Wojna domowa na Ukrainie 27.12.2018r.- 1298 dzień od nowego rozejmu.


W dniu wczorajszym (26 grudnia) prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował o zakończeniu działań w ramach wprowadzonego na wschodzie Ukrainy 30-dniowego stanu wojennego.

„W czasie obowiązywania stanu wojennego Siły Zbrojne Ukrainy oraz inne formacje sektora obronnego otrzymały zupełnie inny wymiar działania. Przeprowadzono wiele działań związanych ze zmianą dyslokacji, skróceniem terminów wprowadzenia gotowości bojowej, ukompletowaniem rezerwami, dostawami zaopatrzenia”– napisał na Twitterze Poroszenko.

Można z tego jednoznacznie wywnioskować, że była to próba generalna przed jakąś grubszą akcją, która może zostać przeprowadzona w niedalekiej przyszłości.

Poroszenko przypomniał także o szerokim wsparciu międzynarodowym, które Ukraina otrzymała po rosyjskiej agresji w Cieśninie Kerczeńskiej. Równocześnie Petro Poroszenko stwierdził, że sytuacja wokół Ukrainy nie zmieniła się znacząco w tym czasie, zwłaszcza, że OBWE potwierdziła doniesienia ukraińskiego wywiadu: m.in. w pobliżu Ługańska zaobserwowano dodatkowe jednostki rosyjskiej artylerii, a także niewycofane czołgi, które znajdowały się w pobliżu linii rozgraniczenia. Według Poroszenki, gdyby nie zbliżające się wybory, zaproponowałby przedłużenie obowiązywania stanu wojennego.

Stan wojenny został wprowadzony 26 listopada br. w związku z przeprowadzoną dzień wcześniej w Cieśninie Kerczeńskiej prowokacją ukraińskich okrętów morskich sił zbrojnych. Wtedy to rosyjskie jednostki zaatakowały, a następnie zajęły trzy okręty ukraińskiej floty, w momencie gdy wtargnęły one na rosyjskie wody terytorialne. Po ostrzelaniu jednego z ukraińskich kutrów, rosyjska Straż Graniczna zatrzymała 24 członków załóg ukraińskich okrętów biorących udział w prowokacji, w tym co najmniej jednego oficera SBU. Obecnie czekają oni w areszcie co do dalszego swego losu po wyroku jaki ma wydać rosyjski sąd karny.

Jak się okazało, poza dodatkowymi kosztami, które obciążyły ukraiński budżet, a ni Poroszence, ani też jego zaoceanicznym mocodawcą, nie udało się osiągnąć żadnych zakładanych wcześniej celów w związku z wprowadzeniem stanu wojennego. Po prostu tej prymitywnej antyrosyjskiej narracji propagandowej nie kupuje już społeczeństwo Ukrainy, a tym bardziej międzynarodowa opinia publiczna.

Tak więc, wybory na Ukrainie odbędą się w przewidywanym terminie, Poroszenko je przegra, zaś przy okazji nie udało się sprowokować w Donbasie i w rejonie Morza Azowskiego, działań bojowych ukraińskiej armii na wielką skalę.

Jak widać, metody jakimi posługiwał się od czasu zakończenia II WŚ. wielki brat za oceanu przestają działać i odnosić skutek. Jak sądzę, przełomem jaki do tego doprowadził było fiasko wcielenia planu siedmiu wojen na BW, które miały w ostateczności przynieść niepodzielną dominację Stanów Zjednoczonych w polityce światowej. Jako, że się to nie udało, a postawiono na realizację tego celu wszystkie zaroby i rezerwy, USA pozostało obecnie z pustymi skarbcami i niesamowitą sumą długów do spłacenia.

Tak się kończą majaczenia o stworzeniu jedynego mocarstwa światowego narodu wybranego.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ostatni dzień trwania stanu wojennego na wschodzie Ukrainy, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał, w godzinach, od 07:35 do 21:40, na donieckim odcinku frontu, 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (3 miny) i 82 mm (2 miny) oraz granatników: AGS-17 (102 granaty), SPG-9 (18 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Łącznie minionej doby, w wyniku tych ostrzałów, spadło na terytorium DRL 128 pocisków, wobec 115 z dnia poprzedniego.

Ostrzał prowadzono w rejonie: Gorłówki (osiedle kopalni im. Gagarina i wsi Zajcewo), Doniecka (okolice donieckiego lotniska, a tam teren serwisu „Volvo-Center”, a także Jasinowata, Krótaja Bałka i Spartakus), a także na południowym odcinku frontu (Leninskoje, Sachanka i Komiternowo). Natężenie ostrzału rozłożyło się mniej więcej równomiernie na całym donieckim odcinku frontu.

Poza tym, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (1 mina) oraz broni maszynowej, w tym sporadycznie ciężkiej broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzono z kierunku Nowotoszkowskoje w stronę Donieckiego i ze Stanicy Ługańskiej okolic pomnika Kniazia Igora, w pobliżu punktu kontrolnego- Stanica Ługańska.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 27 грудня 2018 року.

26 грудня російські окупаційні війська 7 разів порушили режим припинення вогню. При цьому зафіксовано 1 випадок застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.

Зокрема, ворог здійснив обстріл з мінометів калібру 82 мм позицій Об’єднаних сил в районі населеного пункту Гнутове на Маріупольському напрямку

Опорні пункти наших військ були обстріляні з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї в районі селищ Красногорівка, Луганське, Піски – на Донецькому напрямку та в районі населеного пункту Гнутове на Маріупольському напрямку.

Протягом минулої доби жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.

Для придушення вогневих провокацій противника, підрозділи що обороняються, застосовували чергові вогневі засоби.

За даними розвідки, 26 грудня двох окупантів було знищено та одного поранено.

Протягом поточної доби ворог відкрив вогонь по позиціях українських військових з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї в районі населеного пункту Пищевик на Маріупольському напрямку.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил протягом поточної доби немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic Żiełoboka (ŁRL):

I jeszcze z rejonu Jasinowatej koło Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.12.2018r.- 1298 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność, czyli w Tarnopolu Afrykańczyk wraz z niepełnoletnia Ukrainką pobili i okradli…obywatela USA…
  http://magnolia-tv.com/news/11683-u-ternopoli-afrikanec-ta-nepovnolitnya-pobili-ta-pograbuvali-gromadyanina-ssha?prov=ukrnet
  Z kolei w Łucku funkcjonariusz policji dokonał rozboju na grupie podrostków podobno „zgarnął” 500 hrywien) przy pomocy służbowego pistoletu;
  https://korrespondent.net/world/4047758-v-lutske-polytseiskyi-uhrozhaia-pystoletom-ohrabyl-podrostkov
  W nocy na podwórze jednego z domów w Krzywym Rogu rzucono granat bojowy, który eksplodował. Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach;
  https://korrespondent.net/ukraine/4048029-v-kryvom-rohe-vo-dvore-doma-vzorvalas-hranata

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Wieści z Donbasu, czyli o kolejnych „ukrowojakach” którzy udali się by zasillic szeregi „Niebiańskiego Korpusu im. Stepana Bandery” (znanego onegdaj jako „Niebiańska Sotnia”);
  https://news.rambler.ru/world/41494241-v-donbasse-likvidirovan-stalker/?updated
  Tymczasem głównodowodzacy OZS (dawniej ATO) na Donbasie generał Najew chwali sie ze do tej pory jego podkomendni otrzymali ponad 22 mln hrywien „premii”, „za udział w działaniach bojowych” a takze „wypełnienie bojowych zadań”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4048035-boitsam-oos-vyplatyly-bolee-22-mln-premyi-naev

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem „ukraińska filia” BBC przedstawia „10 najwiekszych skandali politycznych które wstrząsneły Ukraina w 2018 roku”, czyli m.in;
  1. Sprawe prowokacji SBU w związku z tzw. zabójstwem Babczenki
  2. Zabójstwa dokonanego na ukraińskiej prawniczce Irynie Nozdrowskiej
  3. Śmierci w wyniku dokonanej na nią napadu aktywistki z Chersonia Kateriny Handziuk
  4. „Spisku w celu doknania puczu” Nadieżdy Sawczenko i Władimira Rubana
  5. Sprawy „szpiega – tłumacza” premiera Ukrainy
  Oraz pięciu innych, które na tym blogu zostały przeze mnie opisane, oczywiscie dzięki uprzejmosci RedNacza 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukrobezpieka (SBU) utajniła materiały dotyczące swojego „śledztwa’ w sprawie posiadania przez ukraińskich urzędników, w tym samego „generalissimusa” Poroszenki, bliskich oraz krewnych w Rosji (czyli „państwie – agresorze”). Ponadto pojawiła sie informacja o tym, że Administracja Prezydenta Ukrainy w ogóle odmówiła SBU dostarczenia danych dotyczących krewnych Poroszenki zamieszkujacych terytorium Rosji;
  https://strana.ua/news/178569-v-sbu-otkazalis-rasskazyvat-o-proverke-hossluzhashchikh-na-predmet-rodstvennikov-iz-rf.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT zza Oceanu, gdzie zajmujacy obecnie Biały Dom „etatowy pracownik GRU” Donald Trump podczas swojej niespodziewanej wizyty w Iraku oznajmił że USA nie chcą być „światowym żandarmem” i „zajmowac sie uregulowaniem wszystkich konfliktów na planecie” tłumacząc się ze swojej decyzji o wycofaniu sił amerykańskich (przebywających tam bezprawnie) z Syrii;
  https://korrespondent.net/world/4047756-ssha-ne-sobyrauitsia-byt-myrovym-polytseiskym-tramp

  Polubione przez 4 ludzi

 6. I powrót na Ukrainę, gdzie ukromedia ujawniły ze obecny dowódca policyjnego „specnazu” z Kijowa, brał udział w pacyfikowaniu kijowskiego Majdanu w 2013 roku. Sam obwiniony o to oczywiscie wszystkiemu zaprzecza, ale obwiniaja go m.in jego byli podkomendni. Z kolei jego obecny zwierzchnik, czyli szef MSW Ukrainy Awakow odmówił wypowiedzi w tej sprawie;
  https://antikor.com.ua/articles/277685-komandir_kijivsjkih_spetspriznachentsiv_brav_uchastj_u_rozgoni_jevromajdanu__rozsliduvannja
  Ps. Warto przy tym przypomnieć że na Ukrainie przeprowadzono tzw. lustrację „służb siłowych”, która miała usunąć z ich szeregów właśnie tych najbardziej „umoczonych” m.in w pacyfikację kijowskiego Majdanu…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Krótko i w temacie („po poznańsku” można by rzec) o przypadającej dzisiaj setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, która próbują sobie bezczelnie zawłaszczyć „środowiska grupy rekonstrukcyjnej SANACJI”, jak opisał obecne władze RP jeden z komentatorów politycznych;
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/setna-rocznica-wybuchu-powstania-wielkopolskiego/
  Ps. ‚Smakowity cytat”, ” 6 stycznia powstańcy zajęli lotnisko na Ławicy, z którego przeprowadzili odwetowe bombardowanie niemieckiego lotniska we Frankfurcie nad Odrą”, dla tych błaznów którzy się zastanawiają jak to powstańcy z Donbasu byli zdolni do tego co robili…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Większość Ukraińców sprzeciwia się stosowaniu w kampanii wyborczej „wsparcia materialnego lub finansowego”, czyli oferowaniu m.in. darmowego jedzenia i pieniędzy w zamian za głosy – wynika z sondażu grupy „Rating”. Takie działania popiera 15 proc. badanych. Połowa Ukraińców obawia się też fałszowania wyborów prezydenckich, a niemal co trzeci badany nie odczuwa dumy z bycia obywatelem Ukrainy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/wiekszosc-ukraincow-przeciwna-kielbasie-wyborczej-prawie-co-trzeci-nie-czuje-dumy-z-ukrainskiego-obywatelstwa/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. OT ekonomiczne
  Na Ukrainie zmniejsza się taryfy na przesył gazu. Obecne opłaty mają wynosić z 12 do 6$ za 1000 m3 (na dystansie 100 km )gazu ziemnego. Jak podkreślają ukraińscy eksperci nowe taryfy pokazują, że transport gazu przez Ukrainę jest bardziej opłacalne niż transport jakimkolwiek innym rurociągiem.
  https://economics.unian.info/10393110-ukraine-cuts-entry-exit-point-tariffs-on-natural-gas-transportation-media.html
  https://www.spglobal.com/platts/en/market-insights/latest-news/natural-gas/122718-ukraine-cuts-entry-exit-point-tariffs-on-natural-gas-transportation
  Komentarz: Te chwilowe obniżki są spowodowane zbliżającymi się w styczniu nowymi rundami rozmów trójstronnych FR-UE_Ukraina w sprawie przesyłu gazu na Ukrainę. Rząd w Kijowie za wszelka cenę chce spełnieniu się czarnego scenariusza, drastycznego zmniejszenia tranzytu gazu przez Ukrainę. Straty ukraińskiej gospodarki z tego typulu mogłyby wynieść nawet do 3% PKB kraju(!). Na szczęście dla Ukrainy najpewniej dojdzie do jakiegoś porozumienia miedzy Ukrainą UE (Berlinem) a Rosja. Gazprom zapewne będzie nadal przesyłał gaz rurociągami na Ukrainie, ale… w dużo mniejszej ilości.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.