Wojna domowa na Ukrainie 10.10.2017r.- 956 dzień od nowego rozejmu.


Według danych, z ogłoszonego ostatniego raportu przez austriacki Instytut Badań Ekonomicznych (WIFO) na zlecenie Parlamentu Europejskiego, eksport z krajów UE do Rosji spadał w latach 2014–2016 o 15,7% rocznie.

Zaś 15,7% spadek roczny eksportu do Rosji oznacza łączny spadek wpływów finansowych z tego tytułu na poziomie 30 mld euro, czyli średnio 10 mld euro rocznie.

„Jeszcze w 2013 roku wartość eksportu z UE do Rosji wynosiła 120 mld euro, gdy w 2016 roku już tylko 72 mld euro”– można dowiedzieć się z raportu. I tak, w 2013 roku Rosja zajmowała 4. miejsce na liście największych partnerów handlowych UE zaraz za USA, Szwajcarią i Chinami– z udziałem w eksporcie kształtującym się na poziomie 7,7% Natomiast w 2016 roku spadła na 5. pozycję za Turcją z udziałem ogólnym wymiany handlowej krajów UE o wartości 4,6%. Czyli, że udział ten spadł o 3,1% co wynosi zaledwie tylko 50% wcześniejszego poziomu.

Na tak duży spadek eksportu z UE do Rosji sankcje odpowiadają za jego 40% udział:

„Szczególnie uderzyło to w Cypr, gdzie eksport do Rosji w badanym okresie spadł o 34,5%, Grecję– o 23,2% i Chorwację – o 21%. W Austrii spadek ten wyniósł tylko 9,5% ale mimo wszystko przekłada się to na około miliard euro strat. Największy spadek w liczbach bezwzględnych odnotowano w Niemczech o 13,4% czyli o 11,1 mld euro, co oznacza ponad jedną trzecią w odniesieniu do strat z tego tytułu całej UE”.

Jeśli chodzi o straty Polski, to jak wynika z zamieszczonej w raporcie WIFO mapki, straciła ona na eksporcie do Rosji „tylko”, trochę ponad 3 mld euro, czyli jakieś 15 mld złotych.

„Sankcje odwetowe ze strony Rosji uderzyły w produkty rolne i żywność. Wolumen eksportu do Rosji w latach 2013-2016 spadł o 22,5%, zwłaszcza za sprawą zakazu wwożenia mleka i owoców”, czyli produktów flagowych polskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego.

„Natomiast eksport dóbr produkcyjnych (przede wszystkim samochodów) spadł o 17,7%, surowców (rudy żelaza i stali) o około 15%”– napisano w dalszej części raportu austriackiego WIFO, co w tym wypadku przede wszystkim odbiło się na niemieckim przemyśle.
Autorzy raportu przypominają, że poprzednio, czyli przed nałożeniem sankcji na Rosję, było zupełnie inaczej, gdyż w latach 2009-2012 eksport z UE do Rosji rósł średnio o 23,5%. W tym, jeszcze w 2013 roku 42,4% eksportu z Rosji trafiło na unijny rynek.

Dla pocieszenia, w odniesieniu do polskiego eksportu, trzeba przywołać tu fakt, że rynek rosyjski powoli zaczyna być zastępowany przez rynek ukraiński.
I tak, w okresie styczeń-czerwiec 2017 roku, wg. raportu firmy „Akcenta”, polskich towarów na Ukrainę wynosił 8877 mln zł, czyli o 572,1 mln zł więcej niż w pierwszym półroczu 2013 roku. Czyli jak na razie, pełny powrót na ukraiński rynek zajął polskiemu eksportowi 4 lata.

Po zaburzeniach jakie przeszła ukraińska gospodarka w wyniku rewolty na Majdanie w Kijowie, polski eksport wrócił na ścieżkę wzrostu w 2016 r. zwiększając się w stosunku rocznym o 21%. Jednak nadal daleko mu było do stanu z pierwszego półrocza 2013 r. Dopiero wyraźny skok wartości odnotowany w pierwszej połowie 2017 r. może być cichą nadzieją na odbudowanie się polskiego eksportu na Ukrainę.

Wg. raportu ogłoszonego przez „Akcentę” jednym z zasadniczych czynników, który miał wpływ na taką skokowy wzrost eksportu na Ukrainę, w ciągu pierwszej połowy tego roku, było wejście w życie umowy o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu między Unią Europejską a Ukrainą (DCFTA), która zniosła wiele barier we wzajemnej wymianie handlowej.

Problem tylko w tym, że umowa ta weszła dopiero w życie od 1 września 2107 roku, a więc nie obejmuje tego okresu raport „Akcenty”. I w tym momencie można się zastanowić, w jakim stopniu wnioski przedstawione w raporcie są wiarygodne na tyle, że dają one podstawę do jakiś uogólnień.

Jak sądzę, pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, tym bardziej, że w gospodarce ukraińskiej w tym czasie trzech ostatnich lat nie zaszły jakieś zasadnicze zmiany, które zmieniłby obraz sytuacji na bardziej optymistyczny. Jak na razie rośnie tam obszar biedy, bezrobocie, które jest ratowane eksportem siły roboczej do Rosji i Polski, zaś przemysł ukraiński jest nadal w stanie głębokiej zapaści.

Tak więc twierdzenie, że na umowie DCFTA korzystają przede wszystkim polskie firmy jest zwykłym frazesem propagandowym. Dopiero potwierdzenie się tej korzystnej sytuacji w ciągu kolejnego roku, czyli do końca pierwszego półrocza 2018 roku uprawniałby do ostrożnego optymizmu. A tak, jest to jak na razie budowanie zamków na piasku i zaklinanie rzeczywistości. Wystarczy, że nastąpi ekspansja produkcji niemieckiej i innych wysokorozwiniętych gospodarek UE na rynek ukraiński, które w ten sposób będą usiłowały pomniejszyć sobie straty wynikłe ze spadku eksportu do Rosji, a polscy przedsiębiorcy zostaną z ręką w nocniku.

http://www.wifo.ac.at/jart/prj3/wifo/resources/person_dokument/person_dokument.jart?publikationsid=60666&mime_type=application/pdf,

https://www.akcenta.pl/,

https://www.akcenta.pl/informacje-prasowe.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo spadku w ciągu ostatnich dni intensywności wrogich działań zbrojnych podejmowanych przez ukraińskich żołnierzy wzdłuż linii styku na donieckim odcinku frontu wojny domowej, konflikt mimo to jest podtrzymywany i się nadal tli.
I tak, wczoraj wieczorem, w okolicy Doniecka dochodziło do walk, głównie w okolicy wsi Trudowskie, Staromichajłowki i kopalni „Abakumowa”, na zachodnich obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej, a także w okolicy punktu kontrolnego „Jasinowata”, na drodze prowadzącej z Doniecka do Gorłówki.

Natomiast na północnych obrzeżach Gorłówki ukraińscy żołnierze ostrzeliwali późnym wieczorem z broni ręcznej i przy użyciu opancerzonych wozów bojowych rejon wsi Zajcewo.

Łącznie na tym odcinku frontu, w ciągu poprzedniej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 30 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał w rejonie 15 miejscowości.

Poza tym, również w godzinach wieczornych w dniu wczorajszym, na ługańskim odcinku frontu w okolicy wsi Kalinowo, dochodziło do walk przy użyciu moździerzy i broni maszynowej.

Łącznie na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego rodzaju granatników i broni maszynowej, 9 razy ostrzeliwali terytorium ŁRL. A tam okolice następujących miejscowości: Krasnego Limana, Kalinowa, Łozowego, Pierwomajska, Ałmaznoej i Łogwinowa. W sumie spadło na ostrzeliwane tereny około 150 pocisków.

Poniżej raporty za ostatnią dobę udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
13 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО СТАНОМ НА 18.00 9 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ
Упродовж сьогоднішнього дня російсько-окупаційні угруповання продовжували обстріли позицій українських військ із застосуванням мінометів та гранатометів різних видів.
Так, найбільш неспокійно було на Приморському напрямку. Тут окупанти вночі з автоматичних гранатометів били по укріпленнях сил АТО неподалік Красногорівки. Наші військові накрили ворога вогнем з великокаліберного кулемету. Унаслідок цього протистояння отримав поранення один український боєць. Постраждалого оперативно було госпіталізовано і, на даний момент, стан його здоров’я оцінюється як задовільний. Крім того, під ранок проросійські найманці обстріляли наші позиції з протитанкового гранатомету біля Талаківки. У результаті цієї провокації один військовослужбовець Збройних Сил України отримав бойову травму. А близько 16 години ворог у районі Широкиного застосував 82-міліметровий міномет.
Вдень на Донецькому напрямку бойовики обстрілювали з кулеметів українських захисників біля Авдіївки та Невельського.
На Луганському напрямку факт застосування ворогом протитанкового гранатомету зафіксований неподалік Новоолександрівки.
Загалом від опівночі незаконні збройні формування 6 разів порушили перемир’я. Майже на кожен ворожий обстріл сили АТО застосовували зброю на ураження противника”.
Zobacz tłumaczenie

1 godz.

#АТОподії #АТОречник #Donbas #spokesperson #statement

„ЗВЕДЕННЯ ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО ЗА 9.10.2017 РОКУ.
У районі проведення АТО, наприкінці вчорашньої доби бойова активність російсько-окупаційних угруповань змістилась з Донецького напрямку на Луганський, який раніше був відносно спокійним.
Так, після 18 години бойовики з різних видів гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї відкривали вогонь по наших позиціях на підступах до Станиці Луганської, Валуйського, Новоолександрівки, Трьохізбенки.
На Приморському напрямку, увечорі, проросійські найманці впродовж декількох годин обстрілювали з озброєння БМП, автоматичних гранатометів та кулеметів українські опорні пункти неподалік Гнутового. У відповідь військовослужбовці сил АТО застосовували увесь спектр незабороненого піхотного озброєння. У результаті цього протистояння, близько 18 години один наш захисник був поранений, інший отримав бойову травму.
На Донецькому напрямку ввечері було відносно спокійно. Лише поблизу Зайцевого зафіксований недовготривалий обстріл наших укріплень із стрілецької зброї.
Загалом за минулу добу незаконні збройні формування 12 разів порушили режим припинення вогню. У відповідь військовослужбовці Збройних Сил України 8 разів застосовували зброю для примушення противника до миру. Внаслідок бойових дій двоє наших захисників були пораненні, ще двоє отримали бойові травми”.
Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku krótka relacja filmowa z punktu kontrolnego „Stanica Ługańska”:

I jeszcze krótki film z Zajcewa, gdzie przedwczoraj zginął mężczyzna- ojciec trójki dzieci:

Oraz ze wsi Jasnoje (ŁRL):

Na koniec trochę zdjęć:

Debalczewo (ŁRL)- oddano do użytku po generalnym remoncie zniszczone przez wielomiesięczny ostrzał ukraiński przedszkole nr.8

Poniżej zdjęcia dokumentujące stan obiektu przedszkolnego pod wyzwoleniu go przez powstańców:

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Reklamy

70 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.10.2017r.- 956 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukromedia znowu potwierdzają, pośrednio, że przemysł na „okupowanym” Donbasie (czyli tamtejszych republikach) funkcjonuje, a nawet zwieksza swoją produkcję. Jak poinformowały Rosja zwiększa swoja „kontrabandę” węgla z „okupowanego” Donbasu, czyli kopalnie oraz zakłady zajmujące się obsługą tychże, siec elektryczna i kolejowa w republikach noworosyjskich działają bez zarzutu, a nawet coraz lepiej jezeli sa one w stanie wydobywać coraz więcej węgla i wysyłać go na eksport korzystając z pośrednictwa Rosji;
  http://korrespondent.net/business/economics/3895077-smy-rossyia-uvelychyla-kontrabandu-uhlia-yz-ordlo

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Ambitne plany Kijowa

  Ukraina traktuje nowy gazowy interkonektor z Polską jako element budowy hubu dla zaopatrywania w gaz południa Europy, aż po Adriatyk. Rząd w Kijowie ma też plany uruchomienia eksportu do Europy energii elektrycznej z elektrowni jądrowych – oświadczył minister energetyki Ukrainy Ihor Nasalyk.
  http://www.energetyka24.com/674966,ukrainski-minister-chcemy-byc-gazowym-hubem-dla-poludnia-europy
  Komentarz: Bez OLBRZYMICH inwestycji ten plan jest nierealny. Trzeba zwiększyć wydobycie rodzimego gazu, zadbać o stan infrastruktury przesyłowej, zdobyć kontrakty idtd itp.
  Tymczasem w ciągu kilku lat wydobycie rodzimego gazu na Ukrainie wzrosło raptem o kilka% i nic na razie nie wskazuje jakiegoś przełomu…

  Polubione przez 1 osoba

 3. Tymczasem we Lwowie zlikwidowano „fabrykę” zajmujaca się produkcją podróbek koncentratów i dodatków spożywczych. Na miejscu znaleziono 40.000 juz przygotowanych i gotowych do wysyłki „podróbek”, a także „półprodukty” i gotówkę o łacznej wartości 2,2 mln hrywien, zatrzymano takze 10 znajdujacych sie tam osób. Jak ustalono „fabryka’ mogła produkować ponad 1000 podróbek dziennie;
  https://strana.ua/news/97918-vo-lvove-nashli-zavod-po-izhotovleniju-poddelnykh-pishchevykh-dobavok.html

  Polubione przez 1 osoba

 4. To już jest chyba jakaś „epidemia”. Kolejny wysoki ukraiński urzędnik wojskowy, tym razem Naczelny Prokurator Wojskowy Matios, bredził w ukromediach o „aparatach kosmicznych” nad Donbasem. W wywiadzie udzielonym ukraińskiej tv „Zik” Matios miał stwierdzić że nie można nagrać filmów przedstawiających rosyjskie wojska na Donbasie, ponieważ nagrywanie zakłócane jest elektronicznie za pomocą „sputnika’, czyli rosyjskiej sondy znajdującej się na orbicie okołoziemskiej;
  http://politklubok.ru/blog/43050705806/Myi-byi-davno-snyali-na-video-rossiyskuyu-armiyu-v-Donbasse,-no-

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Dzień jak co dzień na Ukrainie, w prokuraturze obwodu czernichowskiego „petent” napadł z siekierą na naczelniczkę jednego z wydziałów, która w stanie cieżkim (z rana głowy) trafiła do szpitala. Furiat okazał się być „nałogowym pieniaczem”, który notorycznie od wielu lat składał skargi w prokuraturze;
  https://strana.ua/news/97841-stali-izvestny-podrobnosti-napadenija-zhitelja-chernihova-s-toporom-na-prokurora-.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.