Wojna domowa na Ukrainie 14.08.2020r.- 1882 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 155.

Ukraińskie władze próbują zmienić na swoją korzyść porozumienia mińskie.

„Przedstawiciele Kijowa powinni skupić się na realizacji istniejących zapisów porozumień mińskich w Donbasie, a nie wymyślać nowych”– stwierdziła przedwczoraj pełnomocnik TGK w Grupie Kontaktowej, minister spraw zagranicznych DRL- Natalia Nikonorowa.

Wcześniej pełnomocnik Kijowa w Grupie Kontaktowej Leonid Krawczuk zaproponował zastąpienie pojęcia „specjalnego statusu” „specjalnym reżimem kontroli administracyjnej”. Według niego takie podejście miałoby być zgodne z ustawodawstwem i reformami przeprowadzanymi na Ukrainie.

„Niestety, nowi przedstawiciele Ukrainy na platformie mińskiej pokazują w swoich dotychczasowych wypowiedziach medialnych niezbyt głębokie zrozumienie procesu mińskiego, czego chcielibyśmy oczekiwać od osób z tak poważnym doświadczeniem politycznym i dyplomatycznym, a wręcz przeciwnie, wypaczone i często całkowicie sprzeczne z rzeczywistym stanem rzeczy. podejście do negocjacji”– zwróciła uwagę Nikonorowa.

Pomysł wprowadzenia nowych treści do pakietu środków określiła ona jako kolejną próbę przepisania porozumień przez władze Ukrainy. Nikonorowa uważa to za bezcelowe i wzywa Kijów do wdrożenia istniejących porozumie, dodając, że „zastanawiające są słowa Krawczuka o konieczności dostosowania Mińska-2 do ukraińskich reform”.

„W rzeczywistości wszystko jest dokładnie odwrotnie: ukraińskie reformy powinny być wdrażane w pełnej zgodności z Pakietem Środków zatwierdzonym w dokumencie Rady Bezpieczeństwa ONZ. A to oznacza m.in. wdrożenie reformy konstytucyjnej, w trakcie której specjalny status Donbasu powinien zostać zapisany w podstawowym prawie kraju”– podkreśliła szefowa resortu dyplomacji DRL.

W Doniecku przypomniano Kijowowi, że realizacja porozumień mińskich pozostaje jedynym prawdziwym kluczem do pokojowego rozwiązania.

Wzt. DRL wysłała notę ​​do OBWE w sprawie systematycznych naruszeń przez ukraińskie siły zbrojne nowych środków kontroli zawieszenia broni.

Pełnomocnik DRL w Grupie Kontaktowej Natalia Nikonorowa zwróciła się do OBWE z prośbą o wywarcie wpływu na ukraińskie przywództwo w celu dopilnowania, aby wojska kijowskie zastosowały się do dodatkowych środków kontrolujących zawieszenie broni.

Jak wiadomo, w ciągu dwóch i pół tygodnia odnotowano 13 przypadków naruszenia warunków obecnego zawieszenia broni i 27 incydentów związanych z prowadzeniem prac inżynieryjnych przez wojska ukraińskie.

„W związku z tym pełnomocnik DRL w Grupie Kontaktowej wysłał notatkę do kierownictwa SMM OBWE i Specjalnego Przedstawiciela Urzędującego Przewodniczącego OBWE (Heidi Grau- dopisek mój) z prośbą o wezwanie państw-gwarantów do wpłynięcia na przywództwo Ukrainy w celu natychmiastowego zaprzestania naruszania dodatkowych środków. wzmocnienie i kontrolę obecnego zawieszenia broni, podpisanego przez oficjalnych przedstawicieli Ukrainy”– napisano w oświadczeniu WCKiK DRL.

DRL zwróciła również uwagę na niepowodzenie jakichkolwiek prób niedopuszczania do naruszeń za pośrednictwem ustalonych kanałów komunikacji ze stroną ukraińską w ramach mechanizmu koordynacyjnego.

„Mamy nadzieję, że sytuacja zostanie jak najszybciej rozwiązana drogą dyplomatyczną, a jednostki Milicji Ludowej DRL nie będą musiały uciekać się do działań nadzwyczajnych zgodnie z uzgodnionymi dodatkowymi środkami”– dodano w oświadczeniu biura WCKiK DRL.

https://dnronline.su/dlya-ukrainy-stalo-tradicionnym-namerenie-perepisat-minskie-soglasheniya-natalya-nikonorova/

Poza tym ukraińskie siły zbrojne rozlokowały pojazdy opancerzone w strefie mieszkalnej wsi Nowozwanowka.
Poinformował o tym na briefingu oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Jakow Osadczy.

„W ciągu minionego dnia ujawniono rozmieszczenie dwóch bojowych wozów piechoty w dzielnicy mieszkalnej osady Novozwanowka należących do 30 samodzielnej brygady zmechanizowanej, poza tym prowadzenie prac nad wyposażeniem stanowisk z udziałem bojowego pojazdu inżynieryjnego (spychacz na ciągniku artyleryjskim- dopisek mój) BAT-2 również odnotowano w pobliżu tej miejscowości”– powiedział Osadczy.

Osadczy dodał, że „fakty rozmieszczenia broni i sprzętu wojskowego przez ukraińskie formacje zbrojne w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów komunalnych na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę” są również „potwierdzone przez raport Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE”.

*

Ponadto, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, o godzinie 12:50 przeprowadzili ostrzał z broni maszynowej z kierunku miejscowości Lebiedynskoje w stronę Sachanki- na połudiowym odcinku frontu, a także kolejny już raz prowadzili obserwację przy pomocy drona w rejonie Komiternowa, który kierowany był o godzinie 15:02 w stronę Gnutowa na terytorium DRL- także na południowym odcinku frontu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 14 серпня 2020 року.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські захисники продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.
13 серпня на усіх ділянках відповідальності наших підрозділів обстрілів з боку противника не зафіксовано. Військовослужбовці Об’єднаних сил дотримувалися умов припинення вогню та перебували напоготові надати гідну відсіч на ймовірні підступні дії ворога.
Разом з тим, минулої доби українськими воїнами задокументовано одне порушення збройними формуваннями Російської Федерації домовленостей, досягнутих 22 липня в рамках Тристоронньої контактної групи. Зокрема, поблизу тимчасово окупованого населеного пункту Золоте-5 противник здійснював інженерне обладнання позицій у бік наших підрозділів.
Бойових втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.
Водночас, 13 серпня, у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», підірвалися на невідомому вибуховому пристрої два військовослужбовця зі складу Об’єднаних сил. Один із них, на жаль, загинув, інший – отримав поранення. Пораненого воїна оперативно доправлено до медичного закладу, де йому надається необхідна лікарська допомога.
Командування об’єднаних сил висловлює глибокі співчуття рідним і близьким загиблого захисника України! А пораненому воїну бажає швидшого одужання.
Від початку поточної доби, 14 серпня, запроваджений режим тиші зберігається повною мірою. У смугах відповідальності наших бригад не зафіксовано жодної збройної провокації чи обстрілу.
Захисники України не втрачають пильності та готові до миттєвого реагування на будь-які дії противника.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.08.2020r.- 1882 dzień od nowego rozejmu.

 1. Coś weselszego czyli ukromedia poinformowały o internetowym apelu z jakim do burmistrza Kijowa Kliczki zwrócił sie Narodowy Artysta Ukrainy (tytuł oficjalny) popularny piosenkarz Iwo Bobuł. W „apelu” tym wzywa on Kliczkę do wstrzymania dalszego „wrąbywania lasów, emerytów oraz chorych dzieci”, a tekst ma tyle błędów że inni użytkownicy internetu stwierdzili ze napisał go chyba małoletni wnuk artysty )))))))
  https://tsn.ua/ru/kyiv/ivo-bobul-prizval-klichko-prekratit-vyrubat-lesa-pensionerov-i-bolnyh-detishek-1605322.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OT z Białorusi. W końcu pojawiła się Swietłana Tichanowska która wydała oświadczenie w którym podziękowała za poparcie udzielone jej w wyborach oraz wezwała Białorusinów do kontynuowania protestów, ale tylko w weekendy. Wezwała także władze w Mińsku do zaprzestania stosowania przemocy i podjęcia dialogu oraz zaapelowała do wszystkich burmistrzów na Białorusi by w w dniach 15-16 sierpnia zorganizowali pokojowe akcje;
  https://strana.ua/news/284227-svetlana-tikhanovskaja-zapisala-novoe-videoobrashchenie-smotret.html
  Pojawiła się takze Łukaszenka który zapewnił ze nie opuścił i nie opuści Białorusi, a także skomentował sprawę strajków w białoruskich przedsiębiorstwach, stwierdzajac że bedą miały one negatywny wpływ na ich dalszą działalność;
  https://strana.ua/news/284222-lukashenko-vyskazalsja-o-zabastovkakh-na-predprijatijakh-belarusi.html
  Plus pojawiło sie nagranie przesłuchania jednego z członków sztabu kandydata na Prezydenta Białorusi Wiktora Babariko w którym ten opowiada o tym ze pieniądze na kampanie otrzymywano od „rosyjskich politologów”. W opublikowanym dossier owych politologów (linki w artykule) można wyczytać że sa to absolwenci m.in Europejskiego Uniwersytet Humanistycznego w Wilnie, czyli sa to najpewniej przedstawiciele „środowisk proeuropejskich” (LIBERAŚCI od „filantropa” Sorosa);
  https://colonelcassad.livejournal.com/6094945.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. kącik rolnika
  Największy producent jaj na Ukrainie (Avangard )może zamknąć 6 z 27 gospodarstw i obniżyć produkcję o 20 procent w ciągu najbliższych 2 miesięcy. Według Bachmatiuka ( właściciela spółki) musiałby zwolnić 2500 pracowników, aby uratować firmę, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej.
  5 czerwca Peczerski Sąd Rejonowy (Kijów) wydał wyrok uznający sprawę Bachmatiuka za nielegalną. Sprawę wszczęto pod zarzutem rzekomego niewłaściwego wykorzystania środków refinansowych przekazanych przez Narodowy Bank Ukrainy na rzecz VAB Bank podczas kryzysu bankowego w 2014 roku.
  Ukraińskie organy ścigania odmawiają jednak zamknięcia sprawy, skutecznie odcinając Avangard od wszelkich źródeł finansowania. Bez kredytów firmę może czekać bankructwo.
  https://swiatrolnika.info/najwiekszy-producent-jaj-ukraina

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Wieści z tzw. strefy OZS (dawniej ATO) na Donbasie. na terytorium obwodu donieckiego pod kontrola Kijowa jeden „ukrowojak” postrzelił drugiego „ukrowojaka”. Do zdarzenia miało dojść na obiekcie chronionym przez ukraińskich zołnierzy, strzelajacym był wartownik, a raniony przez niego zołnierz nie zareagował na polecenie by sie zatrzymać;
  https://korrespondent.net/ukraine/4263257-na-donbasse-odyn-voennyi-ranyl-druhoho-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Co dalej z jednym z niegdysiejszych „flagowców” ukraińskiego przemysłu czyli przedsiebiorstwem ‚Motor Sicz” z Zaporoża. Jeden z parlamentarzystów proprezydenckiej frakcji (oraz „lider” tzw. kołomojczyków) Ołeksandr Dubinskij oskarżył honorowego prezesa „Motor Siczy” Bogusłajewa, który niedawno próbował wraz z Chińczykami przejąć kontrolę nad przedsiębiorstwem, o to ze chce faktycznie doprowadzić do zniszczenia ‚Motor Siczy”. Według Dubińskiego Bogusłajew zaczał rozsprzedawać majątek „Motor Siczy” poprzez spółki zarejestrowane w „rajach podatkowych” (tzw. ofszory), a zarobione w ten sposób inwestuje w różne „projekty biznesowe”, m.in syn Bogusłajewa zakupił wyspę we Włoszech;
  https://ria.ru/20200814/1575766483.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraiński koncern obronny „UKROBORONPROM” przekazał oficjalne informacje na temat swoich obrotów. Według tych informacji w pierwszym półroczu tego roku zyski z eksportu miały wynieść prawie 145 mln dolarów, zawarto 140 kontraktów z 36 państwami. Wśród 10 najwiekszych odbiorców (85% eksportu) przodują Chiny, Turcja, Pakistan, Indie, Jordania, Wietnam, Azerbejdżan, Algieria, Maroko, Etiopia;
  https://korrespondent.net/business/companies/4263294-nazvany-hlavnye-pokupately-ukraynskykh-vooruzhenyi
  Ps. Teraz już chyba jasne dlaczego Chińczycy tak się „biją” o kontrolę nad „Motor Siczą”…

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Kolejne „njusy” z „juesej”. Jedna z „liderek” BLM w Chicago ogłosiła ze rabowanie i demolowanie sklepów przez fanów BLM to odbieranie przez nich…REPARACJI (za niewolnictwo i rasizm);
  >https://twitter.com/Breaking911/status/1293713098575155200
  A tak wyglądało odbieranie REPARACJI w Chicago;
  >https://twitter.com/MrAndyNgo/status/1292753400388415489
  >https://twitter.com/MrAndyNgo/status/1292801306642415616

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie wstępniaka były prezydent Ukrainy ma coraz większe odchyły. Teraz zaproponował, że w ramach ugody z separatystami, gotów jest zgodzić się na to, by w Donbasie w pewnych sytuacjach było dozwolone używanie języka rosyjskiego 🙂
  https://www.unian.info/politics/wider-use-of-russian-language-could-be-allowed-in-donbas-kravchuk-11111714.html
  Komentarz: W republikach rubel wypiera hrywnę, na ulicach rosyjski, w urzędach rosyjski, a ten w ramach „ustępstw”, chce zezwolić by w sytuacjach wyjątkowych mieszkańcy w urzędach i szkołach mogli się posługiwać rosyjskim.
  I chyba o takie udawanie „ustępstw” głównie chodzi. Za jakiś czas strona ukraińska zacznie kampanię propagandową, w której będzie twierdziła, że chciała powrotu Donbasu do macierzy, że szła na ustępstwa, ale wredne moskale nie chciały słuchać 🙂
  Przecież działania władz w Kijowie, to jest wpychanie ludności Donbasu w objęcia FR. Im dłużej trwa ten stan zawieszenia tym mniejsza szansa na reintegracje. Właściwie już te szanse są znikome.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Takie Ot ekonomiczne-ponoć Polska dobrze sobie radzi w czasach kryzysu, mamy jeden z najmniejszych spadków PKB-„tylko”8.2% w drugim kwartale roku.Ponoć jesteśmy jedną z największych gospodarek Europy które dobrze sobie poradziły z problemami ekonomicznymi. I bardzo mnie to cieszy, jednak zaraz za nami jest…FR (spadek o 8.5%)
  https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/polski-pkb-spadl-o-82-proc-najwiekszy-spadek-w-historii-iii-rp/s4f7kbp

  Polubione przez 2 ludzi

  • Fenomen niewielkiego stosunkowo spadku PKB w Polsce w ciągu II kwartału wynika z zacofania naszej gospodarki przemysłowej, bo co niby miałoby spadać? No i oczywiście dowodzi zacofania….

   Dlatego też kryzys dotknął najbardziej kraje wysoko uprzemysłowione , eksportujące swoje produkty na cały świat.

   Pozdrawiam.

   Polubienie

 10. Minister finansów Ukrainy twierdzi, że nie ma przesłanek, by kurs hrywny spadł w najbliższym czasie do poziomi 30 hrywien za dolara.
  Jak twierdzi urzędnik głównym powodem jest stabilna sytuacja związana z bilansem handlowym Ukrainy. W wyniku kwarantanny import znacząco się zmniejszył i tym samym bilans handlowy może być lepszy niż w poprzednich latach (więcej dewiz w kraju).
  https://www.unian.info/economics/hryvnia-rate-finance-minister-sees-no-prerequisites-for-rise-to-uah-30-per-dollar-11111909.html
  Komentarz: Na miejscu ministra nie byłbym tak pewien tych zapewnień, są pewne uwarunkowania, które mogą jego tezy wywrócić do góry nogami. Po pierwsze przekazy pieniężne od gastarbeiterów- jeśli te znacząco się zmniejszą to kwota dewiz zmniejszy się znacząco. Po drugie, kwestia eksportu-już teraz firmy na Ukrainie mają poważne problemy od sektora mechanicznego (Motor Sicz), po hutniczego, a nawet agroholdingi (vide moje ostatnie wpisy). Jeśli wpływy z eksportu dla tych firm spadną, toi bilans zmieni się na niekorzyść Ukrainy.
  kolejnym problemem są rosnące ceny ropy i gazu i mniejsze niż przed rokiem plony zbóż (tylko kukurydza obrodziła), które w dodatku mogą być gorszej jakości ( deszcze spowodowały rozwój grzybów i chwastów).
  Sytuacja jest BARDZO płynna, jeśli Ukraina nie opanuje koronawirusa (kraje europejskie w większości maja sytuację pod kontrolą) to kraj czeka najgorszy scenariusz-spadek eksportu i przekazów od gastarbeiterów i gigantyczny spadek PKB.

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Według władz w Kijowie, katastrofa humanitarna na Krymie związana z brakiem wody jest,,,wymysłem „ruskiej propagandy”
  🙂
  https://www.unian.info/society/water-for-crimea-humanitarian-crisis-narrative-invented-by-russia-11113169.html
  Czy ja głupi, czy coś się mi pomieszało? Czyż przez ostatnie miesiące Ukraińcy nie piali, że na Krymie trwa katastrofa związana z brakiem wody, a teraz okazuje się ,że to wszystko „ruska prowokacja”. Czy ja głupi, czy coś się mi pomieszało 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Jest odpowiedź Zeleńskiego na spadające poparcie społeczne, ma zamiar zwołać specjalną sesję parlamentarna, by podnieść minimalne wynagrodzenie na Ukrainie do poziomu 5000 hrywien/miesięcznie.
  A to dopiero początek, już w 2021 minimalne wynagrodzenie ma wzrosnąć do poziomu 6500 hrywien.
  https://www.unian.info/economics/minimum-wage-zelensky-asks-parliament-speaker-to-arrange-special-meeting-11112548.html
  Komentarz: Taka ukraińska wersja 500+ . Niby fajnie niby wszystko dobrze, ale ma też i mankamenty. Podniesienie minimalnego wynagrodzenia wcale nie oznacza, że pensje Ukraińców wzrosną, wręcz przeciwnie. Spora część pracowników otrzymuje formalnie minimalne wynagrodzenie (odprowadzane od nigo składki), a resztę dostaje w kopercie pod stołem.
  Podniesienie wynagrodzenia minimalnego sprawi, że część dochodu zostanie opodatkowana. Drugą kwestią jest skokowy wzrost płacy W 2 lata o 30%- efektywność pracy Ukraińców zapewne o tyle nie wzrośnie, więc po prostu będzie to nadmuchanie gospodarki pustym pieniądzem-efektem będzie większa inflacja.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.