Wojna domowa na Ukrainie 4.06.2017r.- 829 dzień od nowego rozejmu.


Neobanderowcy. To ich przodkowie dokonali zbrodni ludobójstwa na naszych Rodakach mieszkających w czasie II Wojny Światowej na Kresach Wschodnich.

Przy okazji XXI Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel  spotkał się w piątek (2 czerwca br.) z prezydentem Rosji, Władymirem Putinem.

Wczorajsza rozmowa w cztery oczy ministra spraw zagranicznych RFN Sigmara Gabriela z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w jego rezydencji w Sankt Petersburgu trwała trzy kwadranse. Następnie prezydent Rosji zaprosił niemieckiego gościa na prywatną kolację połączoną z programem kulturalnym. Uczestniczyli w niej także były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder oraz niektórzy członkowie niemieckiej delegacji gospodarczej  biorący udział w Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu. Kolacja, jak informują niemieckie media, przeciągnęła się do późnych godzin nocnych.

Według niemieckiej DPA i „Der Spiegela”, nocna rozmowa szefa niemieckiej dyplomacji z przywódcą Rosji, dotyczyła sytuacji we wschodniej Ukrainie, kryzysu w Syrii i walki z globalnym ociepleniem po wycofaniu się USA z porozumienia paryskiego.

Po spotkaniu z prezydentem Rosji Gabriel zasugerował możliwość podjęcia na szczeblu premierów i prezydentów nowych rozmów o Donbasie w gronie krajów tzw. grupy normandzkiej.

„Mamy nadzieję, że (rozmowy- dopisek mój) w formacie normandzkim będą teraz kontynuowane aż do szczebla szefów rządów i państw” – cytuje ministra Sigmara Gabriela niemiecka agencja DPA.

Przypomnę, że również we wtorek, po dłuższej przerwie, w Berlinie spotkali się wiceministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy. Ostatnie spotkanie na szczeblu szefów dyplomacji miało miejsce w lutym w Monachium; premierzy i prezydenci spotkali się ostatnio w październiku 2016 roku. Co jest wstępem do kolejnego szczytu państw formatu normandzkiego w sprawie pokojowego uregulowania konfliktu na Ukrainie.

W dalszej części konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Rosji, Sigmar Gabriel powiedział, że w rozmowach z prezydentem Putinem nie udało się osiągnąć zasadniczego przełomu ani w sprawie Syrii, ani Ukrainy, którego zresztą – jak zaznaczył- „wcale nie oczekiwał”.
Podkreślił przy tym konieczność utrzymywania dialogu zwłaszcza ws. konfliktu na Ukrainie:
„Musimy spróbować przezwyciężyć ten konflikt, to leży również w interesie strony rosyjskiej” – powiedział Sigmar Gabriel.

Jednocześnie zastrzegł, że Niemcy w dalszym ciągu będą naciskać na uzyskanie postępów w przestrzeganiu postanowień z Mińska, które powinny doprowadzić do trwałego zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie. W tej chwili kruchy rozejm jest stale naruszany przez obie strony – prorosyjskich separatystów i armię Ukrainy. W razie ustanowienia zawieszenia broni, przestrzeganego przez wszystkich uczestników tego konfliktu, Niemcy gotowe są „rozpatrzyć różne możliwości poprawy stosunków gospodarczych” z Rosją, a w dalszej perspektywie „stopniowe znoszenie sankcji”.

„Poprawa stosunków gospodarczych z Rosją nie oznacza jednak automatycznie rozwiązania utrzymujących się obecnie głębokich różnic poglądów w kwestiach politycznych” – zastrzegł się szef niemieckiej dyplomacji.

Minister Sigmar Gabriel wyraził nadzieję na szybkie podjęcie rozmów w formacie normandzkim z udziałem nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona, do którego przygotowania już trwają.

Na koniec „Der Spiegel” pisze, że chociaż głównym gościem petersburskiego forum był premier Indii Narendra Modi, to w kuluarach dominującym językiem, poza rosyjskim, jest niemiecki.

Redakcja zwraca uwagę, że podczas spotkania w Petersburgu Siemens podpisał umowę z producentem samochodów ciężarowych Kamaz, a producent papy dachowej Knauf – porozumienie o budowie fabryki w Rosji. Ponadto Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki i Stowarzyszenie Rosyjskich Przedsiębiorców postanowiły wspólnie pracować nad programem cyfryzacji.

Po załamaniu się niemiecko-rosyjskiej wymiany handlowej wskutek sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję w 2014 roku, w pierwszych miesiącach tego roku obroty wzrosły o 43% – pisze „Der Spiegel”.

Następną okazją do poprawy stosunków niemiecko-rosyjskich będzie zapowiedziane na koniec czerwca br.- a więc już za kilka tygodni, kolejne  spotkanie Sigmara Gabriela, tym razem z szefem rosyjskiej dyplomacji, Siergiejem Ławrowem w Krasnodarze.

Wnioski z piątkowego spotkania w Sankt Petersburgu pomiędzy szefem niemieckiej dyplomacji a rosyjskim prezydentem, są takie, że już się nie porusza tematu Krymu jako karty przetargowej w zniesieniu sankcji wobec Rosji. Obecnie ciężar wzajemnych kontaktów przeniósł się w kierunku zachowania pokoju w Donbasie od czego Niemcy uzależniają „możliwości poprawy stosunków gospodarczych” z Rosją, a w dalszej perspektywie „stopniowe znoszenie sankcji”.

Oczywiście w interesie kijowskiej junty jest jak najdłuższe utrzymanie, a może nawet zaostrzenie, sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję, i dlatego też Kijów wszelkimi możliwymi sposobami będzie torpedował możliwość zaprowadzenia w tym rejonie trwałego pokoju.

Z tego punktu widzenia, pokój jaki mógłby zapanować w Donbasie jest jeszcze mglistym pojęciem… no chyba, że zmieni się stosunek zachodnich mocodawców junty kijowskiej, którzy uznają, że dalsze jej wspieranie, w obliczu strat ekonomicznych jakie ponoszą z tytułu sankcji, po prostu się im nie opłaca i zmuszą Kijów do podporządkowania się zachodnim interesom, bez względu na skutki dla Ukrainy, do jakich to doprowadzi. A jakie to są skutki, wystarczy wczytać się uważnie w treść porozumienia pokojowego Mińsk-2, zawartego pod koniec lutego 2015 roku, który stanowi mapę drogową, do uzyskania na drodze legalnej suwerenności przez całe terytorium Donbasu.

Kolejną sprawą, jaką można zauważyć, to wzrost poziomu wymiany gospodarczej, pomiędzy Niemcami a Rosją i to pomimo nadal obowiązujących sankcji, które tym sposobem w stosunkach tych dwóch krajów, stają się fikcją. Możliwe zaś to jest tylko dlatego, że nowa ekipa polityczna z Waszyngtonu, po prostu patrząc na to przez palce, toleruje ten stan faktyczny.

Jak widać, Zachodowi, pogrążonemu z różnego typu kryzysy bardzo leży na sercu problem wymiany gospodarczej z Rosją, w ten sposób łagodząc część ekonomiczną kryzysu, a nawet w ten sposób mając nadzieje na jego przełamanie. Oczywiście, gdy już za jakiś czas, Zachód powróci do normalnych stosunków gospodarczych z Rosją, Polska nie ma szans na zajęcie chociażby takiej pozycji dostawcy produktów rolnych, jaką posiadała przed nałożeniem sankcji. Wynika to z prostej przyczyny wściekłej rusofobi obecnie rządzącej formacji politycznej (PO też się do tego nurtu zalicza) oraz wrogich działań wynikających z militaryzacji naszego regionu przez siły NATO.

W sumie postawa ta, będzie nas Polaków, kosztowała każdego roku około miliarda euro utraconych korzyści, bez cienia szans na zmianę tego stanu rzeczy.

No, ale cóż, naród wybiera sobie takie władze, na jakie sam zasługuje. Niestety nie umiemy wyciągać właściwych wniosków ze swojej kilkusetletniej tragicznej historii.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja wzdłuż linii styku w ciągu ostatniej doby powoli zaczyna się zaostrzać i powraca do tego co się działo przed ostatnim zawieszeniem broni zawartym na dzień 1 czerwca br.

I tak, w ciągu minionej doby ostrzał terytorium DRL przez ukraińskich żołnierzy rozpoczął się w godzinach popołudniowych, kiedy to około godziny 15:30, została ostrzelana z moździerzy leżąca na zachodnich obrzeżach Doniecka wieś Staromichajłowka oraz na północ od Doniecka- miejscowości Jasinowata. Łącznie w wyniku tego ostrzału zostało tam uszkodzonych siedem domów jednorodzinnych oraz została uszkodzona linia energetyczna doprowadzająca prąd m.in. do wsi Donieck-Siewernyj . Później, bo około 19:30, ukraińscy żołnierze kontynuowali ostrzał strefy przemysłowej w Jasinowatej oraz terenu donieckiej stacji uzdatniania wody.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 60 razy ostrzeliwali terytorium DRL, a tam na całej długości frontu donieckiego 19 miejscowości i ich okolice.

Ponadto kolejny już raz doszło w okolicy miejscowości Krasnogorowka- znajdującej się pod kontrolą ukraińskich sił ATO, do wymiany ognia pomiędzy zalegającymi tam oddziałem pułku MSWU „Azow” i Gwardii Narodowej, a oddziałami regularnych formacji sił zbrojnych MON. Nie znana jest jak dotychczas liczba ofiar tego incydentu, ale już dowództwo ATO obwiniło za to zajście powstańców z DRL.

Następnie, już w godzinach nocnych, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał terenu donieckiego lotniska oraz miejscowości Spartakus. Ostrzeliwane również były: z kierunku Marinki wieś Trudowska na zachodnich obrzeżach Doniecka, zwiększyła się intensywność ostrzału dzielnicy przemysłowej w Jasinowatej, a także ostrzeliwane były obrzeża miejscowości Dokuczajewsk, na południe od Doniecka.

Poza tym, również na ługańskim odcinku frontu, w ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku, drastycznie się zaostrzyła.

I tak, od 3 do 4 czerwca, ukraińscy żołnierze przy użyciu; moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także wyrzutni pocisków przeciwpancernych, granatników i broni maszynowej, 11 razy przeprowadzili ostrzał terytorium ŁRL. A tam, zostały ostrzelane okolice następujących miejscowości: Pierwomajsak, Frunze, kalinowa, Sokolników, Hristowoje i Kalinowki. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło około 150 pocisków, wystrzelonych z moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i wyrzutni pocisków przeciwpancernych.

Przedwczoraj w wyniku prowadzonych walk, dwóch żołnierzy ukraińskich zginęło, a kolejnych pięciu zostało rannych. Taką informację przekazał rzecznik ukraińskiego resortu obrony, Andrej Łysenko.

Poniżej jeszcze mało wiarygodny raport za ostatnią dobę dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku w Donbasie udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko mniejszości rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 3 червня 2017 року

Ситуація у районі проведення АТО залишається напруженою, однак контрольованою українськими захисниками. Підрозділи російсько-терористичних військ продовжують застосовувати зброю, зокрема й заборонену Мінськими домовленостями. З початку доби бойовики 19 разів відкривали вогонь по опорних пунктах ЗС України. Декілька ворожих мін знову влучили у житлові квартали прифронтового населеного пункту.

Приморський напрямок. Ця ділянка лінії зіткнення залишається найскладнішою. В перші години доби незаконні збройні формування двічі відкривали вогонь зі 120-мм мінометів по наших опорних пунктах в районі Богданівки. Згодом з мінометів калібру 82 мм обстрілювали позиції сил АТО поблизу Чермалика, Водяного та Мар’їнки. З такого ж озброєння противник по обіді два рази відкривав вогонь по українських воїнах, котрі тримають оборону неподалік Красногорівки. Під час обстрілу декілька ворожих мін знову влучили у житлові квартали цього населеного пункту. Одна розірвалась у подвір’ї місцевої загальноосвітньої школи №1 в мікрорайоні Сонячний. Ще дві міни розірвалися біля житлового будинку у провулку Східний. Поранено місцеву мешканку. Постраждалу було госпіталізовано.
Окрім того, на цьому напрямку по позиціях ЗС України в районі Новотроїцького, Водяного та Чермалика бойовики впродовж дня відкривали вогонь з гранатометів та стрілецької зброї.

Донецький напрямок. Тут вдень під вогнем противника опинились оборонні укріплення сил АТО у передмісті Авдіївки. Бойовики, зокрема, відкривали вогонь з мінометів калібру 120 мм, гранатометів різних модифікацій та стрілецької зброї різного калібру. На тому ж напрямку проросійські бандформування ближче до вечора били з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї по одному з опорних пунктів сил АТО неподалік Невельського.

Луганський напрямок. На цій частині фронту противник ще до світанку відкривав вогонь з великокаліберних кулеметів в районі Новоолександрівки. По опівдні бандити з автоматичних станкових гранатометів обстрілювали наші укріплення біля Кримського. З таких же гранатометів, а також озброєння БМП, близько 17.00 години вони здійснили обстріл бійців ЗС України, котрі тримають оборону неподалік Новозванівки.

В результаті бойових дій сьогодні один український військовослужбовець зазнав поранень”.

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 4 червня 2017 року

Ситуація у районі проведення АТО залишається складною, з ознаками загострення на окремих ділянках лінії зіткнення. Російсько-терористичні бандформування не припиняли вести вогонь по підрозділах українських захисників, розширивши арсенал забороненого Мінськими домовленостями озброєння та вдаючись до все більш підступних дій щодо місцевих мешканців та інфраструктури прифронтових територій. Так, впродовж минулої доби противник 58 разів відкривав вогонь по позиціях сил АТО, двічі – по житлових кварталах прифронтового населеного пункту, один раз обстріляв важливий об’єкт інфраструктури.

Приморський напрямок. На цій частині фронту вчора зафіксовано найбільше випадків застосування бойовиками зброї проти підрозділів Українського війська – 36 обстрілів. З заборонених Мінськими угодами 120-мм мінометів проросійські бандформування неодноразово гатили по наших укріпленнях в районі Богданівки. З такого ж озброєння, а також з артилерії калібру 122 мм, загарбники били поблизу Чермалика. По позиціях ЗС України біля Красногорівки найманці вчора ввечері здійснили інтенсивний обстріл з танкових гармат, озброєння БМП та іншого озброєння. Не вщухали обстріли й на інших ділянках цього напрямку. Зокрема, поблизу Водяного, Гнутового, Новотроїцького й Талаківки противник систематично відкривав вогонь зі стрілецької зброї та гранатометів. А окремі наші опорні пункти на околицях Мар’їнки та Красногорівки були обстріляні бандитами з 82-мм мінометів. До слова, декілька ворожих мін знову поцілили у житлові квартали Красногорівки, внаслідок чого одна місцева мешканка зазнала поранень.

Донецький напрямок. Тут незаконні збройні формування 12 разів вчора відкривали вогонь по українських воїнах. Найчастіше противник обстрілював позиції сил АТО у передмісті Авдіївки. Використовував 82-мм міномети, гранатомети різних модифікацій та стрілецьку зброю. В районі Верхньоторецького та Зайцевого бойовики також били по наших укріпленнях з мінометів калібру 82 мм. Біля Новолуганського, що на світлодарській дузі, бандити відкривали вогонь з озброєння БМП, гранатометів та стрілецької зброї. Неподалік Невельського – з ручних протитанкових гранатометів.
Окрім того, вчора ввечері російсько-терористичні бандформування вкотре обстріляли з мінометів калібру 120 мм Донецьку фільтрувальну станцію. Обставини та наслідки цього обстрілу наразі з’ясовуються.

Луганський напрямок. На цій частині лінії зіткнення минулої доби зафіксовано 10 фактів використання противником зброї. Пізно ввечері бойовики з міномету калібру 120 мм відкривали вогонь по позиціях ЗС України в районі Новоолексанрівки. Впродовж дня під ворожими обстрілами з гранатометів та стрілецької зброї різних калібрів неодноразово опинялись наші укріплення поблизу Новозванівки, Малинового, Кримського та Станиці Луганської. Неподалік Станиці Луганської та Кримського бандити також застосовували проти українських воїнів озброєння БМП.

Внаслідок бойових дій минулої доби двоє українських воїнів загинули. Ще п’ятеро бійців сил АТО зазнали поранень”.

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z przyfrontowej wsi Zajcewo, na północnych obrzeżach Gorłówki:

I jeszcze z Jasinowatej:

Oraz Jakowlewki:

***

Na koniec kilka zdjęć:

W Berlinie i Hamburgu w Niemczech oraz w we włoskim Turynie, a także w Grecji i Francji w Dzień Dziecka przeprowadzono akcję poświęconą pamięci zabitych dzieci Donbasu pt. „Aniołki”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.06.2017r.- 829 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, artykuł o „degrengoladzie” ukraińskiego przemysłu lotniczego, którego autorem jest Anatolij Wownianko były szef zespołu projektantów samolotu AN-225 „Mrija”, zastępca głównego projektanta samolotów AN-218, AN-124, AN-124-100, AN-225 i ich modyfikacji, a także systemów kosmicznych. Wowinianko pisze otwarcie że praktycznie nie istnieje już coś takiego jak przemysł lotniczy, a ostatnie medialne pokazy „nowo zbudowanych samolotów” to tylko budowanie sobie PR przez władze w Kijowie;
  http://hvylya.net/analytics/economics/gliboke-pike-antonova-ukrayina-mayzhe-vtratila-litakobuduvannya.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Kto kogo ostrzeliwuje na obrzeżach Doniecka, m.in w Krasnogorówce. Według źródeł noworosyjskich w tej miejscowosci miało dojść, z nieznanych przyczyn (wódka?), do strzelaniny pomiędzy jednostkami regularnej armii ukraińskiej, a ukraińskiej Gwardii Narodowej w wyniku czego ranna została jedna z mieszkanek;
  http://www.politnavigator.net/vsu-i-ukrainskaya-nacgvardiya-ustroili-mezhdousobnuyu-perestrelku-na-okraine-donecka.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Znany ukraiński ekspert Andriej Zołotariew o ‚antyprezydenckich nastrojach” na zachodzie Ukrainy, ktorej mieszkańcy określają obecnego prezydenta Ukrainy nie inaczej jak (Żyda) Walcmana oraz złodzieja. Jak zauważył Zołotariew sondaże które to pokazały, ujawniły także ze pomimo tego że większość badanych mieszkańców srodkowej i wschodniej Ukrainy tez odnosi sie z niechecią do Poroszenki, ale nie jest tak ‚radykalna” w swojej krytyce jak mieszkańcy Ukrainy zachodniej (Hałyczyny);
  http://www.politnavigator.net/galichane-schitayut-poroshenko-valcmanom-i-barygojj.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • „Jak za czasów I RP, Ukraina „ziemia niczyja’ i „przytulisko” dla wszelkich „typów spod ciemnej gwiazdy’…””- a niby co się tam miało zmienić i jakim cudem?

   III RP też szybkim świńskim truchtem podąża w kierunku I RP.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 4. Szyderczy chichot historii w Kijowie, jak zauważył ukraiński ekspert Andriej Zołotariew „przechrzczone” imionami Bandery oraz Szuchewycza (hitlerowskich kolaborantów) prowadzą do…Babiego jaru, czyli miejsca gdzie niemieccy oprawcy dokonywali masowych mordów w czasie IIWŚ. Zauważył takze że można „przywrócić” w Kijowie inna „historyczną” nazwę ulicy, czyli zamienić Kresztaczyki na ADOLF HITLER STRASSE…
  http://www.politnavigator.net/prospekty-bandery-i-shukhevicha-vedut-k-babemu-yaru.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Anatolij Szarij, o ostatnim skandalu na Ukrainie, czyli o tym ze „czeczeńska bojowniczka Amina Okujewa’ często występująca w ukromediach i „honorowana” przez władze w Kijowie, wcale nie jest żadną „czeczeńską bojowniczką Aminą Okujewą’, a Ukrainką z Odessy Nataszą Nikiforową. W swoim materiale Szarij przypomina kłamliwe wypowiedzi „Aminy Okujewej” w których opowiadała o „swojej prawdziwej ojczyźnie Czeczenii” oraz „swojej czeczeńskiej krwi’…

  Polubione przez 1 osoba

 6. I jeszcze o dziwo mediamatoły.pl o okrzyknietej w Kijowie „zwycięstwem” decyzji Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie;
  http://www.rp.pl/Energianews/306049968-Niepewna-wygrana-Ukrainy-z-Rosja.html#ap-1
  Cytat „Andrzej Szczęśniak, ekspert energetyczny
  Rozstrzygnięcie nie jest tak korzystne dla Ukrainy, jak mogłoby się wydawać i jak przedstawia to Kijów. Zapewne Naftohaz będzie musiał zapłacić Gazpromowi za gaz dostarczony do 2014 r. Nie wiadomo, ile to będzie, ale wątpię, by przeliczenie cen od 2014 r. zrekompensowało to, co narosło w ciągu poprzednich czterech lat. Ten spór nie zakończy się więc w czerwcu. Strony dalej będą walczyć w różnych sądach i arbitrażach. W tym czasie Ukraina będzie kupować droższy gaz z Zachodu, a Gazprom nic nie sprzeda w tym kraju. Na konflikcie tracą obie strony, a końca sporu nie widać”

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.