Wojna domowa na Ukrainie 06.02.2020r.- 1702 dzień od nowego rozejmu.


Ukraiński rząd ma w planach utworzenie dodatkowego ministerstwa ds. „terytoriów okupowanych”, powiedział premier Aleksiej Gonczaruk, na spotkaniu z prezydentem Włodymirem Zełenskim.

„To da nam możliwość bardziej skutecznego radzenia sobie z kwestiami reintegracji Donbasu i pracy z ludźmi, którzy pozostali na okupowanych terytoriach lub przenieśli się na terytorium kontrolowane i są tymczasowo wysiedleni”– powiedział Gonczaruk, co ogłosił serwis prasowy biura prezydenta Ukrainy.

Do tej pory na Ukrainie istniało Ministerstwo Weteranów, Terytoriów Tymczasowo Okupowanych i Przesiedleńców Wewnętrznych. Ostatnio jednak Zełenski polecił zreorganizować niektóre działy, które zostały połączone w jeden. Dotyczy to również Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa oraz Ministerstwa Kultury, które zajmuje się młodzieżą i sportem.

W środę- 5 lutego, ukraińska Wierchowna Rada skierowała do drugiego czytania pierwszego projektu ustawy o prawie do emerytury dla mieszkańców terytoriów pozostających poza kontrolą Kijowa w Donbasie, decyzję tę poparło 314 parlamentarzystów z wymaganym minimum 226 głosami. Projekt przewiduje zniesienie obowiązkowej rejestracji emerytów i rencistów jako osób wewnętrznie przesiedlonych i proponuje zniesienie dla tej kategorii osób ograniczeń możliwości otrzymywania nieopłaconej emerytury tylko przez trzy lata, w tym przez spadkobierców.

„Ponownie zobaczymy tę ustawę w parlamencie, otrzyma ona wielkie poparcie i zostanie poddana głosowaniu. Rzeczywiście, wypłata emerytur jest dla mnie osobiście ważną kwestią. Nie dzielę obywateli Ukrainy, wszyscy jesteśmy tacy sami, a jeśli ktoś pracował całe życie i zarobił emeryturę, jest mu to winien dostać się niezależnie od miejsca zamieszkania i pobytu”– powiedziała deputowana z ramienia „Sługi narodu”– Marina Bardina, na antenie telewizji programu „Newsone” .

Wcześniej wiele frakcji skrytykowało ten dokument, zauważając, że jego przyjęcie w pierwszym czytaniu spowoduje znaczne koszty, których nie przewidziano w budżecie państwa na 2020 r. Te same uwagi zostały zgłoszone przez przedstawicieli gabinetu rady ministrów.

Chodzi oto, że według szacunków rządu dojdzie do wzrostu wydatków o 148 miliardów hrywien (około 6 miliardów dolarów), które obecnie nie są uwzględnione w budżecie. W związku z tym postanowiono wysłać dokument do dalszego dopracowania.

W tym samym czasie inna deputowana Wierchownej Rady- z ramienia prezydenckiego ugrupowania „Sługi Narodu”, Elizabeta Boruczkaja, wyjaśniła odmowę poparcia ustawy o emeryturach dla mieszkańców Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej za ich możliwe prorosyjskie sentymenty.

„Kto odgadnie opinie tych emerytów? Czy popierają Rosję, czy nie?”– powiedziała deputowana w programie informacyjnym kanału telewizyjnego „112”.

Wyraziła również opinię, że taka sytuacja byłaby „pluciem” w stronę tych, którzy opuścili Donbas udając się Ukrainę i nadal nie otrzymali żadnych funduszy.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadim Priestajko powiedział we wrześniu zeszłego roku, że Kijów zamierza wznowić wypłacanie emerytur mieszkańcom KRLD i LPR, ale nie wyznaczył terminu.

Kijów przestał wypłacać emerytury i pensje pracownikom budżetu w Donbasie od połowy lata 2014 r. Od kwietnia 2015 r. władze DRL i LPR zaczęły samodzielnie wypłacać emerytury mieszkańcom, a od maja tego samego roku również pensje pracowników państwowych.

Dodam jeszcze, że kolejnym przykładem na „przyjacielski” stosunek władz z Kijowa, do własnych współziomków (jak to one określają) na terenach „tymczasowo okupowanych”– w tym przypadku żyjących na Krymie,

Otóż, przedstawiciel prezydenta Ukrainy w fikcyjnej- Autonomicznej Republice Krymu, Anton Koriniewicz skomentował pojawiające się informacje w sprawie ewentualnego wznowienia dostaw wody na Krym. Na swojej stronie na Facebooku stanowczo zdementował tę informację.

„W związku z pojawieniem się w mediach kolejnych spekulacji na temat możliwego wznowienia zaopatrzenia w wodę Krymu i związanej z tym „wizyty komisji z Kijowa”, informuję, że ta informacja jest nieprawdziwa”– napisał Koriniewicz.

Poinformował on również, że 11-12 lutego odbędzie się spotkanie Komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. Praw Człowieka w obwodzie chersońskim w celu zapoznania się z kwestiami związanymi z tymczasowo okupowanymi terytoriami Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola.

„Podczas tej wizyty planowane jest odwiedzenie punktu kontrolnego wjazdu-wyjazdu ‚Kałanczak’ i logicznym jest, że podczas tej wizyty zostanie odwiedzona tama na zablokowanym odcinku Kanału Północno-Krymskiego, ponieważ znajduje się ona w pobliżu punktu kontrolnego. Nikt nie mówi o przywróceniu zaopatrzenia w wodę; woda przez kanał popłynie na Krym dopiero po zakończeniu okupacji. Żadnej wody do końca okupacji. Wyjazdowe spotkanie Komitetu nie ma nic wspólnego z kwestią zaopatrzenia w wodę, ale ma na celu zapoznanie się z sytuacją w pobliżu granicy administracyjnej z czasowo okupowaną Autonomiczną Republiką Krymu. Ci, którzy na każdym kroku spekulują, powinni w końcu zając się pracą i przestać szukania wszędzie zdrady”– podkreślił przedstawiciel ukraińskiego prezydenta.

Oczywiście nie są to jedyne dowody na jakże przyjacielski stosunek władz w Kijowie do swoich współobywateli na tzw. „terenach okupowanych”.

Otóż, codziennie bez ustanku w ramach nieodwzajemnionej przyjaźni i szacunku, wojska reżymowe prowadzą ostrzał celów cywilnych i terytorium D i ŁRL- o czym tradycyjnie w dalszej części dzisiejszej relacji.

https://www.facebook.com/anton.korynevych.75/posts/545439372847216,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (12 min) i 82 mm (3 miny) oraz granatników SPG-9 (5 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (9 ostrzałów), w sumie 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: teren osiedli mieszkaniowych przy kopalniach 6/7 i im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, teren serwisu „Volvo-Center” i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Dokuczajewsk i Sachanka- na południowym odcinku frontu.

W wyniku wczorajszych ostrzałów, na terytorium DRL spadło 21 pocisków (wobec 106- w odniesieniu do dnia poprzedniego), w wyniku czego został uszkodzony dom jednorodzinny na terenie osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7 znajdującego się przy ulicy Timipiazewa nr. 26 oraz mieszkanie przy tej samej ulicy w bloku nr. 24 m. 1- na obrzeżach Gorłówki.

https://dnr-sckk.ru/fotoreportazh-posledstviya-obstrela-05-fevralya-poselka-6-7-v-n-p-gorlovka/

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu tym razem było spokojnie i ukraińscy żołnierze z 93 brygady Operacji Połączonych Sił, powstrzymali się od prowokacyjnego ostrzału terytorium ŁRL.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 06 лютого 2020 року.

05 лютого збройні формування Російської Федерації 13 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм, а також з протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник здійснив дев’ять обстрілів по нашим позиціям, а саме:
тричі в районі населеного пункту Піски, два рази поруч з Новотроїцьким та неподалік Широкиного – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
поблизу Мар’їнки – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поруч з Авдіївкою – з протитанкового ракетного комплексу, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
Чотири ворожих обстріли було зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, а саме:
поруч з Оріховим – зі 120 мм міномету противник випустив 4 міни;
два рази неподалік з населеним пунктом Щастя – з протитанкового ракетного комплексу, автоматичного станкового гранатомету та стрілецької зброї;
поблизу з Травневим – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
Вчора, 5 лютого, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав бойове ураження.
З початком цієї доби російські окупаційні війська зі 120-мм міномету випустили 15 мін по захисникам населеного пункту Оріхове.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 06.02.2020r.- 1702 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT zza Oceanu, czyli jak było do przewidzenia republikańska większość w Senacie USA odrzuciła wszystkie wnioski dotyczące sprawy „impeachmentu” obecnego Prezydenta USA;
  https://www.rmf24.pl/fakty/news-trump-uniewinniony-senat-odrzucil-artykuly-impeachmentu,nId,4309941
  W zwiazku z tym przewodnicząca Izby Reprezentantów USA (w której większość mają Demokraci) Nancy Pelosi oskarżyła Republikanów z Senatu USA o „naruszenie konstytucji”;
  https://strana.ua/news/248341-proval-impichmenta-trampa-spiker-palaty-predstavitelej-obvinila-senatorov-respublikantsev-v-izmene-konstitutsii-ssha.html
  Ps. ‚Pani w czerwonym” powala 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem w Kijowie. W Radzie Najwyższej Ukrainy ma w dniu dzisiejszym odbyć się głosowanie w sprawie „uwolnienia” rynku ziemi na Ukrainie. Jak informują ukromedia w siedzibie parlamentu pojawił się Prezydent Ukrainy by „osobiscie namawiać” deputowanych do głosowania za zniesieniem moratorium na sprzedaż ziemi na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4190662-smy-zelenskyi-pryshel-v-vr-rady-rynka-zemly
  Z kolei centrum Kijowa, a w szczególności okolice Rady Najwyższej zostały obsadzone przez wzmocnione siły policji i Gwardii Narodowej…
  https://strana.ua/news/248369-v-kieve-politsija-vmeste-s-natshvardiej-usilili-okhranu-porjadka-iz-za-massovykh-aktsij-6-fevralja.html
  …w zwiazku z protestami przeciwników zniesienia moratorium na sprzedaż ziemi na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4190669-v-tsentre-kyeva-protestuuit-protyv-rynka-zemly

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie sprawy nielegalnych podsłuchów premiera Ukrainy Honczaruka. Po tym jak wczoraj SBU przeprowadziła rewizje w siedzibie TV „1 + 1” (własność Kołomojskiego) w której miały być przechowywane „oryginały” podsłuchów, dzisiaj pojawiły sie informacje że mieli ich dokonać funkcjonariusze ukraińskiego BOR z bezpośredniego otoczenia Premiera Ukrainy;
  https://strana.ua/news/248354-proslushka-honcharuka-obyski-proshli-i-v-upravlenii-hosokhrany.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem w Radzie Najwyższej Ukrainy. Rozpoczęła się „regularna bitwa” o zablokowanie (przez opozycję) mównicy w celu zapobieżenia głosowaniu nad zniesieniem moratorium na sprzedaż ziemi na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4190732-v-rade-proyzoshla-potasovka-trybuna-zablokyrovana
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4190793-v-rade-vtoraia-za-den-potasovka-yz-za-rynka-zemly
  „Polała sie także pierwsza krew”…z ręki byłej premier Ukrainy Tymoszenko;
  https://strana.ua/news/248405-timoshenko-porezala-ruku-vo-vremja-blokirovki-tribuny-rady-iz-za-zakona-o-zemle.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codzienność. Wczoraj we Lwowie ktoś porozlewał rtęć (ok 800 g) na przystanku znajdujacym się w pobliżu jednego z miejskich targowisk;
  https://strana.ua/news/248387-vo-lvove-razlili-rtut-na-ostanovke-obshchestvennoho-transporta.html
  Z kolei w Charkowie w poblizu jednego z przystanków komunikacji miejskiej odkryto…ludzki szkielet;
  https://kh.vgorode.ua/news/sobytyia/421554-na-ostanovke-v-kharkove-nashly-chelovecheskyi-skelet
  Ukraiński portal farmaceutyczny „Pharma.net.ua” poinformował ze tzrecim najpopularniejszym lekarstwem na Ukrainie okazał się być…”Bojarysznik”…
  https://strana.ua/news/248394-bojaryshnik-popal-v-trojku-samykh-populjarnykh-lekarstv-v-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraińska parlamentarzystka Natalia Korolewska, z frakcji „Opozycyjna platforma”, przed głosowaniem w Radzie Najwyższej Ukrainy w sprawie przywrócenia nauczania języka rosyjskiego w szkołach średnich na Ukrainie przypomniała innym deputowanym ze „W KULUARACH ROZMAWIAJA POMIEDZY SOBĄ PO ROSYJSKU DLATEGO TEZ NIE MAJA PRAWA ZABRANIA TEGO DZIECIOM”. Jak było jednak do przewidzenia wniosek o przywrócenie nauczania języka rosyjskiego przepadł poniewaz zagłosowało za nim tylko 58 deputowanych;
  https://strana.ua/news/248419-korolevskaja-zajavila-chto-nardepy-sami-hovorjat-po-russki-i-ne-imejut-prava-zapreshchat-delat-eto-detjam.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Wieści z Donbasu. W DRL pełniącym obowiązki premiera został obywatel Rosji Władimir Paszkow;
  https://strana.ua/news/248392-vladimir-pashkov-novyj-premer-dnr-chto-o-nem-izvestno.html
  Jak było do przewidzenia wywołało to „bulgot” w ukromediach, który skomentował rzecznik Kremla Pieskow stwierdzając że jest to ‚osobista decyzja obywatela Federacji Rosyjskiej”, a nie żadne „mieszanie sie władz Rosji”;
  https://tass.ru/politika/7699505
  Ps. Warto przy tym przypomnieć że w”pomajdanowych” władzach Ukrainy tez ważne stanowiska obejmowali obywatele obcych państw, najlepszym przykładem jest Aivaras Abromavičius;
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Aivaras_Abromavi%C4%8Dius

  Polubione przez 3 ludzi

 8. A przecież „wznznawiając zaopatrzenie w wodę Krymu, mogli idioci zapunktować wizerunkowo u Europy i przynajmniej teoretycznie u mieszkańców Krymu. Cóż, kiedy Bóg kogoś chce ukarać – odbiera mu rozum.

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Wieści z „okupowanego” (wg Kijowa) Krymu, gdzie w związku z suchą i ciepła zimą wystapiło zagrożenie niedoborów wody, pojawiły sie informacje o planach jej racjonowania. Władze Krymu miały także próbować rozmawiać z Kijowem na temat jej zakupów z Ukrainy, te jednak odmówiły. Tymczasem na Krymie zaczęły padać deszcze dlatego też problem rozwiązał się sam…
  https://strana.ua/news/248422-v-simferopole-dozhd-popolnil-zapasy-vody-dlja-nuzhd-horoda-v-obmelevshikh-vodokhranilishchakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie memorandum na sprzedaż ziem.
  Ponad 29 proc. ziemi na Ukrainie nie jest nigdzie zarejestrowane. To 17 mln hektarów.
  Czołówka to pięć obwodów z największym odsetkiem ziemi niczyjej. Na czele obwód nikołajewski – 409 000 ha, obwód odeski – 282 000 ha, obwód ługański – 270 000 ha, Zaporoże – 265 000 ha i chersoński – 263 000 ha. Łącznie daje to powierzchnię Czarnogóry. ie cała ta ziemia jest ziemią niczyją.
  To efekt chaosu panującego w ukraińskich dokumentach i prawodawstwie. I tak np. lasy państwowe nie zapisują swojego stanu posiadania w państwowych rejestrach, ale wyłącznie w swoich. W katastrze nie ma też zbiorników wodnych oraz poligonów wojskowych. – Jeżeli chodzi o tereny wojskowe, to mamy tu sytuację ciągnąca się jeszcze z czasów sowieckich – ziemia u wojskowych jest, ale żadnej dokumentacji potwierdzającej prawo własności – nie ma – zauważa Andrij Martyn, menadżer z biura reform przy radzie ministrów Ukrainy. Do tego w kataster nie wypisywane są parki narodowe i rezerwaty, bowiem… „nikt tym się nie zajmuje”.
  https://www.rp.pl/Rolnictwo/301269993-Ukraina-Gigantyczna-ziemia-niczyja.html
  Komentarz: Oj jak wejdzie nowe prawo to kr=toś na tej ziemi „niczyjej” mocno się obłowi.

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Zmodernizowany TU-160M
  Lot odbył się 2 lutego na wysokości 1,5 km w trybie normalnym i trwał 34 min. Załoga przeprowadziła niezbędne kontrole zaktualizowanych systemów i sprzętu, które działały bez zarzutu.
  Podczas modernizacji Tu-160M ​​otrzymał nowe wyposażenie lotnicze i nawigacyjne, pokładowy kompleks komunikacyjny, system sterowania, stację radarową i elektroniczny kompleks przeciwdziałania.
  Znacząco wzrosła także ogólna wydajność samolotu. Zasięg lotu Tu-160M ​​wzrośnie o tysiąc kilometrów dzięki silnikom NK-32 drugiej serii.
  Transfer ulepszonego Tu-160M ​​do lotnictwa wojskowego rozpocznie się w 2021 r.
  https://ria.ru/20200206/1564350866.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. W temacie cen na Ukrainie

  Ukraińcy wydają 42% swoich dochodów na żywność. Poinformowała o tym służba prasowa Narodowego Centrum Naukowego „Instytut Gospodarki Rolnej”, powołując się na badanie przeprowadzone przez Departament Rolnictwa USA (USDA), który regularnie monitoruje wydatki gospodarstw domowych w ponad 100 krajach.
  Im bardziej rozwinięty i bogaty kraj, tym mniejszy udział wydatków na żywność w budżetach jego mieszkańców. Na czele rankingu są USA, Singapur, Wielka Brytania, Irlandia, Kanada, Szwajcaria, Australia i Austria, których mieszkańcy wydają mniej niż 10% swoich dochodów na żywność.
  Ukraina zajmuje 93. miejsce w rankingu, wyprzedzając Ugandę, gdzie udział wydatków na żywność wynosi 44,2%, Kazachstan (44,9%), Angolę (48,6%), Bangladesz (53,5%) i Nigerię ( 59,0%), która zajmuje ostatnie miejsce na liście.
  https://kresy24.pl/ukraincy-wydaja-42-swoich-dochodow-na-zywnosc/

  Polubione przez 4 ludzi

 13. OT z naszego kraju
  Zdumiewający wyrok sędziego-który w II instancji zmniejszył wyrok dla zwyrola który zgwałcił i zabił 3-letnie dziecko (!). Prokurator Generalny Pan Ziobro postanowił działać i złożyć kasacje od wyroku. I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że tenże Pan….powołał owego sędziego.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/kim-jest-krzysztof-eichstaedt-ziobro-powolal-go-w-2018-r-na-sedziego-dyscyplinarnego/hh5fpm2
  Komentarz: To jakiś PRL Bis (tylko mniej śmieszny) tam też władza walczyła z problemami które sama stworzyła.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.