Wojna domowa na Ukrainie 10.11.2018r.- 1251 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odrzucił wczoraj (9 listopada) dymisję prokuratora generalnego Jurija Łucenki.

„Prezydent odrzucił podanie prokuratora generalnego (o dymisję- dopisek mój), ponieważ Jurij Łucenko otrzymał wotum zaufania w parlamencie”– przekazały służby prasowe kancelarii prezydenta agencji informacyjnej, Interfax-Ukraina.

Prokurator generalny Jurij Łucenko, wyraził gotowość ustąpienia w związku z oskarżeniami o bezczynność organów ścigania w śledztwie ws. ataku na aktywistkę z Chersoni, Katerynę Handziuk. Oczywiście jego dymisja była odpowiedzią na naciski Zachodu, aby jak najszybciej rozwiązać sprawę i postawić przed sądem sprawców napaści- zakończonej śmiercią Kateryny Handziuk.

Interfax-Ukraina przypomniała, że po oświadczeniu Łucenki w sprawie dymisji odbyło się w parlamencie wstępne głosowanie w tej sprawie. I tak, jego dymisję poparło tylko 38, a przeciwko było 116 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej. Co w sumie i tak nie dawało nawet 50% ogólnej liczby deputowanych Wierchownej Rady. Co już było znamienne.

Łucenko odpowiadając we wtorek- 6 listopada- na pytania parlamentarzystów o sprawę Handziuk, która zmarła dwa dni wcześniej- z powodu powikłań po rozległych oparzeniach, oświadczył, że gotów jest odejść ze stanowiska.

Kateryna Handziuk była aktywistką, dziennikarką oraz doradczynią mera Chersonia- miasta na południu Ukrainy. 31 lipca została ona zaatakowana kwasem w bramie swojego domu przez- jak zwykle to bywa na Ukrainie- „nieznanych sprawców”. Po ataku leczono ją przez trzy miesiące w kijowskim szpitalu, gdzie przeszła tam kilka skomplikowanych operacji.

Jak twierdzą bliscy Handziuk, przyczyną napadu było to, że opisywała na Facebooku nadużycia lokalnej policji oraz afery korupcyjne na południu Ukrainy.

Prezydent Poroszenko zapewnił we wtorek, że zleceniodawcy napaści na działaczkę zostaną ustaleni i ukarani.

Jednak przy jaskrawym nieradzeniu sobie prokuratury z walką z przestepczością, wiceprzewodnicząca parlamentu Iryna Heraszczenko, która należy do ugrupowania prezydenckiego, oświadczyła, że rządząca koalicja nie poprze dymisji Jurija Łucenki.

W poniedziałek o ustąpienie Łucenki i szefa MSW Arsena Awakowa zaapelowało ponad 70 ukraińskich organizacji pozarządowych. We wspólnym oświadczeniu napisały one, że są oni winni są sabotażu reformy organów ścigania, co prowadzi do bezkarności sprawców napaści na aktywistów społecznych.

Również wspólną odezwę do władz Ukrainy wystosowały jeszcze w październiku, w tej bulwersującej sprawie, międzynarodowe organizacje Amnesty International, Human Rights Watch, Freedom House i Frontline Defenders.

O szybkie ustalenie i skazanie sprawców. a także zleceniodawców napaści na Handziuk apelowały również ambasady państw zachodnich: USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Kanady.

Oczywiście nasze władze i organizacje zajmujące się ujawnianiem łamania praw człowieka, w sprawie Handziuk, nie zabrały głosu nabierając wody w usta. Jedynie media niepubliczne, bardzo zdawkowo, i najczęściej stronniczo poinformowały o śmierci Kateryny Handziuk. Nie poruszając zresztą problemu panującego obecnie na Ukrainie bezprawia.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w godzinach, od 05:50 do 23:00, 22 razy naruszyli warunki rozejmu. W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło tylko 85 pocisków (wobec 279 z dnia poprzedniego). A więc pomimo wzrostu liczby incydentów zbrojnych, natężenie prowadzonego ostrzału ze strony ukraińskiej było względnie niewielkie- pomimo użycia haubicy kaliber 152 mm.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm (4 pociski, które spadły w rejonie „Volvo-Center” na obrzeżach Doniecka), moździerzy kaliber 82 mm (23 miny), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (25 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (20 granatów), SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (3 granaty), a także opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (9 wystrzałów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzeliwane były tylko, rejon Doniecka („Volvo-Center”, lotnisko, wieś Żabiczewo, osiedle Trudowskie oraz Spartakus, Krótaja Bałka, Jasinowata i Aleksandrowka). Natomiast na południowym odcinku frontu ostrzał przeprowadzono łącznie tylko 4 razy w kierunku Sachanki i Leninskoje.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze 4 razy naruszyli warunki rozejmu prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (10 min) oraz moździerza 82 mm (18 min), a także granatnika SPG-9 (19 granatów) i broni maszynowej,w tym ciężkiej, z kierunku; Ługańskoje, Nowotoszkowskoje, Swietłodarska i Krimskoje, w stronę; Łogwinowa, Donieckiego, Łozowoje i Żiełoboku.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 10 листопада 2018 року.

Упродовж минулої доби, 9 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 9 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. Тричі противник застосував озброєння, заборонене Мінськими угодами.
Ворог здійснював обстріли наших оборонних укріплень в районах населених пунктів Кримське, Вільний, Луганське, Авдіївка, Піски, Тарамчук, Березове та Гнутове.
Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, з мінометів калібру 120 мм, ворог двічі обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу Луганського. Саме неподалік цього населеного пункту на Світлодарському напрямку, окупанти проявили найбільшу вогневу активність. Біля Кримського, під прикриттям вогню з гранатометів, великокаліберних кулеметів та мінометів 82-го калібру, наші позиції обстрілював снайпер.
Внаслідок бойових дій, два військовослужбовці Об’єднаних сил отримали смертельні поранення.
Сьогодні, 10 листопада, один ворожий обстріл зафіксовано поблизу Тарамчука. Важке озброєння не застосовувалось. Втрат немає.
Об’єднані сили продовжують виконання бойових завдань в посиленому режимі. Підрозділи, які обороняються, надійно утримують займані рубежі і позиції, вживають всіх заходів щодо збереження життя і здоров’я військовослужбовців Збройних Сил України та цивільного населення.
За даними розвідки, протягом минулої доби, двох російських окупантів знищено, ще два – отримали поранення.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

20 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.11.2018r.- 1251 dzień od nowego rozejmu.

  1. W temacie rozpadajacej się ukraińskiej infrastruktury, wiceprzewodniczacy państwowej administracji stołecznego Kijowa poinformował ze 80 % (!) sieci grzewczej stolicy Ukrainy znajduje się w „stanie awaryjnym” i powinna zostać natychmiast wymieniona. Za taki stan rzeczy urzędnik obwinił „wieloletnie zaniedbania” ze strony kolejnych włodarzy Kijowa;
    https://replyua.net/news/regiony-ukraine/kiev/117982-kgga-80-kievskih-teplosetey-polnostyu-iznosheny.html

    Polubione przez 4 ludzi

  2. Tymczasem ukraiński ekspert wojskowy Dmitrij Sniegiriow (którego onegdaj „często – gęsto” cytowały np. TVN 24 czy też Kresy24) nagle chyba otrzeźwiał, bo zaczął pisać z sensem. Według niego bowiem, to sam Kijów „daje do reki” UE argumenty przeciwko „wzmacnianiu” sankcji przeciwko Rosji i uznania jej za „państwo – agresora”, np podczas „kryzysu na Morzu azowskim”, gdy z jednej strony Ukraina żaliła się na „agresję Rosji” i w UE zwołano w tej sprawie specjalne posiedzenie, to jednocześnie w Kijowie odbywały sie obrady ukraińsko-rosyjskiej komisji ds. Kwot połowowych na Morzu Azowskim. Ukroekspert zauważył takze że kolejne sankcje jakie wprowadza USA przeciwko Rosji to w rzeczywistości „pokazówka” (!), a także że Rosja nic sobie nie robi z protestów międzynarodowych (m.in w sprawie jutrzejszych wyborów w republikach na Donbasie) i FORSUJE FAKTYCZNĄ LEGITYMIZACJĘ REPUBLIK Z DONBASU (jako przykład podał ostatnia próbę Rosji, zablokowaną co prawda, by do zabrania głosu na forum RB ONZ zostali dopuszczeni przedstawiciele republik);
    https://24tv.ua/ru/ukraina_sama_daet_osnovanija_zapadu_dlja_smjagchenija_sankcij_protiv_rossii__jekspert_n1061134

    Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.