Wojna domowa na Ukrainie 12.02.2019r.- 1346 dzień od nowego rozejmu.


„Dwadzieścia wyrzutni ‚HIMARS’ razem z amunicją kupi od USA Polska. Umowa ma być podpisana w środę”– zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak w czasie niedzielnej wizyty (10 lutego) w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej pod Warszawą. Błaszczak wizytował Brygadę wraz z premierem Mateuszem Morawieckim. Było czym się pochwalić.


„To nowoczesny sprzęt, który daje gwarancję skuteczności na polu walki”
– ocenił w Wesołej minister Błaszczak.

Wartość umowy, jaką podpisze niebawem MON, to 414 mln dolarów netto, czyli ponad 1,5 mld złotych.

W skład dywizjonu dostarczonego Polsce będzie 18 wyrzutni bojowych i dwie wyrzutnie do szkolenia M-142 „Himars” wraz niewielkim zapasem amunicji rakietowej „GMLRS” i „ATACMS” oraz szkolnej „LCRR”, która to ilość przy pełnowymiarowym konflikcie wojennym starczy circa na 1,5 godziny walki. Zdążą w tym czasie uciec na Zachód nowymi amerykańskimi samolotami dla VIP-ów?

Dodam, że w pakiecie od Amerykanów dostarczone zostaną także pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne. Umowa obejmuje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Jednak nie będzie ani złotówki offsetu, o co tak bardzo troszczył się zawsze rząd PiS.

Tak więc za dwadzieścia sztuk 6- strzałowych wyrzutni „Himars” zapłaciliśmy 414 mln USD, co oznacza, że 1 sztuka kosztuje 20,7 mln USD, czyli 76 mln złotych. I to bez żadnego transferu technologii dal firm PGZ.

Cały świat się śmieje bo oficjalna cena jednej wyrzutni to tylko 5,1 mln USD czyli 19 mln PLN. Jeśli tą kwotę przemnożymy, przez dwadzieścia, da nam to prawdziwą wartość tych wyrzutni, która jest ponad 4 razy niższa niż ta którą w czasie ciężkich i długo ciągnących się pertraktacji- co też kosztowało słono- osiągnął polski resort obrony pod kierownictwem Mariusza Błaszczaka.

To jest jedna strona odtrąbionego właśnie kolejnego „sukcesu” rządu PiS.

Przedstawię teraz kolejne.

A więc, plan strategiczny MON mówił o zakupie 160 wyrzutni „HIMARS”. Później liczbę ich zredukowano do 56, zaś ostateczna umowa obejmuje zakup tylko 20 sztuk. Zredukowano także liczbę pocisków z 600 do około 300.

Poza tym, jeszcze Macierewicz obiecywał, a za nim jego następca na stanowisku szefa MON- Mariusz Błaszczak, że system miał powstać w Polsce- jednak w całości przyleci z USA.

Wtedy to planowano dla każdego dywizjonu kupi się po 600 pocisków. Co więcej, kontrakt miał być inaczej skonstruowany. Nasz przemysł obronny miał nie tylko zarobić, ale i zyskać nowoczesne technologie.

Od 2015 r. prowadzone było postępowanie, w ramach którego program rakietowy „Homar” miał zostać zrealizowany przez „Polską Grupę Zbrojeniową”. W tej grze był „HIMARS” od firmy „Lockheed Martin” i izraelski „Lynx” produkowany przez „IMI Systems”, całość systemu miała zostać zintegrowana przez polskie firmy.

Towarzyszyć miał temu potężny transfer technologii, który przeniósłby naszą zbrojeniówkę na zupełnie inny poziom.

Jednak w drugiej połowie lipca ubiegłego roku, kiedy resort obrony zdecydował o zakończeniu tego procesu, cała koncepcja legła w gruzach.

W efekcie szef MON w towarzystwie premiera rządu chwalą się w ostatnią niedzielę kolejnym wielkim „sukcesem” wyjątkowo drogiego zakupu amerykańskiej broni, która pozwoli nam na zapewnienie pozorów bezpieczeństwa z potencjałem ogniowym na 50 salw, po 6 rakiet w jednym odpaleniu.

Opróżnienie wyrzutni z 6 pociskami zajmuje sekundy. Teoretycznie więc wystrzelać możemy się w godzinę. Na wojnie jednak trzeba jeszcze po oddaniu strzału przenieść jednostki, by nie dać się trafić. Zatem przy intensywnym konflikcie maksymalnie może nam to wystarczyć na pojedyncze dni. Czyli tak jak we wrześniu 1939 roku.

„Nie oddamy nawet guzika”?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze ostrzeliwując terytorium DRL w godzinach, pomiędzy 04:00 a 20:25, 24 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

Ostrzały prowadzono przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (21 min) i 82 mm (21 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP- 1 i BMP-2 (łącznie 95 wystrzałów, a także granatników: AGS-17 (111 granatów), SPG-9 (33 granaty) i RPG-7 (3 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwano: rejon Gorłówki (osiedle Gołmowskij i Dolomitnoje, gdzie została uszkodzona około godziny 18:20 linia energetyczna wysokiego napięcia), Doniecka (okolice lotniska i serwisu „Volvo-Center” oraz wioska Żabiczewo- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, a także przedmieścia Jasinowatej, a tam Krutoj Bałka oraz Spartakusa) oraz na południowym odcinku frontu: Leninskoje, Sachanka i Oktiabr.

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 289 pociski, wobec 264 z dnia poprzedniego.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (19 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (15 wystrzałów), a także broni maszynowej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Z kierunku: Krimskoje (07:35), Krjakowki (16:45), Ługańskoje (16:55) i Nowotoszkowskoje (17:40) oraz Zołotoje-4 (18:05), ostrzeliwane były okolice: Zołotoje-5, Donieckij, Żiełoboka, Sokolników i Łogwinowa. Łącznie na terytorium ŁRL spadły 24 pociski moździerzowe.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 12 лютого 2019 року.

11 лютого російські окупаційні війська 12 разів порушили режим припинення вогню, у тому числі вісім разів із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій наших захисників велися:
з мінометів калібру 120 мм та, двічі, з мінометів калібру 82 мм – в районі населеного пункту ГНУТОВЕ;
з мінометів калібру 120 мм і, двічі, з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі села ПІСКИ;
з мінометів 82-го калібру, автоматичних станкових гранатометів і, вдруге, зі станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі села ПАВЛОПІЛЬ.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв наші позиції:
двічі – з мінометів калібру 82 мм – в районі селища НОВОТОШКІВСЬКЕ;
з мінометів 82-го калібру – поблизу села КРИМСЬКЕ;
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту ХУТІР ВІЛЬНИЙ.

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Підрозділи, що обороняються, подавляли ворожий вогонь застосуванням чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, 11 лютого одного окупанта знищено та одного поранено.

Від початку поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Українські захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu wsi Krutaja Bałka koło Jasinowatej (DRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.02.2019r.- 1346 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność, w Kijowie w nocy spalono samochód osobowy którego właścicielem jest radny miejski z frakcji banderowskiego ugrupowania „Swoboda”;
  https://strana.ua/news/185774-politsija-otkryla-uholovnoe-delo-po-faktu-podzhoha-toyota-land-cruiser-deputata-kievrady-ot-svobody.html
  Z kolei w nocy w Równem wrzucono granat bojowy na posesję domu należącego do dyrektorki jednego z miejskich centrów handlowych. Na szczęście eksplodujacy granat nie spowodował obrażeń u przebywajacych w budynku osób;
  https://strana.ua/news/185777-hranatu-v-rovno-brosili-v-dom-direktora-mestnoho-rynka-elenay-nezdjur.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem w sprawie „ucieczki z Ukrainy” kapitana krymskiego statku „Nord”, uprowadzonego przez ukraińska straż graniczną, wypowiedział się przedstawiciel Prokuratury Generalnej Ukrainy, który stwierdził ze Ukraina nie może zwrócić sie do Rosji o wydanie „zbiega” ponieważ przebywa on obecnie na terytorium Krymu, a zwrócenie sie strony ukraińskiej o „wydalenie go z terytorium FR” (czyli właśnie z Krymu) „byłoby interpretowane jako uznanie okupacji półwyspu”;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1779563-gpu-ne-mozhe-zvernutis-do-rf-schodo-vidachi-kapitana-nordu

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Przypomniał o sobie „wielki przyjaciel śp. Lecha Kaczyńskiego”, były prezydent Gruzji oraz były gubernator Odessy, a takze niedoszły „wódz” kolejnego tzw. majdanu, czyli Micheil Saakaszwili, który w wywiadzie udzielonym rosyjskiej edycji niemieckiego ‚Deutsche Welle” ogłosił ze ukraińska armia nie jest w stanie powstrzymać sił rosyjskich, ale te i tak nie zaatakują Ukrainy, ponieważ ta, dopóki rządzi nią Poroszenko, rozpada się od wewnątrz i jak tak dalej pójdzie na jej terytorium powstanie wiele niezależnych „państw”;
  https://www.politnavigator.net/saakashvili-sprognoziroval-raspad-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Ukraiński internet” szydzi tymczasem z samoponiżajacej akcjiukraińskich policjantów, którzy kajają się przed „ukropatriotami” za to ze ich koledzy „spuścili im manto” pare dni temu w Kijowie. Popularny kijowski raper Taras Niezależko (krytyczny wobec obecnych władz Ukrainy) zaprezentował piosenke pt. JA DEBIL, a ukraiński dziennikarz śledczy Ołeksandr Dubinskij zaproponował by także zorganizowali akcje pt. JA CIOTA;
  https://www.politnavigator.net/ya-p-dor-ukrainskikh-mentov-vysmeivayut-za-kholujjstvo-pered-nacikami.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem w Kijowie przed sąd w którym ma się odbyć odczytanie aktu oskarżenia przewodniczacemu chersońskiej rady obwodowej Władisławowi Manherowi, podejrzanemu o zlecenie napadu na aktywistkę Katerine Handziuk, ściągane są „wzmocnienia” z ukraińskiej Gwardii Narodowej;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4064111-k-zdanyui-suda-v-kyeve-pryekhaly-avtobusy-s-natshvardeitsamy
  Z kolei sam Manher „kontratakuje” i zapowiada ze na posiedzeniu sądu sam ujawni „nazwiska prawdziwych zleceniodawców napadu” oraz ze za wszystkim miała stać ukrobezpieka (SBU);
  https://strana.ua/news/185759-manher-obeshchaet-na-doprose-po-delu-handzjuk-nazvat-familii-prichastnykh-k-zakazu-ee-ubijstva.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. I znowu ‚żale” w ukromediach ze jak tylko „ruszą z kopyta” gazociągi „Turecki Potok” oraz ‚Nord Stream 2″ to tranzyt gazu z Rosjo do UE przez terytorium Ukrainy (a co za tym idzie wypłacane jej za to pieniadze) „spadnie do zera”. Tym razem „w rękawy” ukraińskich dziennikarzy „wypłakiwał sie” szef ukraińskiego państwowego koncernu ‚Naftohaz” Kobolew, który straszył również (kolejny juz raz) ze jak tylko zakończy się tranzyt gazu przez Ukrainę to „Rosja zacznie przeciwko niej agresję na pełną skalę”;
  https://24tv.ua/ru/kakuju_ugrozu_neset_ostanovka_tranzita_gaza_rf_po_territorii_ukrainy_n1111172
  A szef Kobolewa, czyli „generalissimus” Poroszenko z kolei żalił się że z powodu ‚rosyjskiej agresji” Ukraina utraciła 16 % swojego PKB;
  https://www.unn.com.ua/ru/news/1779573-ukrayina-vtratila-16-vvp-vnaslidok-agresiyi-rf

  Polubione przez 4 ludzi

  • Przewiduje, że tranzyt przez teren Ukrainy nie spadnie do zera-zostanie tylko znacznie zredukowany. Po ostatnim „sukcesie” Polski w sprawie NSII praktyczną kontrolę nad projektem uzyskały Niemcy. Rząd w Berlinie dba o PR więc zapewne „jakiś” tranzyt przez Ukrainę zapewni. To, ze jednak Ukraina straci na tym miliardy dolarów to już inna bajka..

   Polubione przez 2 ludzi

 7. „Na celowniku USA” tymczasem znalazły się Węgry, nie tylko zresztą za swoją „cichą wojnę” jaka toczą z Ukraina (o tzw. reformę oświaty ograniczajaca prawa konstytucyjne ukraińskich mniejszosci narodowych), ale także ‚za wbijanie klinów w sojuszników z NATO” oraz za „ścisła współprace z Chinami” w szczególnosci z koncernem „Huawei”. Takie opinie miał przedstawić stronie węgierskiej podczas wizyty w Budapeszcie Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo;
  https://korrespondent.net/world/4063973-pompeo-pryzval-venhryui-podderzhyvat-ukraynu

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Szef rosyjskiej dyplomacji minister Sergiej Ławrow na konferencji prasowej podczas spotkania z szefem dyplomacji Finlandii, kolejny już raz, oskarżył władze w Kijowie o celowe sabotowanie porozumień mińskich, komentując stanowisko państw UE w tej sprawie, czyli ze to Rosja powinna wypełniać porozumienia zawarte zima 2015 roku w białoruskim Mińsku, a takze nazwał je „pozbawionym perspektyw [na przyszłosć]”;
  https://tass.ru/politika/6105152
  Rosyjski minister miał także nazwać „bezprecedensowym” wzrost potencjału militarnego NATO w pobliżu granic Rosji, objawiajacy sie m.in wielokrotnie powtarzajacymi się ćwiczeniami wojskowymi na Morzach Bałtyckim i Czarnym oraz w przestrzeni powietrznej;
  https://tass.ru/politika/6105190

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, okazuje się ze w Waszyngtonie mają stracha nie tylko przed „rosyjska penetracją” w bliskim sąsiedztwie USA (czyli w Wenezueli), ale także przed usadowieniem się w Ameryce Płd. (która bardzo długo postrzegana była jak „prywatny folwark USA”) się Chin. Amerykańscy wojskowi przestrzegaja mianowicie przed znajdujaca się na terytorium argentyńskiej Patagonii, chińską bazą badawczą która oficjalnie zajmuje się badaniem kosmosu, ale według nich może także prowadzić działalność szpiegowską m.in ustalają pozycje satelitów wojskowych;
  >https://foreignpolicy.com/2019/02/08/us-military-warns-of-threat-from-chinese-run-space-station-in-argentina/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraińska codziennośc, szokujace obrazy (nawet jak na Ukrainę), po wypadku drogowym na trasie pomiędzy obwodami dniepropietrowskim i zaporoskim, ciała ofiar wypadku wiele godzin leżały na drodze, pomiędzy przejeżdzającymi pojazdami (filmik w linku);
  https://strana.ua/news/185822-pod-dneprom-dvoe-muzhchin-pohibli-pri-stolknovenii-lehkovushki-s-hruzovikom-mcdonalds.html
  Pod Kijowem zatrzymano pedofila z Niemiec który ścigany był międzynarodowym listem gonczym od 2015 roku, prawdopodobnie 4 lata ukrywał sie na terytorium Ukrainy;
  https://strana.ua/news/185842-na-kievshchine-zaderzhali-podozrevaemoho-v-rastlenii-maloletnikh-kotoroho-chetyre-hoda-iskali-pravookhraniteli-hermanii.html
  W Dnieprze w jednym z opuszczonych budynków w zwykłych workach na śmieci, odkryto granatniki, granaty bojowe oraz amunicję;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4064133-v-dnepre-nashly-boeprypasy-v-musornykh-paketakh

  Polubione przez 4 ludzi

 11. I znowu „z panika w oczach i ruska lufa w .upie”, tym razem rzecz dotyczy rosyjskich „dronów podwodnych Posejdon” o napędzie jadrowym, które według ‚Business Insider” sa „torpedami Dnia Sądnego” (!) które będa zdolne do „unicestwienia całego kontynentu” (w domyśle Europy) i będą mogły atakować nawet w przypadku zniszczenia samej Rosji (czyli kontynuacja tzw. doktryny martwej ręki), a samo istnienie NATO, jako „sojuszu obronnego”, traci rację bytu;
  https://ria.ru/20190212/1550714232.html
  Źródło;
  >https://www.businessinsider.com/the-real-purpose-of-russias-poseidon-nuclear-doomsday-device-2019-2?IR=T

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.