Wojna domowa na Ukrainie 0403.2020r.- 1729 dzień od nowego rozejmu.


Rząd PiS znalazł prosty sposób na walkę z koronawirusem, który niebawem może dotrzeć także na terytorium naszego kraju.

„W przypadku wsparcia organów administracji publicznej w zwalczaniu koronawirusa do tego celu zostaną skierowane specjalistyczne siły i środki podległe pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia oraz WOT”– poinformowały służby prasowe MON.

„W przypadku wsparcia organów administracji publicznej zostaną skierowane specjalistyczne siły i środki podległe pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Uruchomienie zasobów SZ RP odbywa się na wniosek o wsparcie skierowany z administracji rządowej”– wyjaśnił MON, dodając, że DO RSZ monitoruje sytuację związaną z epidemią koronawirusa, dokonuje przeglądu obowiązujących procedur oraz sił i środków zadeklarowanych w PZK. Monitoruje również sytuację epidemiologiczną w Polskich Kontyngentach Wojskowych poza granicami kraju.

Z kolei Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało oświadczenie, że „jest przygotowane na wdrożenie planów wsparcia administracji publicznej zgodnie z Planem Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej, który jest załącznikiem do Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego. Przedstawia on zasady działania jednostek wojskowej służby zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem jednostek pionu sanitarno-epidemiologicznego, osłony przeciwepidemicznej i osłony przeciwepizootycznej w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskie. Określa również kierunki współdziałania służb cywilnych i SZ RP w przypadku naturalnych ognisk epidemicznych chorób zakaźnych o wymiarze katastroficznym, a także w odpowiedzi na atak terrorystyczny z użyciem broni masowego rażenia.”

Ze swej strony, jeszcze w czwartek, 27 lutego, rzecznik prasowy WOT ppłk Marek Pietrzak zapewnił, że formacja ta pozostaje „w gotowości do udzielenia wsparcia w walce z koronawirusem”:

„Zakres ewentualnych działań mógłby dotyczyć na przykład wsparcia systemu opieki zdrowotnej, głównie w obszarze logistyki, wsparcia społeczności lokalnych i jej zasobów – wsparcie takie może być udzielone w zakresie logistyki oraz oceny sytuacji osób starszych. Oprócz tego jesteśmy w gotowości do podjęcia działań ograniczających ryzyko rozprzestrzeniania wirusa” – poinformował ppłk Pietrzak.”Zakres ewentualnych działań mógłby dotyczyć na przykład wsparcia systemu opieki zdrowotnej, głównie w obszarze logistyki, wsparcia społeczności lokalnych i jej zasobów – wsparcie takie może być udzielone w zakresie logistyki oraz oceny sytuacji osób starszych. Oprócz tego jesteśmy w gotowości do podjęcia działań ograniczających ryzyko rozprzestrzeniania wirusa– powiedział ppłk Pietrzak.

A więc, WOT do czegoś się wreszcie przyda, z tym, że jego działalność w tym przypadku będzie stricte policyjna, i nic wspólnego nie będzie miała z samym zwalczaniem ewentualnych ognisk choroby, bo do tego- tak sami żołnierze jak i formacja, w której oni służą- w żaden sposób jest nie przygotowana.

Po prostu PiS znalazł wreszcie iluzoryczne, ale mocno propagandowe zajęcie dla kobiet i mężczyzn z WOT.

A koszty, tego przedsięwzięcia?

Z tym PiS wyznający zasady bolszewizmu, już się nie martwi. Wg. jego liderów, martwić się będą ci, którym zostanie wystawiony rachunek do spłacenia za tego typu filozofię rządzenia państwem.

Tym sposobem, weekendowi partyzanci od Macierewicza i jego spółki znaleźli godne siebie zajęcie walcząc z jakże zaciekłym wrogiem. Tym bardziej, że powszechnie wiadomo, wirusa zwalcza się wirusem 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy 120 ( 8 min) i 82 mm (12 min) oraz granatników: AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (17 ostrzałów), w sumie 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były przez ukraińskich żołnierzy następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Gołmowskij, północna część Zajcewa oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Izotowa), okolice i obrzeża Doniecka (Spartaku, Signalnoje i Staromichaiłowka oraz Żabiczewo, teren serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Sachanka).

Łącznie w wyniku ukraińskich ostrzałów w ciągu minionego dnia na terytorium DRL spadło 58 pocisków (wobec 126- w odniesieniu do dnia poprzedniego), w wyniku czego został uszkodzony odłamkami miny 120 mm dom mieszkalny i garaż w miejscowości Signalnoje przy ulicy Pionierskiej nr. 6.

Natomiast, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby nie zarejestrowano ze strony ukraińskiej naruszeń warunków zawieszenia broni, ale ukraińskie siły zbrojne cały czas w pobliże linii rozgraniczenia (m.in. Krjakowka, Krymskoje, Nowotoszkowskoje, Oriechowo, Trechizbienka, Sofijewka) ściągają znaczne ilości sprzętu i uzbrojenia, z tym, że bardzo często broń i miejsca ogniowe lokalizowane są w pobliżu terenów mieszkalnych, pomiędzy domami.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 04 березня 2020 року.

03 березня збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Пять обстрілів було зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, а саме:
чотири рази неподалік Широкиного – з мінометів калібру 82 мм ворог випустив 25 мін, а також вів вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поруч з Лебединським – з міномету калібру 82 мм – 8 мін, а також противник здійснив обстріли з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив два обстріли наших позицій, а саме:
неподалік Зайцевого – з підствольного гранатомету;
поблизу Луганського – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Вчора, 03 березня, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, ще п’ятеро наших захисників отримали поранення.
З початком цієї доби російські окупаційні війська вогневої активності не проявляли.
За поточну добу втрат немає.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 0403.2020r.- 1729 dzień od nowego rozejmu.

 1. Innymi słowy, gdyby się okazało, że jakiś nieszczęśnik zostanie zarażony to mu do chałupy wparuje cała brygada WOT, spacyfikuje i siłą zaciągnie na kwarantannę ? 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem na Ukrainie zgodnie z zapowiedziami dochodzi do „rekonstrukcji” rzadu łącznie z dymisją obecnego premiera. Jak informuje ukrainski portal „Strana.ua” stanowiska w „zrekonstruowanym” rządzie mają objąć „ludzie” związani z oligarchą Achmetowem, a także byli urzędnicy z czasów „reżimu” Janukowycza. Nowym premierem ma zostać właśnie jeden z „ludzi” Achmetowa Denis Szmygal piastujacy m.in stanowisko „top – menadżera” w należącej do Achmetowa kompanii DTEK;
  https://strana.ua/news/252891-denis-shmyhal-i-druhie-ministry-chto-izvestno-o-novykh-litsakh-kabmina-i-henprokurore.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. A tracący wpływy oligarcha Kołomojski intensyfikuje swoje działania w celu przejęcia kontroli nad spółką energetyczna „CENTRENERHO”. Po tym jak wysłał „tituszki” które uniemożliwiły wejscie do siedziby spółki członkom nowego zarzadu, teraz uzyskał to samo sądownie, czyli jego prawnicy uzyskali wyrok sadowy który zakazuje zmiany zarządu „CENTRENERHO’;
  https://strana.ua/news/252969-sud-zapretil-smenu-rukovodstva-tsentrenerho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Głowny inspektor sanitarny Ukrainy poinformował że podejrzenie koronawirusa stwierdzono już u 6 osób na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/252993-koronavirus-podozrevajut-eshche-u-shesterykh-chelovek-v-ukraine.html
  Tymczasem w Czerniowcach gdzie stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa na Ukrainie, u mieszkańca który studiował w Równem (zdjęcia w linku);
  https://strana.ua/news/252974-v-chernovtsakh-v-bolnitse-zabirajut-odezhdu-voditelej-skorykh-kotorye-privezli-patsientov-s-podozreniem-na-koronavirus.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Rozumiem, że weekendowe wojska Macierewicza to takie współczesne ORMO. Różni się od siebie tym, że WOT podlega pod MON, a ORMO pod MSW. I WOT jest O.K., a ORMO było be.
  Ludzie i tu i tu wstępowali albo dla jakiś korzyści, nie koniecznie finansowych, albo dla idei, albo bo tak wypadało w ich środowisku.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Generalnie jakieś motywacje są i były do wstępowania do takich paramilitarnych organizacji służących władzy, a bardzo często będących w opozycji do społeczeństwa, ale……przede wszystkim chodzi tu o mniejsze bądź większe pieniądze. Typowy konformizm…..

   Jeśli byłaby to organizacja non profit dla jej członków, poczynając od kadry a kończąc na szeregowcach, to wszystko byłoby OK!

   A tak jest to tylko kolejne narzędzie władzy służące do „dyscyplinowania” społeczeństwa.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 6. OT z Bliskiego Wschodu, gdzie w płn Syrii trwa 4 (CZWARTY) dzień „zwycięska” i pełna „sukcesów”, oczywiście według TURECKIEJ PROPAGANDY, operacja wojskowa, a tymczasem okazuje się ze „drugiej armii NATO” zabrakło…amunicji i „sułtan” Erdogan musi o nia prosić…US Donalda któremu jeszcze niedawno sie odgrażał…
  https://vz.ru/news/2020/3/4/1027072.html
  A tymczasem na granicy UE (Grecji) z UE wciąż dokazują „baszybuzucy” Erdogana…
  >https://twitter.com/NicAthens/status/1234910875418611713

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W ramach środków bezpieczeństwa związanych z koronawirusem wszystkie osoby przekraczające granicę z Ukrainą mają mierzoną temperaturę – przekazał w środę PAP rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1457261,koronawirus-ukraina-straz-graniczna.html
  Komentarz: Paranoja z tym koronawirusem, jeszcze nie ma epidemii, a już tak wszyscy są przerażeni, ze przestali logicznie myśleć. Ta „nowa” choroba łatwo sie rozprzestrzenia-nie ukrywam, ale głównym powodem takiego stanu rzeczy jest to, ze większość chorych nie zdaje sobie sprawy, ze jest zainfekowana(!). Łagodne objawy ma około 80% zarażonych. Ot takie lekkie przeziębienie/grypa. Współczynnik Śmiertelności na ta chorobę jest aż (tylko?) 3X wyższy jak u GRYPY.
  Czy nawołuje do tego, by nic nie robić? Nie. Zasady higieny powinny ZAWSZE obowiązywać. Mycie rąk/ izolacja gdy JEST się chorym.
  Jednak takie polowanie na czarownice-jak w tym przypadku to zwykły idiotyzm. Pa pierwsze na wyniki, czy dana osoba jest zarażona koronawirusem czeka się min 18 godzin. Testy są drogie i…zawodne. I co zrobi ten pogranicznik gdy już spotka osobę z wyższa temperatura? Rozstrzela? Zatrzyma siłą?
  Kto zapłaci za testy?
  Istne działanie pod publiczkę.

  Polubione przez 4 ludzi

  • „I co zrobi ten pogranicznik gdy już spotka osobę z wyższa temperatura? „- wezwie drużynę WOT!!!!!

   A ci już będą poinstruowani co zrobić z delikwentem (-ami).

   Pozdrawiam.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 8. Zaczęło się

  Są wyzwania, z którymi trzeba radzić sobie natychmiast, nie można dopuścić do kryzysu gospodarczego i budżetowego – oświadczył w środę z parlamentarnej trybuny kandydat na premiera Ukrainy Denys Szmyhal. Zaznaczył, że budżet państwa na bieżący rok musi być znowelizowany.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-kandydat-na-premiera-nie-mozemy-dopuscic-do-kryzysu-gospodarczego,376493.html
  Komentarz: Gospodarka Ukrainy od lat borykała się z wieloma problemami. W 2014 i 2015 roku PKB Ukrainy spadł o ponad 15% (25% jeśli liczyć tereny utracone bezpowrotnie Krym i Donbas). w kolejnych latach z wielkimi trudnościami gospodarka rozwijała się w tempie 2-3% rocznie. Niewiele gdy zwróci się uwagę na to, że sąsiednie kraje miały dużo wyższe tempo wzrostu.
  Gospodarka Ukrainy w tym okresie opierała się (opiera) na 5 głównych filarach: gastarbeiterach (12 mld $ wysyłanych rocznie środków) rolnictwie, tranzycie gazu, przemyśle ciężkim i handlu detalicznym.
  I wszystkie te główne filary zaczynają się chwiać. Gastarbeiterzy „przestali” wysyłać kasę na Ukrainę- z jednej strony wynikało to z umocnienia hrywny (oj spekulanci się obłowili się nieźle) z drugiej pracujący za granica zaczęli sprowadzać rodziny.
  Rolnictwo niby się rozwija niby padają kolejne rekordy w eksporcie ziarna, ale… nie idzie to w parze z realnymi dochodami (!) Wiele agroholdingów ma problemy finansowe, są nastawione na ekstensywną uprawę, a spadek cen surowców (zbóż) może okazać się dla nich prawdziwą zmorą.
  Tranzyt gazu-sprawa prosta FR zmniejsza zapotrzebowanie na transport przez teren Ukrainy.
  Przemysł ciężki-od wielu miesięcy w totalnej zapaści-spadek produkcji stali/problemy w górnictwie itd itp
  Handel detaliczny-koronawirus-mniejszy import/eksport mniejsza klientela innymi słowy zapaść.
  To wszystko pokazuje, że zbliża się spowolnienie gospodarcze na Ukrainie (kryzys będzie później).

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W temacie ekonomicznym

  Patrzę na działania ekipy z Kijowa i chyba rozumiem ich plan (tak w tym szaleństwie jest metoda).
  „Kijów” w tym roku zaplanował rekordowe (jak na Ukrainę) wydatki na infrastrukturę-głownie drogi, 3 mld $. Jednak mieszkańcy wsi i miasteczek na Ukrainie nie mają powodów do świętowania. Większość środków wyda się na remonty (odbudowę?) głównych szlaków komunikacyjnych z płn na południe i z centrum na zachód.
  Jednocześnie intensywnie uprasza się władz w Brukseli (i nie tylko) by ta zezwoliła/zatwierdziła/ zrównała certyfikaty sanitarne/przemysłowe. Władze w Kijowie sądzą, że nowe rynki zbytu pomogą ożywić gospodarkę. Jednak kolejne wpadki Ukrainy mocno nadszarpują jej wiarygodność. Na początku ukrywanie ptasiej grypy później afery ze skażonymi produktami spożywczymi, w końcu strach przed konkurencją sprawia, że władze w Brukseli nie chcą przystać na prośby Ukrainy.
  Same jednocześnie popierają działania „swoich” firm i przejmowanie rynku zbytu na Ukrainie.

  Jednocześnie zbliża się krach budżetu. Brakuje pieniędzy, a piramida finansowa zbudowana przez NBU załamuje się. Spekulanci uchodzą z niepewnych rynków i brakuje osób gotowych wyłożyć kasę. Spadają dochody państwa -przychody z Vat CIT i akcyzy będą niższe niż zakładano. Powodów jest wiele, ale upadek przemysłu/zamykanie małego biznesu/ niższe ceny ropy to główne problemy.
  Jednocześnie trzeba OLBRZYMICH środków na naprawę infrastruktury/wojsko i świadczenia socjalne.

  https://www.unian.info/economics/10901114-deficit-of-ukraine-s-foreign-trade-in-goods-services-shrinks-by-92-9-jan-nbu.html
  https://www.unian.info/economics/10898780-ukraine-s-official-hryvnia-continues-weakening-set-at-uah-24-82-to-u-s-dollar-on-march-3.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. UE postanowiła przedłużyć o 6 miesięcy sankcje nałożone na firmy/osoby z FR w związku z aneksją Krymu. Jak podają ambasadorowie sankcjami objęte jest 175 osób i 44 firmy.
  UNIAN: https://www.unian.info/economics/10901123-eu-to-prolong-russia-sanctions-over-crimea-annexation-journalist.html
  Komentarz: Żałosne-te wszystkie osoby mają konta w rajach podatkowych/ Szwajcarii co ważniejsze jak pokazała praktyka MOGĄ legalnie wjeżdżać i wyjeżdżać z UE.
  Większość przedsiębiorstw objętych sankcjami to drobniejsze firmy działające na Krymie-specjalnie powołane po to by krzywda niestała się większym rosyjskim spółkom.Sankcje UE są żałośnie małe, symboliczne i raczej mają na celu wyjście z twarzą z obecnej sytuacji.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. OT z naszego kraju
  Cztery największe koncerny energetyczne w Polsce złożyły już wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o zmianę taryfy na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych. Z informacji, do których dotarła „Rzeczpospolita” wynika, że ceny mogą znacząco wzrosnąć.
  https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/ceny-pradu-wnioski-taryfowe-firm-enea-pge-energa-i-tauron/3p063s7
  Komentarz: Rząd postanowił wspierać polskie górnictwo-ale ktoś za te wsparcie musi zapłacić 🙂
  Firmy energetyczne będą kupować droższy węgiel, ale koszty zostaną przerzucone na barki gospodarstw domowych.

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ukraińska codzienność. Tradycyjny już „njus” z Ukrainy, czyli w Kijowie zatrzymano kolejnych handlarzy bronią którzy sprzedawali ją takze przez internet;
  https://korrespondent.net/ukraine/4200720-sbu-zaderzhala-v-kyeve-bandu-torhovtsev-oruzhyem
  W obwodzie rówieńskim „po staremu”, czyli nielegalni kopacze bursztynu jak ryli tak ryją dalej…
  https://korrespondent.net/ukraine/4200695-na-rovenschyne-nelehalno-dobyvaly-yantar-na-terrytoryy-predpryiatyia
  Trwa „pogon za koronawirusem” na Ukrainie, a tymczasem w Równem dwie osoby zmarły na „zwykłe” zapalenie płuc…
  https://korrespondent.net/ukraine/4200728-v-rovno-ot-pnevmonyy-skonchalys-dva-cheloveka

  Polubione przez 4 ludzi

  • Postanowili sobie „odreagować” ostanie „sukcesy” na „froncie’, ewentualnie „przypominają” nowemu „zrekonstruowanemu” rządowi w Kijowi ze jak nie będzie nowych „dodatków pieniężnych” (dla „ukrowojaków” oczywiście) to rozpętają nową „zadymę” na Donbasie…

   Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.