Wojna domowa na Ukrainie 9.11.2018r.- 1250 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraina pogodziła się z perspektywą powstania kontestowanego przez nią gazociągu ‚Nord Stream 2’, ale zamierza na drodze arbitrażu domagać się od Rosji miliardowych odszkodowań za utracone wpływy z tranzytu” napisano w czwartkowym (8 listopada) wydaniu niemieckiej gazety „Tagesspiegel”.

Informacje o tym fakcie przekazał gazecie Jurij Witrenko- dyrektor komercyjny Naftohazu, który uważa, że perspektywy na dalsze utrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu ziemnego przez ukraińskie terytorium „nie są bardzo dobre”. Czyli są mało prawdopodobne. A nawet wykluczone.

Poza tym- jak wynika z treści artykułu- Witrenko jest zdania, że projekt rurociągu ma poparcie nie tylko rządu Niemiec, ale również współudział wielu europejskich przedsiębiorstw, do którego doszło- jego zdaniem „dzięki nieukrywanej korupcji”. Jak jednak zaznacza niemiecki „Tagesspiegel”, przedstawiciel władz „Naftohazu” nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie swoich słów. Czyli krótko mówiąc pomówił firmy biorące udział w projekcie „Nord Stream 2”, jak i rząd Niemiec- co już nie tylko jest haniebne, ale również karalne. Zobaczymy, czy któraś z pomówionych publicznie stron, wystąpi do „Naftohazu” o odszkodowanie z tytułu naruszenia ich dóbr?

Zdaniem Witrenki, powodzenie „planu A”, czyli powstrzymania budowy „Nord Stream 2„, nie jest prawdopodobne, dlatego trwają przygotowania do awaryjnego „planu B”, gdy już rozpocznie się eksploatacja gazociągu. „Gdy to nastąpi, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że nie będzie już wcale tranzytu przez Ukrainę”, ujawnił i uzasadnił plany ukraińskiego „Naftohazu”– Jurij Witrenko.

Kiedy nastąpi ten moment, to „Naftohaz” zamierza pozwać rosyjski koncern „Gazprom”, zaangażowany w budowę „Nord Stream 2”, przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie o wypłatę 12 mld euro w ramach odszkodowania za utracone wpływy z tranzytu.

Ciekawe dlaczego wzt. nie pozwie innych firm biorących udział w projekcie jak i odbiorców tego gazu?

Witrenko odniósł się także do słów kanclerz Angeli Merkel, która wielokrotnie zapewniała, że działa na rzecz udzielenia gwarancji Ukrainie w sprawie utrzymania statusu kraju tranzytowego. Te obiecanki Witrenko skwitował retorycznym pytanie,: „a co to znaczy gwarancje?”.

„Nie mamy żadnego podpisanego kontraktu. A nawet gdybyśmy go mieli, to umowa podpisana z Rosjanami jest niewiele warta”– wyjaśnił problem, Witrenko.

Obecnie obowiązująca między Ukrainą a Rosją umowa na tranzyt wygasa w 2019 roku. Krótko potem uruchomiony ma zostać nie tylko „Nord Stream 2”, którego planowana przepustowość ma wynosić 55 mld m sześc. rocznie, ale też gazociąg „Turecki Potok”– o przepustowości 35 mld m sześc., którym rosyjski gaz ma płynąć przez Turcję do Europy.

„Łącznie oba te rurociągi dają przepustowość 90 mld m sześc, co odpowiada ilości gazu transportowanej obecnie przez terytorium ukraińskie”
– zaznacza „Tagesspiegel”.

„Tagesspiegel” przypomniał, że w lutym br. sztokholmski Trybunał orzekł na korzyść Ukrainy w jej sporze z „Gazpromem”.

Jak informował wówczas „Naftohaz”, ukraińskiemu koncernowi „przyznane zostało 4,63 mld USD odszkodowania za to, że ‚Gazprom’ nie dostarczył uzgodnionej ilości gazu do tranzytu”. Jako, że wcześniej Trybunał w Sztokholmie orzekł, że „Naftohaz” ma spłacić „Gazpromowi” zadłużenie za dostawy gazu, w związku z czym ostatecznie ukraińskiemu przedsiębiorstwu należy się 2,56 mld USD. Orzeczenie to zamknęło ciągnący się od 2014 roku spór.

W grudniu 2017 r. sztokholmski sąd odrzucił roszczenia „Gazpromu” dotyczące zasady take or pay (konieczność zapłaty za gaz nawet bez odbioru surowca). „Naftohaz” uzyskał ponadto decyzję o 10-krotnym zmniejszeniu przyszłych obowiązkowych dostaw gazu z Rosji i decyzję w sprawie jego ceny w 2014 roku. Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie uznał wtedy także za nieważne zapisy w kontrakcie gazowym między Ukrainą i Rosją i nakazał ich dostosowanie do standardów rynkowych. Orzekł również, że „Naftohaz” nie musi także płacić „Gazpromowi” za surowiec dostarczany na obszary na wschodzie kraju, a więc odbierany przez separatystyczne Republiki w Donbasie. Czym pośrednio przyznał, że nie podlegają one jurysdykcji władz centralnych w Kijowie.

W świetle artykułu jaki ukazał się wczoraj w „Tagesspiel”, ciekawe jest, czy nieprzedłużenie umowy przez „Gazprom”, na tranzyt do Europy Zachodniej swego gazu, również podlega jurysdykcji Trybunałowi w Sztokholmie? Bo jakże można zmusić, a tym bardziej żądać odszkodowania od kogoś, kto nie chce zawrzeć umowy?

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (6 min) i 82 mm (2 miny) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i MBP-2 (łącznie 124 wystrzały), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (40 wystrzałów), a także granatników; AGS-17 (69 granatów), SPG-9 (11 granatów) i RPG-7 (7 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 19 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był w godzinach, od 11:30 do 22:30, w rejonie Gorłówki (Zajcewao, Dolomitnoje, osiedle Gołmowski oraz tereny kopalń im „Gagarina” i im. „Izotowa”), Doniecka (Jasinowata, Wasilewka, Mineralnoje, Kasztanowoje, Krótaja Bałka, Spartakus oraz na obrzeżach Doniecka, w okolicy „Volvo-Center” i osiedla kopalni „Trudowska”, a poza tym w okolicy Łozowoje, Sataromichajłowki i Aleksandrowki), zaś na południowym odcinku frontu w rejonie Leninskoje. W wyniku tych ostrzałów, na terytorium DRL spadło 279 pocisków, wobec 100 z dnia poprzedniego. Jak widać, nie tylko zwiększyła się ilość ostrzału, w odniesieniu do poprzedniej doby, ale również ich natężenie, szczególnie w odniesieniu do broni lekkiej o średnim i małym kalibrze.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (18 min) i 82 mm (4 miny) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (4 wystrzały), a także granatników; AGS-17 (15 granatów) i SPG-9 (6 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był z kierunku; Krimskoje, Zołotoje-4 , Swietłodarska i Ługańskoje, w stronę Frunzego, Mariewki (Zołotoje-5), Łozowoje i Kalinowki.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min

„Ранкове зведення на 07:00 09 листопада 2018 року.

Вчора, 8 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 14 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. 4 з них – із застосуванням озброєння, забороненого Мінськими угодами.
Ворог здійснював обстріли наших оборонних укріплень в районах населених пунктів Кримське, Новолуганське, Піски, Опитне, Мар’їнка, Славне, Красногорівка, Старогнатівка, Чермалик, Павлопіль та Лебединське.
Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, з мінометів калібру 120 мм, ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу Новолуганського. Таку ж зброю, тільки 82-го калібру, загарбники застосували неподалік Павлополя та Кримського. Саме біля останнього окупанти проявили найбільшу вогневу активність.
Внаслідок бойових дій поранення дістали 2 військовослужбовці Об’єднаних сил.
Сьогодні, 9 листопада, ворожих обстрілів не зафіксовано.
За даними розвідки, протягом минулої доби, одного російського окупанта було знищено, санітарні ж втрати противника складають 11 осіб.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku, jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu Mariewki (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.11.2018r.- 1250 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, O SKALI PRZEMYTU BRONI I AMUNICJI JAKI TRWA ZE STREFY TZW. OPERACJI ZJEDNOCZONYCH SIŁ NA DONBASIE DO „CENTRALNYCH REGIONÓW UKRAINY” . Ukromedia informują ze w okolicy „wyzwolonego” Sewierodoniecka (obwód ługański pod kontrola Kijowa) odkryto „schron” w ktorym znajdowało sie PIĘC TON (!) najróżniejszego uzbrojenia oraz amunicji, w tym m.in setki granatów bojowych, pociski do wyrzutni, a takze miotacze ognia (zdjęcia i filmik w linku);
  https://korrespondent.net/ukraine/4030889-s-donbassa-pytalys-vyvezty-piat-tonn-oruzhyia

  Polubione przez 5 ludzi

 2. I pierwsza dawka UKROSZAJBY na dzisiaj, czyli przedstawiciel Ukrainy w podgrupie ds. bezpieczeństwa w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku Jewhen Marczuk w udzielonym przez siebie wywiadzie opowiadał że za ostatnie konflikty Kijowa z Budapesztem oraz warszawa odpowiadają rosyjskie „specsłużby”;
  https://www.radiosvoboda.org/a/news-marchuk-rosiyski-spetssluzhby/29589999.html
  Ps. Podsumowują, według „toku myslenia” Marczuka, rosyjskie „specsłużby” mają większosc w ukroparlamencie, poniewaz to w nim uchwalono „reforme oświatową” która spowodowała konflikt Kijowa z Budapesztem. Kontroluja także ukroIPN który raz za razem wywołuje konflikty (na tle „polityki historycznej”) pomiedzy Kijowem,a Warszawą…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Gościnne występy” tym razem ukraińskich turystów, kórzy wywołali karczemnąawanture w samolocie lecacym z egipskiego kurortu Szarm el – Szejk tak ze musiałon „awaryjnie” lądowac na lotnisku w Kairze;
  https://strana.ua/news/170487-ukrainskie-turisty-ustroili-draku-na-bortu-lajnera-kiev-sharm-el-shejkh-samolet-ekstrenno-sel-v-aeroportu-kaira.html
  Z kolei na lotnisku w tureckim Stambule zatrzymano obywatelkę Ukrainy ktora przyleciała z Brazylii z 2 kg kokainy w bagazu;
  https://strana.ua/news/170486-v-aeroportu-stambula-arestovali-ukrainku-s-initsialami-yb-kotoraja-vezla-iz-brazilii-dva-kilo-kokaina.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem na Ukrainie zaatakowano kolejnych społecznych aktywistów. Tym razem w Kijowie SBUsznicy (podobno w liczbie ok. 20) wtargnęli do siedziby pozarządowej organizacji ‚Bracia”, jak tłumacza sami członkowie organizacji powodem”nalotu” było to że m.in mieli odwage świetowac publicznie 75 rocznicę wyzwolenia Kijowa spod hitlerowskiej okupacji;
  https://strana.ua/news/170499-v-kvartirakh-liderov-obshchestvennoj-orhanizatsii-bratja-prokhodjat-obyski.html
  https://strana.ua/news/170504-stali-izvestny-podrobnosti-obyska-v-kvartirakh-liderov-obshchestvennoj-orhanizatsii-bratja.html
  Dla zainteresowanych, o samej organizacji;
  http://brattya.kiev.ua/uk/pro-nas

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukromedia informują ze od sierpnia tego roku Specjalna Antykorupcyjna Prokuratura „zbierała materiały”
  (czyzby tzw. kompromat?) na premiera Ukrainy i pozostałych członków kijowskiego rządu;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2018/11/9/642476/
  A tymczasem sam Hrojsman ma „twardy orzech do zgryzienia’, czyli „wydzielenie” z budżetu na 2019 rok państwowemu koncernowi ‚Naftohaz” 230 miliardów hrywien, o które ten „prosi” by „załatać dziurę” wynikła w jego finansach z powodu ulg w opłatach za gaz jakie, w dalszym ciągu, mają Ukraincy. Jednocześnie „Naftohaz” poinformował ze jeżeli nie otrzyma owej sumy to moze dojśc do ‚zerwania” sezonów grzewczych w latach 2019 – 2020. Co ciekawe ukromedia przypomniały że jeszcze pod koniec października dyrektor ‚Naftohazu” Witrenko zapewniał że jego koncern nie „prosi” rzadu o żadne 230 mld, a pojawiające się na ten temat „njusy’ nazwał ‚dezinformacja”;
  https://strana.ua/news/170482-u-hrojsmana-podtverdili-chto-naftohaz-prosit-iz-hosbjudzheta-230-milliardov-hriven-inache-tepla-ne-budet.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT odnośnie naszej najnowszej historii, czyli o „dyktaturze’ gen. Jaruzelskiego;
  https://konserwatyzm.pl/luma-krytykujcie-gen-jaruzelskiego/
  Cytat ‚Wojciech Jaruzelski osobiście był uczciwym człowiekiem i żadnego większego majątku po sobie nie zostawił. Ta jego tzw. willa to, porównując do posiadłości obecnych bonzów partyjnych, skromny podlaski domek nad Bugiem. Za 10 lat straty dla Polski, za wlanie się szerokim nurtem obcych interesów do kraju, za kapitalizm kompradorski, za potworka w postaci obecnej demokracji, za… Jest za co krytykować, ale nie za dyktaturę, której faktycznie Wojciech Jaruzelski nie zbudował. Być może dlatego, że był człowiekiem bojowym czyli wszystkiego się bał – jak pisał śp. Kisiel”

  Polubione przez 5 ludzi

  • Jaruzelski to był ciężki przypadek, ale …. mimo to należy mu się szacunek, pomimo jego słów, że socjalizmu będzie bronił jak niepodległości. Jak się w ostateczności okazało socjalizmu nie obronił tak jak i niepodległości.

   Pozdrawiam

   Polubione przez 3 ludzi

 7. A tutaj jak „agenci Kremla” powodują niesnaski między Polską a Ukraina.

  2019 będzie rokiem pamięci Ukraińców deportowanych z Polski do ZSRR – postanowiła w czwartek Rada Najwyższa (parlament) w Kijowie. W przyszłym roku obchodzona będzie 75. rocznica początku ich wysiedleń.
  Deportacja przeprowadzona w latach 1944-1951 przez totalitarne reżimy Polski i Związku Radzieckiego jest jednym z najbardziej tragicznych następstw drugiej wojny światowej – oświadczyli autorzy uchwały.
  https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ukraina-2019-bedzie-rokiem-ukraincow-deportowanych-z-polski,nId,2655763

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT światowe, czyli „międzynarodowa izolacja” Rosji. W Moskwie z wizytą pojawił się generał Chalifa Haftar jeden z „liderów” ( z ang. warlord) podzielonej pomiedzy zwalczające się nawzajem ugrupowania Libii, który m.in spotkała sie z szefem rosyjskiego resortu obrony generałem Szojgu. Dodatkowo tydzień wczesniej w Moskwie miał się pojawc inny libijski „lider” dr Aref Ali Nayed pretendujący na stanowisko ‚prezydenta” Libii. Wygląda więc na to że przy pomocy Rosji może byc „konstruowany” nowy libijski rząd „zgody narodowej” który wreszcie połozyłby kres anarchii w Libii jaka powstała po tym jak została ona ‚wyzwolona” przez tzw. opozycję przy pomocy Zachodu;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4569102.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Coś pozytywnego…

  Polacy we Lwowie zebrali się w piątek na Cmentarzu Janowskim, gdzie obchodzili Dzień Zaduszny. Po uroczystej mszy odsłonięto pomnik nagrobny Stefana Grabińskiego – przedwojennego pisarza, klasyka literatury grozy, nazywanego też twórcą horroru kolejowego. Zgodnie z tradycją polscy lwowiacy modlili się za wszystkich zmarłych oraz za dusze pokutujące w czyśćcu.
  https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,polacy-we-lwowie-odslonili-nagrobek-klasyka-stefana-grabinskiego,2189.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Podczas wizyty prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki w Turcji podpisana została umowa, dotyczącą dostaw bezzałogowców taktycznych Bayraktar TB2 dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Jest to efekt trwających od około dwóch lat negocjacji, których tematem była m. in. możliwość lokalizacji produkcji tych maszyn
  w należących do koncernu Ukroboronprom zakładach Antonowa w Kijowie.
  https://www.defence24.pl/tureckie-taktyczne-drony-dla-ukrainy

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Wywiad z Panem Edwardem Bieniem działaczem Polskiego Stowarzyszenia Kresowian, który dzieciństwo spędził w Otynii w województwie stanisławowskim (dziś Iwano-Frankiwsk), a życie poświęcił upamiętnieniu ukraińskich zbrodni na Polakach oraz dziejów polskich Kresów Wschodnich.
  Z uwagi na dość brutalne zdjęcia i opisy lektura zalecana tylko dla dorosłych.
  http://weszlo.com/2018/10/13/zakopywano-zywcem-ziemia-jeszcze-sie-ruszala/

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Nadal cicho w sprawie zniszczenia polskich nagrobków na Ukrainie za to nasze kochane władzunie klepią po plecach urzędników z Kijowa

  Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch omówił w piątek współpracę wojskową Polski z Ukrainą podczas rozmów w Kijowie z ministrem obrony tego kraju Stepanem Połtorakiem.
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1289533,ukraina-szef-bbn-spotkal-sie-w-kijowie-z-ministrem-obrony-poltorakiem.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Tymczasem eurokomisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn „poczuł sie rozczarowany” i poinformował ze Kijów nie otrzyma 50 mln euro w ramach projektu unijnego ‚Reformy za inwestycje” ponieważ nie wypełniła stawianych jej warunków;
  https://strana.ua/news/170560-ukraina-ne-vypolnila-tri-uslovija-dlja-poluchenija-50-mln-evro-v-ramkakh-kontrakta-reformy-radi-investitsij-khan.html
  Hahn zażądał także by władze Ukrainy do ‚znalezienia i ukarania zleceniodawców”, zakończonego śmiercią, ataku na aktywistkę z Chersonia Katerinę Handziuk;
  https://strana.ua/news/170600-evrokomissar-khan-trebuet-ustanovit-zakazchikov-ubijstva-ekateriny-handzjuk-iz-khersona.html
  I jeszcze w temacie „UE – Ukraina”, Komisja Europejska w opublikowanej na swojej stronie analizie, stwierdziła m.in że władze w Kijowie zamiast postępu w proeuropejskich reformach, „zaliczyły” regres w reformie ukraińskiego sądownictwa oraz w sferze walki z korupcją, a nawet ZUPEŁNY BRAK ZWALCZANIA KORUPCJI NA NAJWYŻSZYCH SZCZEBLACH;
  https://strana.ua/news/170572-evrokomissija-opublikovala-otchet-o-vypolnenii-ukrainoj-uslovij-sohlashenija-ob-assotsiatsii-s-es.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. W stolicy Ukrainy, w pobliżu Majdanu Niezależnosci pojawiły się tymczasem bilbordy, jakoby „autorstwa” Partii Regionów byłego prezydenta Janukowycza, na których owo ugrupowanie ostrzega ze upomni się o „swoich” którzy obecnie są członkami proprezydenckiego „Bloku Poroszenki”. Dziennikarze przypomnieli w związku z tym że, aż 22 % deputowanych samorzadów oraz 12 % parlamentarzystów z nadania „Bloku Poroszenki” to byli członkowie „Partii Regionów” Janukowycza;
  https://strana.ua/news/170552-v-tsentre-kieva-nedalko-ot-majdana-pojavilis-provokatsionnye-bordy-o-bpp.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Tymczasem przed zbliżajacym się w Warszawie Marszem Niepodległości Ambasada Ukrainy w Polsce rozsiewa „informacje” ze demonstrację chcą zakłócić „polscy prowokatorzy [z ruchów radykalnych] udajacy Ukraińców”. Prawdopodobnie chodzi o informacje że na demonstracji zamierzaja się pojawić „członkowie ukraińskich ruchów banderowskich i neonazistowskich”, a strona ukraińska wiedząc jak takie osoby postrzegane sa przez ‚zachodnich partnerów” chce po prostu od nich „umyc ręce”;
  https://strana.ua/news/170637-v-den-nezavisimosti-polshi-ukraintsev-predupredili-o-vozmozhnykh-provokatsijakh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. W temacie masowego rozkradania tego co znajduje sie na wyposażeniu ukraińskich sił zbrojnych. Ukromedia informują że w magazynach w obwodzie żytomierskim funkcjonariusze organów ścigania znaleźli 84 silniki do czołgów T-72 i prawie 3,5 tys. skrzyń z amunicją pozyskanych w drodze przestępstwa, czyli wyłudzenia poprzez fikcyjne firmy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4031198-v-zhytomyrskoi-oblasty-obnaruzhyly-sklady-s-pokhyschennym-voennym-ymuschestvom

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Dla zainteresowanych, w związku z zatrzymaniem w czeskiej Pradze ukraińskiego parlamentarzysty próbującego kupic „prezent dla matki” za podrobione euro, w ukromediach przypomniano inne ekscesy ukraińskich polityków za granica. Jest m.in reportaż o tym jak w 2009 roku obecny Prokurator Generalny Ukrainy Łucenko, a wówczas szef MSW Ukrainy „spity jak bela” (w towarzystwie 19 – letniego syna) urządził awanturę na lotnisku w niemieckim Frankfurcie nad Menem;
  https://korrespondent.net/ukraine/4031209-ny-odyn-lozovoi-skandaly-ukraynskykh-polytykov-za-hranytsei

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Tymczasem „tęczowy lider” Partii radykalnej Ołeh Laszko zorganizował w ukraińskim parlamencie protest przeciwko „gazowemu terroryzmowi” ze strony władz w Kijowie, czyli masowemu odcinaniu od ogrzewania ukraińskich miejscowości których nie stać na zapłacenie za gaz, potrzebny jako paliwo dla kotłowni. Laszko wymienił także niektóre z miast (wraz z liczbą mieszkańców) ‚skazanych na zamarznięcie”;
  „Город Павлоград – 108 тысяч жителей без тепла и газа, город Северодонецк – 106 тысяч жителей без тепла и газа, город Смела – 68 тысяч жителей без тепла и газа, город Кропивницкий (Кировоград – ред.) – 226 тысяч жителей без тепла и газа, город Кривой Рог – 634 тысячи жителей без тепла и газа, город Шепетовка – 42 тысячи жителей без тепла и газа”
  https://www.politnavigator.net/v-rade-panika-sotni-tysyach-ukraincev-zamerzayut-v-svoikh-kvartirakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.