjsko-amerykańska w ramach programu Nunc-Lugar (program wspólnych wysiłków na rzecz kontroli i nierozprzestrzeniania materiałów nuklearnych).

Przypomnieć należy także że na początku grudnia 2013 zakończył się program amerykańsko-rosyjski „Pokojowy Atom”. Program zakończył się wraz z dotarciem do Baltimore ostatniej partii wzbogaconego uranu pochodzącego ze zdemontowanych rosyjskich głowic atomowych. Program trwał od roku 1993. W tym czasie Rosja zdemontowała kilka tysięcy głowic otrzymując ok. 500 ton materiału który dotarł do USA za ekwiwalentem finansowym. Otrzymany od Rosji uran został przerobiony na paliwo do amerykańskich elektrowni atomowych.

Dziwnym trafem ta ostatnia dostawa i koniec programu trwającego ponad 20 lat, zbiegła się w tych samych dniach z ogłoszeniem upadłości firmy USEC Inc. która zarządzała jedynym w USA zakładem zajmującym się wzbogacaniem uranu i była jednym z największych o ile nie największym przedsiębiorstwem w tym zakresie na świecie.

Historycznie rzecz biorąc zaraz po tych dwóch sprawach wyżej opisanych, „zradykalizował” się Majdan a końcem lutego mieliśmy krwawy przewrót pałacowy. Po „rewolucji” znów zaczęły się przepychanki związane z wymiana prętów paliwowych.

W pierwszych dniach marca Rosatom zwrócił się do MAEA w sprawie bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni atomowych. Związane to było z faktem braku bezpieczeństwa tych elektrowni w związku z zaostrzająca się sytuacją „wojenną” oraz niebezpieczeństwem „technicznym”, związanym z PILNĄ koniecznością wymiany prętów. Informacje z początku marca mówiły że wymiany należy dokonać w ciągu MIESIĄCA.

Tu mały wykład. Elektrownia to nie kominek, gdzie wkładamy „paliwo drewniane”, otrzymujemy ciepło spalania a po wygaszeniu mamy tylko popiół do usunięcia. W elektrowni atomowej jest to dużo bardziej skomplikowana procedura. Nie będę opisywał procedury wymiany prętów paliwowych ale podkreślę nie wdając się w szczegóły techniczne że elektrownia NIE MOŻE pracować z częściowo zużytymi prętami. Jej dalsza praca w takim stanie jest niestabilna i grozi awarią!

20 marca tego roku Ukraina podjęła zadziwiająca i nagłą decyzję o wycofaniu się z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

4-go kwietnia Ukraina prosi USA, NATO i UE o pomoc w ochronie swoich atomowych obiektów.

Już 11 kwietnia wywiad USA pojawił się na 3 elektrowniach Chmielnickiej, Zaporoskiej oraz na… Czarnobylskiej ???
Ta ostatnia „kontrola” mogła być związana z informacjami o nagłym „uruchomieniu” przez Ukrainę zamrożonego na wiele lat programu składowania odpadów nuklearnych obok „sarkofagu” w Czarnobylu.

Mimo wspólnego komunikatu o wzajemnej współpracy rosyjsko-ukraińskiej z początku maja, chyba znów nastąpiła kolejna zmiana decyzji, tak że dwa tygodnie później 21 maja kanclerz Merkel dostała informacje o trwających niebezpiecznych „eksperymentach” w ukraińskich elektrowniach atomowych.

15 czerwca USA przejęło blok nr 2 Zaporoskiej elektrowni atomowej. Od tego dnia pracownicy obsługujący ten blok nie maja tam wstępu i nikt nie wie co się tam dzieje…

13 lipca pojawił się komunikat że Ukraina jednak kupuje pręty paliwowe u Amerykanów…

14 lipca nastąpiła awaria w pierwszym bloku elektrowni w Mikołajewie, tej elektrowni gdzie od paru lat prowadzi się nieudane próby zastosowania „zamienników” prętów paliwowych

Dzisiaj mamy 27 lipca 2014.

Do dzisiaj nikt nie wie co dzieje się w bloku nr 2 Zaporoskiej EA.

Do dzisiaj nie ma żadnych informacji na temat stanu prętów paliwowych we wszystkich elektrowniach a MUSIAŁY być wymienione w kwietniu lub maju!

Do dzisiaj Ukraina nie kupiła w Rosji paliwa nuklearnego ani nie wiadomo czy faktycznie zakupiła amerykańskie pręty i czy powiodła się zamiana oraz jeżeli tak to jakie będą konsekwencje a także gdzie są bardzo niebezpieczne zużyte elementy!!!!

Wyobraźmy sobie taką scenę….
Letni wieczór, deptak pełen ludzi…
Spacerujące matki z dziećmi, ojcowie z wózkami, pary zakochanych, emeryci, jacyś „rolkowy” próbujący przedrzeć się przez wielobarwny, zadowolony tłum z gwizdem niesmarowanych łożysk…
Nagle z jakiegoś zaułka wypada MAŁPA, śmieszna i zabawna, przebrana w dziwaczny, niemal cyrkowy, żółto-niebieski strój trefnisia. Robi fikołki, stroi głupie miny. Ludzie przystają, dzieci się cieszą….

Niektórzy ludzie zauważają dziwny przedmiot trzymany w łapie. To zawieszone na złotej wstążce czarne pudełko z czterema czerwonymi guzikami.
Małpa podskakuje, zaczepia ludzi, robi wariackie pozy bawiąc się wiszącym pudełkiem i próbując nacisnąć któryś z czerwonych guzików…
Tłumy wiwatują – tak się to przedstawienie podoba….

W pewnym momencie palec małpy trafia na jeden z czterech czerwonych guzików.

K    O     N     I     E     C
Pierwsza publikacja (skrót) 28.07.2014 http://obserwatorpolityczny.pl/?p=24164

 

3ciawojna_1
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
bij_liberaste Część II Kilka informacji o ukraińskiej energetyce

Zanim dokończę i wyślę do Redakcji uaktualnione informacje na temat problemów energetyki atomowej naszego wschodniego sąsiada, jako ciąg dalszy mojego felietonu z końca lipca zatytułowanego „Ukraina – nadchodzi czas poważnych pytań”, postanowiłem zapoznać Państwa z ogólnymi problemami przed jakimi stoi energetyka Ukrainy w danym momencie…

Jak opisywałem poprzednio, Ukraina posiada 15 bloków energetycznych, atomowych w 4 miejscach, co zapewnia im połowę potrzebnej mocy.

„Drugą połowę” produkcji energii zapewnia energetyka węglowa– to praktycznie wszystkie pozostałe elektrownie, a w zasadzie elektrociepłownie, bo są one zbudowane koło wielkich miast i jednocześnie dają ciepło mieszkańcom – są przystosowane do węgla o wysokiej kaloryczności: „antracytu”.
Ten rodzaj węgla wydobywany jest tylko w kilku kopalniach koło Ługańska blisko granicy z FR. Nie można zastąpić tego węgla innym rodzajem, gdyż grozi to trwałym uszkodzeniem kotłów. Dlatego też Polska nie może dostarczyć węgla Ukrainie – na potrzeby jej energetyki – bo takowego węgla praktycznie u nas nie ma! (O ile pamiętam to mieliśmy niewielkie złoża antracytu pod Wałbrzychem, ale te kopalnie zostały przez kapitalizm zlikwidowane).

Czyli źródłem węgla dla ich elektrociepłowni może być Donbas, lub kilka kopalń które są pod Dniepropietrowskiem.

Kopalnie pod Dniepropietrowskiem, należące do koncernu Rinata Achmetowa dają w sumie ok. 24% całego wydobycia Ukrainy. Niestety ten rodzaj węgla energetycznego praktycznie nie ma zastosowania w ukraińskich elektrociepłowniach i jest na ogół źródłem eksportu.

Ukraina ostatnimi laty produkowała około 80 mln ton węgla rocznie, zajmując 3 pozycję w wydobyciu w Europie (tuż po Polsce). Z tej ilości około 37 mln ton stanowił surowiec do produkcji energii elektrycznej i ciepła w ich wielkich elektrociepłowniach.

Istnieję jeszcze niewielkie złoża węgla na Zachodniej Ukrainie w obwodzie Lwowskim i Wołyńskim z odpowiednim wydobyciem rocznym 3 i 0,5 mln ton rocznie. Niestety ten węgiel także nie nadaje się do zastosowania w elektrowniach cieplnych. Dodatkowym problemem są wielomiesięczne zaległości finansowe tych ośrodków wydobywczych, co spowodowało w ostatnich miesiącach całkowite zatrzymanie wydobycia w „zagłębiu lwowskim”. Z tych samych przyczyn kilka dni temu górnicy Wołynia ogłosili strajk.

Odpowiedni węgiel do spalania w elektrowniach Ukrainy można kupić na przykład w Rosji – kilka czy kilkanaście kopalń jest zaraz za granicami Donbasu, lub w RPA, USA, Australii…

Problemem – oprócz pieniędzy, by „zdobyć węgiel”– jest prozaiczna logistyka…

Na elektrowni wygląda to tak, że każda posiada swój zapas, na ogół na miesiąc minimum – by zapewnić nieprzerwaną pracę elektrowni.

W tej chwili te przyelektrowniane hałdy są praktycznie PUSTE na terenie CAŁEJ UKRAINY!!!

Ocenia się że by przetrwać zimę potrzebują minimum 1 mln ton określonego typu węgla…

Teraz jest równie ciekawie.

Ten milion ton – trzeba dowieźć. Albo z Rosji koleją, albo z RPA czy Australii statkami. Z Rosji – podobno zaczęli już sprowadzać jakieś niewielkie ilości. Najlepiej technicznie i najszybciej byłoby właśnie stamtąd go transportować – o ile Rosjanie sprzedadzą i jeżeli tyle mają „luźnego” antracytu. Oraz przy dodatkowym założeniu sprawnej infrastruktury kolejowej, a w związku z wojną domową ta infrastruktura uległa poważnemu uszkodzeniu…

Można kupić węgiel w RPA czy Australii i jak się ma pieniądze, nie jest to problem. Dostarczyć statkami też, choć to „chwilkę” trwa taki transport, powiedzmy 10-ma statkami po 100 tysięcy ton…

Problemem jest dowiezienie tego SZYBKO! – do elektrowni. Rozładunek statku – jak kiedyś czytałem na przykładzie statku który był rozładowywany w Świnoujściu – to kilka dni, do tygodnia…

Ukraina ma dwa porty zdolne do odbioru węgla ze statków i załadunku na wagony – to Odessa i Mariupol.

Ale to jest w miarę szybki rozładunek ze statku na nabrzeże, na wielką hałdę. Teraz trzeba to załadować na wagony i dostarczyć loco skład elektrowni…

Kolejna sprawa. Podzielmy 1 mln ton przez węglarki, każda po 60 ton. Da nam to wyobrażenie ile pociągów należy „zorganizować” i NATYCHMIAST odprawić z Odessy i Mariupola, albo… z Rosji.

I mówimy tu o SZYBKIM przewiezieniu prawie 17 tysięcy wagonów!

To jest po prostu NIEWYKONALNE!!!

Na koniec – system energetyczny Ukrainy bez elektrowni węglowych – ROZPADNIE SIĘ. Trzeba było by kilku tygodni jeżeli nie miesięcy na odbudowę systemu!!!! W chwili obecnej system ten podtrzymywany jest poprzez połączenie z systemem energetycznym w Rosji. Ale w związku z wahaniami mocy po stronie ukraińskiej, Rosja już kilkakrotnie groziła że odetnie Ukrainę od swego systemu.

A najlepsze na koniec!

Elektrownie atomowe nie mogą pracować bez odbioru mocy – co nastąpi po rozsypce systemu energetycznego…

Jak powszechnie wiadomo, wiosną 1986 roku w elektrowni czarnobylskiej przeprowadzono doświadczenie mające odpowiedzieć na pytanie: jak długo pracować będzie elektrownia atomowa po rozsypaniu się systemu i braku odbioru wytwarzanej w reaktorze energii. Jak wiemy, doświadczenie się udało a czas pracy reaktora okazał się zadziwiająco krótki…

Resztę czarnych scenariuszy zamierzam opublikować w osobnym opracowaniu, pod roboczym podtytułem „kiedy Polacy zaczną się bać?”…

PS
Pesymistyczne źródła podają że magiczny 1 mln ton węgla nie wystarczy na tę zimę i mówi się o 5-7 mln ton, co całe, opisane wyżej przedsięwzięcie czyni sprawę AWYKONALNĄ!

 

Opublikowane (Skrót redakcyjny) 21.10.2014 http://obserwatorpolityczny.pl/?p=26710

maupa01b

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
radiacja Część III Możliwe zagrożenia w ukraińskiej energetyce jądrowej

 

Zgodnie z zapowiedzią prezentuję dziś zbiór informacji pracowicie wyszperanych w sieci i które próbuję niniejszym pracowicie poskładać w jakąś logiczną całość.

Pozwalam sobie na początek przypomnieć dość niepokojące kalendarium z okresu pisania części pierwszej.

• 20 marca tego roku Ukraina podjęła zadziwiająca i nagłą decyzję o wycofaniu się z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Decyzja nie weszła w życie bo ostatecznie nie doszło do głosowania stosownej uchwały Parlamentu Ukrainy. Fakt ten świadczy jednak o stosunku władz Ukrainy do energetyki atomowej która w domyśle jest dla tych władz potencjalną bronią o czym zresztą wielokrotnie słyszeliśmy od pierwszych dni po przewrocie. [1]

• 4-go kwietnia Ukraina prosi USA, NATO i UE o pomoc w ochronie swoich atomowych obiektów.

• Już 11 kwietnia wywiad USA pojawił się na 3 elektrowniach Chmielnickiej, Zaporoskiej oraz na… Czarnobylskiej Ta ostatnia „kontrola” mogła być związana z informacjami o nagłym „uruchomieniu” przez Ukrainę zamrożonego na wiele lat programu składowania odpadów nuklearnych obok „sarkofagu” w Czarnobylu.

• Mimo wspólnego komunikatu o wzajemnej współpracy rosyjsko-ukraińskiej z początku maja, chyba znów nastąpiła kolejna zmiana decyzji, tak że dwa tygodnie później 21 maja kanclerz Merkel dostała informacje o trwających niebezpiecznych „eksperymentach” w ukraińskich elektrowniach atomowych. [2]
• 13 lipca pojawił się komunikat że Ukraina jednak kupuje pręty paliwowe u Amerykanów…
• 14 lipca nastąpiła awaria – (oficjalnie: „automatyczne odłączenie bloku energetycznego”) w pierwszym bloku elektrowni w Mikołajewie, tej elektrowni gdzie od paru lat prowadzi się nieudane próby zastosowania „zamienników” prętów paliwowych produkcji firmy Westinghouse [4]

Aby przybliżyć temat energetyki atomowej, zmuszony jestem w tym miejscu zrobić coś w rodzaju krótkiego wykładu na temat czym jest i jak wygląda typowy reaktor atomowy. Mam nadzieję, że przedstawię sprawę w sposób prosty i zrozumiały…
Światowa energetyka atomowa zdominowana jest przez trzy firmy, rozwijające przez lata swoje własne technologie i systemy. Oczywiście chodzi o amerykańską firmę Westinghouse, francuską firmę Areva oraz technologię „radziecką” którą z powodzeniem kontynuuje firma Rosatom. Skupię się na najbardziej typowych i niezwykle niezawodnych reaktorach typu PWR lub inaczej WWER (Wodo-Wodianoj Eniergieticzeskij Rieaktor – wodno-wodny reaktor energetyczny). Produkowane są dwa typy tych reaktorów o mocach 440 i 1000 MW (WWER-440 oraz WWER-1000).
Tylko te typy reaktorów występują wśród 15 działających bloków energetycznych Ukrainy. Są one zgromadzone w czterech oddzielnych miejscach. Typowy reaktor WWER-1000 posiada moc elektryczną 1000 MW, a moc netto czyli pomniejszona o moc traconą na potrzeby własne czyli o moc potrzebną do zasilania wszystkich systemów technologicznych towarzyszących reaktorowi wynosi 950 MW. Moc cieplna takiego reaktora to niemal 3200 MW.
Reaktor taki to po prostu ogromna kadź, rodzaj „garnka” w który wkładane są zestawy paliwowe. „Garnek” (czy raczej „basen”) ten posiada w sobie odpowiednią konstrukcję, wyglądającą jak rodzaj plastra miodu. W komórki tego swoistego plastra wkładane są specjalnie wykonane zestawy paliwowe. Włożenie pewnej ilości tych zestawów powoduje w stosownym momencie rozpoczęcie reakcji pomiędzy materiałem nuklearnym zawartym w zestawach, co skutkuje wydzielaniem się ogromnej ilości ciepła. Ponieważ nasz „garnek” wypełniony jest wodą, stanowi ona odbiornik ciepła wydzielanego w zestawach. Ogrzana woda krąży w obiegu zamkniętym, oddając ciepło w wymienniku. Nagrzana w wymienniku woda jest rozprężana do postaci pary i oddaje swoją energię poruszając turbiną napędzającą generator produkujący energię elektryczną. Część tej pary, po przejściu przez turbinę ma jeszcze tyle energii, że wykorzystuje się ją w kolejnych wymiennikach by ogrzać np. duże miasto.

WWER-1000
„Radzieckiego typu” zestaw paliwowy ma kształt dostosowany do stosowanego przez Rosjan w ich reaktorach „plastra miodu”, czyli ma kształt monstrualnego, powiedzmy dwumetrowego „ołówka”. Każdy taki „ołówek” jest niezwykle skomplikowanym urządzeniem, zawierającym pręty paliwowe które są ułożonymi pastylkami ze sprasowanego dwutlenku uranu włożonymi w odpowiednie rurki zwane koszulkami oraz przestrzenie potrzebne do odprowadzania ciepła i inne elementy potrzebne do procesu.

pastylka-pret-kaseta Niezwykle istotne jest niewyobrażalnie dokładne wykonanie pastylek i prętów a także odpowiednie tolerancje i wolne przestrzenie które są konieczne dla powstającego w czasie pracy tzw. gazu porozpadowego oraz dla przepływającej przez zestaw (kasetę) wody znajdującej się pod ogromnym ciśnieniem.
Firma Westinghouse która od lat próbuje zastosować swoje zupełnie odmienne od „radzieckich” zestawy paliwowe w reaktorach typu WWER-1000, przez cały okres swojej działalności przyjęła i rozwija zupełnie inne rozwiązanie budowy zestawów paliwowych.

westinghouse Amerykańskie zestawy mają przekrój kwadratu a nie sześciokąta – jak u Rosjan. Inaczej też wyglądają same pręty paliwowe czyli te sprasowane „tabletki” w specjalnych „koszulkach”. Aby „zaadoptować” amerykańską technologię do wymagań „radzieckich” reaktorów, Westinghouse musiał rozwiązać problem przysłowiowej „kwadratury koła” – co mimo wielu lat bardzo niebezpiecznych prób jeszcze się im nie powiodło. Kilka lat temu Ukraina sprzedała w sposób nielegalny firmie Westinghause dwie zużyte rosyjskie kasety paliwowe, łamiąc zobowiązania i rosyjską własność intelektualną. [5]
rosatom_01 Nie zważając na opatentowane przez Rosjan rozwiązania, Amerykanie od lat usiłują stworzyć kopię rosyjskiego zestawu, dostosowując w nim swoje pręty które mają inne parametry i fizykochemiczne i geometryczne. Pierwsza duża próba nastąpiła na jednym z reaktorów w czeskim Temelinie o czym świat dowiedział się po kilku latach. Próba okazała się porażką amerykańskiej technologii. Okazało się że kasety amerykańskich podróbek rosyjskich zestawów paliwowych pod wpływem ciepła i promieniowania zakleszczają się, zmieniają swoje własności, wymiary oraz podlegają niezwykle szybkiej korozji. W efekcie tych nieudanych prób obejścia rosyjskiej technologii, Czesi byli zmuszeni wezwać pomoc rosyjską. Rosjanom udało się zażegnać niebezpieczeństwo, ale reaktor musiał być poddany bardzo kosztownemu remontowi. Czesi po tej niebezpiecznej próbie nie chcą już słyszeć o amerykańskich „zamiennikach” i na powrót ich reaktory serwisują firmy rosyjskie, a Czesi odzyskali straconą przez te „doświadczenia” gwarancję producenta. [6]

Nie zważając na wcześniejsze nieudane czeskie próby, Ukraina od ponad 6-ściu lat próbuje zastąpić rosyjskie zestawy paliwowe amerykańskimi zamiennikami. Jak przytoczyłem na początku – kolejne próby się nie udają i po każdej awarii władze Ukrainy pokornie „nawracają się” na współpracę z Rosjanami, by po kilku miesiącach zaczynać kolejne doświadczenia.
Na początku października 2014 władze Ukrainy oświadczyły że 17 września kraj ten podpisał wieloletnią umowę z firmą „Westinghouse” w celu wymiany wszystkich zestawów paliwowych w ich reaktorach WWER-1000 na terenie całej Ukrainy. Według informacji dziennikarskich próby zamiany kaset na amerykańskie mają być dokonane na trzecim bloku Południowo-Ukraińskiej EA [7]

Jak napisałem w pierwszej części opracowania, zestawy paliwowe we WSZYSTKICH ukraińskich elektrowniach POWINNY BYĆ WYMIENIONE W TYM ROKU (2014) a muszą być wymienione w roku 2015. Ten nieprzyjemny dla energetyki ukraińskiej i jej finansów fakt jest podnoszony i opisywany wielokrotnie w wielu różnych źródłach. Co prawda ukraińska firma Energoatom w dniu 22.10.2014 wydała oświadczenie w którym czytamy że wszystkie bloki energetyczne we wszystkich czterech elektrowniach są przygotowane do sezonu zimowego i „paliwa nie zabraknie”…

Końcem października pojawiła się informacja o tym że na pierwszy ogień próby zastosowania zamienników kaset idą jednak dwa reaktory Chmielnickiej Elektrowni Atomowej, co o tyle jest zadziwiające że od lat robi się próby na innych elektrowniach i blokach.
Zastosowanie amerykańskiej, zawodnej technologii, na którą strona amerykańska daje dużo krótszą gwarancję pracy w porównaniu z technologią rosyjską, umożliwiło dopiero pozbawienie stanowiska dotychczasowej szefowej ukraińskiego Urzędu ds. Energetyki Atomowej Pani Jeleny Mikołajczuk, która przez wszystkie lata pracy na tym stanowisku z obywatelską odwagą i inżynierskim obowiązkiem sprzeciwiała się stosowaniu zamienników które jak dotąd nigdzie się nie sprawdziły a były przyczyną wyłączeń i awarii.
Trzeba też dodać niezwykle istotną informację że mimo dalej istniejącej współpracy Ukrainy z Rosją w zakresie eksploatacji i systemów bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni atomowych, próby zamiany paliwa będą skutkować utratą gwarancji i wsparcia technologicznego ze strony rosyjskiego producenta.
Najciekawsze w tym całym szaleństwie jest to że cena amerykańskiego zamiennika zestawu paliwowego jest wyższa niż rosyjski oryginał o 20%. Przy tym z uwagi na niezwykle szybką korozję oraz mniejszą ilość upakowanych w sześciograniastym „ołówku” amerykańskich pastylek paliwowych, element ten pracuje o 20% krócej jak rosyjski. Według rosyjskich ekspertów do spraw energetyki atomowej zwiększone koszty zestawów paliwowych, koszty wszystkich przestojów spowodowanych awariami, koszty częstszych wymian paliwa jakie ponosi strona ukraińska liczy się już w setkach milionów dolarów.
Niestety, nie są to wszystkie niepokojące informacje jakie docierają do nas z Ukrainy…
Niepewna sytuacja polityczno-gospodarcza Ukrainy a także prowadzona bezwzględna i krwawa wojna domowa stawiają dodatkowe pytania dotyczące właściwego zabezpieczenia nuklearnych obiektów znajdujących się na terenie tego kraju.
Pozwolę sobie przypomnieć że chodzi o miejsca składowania przepracowanego paliwa nuklearnego a które znajdują się na terenie Donbasu a także w Czarnobylu. Stałym problemem wymagającym monitorowania jest sama strefa Czarnobyla wraz z tworzonym tam w tej chwili nowym składowiskiem materiałów promieniotwórczych zwożonych z całej Europy Zachodniej. [8]
Kolejnym niebezpiecznym miejscem jest Zakład Chemiczny w Dnieprodzierżyńsku – jedno z pierwszych w ZSRR przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem i przeróbką uranu. Na terenie tego zakładu oraz na terenie miasta znajduje się dziewięć miejsc składowania odpadów atomowych zawierających w sumie 42 milionów ton materiałów radioaktywnych. Zakład ten a w zasadzie istniejące na jego terenie 22 niezależne przedsiębiorstwa stanowią niewyobrażalnie zagrożenie w przypadku jakiegoś ataku terrorystycznego lub mogą być źródłem nuklearnego terroryzmu na skalę światową.
Prasa ukraińska i rosyjska bije na alarm ponieważ teren ten nie ma w chwili obecnej praktycznie żadnej ochrony a w przeszłości wielokrotnie odnotowywano próby wywożenia materiałów nuklearnych z tego zakładu.
Podsumowując – rosyjska oraz świadoma niebezpieczeństwa prasa światowa bije na alarm mówiąc o kolejnych trzech „Czarnobylach” jakie nie zważając na problemy techniczne i na przekór logice finansowej tworzy się w trzech ukraińskich elektrowniach atomowych: Chmielnickiej, Południowo-Ukraińskiej i Zaporoskiej… Warto przypomnieć że Chmielnicka Elektrownia Atomowa znajduje się 200 km od polskiej granicy… [9]

Post Scriptum
28 listopada 2014 roku w Bloku nr 3 Zaporoskiej EA nastąpiło awaryjne odłączenie reaktora. Jak podano oficjalnie – zadziałały zabezpieczenia reaktora uruchomione poprzez czujniki spalonego transformatora wysokiego napięcia. Niestety, władze Ukrainy zablokowały strony internetowe na których pracownicy i osoby związane z energetyką atomową wymieniali swoje poglądy. W jedynej informacji na jaką trafiłem jeden z pracowników obsługi opisał zdarzenie w ten sposób: „było bardzo blisko”. Z krótkiej wymiany informacji jaka była dostępna zanim zniknęła, wysnuć można było wniosek że było „blisko” raczej czegoś „niedobrego” a nie „sukcesu”. Oficjalne dane i komunikaty władz uspokajały mówiąc o „nieprzekroczonych normach skażenia”. Niestety, później wykradzione przez hakerów dokumenty jakie pojawiły się w sieci świadczyły o kilkunastokrotnym przekroczeniu norm promieniowania wokół elektrowni. W sieci znalazły się także dokumenty firmy Westinghouse, świadczące o tym że awaria była spowodowana zakleszczeniem się 7-miu kaset paliwowych tego producenta w reaktorze Bloku nr 3. [10]

Równo miesiąc później (28.12.2014) nastąpiło kolejne awaryjne odłączenie – tym razem reaktora nr 6 tej samej elektrowni w Zaporożu. Władze kolejny raz uspokajają iż jest to zwykła, mała awaria, choć udostępnione w sieci dokumenty świadczą o przekroczeniu normy promieniowania 16,8 raza [11]

W dniu 30.12.2014 Ukraina (Energoatom) oraz Westinghouse podpisały w Brukseli umowę na zastąpienie WSZYSTKICH rosyjskich kaset we WSZYSTKICH reaktorach atomowych Ukrainy – kasetami produkcji amerykańskiej do roku 2020, nie zważając na wcześniejsze ustalenia z Rosatomem. [12]
17 marca 2015 rozpoczęto wymianę wszystkich kaset w Bloku nr 3 Południowo-Ukraińskiej Elektrowni Atomowej. Dzień wcześniej Prezes Westinghouse’a Denis Roderick oznajmił że jego firma wymieni wszystkie kasety we wszystkich trzynastu blokach Ukrainy – „jako duża firma światowa chcemy osiągnąć tak duży zysk jaki tylko jest możliwy” [13]

Życzę Państwu WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!
(Oraz Nowego 2016 Roku! Jeżeli dożyjemy…)

21.03.2015

 

3ciawojna_2b

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

 Przypisy i źródła

 

upadlina2

 

[1] – p.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=swiat&idNewsComp=150538&filename=&idnews=153849&data=&status=biezace&_CheckSum=1194174026

• 20.03. Kijów (PAP) – W ukraińskim parlamencie zarejestrowano w czwartek projekt ustawy o wypowiedzeniu przez Kijów traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej. Na Ukrainie coraz częściej podnoszą się głosy o konieczności przywrócenia jej „statusu państwa z bronią jądrową”.
• Projekt zarejestrowali posłowie partii Batkiwszczyna Julii Tymoszenko oraz UDAR znanego boksera Witalija Kliczki.
• Ukraińcy, którzy zrezygnowali z posiadania broni w zamian za gwarancje niepodległości i jedności terytorialnej ujęte w Memorandum Budapeszteńskim z 1994 r., mówią dziś, że była to błędna decyzja. Pokazała to – ich zdaniem – agresja Rosji na Krym. Premier Arsenij Jaceniuk nazwał nawet to memorandum „godnym pożałowania”.
• W podobnym duchu wypowiada się były szef ukraińskiej dyplomacji Wołodymyr Ohryzko. „Ukraina wypełniła swoje zobowiązania wynikające z memorandum: pozbyła się broni jądrowej. A co zrobili gwaranci memorandum? Rosja (…) swoje zobowiązania zrozumiała na opak. (…) Co robią pozostali, czyli USA, Wielka Brytania oraz Francja i Chiny? Odpowiedź: nic. Ograniczają się do wyrażania kolejnego zaniepokojenia” – pisał kilka dni temu ten doświadczony dyplomata.
• „W takich warunkach ukraińskie władze powinny przede wszystkim podjąć decyzję o wypowiedzeniu traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej oraz o podjęciu procesu wzbogacania uranu na Ukrainie. Jeśli jedna strona nie wykonuje swoich zobowiązań, druga strona ma prawo robić tak samo” – oświadczył Ohryzko.
• Po rozpadzie ZSRR Ukraina odziedziczyła trzeci co do wielkości arsenał nuklearny na świecie. Na początku 1992 roku na terytorium tego kraju znajdowało się około 1300 głowic jądrowych zainstalowanych na 130 rakietach strategicznych typu SS-19 i 46 rakietach typu SS-24. Oprócz tego strona ukraińska dysponowała około 600 rakietami, w które wyposażone były bombowce dalekiego zasięgu. Ponadto były znaczne ilości taktycznej broni jądrowej.
• Zgodnie ze swą Deklaracją Suwerenności z 16 lipca 1990 roku Ukraińcy jako państwo bezatomowe przyjęli trzy zasady: nie produkować, nie rozmieszczać i nie przyjmować na swe terytorium broni nuklearnej. (PAP)

[2] http://ria.ru/world/20140609/1011247485.html

Экспертное сообщество отмечает, что острота вопроса безопасности украинских АЭС не терпит отлагательства и требует немедленного подключения к его решению всех заинтересованных структур, государств и международных организаций.

© РИА Новости. Алексей Фурман | Купить иллюстрацию
МОСКВА, 9 июн — РИА Новости. Первый заместитель председателя комитета Госдумы РФ по промышленности Владимир Гутенев направил президенту Швейцарской Конфедерации Дидье Буркхальтеру и лидеру ультраправой партии Франции „Национальный фронт” Мари Ле Пен письма, в которых говорит о потенциальных угрозах безопасности для стран Европы в случае техногенных катастроф на атомных станциях Украины. В тексте письма он просит инициировать спецзаседание ОБСЕ с целью информирования европейских парламентариев об этой проблеме.
„Считаю своим долгом довести до вас озабоченность экспертного и научного сообщества России по поводу намерения США заключить соглашение с Украиной о поставке топливных элементов для украинских АЭС”, — говорится в письме Гутенева, которое есть в распоряжении РИА Новости.
Депутат отмечает, что известен опыт подобного рода эксплуатаций, которые привели к отказу от использования на украинских станциях топливных сборок типа TBC-W американской компании Westinghouse.

МАГАТЭ не получало от Украины запроса на инспекцию ядерных объектов
„Причиной этого негативного опыта является то, что на АЭС Украины стоят реакторы российского (советского) дизайна, которые рассчитаны только на топливо, прошедшее специальную сертификацию. Поэтому дальнейшие попытки применения неадаптированных тепловыделяющих сборок американского производства без соответствующей адаптации увеличивают риск выхода из строя украинских реакторов и резко повышают вероятность техногенных катастроф”, — отмечает Гутенев.
Экспертное сообщество отмечает, что острота вопроса безопасности украинских АЭС не терпит отлагательства и требует немедленного подключения к его решению всех заинтересованных структур, государств и международных организаций, говорится в обращении.
Гутенев отмечает, что ранее он направил письмо канцлеру Германии Ангеле Меркель, в котором также говорил о беспокойстве российского профессионального сообщества в связи со складывающейся на украинских АЭС ситуацией. „Но необходимых шагов со стороны европейских политиков, имеющих достаточное влияние на нынешнее руководство Украины по инициированию проведения детальной экспертизы безопасности операций по замене топлива на украинских АЭС, до сих пор не последовало”, — сообщает первый замглавы комитета ГД по промышленности.

Источник: НАТО составила технические рекомендации для АЭС Украины
Парламентарий подчеркивает, что свою озабоченность выражает и Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ). „Его генеральный директор Юкия Амано, отреагировав на мое письмо канцлеру Германии, объявил о готовности отправки инспекторов на Украину для осмотра ядерных объектов”, — сообщает Гутенев.
Обращаясь к президенту Швейцарской Конфедерации Буркхальтеру, Гутенев просит „рассмотреть возможность инициировать проведение специального заседания ОБСЕ на предмет информирования о потенциальных угрозах безопасности стран Центральной и Восточной Европы в случае техногенных катастроф на атомных станциях Украины и обсуждения возможности их парирования, а также довести нашу обеспокоенность швейцарским парламентариям”.
В письме к Ле Пен Гутенев также призывает информировать широкую общественность и деловые круги Франции о потенциальных угрозах безопасности, а также о необходимости поиска эффективных путей по их предотвращению.

http://ria.ru/atomtec/20140602/1010362998.html

dodatkowo

http://ria.ru/world/20140425/1005468701.html
Эксперт: Германия может инициировать проверки безопасности

Украинский „Энергоатом” и компания Westinghouse ранее договорились о продлении до 2020 года контракта на поставку американского ядерного топлива на АЭС Украины. Несколько лет назад на чешской АЭС „Темелин” произошла разгерметизация тепловыделяющих элементов производства Westinghouse, после чего Чехия отказалась от услуг этого поставщика. В 2012-2013 годах на двух блоках Южно-Украинской АЭС были зафиксированы нарушения в работе тепловыделяющих сборок американского производства. Выяснилось, что эти нарушения были вызваны конструктивными недоработками Westinghouse.
В четверг Союз машиностроителей России в лице своего первого вице-президента, первого зампреда комитета Госдумы РФ по промышленности Владимира Гутенева обратился к федеральному канцлеру Германии Ангеле Меркель с письмом, в котором выражается озабоченность намерениями Украины использовать на своих АЭС топливо Westinghouse. Чтобы предотвратить возможную ядерную аварию, российские машиностроители предлагают Германии выступить инициатором создания спецгруппы в МАГАТЭ по работе украинских АЭС.
„Обращение Союза машиностроителей России к руководству ФРГ обусловлено тем, что Германия является ведущей страной Евросоюза, ее голос играет там важнейшую роль, к нему прислушиваются все”, — сказал Гусев РИА Новости.
„Если же говорить по существу обращения, то важно понимать, что Украина с ее нестабильностью и стремлением к тесному сотрудничеству с США, возложив на Америку ответственность за судьбу страны, все-таки не находится в изоляции. И любая серьезная техногенная авария, даже не говоря об аварии на атомной станции (что вполне возможно, если решения, связанные с ядерной безопасностью, принимают политики, а не специалисты), коснется и соседей, в том числе и в Европе”, — отметил он.
„Думаю, что Германия, как „первая скрипка” в ЕС, может инициировать соответствующие проверки с участием ведущих европейских экспертов, в том числе из Чехии, Финляндии, где это топливо уже использовалось ранее, а также специалистов из МАГАТЭ. Ядерная безопасность не должна иметь границ и политических пристрастий”, — добавил Гусев.

25.12.2014 http://ria.ru/world/20141225/1040200087.html Ограждающий контур машинного зала 4-го блока ЧАЭС восстановлен

[3]
http://newsland.com/news/detail/id/1385412/

http://the-day-x.ru/smi-amerikanskie-voennye-vzyali-pod-kontrol-zaporozhskuyu-aes.html
По информации, поступившей от сотрудников Запорожской АЭС, персонал второго энергоблока в течение нескольких дней не пускают на работу. Как сообщают источники «Сегодня.ру», сотрудников отправили во «временный отпуск».
Утром 12 июня во второй энергоблок зашли американские специалисты в военной форме.

Z innych źródeł chyba nie ma potwierdzenia – oficjalne zaprzeczenie:
http://www.stopfake.org/zaprozhskaya-aes-oprovergla-zahvat-energobloka-amerikanskimi-voennymi/
16 maj 2014 info: http://www.segodnya.ua/criminal/40-vooruzhennyh-lyudey-pytalis-prorvatsya-na-zaporozhskuyu-aes-520856.html

[4] 14.07 Awaryjnie wyłączony został jeden blok Południowo-Ukrainskiej Elektrowni Atomowej koło Mikołajewa http://www.nakanune.ru/news/2014/7/14/22360609/
[5] Źródło: http://flb.ru/infoprint/57871.html
w wyżej wymienionym źródle mamy:
В 2000 г. НАЭК «Энергоатом» и «Вестингауз» (Westinghouse) начали реализацию проекта по использованию американских тепловыделяющих сборок ТВС-W для украинских реакторов ВВЭР-1000. Westinghouse разработал и поставил для опытной эксплуатации шесть доработанных с учётом чешских недочётов модернизированные тепловыделяющих сборок, совмещаемых с топливом российского производства на третий блок Южно-Украинской АЭС.

При разработке сборок ТВС-W для Украины Westinghouse принял наиболее простое технологическое решение – копирование российской технологии для ВВЭР-1000. Поставленные на Украину кассеты фактически являются клонами российских, похожи на них на 90 % и практически настолько же отличаются от топлива, произведенного для АЭС Темелин. По имеющимся данным отсутствуют договорные отношения между российскими изготовителями топливных сборок и Westinghouse на передачу ему необходимого минимума технической документации. Известно, что украинская сторона передала Westinghouse две российские топливные сборки в качестве образца для изготовления сборок ТВС-W. Поэтому фактически поставленные на Украину топливные сборки ТВС-W являются контрафактом. Кроме того, клонирование технологий чревато возникновением конфликтов, связанных с проблемами интеллектуальной собственности, особенно если некоторые люди или организации Украины передали американцам закрытые сведения по российским кассетам.

[6] źródło jak wyzej – cytat
Ещё в 1996 г., когда эксплуатирующая организация АЭС Темелин подписала контракт с «Вестингауз» (Westinghouse) , главный подрядчик строительства станции с российской стороны отказался от участия в её эксплуатации и не дал гарантий безопасности, так как поведение российского реактора с американским топливом становится непредсказуемым.
Gdzieś jeszcze było że po „powrocie” do rosyjskich „wkładów” Temelin uzyskał znów gwarancje Rosjan

Źródło wiarygodne to co cytuje bo podpisane przez
Об авторах:
Кузнецов Владимир Михайлович, доктор технических наук, профессор, Северный (Арктический) Федеральный университет им. М.В.Ломоносова, академик РАЕН и АПЭ

Шингаркин Максим Андреевич – российский общественный деятель, правозащитник, эколог, эксперт в области радиационной, экологической и промышленной безопасности. Депутат Государственной Думы РФ 6-го созыва.

W/w źródło znalazłem w kilku miejscach cytowane – w fachowych i naukowych informacjach

[7] Informacje źródłowe na temat konieczności wymiany paliwa we wszystkich elektrowniach w 2014 roku http://voprosik.net/yadernaya-opasnost-na-ukraine/ Piszą też o ZNANYM incydencie związanym z zamiana na amerykańskie kasety!!!
Факт второй: По докладу заместителя председателя правительства РФ Дмитрия Рогозина на совещании с президентом РФ Владимиром Путиным запаса топлива на АЭС Украины хватит только на март и апрель. Март уже заканчивается, у нас остался только апрель………………..

Больше информации на http://voprosik.net/yadernaya-opasnost-na-ukraine/ © ВОПРОСИК

Самые главные вопросы: когда закончится топливо, и кто, собственно, будет его менять? Судя по разговорам новых управляющих АЭС, они представляют себе этот процесс таким же простым, как замену масла в автомобиле. СМИ в последнее время обсуждают вариант отказа от Российского топлива и подписание контракта с Американской электротехнической и ядерной компанией Westinghouse. И тут же вспоминается инцидент с участием той же компании и тех же контрактов на поставку топлива.

Больше информации на http://voprosik.net/yadernaya-opasnost-na-ukraine/ © ВОПРОСИК

Podsumowanie w/w
Подведем итоги: АЭС охраняют верные правящей хунте люди, которые понимают в управлении станцией столько же, сколько картошка в физике. Если топливо не будет загружено в АЭС, то произойдёт в лучшем случае остановка АЭС (заново ее запустить будет стоить огромных денег), а вот худших сценариев намного больше, начиная от банальной технологической катастрофы, такой же, какая случилась на Фукусиме, до варианта так чётко предсказанного известным украинским блогером Павлом Шиплином: «если бандеровцы будут проигрывать, в ход пойдет все вплоть до терактов на АЭС. Разумеется, не на Ровенской или Хмельницкой — на Запорожской или Николаевской. Шутки в сторону: мы имеем дело с фанатиками. Такими же зомбированными, как шахиды». Майдан в Киеве привел к потере Крыма, а что мы потеряем после майдана на АЭС?

Больше информации на http://voprosik.net/yadernaya-opasnost-na-ukraine/ © ВОПРОСИК
Ядерная опасность на Украине – Svargaman Опубликовано Svargaman Мар 30, 2014 в Международные дела | 0 Comments

Больше информации на http://voprosik.net/yadernaya-opasnost-na-ukraine/ © ВОПРОСИК

Znalezione dodatkowo na temat umowy Ukraina- Westinghouse:
(umowa została podpisana w kwietniu) to:
– pienia pochwalne
http://www.prweb.com/releases/2014/04/prweb11756053.htm
– artykuł krytyczny
http://www.globalresearch.ca/nuclear-energy-reactors-u-s-to-turn-ukraine-into-a-second-chernobyl-the-role-of-westinghouse/5379390

Nie mogę znaleźć oświadczenia Pana Jaceniuka – ale może to wystarczy? Bo wcześniej miałem tekst oświadczenia pana Arszenika J. że kontrakt jest do 2020 roku

http://ria.ru/radio_brief/20140930/1026222289.html
http://ria.ru/atomtec/20141021/1029275255.html
http://ria.ru/atomtec/20140922/1025123857.html
http://ria.ru/atomtec_news/20140924/1025448366.html

http://ria.ru/world/20140929/1026062149.html
w w/w jest fajne zdanie:
Украина также сообщала, что намерена диверсифицировать поставки ядерного топлива для своих АЭС, возобновив контракт с американской компанией Westinghouse и закупая дополнительное топливо. В 2012-2013 годах на двух энергоблоках Южно-Украинской АЭС были зафиксированы нарушения в работе тепловыделяющих сборок американского производства. Выяснилось, что эти нарушения были вызваны конструктивными недоработками Westinghouse. В Минэнерго Украины заверяют, что Westinghouse усовершенствовала конструкцию сборок. Однако эксперты видят в решении Киева возобновить использование на своих АЭС топлива Westinghouse угрозу ядерной безопасности в регионе.
24.09.2014 http://ria.ru/atomtec_news/20140924/1025448366.html Депутат: Киев выбрал опасный путь, решив применить на АЭС топливо США
В госинспекции ядерного регулирования Украины сообщили, что подписано разрешение на ввоз на территорию страны модернизированного топлива Westinghouse; в декабре топливо прибудет на Южно-Украинскую АЭС, где будет загружено в реактор третьего энергоблока этой станции.

[8] ta decyzja też została podjęta w kwietniu: http://en.interfax.com.ua/news/general/202003.html
http://maxpark.com/community/129/content/2568676
Российские эксперты опасаются также, что новые украинские власти в Киеве возобновят вывоз ядерных отходов к границам России, что практиковалось во времена Ющенко. Как сообщали украинские СМИ, одно из тайных обещаний, которое Киев дал в своё время партнерам на Западе, заключалось в том, что Украина готова принимать у западных стран отработанные ядерные и химические отходы. Тогда, правда, денег на современные могильники у Ющенко не оказалось, но обязательства, как известно, надо выполнять. Тем более что за это Запад Украине приплачивает. Решение нашли быстро: а давайте-ка свалим радиоактивный и токсичный хлам под самым боком у России. Там у российской границы, в Донецкой и Луганской областях, полно заброшенных шахт.
В Донецкой области, по некоторым данным, для ядовитой свалки выбрали принадлежащие заводу «Донцемент» карьер в поселке Новоамвросиевское и шахту в поселке Снежное. В Луганской области география оказалась еще шире. Ядерные отходы захоронили в шахте «Должанская», недалеко от поселка Свердловск. Химические шлаки ссыпали в «Комсомольской» и «Центральной» в районе города Антрацит, а также «Яновской- 3» и «Штеровской» под Красным Лучом.

[9] cytat z jednego z cytowanych wyżej źródeł: „”Победа «национальной революции» в Киеве и вызванная этим дестабилизация страны делают необходимым оценить новые глобальные угрозы. Особую опасность представляют на территории Украины объекты использования атомной энергии. Среди них следующие:

– хранилища отработавшего ядерного топлива;
– наличие радиационно-опасной Чернобыльской зоны;
– Приднепровский химический завод расположенный в г.Днепродзержинске.
(Приднепровский химический завод (ПХЗ) – одно из первых в СССР предприятие по добыче урана. Площадь территории промышленной площадки — 250 тыс.м2. Сегодня здесь действуют 22 предприятия, семь из которых находятся в частной собственности. На территории города, в промзоне и за её пределами имеются 9 хранилищ радиоактивных отходов. По официальным данным, масса содержимого этих хранилищ составляет около 42 млн. т. общей активностью 75 тыс. Ки.
Днепродзержинский химзавод представляется наиболее вероятным объектом для крупномасштабного ядерного терроризма. Ситуацию усложняет и то, что на ПХЗ нет полноценной охраны, его территория практически не ограждена. В последние годы заводская охрана предотвратила несколько попыток выноса радиоактивных материалов.
13.11.2014 http://ria.ru/cj_analytics/20141113/1033077967.html Украина бряцает ядерным мусором: безумие по Гейгеру
Боевики «Правого сектора» неоднократно угрожали диверсиями и взрывами на украинских АЭС и даже пытались захватить Ровенскую атомную станцию, расположенную в ста километрах от границы с Польшей. Атака была отбита охраной АЭС. Сегодня пропагандисты «Правого сектора» периодически напоминают, что варшавские дипломаты в марте 2014 года подчеркивали на заседаниях структур ЕС необходимость обретения Украиной ядерного статуса. В том же месяце в Верховную раду был внесен законопроект о выходе Украины из Договора о нераспространении ядерного оружия. Тем не менее, пока все поползновения новых властей в данном направлении пресекаются их заокеанскими хозяевами.

[10]
Awaria na Zaporoskiej EA – 28.11.2014

http://www.npp.zp.ua/
http://www.npp.zp.ua/news#news-1303
Энергоблок № 3 ЗАЭС отключен от сети
29.11.2014
28 ноября в 19 часов 24 минуты действием электрической защиты энергоблок № 3 Запорожской АЭС отключен от сети и выведен в текущий ремонт до 5 декабря 2014 года.
Нарушений пределов и норм безопасности не было. Радиационная обстановка в зоне расположения ЗАЭС без изменений.
По состоянию на 29 ноября на Запорожской АЭС в работе находится 4 энергоблока.
С четким следованием графику выполняется плановый средний ремонт энергоблока №1, ведутся работы по реконструкции и модернизации.
Замечаний к работе основного оборудования действующих энергоблоков нет. Суммарная мощность генераторов составляет 4010 МВт.
Запорожская АЭС – важная составляющая топливно-энергетического комплекса Украины, заслуженно занимает одно из ведущих мест в электроэнергетике нашей страны.

http://pikabu.ru/story/avariya_na_zaporozhskoy_tyes_2556603
~30 минут назад произошла крупная авария на Запорожской ТЭС. Поврежден воздухофильтр или трансформатор. Может и то и другое. Прогремел взрыв, выехало несколько пожарных машин. Вроде бы никто не пострадал…
Для тех кто не в курсе ЗаТЭС — самая мощная ТЭС в Украине.
Первые несколько минут думал что это на АЭС авария, фух.

http://www.segodnya.ua/ukraine/Na-Zaporozhskoy-AES-proizoshla-avariya.html

http://tribunanaroda.info/content/view/931/

http://www.rosbalt.ru/ukraina/2014/12/01/1343709.html

http://www.bbc.co.uk/russian/rolling_news/2014/12/141202_rn_ukraine_energy_cut_offs.shtml

http://ria.ru/economy/20141202/1036206972.html

przekroczenie norm jednak było

poprzednia awaria радиационный фон
04.12.2014 http://www.inopressa.ru/article/04Dec2014/lefigaro/atom_ukr.html

http://ant-63.livejournal.com/106241.html

Informacje pochodzące od Cyberberkutu wskazują na awarię której przyczyną było 7 eksperymentalnych kaset paliwowych Westinghousea które się zakleszczyły / zdeformowały / w reaktorze

http://www.cyber-berkut.ru/
http://www.cyber-berkut.ru/docs/westinghouse_eng.txt

[11] Awaria bloku nr 6 Zaporoskiej EA z dnia 28.12.2014
Obecna awaria 28.12.2014 http://www.kp.ru/online/news/1936295/
http://www.pravda.ru/news/world/formerussr/ukraine/28-12-2014/1241995-ukraine-0/

Przekroczenia promieniowania – 16,8 raza
https://vk.com/strelkov_info?z=photo-57424472_349135623%2Fwall-57424472_37015
https://vk.com/photo-57424472_349135623

Według spółki córki Rosatomu w Zaporoskiej EA nie ma amerykańskich kaset! Kto mówi prawdę? http://ria.ru/world/20141229/1040683089.html

Independent: http://ria.ru/world/20141229/1040678714.html Несмотря на то что АЭС, как заявляет ее пресс-служба, защищена от возможных нападений, расположение станции в относительной близости от зоны конфликта все равно вызывает беспокойство, пишет The Independent. Так, в мае боевики „Правого сектора” пытались проникнуть на территорию АЭС, однако местной милиции удалось остановить их.

РИА Новости http://ria.ru/world/20141229/1040678714.html#ixzz3NPySodJY

[12] http://ria.ru/world/20141230/1040951445.html
[13] http://www.rusdialog.ru/news/19237_1426610026

planeta_malp

17 uwag do wpisu “B♫ „Kiedy Polacy zaczną się bać?”

 1. Jak wyżej linkowałem – i teraz dopisuję że:
  Energoatom informuje że po planowanym remoncie uruchomiono pierwszy reaktor z 42 szukami kaset produkcji Westinghouse’a. Tego wariackiego wyczynu dokonano na Trzecim Reaktorze Południowo-Ukraińskiej Elektrowni Atomowej. Informacja pojawiła się dodatkowo dzisiaj a pochodzi z dnia 02.04.2015. A jak linkowałem w dniu 11.04.2015 – ten blok został awaryjnie wyłączony z uwagi na awaryjne wyłączenie generatora przez jego zabezpieczenia. Jak widać wszystko układa się w logiczna całość i tak szumnie uruchomiony reaktor z amerykańskim kasetami dalej nie działa i stanowi DUŻE ZAGROŻENIE!!!

  https://vk.com/feed?w=wall-3108310_146786

  http://pronedra.ru/atom/2015/04/02/yuzhno-ukrainskaya-aes/?utm_medium=referral&utm_source=lentainform&utm_campaign=pronedra.ru&utm_term=131251&utm_content=3431865

  Polubione przez 1 osoba

 2. 21.07.2015 Awaria Trzeciego Bloku Zaporoskiej EA http://ria.ru/world/20150721/1140899327.html
  http://pronedra.ru/atom/2015/04/02/yuzhno-ukrainskaya-aes/?utm_medium=referral&utm_source=lentainform&utm_campaign=pronedra.ru&utm_term=131251&utm_content=3431865

  Wcześniej awaria I-go bloku – co tam się dzieje???

  http://ria.ru/world/20150721/1139685416.html
  Blok nr 5 Zaporoskiej i nr 4 Rowieńskiej wyłączone do remontu. Wersja oficjalna. Podejrzewam problemy z kasetami Westighousea…

  Polubienie

 3. Coś dla Bruska 🙂 Artykuł o kłopotach ukraińskich elektrowni atomowych i możliwych awariach reaktorów w związku z używaniem prętów paliwowych firmy Westinghouse.

  http://niepoprawni.pl/blog/lwowianka/ukraina-nowy-czarnobyl

  Liked by 5 people

  bladyswit , Sierpień 17, 2015 at 10:42

  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

  Dziękuję!

  Artykuł ciekawy i mimo kilku mało znaczących błedów czy przeinaczeń dobrze oddaje całą sytuację!

  Jak pozawczoraj wyliczaliśmy te posiadane przez Krainę w chwili obecnej niecałe 1,3 mln ton wegla to kilka czy kilkanaście DNI pracy ich elektrowni!

  Powtarzam po raz kolejny: ONI NIE PRZEŻYJĄ tej zimy!!!!

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.