Wojna domowa na Ukrainie 22.12.2018r.- 1293 dzień od nowego rozejmu.


„Putin trzyma ręce na gardle Ukrainy i zaciska coraz mocniej. Niestety, jest to zgodne z tym, czego nauczyliśmy się oczekiwać od rosyjskiego prezydenta”– ogłosił na portalu „Politico” szef ukraińskiej dyplomacji- Pawlo Klimkin.

„KIJÓW- jarmarki świąteczne na Ukrainie są już wszędzie, ale ten czas nie jest szczególnie świąteczny w tym roku. Myślimy wszyscy o 24 ukraińskich marynarzach, którzy w zeszłym miesiącu zostali zaatakowani i aresztowani przez Rosję na Morzu Azowskim , a także o próbach zdestabilizowania tego regionu przez Kreml.

Z pogardą i lekceważeniem prawa międzynarodowego, z którym świat już zdążył się zapoznać, Rosja stara się przedstawić naszych schwytanych żołnierzy jako „przestępców”. Blokuje dostęp konsularny, co stanowi bezpośrednie naruszenie międzynarodowych praw i nie przekazuje nam żadnych informacji o ich losie przez 11 dni.

Nie popełniono przestępstwa.

Nasze statki poruszały się po szlakach morskich, gdzie swoboda żeglugi jest gwarantowana przez międzynarodowe prawo morskie. To nie jest tylko moja opinia, ale fakt niepodważalny. Jedyne „zbrodnie”, jaka miały miejsce, to są zbrodnie przez rosyjskich żołnierzy, którzy ostrzelali, a następnie zajęli ukraińskie okręty i ich załogi na otwartych wodach.

Mający właśnie miejsce brak poszanowania zasad rządzących wodami międzynarodowymi jest znaczącym i niebezpiecznym wyzwaniem dla wszystkich krajów przestrzegających prawa.

Niestety, ale jest to zgodne z tym, czego spodziewaliśmy się od rosyjskiego prezydenta Władimira Putina .

W maju ubiegłego roku Kreml otworzył 12-milowy most nad Cieśniną Kerczeńską, drogą wodną łączącą okupowany Krym z Rosją. Putin używa go teraz jako strategicznego narzędzia do blokowania nawigacji na tej niezwykle ważnej trasie morskiej.

Jest to poważne zagrożenie dla Ukrainy, ponieważ nasze porty na Morzu Azowskim, w tym Mariupol i Berdiańsk , odpowiadają za znaczną część naszego handlu międzynarodowego.

Po tym ostatnim ataku Putin skutecznie trzyma ręce na gardle Ukrainy i zaciska mocniej. Jego ostatecznym celem jest udusić i uciszyć nas, aby następnie podbić nasz kraj włączając go z powrotem do nowego, odtworzonego imperium rosyjskiego.

Ale ten atak to przede wszystkim atak na wartości zachodnie, które my, Ukraińcy, dzielimy z całym sercem. To, że Ukraińcy zdecydowali się zwrócić na zachód- dążąc do przystąpienia do UE, do NATO, do wspólnoty transatlantyckiej- jest dla Putina anatemą. Nie może tego znieść ani zaakceptować, dlatego zrobi wszystko, co w jego mocy, by zniszczyć Ukrainę.

Dodatkową korzyścią dla Putina jest to, że kierując na nas uwagę, odciąga uwagę od swoich istotnych problemów wewnętrznych .

Jestem wdzięczny za wsparcie, jakie społeczność międzynarodowa przekazała Ukrainie, w tym za domaganie się, na najwyższym szczeblu dyplomatycznym, aby Kreml uwolnił naszą aresztowaną załogę i statki.

Nie możemy patrzeć obojętnie na tą typowo cyniczną odpowiedzi Rosji i musimy nadal wywierać nacisk na każdym szczeblu, aby zapewnić, że Kreml będzie przestrzegać prawo międzynarodowe i zapewni humanitarne traktowanie naszych ukraińskich więźniów.

Musimy również zwrócić uwagę na większe rosyjskie zagrożenie , które jest działaniem hybrydowym i obejmuje dezinformację , niepokoje społeczne i wtrącanie się do wyborów. Stawka jest coraz większa: ponieważ Ukraina przygotowuje się do wyborów w przyszłym roku, Putin będzie dążył do destabilizacji, delegitymizacji ich i zakłócenia tego procesu na każdym możliwym etapie.

Ukraina zawsze dążyła do stosowania zasad prawa międzynarodowego w celu rozwiązywania sporów. Natomiast Rosja nadal wybiera przemoc, odmowę i mącenie.

Jesteśmy głęboko przekonani, że wysoce niestabilna i niebezpieczna sytuacja na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej może zostać rozwiązania jedynie poprzez solidarność między krajami we wspólnym poszanowaniu prawa międzynarodowego.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich naszych narodów wzywam społeczność międzynarodową do utrzymania zbiorowej presji na Rosję i żądania natychmiastowego uwolnienia aresztowanych ukraińskich żołnierzy.”

*

Taki tekst ukazał się 20 grudnia br. na portalu „Politico”.

https://www.politico.eu/article/vladimir-putin-is-tightening-his-grip-on-ukraine-russia-sea-azov-kremlin/,

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc z przerwami ostrzał w godzinach, od 08:30 do 22:50, 23 razy naruszyli warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 50 pocisków, wobec 194 z dnia poprzedniego. Skutkiem tych ostrzałów było uszkodzenie (przebity dach) domu jednorodzinnego znajdującego się w Aleksandrowce przy ulicy Szewczenki nr. 24.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (12 min) oraz granatników: AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (6 granatów), a także przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były okolice: Gorłówki (Zajcewo i osiedle przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (osiedle Trudowskie, rejon lotniska i „Volvo-Center” oraz Mineralnoje, Jasinowata, Krótaja Bałka, Spartakus i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Sachanka, Oktiabr, Ukraińskoje i Komiternowo). Większość ostrzałów prowadzono w godzinach popołudniowych i nocnych.

Poniżej jeszcze zapis graficzny aktywności zbrojnej ukraińskich żołnierzy na donieckim odcinku frontu w ciągu minionego tygodnia:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (22 miny) i 82 mm (14 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (11 wystrzałów), a także granatników: AGS-17 (29 granatów), RPG-7 (3 granaty) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Krimskoje, Lugańskoje i Nowotoszkowskoje, w stronę: Sokolników, Żiełoboka, Kalinowki i Donieckiego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил
/ Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 22 грудня 2018 року.

21 грудня російські окупаційні війська 7 разів порушили режим припинення вогню. При цьому зафіксовано 3 випадки застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.

Зокрема, ворог здійснив прицільні обстріли з мінометів калібру 120 мм та 82 мм в районі населеного пункту Кримське та з мінометів калібру 82 мм поблизу селища Новотошківське на Луганському напрямку.

Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї в районі населеного пункту Новомихайлівка – на Донецькому напрямку, а також поблизу населених пунктів Чермалик, Лебединське, Гнутове на Маріупольському напрямку.

Внаслідок бойових дій, жоден український військовий не постраждав.

За даними розвідки, 21 грудня чотирьох окупантів було знищено та 3 поранено.

Протягом поточної доби ворог відкривав вогонь по позиціях українських військових з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів в районі селища Гнутове на Маріупольському напрямку.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил протягом поточної доби немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

17 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.12.2018r.- 1293 dzień od nowego rozejmu.

 1. I powrót na Ukrainę, gdzie nastąpił nieoczekiwany ‚zwrot” w sprawie prowokacji SBU z tzw. zabójstwem Babczenki (rosyjskim opozycyjnym dziennikarzem przebywajacym na Ukrainie). Ukromedia informują że areszt opuścił jeden z głownych podejrzanych w sprawie „zabójstwa” nazwany onegdaj przez SBU „rosyjskim dywersantem”, a teraz „oczyszczony” z zarzutów przez ukraińska prokuraturę wojskową oraz samego ‚zabitego” Babczenkę;
  https://strana.ua/articles/177715-delo-babchenko-pochemu-otpustili-diversanta-stelmashenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ciekawostka związana z odejściem ambasadora Polski na Ukrainie pana Piekły.
  Grupa polskich ekspertów, przedsiębiorców i dziennikarzy oraz działaczy organizacji polskich na Ukrainie zwróciła się w sobotę do prezydenta Andrzeja Dudy o pozostawienie na stanowisku ambasadora Polski w tym kraju Jana Piekły.
  https://forsal.pl/artykuly/1389011,eksperci-i-polacy-na-ukrainie-przeciwko-usunieciu-piekly-ze-stanowiska-ambasadora.html
  Komentarz: wiele nazwisk kojarzę i wiem, ze osoby te są aktywnymi członkami ZUwP
  http://www.zup.ukraina.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1&Itemid=2

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.