Wojna domowa na Ukrainie 28.01.2020r.- 1693 dzień od nowego rozejmu.


W dniu wczorajszym ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski odegrał kolejny odcinek kabaretu pt. „Wizyta robocza w Polsce”. W obsadzie tym razem znalazł się Andrzej Duda.

Prezydenci Ukrainy i Polski Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda omawiali stosunki dwustronne podczas wizyty roboczej szefa państwa ukraińskiego w Polsce, gdzie przyjechał on aby wziąć udział w wydarzeniach z okazji 75 rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Po spotkaniu z Andrzejem Dudą ukraiński prezydent podkreślił, że Ukraina zezwala na poszukiwania, a polscy eksperci przeprowadzili pierwsze wykopaliska w obwodzie lwowskim. Kolejnym krokiem jest przywrócenie po polskiej stronie zniszczonego grobu ukraińskiego na wzgórzu Monastyr koło wsi Werchraty na Podkarpaciu.

„Jak wiadomo, Ukraina odblokowała moratorium na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych i poszukiwawczych na terenie Lwowa, uważam, że polska strona też odnowi ukraińską mogiłę na wzgórzu Monastyr. W naszych relacjach od teraz akcentujemy to, co nas łączy i w przyszłości też tak będzie”– oświadczył Zełenski.

Następnie ukraiński prezydent stwierdził, że „udało nam się zmniejszyć poziom emocji wokół wspólnej tragicznej przeszłości, a dziś nasze kraje z otwartym sercem idą naprzód w przyszłość”– powiedział Zełenski na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z Dudą, dodając, że „odtąd w naszych relacjach skupimy się na tym, co nas łączy”.

Szef państwa ukraińskiego zauważył, że w tym roku Ukraina i Polska planują zorganizować serię wspólnych wydarzeń.

„Wierzę, że jednym z nich będzie wizyta prezydenta Dudy na Ukrainie”– powiedział Wołodymyr Zełenski, który podziękował Polsce za wsparcie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy oraz za „aktywny udział w przedłużeniu sankcji wobec Rosji”.

„Mamy pełne zrozumienie i zaufanie. Uważamy, że to powinno być zawsze jedynym sposobem relacji między naszymi krajami, między Ukrainą a Polską”– dodał ukraiński prezydent.

Podczas spotkania głowy państw uzgodniły także kwestie dalszej współpracy gospodarczej.

„Polska jest naszym czwartym co do wielkości partnerem handlowym. Jestem pewien, że polscy inwestorzy docenią reformy i poprawę klimatu biznesowego na Ukrainie”– powiedział prezydent Zełenski, dodając, że „dzisiaj uzgodniliśmy dalszy rozwój i wzmocnienie naszego strategicznego, przyjaznego partnerstwa”.

Z kolei, polski prezydent poinformował, że jednym z tematów rozmów była sytuacja na Ukrainie, a w szczególności na obszarze okręgów Donieckiego, Ługańskiego i okupowanego Krymu oraz relacje z Rosją.

„Mówiłem panu prezydentowi, że dla nas, dla Polski sprawa jest jednoznaczna. My żądamy przywrócenia prymatu prawa międzynarodowego w tym zakresie, zaprzestania naruszania norm tego prawa, powrotu do pełnej integralności terytorialnej Ukrainy. To jest nasza jednoznaczna postawa i Ukraina zawsze może na naszą jednoznaczną postawę liczyć”– powiedział prezydent Duda.

„Pytałem pana prezydenta, jak wygląda kwestia postępów rozmów w formacie normandzkim, jak pan prezydent widzi to na przyszłość, jakich działań można się spodziewać w najbliższym czasie. Cieszę się z tego, że postępuje wymiana jeńców i obywatele Ukrainy, którzy zostali uwięzieni przez Rosję wracają do domów, do swoich rodzin”– poinformował polski prezydent.

Następnie Duda podziękował Zełenskiemu za jego „obecność i postawę w Jerozolimie kilka dni temu” i oddanie w instytucie Yad Vashem hołdu Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Wyraził też swoją wdzięczność i nazwał gestem głębokiej przyjaźni to, że w Jerozolimie Wołodymyr Zełenski w towarzystwie małżonki złożyli czerwono-białe kwiaty pod monumentem Doliny Zniszczonych Miejscowości w jego części poświęconej Warszawie, który upamiętnia żydowskie społeczności Ukrainy i Polski zniszczone w czasie holokaustu.

Wśród tematów rozmów z Wołodymyrem Zełenskim prezydent Duda wymienił również umacnianie więzi między społeczeństwami obu krajów.

„Zaproponowałem panu prezydentowi, żebyśmy wspólnie uczcili pamięć żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 r. walczyli z nawałą bolszewicką, tj. stulecie Bitwy Warszawskiej, ale to jest także stulecie tamtej wielkiej wojny”– podkreślił Andrzej Duda, natychmiast dodając, że „to jest na pewno element naszej dobrej, wspólnej historii i zaproponowałem panu prezydentowi, żebyśmy tą pamięć uczcili”.

Polski prezydent wyraził także zadowolenie z rozmów dotyczących kwestii historycznych:

„Cieszę się, że wiele elementów historycznych, które były w impasie do tej pory teraz spokojnie i konsekwentnie jest przełamywanych. Podziękowałem panu prezydentowi za przychylność wobec działań ekshumacyjnych, dzięki którym będzie możliwe upamiętnienie poległych polskich żołnierzy we Lwowie i w innych miejscach”– zaznaczył Duda.

Jak widać, Duda mówił o wszystkim, ale zapomniał poruszyć kwestii ukraińskiej zbrodni ludobójstwa dokonanej na Polakach oraz jak ten problem w sposób cywilizowany rozwiązać. Nie odniósł się też do ukraińskiej polityki historycznej, na której Kijów buduje tożsamość narodową i państwową na ideologi baneryzmu gloryfikując jej twórców i wykonawców zbrodni. O łamaniu podstawowych praw mniejszości narodowych, Cmentarzu Orlików we Lwowie oraz zwrotu miejsc kultu Kościoła Rzymskokatolickiego, a także innych niszczejących i dewastowanych obiektów polskiego dziedzictwa narodowego, nie wspomnę.

Tak więc, przy okazji obchodów 75 rocznicy wyzwolenia przez Armię Czerwoną obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, przypudrowano wzajemne relacje, jednocześnie upolityczniono te obchody do granic przyzwoitości.

No cóż, na tym polega specyfika rządów „dojnej zmiany”.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (3 miny) oraz granatników: AGS17 (12 granatów), SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (12 ostrzałów), w sumie 13 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwano rejon Gorłówki (Dolomitnoje i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina) oraz na południowym odcinku frontu (Jelenowka, Dokuczajewsk, Leninskoje i Sachanka).

Łącznie w wyniku ukraińskiego ostrzału, w ciągu minionej doby na terytorium DRL spadły 23 pociski (wobec 9- w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

5 min.

Зведення станом на 07:00 28 січня 2020 року.

27 січня збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Шість обстрілів по нашим позиціям було здійснено у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
неподалік населеного пункту Піски – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
два рази поруч з Новотроїцьким – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
двічі поблизу Лебединського – з мінометів калібру 82 мм противник випустив 9 мін, а також гранатометів різних систем та іншої стрілецької зброї;
в районі населеного пункту Тарамчук – зі станкового протитанкового гранатомету – 6 пострілів, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
Чотири ворожі обстріли було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
неподалік Майорського – з гранатометів різних систем;
в районі Кіндрашівки Нової – з 82-мм міномету;
поряд з Південним – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу населеного пункту Новотошківське – зі 120-мм міномету – 5 мін.
Крім того, о 21.50 в районі ділянки розведення №3, поблизу населеного пункту Богданівка, ворог в черговий раз здійснив обстріл зі станкового протитанкового гранатомету та стрілецької зброї.
Вчора, 27 січня, внаслідок ворожих обстрілів втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.
З початком цієї доби російські окупаційні війська обстріляли захисників населеного пункту Новолуганське, що у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, застосувавши гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.01.2020r.- 1693 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Afganistanu, czyli ciąg dalszy sprawy zestrzelenia amerykańskiego samolotu wojskowego w prowincji Ghazni przez Talibów. Okazuje się ze na pokładzie samolotu znajdował się „główny szef CIA Michael D’Andrea, który jest zamieszany w sprawę zabójstwa generała Sulejmaniego”
  https://www.o2.pl/artykul/afganistan-w-katastrofie-samolotu-mogl-zginac-szef-cia-odpowiedzialny-za-zabojstwo-sulejmaniego-6472534757533313a
  https://colonelcassad.livejournal.com/5598859.html
  https://ifpnews.com/murderer-of-soleimani-killed-in-us-plane-downing-in-afghanistan-sources

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. Na terytorium obwodu ługańskiego pod kontrolą Kijowa zatrzymano członków (kolejnej już) grupy zajmujacej się handlem bronią oraz amunicją;
  https://korrespondent.net/ukraine/4187318-na-donbasse-zaderzhany-torhovtsy-oruzhyem
  Na jednej ze stacji charkowskiego metra policjanci zatrzymali mężczyne który chodził sobie po niej z granatem bojowym;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4187298-v-metro-kharkova-zaderzhaly-muzhchynu-s-hranatoi
  Z kolei w Odessie kobieta postanowiła popełnić samobójstwo poprzez…samospalenie. Na szczęscie interweniowali sąsiedzi którzy zdołali ugasić desperatkę i przekazać ją przybyłym na miejsce służbom medycznym;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4187308-odessytka-podozhhla-sebia-na-ulytse

  Polubione przez 3 ludzi

 3. I kolejna heca w ukraińskiej „marszrutce” z „witiranką ATU” w ‚roli głównej”. Tym razem nie spodobało jej się ze w autokarze puszczane sa…rosyjskie seriale, dlatego kazał kierowcy je wyłączyć. Spotkało sie to z oporem nie tylko ze strony kierowcy, ale takze innych pasażerów, a na końcu ‚witiranka” została „wyproszona” z pojazdu. Sprawą zainteresował sie „fuhrerek” z neonazistowskiego ugrupowania „C 14” (oraz TW SBU) Serhij Mazur, który obiecał „pomszczenie zniewagi” i ‚ciepłe powitanie” kierowcy przez niego oraz jego „parteigenosse”;
  https://strana.ua/news/246769-konflikt-volonterov-ato-s-voditelem-iz-za-rossijskoho-seriala-vse-podrobnosti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem w pobliżu linii „frontu” na Donbasie pojawił się z wizytą francuski ‚filozof” Bernard-Henri Levy;
  https://strana.ua/news/246791-frantsuzskij-pisatel-i-filosof-levi-posetil-punkt-propuska-na-linii-razhranichenija-na-donbasse.html
  Ów „filozof” to taki francuski „neokonserwatysta” który w przerwach pomiędzy „filozofowaniem” zajmuje sie „krzewieniem demokracji” (m.in robił to w Libii);
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1519602,1,sylwetka-bernard-henri-lvy.read

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Korespondent ‚Radia Swoboda” w Brukseli Rikard Jozwiak poinformował o „haniebnej zdradzie” jaka szykuje UE. czyli usunięcia z „listy objetej sankcjami” m.in byłego premiera Ukrainy (za Janukowycza) Mykoły Azarowa oraz syna samego „tyrana”, czyli Aleksandra Janukowycza. Zostali umieszczenie na owej „liście” z powodu podejrzenia o „kradzież ukraińskich funduszy państwowych”;
  https://strana.ua/news/246849-zhurnalist-soobshchil-chto-v-es-snimut-sanktsii-s-azarova-stavitskoho-i-janukovicha-mladsheho.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Przypomniała o sobie (znowu) byłą ukraińska parlamentarzystka jedna z „heroin kijowskiego majdanu” Tatiana Czornowoł która urządziła awanturę podczas briefingu nowo mianowanego wiceszefa Państwowego Biura Sledczego Aleksandra Babikowa, byłego prawnika prezydenta Ukrainy Janukowycza. Czornował została siłą usunieta z sali w wyniku czego, jak sama stwierdziła, „uszkodzono jej nogę”;
  https://tsn.ua/ru/ukrayina/povredili-nogu-eks-nardepa-chornovol-siloy-vyveli-s-brifinga-babikova-v-gbr-1482093.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem były „prowydnik” banderowskiego „Prawego sektora”, a obecnie „dowódca” tzw. Ukraińskiej Armii Ochotniczej Dmytro jarosz wezwał prezydenta Ukrainy Zelenskiego by stał się „ukraińskim nacjonalistą”, jednocześnie zapewniając ze „żydowskie korzenie głowy państwa nie są w tym przeszkodą”;
  https://inforesist.org/yarosh-prizval-zelenskogo-podtverdit-opasenie-svr-rf-i-stat-ukrainskim-naczionalistom/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT z Białorusi, gdzie „baćka” Łukaszenko zarządził ‚cukrową czystke’ w wyniku której „wyaresztowana” wszystkich dyrektorów (czterech) cukrowni na Białorusi. Jeden z nich leciał już „na wypoczynek” samolotem rejsu Mińsk – Monachium, który znajdował się już nad terytorium RP (nad Wrocławiem) gdy nadszedł „prikaz” Łukaszenki i musiał zawrócić by dostarczyć dyrektora do aresztu…
  https://strana.ua/news/246864-sakharnoe-delo-v-belarusi-zaderzhany-vse-direktory-sakharnykh-kombinatov.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.