Wojna domowa na Ukrainie 22.03.2018r.- 1119 dzień od nowego rozejmu.


Z ustaleń branżowego magazynu „Raport WTO” wynika, że umowa zakupu pierwszych dwóch baterii systemu „Patriot” dla Polski zostanie podpisana już za tylko za kilka dni, bo 28 marca.

Z punktu widzenia naszych zdolności obronnych oczywiście dobrze, że ta wielokrotnie przesuwana w czasie umowa na zakup amerykańskiego systemu obrony rakietowej „Patriot” zostanie wreszcie podpisana. Jednak ważniejsze od tego, czy rzeczywiście umowa ta zostanie podpisana, są trzy pytania dotyczące tego co ona właściwie obejmie, więc:

1. Co zamierzaliśmy pierwotnie kupić?

2. A co tak naprawdę kupimy?,

oraz

3. Co nam daje dla poprawy naszego bezpieczeństwa zakup systemu „Patriot” w konfiguracji zawartej w tej umowie?

A więc, odpowiadając na pytanie pierwsze, trzeba mieć świadomość tego, że umowa, która ma zostać podpisana 28 marca br. dotyczy tylko dostawy tzw. pierwszej fazy projektu. W jej ramach dostaniemy dwie baterie systemu „Patriot”– łącznie 16 wyrzutni oraz cztery radary i cztery stanowiska dowodzenia za kwotę 20 mld dolarów. Poza liczbą wyrzutni najważniejszy jest problem radarów, które niestety są tylko radarami kierunkowymi. Radary dookólne, które miały być tym co jest w modernizacji tego systemu najważniejszym elementem, i o których zakupie w pierwszej fazie programu „Wisła” zapewniał nas Macierewicz, a obecnie jego następca- Mariusz Błaszczak, niestety mogą trafić na wyposażenie naszej armii dopiero ewentualnie w drugiej fazie zakupów. Oczywiście jeśli będzie nas na nią stać.

Dlaczego te radary dookólne są tak ważne?

Otóż, chodzi o to, że ten rada identyfikuje cele w promieniu 360 stopni, zaś te które trafią do Polski widzą tylko cele w zakresie 180 stopni, na tym promieniu mogą je zwalczać.

Tak więc, nawet przy zakupie tylko tych dwóch baterii (16 wyrzutni) mając w zestawie radary dookólne, nasze zdolności obronne zwiększyły by się automatycznie o 100%.

Efekt tego jest taki, że dwie zakupione przez Polskę baterie „Patriot”, w odniesieniu do zwalczania klasycznych celów lotniczych, takich jak samoloty czy śmigłowce, będą stanowiły istotny wzrost potencjału obronnego polski. Natomiast w odniesieniu do zwalczania pocisków balistycznych zapewnią zdolność do obrony jednego lub maksymalnie dwóch celów punktowych. Taki np. jak amerykańska baza w Radzikowie lub Warszawa, ale tylko z jednego kierunku np. północnego wschodu, czyli na obwód kaliningradzki.

Ze sprawą radarów, związana jest również kwestia rakiet, bo te które my zakupimy mogą obsługiwać rakiety przestarzałego typu. Skokiem technologicznym jest dopiero nabycie supernowoczesnych pocisków „SkyCeptor” – co nota bene również obiecywał Macierewicz i potwierdził Błaszczak.

Problemem związanym z zakupem rakiet PAC-3MSE, w cenie 5-6 mln dolarów za sztukę, jest różnica w cenie zakupu ultranowoczesnych rakiet „SkyCeptor”, która wynosi max. 0,5 mln dolarów za sztukę.

Tak więc, w tym przypadku za zakup gorszych rakiet starszego typu zapłacimy aż 1,2 mld dolarów, a moglibyśmy wydać na nie- i to jako znacznie nowocześniejsze, tylko 0,1 miliarda dolarów. No, ale cóż, miliard dolarów w tą czy w tamtą, polskim patriotom nie sprawia żadnej różnicy, tym bardziej, że wydają oni nasze, a nie swoje, pieniądze.

W sumie, chociaż pewnie za kilka dni, rząd PiS zacznie chwalić się kolejnym sukcesem, jakim będzie podpisanie umowy na zakup „Patriotów”, to sprawa przedstawia się w ten sposób, że jest to de facto zrealizowanie około 25% obiecanek. Czyli za 25% tego, co nam tu przez dwa lata klarował Macierewicz, zapłacimy około 20 mld złotych (a więc 2/3 wszystkich na ten cel przeznaczonych pieniędzy)i na dalszą część wdrażania tego systemu, a jest ona w tym przypadku najistotniejsza i najbardziej kosztowna, nie będzie nas po prostu stać, bo na ten cel budżet wyasygnował tylko 30 mld złotych i kwota ta nie może zostać przekroczona. Nie może, bo nas na to nie jest stać, tym bardziej, że rok w rok musimy bulić 24 mld złotych za kluczowy program PiS, czyli „500+”.

Czy jest to więc sukces?

Jak sądzę, możemy tu tylko mówić o kolejnej porażce rządu PiS.

http://www.altair.com.pl/magazines/current?magazine_id=2,

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=24547.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby ukraińscy bojscy rozmieszczeni na donieckim odcinku frontu zaczęli się powoli uaktywniać.

I tak, już wieczorem, około 18:50 czasu lokalnego, żołnierze ukraińskich sił ATO, z kierunku miejscowości Lebiedyńskoje (na południowym odcinku frontu, na wschód od Mariupola), przeprowadzili przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatnika SPG, mało intensywny ostrzał odcinka pomiędzy Sachanką a Leninskoje. Na ostrzeliwany teren spadło około 4 min kaliber 120 mm i 6 min kaliber 82 mm, a także 4 granaty wystrzelone z SPG.

Łącznie, w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 3 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał nie spowodował żadnych strat.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, nadal ukraińscy żołnierze zachowywali warunki zawieszenia broni, i wzt. było tam spokojnie.

Poniżej jeszcze dwa raporty ukraińskie, obejmujące sytuację z ostatniej doby, udostępnione przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko cywilnej ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО
12 godz.

„Зведення Прес-центру штабу АТО станом на 18.00 21 березня 2018 року

У першу половину доби режим всеохоплюючого перемир’я на лінії розмежування сторін бойовиками НЗФ дотримувався. Станом на 18.00 обстрілів з боку сил російсько-окупаційних військ не зафіксовано.
Ситуація перебуває під контролем українських захисників. Наші воїни продовжують неухильно дотримуватися домовленостей стосовно повного припинення вогню”.
Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення Прес-центру штабу АТО за добу 21 березня 2018 року

Встановлене з опівночі 5 березня перемир’я, про що домовилася Тристороння контактна група, минулої доби дотримувалося у повній мірі. З боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано обстрілів по укріпленнях наших захисників.
Ситуація по всій лінії розмежування сторін надійно контролюється підрозділами сил АТО. Українські військовослужбовці суворо та неухильно дотримуються умов повного припинення вогню”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z awdiejewskiej strefy frontu:

I ze strefy przyfrontowej na ługańskim odcinku frontu, który wczoraj odwiedzili deputowani Rady Najwyższej ŁRL:

Oraz z rejonu trasy bahmudzkiej (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

60 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.03.2018r.- 1119 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem w ukraińskim parlamencie rozpoczeło sie „grillowanie” Nadieżdy Sawczenko, czyli głosowanie nad pozbawieniem jej immunitetu parlamentarnego, a nastepnie aresztowanie oraz postawienie przed sądem za ‚szykowanie zamachów oraz przewrotów”;
  https://strana.ua/news/131208-nadezhda-savchenko-novosti-22-marta-rada-obsuzhdaet-snjatie-neprikosnovennosti-i-arest-savchenko.html
  Warto by ukrobezpieka (SBU) zajęła się pozostałymi ‚wspólnikami” Sawczenko m.in,,,

  Polubione przez 5 ludzi

 2. We Lwowie banderowcy różnej masci przyleźli pod siedzibe rady miejskiej i domagają się by czerwono – czarna „flaga” OUN/UPA była wywieszana w mieście na równi z flagą państwową Ukrainy;
  http://www.unn.com.ua/ru/news/1721421-u-lvovi-aktivisti-piketuyut-ratushu-cherez-chervono-chorniy-prapor
  Z kolei w Kijowie banderowcy (głownie z OUN, czyli ‚Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów”) urządzili pikietę pod Ambasada Polski podczas której m.in „potępiali Piłsudskiego’, a także domagali sie od władz Ukrainy „usztywnienia” stanowiska wobec Polski;
  https://strana.ua/news/131251-oun-ustroila-mitinh-pod-posolstvom-polshi-22-marta.html
  ps. I takie to sa „sukcesy’ PiSowskiej „polityki jagiellońskiej”, czyli durnie z Warszawy im gaz (za darmo!!!), a hołota jeszcze drze papę. Czaputowicz, agencie hiszpański (!) natychmiast się ‚zameldować” w Ambasadzie Ukrainy w Warszawie i na kolanach prosić o wybaczenie Deszczycę!

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ciąg dalszy „dyplomatycznej wojny” pomiędzy Ukrainą a Węgrami. Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Elena Zerkał oskarżyła władze Węgier o „imperialne myślenie rodem z czasów Austro – Wegier w stosunku do Ukrainy;
  http://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2018/03/22/7079145/
  Dla przypomnienia, owo „imperialne myślenie” to chęć zagwarantowania mniejszosci węgierskiej na Zakarpaciu przysługujących im ZGODNIE Z OBOWIĄZUJĄC UKRAIŃSKA KONSTYTUCJĄ, którą z kolei narusza wprowadzana przez Kijów ‚reforma oświatowa”.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Nadieżda Sawczenko zatrzymana w budynku ukraińskiego parlamenty przez funkcjonariuszy SBU;
  >https://www.youtube.com/watch?v=tSHkfNjtAuE
  https://ria.ru/world/20180322/1517023542.html
  Wcześniej została oskarzona podczas posiedzenia parlamentu przez Prokuratora generalnego Łucenkę m.in o ścisłe zwiazki z ‚separatystami”, pokazał także nagranie które ma potwierdzać oskarżenia prokuratury wobec Sawczenko że miała szykować „zbrojny przewrót” w Kijowie ;
  https://www.politnavigator.net/lucenko-lokhanulsya-v-rade-trebuya-nemedlennogo-aresta-savchenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jest to ukryty haracz, którym pisowcy sądzą, że kupią sobie przychylność hegemona.

   A że pieniądze te są nam wyrwane z gardła to tych „patriotów” nie interesuje.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Ukraiński bloger Anatolij Szarij o tym jak wygląda obecnie „odremontowany” z wielką pompą i za duze pieniadze (podobno pozyskane na ten cel z Japonii!) most w „wyzwolonym) Starobielsku (obwód ługański pod kontrola Kijowa) oraz o wizycie „generalissimusa’ Poroszenki w Katarze, skąd ma na Ukraine trafiać skroplony gaz, podobno przez „gazoport” w polskim Świnoujściu (!) oraz przez Bosfor (poprzez port w ukraińskiej Odessie);
  >https://www.youtube.com/watch?v=KPm0rL-R-KI

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem w wywiadzie dla ukraińskiej stacji radiowej naczelnik Wydziału d/s walki ze zorganizowaną przestępczoscia ukraińskiej policji Walerij Kur przyznał że poziom przestepczości na Ukrainie przekroczył juz ten z czasów tuż po uzyskaniu niepodległosci przez Ukrainę, czyli z poczatku lat 90 – tych (okres ten jest przez Ukraińców bardzo źle wspominany). Stwierdził takze ze na Ukrainie w tej chwili nie ma takiej instytucji która z przestępczoscią mogłaby sobie poradzić, poniewaz brakuje, szczególnie w ukraińskich organach ścigania, prawdziwych profesjonalistów, a przeprowadzona na Ukrainie reforma policyjna faktycznie doprowadziła tylko do ‚sprymityzowania’ tej służby;
  https://strana.ua/news/131342-v-ubop-zajavili-chto-uroven-banditizma-v-strane-sejchas-bolshe-chem-v-likhie-90-e.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Głos w sprawie zatrzymania Nadieżdy Sawczenko zabrał sam „generalissimus’ Poroszenko który m.in podziekował ukraińskim ‚specsłużbom” za „przerwanie rosyjskiej operacji specjalnej pzreciwko Ukrainie” oraz stwierdził ze była ‚Bohaterka Ukrainy” (która nie chce zrezygnować z tego tytułu, nadanego jej własnie przez Poroszenkę) „chciała siać chaos i doprowadzić do zniszczenia ukraińskiego państwa”;
  https://strana.ua/news/131351-poroshenko-poblahodaril-sbu-i-hpu-za-razoblachenie-rossijskoj-operatsii-po-sejaniju-khaosa-delu-savchenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. A jednak nowa wojna (handlowa). Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie które wprowadza cła import towarów z Chin. Łączna suma jaka mogą z tego powodu stracić chińscy eksporterzy ma opiewać na 50 miliardów dolarów. Donald Trump miał oskarżyć przy tym że nieuczciwy handel prowadzony przez Chiny doprowadził do upadku 60 tys. amerykańskich przedsiębiorstw oraz o kradzież amerykańskiej własnosci intelektualnej, co doprowadzić miało do niekorzystnego dla USA bilansu handlowego z Chinami. Jednocześnie oskarżył o podobna „nieuczciwą politykę gospodarczą” UE oraz Koreę Płd, czyli państwo w obronie którego oficjalnie Waszyngton staje przed „agresją”z e strony Korei Płn. Warto tu także przypomnieć że strona chińska zapowiadała „stanowczą odpowiedź” jeżeli cła miały zostać wprowadzone…
  >https://www.telegraph.co.uk/news/2018/03/22/china-says-will-not-hide-trade-war-donald-trump-prepares-announce/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „Wyzwolony” Sewierodonieck, czyli „nieformalna” stolica obwodu ługańskiego pod kontrola w Kijowa. W jednej ze szkół dwójka „bojców ATO” (z ukraińskiej 10 Brygady) po udzieleniu lekcji „Jak obchodzić się ze znalezionymi ładunkami wybuchowymi” próbowała porwać i zgwałcić 16 – letnią uczennicę. Na szczeście nastolatka zaczęła krzyczeć przez co zbiegli sie nauczyciele oraz uczniowie. Jak zwykle w takich przypadkach ukraińskie dowództwo „zamiotło sprawe pod dywan”, a niedoszłych gwałcicieli już na drugi dzień „oddelegowano” z jednostki w trybie pilnym;
  http://infocenter-odessa.com/index.php?newsid=51460

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem ukraińscy eksperci polityczni przewidują że „sprawa Nadieżdy Sawczenko” może być „rozwojowa”, czyli mogą w nią zostać „włączeni” dwaj liderzy tzw. MICHOmajdanu parlamentarzyści z frakcji „Samopomoc” (burmistrza Lwowa Sadowego) ‚Semen Semenczenko” oraz Jegor Sobolew, a także inni opozycyjni wobec obecnych władz w Kijowie politycy;
  https://strana.ua/news/131393-podozrevaemymi-po-delu-savchenko-mohu-pojti-nardepy-podderzhivajushchie-saakashvili-.html
  Ps. Wielka Czystka w Kijowie się zaczyna…

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem w Zaporożu doszło do starć pomiędzy „weteranami ATO” a policja, po tym jak grupa „weteranów” wdarła się na salę posiedzen samorządu obwodu (rady obwodowej);
  https://www.061.ua/news/1989449
  Podobno poszło o to że „weterani ATO” poczuli się oszukani przy podziale ziemi w nagrodę za służbę w tzw. strefie ATO na Donbasie;
  https://rian.com.ua/incidents/20180322/1033536401/poyavilis-detali-zaporozhie-atoshniki.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Niech się cieszą ,że cos tam dostali- wielu ich kolegów „za zasługi” dostało działki 2 metry na 1metr szerokości…
   Cóż „weterany” nie zdobyły Donbasu ani Krymu więc i zabrakło działek dla zwycięzców. A samorządy na które przerzucono obowiązek same nie należą do bogatych.

   Polubione przez 4 ludzi

 12. Ciekawostka
  Zagraniczni inwestorzy lokuja cztery razy mniej środków na Ukrainie niż wynoszą przelewy ukraińskich gastarbeiterów z UE i FR.
  https://www.epravda.com.ua/news/2018/03/21/635200/
  I to właśnie ci nieznani szarzy pracownicy ratują ledwo dyszącą gospodarke naszego sąsiada. Niemniej nawet ich poświecenie nie zmieni radykalnie sytuacji o ile rządzacy na Ukrainie nie zaprzestaną swej polityki „po nas choćby i potop”.

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Narodowy Bank Ukrainy OFICJALNIE potwierdził, że wycofuje z obiegu monety 1, 2 5, 10 i 25 kopiejek (!). Reforma ma przynieść oszczędności dla budżetu. Jednocześnie zamiast banknotów 1,2 i 5 hrywien w obiegu mają pojawić się …monety o tym samym nominale.
  https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=66304215&cat_id=55838
  Komentarz: Jak widac inflacja na Ukrainie postępuję. Materiał z których były wytłaczane kopiejki był znacznie droższy od realnej wartości monet.

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o rozpracowaniu grupy przestępczej, która na zlecenie rosyjskich służb specjalnych dewastowała polskie i żydowskie miejsca pamięci na Ukrainie.
  http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ukraina-rozpracowano-grupe-ktora-dewastowala-polskie-miejsca,nId,2559955
  Komentarz: Pewnie członkami „rosyjskiej grupy wywiadowczej” sa byli „ATO-wcy” i członkowie batalionów ochotniczych. Władze w Kijowie zaczynają pacyfikacje opozycji, więc w końcu rozpocznie się aresztowywanie „nieznanych sprawców” niszczenia polskich, wegierskich i żydowskich miejsc pamięci.
  Neobanderowcom przypnie się łatkę „ruskich szpionów” i zdeskredytuje w oczach społeczeństwa. Istnieje tylko niebezpieczeństwo, że przyparte do muru „patrioty” zechcą rzeczywiście dokonac zbrojnego przejęcia władzy.

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Dla zainteresowanych niemiecki ‚Stern” o moście „którego nie ma” (wg Kijowa) czyli przeprawie w Ciesninie Kerczeńskiej, podobno nieoficjalnie nazywanej ‚Mostem Putina”;
  https://www.stern.de/digital/technik/freie-fahrt-auf-die-krim—putin-will-seine-riesenbruecke-im-mai-eroeffnen-7909784.html#mg-1_1521754404722
  Ps. Piszą ze wbrew wcześniejszym informacjom most ma zostać oddany do użytku już w maju tego roku, a nie w 2019…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.