Wojna domowa na Ukrainie 19.07.2019r.- 1503 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (18 lipca) prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski przyjechał z roboczo-przedwyborczą wizytą na Zaporoże.

Na zwołanej naradzie Krajowej Rady ds. Polityki Antykorupcyjnej, prezydent Zełenski przedstawił wnioski po swej wizycie w Zaporożu.

Pierwszy wniosek to taki, że organom ochrony prawa zostały przekazane nowe materiały na temat korupcji w zakresie produkcji przemysłu obronnego.

Na ten temat Zełenski powiedział, że:

„Słyszeliście o głośnej historii dotyczącej korupcji państwowym koncernie ‚Ukroboronprom’. W ostatnich dniach my przedstawiliśmy organom ochrony prawa sprawę o jeszcze jednym korupcyjnym schemacie w zakresie produkcji obronnej. Jak okazało się, w czasie ostatnich pięciu lat działalności obecnego rządu spece od eksportu tylko w kilku wątpliwych kontraktach przekazali prawie 30 mld dolarów amerykańskich na konta spółek offshore za rzekomo świadczone usługi”.

Zełenski przypomniał, że zawłaszczone w ten sposób pieniądze zostały wyciągnięte z kieszeni podatników.

Ponad to, Zełenski ujawnił także jeszcze inny przykład korupcji na styku sektora publicznego i prywatnego biznesu:

„W latach 2017-2018 jednemu z największych gospodarstw rolnych na Ukrainie, Myronivsky Hliboproduct, przydzielono z budżetu państwa prawie 2,5 mld hrywien dotacji. W rzeczywistości firma ta nie potrzebowała wsparcia ze strony państwa, mając super zyski. I wiecie co. Wypłacała ona co roku sowite dywidendy swoim akcjonariuszom.”

„Chciałbym zwrócić się do naszych organów ochrony prawa, organom antykorupcyjnym: porównajmy, jeśli posiadamy takie informacje, summy tej publicznej pomocy z summami wypłaconych dywidend. I sprawdźmy. Być może otrzymamy te same liczby”– dodał prezydent Zełenski.

Ja ze swej strony wyjaśnię, że firma „Myronivski Hliboproduct” (MHP) jest własnością powiązanego z poprzednim prezydentem, oligarchy Jurija Kosiuka. W 2014 roku Kosiuk, został mianowany na stanowisko pierwszego zastępcy szefa administracji prezydenckiej, w biurze prezydenta Petro Poroszenki. Poza dotacjami rządowymi ta prywatna firma drobiarska, będąca na Ukrainie praktycznie monopolistą, dostała łącznie 321 mln dolarów pożyczek z Banku Światowego, 250 mln dolarów i 25 mln euro z EBOR oraz z EBI 82 mln euro. Te kwoty są miarą korupcji jaka ma obecnie miejsce na Ukrainie, i to w skali globalnej. Przypomnę jeszcze, że to właśnie drób z MHP zalewa obecnie rynek polski rugując z niego naszych rodzimych producentów. Jedyną taktyką marketingową właściciela i zarządu MHP jest, niepłacenie ceł i jak najniższa-zaporowa cena. W efekcie „dzięki” temu możemy cieszyć się bardzo tanim mięsem drobiowym w naszych wielkich sieciach handlowych- głównie zagranicznego pochodzenia, bo polskie albo zostały skutecznie wykończone, albo też nie mogły podołać zabójczej konkurencji sponsorowanej przez rządy z kieszeni podatnika.

No ale pomijając tą błahostkę, dajmy wypowiedzieć się samemu Zełenskiemu, który ujawnił wczoraj kolejny przykład korupcji w Zaporożu. A jest nią tym razem drogownictwo.

Jak skonstatował Zełenski:

„Ukraina wydaje rocznie 4 mld hrywien na drogi, ale nie ma dróg. Które stają się coraz gorsze. Jest to spowodowane brakiem odpowiedniej kontroli, nieprzestrzeganiem ustalonych standardów wagi pojazdów i wymuszaniem coraz wyższych zarobków przez pracowników tej służby publicznej”.

Spośród ukraińskich firm w zakresie korupcji w drogownictwie, wg. Zełenskiego przoduje „Ukrtransbezopasnost”, w związku z czym odwołał on 17 lipca dyrektora tej firmy, Michaiła Noniaka.

Szef państwa wyraził także opinię, że za tak wątpliwymi transakcjami stoją najwyżsi urzędnicy, dlatego powinna być na to odpowiednia odpowiedź:

„Musimy zapewnić twardą i natychmiastową reakcję naszych organów antykorupcyjnych”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

https://www.president.gov.ua/ru/news/dotaciyi-dlya-mironivskogo-hliboproduktu-zlovzhivannya-v-obo-56509,

Myronivsky Hliboproduct (MHP), Ukraine

https://www.mhp.com.ua/en/home,

https://en.wikipedia.org/wiki/Mironivsky_Hliboproduct.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 06:35 a 21:16, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (87 min) i 82 mm (24 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (59 granatów), SPG-9 (16 granatów) i RPG-7 (9 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 23 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane był: rejon Gorłówki (Dolomitnoje i Michajłowka oraz teren osiedli mieszkaniowych przy kopalni im. Gagarina oraz kopalni 6/7), okolice i obrzeża Doniecka (teren serwisu „Volvo-Center” i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na orzeżach Doniecka oraz jasinowata, Wasilewka, Spartakus, Wiesiełoje, Aleksandrowka i Staromichajłowka- w okolicach Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Komiternowo i Staropasła).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło w ciągu minionej doby 225 pocisków (wobec 103 z dnia poprzedniego), co niestety, ale miało bardzo tragiczne skutki: jedna 68-letnia kobieta zmarła z odniesionych ran oraz zostało uszkodzonych pięć budynków mieszkalnych: dwa przedszkola nr. 229 i 269 w Oktiabrskim przy ulicy Gradostroicieli nr. 1 i 5 oraz w Komiternowie dwa domy mieszkalne przy ulicy Kirowa nr. 41 i 55 oraz Dom Kultury przy ulicy Achmatowej nr. 27. najwyraźniej ostrzał prowadzony jest celowo w kierunku budynków użyteczności publicznej i w kierunku ludności cywilnej.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (3 miny) oraz granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Swietłodarska (18:20) i Ługańskoje (18:55 i 19:25) w stronę Łozowego i Niżnego Łozowego.

Szkód i strat nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 19 липня 2019 року.

18 липня збройні формування Російської Федерації та її найманці 10 разів порушили режим припинення вогню. З них 3 рази – із застосуванням забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 120 та 82 мм. Також, противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 9 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
двічі поблизу ПІСКІВ – з мінометів калібру 82 мм, автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поряд ТРОЇЦЬКОГО – зі станкового протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
неподалік КАМ’ЯНКИ – з автоматичного гранатомету та стрілецької зброї;
околиці ВОДЯНОГО – зі станкового протитанкового гранатомету;
два рази в районі населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ – з мінометів калібру 120 мм, ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу ЛОМАКИНОГО – з міномету калібру 82 мм;
поряд ПИЩЕВИКА – з ручного протитанкового гранатомету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 1 раз:
околиці МАЙОРСЬКА – з підствольного гранатомету та стрілецької зброї.
В результаті підриву один військовослужбовець загинув та під час ворожих обстрілів двоє отримали поранення. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 18 липня одного окупанта знищено та двох поранено.
Від початку поточної доби ворог один раз обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив один обстріл позицій українських захисників:
поряд ШИРОКИНОГО – зі стрілецької зброї.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.07.2019r.- 1503 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukromedia informują o „afroncie” jaki spotkał Poroszenkę w Europarlamencie, gdzie podobno chciał ‚wprosić się” tam gdzie „urzedują” eurodeputowani, ale go nie wpuszczono i musiał siedziec tam gdzie „zwykli” odwiedzający budynek;
  https://strana.ua/news/212228-opublikovany-foto-kak-poroshenko-skryvaetsja-na-halerke-evroparlamenta-vmesto-doprosa-v-hbr.html
  A na Ukrainie kolejny dzień rewizji w należacych do Poroszenki firmach (tym razem Korporacji ‚Bohdan” oraz należącym do niego klubie sportowym) w zwiazku z prowadzonymi przeciwko niemu śledztwami (m.in o korupcję);
  https://strana.ua/news/212311-v-nabu-podtverdili-obyski-v-sportklube-poroshenk-v-ramkakh-dela-po-bohdan-motors-i-khishchenijakh-chinovnikov-iz-oboronki.html
  Plus w ukromediach pojawiły się informacje kto pomógł uciec z Ukrainy, na Mołdawię, skorumpowanemu sędziemu Czausowi który „zasłynął” z tego ze przyjete łapówki „kisił” w szklanym słoju. Okazuje sie ze w ucieczke Czausa zamieszany był ówczesny naczelnik ochrony osobistej Poroszenki, wówczas będącego Prezydentem Ukrainy;
  https://strana.ua/news/212220-pojavilos-podrobnosti-vyvoza-iz-strany-sudi-chausa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z Gruzji, gdzie kanał TV „Rustawi 2″ który ‚zaslynał” ostatnio z tego ze jeden z jego prowadzacych podczas występu „na żywo” obelżywie wyrażał sie o Prezydencie Rosji, został przejęty przez nowego właściciela;
  https://strana.ua/news/212247-telekanal-rustavi-2-v-hruzii-posle-skandala-s-oskorblenijami-putina-smenil-sobstvennika.html
  Który zaczął robić w nim „porządki” wywalajac od razu dotychczasowego dyrektora generalnego „Rustawi 2”;
  https://strana.ua/news/212268-novye-khozjaeva-skandalnoho-kanala-rustavi-2-pervym-delom-uvolili-hendirektora-niku-hvaramiju.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codzienność. W nocy na posesje domu należącego do biznesmena z Odessy rzucono granat bojowy. Na szczęscie nikt nie został ranny;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4120135-v-dom-odesskoho-byznesmena-brosyly-hranatu-smy
  W jednej z knajp w Zaporożu „draka” zakonczyła się strzelaniną w której wyniku dwie osoby zostały ranne;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1814031-u-zaporizhzhi-v-kafe-stalasya-strilyanina
  W obwodzie iwano-frankowskim mieszkańcy jednej z miejscowości zablokowali pobliską trasę domagajac sie od władz natychmiastowego remontu okolicznych dróg;
  https://korrespondent.net/ukraine/4120181-na-prykarpate-zhytely-perekryly-dorohu-trebuia-ee-remonta

  Polubione przez 4 ludzi

  • W temacie protestów mieszkańców domagających się remontów dróg.
   Po „reformach” w ukraińskiej drogówce nastąpił podział obowiązków drogi o znaczeniu krajowym przejęła pod swój nadzór firma byłego polskiego ministra Pana Nowaka (70 tysięcy km dróg). Resztę pod swe skrzydła przekazano samorządom. Jednocześnie powołano fundusz drogowy w którym to 60% środków przeznaczono dla …dróg o znaczeniu krajowym, a tylko 1/3 środków na wsparcie remontu samorządowych dróg.
   Efekt był łatwy do przywidzenia-zabrakło środków na remonty lokalnych trans. A władze centralne mogą z czystym sumieniem podjechać pokiwać głową ad nieszczęściem mieszkańców i wskazać „winnego” całego nieszczęścia-czyli władze samorządowe…

   Polubione przez 2 ludzi

 4. Tymczasem „Pinokio” Zelenskij wnerwiął sie na stan ukraińskich dróg i zapowiedział „rozpędzenie” kierownictwa ukraińskiej państwowej Agencji Dróg i Mostów „Ukrawtodor”, której szefem jest jak wiadomo „polski specjalista” Sławomir „Zegarmistrz” Nowak;
  https://auto.24tv.ua/volodymyr_zelenskyi_poobitsiav_posadyty_kerivnytstvo_ukravtodoru_video_n14382
  Ps. „Biegnij Sławek, biegnij! Ale o nowych zegarkach nie zapomnij!”…
  >https://static.polityka.pl/_resource/res/path/7c/f4/7cf414a2-a02c-4a42-b66d-6c3759fce7d4_830x830

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Odnośnie „wstepniaka”, ostatni filmik to „apel z ostrzeżeniem” charkowskich „ukropatriotów” do charkowskich „separatystów” by ci nie ważyli sie „podnosić głów w Charkowie”. Ma to związek z tym co sie obecnie dzieje w Charkowie, a co jest „belką w oku” dla „ukropatriotów”, czyli np ponowne pojawienie sie w centrum miasta popiersia Marszałka ZSRR Żukowa;
  https://nv.ua/ukraine/events/chernye-chelovechki-zapisali-preduprezhdenie-dlya-harkovskih-separatistov-video-50032759.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT z Bliskiego Wschodu, czyli co zestrzeliła US Navy w Cieśninie Ormuz? Dla przypomnienia US Donlad ogłosił już że był to irański „dron”, teraz jednak pojawiła sie oficjalna odpowiedź w tej sprawie ze strony Iranu. Wiceminister spraw zagranicznych Iranu stwierdził ze Iran nie odnotował straty żadnego własnego ‚drona” i obawia się że Amerykanie mogli przez pomyłkę zestrzelić własnego „drona” 🙂
  https://www.theguardian.com/us-news/2019/jul/18/trump-us-warship-iran-drone-strait-of-hormuz

  Polubione przez 3 ludzi

 7. „Trwał kolejny rok krwawych zmagan Ukrainy z rosyjską inwazją”, gdy okazało się że kandydaci do nowego ukraińskiego parlamentu z czterech „wiodących w sondażach” partii, czyli „Sługa Narodu”, Opozycyjna platforma – Za życie”, „Europejska Solidarność” oraz „Batkiwszczyna” sprzedali Rosji (czyli „państwu – agresorowi”) towar na sumę 287,5 miliardów hrywien…
  https://inforesist.org/kandidaty-v-nardepy-ot-chetyreh-partij-v-2018-godu-prodali-v-rf-tovarov-na-2875-mlrd-grn/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli gdy ma sie „dziejową misję” w postaci ‚obalenia kremlowskiego reżimu” zapomina sie o takich „przyziemnych sprawach” jak załatwianie potrzeb fizjologicznych 🙂
  >https://twitter.com/volkova__v/status/1151982547758460929
  Ps. Na zdjeciu jeden z czołowych rosyjskich „liberastów’ Ilja Jaszyn;
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D1%88%D0%B8%D0%BD,_%D0%98%D0%BB%D1%8C%D1%8F_%D0%92%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D1%8C%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Odessa ‚wyszła na ulice” z poparciem dla ukraińskiego blogera Anatolija Szarija któremu ukraińska Centralna Komisja Wyborcza nie zezwoliła na udział w wyborach do ukraińskiego parlamentu, ponieważ „nie mieszka na Ukrainie”. Warto przy tym dodać ze Szarij „ewakuował sie” z Ukrainy jeszcze za czasów „tyranii” Janukowycza;
  >https://twitter.com/anatoliisharii/status/1152261466378166273
  >https://twitter.com/anatoliisharii/status/1152262487611457537

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.