Wojna domowa na Ukrainie 17.06.2016r.- 482 dzień od nowego rozejmu.


Morze Czarne, wspólne ćwiczenia okrętów marynarki wojennej USA, Turcji i Rumunii. Na zdjęciu widoczne są okręty USS „Porter”- z USNavy, „Yildrim 243”- floty tureckiej i „Regina Maria 222” rumuńskiej marynarki wojennej.

„Jestem absolutnie oburzony wypowiedzią Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki Muna na temat roli Rosji”– powiedział ukraiński ambasador przy ONZ, Wołodymyr Jelczenko.

Cóż to były za obrazoburcze słowa Ban Ki Muna, że wywołały taką reakcję ukraińskiego ambasadora.

Otóż w wystąpieniu na petersburskim Międzynarodowym Forum Ekonomicznym, rozpowszechnionym następnie w ONZ, Ban Ki Mun uznał, że Rosja jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ ma „kluczową rolę do odegrania”, jeśli chodzi o zajmowanie się „nie cierpiącymi zwłoki problemami globalnymi, od zakończenia konfliktów na Ukrainie i w Syrii po ochronę praw człowieka i kontrolowanie proliferacji broni masowej zagłady”

Po tych kilku niewinnych słowach prawdy na temat roli Rosji w światowej polityce ukraiński ambasador poinformował, że Ukraina wystosuje notę protestacyjną do Zgromadzenia Ogólnego ONZ z żądaniem „sprostowania i wyjaśnień”.

Ambasador Wołodymyr Jelczenko powiedział, że nie rozumie, jak szef ONZ „może wypowiadać takie słowa, które w pewnym sensie chwalą rolę Rosji w rozwiązywaniu konfliktu na Ukrainie, kiedy Federacja Rosyjska jest głównym uczestnikiem agresji na Ukrainę i podtrzymuje ten konflikt”.

Jelczenko zarzucił również Rosji łamanie praw człowieka na Krymie oraz poinformował, że Ukraina wysłała „pewną liczbę pism pokazujących, jak Federacja Rosyjska rozbudowuje potencjał nuklearny na Krymie”.

A więc ukraiński ambasador przy ONZ zaprzeczył tym sposobem lansowanej i mocno podkreślanej przez wszystkie najważniejsze osoby na ukraińskiej scenie politycznej, w tym prezydenta, premiera, ministrów obrony narodowej i MSWU  oraz MSZ, że „wdrażanie umowy mińskiej jest zależne wyłącznie od postawy Rosji”.

No więc jak to jest z tą rolą Rosji, jeśli chodzi o opinię na ten temat głoszoną przez ukraińskich oficjeli oraz liderów krajów zachodnich?

Przecież Ban Ki Mun nie powiedział nic innego niż głoszą wyżej wymienieni, czyli że nie była to wypowiedź w żadnym stopniu kontrowersyjna i wymagająca aż takiej agresywnej reakcji strony ukraińskiej.

Co więc się zmieniło w polityce światowej i stosunku do Ukrainy, że jej przedstawiciele zaczynają publicznie głosić bzdury?

Jak sądzę, przyczyną takiej agresji jest atmosfera nieprzychylności jaka zaczyna otaczać Ukrainę i zrozumienie przez liderów UE, że rozróba kijowskim Majdanie była błędem.

Dowodem na to są coraz śmielej wypowiadane słowa o tym, że należy wycofać się z sankcji nałożonych na Rosję, no i oczywiście wiele innych ciepłych słów kierowanych przez różnych polityków zachodnich wobec prezydenta Rosji Władymira Putina- o czym nasze wiodące media oczywiście nie informują, bo i po co?

Dowodem na to mogą być słowa Nicolasa Sarkozego- szefa centroprawicowej partii Republikanie, który  gości na Forum Ekonomicznym w Petersburgu. Wypowiedział się on tam na temat stosunków z Rosją i Ukrainą. Sarkozy tłumaczył, że przyjechał do Rosji „bo stosunki między Europą a Rosją nie są takie jakimi powinny być. Nigdy te stosunki nie były tak chłodne. Uważam, że Europa musi pracować ręka w rękę z Rosją. Nie chciałbym kolejnej zimnej wojny”. Sarkozy zadeklarował również, że:

„Jestem wśród tych, którzy uważają, że sankcje trzeba znieść i bez tego mamy dostatecznie dużo problemów. Nie możemy sobie pozwolić na straty i najsilniejszy powinien wyciągnąć rękę pierwszy. Najsilniejszy to Rosja i prezydent Putin”.

Sarkozy odrzucił przy tym plany Ukraińców przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Jak twierdził kraj ten powinien być „przyjacielem” jednocześnie Europy i Rosji, „nie może wybierać jednego albo drugiego partnera”, powinien być „mostem”. Jak tłumaczył francuski polityk „zawsze uważałem, że będzie błędem integrować Ukrainę z NATO, integrować Ukrainę z Europą”.

Podejrzewam, że właśnie te słowa francuskiego wiodącego polityka tak ubodły ukraińskie władze, że odbiło się to na bogu ducha winnym Ban Ki Munie. Tylko, że nie znaczy to, że w mediach o tym  nie informują, iż politycy nie wyciągają z tego właściwych wniosków.

A więc czas zakończyć ten majdan i powrócić do punktu wyjścia.

A Antoni Macierewicz- traktowany jak jakiś specjalny okaz w świecie politycznym Europy- może nadal sobie, korzystając ze sprzyjającej koniunktury za oceanem, wymachiwać szabelką. Byleby tylko sam sobie przy tym krzywdy nie zrobił, bo nieumiejętne posługiwanie się bronią grozi trwałym kalectwem lub śmiercią 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Dziś chciałbym uzupełnić wczorajszą na temat skutków przedwczorajszego ostrzału prowadzonego przez ukraińskie wojsko na teren DRL.

Otóż, w wyniku tego ostrzału zostało uszkodzonych łącznie 14 domów jednorodzinnych, w tym 3 w rejonie Gorłówki, a więc w dzielnicy Gołmowskiej na ulicy Fotiewoj nr. 25 i 40 oraz w Zajcewie na ulicy Lisiczjańskiej. W Dokuczajewsku uszkodzonych zostało 6 domów przy ulicy Krupskiej nr. 8 i 10 oraz Szewczenki 17, 18 i 21. Tam też został uszkodzony gazociąg przy ulicy Sewczenki nr. 1.

W Staromichajłowce uszkodzonych zostało 4 domy przy ulicy Szewczenki nr. 77, Pionierów nr 24 i Bakijskich Komisarow nr. 8 i 10.

W Niebiereżnoje koło Nowoazowska został uszkodozny jeden dom przy ulicy Mołodzieżnej nr. 4/1 i w Sachance przy ulicy Lenina nr. 18.

W Dokuczajewsku przy ulicy Gribenej n3. 3 został również uszkodzony jeden z hangarów, w którym przechowane jest ziarno.

Natomiast wczorajszej nocy ukraińskie wojsko ostrzelało z broni ciężkiej miejscowość Dokuczajewsk, gdzie zostało w wyniku tego uszkodzonych 6 domów prywatnych mieszczących się przy ulicy Wałowa nr. 5/5, 6, 13/2, 14 i 15, przy ulicy Szczorsa nr. 28 i ulicy Bogdana Chmielnickiego nr. 21.

Ponadto ukraińscy żołnierze około godziny 20:00 otworzyli do cywilów ogień w rejonie punktu kontrolnego przy miejscowości Marinka. W wyniku tego incydentu dwóch cywilów zostało rannych.

W dniu wczorajszym doszło też do licznych prowokacji ze strony ukraińskich wojsk i w wyniku tego do walk i wymiany ognia.

I tak walki oraz wzajemne ostrzeliwanie się z moździerzy miało miejsce w rejonie Szirokoj Bałki, w okolicach Staromichajłowki i na linii miejscowości Marinka-Trudowska toczyły się walki. W rejonie Krasnogorowki również toczyły się sporadyczne walki.

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Doniecka galeria sztuki  współczesnej „ArtDonbas”- wystawa pt. „Świat zwierząt jest taki jak ludzi”

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

113 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.06.2016r.- 482 dzień od nowego rozejmu.

 1. Też mówię dobranoc kilkoma informacjami:

  Masowe zatrucie w rejonie Odessy
  http://sharij.net/56982

  W odesskim więzieniu umiera kolejny polityczny więzień. Jest oskarzony o to że chciał „oderwać od Krainy” Odessę z przyległościami!
  http://lksmu.com/12-society/675-v-odesskom-sizo-mozhet-umeret-eshchjo-odin-politzaklyuchjonnyj

  Pod Chersoniem wydano wojnę psom. Po prostu na nie polują a raczej z zimną krwią mordują…
  http://fakti.ks.ua/aktualno/9441-krovavaya-boynya-v-hersone-kto-otvetit-za-rasstrel-sobak.html

  Ukry płaczą nad tym, ze gaz popłynie omijając UPAdlinę
  .http://eer.ru/a/ukraine/u123265/17-06-2016/52457
  http://vk.com/feed?w=wall121471350_175484

  Dwie epoki na jednej fotce
  .http://cs635104.vk.me/v635104952/dd75/JVd8h1Gr0dw.jpg

  To mi się spodobało i się dzielę na dobranoc!
  .http://vk.com/doc8114796_437612320?hash=6abce34af0bd7e9007&dl=91a33749835f3635fa

  I to też! 🙂
  Coś nie tak?
  .http://cs7004.vk.me/v7004042/2538c/eKis4wr12js.jpg

  .http://cs629221.vk.me/v629221907/36bee/W_Z5VAaATFM.jpg
  Ukry się cieszą że Kraina pobiła rekord w szybkości wylotu z turnieju piłkarskiego!

  Ciekawostka o Alasce a raczej o tym jak o sprzedaży tejże uczą w Rosji
  http://zabmedia.ru/news/86846/minobr_otvetil_uchitelyu_iz_chity_na_vopros_o_prodazhe_alyaski_ssha_iz_za_protivorechij_v_uchebnikah/

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Dzisiejsza aura zgubne na mnie wpłynęła. Z zakamarków pamięci wyskakują dawno zapomniane bajki – o zębach pokonanego smoka, które wiele lat przeleżały w ziemi, a gdy nadszedł czas, niczym z ziaren zboża, wyrośli z nich nowi wojownicy. I inna bajka, bajka Kiplinga o dzielnym ichneumonie, który uratował dom przed kobrami. Zorientował się jednak, że samica nie zginęła bezpłodnie i odszukał i zniszczył wszystkie jaja, które zdążyła złożyć. Dziś te opowiastki nie tracą nic na swojej wymowie.
  Dobranoc wszystkim! 🙂

  Polubione przez 8 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.