Wojna domowa na Ukrainie 11.11.2018r.- 1252 dzień od nowego rozejmu.


W upublicznionym w piątek (9 listopada) przez Komisję Europejską (KE) raporcie dotyczącym układu stowarzyszeniowego oraz pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu UE-Ukraina.

„Ukraina poczyniła postępy w kilku obszarach w ciągu ostatniego roku, ale powinna przeprowadzić kilka odłożonych reform, zwłaszcza dotyczących sądownictwa i walki z korupcją”– napisano w raporcie KE obejmującego ostatnie 12 miesięcy przeprowadzonej kontroli w zakresie realizacji przez ukraiński rząd zobowiązań wynikających z układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina .

Przede wszystkim inspektorom KE nie podoba się niewystarczające tempo reform dotyczących obszaru sądownictwa, a także działań w dziedzinie walki z korupcją. Ponadto w raporcie podkreślono m.in. konieczność ustanowienia specjalnego sądu antykorupcyjnego, którego jak dotąd nie ma, chociaż przedstawiciele ukraińskich władz twierdzą inaczej.

Rozbieżność podejściu do tej zasadniczej kwestii, wynika z tego, że ustawa o sądzie antykorupcyjnym została uchwalona przez parlament w Kijowie jeszcze 7 czerwca br. Przewiduje ona powołanie tej instytucji, jednak nie od razu, ale w ciągu 12 miesięcy od wejścia dokumentu w życie. Oczywiście nawet wejście w życie tej ustawy nie jest wystarczające do rozpoczęcia procesu formowania sądu antykorupcyjnego, gdyż zgodnie z ukraińskim prawodawstwem parlament musi przyjąć jeszcze jedną ustawę tworzącą nowy sąd.

Mimo to, w swym raporcie KE oceniła, że wskazanie w tym tygodniu międzynarodowych ekspertów, którzy mają pomóc Ukrainie w wyborze sędziów Wysokiego Sądu Antykorupcyjnego, jest pozytywnym sygnałem.

W raporcie odniesiono się do ostatnio bardzo głośnego zgonu dziennikarki obywatelskiej- Kaeryny Handziuk, wzt. wezwała przedstawicieli ukraińskiego rządu do podjęcia odpowiednich działań- szczególnie przez ukraińskie organy ścigania- w związku w dokonanym na nią, i zakończonym jej śmiercią- brutalnym atakiem.

Zmarła w zeszłym tygodniu, 30-letnia Kateryna Handziuk, była dziennikarką oraz doradczynią mera Chersonia na południu Ukrainy. 31 lipca br.została zaatakowana przez „nieznanych sprawców” kwasem w pobliżu jej domu. Następnie przez wiele miesięcy przebywała w kijowskim szpitalu, gdzie przeszła kilka operacji. Zmarła w niedzielę rano. W związku z oskarżeniami o bezczynność w śledztwie we wtorek podanie się do dymisji zapowiedział prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko. Ale, niestety jego dymisja nie została przyjęta przez prezydenta Poroszenko, co dowodzi, że i ta- jedna z wielu podobnych spraw bulwersujących międzynarodową opinię publiczną, również nie zostanie wyjaśniona, a jej sprawcy i zleceniodawcy, unikną odpowiedzialności karnej.

„Społeczeństwo obywatelskie odgrywa ważną rolę w walce z korupcją i musi być w stanie wykonywać swoją odważną pracę w sposób bezpieczny i niczym niezakłócony. Ataki na działaczy społeczeństwa obywatelskiego muszą być odpowiednio zbadane i objęte sankcjami karnymi”– uzasadniono w raporcie KE.

Poza krytyką, w raporcie KE znalazły się też pozytywne przykłady wdrażania zalecanych przez UE reform na Ukrainie. Obszarem cieszących się aprobatą działań są względne postępy w obszarze gospodarczym Ukrainy. KE pochwaliła m.in. zmiany w sektorze wielkich firm państwowych, które przynoszą większe zyski pod nadzorem niezależnych rad nadzorczych. Raport odnotowuje też wdrażanie reform dotyczących efektywności energetycznej.

Z drugiej strony KE skrytykowała niewielkie postępy dotyczące tworzenia na Ukrainie niezależnych operatorów systemów przesyłowych gazu i energii elektrycznej.

„Władze ukraińskie przeprowadzają trudne, ale satysfakcjonujące reformy w bardzo niesprzyjających okolicznościach. Rezultaty tych reform przynoszą obywatelom Ukrainy wyraźne korzyści: łączny handel między UE i Ukrainą wzrósł o 24 procent w 2017 r., otwierając nowe rynki dla ukraińskich przedsiębiorstw”– oceniła w swoim oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji- Federica Mogherini. I raczej są to słowa pocieszenia, niż rzetelna ocena mało pozytywnych wniosków wynikających z raportu KE na temat oceny sytuacji na Ukrainie. Przede wszystkim w zakresie praworządności, korupcji i łamania podstawowych praw jednostki przez ukraińskie instytucje państwowe.

Opublikowany w piątek raport KE będzie wkładem do rozmów na coroczną Radę Stowarzyszeniową UE-Ukraina, która odbędzie się pod koniec roku (17 grudnia) w Brukseli. Dokument, który został przygotowany przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych i Komisję Europejską, w piątek rano w Kijowie premierowi Ukrainy Wołodymyrowi Hrojsmanowi przekazał komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia Johannes Hahn.

Otóż komisarz unijny, Johannes Hahn, po spotkaniu z ukraińskim premierem Hrojsmanem pozwolił sobie zwrócić, uwagę na to, że:

„Istnieją niektóre dziedziny, gdzie zauważalny jest z waszej strony pewien regres w naszej współpracy. Sądzę, że nasze stanowisko jest jasne. Nie widzimy możliwości, by pozostawić bez zmian sferę energetyki”.

„Podkreśliłem, że powinniśmy widzieć więcej reform w gospodarce, energetyce i walce z korupcją”– napisał następnie Hahn na Twitterze.

Jednocześnie zwrócił on uwagę na fakt, że Ukraina może pochwalić się sukcesami w reformie zdrowia, służby państwowej, decentralizacji i edukacji. „Wprowadzone zostały nie zawsze popularne decyzje, które dotyczą podwyżek opłat dla ludności, co pozwoliło osiągnąć porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i otworzyło drogę do uzyskania pomocy makrofinansowej od UE” – dodał Hahn.

Odnosząc się do tego co się dzieje w Donbasie, Hahn oświadczył, że Unia Europejska jest przeciwna wyborom, których przeprowadzenie zaplanowano na 11 listopada:

„Jesteśmy oddani procesowi mińskiemu. Akceptujemy wszystko, co odbywa się w jego ramach, i z punktu widzenia porozumień mińskich wybory te nie będą sprzyjały rozwiązaniu problemu. Dlatego też ich nie uznajemy”– powiedział.

Dziwne, że jego bardzo pozytywna ocena reform ukraińskich w zakresie zdrowia, służby państwowej, decentralizacji i edukacji, jest tak samo fałszywa jak ocena faktu, kto jest winien obstrukcji we wdrażaniu porozumień mińskich. Wzt. jego wypowiedź można ocenić jako jeszcze jedno wystąpienie propagandowe, z antyrosyjskim zadęciem, które nijak ma się do rzetelnej oceny rzeczywistości. Już choćby, liczne epidemie chorób, jakie nękają od jakiegoś czasu społeczeństwo ukraińskie, daje kłam temu, że w ukraińskiej opiece zdrowotnej cokolwiek się zmieniło. Jeśli już, to tylko na gorsze. A może o taki skutek „reform” narzuconych Ukrainie przez UE i MFW, mu chodzi?

Hahn odniósł się także do sprawy śmierci Kateryny Handziuk:

„Wszyscy jesteśmy tym zasmuceni. Nigdy się z tym nie pogodzimy i będziemy działali na rzecz tego, by to przestępstwo zostało wyjaśnione. Chodzi nie tylko o to, by znaleźć zabójców, lecz i tych, którzy wydawali rozkazy”– powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami ukraińskich organizacji pozarządowych, z którymi rozmawiał m.in. o napaściach na aktywistów i zagrożeniu ich życia ze strony skorumpowanych przedstawicieli instytucji państwowych i powiązanych z nimi środowisk przestępczych- przede wszystkim wywodzących się z grup ukraińskich skrajnych nacjonalistów.

Ten jego apel pozostanie bez echa, na co dowodem jest nieprzyjęcie przez Poroszenko dymisji swego kuma- prokuratora generalnego Jurija Łucenki, który bezpośrednio odpowiada za tuszowanie tego typu spraw i ochronę przed odpowiedzialnością ukraińskich oligarchów z kręgu przyjaciół ukraińskiego prezydenta. Który nota bene jest jednym z nich.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo tego, że w dniu wyborów do władz DiŁRL nadal ukraińscy żołnierze nie powstrzymują się od ostrzałów, to jednocześnie spada ich liczba jak i natężenie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ostrzał prowadzony przez ukraińskich żołnierzy rozpoczął się już o godzinie 01:45, a skończył o godzinie 20:50, w wyniku czego 11 razy zostały naruszone warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (1 mina) i 82 mm (6 min) oraz granatników; AGS-17 (84 granaty) i SPG-9 (12 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, w następujących rejonach; Gorłówki (teren kopalni im. Gagarina), Doniecka (okolice „Volvo-Center”, teren kopalni Trudowska, lotniska, Spartakusa, Wasilewki i Jasinowatej) oraz na południowym odcinku frontu w okolicy Leninskoje i Sachanki.

Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło 111 pocisków, wobec 85 z dnia poprzedniego.

Dziś od godziny 7:40 ostrzał ze strony sił ukraińskich jest kontynuowany, wzt. w rejonie miejscowości Dolomitnoje (obwód gorłowski) został uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Żieleznodorożnej nr. 66.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 07:00 11 листопада 2018 року.

Упродовж минулої доби, 10 листопада, ситуація в районі проведення операції залишалася цілком контрольованою Об’єднаними силами.
Окупанти 10 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. тричі противник застосував озброєння, заборонене Мінськими угодами.
Ворог здійснював обстріли наших оборонних укріплень в районах населених пунктів Новотошківське, Золоте, Новолуганське, Піски, Марїнка, Тарамчук та Гнутове.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, з мінометів калібру 82 та 120 мм ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил поблизу Новолуганського. 82 мм міномети загарбники застосували і біля Новотошківського. Але найбільшу вогневу активність окупанти проявили біля Марїнки – протягом доби ворог тричі обстріляв її оборонців.

У ході проведення заходів з недопущення проникнення ДРГ противника у проміжки між спостережними постами на Світлодарському напрямку, внаслідок спрацювання вибухового пристрою, що був встановлений окупантами, 2 військовослужбовці Об’єднаних сил загинули, ще двоє – зазнали поранень. Докладніше про цю подію, сьогодні, у ході щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил, доповість командир бригади Руслан Татусь.

11 листопада вогневої активності ворога на лінії зіткнення не зафіксовано.

За даними розвідки, протягом минулої доби, одного російського окупанта знищено, ще вісім загарбників отримали поранення”.

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.11.2018r.- 1252 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek o trwajacych w donbaskich republikach wyborach (parlamentarnych i „liderów”). Nadchodzą pierwsze dane o frekwencji, na 10:00 w ługańsku 18 %, a na 12:00 w Doniecku ponad 40 %
  http://dnr-news.com/dnr/47716-v-lnr-zayavili-chto-yavka-na-vyborah-k-1000-sostavila-18.html
  http://dnr-news.com/dnr/47718-v-cik-dnr-zayavili-chto-yavka-na-vyborah-na-1200-sostavila-403.html
  Pojawiły się także zdjęcia chętnych do wzięcia udziału w głosowaniu w Doniecku;
  https://dan-news.info/politics/okolo-400-chelovek-vystroilis-v-ochered-na-izbiratelnom-uchastke-v-proletarskom-rajone-donecka.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Tymczasem strona ukraińska znowu zali się na straty na „donieckim kierunku”, gdzie (kolejny już raz) „ukrowojaki” miały wleźc na pole minowe, oficjalnie w trakcie „prac sapersko – inżynieryjny”, a w rzeczywistosci pewno znowu bedąc „pod wpływem”,w wyniku czego dwóch z nich miało zasilić szeregu „Niebiańskiego Korpusu im. Stepana Bandery” (znanego niegdyś jako „Niebiańska Sotnia”), a dwóch odnieśc obrażenia;
  https://112.ua/ato/v-minoborony-rasskazali-detali-vcherashnego-stolknoveniya-na-doneckom-napravlenii-469310.html

  Polubione przez 6 ludzi

 3. I jeszcze w temacie „niezwyciężonej armii kijowskiej”, na skrajnie prokijowskim portalu ‚Cenzor net” pojawiła się informacja że na jednym z kijowskich parkingów jeden z wysokich urzędników ukraińskiego resortu obrony zatrzymał nachalnego zebraka, którym okazał się być…dezerter z ukraińskiego 39 Pułku Rakietowo – Przeciwlotniczego stacjonujacego obecnie w tzw. strefie OZS (dawniej ATO) na Donbasie. Zatrzymany tłumaczył się że wyzebrane pieniądze chciał przeznaczyć na zakup biletu dzięki któremu mógłby wrócić do swojej jednostki…
  https://censor.net.ua/news/3096230/dezertira_iz_38go_zenitnoraketnogo_polka_iz_zony_oos_zaderjal_v_kieve_vo_vremya_poproshayinichestva

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Tymczasem ukraiński politolog Wiktor Sawinow w ukromediach opowiedział o katastrofalnym stanie w jakim znajduje sie ukraińska flota wojenna, m.in o tym jak pozwolono na to by w stoczni w Mikołajowie ZGNIŁ (dosłowny cytat) ukończony w 94 % krążownik rakietowy „Ukraina” o „potężnej sile ogniowej”;
  https://gazeta.ua/ru/articles/life/_v-nikolaeve-gniet-vtoroj-po-sile-korabl-v-mire-ekspert-o-problemah-ukrainskogo-flota/868074

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Pojawiły się kolejne informacje o katastrofalnych skutkach rosyjskich „kontrsankcji” dla ukraińskiej gospodarki. Tym razem okazało się ze rosyjskie koleje państwowe wprowadziły blokadę przewozu na Ukrainę węgla z rosyjskich kopalni należacych do ukraińskiego oligarchy Achmetowa, który jest właścicielem spółek węglowych takze w Rosji. Zapewne Achmetow znajdzie jakieś „wyjscie z sytuacji”, ale zapewne podroży ono koszta zakupu tego bezcennego surowca dla ukraińskiej gospodarki;
  https://slovodel.com/516415-bumerang-sankcii-ukraina-lishilas-rossiiskogo-uglya-nakanune-zimy

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Ciąg dalszy sprawy ataku i śmierci ukraińskiej aktywistki Kateriny Handziuk. Pojawiły się informacje że w zwiazku ze sprawą ukrobezpieka (SBU) przeprowadziła rewizję w mieszkaniu deputowanego samorządu regionalnego obwodu chersońskiego (z frakcji „Partia Radykalna” Ołeha Laszki) Mykoły Stawickiego;
  https://strana.ua/news/170762-delo-handzjuk-sbu-obyskala-kvartiru-deputata-stavitskoho-.html
  Warto przy tym zauważyć że jeszcze niedawno tenze Stawicki opowiadał jak to będzie „uzdrawiał” sytuację na „terytoriach okupowanych” (czyli w republikach z Donbasu) po ich „wyzwoleniu” przez siły prokijowskie…
  http://khersonline.net/novosti/obschestvo/114169-budem-prinimat-teh-chi-otcy-voyuyut-protiv-nas-nikolay-stavickiy-ob-ozdorovlenii-na-hersonschine-detey-s-ordlo.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. OT światowe, czyli „sułtan” Erdogan w dalszym ciągu ‚laczkuje” Saudów w związku ze sprawa bestialskiego zabójstwa dziennikarza w ich konsulacie w Stambule. Tym razem „sułtan” przekazał „zapisy audio” jakich dokonały tureckie „specsłuzby”, a jakie mają dokumentować zbrodnię dokonaną przez saudyjski „szwadron śmierci” „narodom europejskim” oraz USA i samej Arabii Saudyjskiej;
  https://www.reuters.com/article/us-saudi-khashoggi-turkey/turkeys-erdogan-says-khashoggi-tapes-given-to-key-foreign-nations-idUSKCN1NF0EQ?il=0
  „Sułtan” Erdogan miał także poinformować ze „Turcja wie” kim jest „bezpośredni zabójca” saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżi’ego;
  https://www.dailysabah.com/diplomacy/2018/11/10/turkey-shared-recordings-of-khashoggis-murder-with-saudi-us-germany-france-britain-erdogan

  Polubione przez 5 ludzi

 8. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy) czyli czyżby powtórka z czasów Republiki Weimarskiej i skandalu z tzw. Czarną Reichswehrą?
  https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Czarna-Reichswehra;3889125.html
  Podobno niemiecka policja kryminalna wykryła oraz aresztowała członków grupy złożonej z oficerów i żołnierzy Bundeswehry (w tym żołnierzy niemieckiego „specnazu”) o „sympatiach neonazistowskich” którzy przygotowywali ‚zlikwidowanie niewygodnych polityków” (w domysle powodujących „osłabienie Niemiec”) głownie tych lewicowych, czyli z partii ‚Zieloni” oraz ‚Lewica”;
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-6374085/Secret-plot-200-elite-neo-Nazi-soldiers-German-SAS-slaughter-politicians.html
  https://www.rt.com/news/443662-german-army-secret-extermist-network/

  Polubione przez 6 ludzi

  • false flag operation
   Trzeba jakoś przekonać opinie społeczną, że rządzące „elyty” muszą wprowadzić pewne restrykcje wobec obywateli ze względu na możliwość min puczu ( i nie jest to wina muzułmanów 🙂 )

   Polubione przez 5 ludzi

 9. Sezon grzewczy na Ukrainie rozpoczęty, czyli mieszkańcy Smieły w obwodzie czerkaskim organizują „majdan” pod siedziba władz i grożą blokada wszystkich dróg w proteście przeciwko „drakońskim” podwyżkom cen za ogrzewanie;
  https://strana.ua/news/170646-v-smele-nazrevaet-majdan-s-uchastiem-nadrepa-rudyka-iz-za-kommunalnykh-usluh.html
  A tymczasem państwowy koncern ‚Naftohaz” wsztrzymał dostawy gazu, a co za tym idzie przestano dostarczać ogrzewanie do miejscowości Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim. W związku z tym miejskie władze zwołały nadzwyczajne posiedzenie miejskiej komisji ds. Bezpieczeństwa technologicznego i ochrony środowiska oraz sytuacji kryzysowych podczas którego oskarżono państwowe przedsiębiorstwo zajmujace się dostarczaniem ogrzewania o stosowanie szantażu i uczynienie z miasta ‚zakładnika od którego wymuszano są pieniądze”. Przypomniano także że wśród miejskich instytucji którym wstrzymano dostawy ciepła jest „Centrum rehabilitacji uczestników [tzw. operacji] ATO”;
  https://strana.ua/news/170829-pered-pokholodaniem-krivoj-roh-ostalsja-bez-otoplenija-iz-za-krupnoho-dolha-naftohazu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Dziwna sprawa, czyli według informacji przekazywanych przez ukromedia za eksplozje na ukraińskich „arsenałach” mają odpowiadać „rosyjscy” i „separatystyczni dywersanci”, a tymczasem szef ukraińskiego resoru obrony Połtorak ogłosił ze własnie w związku z owymi eksplozjami ukarano 75 ukraińskich wojskowych, w tym ponad 20 generałów (!)
  https://korrespondent.net/ukraine/4031500-poltorak-za-vzryvy-na-skladakh-nakazaly-75-voennykh

  Polubione przez 6 ludzi

 11. Jak przekuć klęskę w sukces 🙂

  Ukraiński minister infrastruktury ogłosił kolejny „sukces” obecnej ekipy z Kijowa. Wołodymyr Omelan w wywiadzie dla ZN miał mówić o „rekordowych” nakładach na infrastrukturę drogową na rok 2018. Z funduszu drogowego wyznaczono 32 mld hrywien, a zagraniczne projekty to kolejne 18 mld hrywien. Łącznie na drogi w 2018 roku zostanie wydanych 50 mld hrywien
  https://zn.ua/ECONOMICS/ukraina-vydelila-na-dorogi-v-2018-godu-50-milliardov-griven-299863_.html
  https://economics.unian.info/10332981-ukraine-invests-record-high-us-1-79-bln-in-road-infrastructure-in-2018.html
  A teraz kilka informacji ktore trochę zakłócają ów sukces.
  1) Nic nie slychać o tych dodatkowych miliardach jakie miały zostać przekazane w ramach nadwyżek z urzedów celnych
  2) By stan dróg nie uległ dalszemu pogorszeniu potrzeba finansowania na poziomie …50 mld hrywien/rocznie (właściwie więcej bo nie uwzględniam inflacji).

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Dlaczego Ukraińcy uciekają za granice (min do naszego kraju).
  Jak podaje portal tsn według przeprowadzonych badan/ankiet stwierdzono, że przeciętny obywatel Ukrainy wydaje na samo jedzenie miesięcznie wartość minimalnej krajowej. Zatem osoby zarabiające najsłabiej nie stać na zakup podręczników dla dzieci, opłaty komunalne czy też leki.
  https://tsn.ua/groshi/schomisyacya-na-yizhu-ukrayinci-vitrachayut-ponad-tri-tisyachi-griven-1245447.html

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Szykuje sie kolejna „demaskacja” (kolejnego) ‚agenta Kremla” ulokowanego w kijowskiej ‚wierchuszce”? „Ukropatriotyczni aktywisci” zaczęli się baczniej przygladąć szefowi MSZ Ukrainy „dyplomatołowi” Klimkinowi, z pochodzenia ROSJANINOWI i z wykształcenia FIZYKOWI i jego „dziwnie błyskawicznej” karierze w ukraińskich strukturach dyplomatycznych
  https://replyua.net/blog/118151-aktivist-vy-budete-udivleny-no-glavnyy-diplomat-strany-mozhet-okazatsya-esche-tem-shtirlicem.html

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Kolejne OT odnośnie uroczystosci w Paryżu z okazji 1oo rocznicy zakończenia IWŚ. Pojawiły sie informacje ze liderzy Rosji i USA mieli ze soba rozmawiać podczas „roboczego sniadania’ i m.in omówić sprawę swojego oficjalnego spotkania do jakiego ma dojśc na najbliższym szczycie G20 odbywającym się w Argentynie;
  https://korrespondent.net/world/4031506-putyn-zaiavyl-chto-pobesedoval-s-trampom-v-paryzhe-smy
  https://korrespondent.net/world/4031516-putyn-y-tramp-dohovorylys-o-vstreche-na-sammyte-G20-peskov

  Polubione przez 2 ludzi

 15. W Donieckiej Republice frekwencja wyborcza przekroczyła 80%.
  Jest to wspaniała wiadomość zważywszy na to, że zagraniczni obserwatorzy nie zgłaszali żadnych naruszeń ordynacji wyborczej!!
  Ale w Хакасии na stanowisko Gubernatora wygrał komunista Konowałow Walenty Olegowicz.
  Był jedynym kandydatem.
  Uzyskał 57,6%
  Jednak komisja stwierdziła naruszenie ordynacji wyborczej w jednym z lokali.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.