Wojna domowa na Ukrainie 23.01.2016r.- 338 dzień od nowego rozejmu.


„Rozmowy miały rzeczowy charakter. Wyraźnie zaakcentowałem naszą gotowość do prowadzenia dialogu ze stroną rosyjską” – powiedział po moskiewskich konsultacjach wiceszef polskiego MSZ Marek Ziółkowski.

Podstawowymi tematami wczorajszych konsultacji w Moskwie były zasadnicze kwestie sporne we wzajemnych relacjach, a więc zwrot wraku polskiego samolotu rządowego, który uległ katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku oraz sprawa lipcowego szczytu NATO, który ma się odbyć w Warszawie.

Jeśli chodzi o kwestię zwrotu polskiego samolotu Tu-154, to strona rosyjska nie zmieniła swojego stanowiska oświadczając, że będzie on możliwy, ale po zakończeniu dochodzenia w sprawie karnej, wszczętej w sprawie katastrofy, w ramach której fragmenty samolotu są dowodami rzeczowymi. A więc ich zwrot może zostać dokonany po zakończeniu wszystkich niezbędnych działań śledczych i proceduralnych, w tym po przeprowadzeniu ekspertyz sądowych i zrealizowaniu polskich wniosków o okazanie pomocy prawnej.

A więc można to zrozumieć w ten sposób, że dotąd dokąd oba kraje nie uzgodnią wspólnie jakie były przyczyny katastrofy polskiego samolotu Tu-154, jego wrak nie zostanie zwrócony Polsce.

Poruszono również temat statusu nieruchomości dyplomatycznych. Polski MSZ poinformował, że strona rosyjska zadeklarowała gotowość do dalszych na ten temat, a wiec do wyznaczenia „mapy drogowej”, która ma doprowadzić w przyszłości do podpisania porozumienia międzyrządowego.

W opinii naszego MSZ rozmowy w Moskwie „potwierdziły gotowość do ożywienia prac społecznych platform dialogu polsko-rosyjskiego” oraz państwowych instytucji współpracy regionalnej i gospodarczej.

Poza tym poruszono również problem rosyjskich miejsc pamięci zlokalizowanych na terenie Polski, z uwagi na częste wobec nich akty wandalizmu.

W kwestii sytuacji międzynarodowej dyskutowano na temat konfliktu na Ukrainie i realizacji mińskich porozumień pokojowych.

Na zakończenie spotkania w Moskwie wiceszef polskiej dyplomacji zaprosił swojego rosyjskiego odpowiednika do złożenia wizyty w Warszawie w drugiej połowie 2016 r.

Na temat wczorajszego spotkania rosyjski MSZ, tak jak to zapowiedział wcześniej wydał swój komunikat:

http://www.mid.ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/2023249

Jak widać konsultacje w Moskwie nie doprowadziły do jakiegoś szczególnego przełomu w relacjach pomiędzy Polską a Rosją, można więc powiedzieć, że było to spotkanie o charakterze stricte roboczym. Natomiast może ono pozwolić w odległej przyszłości na uregulowanie problemów dwustronnych na zasadzie dialogu, a nie wrogości i konfrontacji.

Dlatego też, jak podkreślił rosyjski MSZ, „jeśli zaistniała potrzeba normalizacji stosunków, to konieczne jest również stworzenie do tego odpowiedniej atmosfery i unikanie wrogich działań i retoryki”.

Co zaś oznacza ta „wroga retoryka”, to wystarczy zapoznać się ze słowami jakie wypowiedział chociażby prezes PiS na kijowskim Placu Niepodległości dwa lata temu, czy też jednoznacznie antyrosyjskie nastawienie naszych wiodących mediów, w tym publicznych, aby zrozumieć na czym polega ten problem.

Natomiast jeśli chodzi o podejmowanie „wrogich działań”, to są to np. kwestie wandalizmu dokonywanego wobec pomników i grobów rosyjskich żołnierzy poległych w Polsce czy też agresywna polityka skierowana przeciwko Rosji przez pakt NATO, której Polska jest aktywnym uczestnikiem.

Tak więc miernikiem prawdziwych intencji deklarowanych przez obecną ekipę polityczną sprawującą władzę w Polsce, które zostały określone- w artykule zamieszczonym w „Naszym Dzienniku” przez szefa polskiej dyplomacji  Witolda Waszczykowskiego- w następujący sposób: „istotą naszego podejścia do Rosji pozostaje porozumienie, a nie konfrontacja”, nie będą słowa, tylko czyny.

Tylko że, jak na razie deklarowane porozumienie rozmija się z tym co polski rząd robi i co planuje, tak więc można uznać, że na deklaracjach się wyłącznie zakończy. Jednocześnie wroga retoryka obecnego obozu władzy w Polsce, która jest widoczna od czasu katastrofy w Smoleńsku, i która to zresztą uległa bardzo poważnemu wzmocnieniu po majdaniarskiej rewolcie w Kijowie, doprowadziła do powstania tak głębokiej przepaści, że trudno ją będzie, nawet przy maksymalnie dobrej woli, zasypać.

Tak też zapewne odczytuje to Rosja, bo symptomatyczne było to, że polska delegacja nie została przyjęta w pałacu MSZ tylko w sąsiadującym z nim budynkiem dla służby. Również samo spotkanie nie wywołało żadnego zainteresowania rosyjskich mediów.

W świetle tego, jak sądzić można, kluczem do poznania prawdziwych intencji polskich władz wobec Rosji, będzie jej postawa na tegorocznym szczycie NATO w Warszawie oraz stosunek do sankcji i chęć ponownego nawiązania wzajemnych relacji gospodarczych na zasadach partnerskich.

***

Na tym kończąc wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nadal utrzymywała się napięta sytuacja militarna, co spowodowane było prowadzeniem ostrzału przez ukraińskie wojsko w kierunku pozycji zajmowanych przez siły powstańcze.

I tak, już późnym wieczorem, około godziny 19:00 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze przeprowadzili z kierunku miejscowości Krasnogorowki zmasowany ostrzał przy użyciu moździerzy, opancerzonych wozów bojowych i ręcznej broni maszynowej terenu wsi Staromichajłowka znajdującej się na obrzeżach donieckiej dzielnicy Kirowskiej.

Ostrzał ten z przerwami trwał do późnych godzin nocnych.

Wieczorem i w nocy ostrzelany został również przez stronę ukraińską teren donieckiego lotniska i jego południowe obrzeże, tam też zostało rannych dwóch powstańców.

Na północ od Gorłówki doszło do potyczki z atakującym tam ukraińskim wojskiem w okolicy miejscowości Zajcewo.

W rejonie Mariupola, na odcinku frontu południowego, ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm ostrzeliwało z kierunku miejscowości Szirokino linie obronne sił powstańczych znajdujące się w okolicy Sachanki. W wyniku tego doszło tam do krótkotrwałej walki.

Łącznie w ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze osiem razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

Poniżej film dokumentujący aktualną sytuację na linii frontu:

***

W środę w Awdiejewce, znajdującej się pod kontrolą ukraińskich wojsk, policja zatrzymała dwóch woluntariuszy i jednego żołnierza z ukraińskiego pułku „Dniepr-1”. Osoby te kilka godzin wcześniej wzięły udział w napadzie zbrojnym na dom jednorodzinny, gdzie używając broni i bijąc jego właścicieli, dokonali kradzieży sprzętu komputerowego, tabletów i paszportów. 58-letni właściciel domu z licznymi obrażeniami ciała spowodowanymi pobiciem trafił do szpitala.

Przy zatrzymanych sprawcach napadu znaleziono karabin maszynowy „AK”, pistolet „Fort-14” i granaty ręczne:

Z prywatnego laboratorium znajdującego się w miejscowości Szielkostanicja, leżącej 30 km od Charkowa, nastąpił niekontrolowany wyciek wirusów świńskiej grypy ze szczepu „Kalifornia”. Spowodowało to już zarażenie około 200 ukraińskich żołnierzy, którzy obecnie przebywają w szpitalach w Charkowie i Dniepropietrowsku.

Laboratorium, z którego nastąpił wyciek śmiertelnego wirusa znajdowało się pod kontrolą amerykańskich ekspertów wojskowych.

Nie jest to pierwszy odnotowany przypadek zachorowań spowodowany działaniem wirusa świńskiej grypy na Ukrainie, bo już w dniu 12 stycznia tego roku zaraziło się nim około 24 osób z czego w ciągu trzech dni zmarło siedem chorujących osób.

Tak więc, tego typu masowa skala zachorowań jaką obserwuje się po ostatnim wycieku wirusa świńskiej grypy z laboratorium w miejscowości Szielkostanicy może doprowadzić tym razem do epidemii o znacznym zasięgu rozprzestrzeniania się.

Według byłego ukraińskiego prezydenta Wiktora Juszczenki, ostatnio obserwowana dewaluacja ukraińskiej waluty hrywny spowodowana została puszczeniem do obiegu przez Skarb Państwa około 40 mld hrywien co stanowi 1,5 mld dolarów, z czego w obiegu gotówkowym znalazło się od 50 do 60 % tych środków. Jednocześnie Juszczenko nie widzi problemu w tym, że uruchomiło to procesy inflacyjne, gdyż w miarę ściągania tych środków z rynku sytuacja zacznie się powoli stabilizować powracając do normy. Oczywiście pod warunkiem, że w najbliższym czasie podobne zabiegi nie będą kontynuowane.

Na koniec kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

109 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.01.2016r.- 338 dzień od nowego rozejmu.

 1. Niemcy z interii tradycyjnie robią z siebie debili w swojej antyrosyjskiej zajadłości

  „Rosyjska opozycja: Uwolnijcie więźniów politycznych… Na ulice Moskwy wyszło kilkuset przeciwników Władimira Putina. W trakcie demonstracji zorganizowanej na placu Jauzkich Worot domagano się uwolnienia więźniów politycznych”

  http://fakty.interia.pl/swiat/news-rosyjska-opozycja-uwolnijcie-wiezniow-politycznych,nId,2078314

  i zdjęcie ilustrujące tych kilkuset manifestujących:

  Polubione przez 10 ludzi

 2. Ukraiński politolog Konstantin Batozskij skrytykował występy ukraińskiej delegacji na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Stwierdził że ‚wypadły blado”, niczym nie różniły sie od tego co przedstawiła ukraińska delegacja w zeszłym roku oraz że Zachód stracił już zainteresowanie dla problemów Ukrainy. Podkreślił także że działania wojskowe na terytorium Ukrainy nie są już postrzegana przez zachodnie społeczności jako usprawiedliwienie dla niskiego tempa zmian w kraju, „Problemem jest to, że nie mamy nic więcej do powiedzenia na swoją obronę. Wojna zeszła na dalszy plan, dzisiaj praktycznie nikt o niej nie wspomina. Z punktu widzenia Zachodu wojna się skończyła. Wszyscy mówili nam o reformach, o tym ze Ukrainie zostało bardzo mało czasu i potrzebne są zmiany”;
  http://gordonua.com/news/worldnews/Politolog-Batozskiy-Ukraina-na-forume-v-Davose-slovno-prishla-na-bal-i-sela-v-storonke-U-nas-net-obshchey-povestki-s-mirom-116600.html

  Polubione przez 7 ludzi

 3. Tymczasem w kraju nad Wisłą demokratyczne upojenie osiągnęło szósty stopień…. Niejaki Lis zdemaskował premier Szydło jako zwykłą kłamczuchę.

  http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,19515635,lis-wystapienie-szydlo-kompromitujace-ona-nie-ma-prawa.html

  Jeśli chodzi o diagnozę Lisa, to nie podejmuję się polemizować. Natomiast kwalifikacje by rozpoznać kłamstwo kto jak kto, ale arcyłgarz Lis ma bezdyskusyjne 🙂

  Polubione przez 12 ludzi

 4. .http://cs633422.vk.me/v633422677/fb90/_2FRENy3thw.jpg
  Księżniczka Lea i Han Solo ustalają jak będą kradli gaz od Imperium Galaktycznego

  .http://cs633831.vk.me/v633831563/c2d9/T78Qe0PXILA.jpg
  Lotniskowiec Donieck przed nadejściem hord ukraińców
  Донецкий аэропорт до прихода племён хохлуту и какелов

  A tymczasem mówi się, że Szokina zamieni… Awakow
  http://nahnews.org/521616-poroshenko-razmenyal-shokina-na-avakova/?utm_source=novoross&utm_medium=vk&utm_campaign=novoross

  Ukraina – dowód na istnienie demonów a nawet samego Szatana
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_27671%2Fall
  .http://cs629415.vk.me/v629415853/31f70/XI5Z3YfYT48.jpg
  http://antifashist.com/item/ukraina-demony-sushhestvuyut.html#ixzz3y4vCpEH7

  .https://youtu.be/pU2V4_IyzF0
  Jaki będzie most na Krym?

  Uwaga! Mem!
  .http://cs628027.vk.me/v628027553/2d74e/89ky-zhwjdI.jpg
  Tymczasem gdzieś na tyłach wroga jest zapasowe lotnisko…

  Kolejne:
  .http://cs628027.vk.me/v628027977/38b7b/kZH_wmP1rdw.jpg
  Do kolejki, sukinsyny, do kolejki!

  Margaret o sankcjach:
  .http://cs628027.vk.me/v628027912/3aa4b/vT5kyUsYcQo.jpg

  Europarlament i parlamentarzysta z Serbii
  .http://cs628027.vk.me/v628027690/35754/zgphhYAghK4.jpg

  Analiza – jak WWP ocenia Lenina, Stalina, Chruszczowa i Brezniewa?
  http://narod-novosti.com/mneniya-i-analitika/?p=kak-vladimir-putin-otnositsya-k-leninu-stalinu-hruschevu-i-brezhnevu&page=1
  .http://cs630125.vk.me/v630125881/103fa/9HmtTMpxDfg.jpg

  OT dla lotników! Powinno być w temacie syryjskim, ale połaczmy jedno z drugim tym filmem 🙂
  .https://youtu.be/ZcSOSpHG6Kc
  WORLDS BEST Military Aircraft for cleaning up SCUM with Black Flags

  Polubione przez 9 ludzi

 5. Minister Finansów Ukrainy Natalia Jaresko podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos stwierdził że kwestię długu Ukrainy wobec Rosji mozna rozwiązać bez procesów przed sądami arbitrażowymi, a na drodze negocjacji. Dodała również, że w tej kwestii „kontynuuje dialog na różnych poziomach”;
  http://www.unn.com.ua/uk/news/1540753-n-yaresko-pitannya-borgu-pered-rf-mozhna-virishiti-bez-sudu
  Ps. Zmiękła rura?

  Polubione przez 6 ludzi

 6. W sieci pojawił się apel Antona Mucharskiego występującego pod pseudonimem ‚Orest Ljutyj” znanego ze swoich ‚rusofobicznych” piosenek umieszczanych w sieci. Mucharski pozalił się że stał się bankrutem, ma 1.500. 000 hrywien długu za niezapłacone alimenty (kolega niejakiego Kijowskiego z KOD-u), ktoremu zajęto konta bankowe, nieruchomości oraz samochody…
  http://antifashist.com/item/kogda-uporotost-i-rusofobiya-bolshe-ne-prinosyat-deneg.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Witam wieczorową porą kilkoma linkami i udaję się do tworzenia dziennika bliskowschodniego…

  „Batalion Aniołów” odwiedza potrzebujących i dostarcza niezbędną pomoc. Na filmie przypadek rozmowy z emerytką
  http://vk.com/brusek?z=video192947788_171987052%2F9ebddf6559bc43ddfa

  O okłamanym narodzie Łotyszy mówi naukowiec i chirurg znany:
  https://eadaily.com/news/2016/01/21/akademik-kalnberzs-narod-latvii-podlo-obmanuli

  Trochę historii Donbasu – „serca Rosji”
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_27704%2Fall
  Dodam, że duzy udział w industrializacji Dombasu mieli Polacy oraz polsko-żydowski kapitał. Np. twórcą DNiepropietrowska i jego przemysłu był Polak…
  .http://cs621624.vk.me/v621624231/5833/ed-wkfHQ8tc.jpg
  .http://cs621624.vk.me/v621624231/584a/5VcgZb3QGDY.jpg
  .https://youtu.be/5C6AnpnQt54

  O tym jak Poroszenko prosił w Davos Sorosa o kasę
  http://zemlyaivolya.com.ua/davos-i-zakat-solntsa-vruchnuyu/

  Nie pomógł nawet Kłyczko, mordobijca i mer. Z Davos bez niczego wrócili ukraińcy!
  http://ria.ru/accents/20160121/1362742609.html#ixzz3y44dcaeh

  Jaresko prosi Kanadę o pomoc w sporze handlowym z Rosją. Jak wiadomo, wraża Rosja nie chce handlowac z ukraińcami
  http://dnr-news.com/dnr/29309-ukraina-prosit-kanadu-podderzhat-ee-v-torgovom-spore-s-rf-v-ramkah-vto.html

  .https://youtu.be/GH0Of5Laa1U
  Równo rok temu został zamordowany Jewgienij Iszczenko – jeden z wielkich bohaterów Noworosji – komendant Pierwomajska. Według wersji oficjalnej zabity przez ukraińskich terrorystów. POLECAM!

  Znów pojawiają sie informacje o „polskich najemnikach”. Podobno znajdują się na pozycjach bojowych w „rejonie nowoajdarskim” (LNR). Oddział liczy 40 osobników. Mają 4 Toyoty „Tundra” z malunkiem wyobrazającym szkala na tle biało-czerwonej flagi.
  http://nnr.su/103570

  Pojawiają się tez stare plotki o tym, ze Jewropa odeśle wszystkich kolonistów na u’Krainę
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_27696%2Fall

  Dlaczego Szwajcaria daje kasę u’kraińcom? Ano dlatego że Szwjcarę stworzyli Kozacy! 🙂
  Жду новости на тсн: Швейцарию основали запорожцы, а по-этому они нам помогли и дали кредит. Zresztą flagi jakby podobne! 🙂
  .http://cs633730.vk.me/v633730607/d05d/xiu0fzGnJqM.jpg

  Uwaga! Mem!
  .http://cs633219.vk.me/v633219403/cefe/3-iAMdvFE_o.jpg
  W Kijowie zatrzymano dywersantów którzy zwozili śnieg na terytorium u’Krainy!
  Rzekomo z tamtejszej prasy?

  Ukazem Poroszenki z dnia 23.12.2015 zaczęto wypuszczać z więzień. Ale nie „separatystów” ale tych „wysokopostawionych” więźniów…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_27692%2Fall
  Zgodnie z tym ukazem, 12 stycznia wyszedł na wolność znany na u’Krainie sędzia Igor Zwaricz ze Lwowa. Był skazany w roku 2011 na 10 lat za łapówki…

  .https://youtu.be/xRY41EEekhA
  Film godny obejrzenia – „Batalion 15”. Życie codzienne…

  W Słowiańsku pijany ATOwiec zabił cięzarna kobietę. Jak zamykała firme gdzie pracowała jako księgowa napadło ją dwóch bojców w celach grabieży.Na jej krzyki zlecieli sie ludzie ale jako że ugodzono ja nożem 3 razy, karetka i lekarz niewiele mogli pomóc 34-latce.
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_27688%2Fall

  Już wcześniej było linkowane – tu z innego xródła, że Pan każe sługa musi – ambasador kazał ukraińcom przyjąć konstytucję zgodną z Mińskiem nr 2
  http://ria.ru/world/20160123/1363923382.html

  Sygnalizowałem w ubiegłym roku o tych naszych braciach czterołapych tak okrutnie pokrzywdzonych przez wojnę. Psów jest sporo błakających się i mimo głosów by je odstrzeliwać, władze DNR zdecydowały, że psy będzie się wyłapywać i przekazywac do schronisk. Brawo! W linku opis posiedzenia w tej sprawie i zdjęcia radnych…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_27686%2Fall
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_27684%2Fall
  .http://cs630923.vk.me/v630923426/f718/loNPFVlT0oc.jpg

  .https://www.youtube.com/watch?v=51TMRYzxdfw
  W Ługańsku uczczono pamięć Woroszyłowa, dzięki któremu stworzono w ZSRR obwód ługański.

  Tekst po rosyjsku – niezły.
  .http://cs633730.vk.me/v633730607/d074/sIJtIHD0GKA.jpg

  Polubione przez 7 ludzi

 8. Panie Bereciku, szanuj waść Pana AdNovum, jego pracę i czas! Szef jest zmuszony zaczynać kolejny dzień od usuwania wpisów waszmości!
  Nie zdajesz sobie sprawy waść, co wypisujesz, bo Pan AdNovum to usuwa, więc zaprzestań! Gdybyś to wszystko miał okazję przeczytać, na pewno byłby wielki wstyd dla Pana.
  Już jest – więc skończ waść i wstydu sobie oszczędź.

  Polubione przez 7 ludzi

 9. A.Zacharczenko odniósł się do oświadczenia Poroszenki dot. zmian w konstytucji w sprawie autonomii Donbasu, które to poprawki mają być rozpatrzone przez parlament 2 lutego. A. Zacharczenko mówi, że żadnych uzgodnień w tej sprawie z republikami Donbasu nie było. Uzgodnienia to jeden z punktów Mińskich Porozumień. Jeżeli poprawki w konstytucji zostaną pomimo to przegłosowane – będzie to oszustwo polityczne.

  A.Zacharczenko podkreśla, że Poroszenko ciągle mówi o stanie wojny z Rosją.

  ” Radziłbym Petro Poroszenko zmienić optykę i zacząć rozróżniać cechy rzeczywistości. Wtedy być może będzie widział, że jego siły i ochotnicze bataliony są w pobliżu Doniecka, a nie pod Moskwą. Być może, po zmianie optyki Poroszenko będzie większym realistą, a następnie między nami rozpocznie się rzeczywisty dialog polityczny w sprawie rozwiązania konfliktu.”

  https://av-zakharchenko.su/ru/news/o-zayavlenii-petra-poroshenko-kasayushchemsya-vosstanovleniya-suvereniteta-ukrainy-v-donbasse-v

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.