Wojna domowa na Ukrainie 20.08.2018r.- 1170 dzień od nowego rozejmu.


„USA mają do dyspozycji pakiet sankcji, które mogą być użyte w celu wstrzymania budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu ‚Nord Stream 2’ po dnie Bałtyku”- poinformowała wczoraj (19 sierpnia) amerykańska gazeta „Wall Street Journal”.

Według amerykańskiej gazety, sankcje miałby być skierowane przeciwko firmom uczestniczącym w realizacji budowy „Nord Stream 2” oraz ewentualnie przeciwko finansującym ją bankom.

„Obecni i byli przedstawiciele władz USA twierdzą, że dyskutuje się o takich sankcjach i ich uruchomienie byłoby kwestią tygodni, ale dodają, że żadna taka akcja rychło nie nastąpi”– zaznaczono w „WSJ”.

Nie wyjaśniono jednak bliżej, kim są jej rządowi informatorzy.

W sierpniu ubiegłego roku, w reakcji na doniesienia o ingerencji Rosji w amerykańskie wybory, Kongres USA upoważnił prezydenta Donalda Trumpa do nałożenia sankcji na firmy i osoby fizyczne związane z budową gazociągu. Zdaniem kilku informatorów „WSJ”, można by było z tego skorzystać przy próbie zablokowania dalszej realizacji „Nord Stream 2”.

Jeden z przedstawicieli amerykańskiej administracji powiedział „WSJ”, że „ustalanie konkretnych przedsięwzięć karnych, w czym uczestniczą obok Białego Domu także Departament Stanu oraz ministerstwa handlu i energetyki, zbliża się do końca. Jedyną kwestią, której jeszcze nie rozstrzygnięto, jest to, czy sankcje mają dotyczyć tylko firm budujących gazociąg, czy również banków i innych instytucji zaangażowanych w jego finansowanie”– powiedział anonimowy urzędnik z Białego Domu. Dodał, że „przed ogłoszeniem sankcji Waszyngton wysłałby Unii Europejskiej stosowne ostrzeżenie”.

Według zaznajomionego z kulisami negocjacji europejskiego biznesmena branży energetycznej, którego cytuje „WSJ”, przedstawiciele konsorcjum budującego „Nord Stream 2” oświadczyli szefowi Biura Zasobów Energetycznych Departamentu Stanu Johnowi McCarrickowi, że pięć europejskich spółek oraz „Gazprom” wydały już na tę inwestycję 5,5 mld euro i nie zostanie ona wstrzymana nawet gdyby USA wprowadziły swoje sankcje.

Prawdopodobnie artykuł jaki się ukazał w „WSJ” jest właśnie takim pierwszym ostrzeżeniem Waszyngtonu wobec firm biorących czynny udział w realizacji projektu energetycznego „Nord Stream 2”. Zaś ta nagła aktywność jest wynikiem sobotniego spotkania w Berlinie Merkel-Putin. Usiłują w ten sposób storpedować dobrze ostatnio układające się stosunki niemiecko-rosyjskie. Czy to im się uda? Jak można sądzić, a na co zwróciła uwagę amerykańska gazeta „WSJ”, na projekt „Nord Stream 2” poszło już tak wiele pieniędzy, że uczestniczące w nim firmy zachodnie nie mają obecnie innego wyjścia, jak tylko doprowadzić go do pozytywnego finału. Przy okazji wychodzi na jaw amerykańska słabość, bo coraz większe rozprężenie wśród jego dotychczasowych sojuszników uderza również w światową pozycję Stanów Zjednoczonych. A co najważniejsze państwa, które stawiają obecnie opór amerykańskiej dominacji, nie są jakimiś mało istotnymi kraikami, tylko największymi gospodarkami świata. Dlatego też wyrwanie się ich spod kurateli amerykańskiej tym większą stratą będzie dla Stanów Zjednoczonych.

Na zakończenie dodam, że to ostrzeżenie wyartykułowane przez amerykańską gazetę „WSJ”, wobec sojuszników USA, rozpowszechnia, ku pokrzepieniu polskich serc, rządowa agencja informacyjna- PAP.

https://www.wsj.com/articles/u-s-opposition-to-pipeline-hangs-over-meeting-between-putin-and-merkel-1534582801,

https://www.tvp.info/33361903/usa-sankcje-wobec-rosji-uderza-w-gazociag-nord-stream-2,

.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na donieckim odcinku frontu, tym razem w ciągu minionej doby ukraińscy bojcy nieznacznie się uaktywnili. Co miało miejsce na południowym odcinku frontu donieckiego, gdzie 5 razy przeprowadzili oni ostrzał okolic Komiternowa i Leninskoje. Ostrzały prowadzone były z kierunku Talakowki i Szirokina , z tego rano o 11:08 oraz wieczorem i w nocy od 18:06 od 23:37, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny), granatników Ags-9 (3 granaty), RPG-7 (8 granatów) i AGS-17 (5 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej i broni snajperskiej.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał wsi Priszib przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (6 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (9 wystrzałów), a także różnego typu granatników ( 4 granaty RPG-7 i 29 granatów AGS-17)i broni maszynowej 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення на 07:00 20 серпня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 19 серпня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил була напруженою, проте залишалася цілком контрольованою.

Противник 20 разів відкривав вогонь по позиціях наших військ, важке озброєння не застосовувалося.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, а на окремих напрямках із озброєння БМП.

Ворожі обстріли здійснювалися по захисниках Кримського, Катеринівки, Луганського, Південного, Залізного, Зайцевого, Новоселівки Другої, Гнутового, Павлополя, Лебединського, Водяного, Широкиного. Також поблизу Катеринівки противник застосував озброєння БМП.

Упродовж поточної доби російські окупаційні війська з гранатометів та стрілецької зброї три рази обстріляли позиції українських захисників в районах населених пунктів Широкине та Лебединське.

Втрат серед особового складу Об’єднаних сил протягом минулої та цієї доби немає.

За даними української розвідки, двоє окупантів отримали поранення.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

53 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.08.2018r.- 1170 dzień od nowego rozejmu.

 1. I powrót na Ukrainę, gdzie w nocy w Charkowie uzbrojony mężczyzna wdarł sie do siedziby rady miejskiej i wdał sie w strzelaninę z przybyłymi na miejsce policjantami którzy go zastrzelili. Niestety przedtem zdołał zranić trzech ochroniarzy budynku oraz śmiertelnie postrzelić jednego z policjantów. Na razie nie sa znane motywy którymi kierował się „strzelec”;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4002436-poiavylos-vydeo-lykvydatsyy-strelka-v-kharkove
  https://strana.ua/news/156907-novosti-kharkova-vse-porobnosti-perestrelki-u-zdanija-merii-kto-takoj-dmitrij-kirienko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Z kolei w Czerniowcach 18 sierpnia jeden z radnych miejskich, pełniący funkcję sekretarza rady miejskiej, wchodził do gabinetu burmistrza…przez okno znajdujace sie na pierwszym pietrze („pomógł” sobie wysięgnikiem). Jak tłumaczył później był to skutek „zatrzaśnięcia się” cyfrowego zamka w gabinecie burmistrza;
  https://korrespondent.net/good_news/4002409-v-chernovtsakh-deputat-pronyk-v-meryui-cherez-okno

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem przypomniał o sobie niezawodny Dmytro Tymczuk, ten od słynnej frazy ‚bez ofiar (na froncie)”, czyli „потерь нет”. Tym razem Tymczyk ogłosił że na Donbasie siły prokijowskie w pełni „zamknęły” w „pierścieniu bezpieczeństwa’ miasto Toreck, które od lipca 2014 roku znajduje się pod kontrolą Kijowa (?!)
  https://korrespondent.net/ukraine/4002450-syly-oos-zamknuly-koltso-bezopasnosty-vokruh-toretska-tymchuk
  ps. Widać że tak się przyzwyczaili do tzw. kotłów że sami sobie zaczęli je robić 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Kolejne ekscesy w wykonaniu „ukropatriotów”, prawdopodobnie z neonazistowskiego ugrupowania :Korpus Narodowy” któremu „fuhreruje” były „dowódca” tzw. batalionu ochotniczego „Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy) Andrij Biłeckij. W ‚wyzwolonym” Mariupolu Obwód doniecki pod kontrola Kijowa) napadli i pobili uczestników „platformy artystycznej”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4002346-v-maryupole-napaly-na-uchastnykov-art-platformy
  Z kolei w Kijowie pobili grupę nastolatków których „przewinieniem” było to ze byli „źle ubrani” i mieli „kolorowe włosy”. Na to zdarzenie zareagowała jednak ukraińska wicepremier d/s eurointegracji Iwanna Kłympusz – Cyncadze która nazwała sprawców pobicia „draniami z naszywkami nacjonalistycznych organizacji”;
  https://strana.ua/news/156873-natsionalisty-rehuljarno-izbivajut-podrostkov-v-tsentre-kieva-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem jedna z czołowych „euromajdaniara”, a obecnie parlamentarzystka z frakcji ‚Front Ludowy” (byłego premiera Ukrainy Javeniuka) Tetiana Czornowoł, która znana jest również z wywoływania przez siebie awantur przez co kierowano ja na badania psychiatryczne (!) przeszxła szkolenie wojskowe, która ukończyła osiągajac stopień „porucznika wojsk artyleryjskich”. jak się mozna domyśleć wywołało to „niejednoznaczną” reakcje ukraińskich internautów, którzy m.in zdziwili się jak tak szybko po szkoleniu trwajacym 100 dni (!) można stać się oficerem i to tak „wyspecjalizowanej” formacji jaka jest artyleria;
  https://strana.ua/news/156858-tatjana-chernovol-lejtenant-artillerii-reaktsija-sotssetej-i-foto.html
  W obronie Czornowoł stanęła „weteranka ATO”, ukraińska „snajperka” działająca na Donbasie w ramach zbrojnej bandy Dmytro Jarosza, czyli tzw. Ukraińskiej Armii Ochotniczej, Ołena Biłozerska. W komentarzach pod jej wpisem ktoś zamieścił zdjęcia przedstawiajace „dowódcę” innej bandy z ATO, czyli Rusłana Oniszczenkę z tzw. Roty Specjalnej MSW Ukrainy „Tornado” (wcześniej tzw. batalion ochotniczy „Szachtiorsk”), obecnie przebywajacego w ukraińskim więzieniu;
  https://bilozerska.livejournal.com/1047174.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT z Rosji, gdzie Prezydent Władimir Putin ogłosił niezapowiedziany sprawdzian gotowosci bojowej rosyjskich sił zbrojnych w cześci Wschodniego oraz Centralnego okręgów wojskowych, a także w siłach powietrznych oraz powietrzno – desantowych. jak poinformował minister obrony FR Siergiej Szojgu, sprawdzian gotowosci bojowej ma związek z przygotowaniami do majacych sie niedługo odbyć dużych ćwiczeń wojskowych pod nazwą „Wostok-2018”;
  https://ria.ru/defense_safety/20180820/1526838474.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Z kolei doradca d/s bezpieczeństwa Prezydenta USA John Bolton, który ma 24 sierpnia pojawić się na paradzie z okazji Dnia Niepodległosci Ukrainy, nastepnie uda się do Genewy na spotkanie z Sekretarzem rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołajem Patruszewem. Jak miał poinformować Bolton tematem spotkania ma być „humanitarna sytuacja w Syrii oraz Iraku” oraz kwestia obecnosci Iranu w Syrii, co bardzo przeszkadza, jak wiadomo powszechnie, Izraelowi;
  https://strana.ua/news/156864-bolton-vstretitsja-s-patrushevym-v-zheneve.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • „tematem spotkania ma być „humanitarna sytuacja w Syrii oraz Iraku” oraz kwestia obecnosci Iranu w Syrii, co bardzo przeszkadza, jak wiadomo powszechnie, Izraelowi”- Izrael najchętniej sam chciałby tam być obecnym.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Nie jestem na chwilę obecną „na bieżąco” z Syria, ale wydaje mi się że od kiedy Rosjanie ustanowili „posterunki obserwacyjne” przy „okupowanych” wzgórzach Golan to skończyły się wtargnięcia i ostrzały ze strony ‚wielkiej tęczowej demokracji Bliskiego Wschodu”.

    Polubione przez 3 ludzi

    • Ja bym raczej skomentował, że od czasu ustanowienia tych rosyjskich posterunków, po uprzedniej likwidacji południowego zgrupowania al-Nusry przez wojska syryjskie, Izrael nie musi się obawiać, że ich „nusrańscy sojusznicy” zmienią drużynę i zaczną ostrzeliwać izraelską część Golanu (więc Bibi „osiągnął co chciał”).

     Polubione przez 3 ludzi

 8. Ciekawostka z Hollywood, czyli „Asia Argento została oskarżona o molestowanie. Aktorka zapłaci mężczyźnie”. Dla przypomnienia, Argento to ta osoba od której zaczeła sie „fala” oskarżeń o molestowanie w Hollywood i nie tylko (tzw. @metoo);
  https://naekranie.pl/aktualnosci/asia-argento-zostala-oskarzona-o-molestowanie-aktorka-zaplaci-mezczyznie-3445537
  https://www.telegraph.co.uk/films/2018/08/20/metoo-activist-asia-argento-reportedly-paid-sexual-assault-accuser/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Kolejny ‚skazany za niewinnosć” Ukrainiec w Rosji. To „ukroniewiniątko” zajmowało sie propagandą banderowskiego „Prawego Sektora’, uznanego za „organizację terrorystyczna oraz ekstremistyczną” i z tego powodu zakazaną na terytorium Rosji. Męzczyzna został zatrzymany w październiku 2017 roku na terytorium rosyjskiego obwodu rostowskiego;
  https://www.unian.net/politics/10230813-v-rossii-osudili-ukrainca-za-uchastie-v-publichnyh-akciyah-v-ukraine-napravlennyh-protiv-interesov-rf.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraińska codziennosć i kolejny trup przed blokiem mieszkalnym, tym razem w Enerhodarze (obwód zaporoski);
  http://en-news.com.ua/2018/08/18/v-energodare-na-lavochke-u-podezda-obnaruzheno-telo-foto-18/
  Z kolei w Dnieprze maja podobne problemy, choć na znacznie mniejszą skalę, co w Kijowie, czyli niedrożną kanalizację miejską, przez co mieszkańcy jednej z ulic co miesiąc maja pod oknami „jeziorka fekalne”;
  https://ukraina.ru/news/20180820/1020871933.html
  Plus odkryto kolejna rozlewnie „lewego alkoholu” tym razem w Odessie, gdzie zabezpieczono ponad 7000 litrów „chrzczonej horiłki”;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4002579-v-odesse-obnaruzhyly-podpolnyi-tsekh-po-yzghotovlenyui-alkoholia

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Haniebna zdrada’ w obwodzie rówieńskim, gdzie 7 sierpnia w jednej z miejscowości uroczyście uczczono…100 lecie śmierci członków rosyjskiej rodziny carskiej (!) Uroczystość w której m.in wzieło udział około 600 dzieci, miał zorganizować Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego;
  https://korrespondent.net/ukraine/4002575-v-rovenskoi-oblasty-provely-festyval-pamiaty-rossyiskoho-tsaria
  Ps. Już niedługo rozniesie się jak Ukraina długa i szeroka, gromkie „Cara i wódki nam dajcie!”…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana.ua” o tym ze cześć „szlaków przemytniczych”, którymi przerzucani są do Europy nielegalni imigranci jest kontrolowana przez ukraińska przestępczość zorganizowaną (z ros. „wory w zakonie”). I nie chodzi o „przerzuty’ przez terytorium Ukrainy, ale właśnie poprzez „szlaki morskie”, pomiedzy Turcja, a Grecją;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/156423-kak-ukraintsy-zarabatyvajut-na-perepravke-nelehalov-v-evropu-i-sadjatsja-v-tjurmu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij przypomina sylwetkę Mykoły Arsenycza, bandyty z tzw. Słuzby Bezpeky UPA, hitlerowskiego kolaboranta i zbrodniarza odpowiedzialnego nie tylko za mordy na Żydach i Polakach, ale także za likwidacje „nieprawomyślnych” Ukraińców, którego teraz na „wolnej i demokratycznej’ Ukrainie kreuje sie na „heroja” oraz stawia się mu pomniki;
  >https://www.facebook.com/eduard.dolinsky/posts/2070076816357709

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Tymczasem „generalissimus” Poroszenko już wydzwaniał do ‚Adolfiny’ żeby od niej „wycyganić” o czym konferowała podczas spotkania z Putinem. Oficjalnie miał rozmawiać o kolejny spotkaniu w ramach tzw. formatu normandzkiego (na „poziomie” szefów MSZ), o „misji pokojowej ONZ” na Donbasie oraz o uwolnieniu Ukraińców przebywających w rosyjskich więzieniach (wg Kijowa ‚więźniów politycznych”);
  https://strana.ua/news/156970-kantsler-frh-anhela-merkel-i-prezident-ukrainy-petr-poroshenko-pohovorili-po-telefonu-o-rezultatakh-perehovorov-s-vladimirom-putinym.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert poradził Ukrainie by ‚zmodernizowała swoją siec przesyłu gazu” bo tylko w ten sposób może zachować status „kraju tranzytowego” poprzez który gaz z Rosji trafia do UE, skad Ukraina ma wziąć na to pieniądze już nie powiedział. Nie zdradził także szczegółów niemieckiej kanclerza Angeli Merkel z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem które odbyły sie ostatnio w niemieckim zamku Meseberg;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-economy/2521211-berlin-sovetuet-kievu-sozdat-uslovia-dla-dolgosrocnogo-tranzita-gaza.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. „Szymon Słupnik” wersja ukraińska, czyli w obwodzie dniepropietrowskim na słup trakcji kolejowej z nieznanych powodow wlazł mężczyzna. Na szczęście przybyłym na miejsce pracownikom słuzb specjalistycznych i kolejowych udało sie go bezpiecznie sprowadzić na ziemię:
  https://strana.ua/news/156998-spasateli-snjali-so-stolba-kontaktnoj-seti-elektropoezdov-vneshne-zdorovoho-muzhchinu.html
  Dla wyjaśnienia, kto to „Szymon Słupnik”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Symeon_S%C5%82upnik_Starszy

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.